Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2006 2007 2008 2009 2010
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Majowe rocznice:

1 maja
  • mija 60. rocznica śmierci Marcelego Popławskiego (1882-1948), kompozytora i pedagoga

2 maja
4 maja
7 maja
11 maja
12 maja
13 maja
  • 30-ste urodziny świętuje pianista Hubert Salwarowski

  • 45. rocznica śmierci kompozytora, księdza Antoniego Hlonda (pseudonim Chlondowski) (1884-1963)

14 maja
  • przypada 10. rocznica śmierci Władysława Kabalewskiego (1919-1998), dyrygenta, kompozytora, skrzypka i pedagoga

15 maja
17 maja
20 maja
21 maja
22 maja
23 maja
  • 35-te urodziny świętuje kompozytor Piotr Klimek

  • przypada 30. rocznica śmierci Bernarda Pietrzaka (1924-1978), kompozytora, organisty, chórmistrza i pedagoga

24 maja
26 maja
28 maja
31 maja
  • 95. rocznica urodzin Ireny Garzteckiej-Jarzębskiej (1913-1963), kompozytorki, pianistki, śpiewaczki i pedagog

  • przypada 10. rocznica śmierci Stanisława Wisłockiego (1921-1998), dyrygenta, kompozytora i pianisty


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” od lat jest kulturalną wizytówką Częstochowy, a zarazem największym projektem prezentującym muzykę różnych religii i kultur w kraju. Tegoroczna, 18 edycja, nawiąże swym programem do Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego. Od 1 do 6 maja 2008 roku w częstochowskich świątyniach i salach koncertowych gościć będzie muzyka trzech największych religii: Chrześcijaństwa, Judaizmu i Islamu. Dla Częstochowian i licznie przybywających turystów i pielgrzymów przygotowano koncerty z udziałem artystów z kilkunastu krajów świata, m. in.: Armenii, Austrii, Francji, Izraela, Maroka, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Zaproszeni artyści zaprezentują muzykę synagogalną, gospel, marokańskie i cygańskie pieśni sakralne, monodię ormiańską, muzykę cerkiewną oraz wielkich europejskich mistrzów: J. S. Bacha i W. A. Mozarta.
W programie Festiwalu ważne miejsce zajmie muzyka polska: Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego – obchodzących swoje 75 urodziny oraz Romana Maciejewskiego, którego Requiem zabrzmi w koncercie finałowym, w 10 rocznicę śmierci kompozytora.
Imprezę wzbogaci Koncert Prawykonań Sakralnych; festiwal może się tu poszczycić w swej 17-letniej historii ponad 150 premierami muzycznymi. Wśród tegorocznych prawykonań znajdą się utwory laureatów towarzyszącego festiwalowi IV Międzynarodowego Konkursu Młodych Kompozytorów „Musica Sacra” oraz kompozycje uznanych już twórców brytyjskich i polskich. Koncert poprowadzi dyrygent brytyjski - Stephen Layton.
Wydarzeniem tegorocznej edycji będzie koncert polsko-szwedzki pod honorowym patronatem Ambasadora Królestwa Szwecji. Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis” zaśpiewa pod batutą 90-letniego Erica Ericsona - światowej sławy dyrygenta chóralnego, który tym koncertem kończy swoją wieloletnią działalność muzyczną. W programie festiwalu znajdą się również odnalezione po latach i opracowane kompozycje ze zbiorów Klasztoru Jasnogórskiego. W tym roku będą to utwory najciekawszego kompozytora wśród Paulinów – O. Amando Ivancica. Ich wykonaniu towarzyszyć będzie Międzynarodowa Sesja poświęcona jego życiu i twórczości, z udziałem muzykologów austriackich, niemieckich, słowackich , chorwackich i polskich.
Koncertom towarzyszyć będą wystawy plastyczne i spektakle teatralne, a wśród nich przygotowany specjalnie na „Gaude Mater” spektakl Tygiel w reżyserii Leszka Mądzika. Artyści festiwalowi wezmą również udział w wyjazdowych koncertach do innych miast województwa śląskiego.

Więcej


XV BYDGOSKI FESTIWAL OPEROWY
26 kwietnia – 11 maja 2008


Bydgoski Festiwal Operowy odbywa się corocznie od 1994 roku i jest największym w Polsce tego typu przeglądem najciekawszych dokonań teatrów muzycznych - krajowych i zagranicznych. Od 2006 roku spektakle festiwalowe wystawiane są w jednym z najnowocześniej wyposażonych polskich teatrów muzycznych, na drugiej co do wielkości scenie. Dwa festiwalowe tygodnie to czas spotkań twórców, ludzi kultury z entuzjastami różnorodnych gatunków muzycznych: opery, operetki, musicalu, baletu oraz znakomita forma promocji tych sztuk.
W tym roku bydgoską Operę odwiedzą teatry operowe z Warszawy, Poznania, Krakowa, Teatr Muzyczny z Gdyni - ze swymi ubiegłorocznymi produkcjami operowymi oraz Opera Kameralna z Sankt Petersburga (Rosja). W czasie dwóch festiwalowych tygodni balet reprezentować będą szczególni goście: Koreański Balet Narodowy z Seulu. Festiwal zainauguruje natomiast premierowe przedstawienie opery Jaś i Małgosia Engelberta Humperdincka, przygotowane przez gospodarzy imprezy.
Festiwalowi towarzyszyć będzie przegląd oper na DVD, wyświetlanych na dużym ekranie kinowym w sali kameralnej. Na scenie tej odbędą się także „konfrontacje artystyczne” młodych adeptów sztuki wokalnej: dwóch Akademii Muzycznych - z Bydgoszczy i Poznania. Ponadto Centrum Kongresowe Opery Nova organizuje w czasie trwania Festiwalu ogólnopolskie targi fonograficzne muzyki klasycznej.

program festiwalu - plik pdf


Od 1 maja do 20 września 2008 roku codziennie (oprócz niedziel i świąt) o godzinie 12.00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie (Stare Miasto, ul. Świętojańska 8) odbywać się będzie piąta edycja cyklu pt. „Wielkie Organy w Archikatedrze”.
Cykl „Wielkie Organy w Archikatedrze” to: koncert na żywo na Wielkich Organach Archikatedry Warszawskiej (ok. 25 minut) w wykonaniu najlepszych polskich organistów (podczas każdego koncertu wykonywany jest m.in. utworu legendarnego organisty katedry warszawskiej Mieczysława Surzyńskiego za życia zwanego „polskim Bachem”) oraz zwiedzanie podziemi i grobowców Archikatedry Warszawskiej – miejsce spoczynku m.in: Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, arcybiskupów warszawskich, książąt mazowieckich, Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej – Gabriela Narutowicza, Ignacego Mościckiego, Stanisława Wojciechowskiego, Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Jana Paderewskiego oraz laureata nagrody Nobla Henryka Sienkiewicza.
Archikatedra Św. Jana Chrzciciela stanowi jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. W jej murach wygłaszał kazania ksiądz Piotr Skarga, Władysław IV Waza zaprzysiągł swoje pacta conventa, tu miały miejsce śluby, koronacje 2 władców Polski, pogrzeby wielu osobistości oraz została zaprzysiężona Konstytucja 3 maja. Do dziś odbywają się w niej ważne uroczystości narodowe. Tu na początku XXw. pracował i tworzył wybitny kompozytor, improwizator i organista Mieczysław Surzyński. Bazylika została wyposażona w 1987r. we wspaniałe, najwyższej klasy Wielkie Koncertowe Organy. 60 głosowy instrument zbudowała niemiecka firma Eule.
Wejściówki (bezpośrednio przed koncertem): 9 zł dorośli, 6 zł młodzież i dzieci.


