Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2007 2008 2009 2010 2011
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Koncert inaugurujący VII Forum "Muzyka dawna w UMFC" odbędzie się 1 lutego 2009 roku o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Wystąpią: Elżbieta Stefańska – klawesyn, Agata Sapiecha – skrzypce, Małgorzata Wojciechowska – flet, Frank de Bruine – obój oraz Międzyuczelniana Orkiestra Barokowa pod kierunkiem Agaty Sapiechy. W programie kompozycje J. S. Bacha: Koncert d-moll na klawesyn i orkiestrę, Koncert D-dur na orkiestrę i bc "V Brandenburski" i Koncert c-moll BWV 1060 na obój, skrzypce i orkiestrę.


Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na koncert karnawałowy – Galę trzech polskich tenorów: Pawła Skałuby, Dariusza Stachury i Adama Zdunikowskiego, która odbędzie się 1 lutego 2009 roku o godz. 18.00. W pełnym humoru programie usłyszymy najpiękniejsze arie z oper, operetek i musicali m. in. Toski, Barona Cygańskiego, West Side Story, Turandot, Hrabiny Maricy, a także pieśni neapolitańskie, latynoskie i światowe przeboje muzyki rozrywkowej. Orkiestrę Teatru Wielkiego w Łodzi poprowadzi Sławomir Chrzanowski.


Zakopiańskie Stowarzyszenie Kulturalne oraz Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury zapraszają na Inaugurację obchodów Roku Mieczysława Karłowicza. Uroczysty koncert Łucji Czarneckiej połączony z promocją jej książki Karłowicz - pieśni zadumy nad zagadką miłości i śmierci odbędzie się w niedzielę, 1 lutego 2009 roku o godz. 19.00 w jasnym Pałacu w Zakopanem (ul. Tetmajera 24).


Program W salonie muzycznym Marii Szymanowskiej zaprezentowany został 8 stycznia 2009 roku w Bibliotece Polskiej w Paryżu. Koncert ten zainicjował projekt autorstwa Elżbiety Zapolskiej, śpiewaczki zamieszkałej we Francji, poświęcony polskiej kompozytorce i pianistce. Kilka dni wcześniej, 4 stycznia, z audycją w języku polskim o Szymanowskiej wystąpiła ona także w Radio France Internationale.

Maria Szymanowska (na obrazie obok) będzie również bohaterką programu słowno-muzycznego według scenariusza Elżbiety Zapolskiej, który artystka przedstawi 1 lutego 2009 roku o godz. 19.00 w sali Gesellschaft der Musikfreunde w Donaueschingen razem z harfistką Nathalie Chatelain oraz Rainer Hofmann, Georg Riedmann i Joseph Welle (recytacje).

Maria Szymanowska, z domu Wołowska, żyła w latach 1789-1831. Uznawana jest za pierwszą europejską pianistkę zawodową. Adam Mickiewicz nazywał ją „królową tonów”; zdaniem Goethego, jej talent graniczył z szaleństwem, a Aleksander I nadał jej tytuł ”pierwszej fortepianistki cesarzowych Wszechrosji”. Luigi Cherubini - kompozytor, pedagog i dyrektor Konserwatorium Paryskiego, dedykował jej jedną ze swych fantazji na fortepian.


Koncert kameralny z okazji 200. rocznicy urodzin Felixa Mendelssohna (na zdjęciu) odbędzie się we wtorek, 3 lutego 2009 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Trzy kwartety smyczkowe Jubilata – Es-dur op. 12, f-moll op. 80 i Es-dur op. 44 nr 3 – usłyszymy w interpretacji Talich Quartet w składzie: Jon Talich – skrzypce, Petr Macecek – skrzypce, Vladimir Bukac – altówka, Petr Prause - wiolonczela, kontynuującego tradycje czeskiej kameralistyki, zawsze wyróżniającej się bardzo wysokim poziomem. Zespół działa od ponad czterech dekad pod kierownictwem swego założyciela i prymariusza, Jona Talicha, znakomitego skrzypka grającego na instrumencie Stradivariego z 1729 roku. Występuje na najlepszych światowych estradach, na których szczególnie często prezentuje dzieła kompozytorów swojego kraju, a zarazem dysponuje niezwykle wszechstronnym repertuarem - pełnym kanonem kwartetowej literatury.


Austriackie Forum Kultury zaprasza na koncert współczesnej muzyki austrackiej. W środę, 4 lutego 2009 roku o godz.19.00 w Sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie wystąpi kwartet smyczkowy "Forum" - laureat cyklu "muzyczne forum młodych" - w składzie: Bartłomiej Tełewiak – skrzypce, Piotr Guz – skrzypce, Aleksandra Demowska – altówka i Anna Markiewicz – wiolonczela. Koncert ten będzie nagrodą rektora Uniwersytetu Muzycznego dla zespołu. Artyści zaprezentują kompozycje Ivana Eröda – I Kwartet Smyczkowy op. 18 (1975), Viktora Ullmanna – III Kwartet Smyczkowy (1943) i Ericha Wolfganga Korngolda – III Kwartet Smyczkowy D-dur op.34 (1945). Wstęp wolny.

Więcej


Burmistrz Miasta Zakopane - Janusz Majcher, Dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych - Justyna Jasiorkowska i Redaktor Naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego - Andrzej Kosowski zapraszają na promocję książki Macieja Pinkwarta Zakopiańskim szlakiem Mieczysława Karłowicza oraz wystawę Mieczysław Karłowicz – Muzyka i Tatry, przygotowane przez PWM z okazji obchodów 100. rocznicy śmierci kompozytora. Spotkanie z Autorem poprowadzi Władysław Malinowski.

W części artystycznej odbędzie się koncert orkiestry szkolnej pod dyrekcją Cezarego Wagnera z Janem Siaśkiewiczem (klarnet) w roli solisty oraz Katarzyną Pietrzyk i Krzysztofem Najborem (recytacja).

Spotkanie promocyjne odbędzie się 4 lutego 2009 roku o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych (PSM im. M. Karłowicza, przy ul. Sienkiewicza 12) w Zakopanem.

Wystawę w Galerii Szkolnej można oglądać w dniach od 28 stycznia do 4 lutego 2009 roku.


