Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2004 2005 2006 2007 2008
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Lipcowe rocznice

  • 4 lipca - przypada 5 rocznica śmierci dyrygenta i kompozytora Henryka Debicha (1921-2001)
  • 6 lipca – mija 95 rocznica urodzin kompozytora i pedagoga Czesława Grudzińskiego (1911-1992) oraz 10 rocznica śmierci kompozytorki i dyrygentki Ireny Pfeiffer (1912-1996)
  • 7 lipca - przypada 85 rocznica urodzin dyrygenta, kompozytora i pianisty Stanisława Wisłockiego (1921-1998)
  • 9 lipca - 55 urodziny świętuje znany kompozytor i pianista Eugeniusz Knapik
  • 10 lipca – 70 urodziny obchodzi znany kompozytor, dyrygent i pedagog Jan Wincenty Hawel
  • 14 lipca – 80 urodziny świętuje znany dyrygent i kompozytor Jan Krenz
  • 23 lipca - mija 20 rocznica śmierci wybitnego teoretyka muzyki, kompozytora i pedagoga Kazimierza Sikorskiego (1895-1986)
  • 30 lipca - przypada 85 rocznica urodzin kompozytora i pedagoga Zbigniewa Wiszniewskiego (1921-1999), a 40 urodziny obchodzi kompozytor, pianista i dyrygent Piotr Salaber
  • 31 lipca - 35 urodziny świętuje kompozytor Waldemar Miksa


Dwunasty cykl Letnich Koncertów Kameralnych, organizowanych przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, odbędzie się w dniach 2 lipca – 27 sierpnia 2006 roku. Impreza odbywa się od kilkunastu lat w każde niedzielne popołudnie lipca i sierpnia w plenerze Dworku Białoprądnickiego. Adresowana jest do szerokiego grona odbiorców. W bogatym programie koncertów mieści się muzyka kompozytorów wiedeńskich, arie i pieśni operowe oraz operetkowe, standardy jazzowe, flamenco, muzyka klezmerska, bałkańska, poetycka i wiele innych.


IV Paczkowski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga "Muzyka ponad granicami" - Paczków 2006

Kolejne koncerty Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga „Muzyka ponad granicami” odbędą się 2 lipca 2006 (niedziela) o godz. 16 w Bilej Vodzie (Czechy) w kościele pw. Nawiedzenia Matki Bożej oraz 16 lipca (niedziela) o godz. 15 w Kamienicy w kościele pw. św. Jerzego. Podczas pierwszego z nich wystąpią artyści: Julian Gembalski – organy i Bogdan Kurowski – bas, a wykonawcami drugiego będzie śpiewak Maciej Musiał – tenor oraz Śląski Kwartet Klarnetowy w składzie: Aleksander Fojcik, Bartłomiej Kozina, Jan Wojszczyk i Dominika Kubicka.

Więcej


Niedzielne recitale chopinowskie w Łazienkach Królewskich

Do 24 września 2006 roku w każdą niedzielę o godz. 12.00 i 16.00 w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbywać się będą recitale chopinowskie. Koncerty te, organizowane przez Narodowy Instytut im. Fryderyka Chopina (do roku 2005 Towarzystwo im. Fryderyka Chopina) i Stołeczną Estradę, mają znaczenie popularyzatorskie i są jedną z ciekawszych propozycji, promujących miasto - Warszawę.
W roku 1926 w Łazienkach Królewskich w Warszawie został odsłonięty pomnik Fryderyka Chopina (na zdjęciu), będący dziełem wybitnego rzeźbiarza Wacława Szymanowskiego. Zniszczony podczas wojny, został zrekonstruowany w latach powojennych. Tradycja i przywiązanie mieszkańców Warszawy do wizerunku Chopina w Łazienkach sprawiły, że w 1958 roku pomnik znalazł się na dawnym miejscu. Od roku 1959 odbywają się przy pomniku kompozytora koncerty chopinowskie z udziałem wybitnych pianistów.

Koncerty w lipcu:
  • niedziela, 2 lipca:
    - godz.12.00 - Kirył Keduk
    - godz.16.00 - Waldemar Wojtal
  • niedziela, 9 lipca:
    - godz.12.00 - Piotr Banasik
    - godz.16.00 - Monika Rosca
  • niedziela, 16 lipca:
    - godz.12.00 - Rinko Kobayashi
    - godz.16.00 - Maciej Piszek
  • niedziela, 23 lipca:
    - godz.12.00 - Tomas Ěroli (Węgry)
    - godz.16.00 Maria Korecka
  • niedziela, 30 lipca:
    - godz.12.00 - Katarzyna Popowa-Zydroń
    - godz.16.00 - Joanna Marcinkowska


Na XII Letnie Koncerty Kameralne 2006, organizowane w dniach 2 lipca – 27 sierpnia 2006 roku w każde niedzielne popołudnie, zaprasza Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” w Krakowie.
Letnie Koncerty Kameralne to cykl koncertów odbywających się od kilkunastu lat w plenerze Dworku Białoprądnickiego i adresowanych do szerokiego grona odbiorców. W bogatym programie koncertów mieści się muzyka kompozytorów wiedeńskich, arie i pieśni operowe oraz operetkowe, standardy jazzowe, flamenco, muzyka klezmerska, bałkańska, poetycka i wiele innych.


