Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2007 2008 2009 2010 2011
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza na polską prapremierę opery dla dzieci Brundibár, autorstwa czeskiego kompozytora żydowskiego pochodzenia Hansa Krásy i librecisty Adolfa Hoffmeistera, która odbędzie się 15 grudnia 2009 roku o godz. 11.00.
Pierwsza realizacja tego dzieła odbyła się w Theresienstadt w 1943 roku, wykonana przez dzieci z tamtejszego getta. Gościem honorowym poznańskiej premiery będzie p. Ela Stein Weissberger, która jako 11-letnia dziewczynka brała udział w przedstawieniach opery w Terezinie. Fundacja Jutropera zorganizowała również cykl spotkań z gościem premiery, by zarówno dzieci, jak i wszyscy zainteresowani mieli możliwość poznać trudną historię powstawania dzieła, jak i pierwszych jej wykonań.
Poznańska realizacja skierowana będzie dla widzów najmłodszych – z jednej strony, by poprzez opracowanie baśni braci Grimm – Jaś i Małgosia i O czterech muzykantach z Bremy – rozbudzać w nich zainteresowanie muzyką i teatrem, z drugiej zaś, by stała się przyczynkiem do zgłębiania wiedzy o naszej wspólnej historii.


Recital wokalny Jerzego Knetiga i Urszuli Kryger odbędzie się 16 grudnia 2009 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W programie pieśni I. J. Paderewskiego i F. Chopina. Przy fortepianie: Paweł Sommer i Katarzyna Jankowska.


W czwartek, 17 grudnia 2009 roku o godz. 19.00 na estradzie Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie wystąpi włoski zespół muzyki dawnej - Micrologus. Artyści zaprazentują program zatytułowany Venite Amanti a la liçadra festa - włoskie ballaty, madrygały i muzyka taneczna z okresu XIV wieku (m.in. Francesco Landini, Gheraldello da Firenze, Lorenzo da Firenze).
Muzycy z Ensemble Micrologus jako jedni z pierwszych odkryli na nowo muzykę średniowieczną i wnieśli niemały wkład w sposób jej dzisiejszego wykonawstwa. Podstawą działania zespołu jest analiza dostępnych materiałów, badania historyczne, paleograficzne, instrumentalne, a także ikonograficzne (co w niektórych przypadkach pozwoliło na zrekonstruowanie unikalnych instrumentów muzycznych). Każdego roku grupa przedstawia jeden lub dwa nowe spektakle tematyczne, grając wymiennie muzykę religijną i świecką (z okresu od XII do XV wieku). Micrologus nagrał 22 płyty CD. W roku 1996 został uhonorowana francuską nagrodą “Diapason d’Or de l’Année” za płytę zatytułowaną Landini e la musica fiorentina, w roku 1999 za płytę Alla napolitana (płyta nagrana we współpracy z muzykami z Ośrodka Muzyki Dawnej w Neapolu “la Cappella della pietà de’ Turchini”), a także otrzymała ngrodę “The Best of 2000 Award” przyznawane przez czasopismo "Goldberg" za płytę Cantico della terra.


Filary polskiej sceny operowej XX wieku, legendarni śpiewacy Opery Narodowej: Andrzej Hiolski, Bernard Ładysz i Bogdan Paprocki powrócą już na stałe do Teatru Wielkiego. Z inicjatywy dyrektora Waldemara Dąbrowskiego, najwybitniejsi powojenni wykonawcy partii tenorowych, barytonowych i basowych, którzy zapisali najpiękniejsze karty w historii opery polskiej, zostali uwiecznieni w brązowych popiersiach autorstwa prof. Adama Myjaka. Staną się one trwałym elementem wystroju sal recepcyjnych Teatru Wielkiego, przypominając o wielkich tradycjach artystycznych Opery Narodowej.
Uroczyste odsłonięcie rzeźb odbędzie się w Teatrze Wielkim w Warszawie w piątek, 18 grudnia 2009 roku o godz. 17.00. Wezmą w nim udział: obchodzący w tym roku 90-lecie urodzin niedościgniony tenor Bogdan Paprocki, wspaniały bas Bernard Ładysz oraz Magdalena Hiolska, córka nieżyjącego już znakomitego barytona. W programie uroczystości m.in. mini recital w wykonaniu Rafała Bartmińskiego, Artura Rucińskiego i Rafała Siwka przy akompaniamencie Anny Marchwińskiej, a także Preludium Chopina w wykonaniu Anny Serafińskiej. Wśród zaproszonych gości gwiazdy muzyki współczesnej: Urszula Dudziak, Kayah, Maciej Zakościelny, Carmen Moreno, Maryla Rodowicz, Ewa Bem, Justyna Steczkowska, Anna Maria Jopek, Halina Frąckowiak, Alicja Majewska, Edyta Geppert. Prowadzenie: Tomasz Kamel.