Mazowsze w Koronie to cykl staropolskich wieczorów muzycznych realizowanych w zabytkach architektury średniowiecznej, renesansowej i barokowej dawnego Księstwa Mazowieckiego, z replikami programów w innych ośrodkach kulturalnych obecnego województwa mazowieckiego. W tym roku odbywać się będzie od 3 maja do 31 października 2008 roku.
Każdy z koncertów poprzedzany jest esejem historycznym prezentującym wybrane zagadnienia z przeszłości mazowieckiej ziemi i komentarzem muzycznym. W programach koncertów znajduje się dawna muzyka europejska, powiązana z epoką powstania obiektu architektonicznego. Wykonawcami wieczorów są czołowe polskie zespoły muzyki dawnej, zespoły chóralne, orkiestry, wybitni soliści, muzykolodzy, historycy z PAN-u, Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Historycznego m. st. Warszawy. Gwiazdami tegorocznej edycji będą artyści: Konstanty Andrzej Kulka, Anna Mikołajczyk i Apolonia Nowak oraz Zespół Instrumentów Dawnych ARS NOVA pod kierunkiem Jacka Urbaniaka.


Recitale Chopinowskie w Żelazowej Woli

Od 4 maja do 28 września w każdą niedzielę w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli odbywać się będą recitale chopinowskie w wykonaniu czołowych gwiazd polskiej pianistyki.
Koncerty Chopinowskie odbywają się od 1954 roku z inicjatywy prof. Zbigniewa Drzewieckiego, wybitnego polskiego pianisty i pedagoga. Sezon koncertowy trwa od maja do końca września. W recitalach niedzielnych występowali najwybitniejsi polscy i zagraniczni pianiści, przede wszystkim laureaci Międzynarodowych Konkursów Chopinowskich. Położona w odległości 54 kilometrów od Warszawy Żelazowa Wola, z pięknym parkiem i dworkiem, w którym urodził się kompozytor jest tłumnie odwiedzana przez gości z kraju i z zagranicy. Twórcy Domu Urodzenia Fryderyka Chopina dołożyli wszelkich starań, aby dom miał wygląd typowego dworku z okresu życia Chopina. Znajduje się tu Muzeum, którego wnętrze zostało wyposażone w meble, tkaniny dekoracyjne, sztychy oraz instrumenty muzyczne z epoki, a także sala koncertowa, w której odbywają się cykliczne koncerty.
Do roku 2005 organizatorem wszystkich koncertów w Żelazowej Woli było Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, a od roku 2006 jest nim Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

PROGRAM – MAJ:
  • Niedziela, 4.05.2008, godz. 12.00 i 15.00 - Ewa Pobłocka
  • Niedziela, 11.05.2008, godz. 12.00 i 15.00 - Maciej Poliszewski
  • Niedziela, 18.05.2008, godz. 12.00 i 15.00 - Andrzej Stefański
  • Niedziela, 25.05.2008, godz. 12.00 i 15.00 - Paweł Kowalski


W poniedziałek, 5 maja 2008 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Warszawie odbędzie się koncert polskiej muzyki współczesnej. W w wykonaniu studentów klas fortepianu warszawskiej uczelni: Joanny Różewskiej, Anny Filipczuk, Joanny Wicherek, Hitomi Nishizaki, Su Yeon Son i Shin-Ae Kim usłyszymy kompozycje Andrzeja Dutkiewicza, Miłosza Magina, Pawła Mykietyna, Andrzeja Panufnika, Kazimierza Serockiego, Karola Szymanowskiego i Romualda Twardowskiego.


Z okazji Święta Konstytucji Majowej w wielkiej sali koncertowej im. Bartoka w Budapeszcie odbędzie się 5 maja 2008 roku uroczysty koncert muzyki polskiej. Pianista Paweł Kowalski wraz z orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Maestro Mirosława Błaszczyka wykonają m.in. Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara. Ten niezwykle atrakcyjny koncert, wymagający nie tylko wielkiego talentu ale i żelaznaj kondycji pianisty, Paweł Kowalski prezentował już wielokrotnie w kraju i zagranicą, nawet w dalekiej Ameryce Południowej! Po koncercie z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w ramach projektu Pociąg do Muzyki Kilara kompozytor napisał na partyturze – „Panu Pawłowi Kowalskiemu z wdzięcznością za piękne i tak bardzo „moje” wykonanie tego koncertu...”. Tym razem ten niezwykły, porywający, chwilami prawie "szalony" koncert zabrzmi w Budapeszcie.


Światowej sławy zespół Collegium Vocale Gent zaśpiewa 6 maja 2008 roku o godz. 20 w Bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu. Organizator koncertu - Filharmonia im. Witolda Lutosławskiego zalicza ten koncert do jednych z ważniejszych w tym sezonie wydarzeń.
Collegium Vocale Gent bez wahania można zaliczać do grupy najznamienitszych wykonawców muzyki dawnej. Wystąpią pod dyrekcją swojego założyciela - Philipa Herreweghena (na zdjęciu), kontrowersyjnego muzyka słynącego z interpretacji Bacha. W jednym z wywiadów powiedział, że dawno wyleczył się z obsesji "artykułowania muzyki" na modłę "instrumentalną", a barok to "lata chudych krów". We Wrocławiu zaprezentuje utwory Bacha, dzieła kameralistyki wokalnej - kantaty Weinen, klagen, sorgen, zagen; Ihr werdet weinen und heulen; Also hat Gott die Welt geliebt; Himmelfahrts-Oratorium. Collegium Vocale Gent towarzyszyć będą takie gwiazdy, jak Dorothée Mields, Damien Guillon, Jan Kobow, Peter Kooij.


Koncerty Organowe z cyklu „Bliżej Bacha”, organizowane przez Bazylikę św. Mikołaja w Gdańsku, Miasto Gdańsk, Polską Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku i Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra”, odbywać się będą w każdą środę od 26 marca do 4 czerwca 2008 roku o godz. 20.00 w Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku. Wstęp wolny.

Ramowy plan:
  • 26 marca 2008 - Susanne Jutz – Miltschitzky (sopran) i Josef Edwin Miltschitzky
  • 9 kwietnia 2008 - Marcin Szelest
  • 16 kwietnia 2008 - Wacław Golonka
  • 23 kwietnia 2008 - Hanna Dys
  • 7 maja 2008 - Ireneusz Wyrwa
  • 14 maja 2008 - Marta Chorzyńska i Karol Mróz (studenci Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi)
  • 21 maja 2008 - Marek Stefański
  • 28 maja 2008 - Roman Perucki
  • 4 czerwca 2008 - "Koncert z okazji jubileuszu 60-lecia Uczelni" - Maciej Zakrzewski i Maciej Ingielewicz (studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku)


Dwudziesta, jubileuszowa edycja Międzynarodowych Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich odbędzie się w Krakowie w dniach 9 – 20 maja 2008 roku.

