Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2007 2008 2009 2010 2011
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Koncert muzyki kameralnej A Chopin Soirée odbędzie się 16 maja 2009 roku o godz. 19:30 w The Red Ballroom w Westbury House na terenie Old Westbury Gardens w stanie Nowy Jork (na zdjęciu). Program wieczoru wypełnią utwory Fryderyka Chopina (Sonata wiolonczelowa, mazurki, aranżacje na flet) i Karola Szymanowskiego (Pieśni kurpiowskie) oraz amerykańskich kompozytorów polskiego pochodzenia - Roberta Muczynskiego (Sonata fletowa) i Jakuba Ciupinskiego (premiera w USA Subtraction for flute and piano). Wystąpią artyści zespołu Poetica Musica, „rezydenta” Old Westbury Gardens: Eugene Moye - wiolonczela, Eleanor Valkenburg - sopran, Maria Antonia Garcia - fortepian I Barry Crawford - flet.


Organizowany przez Filharmonię w Łodzi cykl „contem.ucha” jest jedynym w polskich filharmoniach poświęconym muzyce współczesnej. Ostatni koncert cyklu, w sobotę 16 maja 2009 roku o godzinie 19.00, będzie znaczącym wydarzeniem. Dominik Połoński, utytułowany łódzki wiolonczelista, który w styczniu tego roku powrócił na estrady koncertowe po długiej chorobie, wykona napisany specjalnie dla niego Koncert wiolonczelowy na prawą rękę Olgi Hans (na zdjęciu), kompozytorki związanej z łódzką Akademią Muzyczną. Utwór zostanie zaprezentowany publiczności dopiero po raz drugi – poprzedni koncert miał miejsce w warszawskim Studiu im. Lutosławskiego. Specjalnie na zamówienie Filharmonii Łódzkiej powstał utwór eXntropia Dobromiły Jaskot, młodej kompozytorki, która od swego debiutu w 2002 roku na „Warszawskiej Jesieni” skupia uwagę krytyków i melomanów. Jej kompozycje przepojone są postawą medytacyjną, mającą swe korzenie w buddyzmie. O swoim najnowszym utworze autorka mówi: „eXntropia to wyrażenie słowotwórcze stworzone ze słowa entropia i jego zaprzeczenia. W ścisłym znaczeniu tego słowa oznacza miarę nieokreśloności, nieprzewidywalności, zmianę struktury w sensie układu położenia cząsteczek. W kompozycji teoria ta widnieje w obu postaciach jednocześnie, stąd dwoistość znaczenia słowa w tytule.”

Dominik Połoński, wybitny wiolonczelista, który po kilkuletniej przerwie spowodowanej ciężką chorobą w wielkim stylu powrócił na estrady koncertowe, spotka się z melomanami we wtorek, 26 maja 2009 roku o godzinie 18.00 w Sali Kameralnej Filharmonii Łódzkiej. Spotkanie, zorganizowane we współpracy z redakcją tygodnika "Polityka", poprowadzi Dorota Szwarcman, dziennikarka działu kulturalnego tego czasopisma, krytyk muzyczny. Wstęp wolny. 


W przeddzień 89. rocznicy urodzin Karola Wojtyły – 17 maja 2009 roku o godz. 18.00 - Filharmonia Poznańska zaprasza do kościoła Wszystkich Świętych w Poznaniu. Kompozycje chóralne mistrzów renesansu, baroku, romantyzmu oraz utwory kompozytorów współczesnych wykona Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki" pod batutą prof. Stefana Stuligrosza. Zespołowi towarzyszyć będzie znany poznański organista Maciej Bolewski.


W roku 2009, w dniach 20-24 maja po raz szesnasty odbędą się Krakowskie Spotkania z Muzyką Cerkiewną. Podczas koncertów zaprezentowane zostaną najlepsze zespoły chóralne wykonujące muzykę sakralną prawosławia. Wykonawcy to laureaci światowych festiwali, koncertujący w Europie i na całym świecie.

Krakowskie Spotkania z Muzyką Cerkiewną to jedyna, unikalna możliwość zetknięcia się z muzyką prawosławia w Krakowie. W czasie piętnastu edycji wystąpiło ponad pięćdziesiąt zespołów reprezentujących różne style wykonania, programy i repertuar. Dom Kultury „Podgórze” miał zaszczyt zaprezentować krakowskiej publiczności zarówno zespoły o światowej renomie i sławie, jak również małe chóry parafialne, zachwycające publiczność autentyzmem wykonań. Wśród wykonawców są laureaci Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce.

Więcej


Austriackie Forum Kultury w Warszawie zaprasza na wieczór muzyczno-literacki w ramach XII Dni Książki Żydowskiej, który odbędzie się w niedzielę, 17 maja 2009 roku o godz.19.00 w siedzibie Forum (ul. Próżna 8). Bohaterem wydarzenia będzie kompozytor Viktor Ullmann (na zdjęciu), artysta, który mimo urągającym człowieczeństwu warunkom, mimo głodu, terroru i strachu przed śmiercią, nawet w obozie koncentracyjnym znalazł w sobie siłę twórczą. W Teresinie stworzył jedne ze swoich najpiękniejszych cykli pieśni, szereg sonat fortepianowych, kwartet smyczkowy, a nawet operę. Podczas niedzielnego koncertu usłyszymy jego Melodię miłości i śmierci Corneta Christopha Rilkego - melodram na fortepian i recytację według wiersza Rainera Marii Rilkego o tej samej nazwie (Teresin 1944). To ostatnia kompozycja, którą Ullmann był w stanie ukończyć, zanim w październiku 1944 roku, po deportacji do Oświęcimia, został zamordowany. Utwór wykonają: Gregorij H. von Leitis (recytacja, w przekładzie na język polski) i Dan Franklin Smith (fortepian). Program wieczoru dopełni Sonata fortepianowa nr 6 (Teresin 1944), a wykład wprowadzający pt. Muzyka z Teresina wygłosi Michael Lahr (po niemiecku, z tłumaczeniem na polski). Wstęp wolny.


Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus zaprasza na koncert muzyki polskiej. W niedzielę, 17 maja 2009 roku o godz. 18.00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu zespół pod batutą Agnieszki Duczmal oraz zaproszeni artyści - Mariusz Pędziałek (obój) i Piotr Kusiewicz (tenor) wykonają cztery kompozycje: Arię i perpetuum mobile na orkiestrę smyczkową Jana Krenza, Lamento na obój i orkiestrę smyczkową Joanny Wnuk-Nazarowej, Niké Hésitante na tenor i orkiestrę smyczkową Piotra Mossa i Serenadę G-dur op. 2 na orkiestrę smyczkową Mieczysława Karłowicza.

Więcej


Istnieją komputery, na których możemy oglądać filmy i słuchać muzyki. Są roboty które pomagają nam w kuchni: pieką, siekają i mieszają. Czy artyście wystarczą dziś farby i pędzle? Jak zrobić grający obraz i muzyczną instalację? Dzieci, na pomoc! Przyjdźcie na warsztaty i wymyślcie nowe narzędzia pracy dla artystów.