Dnia 5 lutego 2009 roku o godzinie 18.00 w siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego (Pałac Szustra, ul. Morskie Oko 2) odbędzie się koncert w 100 rocznicę urodzin Grażyny Bacewicz. W programie znajdą się utwory kompozytorki, a wykonawcami ich będą Katarzyna Duda (skrzypce) i Mirosław Feldgebel (fortepian).


Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki zaprasza na koncert Grażynie Bacewicz - w 100 rocznicę urodzin, który odbędzie się w czwartek, 5 lutego 2009 roku o godz. 18.00 w Pałacu Szustra (ul. Morskie Oko 2). Wystąpi Katarzyna Duda – skrzypce i Mirosław Feldgebel – fortepian. W programie utwory Grażyny Bacewicz, Karola Szymanowskiego i Tadeusza Paciorkiewicza.


Dnia 5 lutego 1909 roku w Łodzi przyszła na świat najwybitniejsza polska kompozytorka XX wieku – Grażyna Bacewicz. Setną rocznicę jej urodzin postanowił uczcić Krystian Zimerman, organizując w tym dniu o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej koncert w całości poświęcony jej twórczości. W programie znajdzie się II Sonata fortepianowa i oba kwintety fortepianowe Grażyny Bacewicz. W kwintetach partnerami Zimermana będą Kaja Danczowska (skrzypce), Agata Szymczewska (skrzypce), Ryszard Groblewski (altówka) i Rafał Kwiatkowski (wiolonczela).

Koncert ten inauguruje, poświęcone Grażynie Bacewicz, tournée po Polsce Krystiana Zimermana. Światowej sławy pianista, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego w 1975 roku, poprzednio występował w Polsce dziesięć lat temu z cyklem koncertów Polskiej Orkiestry Festiwalowej.

Wyłącznym organizatorem koncertów poświęconych Bacewiczównie jest Krystian Zimerman i Warszawski Impresariat Muzyczny. Warto podkreślić fakt, że Filharmonia Łódzka będzie jedyną filharmonią na koncertowym szlaku Zimermana w 2009 roku.

 * * *

Kolejna okazja, by wysłuchać kompozycji Grażyny Bacewicz w Filharmonii w Łodzi, nadarzy się już następnego dnia – 6 lutego 2009 roku o godz. 19.00. Siódmy Koncert skrzypcowy, ostatni koncert na ten instrument w dorobku Bacewiczówny, wykona Daniel Stabrawa. Usłyszymy też Divertimento na orkiestrę smyczkową, a po przerwie zabrzmi Stabat Mater Francisa Poulenca. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej poprowadzi Marcin Wolniewski, a partię solową Stabat Mater wykona sopranistka Anna Karasińska.


Koncerty symfoniczne w 100. rocznicę śmierci Mieczysława Karłowicza (na zdjęciu) odbędą się w piątek, 6 lutego 2009 roku o godz. 19:30 i w sobotę, 7 lutego 2009 roku o godz. 18:00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W ich programie znajdzie się jeden z najbardziej popularnych utworów Karłowicza - Koncert skrzypcowy A-dur. Zagra go Ilya Kaler, utalentowany rosyjski artysta, przez krytyków obwołany następcą Heifetza - jako jedyny skrzypek w historii został laureatem pierwszych nagród najbardziej prestiżowych konkursów: im. Czajkowskiego w Moskwie, im. Sibeliusa w Helsinkach oraz Premio Paganini w Genui. Program wieczoru dopełni rzadziej wykonywany utwór Karłowicza - prolog symfoniczny Biała gołąbka do poematu dramatycznego Józefata Nowińskiego oraz Symfonia e-moll op. 7 Odrodzenie.

Koncert poprowadzi Antoni Wit, który często włącza do programów swych koncertów arcydzieła Karłowicza, propagując tę znakomitą twórczość także poza granicami Polski. Antoni Wit wraz New Zealand Symphony Orchestra oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej realizuje dla firmy NAXOS komplet nagrań poematów symfonicznych Karłowicza.


Miesiąc Karłowiczowski

Dla uczczenia 100 rocznicy śmierci swego patrona Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie organizuje w lutym 2009 roku "Miesiąc Karłowiczowski". Szereg imprez z cyklu 100 lat z muzyką Karłowicza 1909-2009 zaplanowano w Szczecinie - siedzibie Filharmonii oraz w Zakopanem - ukochanym miejscu pobytu i inspiracji twórczych Kompozytora. Oprócz koncertów w szczesińskiej Akademii Muzycznej odbędzie się konferencja Mieczysław Karłowicz – Życie i twórczość , a w w Książnicy Pomorskiej w dniach 9-27 lutego 2009 roku oglądać można wystawę W 100. rocznicę śmierci Mieczysława Karłowicza – opis życia, twórczości i zainteresowań.

Więcej


Koncert W hołdzie Mieczysławowi Karłowiczowi odbędzie się w piątek, 6 lutego 2009 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Wystąpi Aleksander Gabryś – kontrabas i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego. W programie: poemat symfoniczny Smutna opowieść op. 13 Mieczysława Karłowicza, Musica concertante per violbasso e orchestra Witolda Szalonka i Variations on an Oryginal Theme (Enigma Variations) op. 36 Edwarda Elgara.


Kolejny projekt z cyklu koncertów "Muzyka dawna – persona grata" zatytułowany Muzyka francuskiego baroku odbywać się będzie w dniach 6-8 lutego 2009 roku we Wrocławiu, Poznaniu oraz Zamku Kliczkowie. Wystąpi francuska skrzypaczka Stéphanie-Marie Degand (na zdjęciu) oraz orkiestra Arte dei Suonatori, organizator koncertów.

Więcej


Kamień KarłowiczaDnia 8 lutego 2009 roku minie setna rocznica śmierci Mieczysława Karłowicza. Tragiczne wydarzenia pod Małym Kościelcem, które przerwały życie genialnego symfonika stały się już mitem. I jeśli pamięć o Karłowiczu – kompozytorze na pewno nie zaginie, o tyle często zdarza nam się zapominać o Karłowiczu - wybitnym taterniku, który stworzył własną estetykę i ideologię wspinaczki górskiej.