Więcej


W dniach 9 i 10 maja 2008 roku w Operze Wrocławskiej odbędzie się premiera Raju utraconego Krzysztofa Pendereckiego. Spektakl reżyseruje jeden z najwybitniejszych polskich twórców, określany mianem wizjonera teatru – Waldemar Zawodziński. Termin premiery został wybrany nieprzypadkowo, w tym roku przypada 75-rocznica urodzin Maestro Krzysztofa Pendereckiego, kompozytora niezwykłego, cieszącego się uznaniem na całym świecie. Uważany za jednego z największych współczesnych twórców jest niekwestionowanym zjawiskiem w historii muzyki.
Raj utracony to druga opera Krzysztofa Pendereckiego. Skomponowana z okazji rocznicy 200-lecia Stanów Zjednoczonych swoją prapremierę miała na scenie Lyric Opera w Chicago w listopadzie 1978 roku. Penderecki określił utwór jako „sacra rappresentazione”, rodzaj scenicznego oratorium, nawiązującego do popularnego w okresie włoskiego odrodzenia gatunku muzycznego. Epicko-filozoficzne libretto (na podstawie poematu J. Miltona) napisał Christopher Fry, angielski dramatopisarz i poeta (1907-2005), czyniąc przestrzenią dramatu piekło, rajski ogród i ziemię, dokąd zostają wygnani Adam i Ewa. Zwięzła, wolna od retoryki, a zarazem pełna twórczej świadomości treść tworzy ramy dla zróżnicowanych rozwiązań muzycznych i inscenizacyjnych. Raj utracony jest bez wątpienia jednym z najwybitniejszych osiągnięć operowej twórczości drugiej połowy XX w.
Plakat towarzyszący premierze Raju utraconego zaprojektował Wojciech Siudmak, światowej sławy polski malarz, mieszkający od 40 lat w Paryżu, jeden z czołowych kontynuatorów idei wirtuozów światowego malarstwa. Artysta nazywa siebie hiperrealistą, tworzy w swych obrazach świat fascynujący nie tylko niezwykłą sprawnością środków wyrazu, lecz również bogactwem intelektualnym i wyobraźnią. Jest autorem oprawy plastycznej do "Kronik Diuny" Franka Herberta, prestiżowej, 10-tomowej serii, uznanej za absolutną doskonałość wydawniczą oraz nazywaną arcydziełem nie tylko literackim lecz również ilustratorskim. Warto zaznaczyć, że Siudmak pracuje obecnie nad monumentalnym projektem „Wieczna miłość”, będącym częścią „Światowego Projektu Pokoju” (Uniwersal Peace Project), który jest, wyrażonym poprzez sztukę, hołdem dla ofiar II wojny światowej i zarazem gestem pokoju z uniwersalnym przesłaniem skierowanym do całej ludzkości.


Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich zaprasza na dwudziestą drugą edycję Warszawskich Spotkań Muzycznych „muzyka dawna – muzyka nowa”. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 10-17 maja 2008 roku. Jak co roku, obfitować będzie w ciekawe koncerty, w tym prezentujące po raz pierwszy nowe kompozycje polskich artystów – Marcina Błażewicza, Edwarda Sielickiego, Władysława Słowińskiego, Dariusza Przybylskiego i Krzysztofa Baculewskiego.
Warszawskie Spotkania Muzyczne "muzyka dawna - muzyka nowa" to jeden z ważniejszych obecnie w Polsce i w Warszawie festiwali muzyki współczesnej. Od pozostałych różni się tym, że konfrontuje muzykę nową z tą z epok dawnych. To spotkania nie tylko najwybitniejszych kompozytorów i wykonawców klasycznej muzyki współczesnej, ale także muzyki dawnej z nową. To także spotkania wielu światowej sławy wykonawców polksich i zagranicznych. Największą atrakcją tegorocznej edycji Festiwalu będzie koncert w wykonaniu Zespołu Alla Francesca z Francji (15 maja 2008).

Więcej


47. Muzyczny Festiwal w Łańcucie

Ponad 250 artystów z siedmiu krajów świata wystąpi na 47. Muzycznym Festiwalu w Łańcucie w dniach 10 -17 maja 2008 roku.
Muzyczny Festiwal w Łańcucie należy on do grona polskich festiwali o najdłuższej tradycji. Troska kolejnych jego dyrektorów artystycznych o poziom merytoryczny sprawiła, iż niezmiennie w majowe wieczory sala balowa łańcuckiego zamku szczelnie wypełnia się sympatykami muzyki kameralnej. W tym roku nadrzędną ideą festiwalu będzie prezentacja muzyki wybranych krajów europejskich. Zabrzmi muzyka Włoch, Irlandii, Niemiec, Hiszpanii i Rosji. Nie zabraknie w programie również muzyki polskiej.
Festiwal zainauguruje koncert światowej sławnej mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej, która wraz z Polską Orkiestrą Radiową wystąpi w sali balowej łańcuckiej rezydencji Potockich i Lubomirskich. Tegoroczny Festiwal zmieni nieco swoją formułę. Obok koncertów muzyki klasycznej pojawi się także więcej muzyki lżejszej, łatwiejszej w odbiorze. Wychodzimy na przeciw także tym z publiczności, dla których muzyka klasyczna nie zawsze jest łatwa, nie zawsze jest przystępna. Pojawią się takie wieczory, kiedy będzie można nieco poluzować muszki, ściągnąć krawaty - mówi dyrektor Festiwalu Marek Stefański. Festiwalowa publiczność będzie mogła zatem obejrzeć tańce irlandzkie, flamenco oraz posłuchać polskiej muzyki filmowej. W ciągu ośmiu festiwalowych dni odbędzie się aż 12 koncertów. Organizatorzy Festiwalu zaproszą w szczególny sposób do wysłuchania festiwalowych koncertów dzieci szkół Rzeszowa i Łańcuta. Dwa koncerty zostały bowiem przygotowane z myślą o najmłodszej publiczności. Propozycje skierowane do dzieci to powrót do idei zapoczątkowanej przez Bogusława Kaczyńskiego, przez kilka lat dyrektora łańcuckiej imprezy. W tym roku będzie to muzyczna bajka Piotruś i wilk Sergiusza Prokofiewa.
Koncerty będą się odbywać w sali balowej łańcuckiego Zamku, w Filharmonii im. Artura Malawskiego w Rzeszowie oraz jeden z koncertów w Katedrze Rzeszowskiej. Organizatorem Festiwalu jest Filharmonia im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, a współorganizatorem - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, marszałek województwa oraz władze miasta Rzeszowa i Łańcuta.

Więcej


W dniach 11-18 maja 2008 roku w Poznaniu zainaugurowany zostanie nowy festiwal orkiestry Arte dei Suonatori - „Poznań Vivaldi Days”, niemal w całości poświęcony muzyce Antonio Vivaldiego. Wśród jego wykonawców znajdzie się między innymi legendarna szwajcarska skrzypaczka Chiara Banchini oraz Dan Laurin, który razem z Arte dei Suonatori wykona po raz pierwszy od trzech lat swoją transkrypcję Czterech pór roku znaną z płyty zarejestrowanej przez muzyków dla wytwórni BIS Records.


W dniach 11-18 maja 2008 roku w Poznaniu barokowa orkiestra Arte dei Suonatori zaprasza na Poznań Vivaldi Days. Szczegółowy program koncertów znajduje się na stronie internetowej festiwalu - www.vivaldifestival.pl.