"Wielkie Organy w Archikatedrze" to cykl codziennych (oprócz niedziel) koncertów organowych w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie połączonych ze zwiedzaniem Archikatedry. Po każdym 25 minutowym recitalu organowym publiczność zwiedza podziemia i grobowce Archikatedry, w których spoczywają: Król Stanisław August, Prezydent RP Gabriel Narutowicz, Premier RP Ignacy Jan Paderewski, Arcybiskupi Warszawscy oraz pisarz i laureat nagrody Nobla Henryk Sienkiewicz . Następnie publiczność przechodzi do Izby Pamiątek Duszpasterskich Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa, którą również zwiedza.
Koncerty i zwiedzanie w ramach cyklu „Wielkie Organy w Archikatedrze” odbywają się od 1 maja do 23 września 2006 roku codziennie (oprócz niedziel) o godzinie 12.00 w Archikatedrze św. Jana w Warszawie (Stare Miasto, ul. Świętojańska 8).


Ogólnopolski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej - Komorniki 2006

Po raz pierwszy gmina Komorniki jest gospodarzem tego typu imprezy muzycznej, której tegoroczna, czerwcowo-lipcowa edycja będzie zarazem inauguracją Festiwalu. Koncerty będą odbywały się w kościele p.w. św. Andrzeja Apostoła w Komornikach i parafii p.w. św. Floriana w Wirach. Podczas czterech koncertów festiwalowych - 3 i 25 czerwca oraz 1 i 16 lipca 2006 roku - usłyszymy utwory wielkich mistrzów z różnych epok w wykonaniu wybitnych artystów. W tym roku do współpracy zostali zaproszeni muzycy reprezentujący trzy polskie ośrodki muzyczne: Poznań, Łódź i Gdańsk. Koncert inauguracyjny uświetni występ Poznańskiego Chóru Katedralnego, a na zakończenie festiwalu usłyszymy Polską Orkiestrę Barokową.

Więcej


Stanisław Drzewiecki wystąpi 2 lipca 2006 roku o godz. 19:00 w Hali Widowiskowo - Sportowej na XII Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju. Z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego zagra koncerty Mozarta: Es-dur KV 449, Es-dur KV 365, F-dur KV 242. W koncertach na 2 i 3 fortepiany towarzyszyć mu będą - Tatiana Shebanova i Jarosław Drzewiecki. Pianiści zagrają na specjalnie przygotowanych trzech fortepianach koncertowych marki Blűthner, które przyjadą do Buska Zdroju z fabryki w Lipsku.
Projekt "Rok Mozarta na 1-2-3 fortepiany" pod patronatem Vattenfalla i Polskiego Radia promuje najnowszą płytę Stanisława Drzewieckiego nagraną w systemie Super Audio CD z Sinfonią Varsovia pod dyr. Michaela Zilma - Mozart for 3-2-1 pianos.


Dnia 25 czerwca 2006 roku zainaugurowana zostanie kolejna edycja wakacyjnego cyklu muzycznego, adresowanego do melomanów, warszawskich rodzin i turystów - Festiwal Zespołów Kameralnych 2006, czyli Koncerty Królewskie i Koncerty pod Lipą. Cykl potrwa do końca wakacji i zakończy się w niedzielę 27 sierpnia.
Koncerty Pod Lipą oraz Koncerty Królewskie to cykl rokrocznie odbywających się letnich koncertów plenerowych w Łazienkach Królewskich (Estrada za Starą Pomarańczarnią) oraz w Wilanowie (Taras Różany). Historia koncertów sięga przełomu lat 70-tych i 80-tych, toteż można powiedzieć, że szczycą się one już ponad 25-letnią tradycją. Na koncerty od samego początku swojego istnienia wstęp jest bezpłatny i na każdym gromadzi się minimum 300 osób publiczności, stanowią one bowiem interesującą propozycję na czas, gdy w teatrach i filharmoniach trwa sezon urlopowy. Są rodzajem „filharmonii plenerowej”. Koncepcja imprezy polega zazwyczaj na prezentacji najwybitniejszych polskich orkiestr kameralnych i zespołów.
W tym roku, podobnie jak i w ubiegłych latach, orkiestry grają w niedziele dwukrotnie ten sam program – najpierw o 13.30 w Łazienkach i trzy godziny później w Wilanowie (początek koncertu o godzinie 16.30). Festiwal wypełni 10 (podwójnych) koncertów, z których każdy będzie miał odrębny charakter, o czym świadczy konkretny tytuł każdego z nich. Wystąpią bardzo różnorodne zespoły kameralne (od orkiestr kameralnych po zespoły muzyki dawnej, salonowe, perkusyjne oraz promenadowe, wykonujące przeboje muzyki klasycznej).
Festiwal od lat cieszy się ogromną popularnością wśród publiczności stolicy, wielu polskich recenzentów podkreślało wysoki poziom wykonawczy wszystkich zaproszonych zespołów i znakomicie skonstruowane programy, dostosowane do charakteru ogrodów królewskich. Koncerty są wzbogacone o formułę prowadzącego, który krótko wprowadza publiczność w klimat i historię wykonywanych utworów oraz przedstawia wykonawców.

