Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2006 2007 2008 2009 2010
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

XVI Spotkania Muzyki „Chanterelle Festival”
M i ę d z y k u l t u r o w y d i a l o g


  • Sobota, 7 Czerwca 2008, godz. 19.00, Pałac Lipskich w Lewkowie - WIOSENNY PROLOG
    Tadeusz Domanowski – recital fortepianowy
    koncert dedykowany pamięci Józefa Lipskiego (1894 - 1958) jednego z najmłodszych i najbardziej utalentowanych dyplomatów przedwojennej Rzeczpospolitej
    w programie:
    R. Statkowski - Mazurek Ges-dur op. 24 nr 4
    Z. Stojowski - Dumka op. 17 nr 1, Wizja taneczna op. 24 (z cyklu "Polskie Idylle")
    S. Wisłocki – Mazurek, Mazurek op. 17, nr 2 (1943 r.)
    F. Chopin - Walc a-moll (op. posth.), Scherzo b-moll op. 3
    1 F. Liszt - XV Rapsodia węgierska Marsz Rakoczego (opr. V. Horowitz), Marzenie miłosne As-dur nr 3
    S. Rachmaninow/E. Wild - Little Island, Do not grieve
    V. Horowitz - Wariacje na temat z opery Carmen G. Bizeta
    F. Mendelssohn - 22 Wariacje na temat Marsza Weselnego ze Snu nocy letniej (opr. V. Horowitz)
    Alina Kurczewska – słowo o muzyce
    po koncercie - panel nt patriotycznych wydarzeń związanych z miejscem koncertu - prowadzi Tomasz Ławniczak

  • Środa, 18 Czerwca 2008, godz. 19.15, Konkatedra w Ostrowie Wielkopolskim - INAUGURACJA
    CODEX FRANUS - KANCJONAŁ JOHANNESA FRANUS’A I JEGO CZASY
    SCHOLA GREGORIANA PRAGENSIS, David Eben – kierownictwo artystyczne, Ondřej Maňour, Michal Medek, Martin Prokeš, Stanislav Předota, Marek Šulc, Matouš Vlčinský
    Prof. Marek Dyżewski – słowo o muzyce

  • Czwartek, 19 Czerwca 2008, godz. 12.00, AULA II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim
    Spotkanie prof. Marka Dyżewskiego z młodzieżą – wykład pt. Piękno i dobro w Beethovenowskiej wizji muzyki

  • Piątek, 20 Czerwca 2008, godz. 19.00, Zamek Czartoryskich w Gołuchowie
    Flet ... instrument aniołów
    Łukasz Długosz – flet, Andrzej Jungiewicz – fortepian (na zdjęciu)
    W.A. Mozart – Rondo KV 373
    J.S. Bach – Sonata E-Dur
    H. Dutilleux – Sonatine
    T. Takemitsu – Voice
    C. Chaminade – Concertino op.107
    J. Mouquet – Sonata „La Flute de Pan” op.15
    Prof. Marek Dyżewski – słowo o muzyce

  • sobota, 21 Czerwca 2008, godz. 18.00, Zamek Czartoryskich w Gołuchowie
    Perły z Terezina
    program złożony z utworów kompozytorów żydowskich, więźniów obozu w Terezinie
    Adrian Levine – skrzypce, Blanka Bednarz – skrzypce, altówka, Heghine Mkrtchyan – II skrzypce, Cheung Chau – wiolonczela, Marta Sikora – klarnet, Tomasz Raczkiewicz – kontratenor
    w programie:
    Gideon Klein (1919 - 1945) - Duo na skrzypce i wiolonczelę (1939-1940)
    Viktor Ullmann (1898 - 1944) teksty G. Trakl i A. Steffen - Trzy pieśni na głos i trio smyczkowe - Teresin 1944
    Gideon Klein (1919 - 1945) - Trio na skrzypce, altówkę i wiolonczelę - Terezin 1944
    Hans Krása (1899 - 1944) - Trzy pieśni na głos, klarnet, altówkę i wiolonczelę - Terezin 1943
    Dymitr Szostakowicz - III Kwartet smyczkowy F-dur, op. 73 (1946)
    Prof. Marek Dyżewski – słowo o muzyce