XIX Katedralne Koncerty Organowe w katedrze we Włocławku odbywać się będą w kolejne poniedziałki od 12 maja do 16 czerwca 2008 roku o godz. 19.oo. Koncerty organizuje Parafia Katedralna i Urząd Miasta Włocławka. Poprowadzi je ks. Janusz Drewniak, a wśród zaproszonych artystów znajdą się uznani wirtuozi:
  • 12 maja 2008 – Gedymin Grubba (Gdańsk)
  • 19 maja 2008 – Waldemar Krawiec (Zabrze)
  • 26 maja 2008 – Witold Zalewski (Kraków)
  • 2 czerwca 2008 – Andrzej Chorosiński (Warszawa), Fulvio Leofreddi – skrzypce (Rzym)
  • 9 czerwca 2008 – Marcin Łęcki (Toruń)
  • 16 czerwca 2008 – Marek Kudlicki (Wiedeń)
Wstęp wolny.


Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego „Alternator” zaprasza na JĘZYK TEATRU TAŃCA czyli konferencję, warsztaty, spektakle i filmy z tańcem współczesnym w roli głównej, które odbędą się w dniach 12-17 maja 2008 roku.
Język teatru tańca - to konferencja z udziałem najlepszych polskich ekspertów, naukowców oraz praktyków trójmiejskiej sceny tańca. Skupi się nie tylko na teoretycznych aspektach tańca, jego opisie, funkcjach, związkach z innymi dziedzinami sztuki, ale pozwoli również na bezpośredni kontakt z teatrem tańca, otworzy możliwość konfrontacji wiedzy z żywą materią. Obok spotkań z ekspertami zorganizowana zostanie także dwudniowa retrospektywa trójmiejskich teatrów tańca.
Konferencję poprzedzą warsztaty pisania o tańcu przygotowane dla studentów teatrologii Uniwersytetu Gdańskiego (12-14 maja). Dnia 15 maja (czwartek) w Teatrze Off de BICZ oraz 16 maja (piątek) w Klubie Żak swoje spektakle zaprezentują: Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk, Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz, Leszek Bzdyl, Teatr Cynada, Teatr Fizyczny Iwony Gilarskiej, Julia Mach i Filip Szatarski. Całość zakończy pokaz filmu szwajcarskiej grupy Cie: Philippe Saire Sang d’encre (2005) w DKF Marcello (Kino Polonia, Sopot). Pełen program konferencji dostępny jest na stronie www.dancedesk.pl.


W środę, 14 maja 2008 roku o godz. 18.30 w Salach Redutowych Teatru Wielkiego w Warszawie odbędzie się wieczór poetycko-muzyczny HERBERT PRZY BACHU PŁAKAŁ... w związku z ustanowionym przez Sejm RP Rokiem Zbigniewa Herberta oraz zbliżającą się 10. rocznicą śmierci poety. W programie wieczoru wybrane utwory Zbigniewa Herberta przypomną: Joanna Szczepkowska, Krzysztof Gosztyła, Wiesław Komasa, Daniel Olbrychski i Zbigniew Zapasiewicz, a fascynacje muzyczne poety przypomną: Agata Szymczewska (skrzypce) oraz Trio Andrzeja Wróbla. W ich wykonaniu usłyszymy utwory Jana Sebastiana Bacha, Edwarda Elgara, Manuela Ponce, Alfredo Piatti i Alexandro Stradelli.


Jeden z najlepszych obecnie kwartetów smyczkowych - według opinii przeważającej części światowej krytyki muzycznej - Kwartet Casals (na zdjęciu) – uświęci swą obecnością i koncertem w dniu 14 maja 2008 roku w Filharmonii Narodowej inaugurację nowej siedziby Instytutu Cervantesa w Warszawie. Kwartet wystąpi również na tegorocznym międzynarodowym festiwalu “Muzyka w dawnym Krakowie”, dwa dni później - 16 maja 2008 roku o godz. 19.00 w Sali Fundacji Judaica (ul. Meiselsa 17). W programie utwory Haydna, Mendelssohna i Beethovena. Wstęp na oba koncerty jest wolny.

Więcej


Dnia 15 maja 2008 o godz. 17.00, w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieście 32, odbędzie się promocja Zapisków Witolda Lutosławskiego, w opracowaniu Zbigniewa Skowrona, opublikowanych przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego. Oprócz prezentacji książki i odczytania jej fragmentów, w programie promocji znajdzie się występ Bartłomieja Kominka, który wykona Sonatę fortepianową Witolda Lutosławskiego.


Koncert finałowy Festiwalu "Maj z Muzyką Dawną" odbędzie się w Bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu w dniu 15 maja 2008 roku o g.19.00. Wystąpią soliści: Marzena Lubaszka – sopran, Piotr Łykowski – alt, Bogdan Makal – bas i Maciej Gocman – tenor, Chór Filharmonii im. W. Lutosławskiego (Agnieszka Franków-Żelazny - przygotowanie chóru) oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka. W programie znajdą się utwory Františka Xavera Richtera (1740-1747) - Messe pastorale de Noël G-dur, Dixit Dominum i Magnificat.


Światowa premiera kompozycji … jeno lotom nie wzbraniaj … Jerzego Maksymiuka odbędzie się w piątek, 16 maja 2008 roku o godz. 19.00 podczas koncertu w Sali Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Program wieczoru dopełni Sinfonie Concertante Es-dur KV 364 na skrzypce, altówkę i orkiestrę Mozarta i Symfonia d-moll Cesara Francka. Wystąpią: Janusz Wawrowski – skrzypce, Ryszard Groblewski – altówka i Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka.


Dnia 16 maja 2008 roku w Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu za dyrygenckim pulpitem stanie światowej sławy artysta Paul McCreesh (na zdjęciu). Chór i Orkiestra Filharmonii im. W. Lutosławskiego pod jego batutą wykonają wspaniałe dzieło Holsta – Planety oraz Symfonię nr 104 Hydna zwaną „Londyńską”.
Planety są najczęściej wykonywanym utworem Holsta, który stał się inspiracją dla współczesnych kompozytorów muzyki filmowej, a nawet rozrywkowej. Pomysł utworu zrodził się z sugestii znajomego, który wprowadził kompozytora w tajniki astrologii. Holst był zafascynowany ideami astrologii i w związku z tym w zamyśle kompozytora poszczególne części mają przenosić idee i emocji związanych ze sferą ludzkiej psychiki, a nie odnoszą się do bóstw rzymskiej mitologii.


Dnia 16 maja 2008 roku w Sosnowcu, rodzinnym mieście Jana Kiepury, odbędzie się wręczenie Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury połączone z koncertem Polscy tenorzy pamięci Jana Kiepury. W tym roku nagroda zostanie przyznana w ośmiu kategoriach: Najlepszy spektakl, Najlepszy śpiewak, Najlepsza śpiewaczka, Najlepszy debiut (śpiewaka/śpiewaczki), Najlepszy reżyser, Najlepszy dyrygent, Najlepszy tancerz i Nagroda specjalna za całokształt pracy artystycznej.
Kapituła w składzie: prof. Zdzisława Donat, dr Zofia Rudnicka, Maestro Wiesław Ochman, prof. Tadeusz Strugała oraz przewodniczący Włodzimierz Izban, spośród zgłoszeń nadesłanych przez teatry muzyczne w całej Polsce wybierze najlepszych twórców. Jedynie w kategorii nagroda specjalna za całokształt pracy artystycznej wyboru dokonuje kapituła razem z publicznością. Wśród nominowanych do tegorocznej nagrody są: Teresa Żylis-Gara, Wanda Polańska, Witold Gruca, Wiesław Ochman i Bernard Ładysz.
Koncert Polscy tenorzy pamięci Jana Kiepury poprowadzą Wiesław Ochman i Jan Nowicki.
Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury zostaną wręczone już po raz drugi. Pierwszą laureatką tej nagrody była Maria Fołtyn, która otrzymała statuetkę za całokształt pracy artystycznej. Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury powołał do życia Mazowiecki Teatr Muzyczny Operetka im. Jana Kiepury w Warszawie.


