Polmic - FB

calendar of events

2007 2008 2009 2010 2011
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Codziennie od 1 maja do 26 września 2009 roku (oprócz niedziel i świąt), o godzinie 12.00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie (Stare Miasto, ul. Świętojańska 8) odbywać się będzie szósta edycja cyklu pt. „Wielkie Organy w Archikatedrze”. Cykl „Wielkie Organy w Archikatedrze” to koncerty na żywo na Wielkich Organach Archikatedry Warszawskiej w wykonaniu najlepszych polskich organistów (podczas każdego koncertu - ok. 25 minut - wykonywany jest m.in. utwór legendarnego organisty katedry warszawskiej Mieczysława Surzyńskiego, za życia zwanego polskim Bachem) oraz zwiedzanie podziemi i grobowców Archikatedry Warszawskiej – miejsce spoczynku m.in: arcybiskupów warszawskich, Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, książąt mazowieckich, Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej – Gabriela Narutowicza, Ignacego Mościckiego, Stanisława Wojciechowskiego, Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Jana Paderewskiego, oraz laureata nagrody Nobla - Henryka Sienkiewicza.

Archikatedra Św. Jana Chrzciciela stanowi jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. W jej murach wygłaszał kazania ksiądz Piotr Skarga, Władysław IV Waza zaprzysiągł swoje pacta conventa, tu miały miejsce śluby, koronacje 2 władców Polski, pogrzeby wielu osobistości oraz została zaprzysiężona Konstytucja 3 maja. Do dziś odbywają się w niej ważne uroczystości narodowe. Tu na początku XXw. pracował i tworzył wybitny kompozytor, improwizator i organista Mieczysław Surzyński. Bazylika została wyposażona w 1987r. we wspaniałe, najwyższej klasy Wielkie Koncertowe Organy. 60 głosowy instrument zbudowała niemiecka firma Eule.


Agnieszka Duczmal i jej Orkiestra zapraszają dzieci wraz z rodzicami do muzycznej podróży w 80 minut dookoła świata – dnia 1 czerwca 2009 roku o godz. 17.00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Orkiestrze Kameralnej Polskiego Radia Amadeus i słuchaczom będą towarzyszyć w tej muzycznej przygodzie uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej. Na trasie podróży między innymi Iran, Hiszpania i Japonia czyli utwory Edwarda Griega, Ottorino Respighiego, Nikołaja Rimskiego-Korsakowa, Lev Knippera, Georgesa Bizeta i Stanisława Moniuszki oraz tradycyjne pieśni japońskie.


21. Międzynarodowe Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, w tym roku poświęcone Pamięci Krystyny Moszumańskiej-Nazar (zm. 27 września 2008), odbędą się w dniach 30 maja – 8 czerwca 2009 roku.

Read more


XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej odbędzie się w największych światyniach Warszawy w dniach 31 maja – 7 czerwca 2009 roku. W programie tegorocznej edycji znajdzie się m.in. VIII Symfonia Charlesa Marie Vidora, Stworzenie Świata Josepha Haydna (w 200 rocznicę śmierci kompozytora), utwory Mieczysława Surzyńskiego oraz Wszystkie utwory organowe Jana Sebastiana Bacha w Archikatedrze. Gwiazdami tegorocznej edycji festiwalu będą Alessandro Bianchi, Franz Hauk, Mozatr Knabenchor Wien / Peter Lang, Svetilen (Rosja), Jerzy Zelnik i Pueri Cantores Tarnovienses. Tradycyjnie także Prymas Polski wręczy Srebrną Piszczałkę – nagrodę za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce.

Read more


VI Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch” odbędzie się w dniach 3-7 czerwca 2009 roku w Warszawie. Tegoroczna edycja pokrywa się z 15. rocznicą śmierci Mistrza. Jej hasłem przewodnim jest „Z Lutosławskim w logo”, stąd festiwal stanowić będzie przede wszystkim prezentację zespołów, które jako patrona wybrały sobie Kompozytora. W urozmaiconym, ambitnym i ciekawie skomponowanym programie nie zabraknie ani wielkich wydarzeń, ani kameralnych spotkań z muzyką – z utworami Patrona festiwalu, ale także dziełami innych epok.

Koncert inauguracyjny 3 czerwca to recital Lutosławski Piano Duo – Emilii Sitarz i Bartłomieja Wąsika, duetu mającego wielki potencjał artystyczny, imponujący repertuar, a także rozmach, olśniewającą technikę i wrażliwość muzyczną.

Dzień później, 4 czerwca odbędzie się inscenizowany koncert dla dzieci, podczas którego wystąpi chór dziecięcy z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Warszawie pod dyrekcją Anny Perzanowskiej-Tarasiuk (wykona piosenki dla dzieci Lutosławskiego), a także młodzież „niemuzyczna” z zacięciem aktorskim – reprezentanci klasy BGŻ z Liceum im. Juliusza Słowackiego w Warszawie, recytująca wiersze dla dzieci Juliana Tuwima, Janiny Porazińskiej, Lucyny Krzemienieckiej i inne, będące inspiracją dla Kompozytora. Bogaty program koncertu 4 czerwca obejmuje też występ laureatki I nagrody IV Konkursu Wykonawczego Utworów Witolda Lutosławskiego (Drozdowo 2008), młodziutkiej skrzypaczki Barbary Malcolm. Wspaniałym dopełnieniem tego wieczoru będzie występ gitarzysty Łukasza Kuropaczewskiego. Płyta z opracowanymi przez niego na gitarę Melodiami ludowymi Witolda Lutosławskiego była nominowana do tegorocznej nagrody Fryderyk.