Poznań od wielu już lat ma szczególną łączność z Zakopanem i twórcami związanymi z tym miejscem. Kultywował pamięć o Mieczysławie Karłowiczu dziś nieco już zapomniany Jerzy Młodziejowski, geograf, dyrygent, kompozytor, fotograf i popularyzator muzyki. Na szczęście znaleźli się jego naśladowcy.

Dnia 6 lutego 2009 roku o godz. 19.00 w poznańskim Muzeum Instrumentów Muzycznych oraz 9 lutego 2009 roku w tatrzańskim schronisku Murowaniec o godz. 20 – najbliżej miejsca w którym zeszła pamiętna lawina – odbędą się koncerty muzyki Mieczysława Karłowicza. Wykonawcami będą rozmiłowani w Tatrach poznańscy studenci: Maria Jaskulska (sopran) i Jakub Chrenowicz (fortepian). Poza pieśniami usłyszymy również obszerne fragmenty pism tatrzańskich Karłowicza recytowane przez Adama Banaszaka.

Wstęp wolny.


Filharmonia Krakowska zaprasza w dniu 6 lutego 2009 roku o godz. 19:00 na nadzwyczajny koncert Orchestra Sinfonica di Roma.

Włoski zespół składa się z 75 najlepszych instrumentalistów tego kraju w wieku poniżej 30 lat. Formacja powstała w 2002 przy wsparciu Fundazione Roma. W przeciągu kilku lat swojej intensywnej działalności artystycznej rezydowała w najważniejszych ośrodkach kulturalnych Rzymu - Teatro Argentyna, Teatro Sistina oraz Auditorium Conciliazione, gdzie do tej pory wykonała 520 koncertów z 350 różnymi programami.

Krakowski koncert poprowadzi Dyrektor Muzyczny i główny dyrygent Orkiestry - Francesco La Vecchia. W programie: Karnawał rzymski Berlioza, Colore orientale, Notturno i Tarantella Martucci’go, Uwertura do opery "Nieszpory sycylijskie" Verdiego i Pinie rzymskie Respighi’go.


W lutym Filharmonia Kaliska zaprasza na kolejne koncerty Międzynarodowego Festiwalu „Bursztynowy Szlak”:

6 lutego 2009, godzina: 19.30, Kościół Garnizonowy w Kaliszu
wykonawcy: Marcelo Nisinman – bandoneon, Krzysztof Meisinger – gitara, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej, Adam Klocek - dyrygent
w programie: Utwory Astora Piazzolli

13 lutego 2009, godzina: 19.30, Kościół Garnizonowy w Kaliszu
wykonawcy: Freddie Kempf – fortepian, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej, Adam Klocek – dyrygent
w programie: S. Prokofiew – III Koncert fortepianowy C-dur op. 26, L. van Beethoven – VI Symfonia F-dur Pastoralna op. 68

28 lutego 2009, godzina: 19.30, Sala koncertowa PSM w Kaliszu
wykonawcy: Sayaka Shoji – skrzypce (na zdjęciu), Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej, Adam Klocek – dyrygent
w programie: Sergiusz Prokofiew I Koncert skrzypcowy D-dur op. 19, II Koncert skrzypcowy g-moll op. 63


Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze zaprasza na koncerty w ramach XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Gwiazdy Promują, odbywającego się w dniach 6-13 lutego 2009 roku. Wśród wykonawców tegorocznej edycji znajdą się m.in. tak znani artyści, jak Ewa Czermak – śpiew, Eugeniusz Knapik – kompozycja, Konstanty A. Kulka – skrzypce, Joachim Pichura – akordeon, Piotr Paleczny – fortepian oraz dyrygenci: Mirosław Jacek Błaszczyk i Jerzy Swoboda.

Więcej


Dla upamiętnienia 100-lecia tragicznej śmierci Mieczysława Karłowicza oraz jubileuszu Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna nagrała płytę zawierającą pieśni oraz mniej znane, drobne utwory Kompozytora. Wśród solistów zaproszonych do realizacji płyty znaleźli się: Zofia Kilanowicz – sopran, Janusz Miryński – skrzypce i Franciszek Bachleda-Księdzularz – recytacja. Dyrygentem oraz autorką aranżacji orkiestrowych jest Agnieszka Kreiner. Uroczysty koncert promocyjny nagrania odbędzie się w przededniu 100 rocznicy śmierci Karłowicza, tj. dnia 7 lutego 2009 roku o godz. 18 w Zakopanem (hotel Belvedere, ul. Droga Do Białego 3). Wstęp wolny.


Specjalny koncert z okazji 132. rocznicy urodzin Feliksa Nowowiejskiego oraz pierwszej rocznicy otwarcia Salonu Muzycznego – Muzeum Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu odbędzie się w dniu 7 lutego 2009 roku o godz. 17.00 w siedzibie muzeum w Willi Wśród Róż (przy al. Wielkopolskiej 11). Wystąpią: Kwartet Accento oraz syn Kompozytora - pianista Jan Nowowiejski, który opowie także o swoim Ojcu.


Koncert symfoniczny w 100. rocznicę śmierci Mieczysława Karłowicza i 100. urodzin Grażyny Bacewicz odbędzie się w sobotę, 7 lutego 2009 roku o godz. 18:00 w Sali Filharmonii Krakowskiej. W interpretacji znanego skrzypka Krzysztofa Jakowicza oraz Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego usłyszymy cztery kompozycje: Uwerturę i III Koncert skrzypcowy Grażyny Bacewicz oraz dwa poematy symfoniczne Mieczysława Karłowicza - Smutną opowieść op. 13 i Odwieczne pieśni op. 10.


Dnia 3 grudnia 2008 roku w Los Angeles ogłoszono listę nominowanych do 51. edycji prestiżowej nagrody przemysłu muzycznego - Grammy. Znaleźli się na niej Antoni Wit, Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz Henryk Wojnarowski, Kierownik Chóru Filharmonii Narodowej. Zostali nominowani w kategorii "Najlepsze wykonanie chóralne" za nagranie dzieł Karola Szymanowskiego (Stabat Mater, Veni Creator, Litania Do Marii Panny, Demeter i Penthesilea, wyd. Naxos 8.570724) z udziałem Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Narodowej. Nagranie to w październiku 2008 wyróżniono tytułem Editor's Choice brytyjskiego miesięcznika "BBC Music Magazine". Jest to trzecia płyta z serii nagrań wszystkich dzieł symfonicznych i oratoryjnych Karola Szymanowskiego, dokonanych przez zespoły Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita.