W ramach II Dni Kultury Żydowskiej w Kaliszu w dniu 16 maja 2008 roku o godz. 19.00 w Sali Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu odbędzie się prawykonanie Poematu kaliskiego "Fleida" Mirosława Przędzika (na zdjęciu), emerytowanego skrzypka orkiestry Filharmonii Kaliskiej. Wystąpi zespół Di Galitzyaner Klezmorim w składzie: Mariola Śpiewak – klarnet, Grzegorz Śpiewak – akordeon i Rafał Seweryniak – kontrabas oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka. Program wieczoru dopełni muzyka klezmerska i dwie znane kompozycje: Kol Nidrei na wiolonczelę i orkiestrę Maxa Brucha oraz Rememberances na skrzypce i orkiestrę z filmu Lista Schindlera Johna Williamsa.

Więcej


Koncert fortepianowy Francisa Poulenca zabrzmi w piątek, 16 maja 2008 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Zielonogórskiej w wykonaniu Pawła Kowalskiego, jednego z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Maestro Jerzego Swobody. Neoklasyczny koncert po raz pierwszy wykonany został w Bostonie w roku 1950 przez samego Kompozytora.


Nowojorskie gwiazdy w Łodzi

Odwiedzić nowojorską Metropolitan Opera, teatr-legendę, gdzie debiutował Enrico Caruso, sławę zdobywali Maria Callas, Renata Tebaldi czy Carlo Bergonzi, a zza dyrygenckiego pulpitu spektaklem kierował Arturo Toscanini! Usłyszeć największe współczesne gwiazdy sceny operowej, wybitnych artystów – aktorów, w spektaklach reżyserowanych przez takie znakomitości, jak Franco Zefirelli. Któż o tym nie marzy?
Teraz staje się to możliwe dzięki Filharmonii Łódzkiej. Jako pierwsza w Polsce filharmonia zaprasza na cykl transmisji spektakli operowych nowojorskiego teatru, w technologii High Definition, w czasie rzeczywistym. Zasiadając w fotelach łódzkiej Sali Koncertowej, przed ogromnym ekranem o wymiarach 11x6 metrów, będzie można się znaleźć w gronie kilkudziesięciu tysięcy widzów, oglądających w tym momencie to samo przedstawienie bezpośrednio w Metropolitan Opera oraz pośrednio w ponad stu różnych teatrach całego świata. Cyfrowy przekaz w wysokiej rozdzielczości dociera do adresata za pośrednictwem satelity okołoziemskiego, a najlepszą dostępną współcześnie jakość dźwięku zapewnia Dolby Digital 5.1 Surround. Ogromy ekran i znakomita jakość obrazu dają wręcz wrażenie „zanurzenia” w przedstawieniu, a połączenie opery i kina - możliwość obcowania ze sztuką najwyższej próby bez konieczności podróży, za cenę biletu kinowego.

The Metropolitan Opera w Filharmonii Łódzkiej
repertuar na sezon 2007/2008
spektakle w Sali Koncertowej, ul. Narutowicza 20/22:
  • 12 stycznia 2008 roku (sobota), godz. 19.30: Giuseppe Verdi – Makbet
  • 16 lutego 2008 roku (sobota), godz. 19.00: Giacomo Puccini – Manon Lescaut
  • 15 marca 2008 roku (sobota), godz. 19.30: Benjamin Britten - Peter Grimes
  • 5 kwietnia 2008 roku (sobota), godz. 19.30: Giacomo Puccini - Cyganeria
  • 26 kwietnia 2008 roku (sobota), godz. 19.30: Gaetano Donizetti - Córka pułku
  • 17 maja 2008 roku (sobota), godz. 17.30: Ryszard Wagner - Tristan i Izolda (retransmisja) (na zdjęciu: Deborah Voigt jako Izolda)


Bilety: Spektakle odbywają się w Sali Koncertowej, ul. Narutowicza 20/22. Bilety będą dostępne na co najmniej 30 dni przed koncertem w kasie Filharmonii Łódzkiej: czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10-18 oraz dwie godziny przed każdym koncertem. Można też dokonywać rezerwacji telefonicznej: (0 42) 664 79 79. Ceny biletów: 60 zł (I strefa) i 40 zł (II strefa).

Strona internetowa wydarzenia: www.met.filharmonia.lodz.pl

Więcej


W dniach 17 maja - 7 czerwca 2008 roku już po raz osiemnasty odbędzie się festiwal Mikołowskie Dni Muzyki. Program tegorocznej edycji wypełni 14 koncertów i recitali. Festiwal zainauguruje Ewa Podleś, która z orkiestrą Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Łukasza Borowicza wykona kantatę Josepha Haydna Arianna a Nasso oraz arie z oper Rinaldo i Ariodante Georga Friedricha Haendla. Podczas kolejnych koncertów usłyszymy także tak uznanych muzyków, jak francuskiego gitarzystę Pierre Lanieau, włoskiego organistę Masimiliano Nosetti, czy słowackiego organistę Stanisław Surin, a także znanych polskim melomanom wirtuozów - Juliana Gembalskiego, Przemysława Kapitułę i – na zakończenie festiwalu - Piotra Pławnera. Wystąpią również zespoły - Ensemble de Narol, Leipziger Streichquartett, Kwartet smyczkowy "Akademos", Chór męski "Saint Ephraim" Budapest, "Concerto Avenna", Śląska Orkiestra Kameralna i Orkiestra Filharmonii Lwowskiej. W ramach festiwalu m.in. odbędą się prawykonania kompozycji nagrodzonych na konkursie kompozytorskim Mikołów 2007.

Więcej


Siódmy koncert IV sezonu Festiwalu Organowo-Kameralnego "Muzyka Młodych u Franciszkanów" w Kościele Franciszkanów w Sanoku, zatytułowany Majowe trio – solo i w duecie, odbędzie się w sobotę, 17 maja 2008 roku o godz. 19.15. Wystąpią: prof. Leszek Suszycki (gitara) wraz z synem Marcinem Suszyckim (skrzypce) oraz Tomasz Bębenek (organy). W programie utwory m.in. Astora Piazzolli, Jana Sebastiana Bacha oraz kompozytorów, których utwory nieczęsto goszczą w repertuarach koncertowych - Barrios'a, Vitalego, Ysaye'a czy Gigout'a.


Dnia 17 maja 2008 roku, podczas „Nocy Muzeów” po raz ostatni można będzie zwiedzić ekspozycję Muzeum Fryderyka Chopina w Zamku Ostrogskich w Warszawie. W ramach przygotowań do obchodów 200. rocznicy urodzin kompozytora wnętrze chopinowskiego muzeum wraz z podziemiami zostanie poddane generalnemu remontowi, a stała ekspozycja muzealna nabierze nowego kształtu. Muzeum zostanie otwarte ponownie dopiero w 2010 roku.
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaplanował specjalne atrakcje dla zwiedzających. Po raz pierwszy (a zarazem ostatni w obecnej, niezagospodarowanej formie) udostępnione zostaną legendarne zamkowe podziemia, gdzie znakomici muzycy z zespołów Kuby Stankiewicza i Radka Nowickiego zaprezentują dwa projekty jazzowe. W programie koncertu kwintetu Kuby Stankiewicza usłyszymy między innymi utwory z płyty Chopin Songbook. Radek Nowicki z pewnością zaskoczy słuchaczy przywołując w improwizacjach chopinowskie tematy. Organizatorzy nie wykluczają możliwości wspólnego muzykowania artystów podczas nocnego jam session.
Zespoły wystąpią w składach:
Kuba Stankiewicz Quintet: Inga Lewandowska – voc, Kuba Stankiewicz – p, Grzegorz Nagórski – tb, Andrzej Święs – b, Krzysztof Szmańda – dr
i Radek Nowicki Quartet: Radek Nowicki - ts, Michał Tokaj – p, Michał Jaros – b, Sebastian Frankiewicz – dr
Muzeum czynne będzie od godz. 19 do 1 w nocy. Pierwszy koncert rozpocznie się ok. godziny 19.


