Polmic - FB

koncerty

2004 2005 2006 2007 2008
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

VII Festiwal Muzyczne Konfrontacje
Mozart i Chopin
pod Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
oraz Burmistrza Miasta-Ogrodu Podkowa Leśna
Stawisko, 24 września – 22 października 2006
P R O G R A M

  • 24 września (niedziela) – godzina 17
    Artur Stefanowicz – kontratenor i Concerto Avenna pod kierownictwem artystycznym Andrzeja Mysińskiego
    Arie z oper Mozarta i divertimenta

  • 24 września (niedziela) – godzina 18.30
    Otwarcie wystawy grafiki Józefa Gielniaka (impreza towarzysząca)

  • 1 października (niedziela) – godzina 18.00
    Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce, Tomasz Strahl – wiolonczela, Agnieszka Kozło – fortepian
    Mozart – Chopin – Paganini
    W. A. Mozart – Trio G-dur KV 564
    F. Chopin – Trio g-moll op. 8
    K. Lipiński – Kaprys D-dur
    G. F. Haendel, J.Halvorsen - Passacaglia

  • 8 października (niedziela) – godzina 17
    Urszula Kryger – mezzosopran, Katarzyna Jankowska – fortepian
    Pieśni Mozarta i Chopina

  • 15 października (niedziela) – godzina 17
    Joanna Domańska – fortepian, Mariola Cieniawa – fortepian
    Mozart i Chopin w utworach fortepianowych solo i na cztery ręce
    W. A .Mozart – Sonaty D-dur KV 381, F-dur KV 497
    F. Chopin - Wariacje D-dur, Nokturn H-dur op.62, Preludia z op. 28 (B-dur, g-moll, F-dur, d-moll), Walce As-dur, a-moll op. 34 nr 1,2, cis-moll op.64 nr 2
    Listy W. A. Mozarta oraz F. Chopina – wybrane fragmenty czytać będą Laureaci Konkursu Recytatorskiego im. J.Iwaszkiewicza

  • 22 października (niedziela) – godzina 17
    Ryszard Groblewski – altówka, Zbigniew Raubo – fortepian, Kwartet Camerata
    Muzyka kameralna Mozarta i Chopina
    W. A. Mozart - Kwintet smyczkowy g-moll KV 516
    F. Chopin - Wariacje B-dur na temat „La ci darem la mano” z opery „Don Giovanni” Mozarta op. 2 na fortepian i kwartet smyczkowy
    W. A. Mozart – serenada Eine kleine Nachtmusik KV 525

  • 29 października (niedziela) – godzina 17
    Improwizacje jazzowe na tematy chopinowskie w wykonaniu
    Tria Andrzeja Jagodzińskiego
    koncert w ramach cyklu spotkań Akademia Myśli i Dźwięku (finansowany przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich)


Koncepcja merytoryczna Festiwalu i nadzór programowy: Alicja Matracka-Kościelny




Wykonawcy koncertów festiwalowych

Artur Stefanowicz - jeden z najwybitniejszych polskich kontratenorów, zdobywca I nagrody im. Venanzio Rauzziniego na Międzynarodowym Mozartowskim Konkursie Wokalnym w Wiedniu 1990 oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w ’s-Hertogenbosch 1991. Od 1991r. występuje występuje ze znanymi orkiestrami i zespołami w takich miejscach, jak m.in.: Opera Comique w Paryżu, Opera w Amsterdamie, w Marsylii, Florida Grand Opera w Miami, Teatr Muzyczny w Rotterdamie, Concertgebouw w Amsterdamie, English National Opera w Londynie, Royal Festival Hall, Opernhaus Halle, New York City Opera, Deutsche Staatsoper Berlin.

Zespół Warszawscy Soliści Concerto Avenna powstał w 1985 r. Specjalizuje się w interpretacji muzyki baroku. Orkiestra współpracuje stale z wybitnymi solistami krajowymi i zagranicznymi. Ma w swoim repertuarze ponad 120 utworów muzyki barokowej a także utwory specjalnie dla niej pisane przez polskich kompozytorów współczesnych. Zespół odbył szereg podróży koncertowych, grając w większości krajów Europy, a także w Japonii, Meksyku, USA. W 1990 r. została uhonorowana nagrodą Wojewody Warszawskiego za wybitne osiągnięcia w wykonawstwie i propagowaniu muzyki baroku.

Konstanty Andrzej Kulka - drogę do sławy otworzyła mu I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Radiowym ARD w Monachium 1964. Koncertuje we wszystkich krajach Europy i świata Jako solista był gościem wielu renomowanych orkiestr (m.in. Berliner Philharmoniker, Chicago Symphony Orchestra, London Symphony Orchestra, English Chamber Orchestra), uczestniczył w prestiżowych festiwalach muzycznych, ma na koncie liczne nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji, dla Polskich Nagrań, a także dla zagranicznych radiofonii i firm płytowych.