Obaj artyści są jedynymi polskimi muzykami regularnie nominowanymi do Grammy. Wcześniej wyróżniani byli za nagrania dzieł Krzysztofa Pendereckiego - Antoni Wit w 2004, 2005, 2007, Henryk Wojnarowski - w 1991, 2004, 2005 i 2007.

Rozdanie tegorocznej edycji nagrody nastąpi 8 lutego 2009 roku w Staples Center w Los Angeles.


Jedno z najnowszych dzieł Jana Krenza, napisane w 2007 roku Requiem na baryton, chór mieszany i orkiestrę zabrzmi w niedzielę, 8 lutego 2009 roku o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie w interpretacji Adama Kruszewskiego (baryton) oraz Chóru i Orkiestry Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod batutą samego kompozytora.

Program wieczoru dopełni Symfonia D-dur nr 35 "Haffnerowska" KV 385 Wolfganga Amadeusa Mozarta i 3 fragmenty z Legendy dramatycznej "Potępienie Fausta" Hectora Berlioza.


Koncert inaugurujący obchody 100-lecia śmierci Mieczysława Karłowicza oraz 100-lecia TOPR-u odbędzie się w niedzielę, 8 lutego 2009 roku o godz. 20.00 w kościele Św. Krzyża w Zakopanem (przy ul. Zamoyskiego).

Sto lat temu zginął tragicznie 33 letni znakomity polski kompozytor - Mieczysław Karłowicz. Jego pasją była muzyka, fotografia i góry. Był jednym z pionierów polskiego taternictwa i turystyki górskiej oraz jednym z inicjatorów powołania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które powstało już po jego tragicznej śmierci. Zginął w zwałach lawiny śnieżnej w czasie samotnej wyprawy w Tatry, u stóp Małego Kościelca. Wówczas odbyła sie pierwsza, nieoficjalna jeszcze, akcja ratunkowa TOPR-u, która zakończyła się odnalezieniem ciała młodego Polaka.

W setną rocznicę tego tragicznego wydarzenia, Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza zaprasza na koncert, który rozpocznie obchody Roku Karłowicza uchwalonego przez władze Zakopanego oraz 100-lecia TOPR-u. Patronat honorowy nad koncertem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, a patronat medialny m.in. Program 2 PR i TVP Kraków. Będzie to jednocześnie zapowiedź wielkiego wydarzenia kulturalnego - Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach – Zakopane 2009” (24 września 2009).

Podczas koncertu wystąpi Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Gabriela Chmury oraz soliści: Bogumiła Dziel-Wawrowska (sopran), Janusz Wawrowski (skrzypce) i Grzegorz Turnau (śpiew, fortepian). W programie znajdą się utwory Mieczysława Karłowicza: prolog symfoniczny do dramatu Jozafata Nowinskiego Biała gołąbka, poemat symfoniczny Odwieczne pieśni, 4 pieśni (w aranżacji Grzegorza Turnaua), Impromptu na skrzypce i fortepian (w opracowaniu na orkiestrę symfoniczną Tomasza Labunia) i 6 pieśni (w opracowaniu na orkiestrę Piotra Wróbla). Wszystkie opracowania zostały przygotowane specjalnie na ten koncert, który poprowadzi Andrzej Krusiewicz.

Przed i po koncercie będzie można nabyć cegiełki wspierające działalność Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem. Wstęp na koncert jest wolny.

Przeczytaj:


W dniu 100 rocznicy tragicznej śmierci Mieczysława Karłowicza – 8 lutego 2009 roku – zakopiańskie stowarzyszenia muzyczne oraz Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przygotowały program specjalnych uroczystości w Zakopanem:

  • godz. 9.00 - wyjście z Kuźnic
  • godz. 12.00 - Spotkanie na Hali Gąsienicowej przy pomniku Mieczysława Karłowicza pod Małym Kościelcem (uroczyste wręczenie kwiatów, spotkanie połączone z koncertem)
    Organizator: Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Tatrzański Klub Niezależnych, Towarzystwo Śpiewacze TURLIKI
  • godz. 15.00 - powrót
  • godz. 17.00 - Gościnnie w Teatrze Witkacego
    "Non omnis moriar" - koncert pamięci Mieczysława Karłowicza
    Baltic Neopolis Orchestra
    Teatr im. S.I. Witkiewicza - scena A. Bazakbala, ul. Chramcówki 15
  • godz. 19.00 - Msza Święta w intencji Mieczysława Karlowicza
  • godz. 20.00 - Koncert w ramach obchodów rocznicowych TOPR i roku Karłowicza w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, Bogumiły Dziel i Grzegorza Turnaua w kościele Świętego Krzyża przy ulicy Zamoyskiego
    Organizator: Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza


Koncert W hołdzie Mieczysławowi Karłowiczowi - w 100 rocznicę śmierci odbędzie się w niedzielę, 8 lutego 2009 roku o godz. 12.00 w siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki w Pałacu Szustra (ul. Morskie Oko 2). Wystąpi znany baryton Leszek Skrla i Aldona Krasucka przy fortepianie, a fragmenty tekstów Mariusza Zaruskiego i Jalu Kurka przeczyta Andrzej Ferenc.

Koncertowi towarzyszy pokaz rękopisów kompozytora.

Przed koncertem organizatorzy zapraszają do złożenia kwiatów na grobie Kompozytora na warszawskich Powązkach - spotkanie przy Bramie św. Honoraty o godz.10.45.


Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie rozpoczyna cykl spotkań "Przed premierą". Pierwsze poświęcone będzie premierze spektaklu Dwa słowa: Verbum Nobile / Przysięga - Moniuszko / Tansman. Odbędzie się ono w dniu 8 lutego 2009 roku o godz. 17.00 w Salach Redutowych warszawskiego Teatru Wielkiego.

Prowadzący Piotr Deptuch wraz z reżyserem Laco Adamikiem rozmawiać będą o motywie przysięgi w tradycji operowej oraz stylu Moniuszki i próbie przeniesienia jego dzieła w XXI wiek.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasach Teatru.