  • Sobota, 21 Czerwca 2008, godz. 21.00, Zamek Czartoryskich w Gołuchowie Dziedziniec
    Koncert Specjalny Tak blisko siebie jesteśmy, od tysiącleci wspólnie dorastamy...
    Wszyscy wykonawcy festiwalu: Łukasz Długosz, Adrian Levine, Blanka Bednarz, Cheung Chau, Heghine Mkrtchyan, Adam Klocek, Rafal Zambrzycki-Payne, Agnieszka Marucha oraz Joël Versavaud – saksofon (na zdjęciu) i Dorota Samsel – saksofon
    Orientalna podróż - muzyczny „spacer” po krajach i kulturach Bliskiego Wschodu
    Gabriel Erkoreka - Duduk 1 for soprano saxophone (2000)
    Arménie: Zad Moultaka - Zourna for soprano saxophone (2007) Liban: Johann Sebastian Bach - Sonata III for violin solo – Allegro assai
    Thierry Alla - Digital for soprano saxophone (1995)
    Laos: François Rossé - Scriu Numele Tau for soprano saxophone (1992)
    Roumanie: Johann Sebastian Bach - Sonata II for violin solo – Allegro
    Christian Lauba - Balafon, Sanza, Savane, Jungle for alto saxophone (1992)
    Afrique: Christian Lauba - Tadj for soprano saxophone (1994) Tadjikistan: Elżbieta Sikora - Lisboa, Tramway 28
    Prowadzenie - Alina Kurczewska

  • Niedziela, 22 Czerwca 2008, godz. 18.00, Zamek Czartoryskich w Gołuchowie
    Skrzypce solo i w duecie
    Rafal Zambrzycki-Payne – skrzypce, Agnieszka Marucha-Jasińska – skrzypce (na zdjęciu)
    W programie m.in. Sonaty Kanoniczne Telemanna, Partity Bacha, Duety Bartoka, Sonata na 2 skrzypiec Bacewicz, uitwory solowe Bacha, Bacewicz, Telemanna i Paganiniego


Koncertom towarzyszyć będą Artystyczne Impresje - warsztaty plastyczne inspirowane muzyką - dla grupy dzieci i młodzieży z pracowni artystycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim.




Pierwszy koncert – PROLOG XVI Chanterelle Festival z historią w tle

Tegoroczny festiwal rozpoczął się koncertem – prologiem. W sobotę 7 czerwca w Pałacu Lipskich w Lewkowie zagrał Tadeusz Domanowski, prezentując nieznane kompozycje kompozytorów polskich, jak Zygmunt Stojowski czy Roman Statkowski. Nie zabrakło także utworów Fryderyka Chopina. Jednakże publiczności przypadł do gustu brawurowo zagranymi transkrypcjami Vladimira Horowitza.
Koncertowi towarzyszył panel ostrowskich historyków prowadzony przez Tomasza Ławniczaka o Józefie Lipskim, ostatnim ambasadorze II Rzeczypospolitej w Niemczech, któremu koncert był dedykowany. W dyskusji wziął udział także jego bratanek Wojciech, który nie tylko barwnie opowiadał o swoim stryju, lecz także o całej rodzinie Lipskich.
Kolejne odsłony festiwalu:
18 czerwca w Konkatedrze Ostrowskiej zaśpiewa Schola Gregoriana z Pragi, 19 czerwca – wykład Marka Dyżewskiego w Auli II LO w Ostrowie Wielkopolskim, a od 20 czerwca festiwal przenosi się do Gołuchowskiego Zamku. Na koncertach w Sali Gobelinowej i na Dziedzińcu królować będzie muzyka kameralna.
Alina Kurczewska