Agnieszka Kozło – w 1998 r. ukończyła Akademię Muzyczną w Warszawie. Jest laureatką wielu konkursów muzycznych: im. I. J. Paderewskiego, Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego (wyróżnienie dla najlepszego pianisty-akompaniatora), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Marcopoulo w Grecji.

Tomasz Strahl – wybitny polski wiolonczelista Jest laureatem wielu znaczących konkursów muzycznych, w tym Konkursu Młodych Talentów w Dreźnie, I nagrody na Akademickim Konkursie Wiolonczelowym w Warszawie oraz I nagrody V Międzynarodowego Konkursu im. N. Zabalety w San Sebastian 1991. Prowadzi ożywioną działalność koncertową w Polsce i za granicą, współpracując z wieloma najwybitniejszymi dyrygentami i artystami. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Warszawie.

Urszula Kryger - jest laureatką pierwszych nagród międzynarodowych konkursów muzycznych: I Konkursu dla Młodych Wokalistów im. S. Moniuszki w Warszawie 1992, VI Konkursu Wokalnego im. J. Brahmsa w Hamburgu 1994 oraz 43. Konkursu Muzycznego ARD w Monachium 1994; odtąd jej karierze towarzyszy niesłabnące zainteresowanie melomanów i krytyki. W 1995 wystąpiła w mediolańskiej La Scali z recitalem pieśni Chopina, 1996 debiutowała na scenie Semper Oper w Dreźnie. Jest laureatką „Fryderyków” 2001, 2002, 2004.

Katarzyna Jankowska-Borzykowska – wybitna polska pianistka – kameralistka. Koncertuje z wieloma wybitnymi artystami, jak U. Kryger, J. Artysz, R. Groblewski. Współpracowała również m. in. z D. Szafranem, I. Monighettim, M. Flaksmanem. Otrzymała nagrodę „Fryderyk” 2002 za płytę „Szymanowski – Karłowicz”, nagraną z Urszulą Kryger. Występowała na wielu znaczących festiwalach w Polsce i Europie, a także w Azji i Afryce, towarzysząc młodym wykonawcom w zmaganiach konkursowych (ponad 50 konkursów).

Mariola Cieniawa - Jest laureatką I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. K. Szymanowskiego w Łodzi 1983, Nagród Specjalnych Estrady Młodych XVIII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku oraz Jury III Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Palm Beach na Florydzie, II Nagrody V Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Palmie na Majorce, III Nagrody Konkursu im. F. Chopina w Kolonii 1991. Dokonała wielu nagrań dla PR i TV, CBS oraz Polskich Nagrań. Współpracuje z Kają Danczowską i Dorotą Imiełowską (m. in. tworząc Trio fortepianowe). Jest dyrektorem artystycznym Mistrzowskich Kursów Pianistycznych w Krynicy.

Joanna Domańska - ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego. Jest laureatką międzynarodowych konkursów pianistycznych: im. M. Long – J. Thibaud w Paryżu 1981, im. A. Casagrande w Terni we Włoszech 1982, a także Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku 1982. Występowała na wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych w kraju i na świecie. Posiada w swym dorobku nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji, Radiotelevisione Italiana, Radio France. Prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Katowicach.

Ryszard Groblewski - student Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Laureat pierwszyx nagród wielu konkursów muzycznych, m.in.: Międzynarodowego Konkursu Altówkowego im. J. Brahmsa w Pőrtschach 2002, Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych im. Ch. Hennena w Heerlen 2003, Europejskiego Festiwalu Muzyki Klasycznej Essen/Marl 2003, Konkursu Altówkowego Bled Festival 2004, 53 Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Radiofonii Niemieckich w Monachium 2004.. Liczne koncerty w kraju i na świecie. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki (2000 i 2002).

Zbigniew Raubo – absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. A.ndrzeja Jasińskiego (1993). Bezpośrednio po studiach został asystentem w klasie prof. A. Jasińskiego, aktualnie pracuje w Katedrze Fortepianu na stanowisku profesora. Jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych: im. F. Busoniego w Bolano oraz im. F. Liszta w Utrechcie. Prowadzi intensywną działalność koncertową w kraju i za granicą, wykonuje dzieła od Bacha po muzykę xx w. Dokonał szeregu nagrań płytowych z orkiestrami Sinfonia Varsovia i Capella Cracoviensis (Deutsche Grammophon, RCA, DUX).

Kwartet Camerata – powstał w 1984 r. Koncertował w większości krajów Europy, a także w Japonii i USA. Jest laureatem znaczących międzynarodowych konkursów, m.in. w Tokio 1989, Monachium 1990, Paryżu 1990 (I nagroda). Zespół dokonał licznych nagrań radiowych i płytowych, wyróżnionych wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in. „Złoty Diapazon”, „Sforzando” (za dzieła Lekeu), „Płyta Roku 1995” (muzyka Schuberta). W 1991 r. Kwartet został uhonorowany nagrodą im. St. Wyspiańskiego. W 1999 r. zdobył nagrodę „Fryderyka” za płytę „Cztery Pory Roku” Vivaldiego.

Powrót