Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2004 2005 2006 2007 2008
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Arkadiusz Kątny Abmiram Sebiv Teniralc Cisum
Utwór swoją trzyczęściową konstrukcją nawiązuje do koncertu na marimbę i orkiestrę smyczkową z obligatoryjną partią klarnetu i wibrafonu. Na pierwszym planie kompozycja ta ukazuje wszechstronność możliwości wykonawczych i brzmieniowych marimby. W pierwszej części - The Etude - rozwój materiału muzycznego polega na traktowanym ad libitum monologu solisty przerywanym dopowiedziami orkiestrowymi. Zbudowana poprzez współgranie obydwu warstw kulminacja prowadzi do stonowanej, lirycznej części drugiej The Letter, w której solista zamienia marimbę na wibrafon, a do głosu dochodzi solistycznie traktowany klarnet. Część trzecia - The Seven - to najbardziej motoryczny fragment utworu. Pojawiają się tu naprzemiennie tematy: rytmiczny orkiestrowy, melodyczny marimby. Po kulminacji w postaci smyczkowego tutti rozpoczyna się wirtuozowska Cadenza marimby. Całość wieńczy siedmiokrotnie powtarzany akord nawiązujący do siódmej edycji konkursu.

Arkadiusz Kątny, ur. w 1990 r. w Ostrowie Wielkopolskim. Jest uczniem trzeciej klasy II stopnia ZSM im. Krzysztofa Komedy - Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim w klasie perkusji mgr Pawła Kary. Pogłębiał swoją wiedzę i technikę gry na lekcjach wykładanych przez światowej sławy marimbafonistów, kompozytorów i wykładowców: K. Myćka, J. Wota, B. Bacanu, M. Kamiya, E. Kopetzki, J. Thrower, J. Beck i wielu innych. Występował w licznych koncertach na terenie całego kraju. Czynnie uczestniczył w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach m.in.: VI Międzynarodowe Forum Perkusji Żagań 2004, II Międzynarodowa Akademia Marimby Katarzyny Myćki Wrocław 2005 oraz X Uczniowskie Forum Muzyczne Warszawa 2006. Jest laureatem konkursów: VII Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Uczniowskiego Forum Muzycznego - Warszawa 2006 (I Nagroda Jury, Nagroda Wykonawców, Nagroda Publiczności za utwór Abmiram Sebiv Teniralc Cisum) i Ogólnopolskich Przesłuchań Kameralnych Zespołów Perkusyjnych - Kraków 2006. Lekcje kompozycji pobiera u mgr Andrzeja H. Bączyka. Największym autorytetem Arka w dziedzinie kompozycji jest Eckhard Kopetzki i Keiko Abe. Okazją do napisania pierwszego utworu była audycja szkolna, na której miał wystąpić, i z braku repertuaru postanowił coś szybko stworzyć. Tak powstała jego pierwsza Etiuda na Marimbę, która została bardzo gorąco przyjęta przez publiczność. Potem były następne utwory i w końcu ten nagrodzony podczas konkursu w Warszawie. Inspiracją do napisania konkursowego utworu była Akademia Marimby we Wrocławiu. Jednak swoją przyszłość Arek głównie wiąże z grą na marimbie.

Marta Huk, skrzypce, uczennica Tofika Alijanau, jako solistka wystąpiła z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej 29 kwietnia 2005 roku podczas koncertu „Nasze Dzieci”. Ur. w 1990 roku. Jest uczennicą klas trzecich: PSM II stopnia oraz Gimnazjum nr 5 w Kaliszu. Mimo młodego wieku może poszczycić się wieloma osiągnięciami: w 1998 roku wystąpiła na Festiwalu Muzycznym Dwór Koszuty, w 1999 roku brała udział w 41 Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Jarosława Kociana w Usti nad Orlici (Czechy), gdzie jako jedyna reprezentowała Polskę. Również w 1999 roku wzięła udział w IX Wielkopolskim Konkursie Wykonawczym w Poznaniu. W 2001 roku wystąpiła podczas XI Wielkopolskiego Konkursu Wykonawczego w Poznaniu, otrzymała wyróżnienie na XXVII Konkursie Bachowskim im. Hajzera i w tym samym roku TVP PR 2 wyemitowała film z udziałem Marty wykonującej „Taniec węgierski nr 9” J. Brahmsa, a będący reportażem z Festiwalu Muzycznego Dwór Koszuty. W 2002 roku Marta została wyróżniona na XII Wielkopolskim Konkursie Wykonawczym w Poznaniu. W 2003 roku skrzypaczka zajęła III miejsce podczas XIII Wielkopolskiego Konkursu Wykonawczego w Poznaniu, została laureatką Regionalnych Przesłuchań Uczniów Klas Skrzypiec oraz wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym „Młody Paganini”. Marta Huk wzięła udział w kilku koncertach charytatywnych: na rzecz hospicjum w Rożdżałach Pt. „Wiesław Ochman i Jego Goście” w 2003 roku oraz na rzecz Fundacji Haliny Sroczyńskiej. Marta Huk występowała wielokrotnie podczas uroczystości w kaliskim Ratuszu, podczas wystaw BWA w Kaliszu, w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku oraz w pałacu w Lewkowie, Można ją również usłyszeć podczas recitali m.in. w szkołach muzycznych w Pleszewie, Ostrowie Wielkopolskim, Kępnie, Ostrzeszowie, Jarocinie i audycji muzycznych w Kaliszu. W koncercie jubileuszowym Filharmonii Kaliskiej Marta zasiadła w szeregach orkiestry w grupie I skrzypce.

Anna Maria Stankiewicz, skrzypce. Ur. w 1988 roku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat w PSM I st. im. Henryka Melcera w Kaliszu. Od roku 2001 kontynuowała naukę jako uczennica PSM II st. pod kierunkiem prof. Tofika Alijanau. Uczestniczyła w ogólnopolskich konkursach (Wałbrzych, Zielona Góra, Gniezno) W roku 2004 otrzymała nagrodę w formie stypendium za osiągnięcia w zakresie muzyki Stowarzyszenia "Samorządny Kalisz". Obecnie jest uczennicą drugiej klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Henryka Wieniawskiego w poznańskim Zespole Szkół Muzycznych w klasie skrzypiec prof. Eweliny Pachuckiej-Mazurek. Od października ubiegłego roku współpracuje z poznańską orkiestrą Sinfonietta Polonia.

Powrót