W niedzielę, 8 lutego 2009 roku o godz. 18.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się koncert zatytułowany Wielkie rocznice. Bacewicz - 100. rocznica urodzin i 40. śmierci, Karłowicz - 100. rocznica śmierci, Moniuszko - 190. rocznica urodzin. Wystąpią: Anna Karasińska (sopran), Krystyna Borucińska (fortepian) i Kwartet Wilanów w składzie: Tadeusz Gadzina (skrzypce), Paweł Łosakiewicz (skrzypce), Ryszard Duź (altówka) i Marian Wasiółka (wiolonczela).


W ramach obchodów Roku Mieczysława Karłowicza w poniedziałek, 9 lutego 2009 roku o godz. 17.00 w Willi „Atma” w Zakopanem (ul. Kasprusie 19) odbędzie się koncert kameralny w wykonaniu Urszuli Kryger. Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Narodowe w Krakowie / Oddział Willa „Atma” Zakopane.

Po koncercie odbędzie się promocja książki Macieja Pinkwarta Zakopiańskim szlakiem Mieczysława Karłowicza.


Uczniowskie Forum Muzyczne, które będzie miało miejsce w dniach 10-13 lutego 2009 roku, tworzone jest we wszystkich swoich aspektach przez Młodzież. To dzięki jej zapałowi oraz życzliwości opiekujących się Festiwalem pedagogów Szkoła przy ulicy Miodowej w Warszawie rokrocznie staje się miejscem spotkania dziesiątków młodych kompozytorów. Dzielą się oni efektami swojej pracy twórczej z publicznością, sami zaś mają niepowtarzalną szansę do konfrontacji artystycznych postaw oraz wymiany poglądów i doświadczeń. I trwa to już tak 13 lat!

Od początku istnienia Forum jego formuła i zasięg rozszerzały się, co znajdowało wyraz w związanych z Festiwalem inicjatywach. Należą do nich między innymi spotkania dyskusyjne Caféforum oraz Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski Uczniowskiego Forum Muzycznego, którego jubileuszowa, dziesiąta edycja będzie miała finał podczas tegorocznego Forum.

Jednak Uczniowskie Forum Muzyczne to nie tylko Forum kompozytorskie. Tu krzyżują się ścieżki wszystkich Muz – i tak właśnie należy rozumieć określenie Festiwalu jako Muzycznego. Do tej pory Forum współtworzyły – wraz ze stanowiącymi jego rdzeń koncertami – wystawy, instalacje, przedstawienia teatralne, układy choreograficzne, prezentacje poezji, projekcje filmowe, kuchnie artystyczne, performance, manifesty i seminaria… Również przy Forum powstał dziennik festiwalowy „Utforum” przekształcony w ukazujący się cały rok „Nieregularnik Uczniowski”.

Więcej


Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego wykonany w 15 rocznicę śmierci Kompozytora zabrzmi dwukrotnie w Filharmonii w Krakowie13 lutego 2009 roku o godz. 19:00 i 14 lutego 2009 roku o godz. 18:00. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Kazimierz Kord. Program koncertów dopełni VI Symfonia F-dur op. 68 L. van Beethovena.


Dnia 13 lutego 2009 roku w Katowicach odbędzie się koncert w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Jacka Kaspszyka. Program wieczoru wypełnią utwory: Decoration Day Charlesa Ivesa, My Father Knew Charles Ives Johna Adamsa, Adagio z X Symfonii Gustava Mahlera oraz I Symfonia Jeremiasz Leonarda Bernsteina. Solistką wieczoru będzie mezzosopranistka Sally Wilson. Koncert rozpocznie się o godz. 19.30, w siedzibie NOSPR (plac Sejmu Śląskiego 2).

O godz. 18.45 w sali 411 (IV piętro GCK), Towarzystwo Przyjaciół NOSPR zaprasza na wykład dr Aleksandry Koniecznej omawiający wykonywane tego dnia utwory. Natomiast bezpośrednio po koncercie, w świetlicy NOSPR (I piętro, GCK), melomani będą mieli okazję spotkać się z dyrektor Joanną Wnuk-Nazarową oraz nowym dyrektorem muzycznym Jackiem Kaspszykiem.


Poemat symfoniczny, gatunek muzyczny stworzony w XIX wieku przez Ferenca Liszta, znalazł uznanie także u polskiego kompozytora Mieczysława Karłowicza, którego setną rocznicę tragicznej śmierci obchodzimy w tym roku. Utwory obu twórców – Preludia Liszta i Odwieczne pieśni Karłowicza - usłyszymy w piątek, 13 lutego 2009 roku o godz. 19.00 w Filharmonii w Łodzi w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej pod batutą Mariusza Smolija. Poza tym w programie wieczoru znajdzie się wirtuozowski Koncert skrzypcowy A-dur Karłowicza w interpretacji Tomasza Liebiga i Uwertura komediowa Tadeusza Szeligowskiego.


Koncert w ramach obchodów Roku Mieczysława Karłowicza odbędzie się w piątek, 13 lutego 2009 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Wystąpi Orkiestra Kameralna Hanseatica pod batutą Roberta Kwiatkowskiego. W programie koncertu znajdzie się młodzieńcza Serenada na orkiestrę smyczkową op.2 Karłowicza oraz La Oracion del Torero Joaquina Turiny i Oktet Es-dur na 4 skrzypiec, 2 altówki i 2 wiolonczele op. 20 Felixa Mendelssohna-Bartholdy.

Rok Mieczysława Karłowicza jest doskonałym czasem, aby zapoznać się z najważniejszymi dziełami kompozytora-taternika. W lutym mija dokładnie 100 lat od śmierci Karłowicza pod Małym Kościelcem. Karłowiczowi, który przeżył tylko 31 lat, muzyka polska zawdzięcza bardzo wiele – wielki krok polskiej symfoniki w nurt sztuki późnoromantycznej. Serenada na orkiestrę smyczkową op.2 była pierwszy utworem symfonicznym 21-letniego Karłowicza, po którym powstały tak znakomite dzieła orkiestrowe, jak Symfonia Odrodzenie, Powracające fale, Odwieczne pieśni, Rapsodia litewska, Stanisław i Anna Oświecimowie czy Epizod na maskaradzie. Serenada to wyraz młodzieńczych poszukiwań formy i wyrazu, posiadający już silny zarys stylu kompozytora.


Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina i Towarzystwo im. Mariana Sawy zapraszają na koncert muzyki Mariana Sawy zatytułowany Sawa znany i mniej znany, który odbędzie się w piątek, 13 lutego 2009 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wystąpią: Warszawski Zespół Chorałowy pod dyrekcją Tadeusza Olszewskiego i Chór PSM im. F. Chopina pod batutą Roberta Lawrance’a oraz soliści: Rafał Kwiatkowski – saksofon, Emanuel Bączkowski, Piotr Grinholc, Magdalena Jóźwińska, Anna Kuszaj, Krzysztof Łazicki, Dariusz Perendyk i Magdalena Zielniok – organy, a także laureaci I Ogólnopolskiego Konkursu Organowego im. Mariana Sawy: Adam Krysztofik, Martyna Mołodecka, Julian Paprocki i Michał Pyrzyński.


XIII Forum Lutosławskiego odbędzie się w Filharmonii Narodowej w Warszawie w dniach 14-20 lutego 2009 roku. Podczas tegorocznej edycji zabrzmią jak zawsze dzieła samego Witolda Lutosławskiego, dzieła „kanoniczne", jak też mniej znane.

Forum otworzy twórczość Michaela Tippeta, przez długie lata „outsidera" brytyjskiej sceny muzycznej, która przeżywa ostatnio swój renesans, a także Koncert na skrzypce i orkiestrę dętą op. 12 Kurta Weilla, powszechnie znanego przede wszystkim w roli kompozytora songów do sztuk Bertolta Brechta. Wydarzeniem festiwalu będzie niezwykły koncert w całości poświęcony muzyce Grażyny Bacewicz (reprezentującej tę samą generację kompozytorów, co patron Forum). Wspaniała antologia jej kompozycji na orkiestrę smyczkową wypełni program jubileuszowego koncertu w 100 rocznicę Jej urodzin (16 lutego). Dzień później zabrzmią arcydzieła dwudziestowiecznej muzyki sakralnej, a 18 lutego - wyłącznie nowa muzyka polska w tym aż dwie premiery: utworu Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil na saksofon, perkusję i organy oraz Ody do św. Cecylii Stanisława Moryto. Forum zakończy koncert prawdziwej „klasyki" muzyki XX wieku. Usłyszymy szkice symfoniczne na orkiestrę La Mer Debussy’ego, popularną kompozycję Honeggera Pacific 231, a z okazji 100 rocznicy urodzin i 40 rocznicy śmierci Grażyny Bacewicz - jej III Symfonię z roku 1952. W interpretacji jednego z czołowych francuskich skrzypków Pierre Amoyal zabrzmi również koncert Dutilleux L'arbre des songes (Drzewo snów), należący do najbardziej interesujących dwudziestowiecznych realizacji tej formy.

Więcej


Premiera podwójnego przedstawienia operowego Dwa słowa: Verbum Nobile - Stanisław Moniuszko / Przysięga - Aleksander Tansman odbędzie się w sobotę, 14 lutego 2009 roku o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Reżyseria - Laco Adamik, dekoracje - Barbara Kędzierska, kostiumy - Magdalena Tesławska, Paweł Grabarczyk. Spektakl poprowadzi zza pulpitu dyrygenckiego Michał Dworzyński.

Opera w jednym akcie do libretta Jana Chęcińskiego - Verbum nobile Moniuszki to staropolski obrazek obyczajowy, w którym z życzliwym uśmiechem autor podrwiwa sobie z niewzruszalności owego szlacheckiego słowa, dawanego nazbyt pochopnie i nierozważnie. Treść libretta jest błaha i naiwna, Moniuszko potrafił jednak stworzyć operę pełną wdzięku, a przy tym na wskroś polską, szczerze narodową, trafiającą do wyobraźni i uczuć ówczesnego polskiego społeczeństwa. W obsadzie warszawskiego przedstawienia znaleźli się: Przemysław Firek, Dariusz Machej, Piotr Nowacki (Serwacy Łagoda), Marta Boberska, Iwona Sobotka (Zuzia), Adam Kruszewski, Leszek Skrla (Marcin Pakuła), Mariusz Godlewski, Grzegorz Piotr Kołodziej (Stanisław) i Robert Dymowski, Ryszard Morka, Piotr Nowacki (Bartłomiej).

Z kolei druga jednoaktówka – Przysięga (Le Serment) Aleksandra Tansmana do libretta Dominique Vincent według Honoriusza Balzaca z 1953 roku to klasyczna historia trójkąta małżeńskiego (hrabina, hrabia i młody oficer) z tragicznym finałem: podejrzewający żonę o zdradę mąż wraca niespodziewanie do domu i prawie zaskakuje kochanków na miłosnej schadzce. Wymusza na hrabinie przysięgę na krzyż, że nie skrywa w alkowie nikogo, a następnie każe zamurować pomieszczenie, a w nim ukrywającego się kochanka. Przysięga odznacza się wielką siłą dramatyczną, przy równoczesnej oszczędności użytych środków (niewielka ilość osób występujących, kameralny skład orkiestry, w którą natomiast wtopiony jest żeński chór). Dramatycznemu wyrazowi podporządkowany też został muzyczny język utworu, swobodny tonalnie, a w niektórych scenach całkowicie atonalny. Wśród wykonawców inscenizacji w warszawskiej Operze znaleźli się m.in.: Iwona Hossa, Anna Karasińska (Hrabina/La Comtesse), Przemysław Firek, Andrzej Witlewski (Hrabia/Le Comte), Dariusz Stachura, Pavlo Tolstoy, Adam Zdunikowski (José), Anna Lubańska, Małgorzata Pańko (Rosalie) i Krzysztof Szmyt, Bartosz Tomczuk (Gorenflot).