Więcej


Stowarzyszenie „Wielkopolskie Centrum Chopinowskie – Antonin” zaprasza na koncert w ramach cyklu Konfrontacje Chopinowskie. Wieczór kompozytorek z muzyką Olgi Hans i Moniki Kędziory odbędzie się w niedzielę, 2 lipca 2006 roku o godz. 19.00 w Pałacu w Antoninie.
PROGRAM:
  • Monika Kędziora ALAAV na cztery ręce na fortepian
    Duo La Valse `89 – Anna Haas – Niewiedział, Piotr Niewiedział – fortepian
  • Olga Hans Capriccio na skrzypce i fortepian
    Magdalena Kling – Fender – skrzypce, Katarzyna Kling – fortepian
  • Monika Kędziora BA CLAR TRE na klarnet solo
    Michał Siciński – klarnet
  • Olga Hans Da suonare a tre na skrzypce, wiolonczelę i fortepian
    Magdalena Kling – Fender –skrzypce, Robert Fender – wiolonczela, Katarzyna Kling - fortepian
  • Monika Kędziora Impressions pour la fin du siècle pour piano
    Piotr Niewiedział – fortepian
  • Monika Kędziora Modlitwa ślepego lunatyka na sopran solo do słów K. I. Gałczyńskiego
    Anna Karasińska – sopran
  • Monika Kędziora Lamento na skrzypce solo
    Magdalena Kling – Fender – skrzypce
  • Olga Hans Miniatura na wiolonczelę i fortepian
    Robert Fender – wiolonczela, Katarzyna Kling – fortepian


Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski odbędzie się w dniach 18 czerwca – 16 lipca 2006 roku w Kaliszu i okolicznych miejscowościach: Lewkowie, Grabowie, Opatówku, Ołoboku, Dobrzycy, Choczu, Śmiełowie i Stawiszynie.

Więcej


Norweski chór żeński ”Elverum Damekor” pod dyrekcją Arne Moseng oraz z towarzyszeniem Trond Vago przy organach wystąpi w niedzielę, 2 lipca 2006 roku o godz. 19.00 w Kościele św. Katarzyny (wejście od ul. Skałecznej) w Krakowie.
”Elverum Damekor” to chór żeński, którego siedzibą jest miasto Elverum leżące w południowo-wschodniej Norwegii. Zespół, założony w 1938 roku, koncertuje w całej Norwegii. Występował gościnnie w Szwecji, Danii, Finlandii oraz w Islandii i Irlandii.
Na przełomie czerwca i lipca chór po raz pierwszy odwiedzi Polskę, aby zaśpiewać podczas Mszy Świętej na Jasnej Górze w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Jedyny koncert da w Krakowie w kościele św. Katarzyny w niedzielę 2 lipca o godz. 19.00. Dla polskich słuchaczy chór przygotował program złożony z muzyki takich kompozytorów, jak: William Crotch, Benedetto Marcello, Zoltan Kodaly, Javier Busto oraz atrakcyjne przykłady z dawnej i nowej muzyki norweskiej.
Wstęp wolny.


W kolejne niedziele od 2 lipca do 17 września 2006 roku odbędzie się w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”. Początek recitali organowych o godzinie 16.00.
W tegorocznym festiwalu weźmie udział wielu wspaniałych wirtuozów m.in.: Emanuele Cardi - fenomenalny wirtuoz z Włoch, jeden z czterech włoskich organistów, którzy ze względu na jakość produkcji mogą zawsze liczyć na wsparcie włoskiego Ministerstwa Kultury, Kristiaan Seynhave (Belgia) – laureat wielu konkursów organowych, m.in. zdobywca I nagrody na konkursie organowym im. Cesara Francka w Haarlem w 1998 r., wielokrotny wykonawca wszystkich utworów J. S. Bacha, F. Liszta i C. Francka (w Warszawie wystąpi z recitalem bachowskim), Janet Harms – czołowa organistka USA, wielokrotnie występowała w Carnegie Hall, ulubienica publiczności za wirtuozerię i spontaniczność w grze, Elmar Lehnen – doskonały niemiecki improwizator i interpretator, organista bazyliki w Kevelaer gdzie znajdują się wielkie ponad 100 głosowe organy.

Więcej


Prezentacje Muzyczne w Żelazowej Woli

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza do Dworku w Żelazowej Woli, po raz pierwszy w tym sezonie, na odbywające się od początku maja „Prezentacje Muzyczne”. Jest to cykl codziennych recitali chopinowskich, od wtorku do soboty włącznie (początek o godz. 12), niezależnie od tradycyjnych koncertów niedzielnych. Bohaterami „Prezentacji”, które potrwają do końca września, są najbardziej utalentowani studenci i młodzi asystenci klas fortepianu uczelni muzycznych z całego kraju.

Kalendarium w lipcu:
  • 4 - 8 lipca, godz. 12.00 - Wojciech Wołoszyn, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
  • 11 - 15 lipca, godz. 12.00 - Łukasz Kwiatkowski, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
  • 18 - 22 lipca, godz. 12.00 - Piotr Grelowski, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
  • 25 - 29 lipca, godz. 12.00 - Monika Quinn, Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie

Wstęp na koncert w cenie biletu wejściowego do parku. Istnieje możliwość wysłuchania recitalu wewnątrz dworku po wykupieniu specjalnego biletu. Ilość miejsc ograniczona. Bilety do nabycia w Żelazowej Woli w kasie przy wejściu do parku.