Dnia 19 grudnia 2009 roku o godz. 19.00 Filharmonia Łódzka zaprasza na kolejne przedstawienie transmitowane z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku, jednocześnie premierę sezonu – Opowieści Hoffmanna (Les Contes d’Hoffmann) Jacquesa Offenbacha. W rolach głównych wystąpią gwiazdy: Kathleen Kim jako Olimpia, Anna Netrebko jako Antonia, Ekaterina Gubanova jako Giulietta, Elīna Garanča jako Nicklausse/Muza, Rolando Villazón jako Hoffmann oraz René Pape jako Lindorf/Coppélius/Doktor Miracle/Dapertutto.

Fabularyzowana historia życia i miłości Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna, niemieckiego poety i pisarza doby romantyzmu, twórcy słynnego Dziadka do orzechów, to fascynująca psychologiczna podróż, podczas której śledzimy kolejne nadzieje i rozczarowania głównego bohatera. Najświetniejsze dzieło Offenbacha wyreżyserował Bartlett Sher, laureat Nagrody Tony za realizację musicalu Południowy Pacyfik, który wcześniej przygotował dla Met znakomicie przyjętego Cyrulika sewilskiego. Kierownictwo muzyczne będzie sprawować dyrektor muzyczny tej sceny, James Levine.

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina jest pierwszą i, jak dotąd, jedyną instytucją w Polsce, która zaproponowała melomanom wirtualne wizyty w jednym z najbardziej prestiżowych teatrów operowych świata – w nowojorskiej The Metropolitan Opera, zwanej popularnie Met. Obecnie sygnał z Nowego Jorku jest odbierany już w ponad 35 krajach kilku kontynentów. Większość instytucji zaangażowanych w to przedsięwzięcie to sale kinowe, jednak Filharmonia Łódzka zapewnia melomanom nie tylko świetną jakość techniczną przekazu (technologia obrazu High Definition /HD/, dźwięk w formacie Dolby Digital 5.1 Surround, ekran 6 x 11 m, polskie napisy), ale też uroczystą, odświętną atmosferę, która sprzyja kontemplacji sztuki.

Sezon 2009/10 „The Met: Live in HD” obejmuje dziewięć transmisji przedstawień, z których pięć to premiery lub nowe produkcje na scenie Met. Kolejny, piąty spektakl - Kawaler srebrnej róży Richarda Straussa odbędzie się 9 stycznia 2010 roku.

na zdjęciu: Rolando Villazon i Anna Netrebko


Warszawska Opera Kameralna organizuje po raz drugi w swej historii Festiwal Georga Fryderyka Haendla. Wydarzenie odbędzie się w dniach 28 września - 19 grudnia 2009 roku. Tegoroczny festiwal ma wymiar szczególny, gdyż odbywa się w uroczyście obchodzonym na całym świecie Roku Haendla, ustanowionym w związku z przypadającą w dniu 14 kwietnia 2009 roku 250. rocznicą śmierci artysty.