W niedzielę, 15 lutego 2009 roku o godz. 18:00 w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie usłyszymy utwory zwycięzców konkursu kompozytorskiego im. Witolda Lutosławskiego Lutosławski Award z lat 2005-2007. Ich laureatami byli: Sean Benjamin Shephard Kwartet smyczkowy (USA, 2005), Tazul Izan Tajjudin Gamelbati III (Malezja, 2005), Thomas Garrido Sonata Et lux perpetua... na skrzypce i fortepian (Hiszpania, 2006), Maki Nakajima 34712 days after na dwa fortepiany (Japonia, 2007) i Carlo Alessandro Landini Le retour d'Astré na skrzypce i fortepian (Włochy 2007).


Koncert w 100-lecie urodzin kompozytorki Grażyna Bacewicz in memoriam odbędzie się w niedzielę, 15 lutego 2009 roku o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie.


Dnia 15 lutego 2009 roku w Białoruskiej Filharmonii Państwowej w Mińsku odbędzie się koncert w 100-lecie urodzin Grażyny Bacewicz pod hasłem Znak Szczególny Grażyna Bacewicz (1909-1969). W interpretacji Kwartetu Akademos oraz gitarzysty Rocha Modrzejewskiego zabrzmią kwartety smyczkowe: Grażyny Bacewicz, Marka Stachowskiego, Jacka Wiktora Ajdinovića i Kanstantina Yaskou oraz utwory Aleksandra Tansmana, Witolda Lutosławskiego i Nuccio D’Angelo w wersji na gitarę solo. Organizatorem koncertu jest Instytut Polski w Mińsku i Stowarzyszenie Artystów Polskich.

Program:

  • Jacek Wiktor Ajdinović II Kwartet Smyczkowy „Futurum” (2002)
  • Kanstantin Yaskou Kwartet Smyczkowy „Witraże” (2008)
  • Witold Lutosławski Melodie Ludowe
  • Aleksander Tansman Variations sur un thème de Skriabine
  • Nuccio D'Angelo Due Canzoni Lidie
  • Grażyna Bacewicz IV Kwartet Smyczkowy
  • Marek Stachowski III Kwartet Smyczkowy

 

Dzień później, 16 lutego w Białoruskiej Państwowej Akademii Muzyki odbędzie się prezentacja twórczości kompozytorskiej i literackiej Grażyny Bacewicz, którą przedstawi Aleksandra Bartos – muzykolog, a całość poprowadzi Jacek Wiktor Ajdinović. Równocześnie będzie miała miejsce promocja książki Kompozytorzy polscy 1918-2000 pod. redakcją Marka Podhajskiego (wyd. Akademia Muzyczna w Warszawie i Akademia Muzyczna w Gdańsku), pierwszej tak obszernej publikacji, prezentującej dorobek polskich kompozytorów działających w XX wieku.


Burmistrz Miasta Nowego Targu zaprasza na koncert "Pamiętam ciche, jasne, złote dnie" poświęcony muzyce Mieczysława Karłowicza w setną rocznicę Jego tragicznej śmierci w lawinie, w dniu 15 lutego 2009 roku (niedziela) ogodz. 17:00 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu. Wystąpią: Zofia Kilanowicz – sopran, Janusz Miryński – skrzypce oraz Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod batutą Agnieszki Kreiner. W programie muzyka Mieczysława Karłowicza (utwory instrumentalne, skrzypce z orkiestrą i pieśni). Fragmenty listów Mieczysława Karłowicza i wspomnień o kompozytorze recytować będą Franciszek Bachleda Księdzularz i Krzysztof Najbor. Wstęp wolny.

W czasie koncertu nastąpi wręczenie Medalu Zofii Kilanowicz za szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu.


W niedzielę, 15 lutego 2009 roku o godz. 17.30 w Bazylice o.o. Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach odbędzie się koncert zatytułowany Muzyka w bazylice – Józef Haydn w 200. rocznice śmierci. Wystapi Kwartet smyczkowy Subito w składzie: Andrzej Rudny – I skrzypce, Jakub Łysik – II skrzypce, Szymon Stochniol – altówka i Jacek Gwizdon – wiolonczela oraz Karol Bula – słowo. W programie dwa Kwartety Haydana: op. 76 nr 3 Cesarski i nr 4 Wschód słońca.

Ostatniego maja minie 200. rocznica śmierci Josepha Haydna (1732-1809), pierwszego (chronologicznie), obok Wolfganga Madauesa Mozarta i Ludwiga van Beethovena, z wielkiej trójcy klasyków wiedeńskich. Chociaż w dobie romantyzmu nieco o nim zapomniano, wiek miniony odrodził renesans jego twórczości i sławy. Ten przyjaciel Mozarta i nauczyciel Beethovena w swoich czasach uważany był za największego z żyjących kompozytorów. Kiedy umierał – w dobie, gdy Wiedeń zajmowały wojska francuskie – Napoleon rozkazał przed jego domem postawić wartę honorową. Był jednym z najwybitniejszych i najbardziej twórczych kompozytorów. Choć wiele jego dzieł zaginęło czy przepadło w pożarach, pozostały nam jego 104 symfonie, 83 kwartety smyczkowe, 52 sonaty fortepianowe, 4 oratoria, 14 mszy, liczne opery. W niedzielę w katowickiej Bazylice wysłuchamy dwóch kameralnych utworów w interpretacji kwartetu smyczkowego Subito, jaki tworzą muzycy Ślaskiej Orkiestry Kameralnej katowickiej Filharmonii.


Dwaj najlepsi polscy bitbokserzyPatryk „TikTak” Matela i Jakub „Zgas” Żmijowski – wystąpią podczas koncertu z cyklu „contem.ucha” w Filharmonii Łódzkiej we wtorek, 17 lutego 2009 roku o godz. 19.00. Projekt, który przedstawią, przygotowany wraz z zespołem Kwartludium (Dagna Sadkowska – skrzypce, Michał Górczyński – klarnet, Paweł Nowicki – perkusja, Piotr Nowicki – fortepian), po raz pierwszy prezentowany był w ramach ubiegłorocznej „Warszawskiej Jesieni”.

Beatbox to sztuka rytmicznego tworzenia dźwięków za pomocą narządów mowy: ust, języka, nosa, gardła czy przepony. Technika beatboxingu dotyczy najczęściej brzmień perkusyjnych, a zwłaszcza trzech podstawowych elementów zestawu perkusyjnego, jakimi są: werbel, wielki bęben basowy i hi-hat (zestaw dwóch talerzy). Naśladuje się też gramofonowe skrecze, a także linię basową; to ostatnie wydaje się wyjątkowo karkołomne, gdyż zwykle odbywa się za pomocą... nosa.