Galeria „Zachęta” w Warszawie zaprasza na warsztaty rodzinne Multimedialny instrument do tworzeniaInwazja dźwięku. Muzyka i sztuki wizualne towarzyszące wystawie . Odbędą się one w niedzielę, 17 maja 2009 roku o godz. 12.30 (dla dzieci w wieku 4-7 lat) oraz o godz. 15 (dla dzieci w wieku 8-11 lat).Prowadzenie: Magdalena Olasińska.

Warsztaty rodzinne (dla rodzin z dziećmi w wieku 4-12 lat) to propozycja wspólnego spędzenia czasu: oglądania wystawy i twórczego działania. Dzieci i rodzice razem pracują, rozwiązują problemy i dobrze się bawią. Wymagane zapisy: od poniedziałku 11 maja od godz. 9 (tel. 022 556 96 71). Cena: 17 zł (bilet obejmuje wejście dla jednej osoby dorosłej i jednego bądź dwojga dzieci).


W niedzielę, 17 maja 2009 roku o godz. 18:00 w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert dyplomowy studentów Akademii Muzycznej w Krakowie. Usłyszymy premierowe wykonanie dyplomowego utworu młodego, dobrze zapowiadającego się krakowskiego kompozytora - Łukasza Pieprzyka, ucznia Zbigniewa Bujarskiego oraz Krzysztofa Pendereckiego. Utwór My Passion to ponad 30 - minutowa, emocjonująca kompozycja na chór, orkiestrę symfoniczną oraz wideo z elektroniką, w której za pomocą obrazu wideo autor przedstawia swoją wizję aktualnego świata, w którym wiodącą rolę odgrywa cierpienie. Twórca dzięki zastosowaniu wielowarstwowej symboliki stawia wiele pytań, przez co chciałby zwrócić uwagę odbiorcy na istotę bytu ludzkiego w społeczeństwie i we wszechświecie, na zrewidowanie wartości, priorytetów i ponowne zastanowienie się nad swoim mikrokosmosem - własną przestrzenią i energią oraz ich wpływem na otoczenie.


Warszawskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza na nadzwyczajny koncert kameralny, który odbędzie się w niedzielę, 17 maja 2009 roku o godz. 12.00 w siedzibie WTM. W programie koncertu znajdzie się światowe prawykonanie Trzech Tureckich Pieśni Ludowych na fortepian i wiolonczelę we współczesnym opracowaniu kompozytora tureckiego Özkana Manav’a. Usłyszymy również I Suitę na wiolonczelę solo Jana Sebastiana Bacha, Sonatę A-dur Cesara Francka na wiolonczelę i fortepian oraz Etiudy na fortepian solo kompozytora tureckiego Ahmeta Adnana Saygun’a. Wykonawcami będą: turecki pianista Metin Ülkü oraz muzyk, wiolonczelista i dyrygent Paweł Frejdlich.


W niedzielne popołudnie, 17 maja 2009 roku o godz. 16 w Sali Wielkiej wrocławskiego Ratusza odbędzie się recital skrzypcowy Marii Ołdak, utalentowanej skrzypaczki młodego pokolenia, która jest m.in. wicekoncertmistrzem słynnej londyńskiej orkiestry Royal Philharmonic. Artystka wystąpi z pianistą Jamesem Baillieu. Oboje koncertują ze sobą od trzech lat, są laureatami oraz finalistami wielu międzynarodowych konkursów muzycznych. Pracowali pod kierunkiem takich indywidualności muzycznych jak: Maxim Vengerov, Sir Colin Davis czy Igor Oistrach. Od dwóch lat są solistami fundacji Yehudi Menuhina, Live Music Now. Podczas wrocławskiego koncertu wykonają utwory Karola Szymanowskiego, Franza Schuberta, Toru Takemitsu i Césara Francka.


Dojrzali artystycznie, uznani muzycy, a obok nich adepci sztuki wykonawczej - to pomysł bynajmniej nie nowy, ale na estradach filharmonicznych niezbyt często spotykany. Tak będzie wyglądać koncert muzyki kameralnej we wtorek, 19 maja 2009 roku o godzinie 19.00 w Filharmonii w Łodzi. Maciej Grzybowski (fortepian), Jakub Jakowicz (skrzypce), Karol Marianowski (wiolonczela) i Krzysztof Zbijowski (klarnet) wykonają utwory Béli Bartóka (Kontrasty), Andrzeja Czajkowskiego (Trio fortepianowe „Notturno”), Pawła Mykietyna (Choć doleciał Dedal) i Johannesa Brahmsa (Trio klarnetowe a-moll op. 114). Usłyszymy też utwory Witolda Lutosławskiego i György'ego Ligetiego w wykonaniu młodych instrumentalistów: Joanny Wicherek, Ryszarda Alzina (fortepian) i Juliana Paprockiego (klarnet).


Dnia 19 maja 2009 roku w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy zabytkowych torebek Historia Elegancji - Torebka w Operze. Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów Doroty Wróblewskiej i rodziny Sosenków z Krakowa. Podczas wernisażu odbyła się również premiera pierwszego z serii ilustrowanych albumów o modzie Torebki Vintage I, którego autorką jest Dorota Wróblewska. To pierwszy polski album o zabytkowych torebkach pochodzących XIX i XX wieku.

Wieczór uświetnił koncert krakowskiej artystki Agnieszki Chrzanowskiej z zespołem, która zaprezentowała utwory ze swojej najnowszej płyty. Wśród zaproszonych na wernisaż Pań wyróżniono dwie, którym specjalne nagrody za najoryginalniejsze torebki przyznali partnerzy wystawy firmy Oriflame i Villa Italia.

Ekspozycja w Salach Redutowych Teatru Wielkiego dostępna będzie dla zwiedzających do 19 czerwca 2009 roku. Autorką scenografii wystawy jest Dorota Banasik.


Podwójny spektakl operowy złożony z dzieł - Hagith Karola Szymanowskiego i Ester Prasquala (czyli Tomasza Praszczałka) – wystawiony zostanie w środę, 20 maja 2009 roku o godz. 11:00 na scenie Opery Wrocławskiej.

Hagith K. Szymanowskiego polskie teatry nie wystawiały od 40 lat, a premiera Ester Prasquala w Operze Wrocławskiej była jednocześnie światowym prawykonaniem (22 lutego 2006). Libretta obu utworów inspirowały motywy biblijne. Ważnym wątkiem je łączącym jest dramat kobiety uwikłanej w historię. Hagith ma przywrócić władcy opuszczające go z wiekiem siły i oddać za niego życie, Ester – ocalić od zagłady swój naród. Michał Znaniecki (inscenizacja i reżyseria) znalazł dla tych dzieł interesujący pomysł inscenizacyjny, zręcznie operując symboliką, grą światła i kontrastujących ze sobą barw.


Kolejne spotkanie z muzyką cerkiewną w ramach XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2009” trwać będzie od 20 do 24 mają 2009 roku w Białymstoku. Tegoroczny edycja to tradycyjne chóralne forum Wschodu i Zachodu. Stosownie do tego przesłania w czasie festiwalu zaprezentują się chóry Wschodu, gdzie muzyka cerkiewna jest znana i popularna, oraz chóry z krajów, gdzie ten rodzaj chóralnej duchowości i artyzmu jest mniej bądź w ogóle nieznany.