Festiwal zainauguruje pierwsze wykonanie sceniczne trzech monodramów Haendla: La Lucrezia, Armida Abbandonata i Agrippina Condotta a Morire, stopionych w jedno przedstawienie Tre Donne - Tre Destini. Podczas wieczoru w rolę bohaterek trzech wspomnianych dramatów - słynnych kobiet z dalekiej przeszłości - wcieli się Olga Pasiecznik, która jest także pomysłodawczynią przedsięwzięcia. Krótkie monodramy przeplatane będą dwiema sonatami Haendla: Sonatą triową op. 5 nr 3 i Sonatą triową op. 5 nr 6. Reżyserem i choreografem spektaklu jest Izadora Weiss, zaś scenografię tworzy Marlena Skoneczko. Wykonawcami solowych partii instrumentalnych będą: Maria Papuzińska-Uss (I skrzypce barokowe), Agnieszka Rychlik (II skrzypce barokowe), Jakub Kościukiewicz (wiolonczela barokowa), Anton Birula (teorba, lutnia) i Ewa Mrowca (klawesyn). Z okazji Roku Haendla Warszawska Opera Kameralna włączyła w ostatnim czasie do repertuaru trzy słynne dzieła operowe tego twórcy: Rinalda, Imenea oraz Juliusza Cezara, które podczas festiwalu ponownie zagoszczą na deskach teatru. Publiczność będzie miała także okazję usłyszeć recital klawesynowy Lilianny Stawarz. Po raz pierwszy w programie festiwalu znalazły się koncerty w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Dnia 1 października 2009 roku Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej "Musicae Antiquae Collegium Varsoviense" pod dyrekcją Władysława Kłosiewicza wykona Muzykę sztucznych ogni i Muzykę na wodzie, natomiast 3 października w tej pięknej sali odbędzie się koncert kameralny w wykonaniu solistów Warszawskiej Opery Kameralnej.

Festiwal zakończy koncertowe wykonanie Mesjasza Haendla z udziałem solistów: Olgi Pasiecznik, Anny Radziejewskiej, Sylwestra Smulczyńskiego i Jarosława Bręka, Zespołu Instrumentów Dawnych "Musicae Antiquae Collegium Varsoviense" oraz Chóru Warszawskiej Opery Kameralnej pod dyrekcją Władysława Kłosiewicza. Uroczysty koncert odbędzie się 19 grudnia w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego.

Szczegółowy program festiwalu na stronie: www.operakameralna.pl


Koncert pamięci Wandy Landowskiej odbędzie się 20 grudnia 2009 roku o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Usłyszymy kompozycje Wandy Landowskiej - Quatre Morceaux, En Route op. 4,6 Pieśni op. 3 na głos i fortepian i 5 Polskich pieśni ludowych na klawesyn i zespół kameralny. Wystąpi Katarzyna Kowalik (klawesyn, fortepian).


W niedzielę, 20 grudnia 2009 roku o godz. 18.00 w Sali Koncertowej im. Adama Didura w Operze Śląskiej w Bytomiu odbędzie się niecodzienny koncert muzyki polskiej z udziałem śpiewaczki Niny Nowak (alt) i orkiestry Opery Śląskiej. W programie koncertu znajdą się utwory Józefa Elsnera: uwertura do opery Król Łokietek, Marsz wojskowy B-dur, uwertura do opery Stary Trzpiot i Młody Mędrzec, uwertura do opery Siedem razy Jeden, Kantata skomponowana y ofiarowana Nayiasnieyszemu Fryderykowi Augustowi Trzeciemu Królowi Saskiemu y Wielkiemu Xięciu Warszawskiemu przez Józefa Elsnera, Karol Wielki y Witykind, polonezy na orkiestrę symfoniczną Deus polonaises a grand orchestre composees d’apres l’ouverture de l’opera Lodoiska de Kreuyzer et la marche de l’opera Les deux journees de Cherubini oraz pieśni Mieczysława Karłowicza dedykowane przez kompozytora w hołdzie dla Józefa Elsnera: Mów do mnie jeszcze, Śpi w blaskach nocy, Skąd pierwsze gwiazdy.


Czterech utalentowanych muzyków młodego pokolenia - Łukasz Długosz (flet), Radosław Pujanek (skrzypce), Ryszard Groblewski (altówka) oraz Rafał Kwiatkowski (wiolonczela) - wystąpi w niedzielę, 20 grudnia 2009 roku w Filharmonii Wrocławskiej. Na koncercie zatytułowanym Mozart-Penderecki: Moderna e classica musica da camera” zagrają utwory klasyczne oraz XX-wieczne: dwa kwartety fletowe Wolfganga Amadeusza Mozarta (C-dur KV Anh. 171, 285b oraz D-dur KV 285) i Kwartet fletowy Krzysztofa Pendereckiego.


Dnia 21 grudnia 2009 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Orkiestra Dęta UMFC pod dyrekcją Grzegorza Mielimąki zagra utwory: R. Borowskiego, H. Czyża, A. Jagodzińskiego, B. Konowalskiego, T. Labuń, W. Lutosławskiego, M. Małeckiego, G. Mielimąki i K. Szymanowskiego.


Tuż przed Świętami, 21-22 grudnia 2009 roku o godz. 18.00 w Teatrze Wielkim w Łodzi odbędzie się IV Międzynarodowy Konkurs Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa.