Uwaga! Od 1 czerwca 2006 łatwiej, taniej i wygodniej do Żelazowej Woli można będzie dojechać mikrobusem z centrum Warszawy i powrócić do stolicy po koncercie - za 23 zł w obie strony. Mikrobus odjeżdżać będzie spod Muzeum Fryderyka Chopina w Zamku Ostrogskich, ul. Okólnik 1 w następujących godzinach:
  • od wtorku do soboty o godz. 10.30, wprost na południowe „Prezentacje Muzyczne" w wykonaniu młodych pianistów (wyjazd z Żelazowej Woli o godz. 13.00)
  • w niedzielę o godz. 13.30, na tradycyjny niedzielny recital gwiazd fortepianu o godz. 15.00 (wyjazd z Żelazowej Woli o godz. 16.15).
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc uprzejmie prosimy o rezerwację biletów: tel. (022) 827-54-73 w.108, e-mail: zwysocki@nifc.pl


W niedzielę, 2 lipca 2006 roku o godz. 20.00 w Muzeum w Łowiczu (Stary Rynek 5/7) odbędzie się koncert inauguracyjny VII edycji wędrownego festiwalu Filharmonii Łódzkiej - „Kolory Polski”. Po raz pierwszy w swej historii festiwal zagości w Łowiczu, mieście kojarzonym z bogatymi pod względem wzorów i kolorystki wycinankami oraz innymi formami dekoracyjnymi. Inauguracyjny koncert odbędzie się w łowickim Muzeum – zabytkowym gmachu wybudowanym na przełomie XVII i XVIII wieku. Początkowo mieściło się tu seminarium duchowne oraz klasztor, następnie szkoły, a nawet... więzienie dla powstańców polskich.
Po raz pierwszy na festiwalu obok muzyki prezentowany będzie taniec. Wystąpi Balet Dworski „Ardente Sole” – profesjonalny zespół składający się z zawodowych tancerzy klasycznych, specjalizujący się w odtwarzaniu dawnych tańców dworskich. Towarzyszyć mu będzie zespół „Consortium Sedinum” specjalizujący się w wykonywaniu muzyki na oryginalnych instrumentach dawnych i ich kopiach. Sam koncert inauguracyjny będzie zaś niepowtarzalną okazją do posłuchania polskiej muzyki późnego renesansu i wczesnego baroku.
Festiwal potrwa do 27 sierpnia 2006 roku.

Więcej


Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego zaprasza na VIII Letni Festiwal Muzyczny. Cztery koncerty festiwalowe odbędą się w cztery niedziele lipca (2, 9, 16 i 23 lipca 2006) na Starym Rynku i w Bazylice Katedralnej w Płocku.
Wstęp wolny

Więcej


Gmina Władysławowo zaprasza na Letni Festiwal Muzyczny w Roku Jubileuszowym Towarzystwa Jezusowego Jastrzębia Góra 2006, który odbędzie się w kościele pw. Św. Ignacego Loyoli (ojców jezuitów) w Jastrzębiej Górze. Koncerty festiwalowe będą miały miejsce w lipcu i sierpniu w każdą sobotę oraz wybrane poniedziałki i środy, zawsze o godz. 20.00. Dyrektor artystyczny - Robert Grudzień. Gościem specjalnym festiwalu będzie Krzysztof Penderecki, który w dniu 19 lipca poprowadzi Orkiestrę Sinfonietta Cracovia.

Więcej


49. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie
27 czerwca - 25 sierpnia 2006


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej to jedno z najstarszych tego typu wydarzeń muzycznych w Polsce. Już blisko pół wieku we wtorkowe i piątkowe wieczory lipca i sierpnia oliwskie organy ożywają muzyką mistrzów, brzmieniem zarówno dzieł dawnych jak i nowych, których premiery światowe właśnie tu mają miejsce. Katedralne organy to instrument o niespotykanym brzmieniu, konstrukcji i możliwościach. Składa się z dwóch części - centralnej i bocznej. Organista może grać na obu jednocześnie, z jednej klawiatury, uzyskując efekt stereofonii. Barokowa ornamentyka wzbogacona jest ruchomymi elementami - trąbkami, dzwonkami aniołów, wirującymi gwiazdkami, uruchamianymi w trakcie gry. Na coroczne festiwale zjeżdżają znakomici wirtuozi z całego świata.
Festiwal potrwa do 25 sierpnia. W tej edycji festiwalu obok artystów z Polski wystąpią znakomici wirtuozi organów z całego świata m.in. z Finlandii, Norwegii, Szwecji, Belgii, Francji, Czech, Niemiec i Włoch, którzy miłośnikom muzyki organowej zaprezentują szeroki repertuar literatury organowej – utwory znane szerokiej publiczności jak i utwory kompozytorów nieznanych w Polsce, oraz utwory napisane specjalnie dla nich, które w Oliwie będą miały swe premiery światowe.

Więcej


Władze Miasta Poznania i Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary zapraszają do Poznańskiej Kolegiaty Farnej na Farne Koncerty Organowe i Kameralne - codziennie (oprócz niedziel) o godz. 12.15 oraz na Staromiejskie Koncerty Organowe i Kameralne – w każdy czwartek lipca i sierpnia o godz. 20.00.
Po koncertach południowych przewodnik zabierze wszystkich chętnych w mroczne i niezmiernie ciekawe czeluści podziemi poznańskiej Kolegiaty.
Natomiast drugi cykl - Staromiejskich Koncertów Organowych i Kameralnych – zainauguruje wyjątkowo we wtorek, 4 lipca recital Rostisława Wygranienki, wirtuoza związanego z Poznaniem w sposób szczególny. W ubiegłym roku został laureatem I nagrody na III Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego oraz Nagrody za najlepszą interpretację utworu F. Nowowiejskiego. Drugi etap tego konkursu odbywał się właśnie w poznańskiej Kolegiacie Farnej. Na jego koncert złożą się kompozycje Nowowiejskiego, Schumanna, Liszta, Rittera.