Wieczór 5 czerwca będzie poświęcony w całości muzyce wokalnej Lutosławskiego – śpiewacy: Anna Lubańska – mezzosopran, Agnieszka Piass – sopran, Agnieszka Tomaszewska – sopran i Adam Kruszewski – baryton, wraz z akompaniującymi im pianistami Robertem Morawskim, Pawłem Sommerem, Marcinem Łopackim i Tomaszem Stroynowskim, wykonają cztery cykle wokalne Mistrza, od najwcześniej powstałego Tryptyku śląskiego do wspaniałych Chantefleurs et chantefables. Podczas koncertu będą miały miejsce dwa prawykonania: wersji z fortepianem Tryptyku śląskiego (opracowanie Jerzego Kornowicza) i Les espaces du sommeil (opracowanie Edwarda Sielickiego).

Dnia 6 czerwca wystąpią młodzi muzycy z Lutosławski Quartet Wrocław z ambitnym programem: kwartetami smyczkowymi Haydna, Mozarta, Lutosławskiego oraz prawykonaniem Kwartetu smyczkowego Marcina Markowicza (kompozytor jest zarazem drugim skrzypkiem zespołu).

Wspaniałe zamknięcie festiwalu to koncert finałowy z udziałem Orkiestry Filharmonii Wrocławskiej im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją maestro Jacka Kaspszyka – podczas wieczoru wykonane będą IV Symfonia Lutosławskiego, Koncert wiolonczelowy a-moll Roberta Schumanna (solistą będzie laureat I nagrody VII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego Luka Šulić) oraz VII Symfonia d-moll Antonina Dvořáka.

Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Read more


Trzecia odsłona Festiwalu Mazovia Goes Baroque poświęcona będzie muzyce Georga Friedricha Haendla , którego 250. rocznicę śmierci obchodzi cały muzyczny świat. Podczas dwóch koncertów: 31 maja 2009 roku w Warszawie w Studiu Koncertowym Polskiego Radia i 3 czerwca 2009 roku w Płocku w Sali Koncertowej PSM zaproszona Orkiestra Arte dei Suonatori pod dyrekcją Martina Gestera (Francja) wykona sześć Concerti grossi z op. 6 nr: 4-9.

Będzie to drugie spotkanie z artystami, którzy w kwietniu zainaugurowali Mazovia Goes Baroque wykonując pięć innych concerti grossi z tego słynnego cyklu. W ten sposób, na przestrzeni kilku tygodni publiczność festiwalu będzie mogła posłuchać niemal w całości haendlowskiego zbioru w wykonaniu, które zostało przed dwoma laty nagrane na płyty i docenione przez krytykę muzyczną w wielu krajach europejskich (m.in. tytuł płyty miesiąca „BBC Music Magazine” i „Classic FM Magazine” w Wielkiej Brytanii).

„Wędrujący” festiwal muzyki dawnej Mazovia Goes Baroque nie dzieje się w jednym miejscu – koncerty Festiwalu odbywają się w Warszawie, ale docierają też do innych ośrodków kulturalnych Mazowsza, dając tamtejszej publiczności tę samą, co melomanom w stolicy, szansę kontaktu z muzyką baroku w znakomitych interpretacjach. Do udziału w I edycji Mazovia Goes Baroque zaproszona została orkiestra Arte dei Suonatori należąca do czołówki polskich i europejskich zespołów barokowych wraz ze współpracującymi z nią znakomitymi muzykami z zagranicy.

Read more


„Gala Kompozytorska” w ramach cyklu „Wieczory Akademickie w Willi Wśród Róż” z udziałem kompozytora Zbigniewa Kozuba – profesora Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, Katarzyny Hołysz – mezzosopran i Elżbiety Karolak – fortepian odbędzie się w dniu 3 czerwca 2009 roku o godz. 18.00 w w Salonie Muzycznym – Muzeum Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu.


Koncert Narodziny Demokracji odbędzie się 4 czerwca 2009 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. W jego programie znajdzie się światowe prawykonanie dzieła poświęconego "Pamięci Tych, którzy przyczynili się do zniesienia żelaznej kurtyny" - Koncertu na dwa bajany i orkiestrę Petera Machajdíka. Utwór wykona Acco Duo: Ivana Levak Vaupotić i Miran Vaupotić – bajany oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod batutą Aleksandra Grefa. Ponadto usłyszymy Mszę Kreolską (Misa Criolla) A. Ramireza w interpretacji solistów: Marka Szymańskiego – tenor i Jaromira Trafankowskiego – baryton oraz Chóru Akademickiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Chóru Akademickiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Zespołu instrumentalno-wokalnego Sierra Manta.


Andrzej Gębski i jego uczniowie to tytuł koncertu, który odbędzie się w czwartek, 4 czerwca 2009 roku o godz. 18.00 w siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie (Pałac Szustra, ul. Morskie Oko 2). Wystąpią: Karolina Mikołajczyk, Agata Janczy, Dominika Modelska, Patrycja Mynarska, Agata Struzik (gościnnie) - skrzypce oraz Rafał Mokrzycki – fortepian. W programie koncertu znajdą się kompozycje J.S. Bacha, G. Bacewicz, F. Kreislera, R. Twardowskiego, H. Wieniawskiego i R. Szczedrina.


Opera Wrocławska zaprasza na dwa współczesne spektakle operowe. W czwartek, 4 czerwca 2009 roku o godz. 19.00 na scenie Opery wystawiony zostanie Raj utracony Krzysztofa Pendereckiego. Dzień później natomiast, również o godz. 19.00 obejrzymy podwójne przedstawienie, na które złożą się opery Jutro Tadeusza Bairda i Kolonia karna Joanny Bruzdowicz.