Pierwszego dnia, 21 grudnia o godz. 18.00 będzia miała miejsce prezentacja konkursowych choreografii twórców z wielu państw świata. Drugiego dnia, 22 grudnia o godz. 18.00 odbędzie się Wielka Gala Baletowa Vladimir Malakhov i gwiazdy Staatsballett Berlin. Po raz pierwszy w Łodzi wystąpi słynny Staatsballett Berlin wraz z okrzykniętym tancerzem stulecia, światowej sławy artystą - Vladimirem Malakhovem. Będzie to jedyny występ tego znakomitego zespołu baletowego w Polsce! W ponad 2-godzinnym programie Gali zespół baletowy z Niemiec zaprezentuje się w choreografiach m.in.: George Balanchine, Borisa Assafjewa, Maurice Bejarta oraz Mauro Bigonzetti. Zatańczą m.in.: Vladimir Malakhov, Polina Semionova, Nadia Sajdakova, Iana Salenko, Beatrice Knop oraz Leonard Jakovina.


Nadzwyczajny koncert kolędowy odbędzie się w poniedziałek, 21 grudnia 2009 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie. W wykonaniu Chór i Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Lewtaka usłyszymy dwie kompozycje: Concerto grosso g-moll op. 6 nr 8 "Boże Narodzenie" Arcangelo Corelliego i zbiór kolęd w aranżacji na chór i orkiestrę smyczkową Cicha Noc Macieja Małeckiego.


Oratorium Messiah Georga Friedricha Händla zabrzmi 22 grudnia 2009 roku o godz. 19.30 w Sali Filharmonii Krakowskiej, w ramach jesiennej edycji Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie. Wystąpi Capella Cracoviensis.


Wrocławski Oddział Związku Kompozytorów Polskich zaprasza w przedświąteczny wtorek, 22 grudnia 2009 roku na koncert elektryzujących (dosłownie!) utworów w wykonaniu kwartetu smyczkowego z systemem nagłośnienia quadro. Wystąpi utytułowany Wrocław Modern Quartet, w którego wykonaniu usłyszeć będzie można między innymi 1+1+1+1 Witolda Szalonka, czy 10 1, 8 2, 6 3, 4 4 Cezarego Duchnowskiego. Początek koncertu o godz. 19 w Sali Teatralnej Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Wstęp wolny.


JM Rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina - Profesor Stanisław Moryto zaprasza na koncert wigilijny23 grudnia 2009 roku o godz. 19.00. Soliści: Joanna Różewska, Marcin Łopacki – fortepian, Adam Kowalski – organy, Barbara Zamek-Gliszczyńska - sopran i Piotr Halicki – baryton oraz Warszawski Chór Chłopięcy i Męski przy UMFC pod dyrekcją Krzysztofa Kusiela-Moroza wykonają utwory Fryderyka Chopina oraz kolędy w opracowaniu J. Maklakiewicza, S. Moryto, S. Stuligrosza i S. Wiechowicza.


W niedzielę, 27 grudnia 2009 roku o godz. 18.00 w Auli Uniwersytetu w Poznaniu odbędzie się uroczysty koncert w rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Poznańskie Słowiki pod dyrekcją prof. Stefana Stuligrosza wykonają popularne pieśni patriotyczne oraz, jak na świąteczną oktawę przystało, najpiękniejsze polskie kolędy. W tym szczególnym dniu, dzięki Marszałkowi Województwa Wielkopolskiego, bilety na koncert będzie można nabyć za symboliczną złotówkę.


W niedzielę, 27 grudnia 2009 roku o godz. 16.30 i 19.00 w Operze Śląskiej w Bytomiu odbędą się koncerty kolęd i pastorałek w niespotykanych opracowaniach muzycznych - Najpiękniejsze kolędy polskie na chór, na pojedyncze głosy, z akompaniamentem lub a capella oraz najpiękniejsze kolędy świata – śpiewane w kilku językach. Inscenizowany koncert w wyjątkowym świątecznym klimacie opracowała, przygotowała i zrealizowała z zespołem chórmistrzyni – Anna Tarnowska. Usłyszymy m.in. Mszę pasterską Romana Maciejewskiego oraz kolędy w opracowaniu Tomasza Flaszy, Marka Jasińskiego, Feliksa Nowowiejskiego, Pawła Łukaszewskiego, Jana Maklakiewicza, Feliksa Nowowiejskiego i Stanisława Niewiadomskiego. Na zakończenie koncertu piękną polską kolędę w opracowaniu Marka Jasińskiego - Bóg się rodzi - wykonają wspólnie 3 chóry.