Festiwal kontynuuje również prezentacje tradycji narodowych muzyki cerkiewnej. Po kompozytorach rosyjskich (Rachmaninow, Greczaninow, Czajkowski, Sznitke, Ledieniew), angielskich (J. Tavener), estońskich (A. Pärt), polskich (St. Moniuszko, M. Rogowski, K. Szymanowski, R. Twardowski, K. Penderecki), czas na kompozytorów Ukrainy. Za sprawą jubileuszu 70 lecia urodzin wybitnej współczesnej kompozytorki Ukrainy - Łesi Diczko, w czasie inauguracji festiwalu, w Jej obecności zabrzmi dzieło – Liturgia Uroczysta, którą wykona chór Państwowej Filharmonii w Charkowie pod kierownictwem Andrija Sirotienko. Jubilatka jako pierwsza kompozytorka w porewolucyjnej historii Ukrainy poświęciła się muzyce cerkiewnej. Charkowski chór rozpoczynający festiwal to nie przypadek. W Charkowie bowiem, przez 29 lat żył, działał i tworzył wybitny, choć nieco zapomniany polski kompozytor tworzący również muzykę cerkiewną - Konstanty Gorski. Z okazji 150 rocznicy urodzin (Białoruś) i 85 lat po śmierci (w Poznaniu - gdzie był koncertmistrzem Teatru Wielkiego) w czasie koncertu wykonane zostanie również jego dzieło muzyki cerkiewnej - Zriaszczie mia biezgłasna. Konstanty Gorski jest traktowany przez wiele środowisk jako kompozytor kilku narodów. Przede wszystkim Polski, ale również Białorusi, Ukrainy i Rosji. Dlatego dzieło to wykonają chóry z tych krajów. Będzie to inauguracja obchodów roku Gorskiego w Polsce.

W ramach przesłuchań konkursowych w dniach 21-23 maja w sali Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku przed międzynarodowym Jury pod przewodnictwem prof. Romualda Twardowskiego zaprezentują się 23 chóry z kilkunastu krajów. Stosownie do najważniejszej formuły festiwalu, jaką jest otwartość, kolejny raz muzykę cerkiewną wykonają: Prawosławni, Staroobrzędowcy, Katolicy, Grekokatolicy, Protestanci oraz chóry świeckie. Ogłoszenie wyników trzydniowych przesłuchań konkursowych odbędzie się w dniu 24 mają 2009 roku. W tym samym dniu, w ramach Koncertu Galowego, wystąpią najlepsze chóry.

Ponadto w ramach festiwalu odbędą się tradycyjne koncerty w innych miastach: 21 maja w Bazylice OO. Franciszkanów i 22 maja w Kościele Mariackim w Krakowie oraz 22 mają w Kościele Ewangelicko-Augsburskim (przy ul. Kredytowej) w Warszawie. Wybrane chóry uczestniczące w festiwalu wezmą udział także w organizowanych przez Fundację, w dniach 22-23 maja 2009 roku w Białowieży IV Dniach Muzyki Sakralnej.


Drugi Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i radio RMF Classic, odbędzie się w dniach 21-23 maja 2009 roku. Podczas pięciu koncertów zabrzmi muzyka najsłynniejszych kompozytorów ilustracji muzycznych do filmów.

Festiwal otworzy słynna niemiecka Palast Orchester oraz jej lider Max Raabe w Operze Krakowskiej. Artyści zaprezentują przygotowany specjalnie na Festiwal Muzyki Filmowej recital piosenek filmowych, w tym m.in. Cheek to Cheek – standard Irvinga Berlina na zawsze kojarzony z Fredem Asterem czy Cosi Cosa, utwór pochodzący z Nocy w operze – legendarnej komedii braci Marx z 1935 roku. Tego samego dnia, wieczorem, na krakowskich Błoniach usłyszymy trzy monumentalne suity z hollywoodzkich superprodukcji – Ironman, Spiderman i Matrix. W drugiej części koncertu Sinfonietta Cracovia oraz Chór Polskiego Radia pod batutą Diego Navarro (kompozytora, dyrygenta, dyrektora Festiwalu Muzyki Filmowej Fimucité na Teneryfie), zaprezentują muzykę do filmu Pachnidło autorstwa Toma Tykwera, Reinholda Heila i Johnny’ego Klimka. Trzej kompozytorzy będą gośćmi specjalnymi wieczoru.

Bohaterem drugiego dnia Festiwalu będzie Jan A.P. Kaczmarek. Orkiestra i chór Filharmonii Krakowskiej zaprezentują wybrane tematy ze słynnych dzieł, do których muzykę tworzył polski kompozytor. W sali filharmonii zabrzmią tematy z filmów Marzyciel, Niewierna, Quo Vadis, Wojna i Pokój i – po raz pierwszy w Polsce – suita z City Island, najnowszego filmu z muzyką Jana A.P. Kaczmarka. Gościem specjalnym i zarazem konferansjerem koncertu będzie sam kompozytor. Wieczorem na krakowskich Błoniach zabrzmią dźwięki wielkiej, obsypanej nagrodami produkcji. Przyczajony Tygrys, ukryty smok na erhu i orkiestrę kameralną to kompozycja Tana Duna, bazująca na nagrodzonej Oscarem i nagrodą Grammy ścieżce filmowej do filmu Anga Lee. Całość wzbogaci niezwykła prezentacja fragmentów filmowych i obrazy miksowane na żywo z muzyką. W roli solisty wystąpi zdobywca Paszportu „Polityki” - Marcin Zdunik. Orkiestrę AUKSO poprowadzi sam Tan Dun. Będzie to jego pierwszy publiczny występ w Polsce.

Trzeciego, ostatniego dnia Festiwalu odbędzie się polska premiera filmu City Island, koprodukcji krakowskiej firmy Gremi Production z udziałem odtwórców pierwszoplanowych ról. Natomiast w wielkim finale Festiwalu Muzyki Filmowej, na Krakowskich Błoniach zabrzmi monumentalne wykonanie nagrodzonej Oscarem ścieżki muzycznej autorstwa Howarda Shore’a do Dwóch wieży – drugiej części trylogii Petera Jacksona Władca Pierścieni wg dzieła J.R.R. Tolkiena, połączone z projekcją filmu na żywo. Projekt przygotowany przez Howarda Shore’a zaprezentuje w Krakowie Ludwig Wicki. Znakomity Szwajcar, założyciel i dyrektor artystyczny 21st Century Orchestra, stale współpracującej z Howardem Shore’em, Randym Newmanem, Martinem Böttcherem oraz innymi kompozytorami muzyki filmowej poprowadzi symfoniczny skład orkiestry Sinfonietta Cracovia, projektowy chór Pro Musica Mundi oraz chór chłopięcy z Bochni. Solistką będzie światowej sławy amerykańska mezzosopranistka Kaitlyn Lusk.