Koncert - portret kompozytora Pawła Łukaszewskiego – odbędzie się w środę, 18 lutego 2009 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Wystąpią: Anna Mikołajczyk - sopran, Marcin Łukaszewski - fortepian, flet, Emilian Madey - fortepian, Paweł Gusnar – saksofon, Ravel Piano Duo: Katarzyna Ewa Sokołowska, Agnieszka Kozło, Varsovia Piano Trio: Adam Zarzycki - skrzypce, Piotr Hausenplas - wiolonczela, Ewa Skardowska-Kiljan – fortepian, Zespół Instrumentów Dętych Blaszanych Opery Narodowej oraz Orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie pod dyrekcją Sławka A. Wróblewskiego.


Nadzwyczajny koncert poprzedzający występ Krakowskich Filharmoników w wiedeńskim Musikverein odbędzie się w Sali Filharmonii w Krakowie w środę, 18 lutego 2009 roku o godz. 19.30 (czyli dokładnie na 3 dni przed występem w Grosser Saal w Wiedniu). W wykonaniu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Pawła Przytockiego zabrzmi Wstęp do Tristana i Izoldy oraz Miłosna śmierć Izoldy Wagnera, Symfonia fantastyczna op. 14 Berlioza oraz Koncert fortepianowy B-dur KV 595 Mozarta. Przy fortepianie zasiądzie znakomita chińska pianistka Yang Jiang.


Koncert w dniu 18 lutego 2009 roku o godzinie 19.30 na Zamku Królewskim w Warszawie zainauguruje VII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. W. Lutosławskiego. Wystąpi Anna Maria Jopek z towarzyszeniem zespołu, złożonego z samych wiolonczel, w składzie: James Barralet oraz Bartosz Koziak, Magdalena Bojanowicz, Michał Borzykowski, Robert Dacko, Krzysztof Lenczowski, Anna Lubiak, Kristin Malmborg, Mikołaj Pałosz i Marcin Zdunik czyli Warszawska Grupa Cellonet. Kierownictwo artystyczne - Andrzej Bauer. W programie: Johann Sebastian Bach VI Koncert brandenburski BWV 1051 (oprac. Lothar Niefind), Krzysztof Penderecki Agnus Dei, Bartosz Koziak Elfy (2008), Pierre Boulez Messagesquisse na wiolonczelę solo i sześć wiolonczel (solista - Bartosz Koziak), Heitor Villa-Lobos Bachianas Brasileiras nr 1, Bachianas Brasileiras nr 5 (solistka - Anna Maria Jopek), Derwid Nie oczekuję dziś nikogo (oprac. Krzysztof Herdzin) i Four Folk Songs (oprac. James Barralet, solista – James Barralet).

VII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się w Warszawie w dniach 19-26 lutego 2009 roku. Zakwalifikowanych, 49 uczestników oceniać będzie międzynarodowe jury, złożone z wybitnych wiolonczelistów i muzyków: Kazimierz Kord (przewodniczący jury), Andrzej Bauer, Julius Berger z Niemiec, Karine Georgian z Wielkiej Brytanii, Reinhard Latzko z Austrii, Kazimierz Michalik i Tomasz Strahl z Polski, Tsuyoshi Tsutsumi z Japonii oraz Daniel Veis z Czech. W etapie finałowym wiolonczelistom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Krzysztofa Urbańskiego.


Koncert dedykowany Grażynie Bacewicz (1909-1969) w wykonaniu uczniów i studentów z klas skrzypiec prof. Magdaleny Szczepanowskiej z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych przy ul. Miodowej w Warszawie i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina odbędzie się w czwartek, 19 lutego 2009 roku o godz. 18.00 w siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki w Pałacu Szustra (ul. Morskie Oko 2).


Ósmy Festiwal Wirtuozerii i Żartu Muzycznego FUN & CLASSIC odbędzie się w Nowym Sączu w dniach 19-24 lutego 2009 roku. Tegoroczny cykl czterech koncertów muzyki poważnej na wesoło, którego dyrektorem artystycznym jest Waldemar Malicki, gościć będzie międzynarodowych wirtuozów żartu muzycznego. Dnia 19 lutego wystąpi zespół Affabre Concinui, 21 lutego w koncercie w stylu MAREK i WACEK - duet fortepianowy M2 w składzie Marek Gidaszewski i Maciej Markiewicz, 22 lutego w Filharmonii Dowcipu Powraca - Waldemar Malicki, a na zakończenie - brytyjski duet Rebecca Carrington&Colin Brown.

Więcej


VII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się w Warszawie w dniach 19-26 lutego 2009 roku. Do pierwszego etapu konkursu zakwalifikowanych zostało 48 uczestników z 18 krajów: Austria, Białoruś, Chorwacja, Finlandia, Francja, Gruzja, Japonia, Kazachstan, Korea Płd., Niemcy, Polska, Rosja, Szwecja, Turcja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania i Włochy. Artystów oceniać będzie międzynarodowe Jury w składzie: Kazimierz Kord – Przewodniczący, Andrzej Bauer (Warszawa), Julius Berger (Augsburg), Karine Georgian (Londyn), Reinhard Latzko (Wiedeń), Kazimierz Michalik (Warszawa), Tomasz Strahl (Warszawa), Tsuyoshi Tsutsumi (Tokio) i Daniel Veis (Praga). Koncert finałowy połączony z wręczeniem nagród odbędzie się 26 lutego 2009 roku w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie.


Kolejny projekt z cyklu koncertów "Muzyka dawna – persona grata" zatytułowany Pasticcio, czyli co zrobić, gdy brakuje pomysłów, odbywać się będzie w dniach 19-21 lutego 2009 roku we Wrocławiu, Poznaniu oraz Zamku Kliczkowie. Wystąpi szwedzka śpiewaczka Maria Sanner (alt, na zdjęciu) oraz orkiestra Arte dei Suonatori pod batutą Alexisa Kossenki.

Więcej