Więcej


Cykl Letnich Koncertów organizowanych przez poznańską Akademię Muzyczną we współpracy z Urzędem Miasta Poznania odbędzie w każdą środę o godz. 17.00 od 5 lipca do 30 sierpnia 2006 roku. Czternasta edycja lipcowo-sierpniowych spotkań z muzyką będzie miejsce w Sali Białej Urzędu Miejskiego przy Placu Kolegiackim w Poznaniu. Na wszystkie koncerty wstęp dla publiczności jest wolny!

Więcej


Dnia 29 czerwca 2006 roku odbędzie się koncert inaugurujący tegoroczny XVI Międzynarodowy Festiwal „Letnie Koncerty Organowe”, organizowany przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” w Krakowie. Jego celem jest popularyzacja sztuki organowej, odkrywanie walorów zabytkowych polskich instrumentów i stworzenie możliwości wysłuchania muzyki we wnętrzach krakowskich świątyń. W ten sposób estetyczne wartości muzyki łączą się harmonijnie w jedną całość z architekturą, rzeźbą i malarstwem.
Kolejne koncerty będą miały miejsce tradycyjnie we wnętrzach najpiękniejszych kościołów Krakowa (OO. Karmelitów „Na Piasku”, OO. Paulinów „Na Skałce”, XX. Salezjanów, św. Krzyża i Bazylice Mariackiej) w kolejne czwartki – od 6 lipca do 10 sierpnia 2006 roku.

Patronem medialnym Festiwalu jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

UWAGA! KONKURS!!!
Do wygrania dwa podwójne karnety na wszystkie koncerty festiwalowe!

Więcej


IX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej BACH …ALE NIE TYLKO odbędzie się w dniach 1 czerwca – 24 sierpnia 2006 roku w Kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Trójcy w Warszawie. Wypełni go 13 koncertów - w każdy czwartek o godzinie 19.00. W koncertach udział wezmą znakomici wykonawcy polscy i zagraniczni, między innymi: Josef Still, Bertalan Hock, Tünde Szabóky, Wolfgang Kleber, Joachim Grubich, Jerzy Dziubiński, „Ensemble de Narol” (Tytus Wojnowicz, Władysław Kłosiewicz, Hanna Turonek, Sebastian Aleksandrowicz, Tomasz Bińkowski, Anton Birulia, Grzegorz Lalek, Anna Wandtke, Sebastian Wypych) oraz Zespół Wokalny „La tampesta”. W koncercie Inauguracyjnym (1 czerwca) wystąpią : Jerzy Dziubiński (organy) i Lwowski Chór Kameralny „Gloria” pod dyrekcją Wołodymyra Sywochipa.
Ogromnym atutem projektu jest możliwość zaprezentowania cyklu koncertów w pięknym, klasycystycznym wnętrzu Kościoła Ewangelickiego. W Kościele św. Trójcy w Warszawie znajdują się jedne z najlepszych organów w Polsce zbudowane przez firmę „Bracia Hillebrant” z Hanoveru. Instrument ten jest darem Krajowego Kościoła Dolnej Saksonii na znak pojednania polsko-niemieckiego. Organy Kościoła św. Trójcy odznaczają się wyjątkowymi walorami brzmieniowymi. Tak jak w dawnych wiekach, do zbudowania tego instrumentu posłużyły tylko tradycyjne materiały - wysokogatunkowe drewno, metal (stop cyny i ołowiu) i skóra - żadnych tworzyw sztucznych.
Z kościołem Św. Trójcy w Warszawie łączą się nazwiska Elsnera, Freyera i Moniuszki; tu koncertowali Chopin i Saint-Saens.

Festiwal BACH ...ALE NIE TYLKO organizowany jest od dziewięciu lat przez Parafię Ewangelicko - Augsburską św. Trójcy w Warszawie i już na stałe wpisał się w krajobraz kulturalny stolicy jako impreza cykliczna o najwyższej randze artystycznej.

Patronem medialnym festiwalu jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Stegna, jedna z najpiękniejszych miejscowości Mierzei Wiślanej, położona na prastarym bursztynowym szlaku, od dawna jest uważana za wspaniały region letniskowy i wypoczynkowy. Najcenniejszym jej zabytkiem jest kosciół parafialny p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa (na zdjęciu), o konstrukcji szachulcowej, pochodzący w obecnej postaci z konca XVII wieku (1682-1683). Już po raz czterdziesty w okresie wakacyjnym w kościele tym odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Koncerty odbywają się w każdą sobotę lipca i do 19 sierpnia 2006 roku o godz. 16.00.

Więcej


Festiwal „Wakacyjny ogród sztuki”

To muzyczna podróż w świat muzyki operowej, operetkowej, filmowej, musicalowej, jazzowej i klasycznej, składająca się z cyklu 4 koncertów, które zostały przygotowane specjalnie na wakacyjny sezon dla mieszkańców Warszawy z myślą o kulturalnym ożywieniu centrum Mokotowa, w którym znajduje się najpiękniejszy w Warszawie Ogród Jordanowski przy ul. Odynca 6. Ogród ten licznie odwiedzany przez warszawiaków już po raz drugi będzie gościł gwiazdy polskiej muzyki. Koncerty odbywać się będą od 9 lipca 2006 roku o godzinie 19.00. Wstęp wolny