W piątek, 22 maja 2009 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się premiera Koncertu na perkusję i orkiestrę "Drum of Orfeo" Marty Ptaszyńskiej. Będzie to spotkanie dwóch znakomitych perkusistek i wielkich indywidualności muzycznego świata: kompozytorki – Marty Ptaszyńskiej oraz wykonawczyni – Evelyn Glennie (na zdjęciu), dla której utwór został napisany. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej poprowadzi Wojciech Michniewski. Utwór został napisany dla Glennie i jej dedykowany. "Perkusista jest tu nie tylko wykonawcą partii muzycznej, ale staje się też aktorem, który odgrywa na scenie swoją rolę. Jako aktorka perkusistka Evelyn Glenie, wędrując po estradzie z bębnem, symbolizuje wędrówkę mitycznego Orfeusza po Hadesie" - mówi kompozytorka.

Program wieczoru dopełnią: Symfonia fantastyczna Berlioza i Cantus Arcticus Rautavaary.

Więcej


Rektor Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na koncert kultura.uw z cyklu "Muzyka polska – inspiracje". W piątek, 22 maja 2009 roku o godz. 17.30 w Hallu Rektorskim Pałacu Kazimierzowskiego zabrzmi muzyka Grażyny Bacewicz (1909-1969).

Ojciec [...] każdego z nas uczył od wczesnego dzieciństwa gry na dwóch instrumentach oraz podstaw teorii muzyki, wyrabiając w nas następnie dyscyplinę zespołowego muzykowania, tworząc domowe zespoły kameralne” – wspominał brat kompozytorki, Kiejstut Bacewicz. Ducha domowego, rodzinnego muzykowania artyści spróbują wywołać prezentując rzadko wykonywane, skomponowane w 1965 roku trzyczęściowe Trio na obój, harfę i perkusję, Kwartet na czworo skrzypiec (1949), zadedykowany „Studentom Konserwatorium”, oraz IV Kwartet smyczkowy (1950), nagrodzony I Nagrodą Międzynarodowego Konkursu w Liège w 1951 r. Zabrzmią więc kompozycje reprezentujące różne style muzyczne, bliskie Grażynie Bacewicz: „ludowaty” Kwartet na czworo skrzypiec, modernistyczne Trio z ostatniego okresu twórczości i wybitny, neoklasyczny IV Kwartet smyczkowy. Wystąpią: Barbara Witkowska (harfa), Filip Woźniakowski (obój) i Piotr Domański (perkusja), kwartet smyczkowy CAMERATA oraz uczniowie ZPOSM nr 3 im. G. Bacewicz w Warszawie. Koncert poprowadzi, wprowadzając publiczność w tajniki kompozytorskiego warsztatu, dr Tomasz Baranowski z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.


W piątek, 22 maja 2009 roku o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbędzie się premiera baletu Stanisław i Anna Oświecimowie do muzyki Mieczysława Karłowicza. Wieczór ten wypełni poemat symfoniczny o tym samym tytule, z wplecionym w jego strukturę fragmentem Koncertu skrzypcowego, a także wznowione Powracające fale oraz wybrane pieśni kompozytora. Realizatorami tego przedsięwzięcia będą trzy pokolenia polskich choreografów, którzy w ten sposób postanowili uczcić pamięć przedwcześnie zmarłego twórcy – są to Beata Wrzosek, Emil Wesołowski i Henryk Konwiński. Kierownictwo muzyczne: Agnieszka Nagórka.

Obsada premiery:

PIEŚNI
Choreografia: Henryk Konwiński, scenografia: Władysław Wigura
Obsada: Karolina Wiśniewska, Dorota Mentrak, Marika Mudziejewska, Mateusz Sierant soliści: Tomasz Mazur, Szymon Komasa Krzysztof Kubasik – wiolonczela, Mariusz Rutkowski – fortepian

POWRACAJĄCE FALE
Choreografia: Emil Wesołowski, scenografia: Władysław Wigura
Obsada: Natalia Trafankowska, Dominik Muśko

STANISŁAW I ANNA OŚWIECIMOWIE
oraz Koncert skrzypcowy A-dur, cz. II
Choreografia: Beata Wrzosek, scenografia: Mariusz Napierała
Obsada: ANNA - Karolina Wiśniewska, STANISŁAW - Taras Szczerban, FRANCISZKANIN/ŚMIERĆ - Dominik Muśko, MATKA - Dominika Babiarz, OJCIEC - Michał Kaczmarczyk, PAPIEŻ - Andrzej Płatek
Patrycja Piekutowska – skrzypce

Więcej


Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie zaprasza dnia 23 maja 2009 roku na premierowy spektakl stanowiący muzyczną wersję jednego z najsłynniejszych mitów opowiadających o sile miłości - Orfeusz i Eurydyka Christopha Willibalda Glucka.

Przedstawienie Mariusza Trelińskiego przenosi antyczną historię w czasy współczesne, bliskie każdemu widzowi. Orfeusz jest tu przeciętnym człowiekiem, przechodniem mijanym na ulicy, jednym z licznych mieszkańców wielkiego miasta. W oryginalnej interpretacji Trelińskiego podróż Orfeusza do piekła śladami Eurydyki staje się podróżą w głąb siebie, próbą pogodzenia się ze stratą ukochanej osoby, z bezradnością, jakiej doświadczamy w zetknięciu z fenomenem śmierci. Wyzwanie rzucone Orfeuszowi XXI wieku nie polega zatem na pokonaniu mitycznych potworów; piekło współczesności to cierpienie na trwałe wpisane w ludzką kondycję - bohaterstwem jest stawienie mu czoła. Kameralna, intymna, niemal po bergmanowsku filmowa opowieść, skupiona na analizie emocji tytułowych bohaterów, okazuje się w ten sposób zaskakująco prawdziwa.

Piękno inscenizacji Mariusza Trelińskiego zostało już docenione przez widzów Słowackiego Teatru Narodowego w Bratysławie, gdzie spektakl miał premierę w grudniu 2008 roku. Entuzjastycznie przyjęty przez widzów i krytyków, zostanie w maju 2009 roku przeniesiony na scenę Opery Narodowej w Warszawie. Zobaczymy go w doborowej obsadzie: z Wojtkiem Gierlachem i Adamem Szerszeniem jako Orfeuszem, Olgą Pasiecznik i Joanną Woś w roli Eurydyki oraz Lenką Máčiková, Barbarą Gutaj i Iwoną Sochą - Amorem.


New London Singers pod dyrekcją Ivora Setterfielda wystąpi z dwoma koncertami w Polsce. Chór będzie gościł w naszym kraju od piątku 22 maja do niedzieli 24 maja 2009 roku i w tym czasie wykona dwa koncerty w Poznaniu. W sobotę 23 maja 2009 roku o godz. 19.30 podczas koncertu w kościele OO. Karmelitów Bosych na Wzgórzu Św. Wojciecha wykona m.in. Requiem John’a Rutter’a z towarzyszeniem wybitnych poznańskich instrumentalistów: Roberta Hauptmanna na organach, Justyny Strzyżewskiej na wiolonczeli oraz Tomasza Gubańskiego na oboju. W niedzielę, 24 maja 2009 roku o godz. 17.00 wystąpi z koncertem w Katedrze Poznańskiej, podczas którego wykona a capella utwory muzyki angielskiej od XV do XX wieku. Oba koncerty objęte są patronatem honorowym Prezydenta Miasta Poznania. Wstęp wolny.