Wójt gminy Dąbrowa i dyrektor Instytutu Kulturoznawstwa i Filozofii Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy zapraszają dnia 17 maja 2008 roku do Słaboszewka na Biesiadę Artystyczną "Artyści wracają do Słaboszewka".
Słaboszewko w okresie międzywojennym było własnością Zdziechowskich, a gościły tu tak uznane postacie, jak: Witold Małcużński, Jerzy Andrzejewski, Witold Gombrowicz, Maria Dąbrowska, Antoni Uniechowski, Bolesław Miciński, dr Stanisław Żejmo-Żejmis, Marian Zdziechowski, Jakub Wojciechowski.
Program Biesiady Artystycznej "Artyści wracają do Słaboszewka", której gościem honorowym będzie artysta malarz Jerzy Puciata, obejmować będzie recital skrzypcowy Ewy Gruszki, prezentację własnych pomysłów muzycznych Michała Dobrzyńskiego inspirowanych twórczością Witolda Gombrowicza, prezentację własnych utworów prozatorskich Krzysztofa Derdowskiego, prezentację własnej twórczości poetyckiej Marka Siwca oraz odczyt na temat poezji Rafała Kowalcze - poety młodej generacji, studenta kulturoznawstwa Wyższej Szkoły Gospodarki, laureata konkursu "Młode talenty". Początek o godz. 15.00. Biesiadę zakończy spotkanie przy ognisku.


Filharmonia Poznańska zaprasza na koncert w 88. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. W niedzielę, 18 maja 2008 roku o godz. 18.00 w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu wystąpi Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” pod dyrekcją Stefana Stuligrosza. W programie m.in. Psalm 136 „Ojczyzna” Feliksa Nowowiejskiego oraz utwory H.M. Góreckiego, Nowowiejskiego, Różyckiego i Stuligrosza.


Orkiestra „Leopoldinum” pod dyrekcją Ernsta Kovacica zaprasza na koncert w dniu 18 maja 2008 roku w Sali Koncertowej Radia Wrocław (ul. Karkonoska 10) o godzinie 19:00. W programie kompozycje Jana Sebastiana Bacha, Louis’a Andriessena, Henry Purcell’a i Albana Berga.
Wielkie uczucie Berga do śpiewaczki Hanny Fuchs-Robettin stało się inspiracją do powstania Lirycznej Suity, uważanej za najpiękniejszą kompozycję twórcy. Jest równocześnie pierwszym utworem wykorzystującym w pełni technikę kompozycji 12-tonowej. Oryginałem suity jest Kwartet smyczkowy nr 3, który powstał jako ostatni utwór napisany przez Berga w klasie Arnolda Schoenberga. Będzie to polskie prawykonanie kompozycji, której trzy części opracował na orkiestrę smyczkową sam kompozytor w 1928 roku, a kolejne trzy Theo Verbey w 2005 roku.


Ostatni, ósmy koncert laureatów z cyklu „muzyczne forum młodych”, organizowanego przez austriackie forum kultury, odbędzie się 20 maja 2008 roku o godzinie 19.00 w Teatrze Śródmieście (Scena św. Barbary) w Warszawie (ul. Nowogrodzka 49, wejście z boku od ul. Św. Barbary). Wykonawcy: Aleksandra Demowska – altówka, Wojciech Koprowski – skrzypce, Anna Markiewicz – wiolonczela, Maciej Bogumił Nerkowski – baryton, Marta Oyrzanowska – skrzypce, Katarzyna Piotrowska – fagot, Agnieszka Wenda – skrzypce. W programie kameralne utwory wokalne i instrumentalne m.in.: M. Regera, E.Ysaye’a, G. Fauré, E. Korngolda, M. Arnolda. Wstęp wolny.


XXVII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI CERKIEWNEJ – „HAJNÓWKA 2008”

XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2008” w Białymstoku upłynie pod znakiem dwóch znaczących wydarzeń – jubileuszu 75-lecia Krzysztofa Pendereckiego oraz obchodów Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego. Festiwal odbędzie się w dniach 20-25 maja 2008 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
Jubileusz Patrona Artystycznego MFMC, jakim jest Krzysztof Penderecki, zostanie uczczony specjalnym wykonaniem Pieśni Cherubinów podczas Koncertu Inauguracyjnego. Utwór, napisany przez kompozytora na 60-lecie jego przyjaciela, Mścisława Rostropowicza, wykona laureat ubiegłej edycji Festiwalu – litewski chór „Vilnius” pod dyrekcją Povilasa Gylisa. Jubileuszowe wykonanie utworu – mówi Mikołaj Buszko, pomysłodawca i dyrektor imprezy - jest dla nas ważnym wydarzeniem i podziękowaniem za muzykę cerkiewną Krzysztofa Pendereckiego oraz patronat, jaki sprawuje nad imprezą. Jego twórczość była wszak jedną z inspiracji do organizowania MFMC. Po Pieśni Cherubinów litewski chór wykona inną ważną kompozycję - Całonocne czuwanie Aleksandra Archangielskiego – wybitny utwór, którego fragmenty często słychać podczas prawosławnych nabożeństw, lecz bardzo rzadko prezentowany jest w całości. Koncert nabierze dodatkowego znaczenia w kontekście obchodów Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego. Na jednej scenie, wspólnym głosem, ponad wszelkimi granicami, przemówią kompozytorzy wywodzący się z dwóch różnych kręgów czasowych i kulturowych – obydwaj połączeni fascynacją muzyką cerkiewną.
Dialog międzykulturowy będzie wybrzmiewał mocnym głosem podczas całego Festiwalu. Idea otwartości na wykonawców najróżniejszych kultur, ras, światopoglądów i religii sprawiła, że od jego początków w 1982 roku festiwalowa scena gościła 600 chórów wszystkich czterech stron świata, przedstawicieli kilkudziesięciu państw Europy, Azji, Ameryki i Afryki, w tym wiernych prawosławia, staroobrzędowców, grekokatolików, katolików, protestantów, wyznawców judaizmu i islamu oraz środowiska świeckie. Również w tym roku impreza zjednoczy wszystkie rozmiłowane w muzyce cerkiewnej środowiska. Podczas przesłuchań konkursowych wystąpią chóry amatorskie i profesjonalne z Polski, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Estonii, Rosji, Czech, Słowacji, Gruzji, Mołdawii, Armenii, Iranu, USA. Wspólnie, nie zważając na żadne podziały, zaśpiewają prawosławni, staroobrzędowcy, katolicy, grekokatolicy, protestanci i ludzie świeccy. Występy chórów oceni międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Romualda Twardowskiego.
Wśród wydarzeń towarzyszących tegorocznemu Festiwalowi należy wymienić XVII Koncert Muzyki Cerkiewnej w Warszawie organizowany pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy i we współpracy ze Stołeczną Estradą (23 maja) oraz Koncerty Muzyki Cerkiewnej w Krakowie (21 i 23 maja). W Białymstoku kolejny raz odbędzie się koncert Na narodową nutę (23-24 maja), gdzie chóry zaprezentują się w swoich narodowych repertuarach. Całkiem nowym wydarzeniem będzie pokaz kilku – spośród kilkudziesięciu powstałych do tej pory – filmów dotyczących MFMC (22 maja). Jednym z nich będzie Jutrznia K. Pendereckiego w Sankt Petersburgu – artystyczna wizja rosyjskiego prawykonania w Smolnym Soborze.
XXVII MFMC – „Hajnówka 2008” organizowany jest przez Fundację "Muzyka Cerkiewna" przy współpracy z Operą i Filharmonią Podlaską oraz z Zarządem Głównym Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Patronat Honorowy nad Festiwalem sprawują Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronem Artystycznym MFMC jest Krzysztof Penderecki.