Opera Wrocławska zaprasza na premierę opery Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusza Mozarta. Spektakl przedpremierowy wystawiony zostanie 30 grudnia 2009 roku o godz. 19.00, spektakl sylwestrowy – 31 grudnia 2009 roku o godz. 18.00, noworoczny – 1 stycznia 2010 roku o godz. 17.00, a właściwa premiera odbędzie się 3 stycznia 2010 roku o godz. 17.00. Kierownik muzyczny – Dariusz Mikulski, dyrygenci – Dariusz Mikulski, Tadeusz Zathey, inscenizacja, reżyseria i scenografia – Anna Długołęcka, choreografia i ruch sceniczny – Janina Niesobska, przygotowanie chóru – Anna Grabowska-Borys, Zygmunt Magiera.
Kolejne spektakle odbędą się w dniach 7-10 stycznia, 9, 20 i 21 lutego oraz 13 i 14 marca 2010 roku.


Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza na Koncerty Sylwestrowe 2009 i Koncerty Noworoczne 2010. Podczas siedmiu koncertów od 30 grudnia 2009 roku do 3 stycznia 2010 roku na scenie pojawi się jedenaścioro solistów-śpiewaków: Małgorzata Grela – sopran, Katarzyna Nowak-Stańczyk – sopran, Ewa Olszewska – sopran koloraturowy, Magdalena Polkowska –sopran, Małgorzata Ratajczak – mezzosopran, Dorota Sobczak – mezzosopran, Marcin Naruszewicz – tenor, Janusz Ratajczak – tenor, Łukasz Goliński – bas/baryton, Ryszard Smęda – bas charakterystyczny i Bartłomiej Tomaka – bas, chór oraz balet, a towarzyszyć im będzie orkiestra pod batutą Macieja Figasa. Typowego repertuaru operowego i operetkowego będzie niewiele. Krzysztof Herdzin, Orlin Bebenow i Przemysław Zych opracowali specjalnie na te wieczory nowe aranżacje światowych standardów jazzowych, muzyki filmowej i pop dla orkiestry. Kierownictwe muzyczne sprawuje Maciej Figas. Całość widowiska reżyseruje Sebastian Gonciarz i zamierza oszołomić publiczność wielością gagów, parodii słynnych scen filmowych przy wykorzystaniu technicznych możliwości stwarzanych przez animacje komputerowe i laserowe. Choreograf Iwona Runowska przygotowała porywające układy taneczne dla baletu i solistów. Scenografię opracował Mariusz Napierała. Gospodynią tej edycji koncertów będzie aktorka, malarka i artystka estradowa- Joanna Bartel.


W sylwestrowy wieczór, 31 grudnia 2009 roku o godz. 20.00 Capella Cracoviensis zaprasza na operę Rodelinda G. F. Haendla. Po zaskakującej Amadigi we wrześniu jest to kolejny projekt operowy zespołu - oczywiście na historycznych instrumentach i w znakomitej, międzynarodowej obsadzie śpiewaków i instrumentalistów. Gościnnie wystąpi koncertmistrz Alberto Stevanin, reprezentujący najbardziej bezkompromisową odmianę włoskiego stylu oraz dwoje zjawiskowych teorbistów, współpracujących na co dzień z l'Arpeggiata i Akademie für Alte Musik Berlin. Wieczór w atmosferze włoskich teatrów operowych - muzyka, wino, przekąski, ploteczki... – odbędzie się w Auli Florianka Akademii Muzycznej w Krakowie.


Burmistrz miasta Zakopane oraz Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna zapraszają na Galowy Koncert Sylwestrowy Pozdrowienie od gór, który odbędzie się 31 grudnia 2009 roku o godz. 18.30 w w Auli Zakopiańskiego Centrum Edukacji (ul. Kasprusie 35). Wystąpią: Izabela Matuła – sopran i Sebastian Szumski – baryton oraz Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod batutą Agnieszki Kreiner. W programie: duety miłosne, przeboje muzyki klasycznej, tańce i piosenki retro, niespodzianki, toast noworoczny Burmistrza Zakopanego. Wstęp za zaproszeniami, ilość miejsc ograniczona.