Więcej


Galeria „Zachęta” w Warszawie zaprasza na warsztaty rodzinne Nutowe abstrakcje towarzyszące wystawie Inwazja dźwięku. Muzyka i sztuki wizualne. Odbędą się one w niedzielę, 24 maja 2009 roku o godz. 12.30 (dla dzieci w wieku 4-7 lat) oraz o godz. 15 (dla dzieci w wieku 8-11 lat). Ósemki, ćwierćnuty i półnuty – dzięki nim możemy zapisać muzykę. Na zajęciach wykonacie obrazy-kompozycje, których głównym motywem będą nuty. Możecie je wyciąć z papieru, namalować, użyć stempli i szablonów. Na koniec będziecie mogli zagrać na pianinie utwór muzyczny, zgodny z zapisem, który stworzycie. Prowadzenie - Maria Świerżewska.

Warsztaty rodzinne (dla rodzin z dziećmi w wieku 4-12 lat) to propozycja wspólnego spędzenia czasu: oglądania wystawy i twórczego działania. Dzieci i rodzice razem pracują, rozwiązują problemy i dobrze się bawią. Wymagane zapisy: od poniedziałku 18 maja od godz. 9 (tel. 022 556 96 71). Cena: 17 zł (bilet obejmuje wejście dla jednej osoby dorosłej i jednego bądź dwojga dzieci).


W dniach 24–31 maja 2009 roku we Wrocławiu odbędzie się Leo Festiwal – interdyscyplinarny projekt Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum. Obchodzący w tym roku swe 30. urodziny zespół pragnie nieustannie poszerzać swój repertuar, otwierając się na nowe formy ekspresji.

Leo Festiwal to cztery koncerty-spektakle zrealizowane przy współpracy Wrocławskiego Teatru Lalek, Centrum Sztuki Impart oraz wrocławskiego oddziału Muzeum Narodowego. Festiwal zainauguruje niecodzienne wydarzenie: marionetkowa opera Josepha Haydna Pożar. Kolejne dni festiwalu wypełni muzyka i taniec w muzeum, portret Leopoldinum oraz prapremiera opery dziecięcej Nasz las Kamila Koseckiego.

Więcej


W niedzielne popołudnie, 24 maja 2009 roku o godz. 16, w Kościele św. Elżbiety we Wrocławiu odbędzie się koncert chóralny. Przeglądu pieśni maryjnych różnych tradycji dokona Chór Filharmonii Wrocławskiej przygotowany przez Agnieszkę Franków-Żelazny. W programie znalazły się m.in. kompozycje Johannesa Brahmsa, Antona Brucknera, Benjamina Brittena i Romualda Twardowskiego.


Dnia 24 maja 2009 roku ukażą się dwie płyty zespołu The Intuition Orchestra: The Intuition Orchestra vol 1 - „Przylądek czterech”/ „Pewnego razu w Poniedziałek” (wykonawcy: Ryszard Wojciul – saksofon sopranowy, saksofon altowy, klarnet, flet, EWI, syntezatory, głos, Bolesław Błaszczyk – syntezatory, fortepian, Marcin Krzyżanowski – wiolonczela elektryczna i Piotr Gliński – instrumenty perkusyjne) oraz The Intuition Orchestra vol. 2 - „Wyprawy do wnętrza” (wykonawcy: Ryszard Wojciul – saksofon sopranowy, saksofon altowy, klarnet, EWI, syntezatory, głos, Bolesław Błaszczyk – syntezatory, Marcin Olak – gitary, głos, odgłosy, Monika Szulińska – instrumenty perkusyjne, Maciej Szczyciński – kontrabas).

Koncerty promujące płyty odbędą się: 25 maja 2009 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, 26 maja w Pięknym Psie w Krakowie oraz 5 czerwca w Składzie Butelek w Warszawie. W koncercie w CSW Zamek Ujazdowski wezmą udział specjalnie zaproszeni na tę okazję znakomici goście. Wraz z The Intuition Orchestra zagrają: legendarny tubista - Zdzisław Piernik, znakomity kompozytor i kontrabasista, dyrektor festiwalu Warszawska Jesień – Tadeusz Wielecki, kompozytor, performer i wiolonczelista - Marcin Krzyżanowski, perkusjonista z Kapeli ze Wsi Warszawa - Piotr Gliński oraz inny znakomity perkusjonista - Miki Wielecki. The Intuition Orchestra proponuje udział w niezwykłym spektaklu. W misterium powstawania dźwięków, które w procesie twórczym - przebiegającym w czasie realnym, łączą się ze sobą tworząc utwory muzyczne, które są dziełami jednorazowymi. Nigdy już nie zostaną zagrane w ten sam sposób i w tej samej formie.


VIII Konkurs Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach odbędzie się w dniach 25-29 maja 2009 roku. Przesłuchania konkursowe (otwarte dla publiczności) będą miały miejsce w Pałacu w Radziejowicach w godzinach 10.00-14.00 i 16.00-19.00. Do udziału w Konkursie zgłosiło się 29 uczestników.

Konkurs jest otwarty dla solistów, instrumentalistów i wokalistów - uczniów szkół muzycznych II stopnia i studentów akademii muzycznych. Przedmiotem konkursu jest muzyka XX i XXI wieku. Organizatorzy doceniają ogromną pracę i rolę nauczycieli i profesorów w przygotowaniu programu na konkurs. Dlatego też nagrody będą dzielone po połowie między młodych adeptów i ich mistrzów. Suma Nagród w Konkursie wynosi 40.000 zł. Uczestników Konkursu oceniać będzie Jury w składzie: Andrzej Kosowski – Redaktor Naczelny PWM, Jacek Rogala – Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej i Adam Sławiński – Prezes Zarządu PTMW.

Koncert Laureatów (współorganizatorem jest Program II Polskiego Radia) odbędzie się w niedzielę, 21 czerwca 2009 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie.


Ambasada Grecji zaprasza na koncert współczesnej muzyki greckiej, który odbędzie się gościnnie w siedzibie austriackiego forum kultury w warszawie w ramach inicjatywy "Europa - 1989 geteilt (podzielona) - 2009 geeint (zjednoczona)" w środę, 27 maja 2009 roku o godz.19.00. W wykonaniu dwojga młodych pianistów Dagny Baczyńskiej-Kissas i Georgiosa Kissasa usłyszymy muzykę czterech greckich kompozytorów dwudziestowiecznych: Nikosa Skalkotasa, Dmitrisa Metropoulusa, Janisa Papajonau i Giorgiosa Kissasa (na zdjęciu).


Raj utracony Krzysztofa Pendereckiego zostanie wystawiony 28 maja 2009 roku o godz. 19.00 na scenie Opery Wrocławskiej.

Opera Krzysztofa Pendereckiego to przejmujące, trzymające w napięciu współczesne widowisko. Sam kompozytor uznał wrocławską realizację autorstwa Waldemara Zawodzińskiego za najlepszą z wszystkich dotychczasowych. Reżyser nie przedstawił na scenie monumentalnej wizji raju. Akcja rozgrywa się w umownych, prostych dekoracjach. Barw i życia dodają natomiast wyrafinowane kostiumy, wyraziście definiujące postaci.