Więcej


Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego zapraszaa na koncert kameralny, który odbędzie się we wtorek, 20 maja 2008 roku o godz. 18.00 w Salonie Muzycznym Feliksa Nowowiejskiego (przy Al. Wielkopolskiej 11) w Poznaniu. Wystąpią: Jan Nowowiejski - fortepian oraz młodzi instrumentaliści: Marceli Fokt - klarnet i Konrad Mikołajczyk - akordeon. W programie utwory Feliksa Nowowiejskiego, Barbary Kaszuby, Witolda Lutosławskiego i in.


W dniu 21 maja 2008 roku o godz. 19.00 w Sali Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie odbędzie się niezwykłe wydarzenie - koncert charytatywny POLSCY MUZYCY DLA TYBETU, którego inicjatorami są biorący w nim udział artyści. Koncert wspiera Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
W części klasycznej wystąpią: Bartosz Bednarczyk, Szábolcs Esztényi, Hanna Hozer, Jakub Jakowicz, Krzysztof Jakowicz, Karolina Jaroszewska, Robert Morawski, Maja Nosowska, Anna Radziejewska, Julia Samojło oraz Tomasz Strahl. Gościem specjalnym wieczoru będzie tybetański zespół Snow Lions.
W drugiej części koncertu wezmą udział muzycy improwizatorzy, którzy w kwietniu bieżącego roku mieli wystąpić w Tybecie. Wspólne stworzyli grupę W DRODZE DO TYBETU w składzie: Olga Szwajgier, Trio PROCESS czyli Michał Dymny, Rafał Mazur i Rafał Drewniany, Włodzimierz Kiniorski, Dariusz Makaruk, Krzysztof Knittel, Tomasz Lipiński oraz Mieczysław Eligiusz Litwiński. Koncert wyreżyseruje Ewa Pytka, scenografię wykona Artur Brzeziński, a koncert wspólnie poprowadzą Małgorzata Braunek i Maciej "Magura" Góralski.
Tego wieczoru będzie można nabyć gadżety z których dochód, przekazany zostanie na programy służące mieszkańcom Tybetu, które prowadzi Stowarzyszenie Studenci dla Wolnego Tybetu.


Bachanalia Chamber Orchestra oraz Polish Cultural Institute w Londynie zapraszają na uroczysty koncert z okazji obchodów 60 rocznicy Dnia Niepodległości Izraela, podczas którego usłyszymy Tryptyk na smyczki Aleksandra Tansmana oraz tradycyjną muzykę klezmerską. Koncert odbędzie się 21 maja 2008 roku o godz. 20.00 w Merkin Concert Hall w Londynie.


Międzynarodowe Towarzystwo im. F. Chopina w Wiedniu oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Festiwalowe Amber Baltic przy współudziale Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach organizuje w dniach 22-26 maja 2008 roku w Międzyzdrojach I Międzynarodowy Festiwal muzyki klasycznej i romantycznej AMBER BALTIC.


V Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera w niewielkiej miejscowości Pokój na Opolszczyźnie odbędzie się w dniach 22-24 maja 2008 roku pod hasłem Weber i muzyka polska - z racji charakteru jubileuszowego i dla podkreślenia łączności kulturowej, obecności Webera w polskiej tradycji muzycznej, ale także polskich rytmów i melodii w muzyce autora Wolnego strzelca.
Podobnie jak w ubiegłych latach festiwal będzie się odbywał w ciągu trzech dni w kościele ewangelickim, ewangelickiej sali parafialnej oraz w kościele katolickim. Z racji tegorocznego hasła podczas koncertów zabrzmi nie tylko muzyka Patrona, ale także - pierwszy raz - kompozytorów polskich, w tym dawna muzyka czasów odrodzenia i baroku oraz polska muzyka ludowa i religijna.
Warto podkreślić, że gośćmi specjalnymi festiwalu będą: potomek w prostej linii kompozytora - baron Christian Max Maria von Weber oraz mieszkający w Stuttgarcie książę Wuerttemberg i członkowie Światowego Towarzystwa Weberowskiego.

Więcej


Pierwsze Spotkania z Muzyką Perkusyjną - Kotły odbędą się w Krakowie w dniach 23 - 25 maja 2008 roku. Złożą się na nie trzy koncerty, wykład prof. Harrisona Powley’a o kotłach oraz prezentacja trąbek naturalnych i kotłów barokowych.

Program ramowy:
  • 23 maja 2008 godz 19.00 i 24 maja 2008 godz 18.00, Sala Filharmonii Krakowskiej
    Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Mariusz Pędziałek – obój, Ryszard Haba – perkusja
    Program:
    Ravi Shankar - temat z filmu Ghandi na obój i perkusję
    Astor Piazzolla - Suita na obój i orkiestrę smyczkową
    Georg Druschetzky - Concerto na 6 kotłów instrumenty perkusyjne i orkiestrę dętą
    Avro Pärt - Spiegel im Spiegel na obój i marimbę
    Boris Papandopulo - Koncert na obój ksylofon i orkiestrę smyczkową
    Georg Druschetzky - Koncert na obój , 8 kotłów i orkiestrę
  • 25 maja 2008 godz. 19.00, Filharmonia Krakowska - Sala Złota
    - Wykład - prof. Harrison Powley - ( USA) – kotły
    - Prezentacja - Tomasz Ślusarczyk & Michael Munkwitz ( Niemcy) - trąbki naturalne i kotły barokowe
    udział biorą: Ryszard Haba , Stanisław Majerski, Pawel Cieślak, Paweł Dziewoński, Piotr Nowak
    - Koncert - Orkiestra Kameralna Filharmonii Krakowskiej pod dyr.Jana Baryły, Ryszard Haba - kotły, Tomasz Sobaniec - perkusja
    Andrzej Panufnik - Concertino na kotły, perkusję i orkiestrę smyczkową

Więcej


W piątek, 23 maja 2008 roku w Filharmonii Łódzkiej z okazji jubileuszu 45-lecia pracy artystycznej wybitny łódzki pianista Tadeusz Chmielewski zagra recital Chopinowski. Solista i kameralista jest wielbicielem skrzypiec i najchętniej współpracuje z mistrzami tego instrumentu: Wandą Wiłkomirską, Vadimem Brodskim, Barbarą Górzyńską, Keiko Urushihara, Elisą Kawaguti, Kają Danczowską. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie kieruje katedrą fortepianu.
W programie utwory Fryderyka Chopina: Nokturn Fis-dur op. 15 nr 2, Fantazja f-moll op. 49, Mazurek a-moll op. 68 nr 2, Mazurek a-moll op. 17 nr 4, Mazurek D-dur op. 33 nr 2, Walc Es-dur op.18, Sonata h-moll op. 58, Polonez As-dur op. 53.
Koncert jest współorganizowany przez łódzki oddział Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.