Dnia 5 czerwca 2009 roku o godz. 19.00 Filharmonia Poznańska zaprasza na prawykonanie utworu Moniki Kędziory, który powstał na zamówienie Filharmonii w Poznaniu z okazji 20. rocznicy pierwszych - po 50 latach - wolnych wyborów (4 czerwca 1989 roku). Fanfary dla Rzeczypospolitej zabrzmią po raz pierwszy pod batutą Krzysztofa Urbańskiego. Wieczór ten będzie również okazją do posłuchania znakomitych austriackich artystów - Alexandra Vavtara i Evy Steinschaden, którzy wystąpią w swym rodzimym repertuarze. Zabrzmi bowiem Koncert na klawesyn, skrzypce i orkiestrę smyczkową F-dur tegorocznego jubilata, Josepha Haydna. Program wieczoru dopełni II Symfonia D-dur op. 73 Johannesa Brahmsa.


W piątek, 5 czerwca 2009 roku o godz. 19.30 w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert dyplomantów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Wystąpi pianistka Karolina Nadolska z klasy prof. Piotra Palecznego, a Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej poprowadzi Monika Cybulska, wychowanka prof. Antoniego Wita. W programie koncertu, oprócz Koncertu fortepianowego B-dur KV 595 Mozarta i IV Symfonii e-moll op. 98 Brahmsa, znajdzie się specjalnie skomponowany na tę okazję utwór Moniki Cybulskiej pt. Horyzont zdarzeń.

Koncerty dyplomantów warszawskiej uczelni odbywają się z inicjatywy Antoniego Wita, dyrektora Filharmonii Narodowej, w każdym sezonie już od 2002 roku. Instytucje te - wraz z Teatrem Wielkim - są najważniejszymi na muzycznej mapie stolicy, a potrzeba ich współpracy jest oczywista i naturalna: wielu muzyków filharmonicznych zespołów, orkiestry i chóru to właśnie absolwenci warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego (dawniej: Akademii Muzycznej), niektórzy są również wykładowcami tej uczelni. Dla młodych muzyków występ w Filharmonii stanowi artystyczną nobilitację i nierzadko pierwszy, ważny krok w artystycznej karierze. Koncerty te stanowią też okazję do zaprezentowania oryginalnego repertuaru, również dzieł młodych kompozytorów.


Paul McCreesh (na zdjęciu), szef artystyczny festiwalu "Wratislavia Cantans", poprowadzi w dniu 5 czerwca 2009 roku o godz. 19.00 Orkiestrę Filharmonii Wrocławskiej. W programie koncertu znajdzie się XX-wieczna muzyka angielska - kompozycje Benjamina Brittena - Peter Grimes: Four Sea Interludes op. 33a, Edwarda Elgara - Introduction i Allegro oraz Cockaigne op. 40, Ralpha Vaughana Williamsa - Fantasia on a theme of Thomas Tallis i Frederica Deliusa - The Walk to the Paradise Garden.


Filharmonia Krakowska zaprasza na koncerty symfoniczne - 5 czerwca 2009 roku o godz. 19.00 i 6 czerwca 2009 roku o godz. 18.00, na których program złożą się dzieła trójki klasyków wiedeńskich, w kolejności wykonywanych utworów: Beethovena, Mozarta i Haydna. W wykonaniu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Pawła Przytockiego jako pierwsza zabrzmi Uwertura Coriolan op. 82 L. van Beethovena. Następnie usłyszymy Koncert fortepianowy c-moll KV 491 W. A. Mozarta w interpretacji wybitnej pianistki Tatiany Szebanowej (na zdjęciu). Program wieczoru dopełni 104 Symfonia D-dur J. Haydna, ostatnia ze zbioru 12 symfonii zwanych "londyńskimi".


Zakopower symfonicznie - autorski projekt grupy Zakopower i Filharmonii Kaliskiej, organizowany w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Bursztynowy Szlak”, zakończy w dniu 5 czerwca 2009 roku o godz. 12.00 na Placu Bogusławskiego w Kaliszu sezon artystyczny 2008/2009 Filharmonii Kaliskiej. Koncert ten odbędzie się jednocześnie w ramach Święta Miasta Kalisza, z cyklu Pod niebem Kalisza. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej poprowadzi Adam Klocek.

Dobre pomysły rodzą się niespodziewanie – zwierzają się organizatorzy koncertu - najczęściej pośród przyjaciół, kiedy rozmowa dotyczy zupełnie innych kwestii. Tak było i tym razem. Członkowie zespołu Zakopower i dyrektor naszej instytucji, pan Adam Klocek przyjaźnią się od wielu lat. Postanowili, że zrealizują pomysł, który z pozoru tylko wydaje się trudny albo szalony… Dzięki aranżacjom współpracującego przy poprzednich projektach "Filharmonia nie Gryzie" Pawła Przezwańskiego niewątpliwie będzie to niepowtarzalny i pełen energii koncert, w którym spotkają się rock, folk i klasyczne brzmienie.

Koncert zespołu Zakopower i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej będzie można obejrzeć także za pośrednictwem Internetu (www.kalisz.plwww.filharmoniakaliska.pl;  www.zakopower.pl).