Wieczór muzyki islandzkiej – koncert marszałkowski z cyklu „Salon Muzyczny Feliksa Nowowiejskiego” odbędzie się 28 maja 2009 roku o godz. 18.00 w Muzeum Feliksa Nowowiejskiego w Willi Wśród Róż w Poznaniu (al. Wielkopolska 11). W programie m.in. muzyka polska (Szeligowski), islandzka (Bjórnsson, Sveinsson) oraz europejska (Doppler, Cimarosa). Wystąpią: Ashildur Haraldsdóttir – flet (Islandia), Ewa Murawska – flet, Joanna Zathey-Wójcińska – fortepian.


Kolejny projekt z cyklu koncertów "Muzyka dawna – persona grata"  odbędzie się w dniach 28-30 maja 2009 roku w Paradyżu, Poznaniu i Toruniu. Concerti Grossi Georga Friedricha Haendela wykona orkiestra Arte dei Suonatori z udziałem  Martina Gestera (na zdjęciu).

Więcej


Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego oraz Akademickie Centrum Kultury UG "Alternator" zapraszają na pierwszy w Polsce koncert International Flute Orchestra, który odbędzie się 28 maja 2009 roku o godz. 20:00 w Auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Międzynarodowa orkiestra fletowa w 2009 roku po raz pierwszy przyjechała z koncertami do Polski. W ciągu tygodniowego tournee zespół wystąpi w Zakopanem, Krakowie, Warszawie oraz w Gdańsku.

Międzynarodowa Orkiestra Fletowa została założona w 1996 przez Nancy C. Clew, która kontynuuje swoje działania jako dyrektor muzyczny grupy. Harmonię orkiestry tworzą wyłącznie flety: altowe, basowe i kontrabasowe. Orkiestrą dyryguje dr John Bailey. Wstęp wolny.


Opera Wrocławska zaprasza na spektakl Król Roger Karola Szymanowskiego, który odbędzie się 29 maja 2009 roku o godz. 19.00.

Król Roger w reżyserii Mariusza Trelińskiego jest współczesną, uniwersalną wizją upadku wartości moralnych. Mimo nowoczesnej oprawy wizualnej tej inscenizacji, czas i miejsce akcji pozostają nieokreślone, co podkreśla uniwersalne przesłanie utworu. Oryginalna muzyka Szymanowskiego, pełna dysonujących współbrzmień i niespotykanej ekspresji, stanowi o wyjątkowości dzieła.


Filharmonia Poznańska po raz kolejny włącza się w światowe obchody 200. rocznicy śmierci Josepha Haydna. W piątek, 29 maja 2009 roku o godz. 19 w Auli Uniwersyteckiej zabrzmi 104 Symfonia D-dur. Jej wykonanie będzie jednak zaledwie uwerturą szczególnego muzycznego wieczoru. Po raz pierwszy zabrzmi bowiem w Poznaniu Koncert podwójny na skrzypce, altówkę i orkiestrę b-moll Benjamina Brittena, z którym zmierzą się znakomity poznański skrzypek i pedagog Bartosz Bryła oraz jego utalentowany syn Michał. Finał koncertu stanowić będzie Uwertura Rok 1812 op. 49 Piotra Czajkowskiego, w której do Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Marka Pijarowskiego dołączą muzycy Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych w Poznaniu.


W dniach od 29 maja do 5 lipca 2009 roku, w trzech miejscowościach Gminy Komorniki (Komorniki, Plewiska i Wiry) odbędzie się 4. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej – Komorniki 2009. Koncerty festiwalowe wypełni muzyka wokalna, kameralna i organowa.

Organizatorem tegorocznej edycji festiwalu jest Urząd Gminy Komorniki, Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz parafie p.w. św. Andrzeja Apostoła w Komornikach, św. Faustyny w Plewiskach i św. Floriana w Wirach.

Więcej


Filharmonia Krakowska zaprasza na koncerty oratoryjne – w piątek, 29 maja 2009 roku o godz. 19.00 i w sobotę, 30 maja 2009 roku o godz. 18.00 pod dyrekcją Christophera Hogwooda. Artysta ten należy do najwyżej dziś cenionych interpretatorów muzyki barokowej i klasycznej. Wszechstronnie wykształcony należał do członków - założycieli jednego z pierwszych zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki danej The Early Music Consort of London. W 1973 roku stworzył kolejny zespół, Akademie of Ancient Music – obecnie jeden z najbardziej znanych na świecie – grający na instrumentach barokowych lub ich kopiach, w oparciu wiedzę historyczną z zakresu praktyki wykonawczej XVII i XVIII wieku. Christopher Hogwood jest także znany jako solista – klawesynista oraz kameralista.

W Krakowie artysta gościł po raz pierwszy we wrześniu 2007 roku, ale tym razem po raz pierwszy poprowadzi zespoły Filharmonii Krakowskiej, orkiestrę i chór w dziełach Josepha Haydna w 200. rocznicę śmierci tego kompozytora. Na program złożą się: Symfonia G-dur nr 100 tzw. „Wojskowa” oraz Msza d-moll „Nelsonmesse”. Wykonawcami solowych partii Mszy będą: Iwona Hossa – sopran, Ewa Marciniec – alt, Konrad Włodarczyk – tenor, Robert Gierlach – bas.


Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zaprasza na niezwykły, składający się z dwóch koncertów projekt, do udziału w którym zaprosiła jednego z najlepszych interpretatorów muzyki barokowej - Helmutha Rillinga, założony przez niego Gächinger Kantorei Stuttgart oraz solistów: Carolinę Ullrich (sopran), Anję Schlosser (alt), Dominika Wortiga (tenor) i Simona Kirkbride (bas). Towarzyszący im Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia oraz NOSPR wspierana przez muzyków Bach-Collegium Stuttgart działającego również w ramach, powstałej z inicjatywy Rillinga, Internationale Bachakademie w Stuttgarcie wykonają monumentalne oratorium Mesjasz Georga Friedricha Haendla. Koncert uświetni przypadającą w tym roku 250. rocznicę śmierci kompozytora. Drugi z koncertów, w tym samym wykonaniu, będzie prezentacją kantat J.S. Bacha - Erschallet, ihr Lieder BWV 172, Wer mich liebet, der wird mein Wort halten BWV 74 oraz Magnificatu D-dur BWV 243.

Koncerty odbędą się 29 maja 2009 roku o godz. 19.30 w Kościele św. Piotra i Pawła w Katowicach.


Koncert promujący płytę Fantaisie Agaty Igras-Sawickiej odbędzie się 29 maja 2009 roku o godzinie 19.30 w warszawskim Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny. To jednocześnie debiut solowy znakomitej polskiej flecistki, która po kilku latach nieobecności wraca na scenę. Towarzyszyć jej będzie znany pianista Mariusz Rutkowski.

