Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2007 2008 2009 2010 2011
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Repertuar CYKLU w kinach: Warszawa, Cinema City Mokotów i Arkadia Kraków Cinema City Galeria Kazimierz Łódź, Cinema City Manufaktura Poznań, Cinema City Plaza Gdańsk, Cinema City Krewetka Cinema City Bydgoszcz

 

 

Romeo i Julia

08.05, godz. 19.30
12.05, godz. 10.00; 19.00
15.05, godz. 14.00

Wesele Figara

22.05, godz. 19.30
26.05, godz. 10.00; 19.00
29.05, godz. 14.00

Śpiąca królewna

05.06, godz. 19.30
09.06, godz. 10.00; 19.00
12.06, godz. 14.00

Don Giovanni

19.06, godz.19.30
23.06, godz. 10.00; 19.00
26.06, godz. 14.00

 

Informacje o spektaklach:

 

Romeo i Julia

Na ekranie balet Romeo i Julia Sergiusza Prokofiewa zatańczy zespół The Royal Ballet. Autorem doskonałej choreografii jest nieodżałowany, zmarły w 1992 roku Sir Kenneth MacMillan, który przez lata przygotowywał układy taneczne do wielkich spektakli tego angielskiego zespołu. Główne role tragicznych kochanków kreują pierwsi tancerze The Royal Ballet - niezwykle utalentowana Hiszpanka Tamara Rojo (Julia), którą chwalono w recenzjach jako najlepszą Julię od piętnastu lat w The Royal Ballet oraz wielka gwiazda angielskiego zespołu Kubańczyk Carlos Acosta (Romeo).

 

Wesele Figara

Spektakl Wesela Figara, który obejrzymy na ekranie został zrealizowany w słynnej londyńskiej Royal Opera House Covent Garden w 250. rocznicę urodzin Mozarta. Reżyser David McVicar przeniósł akcję z Hiszpanii do Francji po tzw. rewolucji lipcowej z 1830 roku, kiedy udaremniona została próba przywrócenia monarchii. McVicar zaangażował w projekt prawdziwie gwiazdorską obsadę: Hrabinę Almaviva śpiewa rewelacyjna niemiecka sopranistka Dorothea Röschmann, a rola pokojówki Zuzanny przypadła Szwedce Miah Persson. Orkiestrę prowadzi dyrektor muzyczny ROH Antonio Pappano, zarazem niezwykle popularny dyrygent operowy.

 

Don Giovanni

Na ekranie Don Giovanniego posłuchamy i zobaczymy w niezwykle interesującej inscenizacji z londyńskiej Royal Opera House Covent Garden. W partii tytułowej angielski baryton Simon Keenlyside, którego charyzmatyczna kreacja podobała się nie tylko melomanom i bywalcom teatru, ale także krytykom. Jako Don Ottavio natomiast Meksykanin Ramón Vargas, od kilku już sezonów jeden z najwyżej notowanych tenorów na świecie. Orkiestrą dyryguje sir Charles Mackerras, postać legendarna, nie tylko wśród mistrzów operowej batuty.

 

Śpiąca królewna

Inscenizacja baletu Śpiąca królewna Piotra Czajkowskiego, którą zobaczymy na ekranie, została zrealizowana w 2006 roku z okazji 75. rocznicy powstania znanego londyńskiego zespołu The Royal Ballet i jest powtórzeniem słynnej wersji tego baletu z 1946 roku. Wspomniana powojenna Śpiąca królewna została wystawiona w Covent Garden według klasycznej choreografii Mariusa Petipy zaczerpniętej, oczywiście, ze spektakli Teatru Maryjskiego z Sankt Petersburga. W rolach głównych zobaczymy obecnie pierwszych tancerzy The Royal Ballet. Księżniczką Aurorą będzie rumuńska tancerka Alina Cojocaru a rolę księcia Désiré (jej ukochanego, który pocałunkiem przywróci do życia śpiącą od 100 lat księżniczkę) zatańczy Włoch Federico Bonelli. Inscenizowana przez Christophera Carra Śpiąca królewna jest spektaklem utrzymanym w klasycznym stylu. Tancerki są ubrane w słynne paczki (szerokie spódniczki złożone z wielu warstw muślinu), strój który był obowiązkowym ubiorem w balecie do końca XIX wieku, ale urozmaicono je m.in. niezwykle barwnymi i zarazem określającymi charakter postaci kostiumami obydwu wróżek. Dobra Wróżka Bzu nosi jasne kolory, Zła Wróżka Carabosse ma stroje ciemne, bardziej mroczne. Orkiestrą Royal Opera House Covent Garden dyryguje Walerij Owsianikow.

 

Royal Opera House w londyńskim Covent Garden to jeden z najbardziej znanych teatrów operowych na świecie i siedziba prestiżowych brytyjskich zespołów Opery Królewskiej i Królewskiego Baletu. Na scenie tego teatru występowały największe gwiazdy opery i baletu. Teatr został otwarty 7 grudnia 1732 roku wystawieniem komedii autorstwa Williama Congreve - "The way of the world". Teatr Covent Garden powstał na terenie należącym do kościoła, stąd też pochodzi pierwotna nazwa teatru - covent garden - ogród klasztorny. Budynek zaprojektował brytyjski architekt Sheperd. Pierwszymi operami wystawionymi przez Covent Garden były: "Opera żebracza" i "Achilles" Johna Gaya. Covent Garden zawdzięcza swoje powstanie upadkowi pewnego rodzaju opery, osobą która to sprawiła, był brytyjski aktor i przedsiębiorca teatralny, John Rich. Aktor zlecił w latach dwudziestych XVIII wieku zespołowi składającemu się z muzyka i autora - Johna Christophera Pepuscha i Johna Gaya - skomponowanie "The Beggar's Opera", która uczyniła Johna Richa tak bogatym, że mógł sobie wybudować wymarzony teatr. Z Covent Garden łączy się także nazwisko innego kompozytora brytyjskiego - Thomasa Augustine Arne'a, który kierował przedstawieniami wykonywanymi w tym gmachu w latach 1750-1778. 15 marca 1858 roku nowy londyński Covent Garden Opera House zniszczony przez pożar w 1856 roku, zostaje ponownie otwarty. Operą inaugurującą otwarcie gmachu są "Hugonoci" Meyerbeera. Już pierwszy Covent Garden Theatre padł ofiarą pożaru w 1808 roku. Architekt Robert Smirke odbudował teatr w stylu klasycystycznym, w nim wystawiono "Oberona" Karola Marii von Webbera w 1826 roku. W 1847 roku teatr nazwano: "Royal Italian Opera", którego działalność rozpoczeła się przedstawieniem "Semiramida" G. Rossiniego. Po kolejnym pożarze w 1856 roku teatr został odbudowany przez Eduardo Barry'ego w stylu teatru dworskiego. Do 1864 roku w teatrze grały dwa zespoły: "Royal Italian Opera" i "Royal English Opera".

 

Pełna informacja o repertuarze, filmach i promocjach znajduje się na stronie: http://www.cinema-city.pl/ (również w wersji angielskiej).


Powrót