Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2005 2006 2007 2008 2009
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Do udziału w Festiwalu-Konkursie zgłosiło się 124 uczestników w wieku od 5 do 25 lat z Polski, Rosji, Ukrainy, Chin, Mołdawi i Białorusi. W drodze eliminacji do Finału, który odbył się w dniach 24-27 kwietnia br. w odrestaurowanym Dniepropietrowskim Konserwatorium im Michała Glinki zostało dopuszczonych 40 pianistów. Formuła Festiwalu-Konkursu sprawiła, że stał się on bardziej atrakcyjny dla młodych pianistów, gdyż wszyscy wykonawcy i ich pedagodzy byli w jakiejś formie nagrodzeni. Koncert finałowy zaprezentował szerokiej publiczności za pośrednictwem dwóch kanałów telewizyjnych i radiowych najwybitniejsze osobowości Festiwalu - Konkursu.

Każdy z uczestników wykonał minimum trzy utwory: jeden dowolny Chopina, jeden współczesny z kraju pochodzenia oraz jeden według własnego wyboru. Idea umieszczenia utworów współczesnych w programie jest bardzo korzystna. Z jednej strony wspiera i propaguje twórczość kompozytorską własnego kraju, a z drugiej pozwala pokazać odtwórcę w roli kreatora nowego dzieła, którego fantazja nie ograniczana tradycją wykonawczą lub kanonami epoki. Bardzo interesującym była prezentacja dorobku szczególnie kompozytorów ukraińskich. Prezes Związku Kompozytorów Ukrainy przywiozła dużo nagród dla uczestników i wręczyła specjalne wyróżnienia za najlepsze wykonania niekiedy bardzo ciekawych i oryginalnych dzieł Kosenki, Łysenki, Sasko, Skorika, Skuratowskiego czy też Stiepanienki.

Dniepropietrowski Festiwal-Konkurs to największa i najbardziej prestiżowa impreza muzyczna we wschodniej części Ukrainy. Dzięki historycznej decyzji władz UEFA w Cardiff przyznającej prawo organizacji piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku Polsce i Ukrainie X Międzynarodowy Festiwa-Konkurs ukraińskiej i polskiej muzyki im. F. Chopina nabrał zupełnie innego formatu. Patronat nad nim objęło Ministerstwo Kultury i Turystyki Ukrainy oraz najwyższe władze miejskie z gubernatorem regionu na czele. Głównym organizatorem i twórcą jest Natalia Worobiowa, dyrektor Festiwalu oraz prezydent Towarzystwa im. F. Chopina na Ukrainie, które w tym roku obchodziło 15-lecie istnienia. Ze strony Polskiej organizatorzy uzyskali pomoc Ambasady i Konsulatu RP na Ukrainie, Instytut Kultury Polskiej w Kijowie oraz Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie, który ufundował nagrodę dla laureata Grand Prix starszej grupy - Oleksija Usaczowa w postaci zaproszenia na koncerty w Polsce w 2008 roku.

Powrót