Więcej


W niedzielę, 9 lipca 2006 roku w kościele św. Katarzyny w Krakowie podczas Mszy Świętej o godz. 12.15 zaśpiewa jeden z najlepszych amerykańskich chórów - Chicago Master Singers. Chórowi będzie towarzyszył organista Richard Boldrey, a koncert poprowadzi Alan Heatherington.
Tego samego dnia o godz. 19.15 Chicago Master Singers zaśpiewają podczas koncertu w Bazylice Mariackiej.
Wstęp wolny


Żarnowiec - wieś w północnej części województwa pomorskiego, niedaleko Pucka, kojarzona jest głównie ze znajdującą się w jej pobliżu elektrownią. Sama miejscowość warta jest jednak odwiedzenia ze względu na zabytki - gotycki zespół klasztorny Benedyktynek z kościołem Zwiastowania NMP, wzniesiony w XIII i 1 poł. XIV wieku. Jednonawowe wnętrze kościoła przykryte jest sklepieniem gwiaździstym z początku XV wieku, z bogato dekorowanymi wspornikami. W skarbcu znajduje się cenny zbiór haftów liturgicznych (XVII-XVIII w.), liczne rzeźby, przedmioty liturgiczne i rękopisy (XV, XVII, XVIII w.).
Po raz pierwszy w tym roku w okresie wakacyjnym w kościele w każdą niedzielę lipca i sierpnia 2006 o godz. 20.30 odbędą się koncerty Żarnowieckiego Lata Muzycznego. Wstęp wolny.

Więcej


Festiwal Trzech Baroków
Wrocław, 14-23 lipca 2006
Zamek Kliczków, 12 lipca


W dniach 14-23 lipca 2005 roku na Dolnym Śląsku już po raz trzeci odbędzie się Festiwal Trzech Baroków, organizowany przez Fundację Muzyki Dawnej „Canor”. Jego głównym tematem w tym roku będzie jeden barok, barok włoski, ale za to w różnych swych europejskich odmianach, a więc również w odmianie francuskiej i niemieckiej. Festiwalowe koncerty wypełnią recitale, kameralistyka, formy orkiestrowe. Gospodarzem imprezy będzie orkiestra Arte dei Suonatori.
Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu: www.3baroki-wroclaw.pl


Fundacja „Pro Musica Viva” zaprasza na kolejny koncert z cyklu Salon Warszawski, w dniu 14 lipca 2006 roku o godz. 19.00 w Pałacu Paca (ul. Miodowa 15) w Warszawie. W programie kompozycje Witolda Lutosławskiego (Wariacja Sacherowska na wiolonczelę solo), Karola Szymanowskiego (2 etiudy op.4) i Fryderyka Chopina (Sonata wiolonczelowa g-moll op.65) oraz wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Mirona Białoszewskiego. Wykonawcami koncertu będą młodzi polscy artyści: Maciej Młodawski – wiolonczela, Agnieszka Przemyk – Bryła - fortepian i Krzysztof Ogłoza – recytacje.
Koncertowi towarzyszy wystawa przygotowana przez Fundację Narodowego Wydania Dzieł Fryderyka Chopina.
Wstęp wolny.

Więcej


Dnia 15 lipca 2006 roku o godz. 18:00 w Sali Koncertowej Filharmonii Wrocławskiej odbędzie się koncert finałowy II Międzynarodowych Dyrygenckich Kursów Mistrzowskich Maestro Kurta Masura z udziałem Kurta Masura (na zdjęciu) oraz uczestników kursów, którym towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej.
W programie: R. Schumann Uwertura "Genoveva", R. Strauss Ucieszne figle Dyla Sowizdrzała op. 28 i F. Mendelssohn-Bartholdy Symfonia nr 3 "Szkocka" op. 56.


Chór z Detroit zaśpiewa w Polsce

W czasie swojego dziewiątego europejskiego tournee zawita do Polski Christ Church Chorale z Grosse Pointe w stanie Michigan, pod dyrekcją Frederica DeHaven`a. Ten znakomity chór znany jest ze współpracy z Detroit Symphony Orchestra, z którą pod dyrekcją Jarvi Neemi prezentował wielkie dzieła muzyki chóralnej. W repertuarze chóru znajdują się dzieła amerykańskich i europejskich klasyków, jak również współczesnych kompozytorów muzyki sakralnej nie wykluczając muzyki Negro spirituals, która zostanie zaprezentowana w Warszawie i Krakowie.
W Warszawie chór wystąpi w Archikatedrze św. Jana w niedzielę, 16 lipca 2006 roku o godzinie 11:00. Podczas mszy św. zostaną wykonane utwory Williama Byrda (Msza na cztery głosy), Palestriny (Exultate Deo) i Randalla Thompsona (Alleluja). Po mszy krótki koncert Negro spirituals.
W poniedziałek, 17 lipca około godzinie 19.15 w kościele Mariackim w Krakowie chór wystąpi po mszy, która zaczyna się o godz. 18.30. Zaprezentuje utwory Thomasa Weelkesa, Neda Rorem, Aarona Coplanda, Randalla Thompsona, Palestriny oraz Williama Byrda.
Dyrygent Frederic DeHaven jest absolwentem Juilliard School w Nowym Jorku. Studia podyplomowe ukończył u André Strickera w Strasburgu i Michela Chapuis w Paryżu. Obecnie jest profesorem w klasie organów na Oakland University w Rochester w stanie Michigan.
Po występach w Warszawie i Krakowie chórzyści udają się do Rygi, Tallina i St. Petersburga.