Redakcja nowopowstałego pisma internetowego „Muzykalia VI / Judaica 1" (http://www.demusica.pl/?Pismo_Muzykalia:Muzykalia_VI%2FJudaica_1), poświęconego różnym wymiarom muzyki żydowskiej zaprasza na wieczór promocyjny, który odbędzie się w środę, 28 maja 2008 roku o godz. 18.00 w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie( przy ul. Meiselsa 5). Promocję uświetni recital fortepianowy Elżbiety Sternlicht.


Płocka Orkiestra Symfoniczna zaprasza na koncert symfoniczny pt. Ognisty ptak, który odbędzie się w dniu 29 maja 2008 roku (czwartek) w sali koncertowej przy ul. Kolegialnej 23 w Płocku o godz. 19.00. W koncercie wystąpią: Bernhard Vogl – wiolonczela oraz Płocka Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Vladimira Kiradjieva (Austria). W programie: F. Liszt - II Rapsodia węgierska, R. Schumann - Koncert wiolonczelowy a-moll op.129 i I. Strawiński - Suita z baletu "Ognisty ptak".


FILHARMONIA NIE GRYZIE!!!!!
Nie byłeś jeszcze w filharmonii?
Rzadko słuchasz muzyki klasycznej?
Uważasz, że jest ona "zbyt poważna"?
Co stanowi o sile i wartości muzyki klasycznej?
Jak wytłumaczyć jej obecność w naszym życiu?
Dlaczego orkiestra symfoniczna brzmi i wygląda tak, a nie inaczej?

Muzyka - najbardziej uniwersalny język, jakim od stuleci posługuje się człowiek, jest nadal dla wielu współczesnych młodych ludzi nieznany i niezrozumiały. Celem koncertów organizowanych przez Filharmonię Kaliską jest nauka słuchania i rozumienia muzyki. Muzyczne spotkania dla wielu młodych słuchaczy będą pierwszym, „żywym” kontaktem z orkiestrą symfoniczną. Dzięki odpowiedniemu doborowi repertuaru orkiestra odkryje swoje tajemnice i udowodni młodzieży, że muzyka klasyczna jest obecna w ich codziennym życiu.
Koncert z cyklu FILHARMONIA NIE GRYZIE zatytułowany Zacznij od Bacha odbędzie się 29 maja 2008 roku o godzinie 10.00 w Sali koncertowej PSM w Kaliszu. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej poprowadzi Lechosław Nowak.


Dwa koncerty symfoniczne dla dzieci Bajki muzyką malowane odbędą się dnia 30 maja 2008 roku o godzinie 10.00 i 12.00 w Sali CKiS w Kaliszu (ul. Łazienna 6). Wystąpią aktorzy oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod batutą Lechosława Nowaka. W programie dwie bajki z muzyką Mariusza Matuszewskiego - Czerwony Kapturek i Kopciuszek.


Powracające w repertuarze oratoryjnych koncertów Filharmonii Krakowskiej Niemieckie Requiem Johannesa Brahmsa zabrzmi w dniach 30 maja 2008 roku o godz. 19.00 i 31 maja 2008 roku o godz. 18.00 w interpretacji Marty Boberskiej – sopran i Dariusza Siedlika – baryton oraz Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej pod batutą Michaela Zilma, dyrygenta wyjątkowo trafnie interpretującego wielkie dzieła późnoromantycznej muzyki niemieckiej. Kompozycję Brahmsa poprzedzi utwór wybitnego współczesnego kompozytora niemieckiego, Wolfganga Rihma (ur. 1952) – Das Lesen der Schrift. Utwór prawykonany został 16 marca 2002 roku w Berlinie po dyrekcją Kenta Nagano. Z założenia kompozytora cztery części czysto symfonicznego utworu mają być wykonane pomiędzy poszczególnymi częściami Niemieckiego Requiem Brahmsa (przed III, IV, VI i VII częścią), rzucając współczesne „światło” na dzieło wielkiego poprzednika. Zabieg ten pozwala słuchaczom poszukać wewnętrznego znaczenia w muzyce Brahmsa oraz odkryć ją na nowo z perspektywy współczesnego świata. Podczas koncertów w Filharmonii Krakowskiej Das Lesen der Schrift poprzedzając Niemieckie Requiem uzyskuje funkcję preludium do wielkiego dzieła następującego po nim.


Dnia 30 maja 2008 roku o godzinie 20:00 w Kościele św. Jana w Gdańsku odbędzie się koncert laureatki konkursu muzycznego Doliny Kreatywnej, Kasi Kadłubowskiej. Kasia zagra w duecie z Dominikiem Bukowskim, z którym wspólnie tworzą projekt Duality. Dolina Kreatywna patronuje młodej artystce.
Kasia Kadłubowska (na zdjęciu) jest studentką Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, w której uczy się gry na marimbie. Za jej sprawą 30 maja gdańszczanie będą mogli wziąć udział w niezwykłym audiowizualnym przedstawieniu opartym na interakcji perkusji ze światłem, słowem i filmem. Koncert który odbędzie się w Kościele św. Jana będzie stanowił połączenie jazzu i klasyki.
Miejsce koncertu nie jest przypadkowe. W Kościele św. Jana panuje szczególna atmosfera. Mam nadzieję, że nasz projekt będzie ciekawym i świeżym pomysłem dla gdańskiej publiczności, nie tylko ze względu na nietypowe miejsce, ale także jego formę, która znacznie odbiega od koncertowych schematów – opowiada Kasia Kadłubowska. Poprzez moją grę dążę do zmiany sposobu postrzegania klasycznej perkusji, która powszechnie jest kojarzona wyłącznie z hałaśliwymi bębnami.
Dwudziestoletnia twórczyni pochodzi z Gdańska i ma już na swoim koncie liczne nagrody na międzynarodowych konkursach marimbowych. Kasia jest także laureatką tegorocznego konkursu muzycznego Doliny Kreatywnej.

Więcej


Koncert wieńczący Sezon Artystyczny 2007/2008 Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się w piątek, 30 maja 2008 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej na Ołowiance. Kończy się również okres prawie 5 letniej współpracy odchodzącego dyrektora artystycznego Michała Nesterowicza, który od stycznia 2008 roku będzie pełnił funkcję Dyrektora Artystycznego Orquesta Sinfonica de Chile. W piątkowym koncercie wystąpi Eugene Indjič (na zdjęciu) - światowej sławy amerykański pianista pochodzenia serbskiego, laureat trzech międzynarodowych konkursów pianistycznych: IV nagroda w Warszawie (Konkurs Chopinowski, 1970), III nagroda w Leeds (1972) i II nagroda w Tel Awiwie (im. Artura Rubinsteina, 1974). W Polsce Indjič jest częstym i lubianym gościem. Krytycy muzyczni podkreślają jego wielki talent, dzięki któremu Chopina gra jak Polak, Debussy’ego jak Francuz, a Prokofiewa jak Rosjanin. W Gdańsku zaprezentuje Koncert fortepianowy e-moll op.11 Chopina. Program koncertu dopełni poemat symfoniczny Tako rzecze Zaratustra op.30 R. Straussa.