Fantaisie jest wyjątkowym wydarzeniem dla wszystkich miłośników muzyki klasycznej i propozycją fascynującego spotkania z kameralną muzyką fletową ostatnich dwóch stuleci. Płyta, która ukazała się w marcu tego roku nakładem wytwórni fonograficznej DUX, zawiera fantazje na flet i fortepian, skomponowane w XIX, XX i XXI wieku. Repertuar albumu został dobrany przez samą wykonawczynię i zawiera osiem utworów na flet z towarzyszeniem fortepianu, które łączy wspólna forma – fantazja. Zamierzeniem artystki było pokazanie melomanom i szerokiej publiczności wręcz nieograniczonych możliwości fletu. Na płycie znalazły się kompozycje Philippe’a Gauberta, Gabriela Fauré, Georges’a Hüe, Alberta Franza Dopplera, François Borne’a, André Joliveta, Howarda J. Buss’a i Raymonda Guiota.


Kolejny koncert z cyklu Międzynarodowego Festiwalu "Bursztynowy Szlak" odbędzie się 29 maja 2009 roku o godzinie 19.30 w Sali koncertowej PSM w Kaliszu. Solistami wieczoru będzie małżeństwo artystów młodego pokolenia: Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz. Wspólnie wykonają Koncert podwójny d-moll Franza Dopplera. Rok 2009 obchodzony jest jako Rok Mendelssohna. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej, wykonując III Symfonię – jedno z Jego mistrzowskich dzieł przesiąkniętych duchem romantyzmu, włączy się do jego obchodów.


Drugi z cyklu koncertów organizowanych przez Nowy Teatr odbędzie się 30 maja 2009 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. W programie znajdą się kompozycje dwóch twórców młodej generacji: Jana Duszyńskiego (Rondo na fortepian, smyczki i perkusję - prawykonanie światowe) i Aleksandra Nowaka (Last Days of Wanda B. na orkiestrę smyczkową) oraz dwóch klasyków europejskiej współczesności: twórcy holenderskiego, Louisa Andriessena (Symphony for open strings) i włoskiego, Salvatore Sciarrino (Infinito Nero na mezzosopran i fortepian – prawykonanie polskie). Wystąpi Jan Krzysztof Broja – fortepian, Urszula Kryger – mezzosopran i Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso pod dyrekcją Marka Mosia.

Cykl koncertów w wyborze programowym Pawła Mykietyna, kierownika muzycznego Nowego Teatru, ma przede wszystkim otworzyć wrażliwość na nową muzykę poważną. Koncerty mają rozbudować muzyczną wyobraźnię, stać się platformą dyskusji, w której muzyka traktowana jest jako mowa dźwięków.

Więcej


Premiera opery Ignacego Jana Paderweskiego Manru odbędzie się w dniach 30 i 31 maja 2009 roku o godz. 18.00 na scenie Opery Śląskiej. Kierownictwo muzyczne: Tadeusz Serafin, reżyseria: Laco Adamik, scenografia: Milan David, kostiumy: Jana Hauskrechtova, choreografia: Katarzyna Aleksander – Kmieć.

Więcej


21. Międzynarodowe Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, w tym roku poświęcone Pamięci Krystyny Moszumańskiej-Nazar (zm. 27 września 2008), odbędą się w dniach 30 maja – 8 czerwca 2009 roku.

 

Więcej


Fundacja Polskiej Rady Muzycznej i Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego zapraszają na „dzień otwarty” Warszawa Witoldowi Lutosławskiemu (1913–1994) – w sobotę, 30 maja 2009 roku w godzinach 12.00-19.00 w punkcie informacji kulturalnej InfoQultura (pl. Konstytucji 4). Wydarzenie skierowane jest do wszystkich – od najmłodszego pokolenia, któremu dedykowany będzie popołudniowy koncert finalistów V Konkursu Wykonawczego Utworów Witolda Lutosławskiego i koncert zamykający ten dzień, z udziałem młodych „gwiazd”, aż do generacji Witolda Lutosławskiego. Dzień zakończy koncert z udziałem jednego z jurorów Konkursu, wybitnego młodego wiolonczelisty Bartosza Koziaka oraz laureatki IV Konkursu Wykonawczego Utworów Witolda Lutosławskiego, zjawiskowej młodziutkiej skrzypaczki Basi Malcolm.

Projekt Warszawa Witoldowi Lutosławskiemu (1913–1994), związany z 15. rocznicą śmierci Kompozytora, najwybitniejszego po Chopinie i Szymanowskim twórcy muzyki polskiej i jednego z najznakomitszych kompozytorów XX wieku, ma na celu utrwalenie pamięci niedawnej obecności w przestrzeni kulturalnej Warszawy Artysty o wielkim wpływie na muzykę współczesną oraz wizerunku jego małej i wielkiej ojczyzny. Wskazane zostaną miejsca w Warszawie związane z Lutosławskim – domy, w których spędził niemal cale życie w Śródmieściu (kilkaset metrów od siedziby InfoQultura na Marszałkowskiej), na Saskiej Kępie i Żoliborzu (tutaj jest tablica pamiątkowa), a także te ulubione (opowiedzą o nich przyjaciele Kompozytora), najczęściej przemierzane drogi. W ten sposób organizatorzy pragną „przybliżyć Lutosławskiego miastu”; wpisać go trwale w historyczna pamięć Warszawy.

Dzień otwarty w InfoQultura poświęcony Witoldowi Lutosławskiemu będzie także okazją do podsumowania tego, co wydarzyło się w Warszawie w związku z rocznicą śmierci Kompozytora i co jeszcze przed nami – o tym i o planach promocji muzyki Lutosławskiego mówić będą zaproszeni członkowie Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego, partnera w organizacji projektu.

Więcej


W niedzielę, 31 maja 2009 roku o 19.00 Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku uroczystym wykonaniem oratorium Stworzenie świata Josepha Haydna zakończy Sezon Artystyczny 2008/2009. Wystąpią: Anna Karasińska – sopran, Jerzy Knetig – tenor, Jarosław Bręk – bas, Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego (dyr. Marcin Tomczak) i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Kai’a Bumanna.


Dnia 31 maja 2009 roku o godz.12.00 w siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego w Pałacu Szustra (ul. Morskie Oko 2) z koncertem kameralnym wystąpi kwintet smyczkowy „Multicamerata” w składzie: Wojciech Kołaczyk – I skrzypce Dariusz Groblewski – II skrzypce, Zbigniew Szczęch – altówka, Michał Litwa – wiolonczela i Henryk Giza – kontrabas oraz Katarzyna Skrzypczak – klarnet. W programie utwory Kurpińskiego, Chopina, Mozarta, Wieniawskiego, Bacewicz i Koszyckiego.


Wykonaniem oratorium Stworzenie świata Josepha Haydna w 200-setną rocznicę śmierci Kompozytora Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zakończy sezon artystyczny 2008/2009. Koncert odbędzie się 31 maja 2009 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej na Ołowiance. Wystąpią soliści: Anna Karasińska – sopran, Jerzy Knetig – tenor, Jarosław Bręk – bas i Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego oraz Orkiestra Symfoniczna PFB pod batutą Kai’a Bumanna.