Dnia 18 lipca 2006 roku w Kościele Nylöse w Göteborgu odbędzie sie koncert letni z udziałem polskiego pianisty Marcina Dominika Głucha. Program recitalu wypełnią utwory kompozytorów skandynawskich, hiszpańskich oraz polskich (4 Preludia Krzysztofa Knittla i Taniec Marionetki Edwarda Pałłasza).


„Mariackie Recitale Organowe”
w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie


W lecie bieżącego roku po raz kolejny w krakowskiej Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbędzie się cykl koncertów "Mariackie Recitale Organowe". W ramach tegorocznego festiwalu, w dniach 27 czerwca – 22 sierpnia, będzie można usłyszeć sześć koncertów: pięć w Bazylice Mariackiej oraz jeden w Kościele Św. Wojciecha na Rynku Głównym. Początek o godz. 19.30.

Więcej


Dnia 20 lipca 2006 roku o godz.18.00 w Sali Koncertowej na Ołowiance Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się Koncert finałowy XV Światowego Kongresu Carillonowego. Wystąpi orkiestra Sinfonietta Cracovia pod batutą Krzysztofa Pendereckiego, a w programie wieczoru znajdą się trzy dzieła:
Franz Schubert V Symfonia B-dur
Krzysztof Penderecki Chaconne
Ludwig Van Beethoven IV Symfonia B-dur op.60
Organizatorem koncertu jest Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.


W dniu 21 lipca (piątek) 2006 o godz.19.00, w Kościele św. Jana w Gdańsku przy ul. Świętojańskiej 50, odbędzie się koncert pt. WIELKA MUZYKA U ŚW. JANA.
Wystąpią: Paweł Kowalski - fortepian (na zdjęciu), Kwartet Prima Vista w składzie: Krzysztof Bzówka - I skrzypce, Józef Kolinek - II skrzypce, Dariusz Kisieliński – altówka, Jerzy Muranty – wiolonczela, słowo: Jerzy Kiszki.
W programie: Juliusz ZARĘBSKI Kwintet fortepianowy g-moll op. 34, Johannes BRAHMS Kwintet fortepianowy f-moll op. 34.
Bilety: Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35, tel.: 58 326 10 11 oraz w miejscu koncertu na dwie godziny przed jego rozpoczęciem. Całkowity dochód z koncertu przekazany zostanie na konto Społecznego Komitetu Odbudowy Kościoła św. Katarzyny.


W piątek, 21 lipca o godz. 19.00 w Kościele św. Katarzyny w Krakowie (wejście od ul. Skałecznej) odbędzie się koncert East Riding Youth Orchestra z Wielkiej Brytanii. W programie: Vaughan Williams, Mayuzumi, Chopin/Głazunow, Massenet, Elgar.
Następnego dnia – w sobotę 22 lipca o godz. 19.00 będzie miał miejsce jedyny koncert w Krakowie Evander Youth Choir z Republiki Południowej Afryki pod dyr. Trinki Combrinck. Wykona on m.in. pieśni Burów - potomków holenderskich osadników w Afryce Południowej oraz pieśni plemienia Zulu.
Na oba koncerty wstęp wolny.


Trzynasty Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej Trzebnica 2006 odbywać się będzie od 4 czerwca do 22 października 2006 roku w wybrane niedziele każdego miesiąca. Zainauguruje go wykonanie Misterium na gongach i misach dźwiękowych Iwony Jędruch w interpretacji Elżbiety Towarnickiej (sopran) i Konrada Mastyło (organy), a zakończy – koncert jubileuszowy Chóru św. Jadwigi. Pozostałe dziewięć wieczorów wypełni muzyka w wykonaniu znanych artystów polskich i zagranicznych, m.in. Roberta Grudnia (organy), pełniącego również funkcję dyrektora artystycznego festiwalu, Albeny Dimitrovej (sopran), Marie-France Messager (organy), Maurycego Woźniaka (trąbka), Romana Siwka (puzon), Wiktora Łyjaka (organy), Tytusa Wojnowicza (obój), Ewy Urygi (śpiew), Cracow Brass Quintet, Polskiego Tria Kameralnego, Zespołu Wokalnego "Bursztynowa Lira", Zespołu Kameralnego "All ` Antico", Kwartetu Smyczkowego “Da Kamera” i Wrocławskiego Kwartetu Smyczkowego oraz Krzysztofa Pendereckiego, który poprowadzi Chór Polskiego Radia w Krakowie.

Więcej


Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS wraz z jej dyrygentem Agnieszką Duczmal w dniach 23 lipca – 7 sierpnia 2006 odbędzie tournee koncertowe po Europie Zachodniej. Na trasie wojaży muzyków znajdzie się Szwajcaria, Luksemburg, Francja i Hiszpania. Orkiestra będzie gościem wielu letnich festiwali, na których zaprezentuje różnorodny repertuar, zarówno instrumentalny, jak i wokalno-instrumentalny.
Wśród wykonywanych utworów znajdą się kompozycje W.A. Mozarta (Requiem d-moll KV 626, Msza C-dur „Koronacyjna” KV 317, Eine kleine Nachtmusik KV 525, Exultate jubilate KV 165, Serenata Notturna KV 239, Divertimenta KV 136 i KV 138). Wokalno-instrumentalne utwory Mozarta Orkiestra Kameralna AMADEUS wykona wraz z uznanym łotewskim chórem Ave Sol z Rygi. W repertuarze poszczególnych koncertów tournee znajdą się także utwory m.in. J.S. Bacha (Koncert skrzypcowy E-dur), J. Haydna (Koncert wiolonczelowy C-dur Hob. VIIb/I) i P. Czajkowskiego (Serenada na smyczki C-dur).