Finał XVI festiwalu Chanterelle

Główna część Festiwalu Chanterelle rozegrała się na Zamku Książąt Czartoryskich w Gołuchowie choć mocnym akcentem muzycznych spotkań i metafizyczną ucztą duchową zdaniem Marka Dyżewskiego był koncert zespołu „Schola Cantorum Gregoriana Pragensis” pod kierownictem Davida Ebena w Konkatedrze Ostrowskiej.
W piątek 20 czerwca w Sali Gobelinowej w Gołuchowie zagrał Łukasz Długosz (na zdjęciu). Ten jeden z najciekawszych flecistów polskich młodego pokolenia ostanio miał szereg koncertów w Polsce, także w Poznaniu ze swoim profesorem Andrasem Adorjanem. Laureat wielu prestiżowych konkursów ukazał swoje wielkie atuty: donośny, piękny dźwięk i godną podziwu biegłość techniczną. Potrafił także zaintrygować publiczność różnym podejściem do muzycznych stylów. Na program złożyły się wymagające lekkości Rondo Mozarta, pełen ekspresji Czarny Kos Messiaena, Sonata Leclaira wykonana z dużym smakiem w stylu francuskim oraz wirtuozowskie utwory Andersona oraz Boehma. Nasycone liryczną ekspresją Concertino Chaminad zwieńczyło występ Łukasza Długosza.
Perły z Terezina taki tytuł nosił koncert zawierający utwory kompozytorów więzionych w gettcie w Terezinie, którzy nie doczekali końca wojny. Na przekór dramatycznemu położeniu w muzyce szukali wolności. Te przejmujące utwory zaprezentowali muzycy w międzynarodowym składzie. Na zakończenie Adrian Levine niegdyś koncertmisrz Angielskiej Orkiestry Kameralnej , Academy of Saint Martin un the Fields, Hegine Mkrtchyan koncertmistrzyni Filharmonii Kaliskiej, Blanka Bednarz prymariuszka Kwartetu Vega w Atlancie i Cheung Chau wiolonczelista i dyrygent orkiestry „Sinfonietta Polonia” wykonali III Kwartet smyczkowy f-moll Dymitra Szotakowicza. Mimo, że muzycy nie tworzą zawodowego kwartetu ukazali przejmującą interpretację utworu o potężnym ładunku emocjonalnym. Trafnie zbudowali opowieść muzyczną wykorzystując silne kontrasty tkwiące w partyturze Szostakowicza. Swe inne, ale pełne uroku oblicze zaprezentowali w kompozycjach Leroya Andersona na koncercie galowym.
Swą klasę potwierdził również Joel Versavaud. Francuski saksofonista zaproponował muzyczną wędrówke po krajach wschodu wykonując bardzo ciekawe utwory współczesnych twórców inspirowane brzmieniem istrumentów Armenii i Libanu jak Duduk i Zourna, obrazami Afryki w kompozycji Christiana Lauby, czy wrażeniami z Bukaresztu w utworze Franncoisa Rosse. Joel przeplatał swój występ częściami z solowych sonat Johanna Sebastiana Bacha. Pokazał wytrwałej i bardzo otwartej publiczności możliwości brzmieniowe saksofonu: wielodźwięki, slapy co w połączeniu z prezentacją z oddechem permanentnym dało wspaniałe efekty.
W niedzielę 22 czerwca w duecie zagrali Agnieszka Marucha i Rafał Zambrzycki. W Sonatach kanonicznych Georga Philippa Telemanna z dyscypliną ale i pięknym wyczuciem frazy pokazali barokową formę, ale duety Beli Bartoka nasycili emocją ukazując nam cały kalejdoskop barw tańców i obrazów nie tylko muzyki węgierskiej, ale i bałkańskiej. Również zafrapowali Duetem Zoltana Kodaly’a Rafał Zambrzycki i Adam Klocek.
Ta spora porcja niełatwej kameralistyki była tak ciekawie zaprezentowana, że wykonawcy wciągnęli publiczność w muzyczne opowieści. Podobnie uczynił to zdaniem wielu melomenów Marek Dyżewski swym wykładem Piękno i dobro w Beethovenowskiej wizji muzyki o genezie i przesłaniu Ody do radości Ludwiga van Beethovena, który wygłosił 19 czerwca w II LO w Ostrowie Wielkopolskim.
Alina Kurczewska

Powrót