Trzecia odsłona Festiwalu Mazovia Goes Baroque poświęcona będzie muzyce Georga Friedricha Haendla , którego 250. rocznicę śmierci obchodzi cały muzyczny świat. Podczas dwóch koncertów: 31 maja 2009 roku w Warszawie w Studiu Koncertowym Polskiego Radia i 3 czerwca 2009 roku w Płocku w Sali Koncertowej PSM zaproszona Orkiestra Arte dei Suonatori pod dyrekcją Martina Gestera (Francja) wykona sześć Concerti grossi z op. 6 nr: 4-9.

Będzie to drugie spotkanie z artystami, którzy w kwietniu zainaugurowali Mazovia Goes Baroque wykonując pięć innych concerti grossi z tego słynnego cyklu. W ten sposób, na przestrzeni kilku tygodni publiczność festiwalu będzie mogła posłuchać niemal w całości haendlowskiego zbioru w wykonaniu, które zostało przed dwoma laty nagrane na płyty i docenione przez krytykę muzyczną w wielu krajach europejskich (m.in. tytuł płyty miesiąca „BBC Music Magazine” i „Classic FM Magazine” w Wielkiej Brytanii).

„Wędrujący” festiwal muzyki dawnej Mazovia Goes Baroque nie dzieje się w jednym miejscu – koncerty Festiwalu odbywają się w Warszawie, ale docierają też do innych ośrodków kulturalnych Mazowsza, dając tamtejszej publiczności tę samą, co melomanom w stolicy, szansę kontaktu z muzyką baroku w znakomitych interpretacjach. Do udziału w I edycji Mazovia Goes Baroque zaproszona została orkiestra Arte dei Suonatori należąca do czołówki polskich i europejskich zespołów barokowych wraz ze współpracującymi z nią znakomitymi muzykami z zagranicy.

Więcej


Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna zaprasza dzieci od lat pięciu do stu na koncert pt. Muzyczna wędrówka, który odbędzie się 31 maja 2009 roku o godz. 17.00 w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem. Wiersze i piosenki wykonają oraz koncert poprowadzą Adrianna Jerzmanowska, Andrzej i Krzysztof Bienias, zagrają: na skrzypcach Karolina Szymbara, na altówce Błażej Michna, na wiolonczeli Joanna Najbor, na kontrabasie Jarek Wdowik, na flecie Renata Guzik oraz Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod batutą Agnieszki Kreiner. W programie melodie z różnych stron świata, muzyczne portrety zwierząt, wiersze, tańce, konkursy. Wstęp wolny.


XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej odbędzie się w największych światyniach Warszawy w dniach 31 maja – 7 czerwca 2009 roku. W programie tegorocznej edycji znajdzie się m.in. VIII Symfonia Charlesa Marie Vidora, Stworzenie Świata Josepha Haydna (w 200 rocznicę śmierci kompozytora), utwory Mieczysława Surzyńskiego oraz Wszystkie utwory organowe Jana Sebastiana Bacha w Archikatedrze. Gwiazdami tegorocznej edycji festiwalu będą Alessandro Bianchi, Franz Hauk, Mozatr Knabenchor Wien / Peter Lang, Svetilen (Rosja), Jerzy Zelnik i Pueri Cantores Tarnovienses. Tradycyjnie także Prymas Polski wręczy Srebrną Piszczałkę – nagrodę za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce.

Więcej


Galeria „Zachęta” w Warszawie zaprasza na warsztaty rodzinne Przestrzenie dźwięku czyli warsztaty słuchania i tworzenia dźwięków towarzyszące wystawie Inwazja dźwięku. Muzyka i sztuki wizualne. Odbędą się one w niedzielę, 31 maja 2009 roku o godz. 12.30 i 13.45 (dla dzieci w wieku 4-7 lat) oraz o godz. 15 i 16.15 (dla dzieci w wieku 8-11 lat). Podczas warsztatów będziemy uczyć się słuchać lub jak kto woli - widzieć uszami. Będziemy rozpoznawać dźwięki, poznamy świat szmerów i hałasów, które nas otaczają. Weźmiemy udział w fascynujących, ekologicznych zabawach akustycznych związanych z dźwiękiem i własnym głosem w przestrzeni. Dowiemy się, czy możliwy jest ruch bez dźwięku i zbadamy czy istnieje cisza. Zorganizujemy spacer dźwiękowy, czyli spacer ze słuchaniem. Prowadzenie: Krzysztof Topolski - artysta dźwiękowy, perkusista. Interesują go m.in. poszukiwania w sferze perkusji oraz muzyka improwizowana i elektroakustyczna. Tworzy kompozycje przy użyciu komputera oraz instalacje dźwiękowe. Organizuje prezentacje i wykłady poświęcone muzyce współczesnej i sztuce dźwięku, prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Warsztaty rodzinne (dla rodzin z dziećmi w wieku 4-12 lat) to propozycja wspólnego spędzenia czasu: oglądania wystawy i twórczego działania. Dzieci i rodzice razem pracują, rozwiązują problemy i dobrze się bawią. Wymagane zapisy: od poniedziałku 25 maja od godz. 9 (tel. 022 556 96 71). Cena: 17 zł (bilet obejmuje wejście dla jednej osoby dorosłej i jednego bądź dwojga dzieci).


W ramach współpracy pomiędzy Filhrmonią Krakowską a Filharmonią Wrocławską w niedzielę, 31 maja 2009 roku o godz. 18.00 w sali koncertowej Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie wystąpi Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej pod batutą jej szefa Jacka Kaspszyka. Podczas wieczoru usłyszymy niezwykłe dzieło wypełniające program całego koncertu - IX Symfonię D-dur Gustava Mahlera, ostatnią ukończoną symfonię austriackiego kompozytora.


W niedzielę, 31 maja 2009 roku przypada dokładnie 200. rocznica śmierci Józefa Haydna - jedno z najważniejszych wydarzeń obchodzonych przez środowisko muzyczne w 2009 roku. W tym dniu o godz. 12.00 w sali koncertowej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu (ul. Korfantego 34) odbędzie sie koncert prezentujący trzy arcydzieła wielkiego klasyka stworzone na kwartet smyczkowy. Jest to bezsprzecznie dziedzina, w której Haydn był mistrzem, wzorem do naśladowania - nie bez powodu przylgnęło do niego miano "ojca kwartetu smyczkowego". Gdybyśmy chcieli wysłuchać wszystkich kwartetów napisanych przez Haydna, musielibyśmy poświęcić na to około 24 godzin. Namiastkę "maratonu haydnowskiego" - 3 kwartety - dzieła późne, mistrzowskie, dojrzałe; niepozbawione jednak wdzięku, lekkości i poczucia humoru przedstawi w niedzielny wieczór Kwartet Akademos: Anna Szabelka – skrzypce, Joanna Cogiel – skrzypce, Aleksandra Batog – altówka i Danuta Sobik-Ptok - wiolonczela. Usłyszymy Kwartet smyczkowy B-dur op. 76 nr 4 "Wschód słońca", Kwartet smyczkowy d-moll op. 76 nr 2 "Kwintowy" oraz Kwartet smyczkowy D-dur op. 76 nr 5.