Czeski kompozytor Adalbert Gyrowetz (1763–1850) byłby dziś znany tylko muzykologom, gdyby nie fakt, że jego Koncert fortepianowy ośmioletni Fryderyk Chopin zagrał podczas pierwszego publicznego występu w Warszawie 24 lutego 1818 roku. Choćby dlatego warto poświecić chwilę postaci tego czeskiego twórcy. Za życia cieszył się on sławą i poważaniem. Znał osobiście Haydna i Mozarta; drugi z klasyków wiedeńskich dyrygował nawet jedną z jego symfonii. Oba koncerty fortepianowe Gyrowetza, stanowiące zapowiedź XIX-wiecznego stylu brillant, były chętnie wykonywane.

Koncert fortepianowy Gyrowetza przypomni w piątek, 5 czerwca 2009 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej brytyjski pianista Jonathan Plowright, propagator XIX-wiecznej polskiej muzyki na świecie. Ma on w repertuarze utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Zygmunta Stojowskiego i Henryka Melcera. Artysta wykona też Koncert fortepianowy D-dur HB XVIII/2 Josepha Haydna, a Orkiestra i Chór Filharmonii Łódzkiej zagrają II Symfonię-kantatę „Lobgesang” Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego. Partie solowe wykonają: Iwona Sobotka (sopran I), Katarzyna Kiszewska (sopran II), Mathias Schulz (tenor).


Koncert muzyki polskiej i austro-węgierskiej zatytułowany We Dworze Homolacsów w Gościnie z okazji uroczystego otwarcia zabudowań dworskich w Kuźnicach po rewitalizacji przez Tatrzański Park Narodowy odbędzie się w piątek, 5 czerwca 2009 roku o godz. 17.15 na tarasie widokowym dworu w Kuźnicach (lub w razie niepogody sala konferencyjna TPN w Kuźnicach). Wystąpi Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod batutą Agnieszki Kreiner oraz Łucja Czarnecka – śpiew i Janusz Miryński – skrzypce. Słowo wygłosi Franciszek Bachleda-Księdzularz.


Opera Don Giovanni Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz balet Śpiąca królewna Piotra Czajkowskiego zostaną zaprezentowane w czerwcu w wybranych kinach sieci Cinema City w ramach cyklu CINEMAESTRO czyli projekcji najsłynniejszych na świecie oper i baletów, zarejestrowanych na żywo w Royal Opera House w Londynie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Bogusław Kaczyński.

Zarejestrowane na żywo w Royal Opera House widowiska będą prezentowane na wielkim ekranie w kinach Cinema City Arkadia, Mokotów, Łódź Manufaktura, Kraków Kazimierz, Bydgoszcz, Gdańsk Krewetka i Poznań Plaza. Cykl CINEMAESTRO rozpoczęła Carmen George’a Bizeta w reżyserii Francesci Zambello (2006). W maju obejrzeliśmy balet Romeo i Julia Sergiusza Prokofiewa oraz operę Wesele Figara Wolfganga Amadeusza Mozarta. Ostatnimi projekcjami prezentowanymi w czerwcu będą natomiast: balet Śpiąca królewna Piotra Czajkowskiego - 5, 9 i 12 czerwca 2009 roku oraz opera Don Giovanni Wolfganga Amadeusza Mozarta - 19, 23 i 26 czerwca 2009 roku.

Opery są prezentowane w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami.

Read more


W sobotę, 6 czerwca 2009 roku o godz. 19.30 w sali im. Grzegorza Fitelberga (GCK, plac Sejmu Śląskiego 2) w Katowicach Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia wystąpi pod batutą swojego szefa – Jacka Kaspszyka, z programem kończącym cykl koncertów abonamentowych w mijającym sezonie artystycznym. W pierwszej części wieczoru zabrzmią utwory Mieczysława Karłowicza – poemat symfoniczny Smutna opowieść i Koncert skrzypcowy. W ten sposób NOSPR uczci mijającą w bieżącym roku setną rocznicę śmierci polskiego kompozytora. Partię solową Koncertu skrzypcowego wykona znakomita angielska skrzypaczka, Tasmin Little, z którą NOSPR występowała w londyńskiej Cadogan Hall podczas inauguracji Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii POLSKA! YEAR. Koncert zakończy VIII Symfonia Antonína Dvořáka.


W dniach 6-8 czerwca 2009 roku odbędą się w Warszawie uroczystości organizowane pod hasłem „20 lat wolności: Niemcy dziękują”. Na placu przed Kościołem Wizytek stanie pawilon informacyjny i wystawowy, w którym zaprezentowana zostanie droga do upadku żelaznej kurtyny i muru berlińskiego. Zobaczymy tam również przykłady najlepszych projektów polsko-niemieckiej współpracy. Na estradzie odbędą się dyskusje, występy artystyczne i koncerty. Będą to trzy dni pełne sztuki, filmów, konkursów i muzyki.

Uroczystego otwarcia dokonają w sobotę, 6 czerwca o godz. 11.30 prezydent Warszawy pani Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz rządzący burmistrz Berlina Klaus Wowereit. W sobotni wieczór wystąpi ze swoim programem kabaretowym Steffen Möller, później, o godz. 20.00 na estradzie pojawi się znany i lubiany w Niemczech młodzieżowy zespół muzyki pop „Radiopilot”. Program wzbogaci również muzyka na żywo - Łukasz Korybalski Quartet zaczaruje nas z dźwiękami światowego jazzu. W niedzielę o godz. 13.00 usłyszymy koncert Sinfonia Iuventus - młodzieżowa orkiestra symfoniczna zaprezentuje utwory Beethovena i Mendelssohna. W kolejnych dniach program przewiduje również prezentację filmów Mur oraz Good-bye Lenin.


