Polmic - FB

concerts

2007 2008 2009 2010 2011
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

o utworach: 

Aria i perpetuum mobile na orkiestrę smyczkową Jana Krenza powstała w 2004 roku. Polskie prawykonanie utworu miało miejsce w Katowicach podczas 1. Festiwalu Prawykonań – Polska Muzyka Najnowsza, w czerwcu 2005 roku. Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia dyrygował kompozytor.

 

Lamento na obój i orkiestrę smyczkową to kameralna wersja nigdy nie wykonanego utworu Requiem II na sopran i wielką orkiestrę symfoniczną z 1974 roku. Powstała ona w 1983 roku na zamówienie Toruńskiej Orkiestry Kameralnej z myślą o wybitnym oboiście Mariuszu Pędziałku. Prawykonanie odbyło się w kwietniu 1985 roku podczas trasy koncertowej Brodnica – Tczew – Toruń. Dyrygował Stanisław Welanyk.

Joanna Wnuk-Nazarowa

 

Niké hésitante to francuska wersja wiersza Zbigniewa Herberta Nike która się waha z tomiku Struna światła. Utwór do tego tekstu skomponowałem w 2008 roku zachęcony przez Panią Małgorzatę Kołcz organizującą koncerty z utworami napisanymi do poezji Herberta, w ramach festiwalu Poety odbywającego się w zeszłym roku. Niké hésitante na tenor i smyczki to moja druga próba, po Brewiarzu, zmierzenia się z twórczością poetycką autora Pana Cogito. (...) Niké hésitante to wiersz przepełniony bolesną ironią. Muzyka podkreśla tu przede wszystkim wymiar tragiczny tekstu. Prawykonanie kompozycji odbyło się w sierpniu 2008 roku w Gdańsku. Śpiewał Piotr Kusiewicz, a towarzyszyła mu Sinfonietta Nordica, którą dyrygował Paweł Kos-Nowicki.

Piotr Moss

 

Serenada G-dur op. 2 na orkiestrę smyczkową powstała w 1897 roku, w czasie studiów Mieczysława Karłowicza w Berlinie, a prawykonanie miało miejsce w kwietniu tego samego roku w Berlinie. Berliner Philharmonisches Orchester dyrygował profesor kompozycji Mieczysława Karłowicza - Heinrich Urban. W tym wczesnym dziele kompozytora zaznacza się wpływ Piotra Czajkowskiego.


Back