Więcej


Filharmonia Krakowska zaprasza na niepowtarzalny koncert jazzowy z udziałem brytyjskiego wirtuoza skrzypiec Nigela Kennedy (na zdjęciu). We wtorek, 25 lipca 2006 roku o godz. 19 ten niezwykle popularny w świecie klasyczny skrzypek i jednocześnie wielki miłośnik jazzu, zaprezentuje się krakowskiej publiczności wraz ze znakomitymi polskimi jazzmenami - Pawłem Dobrowolskim (drums), Tomaszem Grzegorskim (tenor sax), Adamem Kowalewskim (bass) i Piotrem Wyleżołem (keyboards). Koncert promuje płytę nagraną dla nowojorskiego Blue Note w grudniu ubiegłego roku, której premiera odbędzie się tej jesieni. Projekt powstał przy udziale gigantów amerykańskiego jazzu i jest zwieńczeniem muzycznych poszukiwań Kennedy’ego spoza obszaru klasyki. Obejmuje kompozycje od Kenny’ego Burrella, Duke’a Pearsona i Butcha Connella po Jacka DeJohnette’a czy samego Nigela Kennedy.

Więcej


W dniach 15-26 lipca 2006 odbędzie się IV Olimpiada Chóralna w Xiamen w Chinach. Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego będzie jednym z trzech zespołów reprezentującym Polskę w tym konkursie i zaprezentuje się w dwóch kategoriach: chórów mieszanych i Musica Sacra. Zespół wykona m.in. O Emmanuel Pawła Łukaszewskiego, Słowo Kopernika Franciszka Woźniaka i Ave Maria Marka Jasińskiego.
Olimpiada Chóralna to największe wydarzenie w światowej chóralistyce, w trakcie którego kilkaset zespołów z kilkudziesięciu krajów rywalizuje w 26 kategoriach. Olimpiada odbywa się co dwa lata w różnych częściach świata. Pierwsze muzyczne zmagania miały miejsce w Linzu (Austria) w 2000 roku, do kolejnych doszło w 2002 roku w Busan (Korea Płd.), a ostanie w 2004 w Bremie (Niemcy). W roku 2006 miejscem kolejnej Olimpiady Chóralnej jest Xiamen w Chinach.


Trzeci koncert odbywającego się od maja do sierpnia w każdy ostatni piątek miesiąca o godz. 19.00 w kościele farnym w Chełmnie cyklu Chełmińskie Wieczory Organowe odbędzie się w dniu 28 lipca 2006 roku. Tym razem wystąpi młody gdański organista i kompozytor - Gedymin Grubba.
Organizatorami koncertów są chełmińskie kościoły i instytucje samorządowe: Parafia Wniebowzięcia NMP, Kościół Pallotynów, Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta Chełmna, Muzeum Ziemi Chełmińskiej, Chełmiński Dom Kultury, Państwowa Szkoła Muzyczna.
Wstęp na koncerty wolny.


W ramach Festiwalu "Muzyczne Lato w Rybnej" (jest to 13 edycja), 28 lipca o godz. 18.00 odbędzie się koncert kameralny. Wystąpią: Beata Warykiewicz-Siwy - skrzypce (Polska), Alexander Will - wiolonczela (Niemcy), Tomasz Kamieniak - fortepian (Polska), Tomasz Kuta - słowo.
W programie:
  • Tomasz Kamieniak - Cztery poważne utwory op.26 (2002/2004)
  • Ferenc Liszt - Trista. Dolina Obermana (1880) (prawykonanie na Śląsku)
  • Piotr Czajkowski - Trio a-moll op.50 (1881-1882)
    Po zakończeniu koncertu odbędzie się licytacja autografów artystów scen polskich na rzecz osób upośledzonych umysłowo. Do akcji bezpośrednio włączyła się "Piwnica pod Baranami" i Teatr "STU". Dzięki uprzejmości darczyńców organizatorzy posiadają autografy, m.in. Wisławy Szymborskiej, Ewy Lipskiej.
    Podczas festiwalu będzie można obejrzeć wystawę "Zwierciadła czasu" Barbary Krett.


  • Od 29 lipca do 20 sierpnia 2006 roku trwać będzie w Gdańsku największa i najstarsza impreza tego miasta - Jarmark św. Dominika. Jej tradycja sięga XIII wieku. W ostatnią sobotę lipca ściągały do Gdańska liczne rzesze niemieckich, francuskich, angielskich, a nawet hiszpańskich i portugalskich kupców. Do portu zawijało ponad 400 okrętów z francuskim i hiszpańskim winem, jedwabiem, konfiturami, portugalskimi przyprawami korzennymi, cyną i suknem angielskim. Przybywali zewsząd cyrkowcy, akrobaci, kuglarze i trupy aktorskie. Dziś jarmark jest równie wielką atrakcją dla turystów i mieszkańców, łącząc handlowy kiermasz z bogatym programem imprez kulturalnych i sportowych. Rozmach gdańskiego jarmarku porównywany jest z tak głośnymi imprezami europejskimi jak Octoberfest w Monachium czy Weinachtsmarkt w Hamburgu.
    Muzyczną część Jarmarku św. Dominika wypełni m.in. koncert Kayah połączony z pokazem sztucznych ognii (inauguracja) oraz koncerty organowe w bazylice św. Mikołaja (30-31 lipca, 7, 13-14 i 20 sierpnia).