V Festiwal Pieśni Europejskiej odbędzie się w Łazienkach Królewskich - w budynku Podchorążówki oraz w Pałacu w Wilanowie - w Sali Uczt w dniach 6-14 czerwca 2009 roku. Koncerty w Podchorążówce w każdą sobotę i niedzielę rozpoczynać się będą o godz. 13.00. Koncert w Pałacu w Wilanowie w niedzielę 14 czerwca rozpocznie się o godz. 16.00. W programie koncertów znajdą się piesni niemieckie (6 czerwca), angielskie (7 czerwca), szkockie (13 czerwca) oraz austriackie i włoskie (14 czerwca). Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Więcej informacji na stronie www.fit.waw.pl


Zamek Królewski w Warszawie i Austriackie Forum Kultury zapraszają na koncert w ramach obchodów 200. rocznicy śmierci Josepha Haydna7 czerwca 2009 roku o godz. 18.00 w Sali Wielkiej warszawskiego Zamku Królewskiego. Z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Varsovia wystąpią artyści z Austrii: Eva Steinschaden – skrzypce i Alexander Vavtar – fortepian. W programie: Symfonia fis moll, Koncert podwójny F- dur Hob. XVIII:6, Koncert skrzypcowy A-dur Hob. VIIa:3 i Koncert fortepianowy nr 4 G- dur Hob. XVIII: 4.


Koncert artystów, studentów i absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach z orkiestrą Opery Śląskiej pod dyrekcją Antoniego Dudy, Krzysztofa Dziewięckiego i Tadeusza Serafina odbędzie się w niedzielę, 7 czerwca 2009 roku o godz. 18.00.

Tradycyjnie już każdego roku Opera Śląska zaprasza do współpracy młodych i utalentowanych artystów – śpiewaków wywodzących się z katowickiej Akademii Muzycznej. Część z nich to debiutanci na scenie operowej, a niektórzy są już uznanymi i utytułowanymi solistami, nagradzanymi w konkursach wokalistyki operowej. W tym roku gwiazdami czerwcowego spotkania w Operze Śląskiej z cała pewnością będą Ewa Lewandowska, finalistka programu „Mam Talent” oraz Jarosław Kitala, laureat m.in. Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki O perowej im. Adama Didura.

W tym wyjątkowym odbywającym się raz w roku koncercie udział wezmą: Anna Borucka, Marta Brzezińska, Jarosław Kitala, Lubica Divulitova, Magdalena Gołąb, Anna Noworzyn, Ewa Lewandowska, Andrzej Nowicki, Joanna Węgrzynowicz, Ewelina Szybilska, Piotr Koprowski, Stefan Haras, Michał Borkowski, Justyna Weihs, Jakub Telinga, Roksana Majchrowska W programie koncertu usłyszymy arie z oper W.A. Mozarta, G. Rossiniego, J. Offenbacha, St. Moniuszki, A. Dvoraka, C. Saint –Saensa, G. Pucciniego, G. Verdiego, Ch. Gounoda, G. Donizettiego, G. Bizeta.


W dniach 7 i 25 czerwca 2009 roku w Katowicach odbędą się kolejne koncerty z cyklu Bliżej Chopina, organizowane w ramach przygotowań do Roku Chopinowskiego 2010. Podczas pierwszego z nich, w Sali MDK „Koszutka” wystąpi Piotr Banasik – absolwent katowickiej Akademii Muzycznej (dyplom z wyróżnieniem w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego w 2006 roku), laureat licznych konkursów pianistycznych. Prócz utworów Chopina wykona utwory epoki romantyzmu, w tym również ich transkrypcje. Natomiast 25 czerwca w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach odbędzie się recital Wojciecha Świtały, uznanego koncertującego pianisty oraz prorektora katowickiej uczelni. W jego interpretacji usłyszymy utwory Chopina, Liszta, Debussy’ego i Szymanowskiego.

Więcej informacji o cyklu Bliżej Chopina dostępnych jest na stronie www.silesia.art.pl.


W czerwcu Opera Wrocławska inauguruje nowy cykl plenerowych spektakli dla dzieci Tajemnicze królestwo na Wzgórzu. Wspólnie z firmą The Wall Board zaprasza dzieci wraz z rodzicami na Wzgórze Partyzantów. W niedzielne południe w dniach 7, 14 i 21 czerwca 2009 roku Wróżka Ania wprowadzi najmłodszych w zaczarowany świat operowych i baletowych baśni. Utwory, które pojawią się w cyklu Tajemnicze królestwo na Wzgórzu, inspirowane są dziecięcym światem wyobraźni i jedynie skalą oraz tematyką różnią się od wielkich przedstawień operowych i baletowych. W cyklu zaprezentowane zostaną dzieła znanych kompozytorów, którzy odmalowali dźwiękami zachwycający, bajkowy świat. Libretta bazują na motywach znanych, dziecięcych opowieści.

Pierwszym spektaklem, zaprezentowanym na Wzgórzu Partyzantów 7 czerwca 2009 roku, będzie Czerwony Kapturek J. Pauera. Przedstawienie zachwyca bajkowymi kostiumami, poetyckimi obrazami i pełną fantazji scenografią. To niezwykle zabawny spektakl, choć niektórych zaskoczy, że wilk, zamiast babci i wnuczki, pałaszuje tort i okazuje się rockandrollowcem... Pojawią się bajkowi bohaterowie – zwierzęta, ptaki, rośliny, a nawet… meble, które ożyją!

Alicja w Krainie Czarów R. Chaulsa to kolejny spektakl cyklu. Odbędzie się 14 czerwca 2009 roku. Libretto, które napisał autor muzyki, oparte jest na fantastycznej powieści Lewisa Carolla pod tym samym tytułem. Na scenie zobaczymy postacie znane z książki w niezwykle pięknych, kolorowych kostiumach autorstwa Małgorzaty Słoniowskiej: Susła, Szyderczego Kota, Króla i Królową Kier, Królika, Kapelusznika, Gąsienicę, Marcowego Zająca i Fałszywego Żółwia.

Trzecim spektaklem – 21 czerwca 2009 roku, w ramach cyklu jest balet Kopciuszek J. Straussa. Libretto napisał A. Kollmann, który akcje słynnej baśni Ch. Perraulta przeniósł do Wiednia. Kopciuszek stał się Gretą, Książę został Gustawem, a miejscem całej historii nie jest dom Macochy, lecz salon mody pod nazwa „Cztery sezony”.


Festiwal „Perła Baroku - Koncerty Mistrzów” odbędzie się w barokowym wnętrzu kościoła Trójcy Świętej w podwarszawskiej Kobyłce w dniach 7-14 czerwca 2009 roku. Festiwal związany jest z obchodami roku Jana Pawła II. Jednak wbrew nazwie, repertuar koncertów nie jest ograniczony co do stylu czy epoki. Już 7 czerwca, w recitalu wiolonczelowych suit J. S .Bacha wystąpi Christophe Coin, od ponad 20 lat uznawany za najlepszego barokowego wiolonczelistę na świecie. Trzy dni później w cyklu „Arie wyśpiewane z miłością”, czyli z recitalem najpiękniejszych arii barokowych oraz repertuarem Mozarta i Verdiego, wystąpi Ewa Lewandowska, znana szerszej publiczności z programu „Mam Talent”. Przy fortepianie towarzyszyć jej będzie Piotr Sałajczyk. Dnia 12 czerwca będzie można usłyszeć Queste musiche potran sonarsi ancho col Concerto di Viole w wykonaniu laureatów Midem Classical Award 2007 – zespołu Accademia Strumentale Italiana Verona. Ich repertuar koncentruje się wokół muzyki wokalnej oraz instrumentalnej renesansu i baroku. Istniejąca od ponad 20 lat grupa występowała na wielu europejskich i amerykańskich festiwalach muzyki dawnej, gdzie spotykała się z wielkim uznaniem krytyków. W ramach „Impresjones Argentinas” na festiwalu zagoszczą najpiękniejsze latynoamerykańskie tematy XX wieku. Utwory m. in. Astora Piazzolli i Jorge Morela zagra Krzysztof Pełech (na gitarze) i Jan Jakub Bokun (na klarnecie).

Ponadto w ramach festiwalu, dnia 11 czerwca wystąpią stypendyści Fundacji Banku Zachodniego WBK. Swoje umiejętności zaprezentują młodzi muzycy i plastycy – podopieczni Fundacji. – W naszych działaniach chcemy się koncentrować na inwestowaniu w rozwój poszczególnych dzieci. W programie stypendialnym wspieramy dzieci utalentowane zarówno w zakresie sztuki, jak i nauk ścisłych – mówi Ewa Rżysko, prezes Fundacji Banku Zachodniego WBK. - Cieszymy się, że nasi podopieczni mogą się rozwijać i odnoszą coraz większe sukcesy. Gorąco zapraszamy na ich koncerty, jesteśmy przekonani, że oczarują Państwa swoim programem- dodaje. Koncert Specjalny „Młode Talenty” to wydarzenie niezwykle bogate artystycznie. W pierwszej części wieczoru będzie można usłyszeć fortepianowe utwory Bacha i Chopina w wykonaniu młodych laureatów konkursów, w drugiej - Małgorzata Nakonieczna (na zdjęciu) zaśpiewa m. in. piosenki Jonasza Kofty, Agnieszki Osieckiej. Po koncercie uroczyście zostanie otwarta wystawa prac uzdolnionych plastycznie stypendystek. Swoją twórczość zaprezentuje w sumie siedmiu stypendystów Fundacji Banku Zachodniego WBK: grające na fortepianie rodzeństwo: Agata i Maciej Szuba, pianista Szymon Nehring oraz Małgorzata Nakonieczna. Swoje obrazy, w tym Madonny malowane na jedwabiu oraz twórczość poświęconą festiwalowi, zaprezentują utalentowane plastycznie siostry: Anna i Monika Klechamer oraz Melania Majgier.

Fundacja Banku Zachodniego WBK prowadzi program stypendialny dla uzdolnionej młodzieży od 5 lat, a czerwcowy koncert będzie okazją dla ubiegłorocznych talentów wyłonionych w ramach programu stypendialnego do zaprezentowania ich talentów.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.


Związek Kompozytorów Polskich - Oddział w Krakowie, Międzynarodowe Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Akademia Muzyczna w Krakowie - Studio Muzyki Elektroakustycznej zapraszają w niedzielę, 7 czerwca 2009 roku o godz. 16.00 do Bunkru Sztuki w Krakowie (pl. Szczepański 3a) na Koncert SME w 80-lecie urodzin Bogusława Schaeffera. W programie koncertu znajdą się światowe prawykonania utworów: Koktail Elektroakustyczny (2009), Wolf na klarnet i interaktywny system komputerowy MaWe (2009) Li Chunxiao, Raed realizacja system MaWe (2009) Nadim Housni, Kompozycji elektroakustycznej nr 1 na taśmę (2009) Renate Stivrine, Esja realizacja Cubase (2008) Jarosława Płonki, Smutne Miasta realizacja Pro Tools (2009) Michała Papary i Sen wideo (2008) Pauliny Załubskiej. Usłyszymy również dwie kompozycje Jubilata: Media na zespół (1967) i Poetries na taśmę 4-kanałową (do wierszy Carol Adler) (1978). Wystąpią studenci Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Krakowie: Paweł Anyszek, Piotr Bednarczyk, Bartłomiej Chmara, Bernadeta Gromek, Iwona Gruszczak, Monika Herbut, Grzegorz Klimczak, Joanna Kliś, Jakub Janicki, Elżbieta Malinowska, Justyna Novakovic, Michał Paluch, Dominika Peszko, Olga Piotrowska, Artur Piwkowski, Eryka Pszczółka, Małgorzata Skrzypek, Marek Szulik, Xiaoming Zhao, Maciej Zimka. Kompozycje zostały przygotowane pod kierunkiem: Magdaleny Długosz, Mateusza Bienia, Marka Chołoniewskiego, Krzysztofa Knittla i Karola Nepelskiego. Wstęp wolny.


Jedyny w Polsce koncert Placido Domingo odbędzie się 8 czerwca 2009 roku o godz. 21.00 w Teatrze Wielkim w Łodzi. Koncert wybitnego tenora organizowany jest w ramach uroczystych obchodów 90-lecia powstania województwa łódzkiego.


Puccini Gala zakończy sezon artystyczny Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy w środę, 10 czerwca 2009 roku o godz. 19.00. Wystąpią: Iwona Hossa – sopran, Barbara Kubiak – sopran, Adam Zdunikowski – tenor, Paweł Skałuba – tenor i Leszek Skrla - baryton oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego. W programie arie i duety m.in. z oper Tosca, Turandot, Cyganeria, Gianni Schicchi, Madame Butterfly.


Filharmonia Poznańska zakończy sezon artystyczny wykonaniem znanej kompozycji - Carmina Burana Carla Orffa, w dniu 12 czerwca 2009 roku o godz. 19 w Auli Uniwersyteckiej. Usłyszymy ją w interpretacji Orkiestry Filharmonii Poznańskiej oraz połączonych chórów: Chóru Akademickiego UAM, Chóru Kameralnego UAM, Poznańskiego Chóru Chłopięcego i Poznańskiego Chóru Kameralnego. Solistami będą: Iwona Hossa, Piotr Łykowski oraz Artur Ruciński, a za pulpitem dyrygenckim stanie Marek Pijarowski.


Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza wszystkich mieszkańców do odwiedzenia swojej przyszłej siedziby w Warszawie, przy ulicy Grochowskiej 272. Na weekend 13 i 14 czerwca 2009 roku przewidziane jest mnóstwo atrakcji, które uwieńczy koncert w wykonaniu zespołu pod dyrekcją Maestro Krzysztofa Pendereckiego.

Orkiestra Sinfonia Varsovia jeszcze przed formalną przeprowadzką, pragnie otworzyć były Instytut Weterynarii SGGW dla mieszkańców stolicy i tym samym symbolicznie przywrócić warszawiakom to szczególne miejsce. Na czerwcowy weekend zaplanowano wiele interdyscyplinarnych działań, jak chociażby: 21 koncertów kameralnych muzyków orkiestry Sinfonia Varsovia, spacer po Instytucie Weterynarii z varsavianistą Jarosławem Zielińskim, instalacje multimedialne przygotowane przez Studio Teatralne Koło wraz z aktorami stołecznych scen w reżyserii Igora Gorzkowskiego, instalacje interaktywne przygotowane przez Grupę Supermarket w reżyserii Redbada Klynstry, muzyczne zabawki dla dzieci zaprojektowane przez młodych designerów z grupy Lampo, instalacje w parku zaprojektowane przez grupę Lapolka czy muzyczne filmy w kinie Vivarium, min. archiwalne nagrania orkiestry Sinfonia Varsovia oraz filmy z tegorocznego programu festiwalu Muzyczne ogrody 2009. Każde z pomieszczeń adaptowanych na potrzeby kameralnych koncertów będzie jednocześnie rodzajem showroomu prezentującego najnowsze projekty polskiego i zagranicznego wzornictwa przemysłowego - siedziska dla widzów udostępnią m.in. IKER, NOTI oraz VITRA.

W niedzielę, 14 czerwca o godzinie 12 orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Maestro Krzysztofa Pendereckiego zagra koncert, w repertuarze którego znajdzie się VII Symfonia A-dur op. 92 Ludwiga van Beethovena oraz Agnus Dei Krzysztofa Pendereckiego. Po koncercie odbędzie się spektakl Teatru Montownia.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.


W dniach od 29 maja do 5 lipca 2009 roku, w trzech miejscowościach Gminy Komorniki (Komorniki, Plewiska i Wiry) odbędzie się 4. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej – Komorniki 2009. Koncerty festiwalowe wypełni muzyka wokalna, kameralna i organowa.

Organizatorem tegorocznej edycji festiwalu jest Urząd Gminy Komorniki, Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz parafie p.w. św. Andrzeja Apostoła w Komornikach, św. Faustyny w Plewiskach i św. Floriana w Wirach.

Read more


Od 14 do 21 czerwca 2009 roku TVP Kultura zaprasza na „Tydzień z Tańcem” - przegląd interesujących spektakli baletowych, filmów dokumentalnych o słynnych choreografach i tancerzach oraz filmów fabularnych, w których taniec odegrał istotną rolę. „Tydzień z Tańcem” otworzy mistrzowski popis Michaiła Barysznikowa w balecie Don Kichot, a zakończy taneczna wizja dwóch wielkich cywilizacji – europejskiej i azjatyckiej - opowiedziana we współczesnym balecie Izadory Weiss Eurazja. W ramach przeglądu będzie można zobaczyć zarówno klasyczne choreografie Baletu Kirowa, jak i niezwykle ekscentryczny projekt Car Men do układu Jiřiego Kiliana.

Choreografów zawsze inspirowały oryginalne kompozycje muzyczne, zarówno te z przeszłości, jak i współczesne. Jean Grand–Maître stworzył spektakl oparty na muzyce Joni Mitchell. Powstało pełne rozmaitych barw i emocji widowisko z udziałem Alberta Balet Company Joni Mitchell’s The Fiddle and the Drum. Kolejnym spektaklem emitowanym w ramach „Tygodnia z Tańcem” będzie Chodnik 05 Gliwickiego Teatru Muzycznego. Głównym założeniem tego inspirowanego filmami Metropolis i Kontrolerzy widowiska jest stworzenie świata, w którym wszystkie zasady są odwrócone lub wykrzywione.

Podczas „Tygodnia z Tańcem” będzie można bliżej poznać osobowości wybitnych choreografów i tancerzy w filmach fabularnych (Niżyński) i dokumentalnych (B jak Bejart, Sasha Waltz – Garden of Lust, Kawa z Piną, Wieczny wędrowiec – Boris Ejfman, Conrad Drzewiecki o sobie, Wyznanie o Witoldzie Grucy).

Przez osiem kolejnych wieczorów w TVP Kultura będzie emitowany serial dokumentalny Wielkie tańczenie poświęcony historii tańca i niezwykłej roli, jaką odegrał on w rozwoju kultury. O tym, jak taniec może pomóc w resocjalizacji młodzieży, opowiada głośny dokument Rytm to jest to.

W „Tygodniu z Tańcem” zobaczymy także filmy fabularne, w których taniec jest głównym motywem: Panowie w cylindrach, Porozmawiaj z nią czy Tańcząc w ciemnościach. Nie zabraknie też niezwykle popularnego w Polsce flamenco - w filmie Flamenco po polsku oraz w widowisku Al Andalus.

Taniec, tak ostatnio modny dzięki telewizyjnym programom rozrywkowym, w TVP Kultura jest pokazany w szerokim kontekście kulturowym. „Tydzień z Tańcem” to unikatowa propozycja, interesująca nie tylko dla osób profesjonalnie zajmujących się choreografią.


W dniach 17-20 czerwca 2009 roku w Poznaniu odbędzie się kolejna edycja odbywającego się w cyklu dwuletnim Międzynarodowego Festiwalu Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat”.


Piotr Anderszewski (na zdjęciu) wystąpi w Filharmonii Łódzkiej w dniu 20 czerwca 2009 roku w ramach cyklu recitali fortepianowych, zatytułowanego "Piotr Anderszewski i przyjaciele".

Jeden z najwybitniejszych współczesnych pianistów jest patronem cyklu sześciu recitali fortepianowych w dniach 17-22 czerwca 2009 roku. Artysta zaprosił do Łodzi znakomitych, utytułowanych pianistów z różnych krajów świata: Polaka Macieja Grzybowskiego (17 czerwca), Hiszpana Claudia Martineza Mehnera (18 czerwca), Węgra Balázsa Szokolay (19 czerwca), Rosjanina Konstantina Lifschitza i Włocha Francesca Libettę. Każdy z nich zaprezentuje najciekawsze pozycje ze swego repertuaru. Usłyszymy utwory od baroku (Jan Sebastian Bach) po XXI wiek (Paweł Szymański).

Występ Anderszewskiego odbędzie się w Filharmonii Łódzkiej. Pozostałe – w prestiżowych miejscach miasta, funkcjonujących od dawna jako sale koncertowe: Sali Lustrzanej Muzeum Historii Miasta Łodzi i Sali Balowej Pałacu Herbsta. Mehner zagra w Centrum Festiwalowo-Kongresowym EC1 podczas międzynarodowej konferencji „Przemysły kreatywne – kultura, biznes, innowacje”.

Dzień przed pierwszym recitalem – we wtorek, 16 czerwca 2009 roku – w kinie „Kinematograf” będzie można obejrzeć polsko-francuski film dokumentalny Piotr Anderszewski – Podróżujący fortepian, nagrodzony na 27. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Artystycznych FIFA w Montrealu w kategorii „najlepszy portret.”  


W dniach 17-20 czerwca 2009 roku w Ostrowie Wielkopolskim i Zamku Czartoryskich w Gołuchowie odbędą się siedemnaste Spotkania Muzyki CHANTERELLE FESTIVAL. Mottem tegorocznej edycji są słowa Bohdana Pocieja - „Muzyka – jest w istocie cudem. Tak jak cudem jest natura ... Bez cudowności nie ma muzyki”.

Festiwal zainauguruje uroczysty koncert w Konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim W 250 Rocznicę Śmierci Georga Friedricha Händla. Niemieckie arie, muzykę kameralną i utwory na klawesyn przedstawi niemiecki zespół Ensemble Corona Harmonica pod dyrekcją Jana Katzschke - kantora i organisty w kościele Diakonissenhauskirche w Dreźnie. W kolejny dzień festiwalu – czwartek, 18 czerwca – odbędzie się koncert Nad spuścizną po przodkach deliberacje, będący montażem literacko-muzycznym ukazującym znaczenie dziedzictwa narodowego w dobie integracji europejskiej Jego twórcy postarają się odpowiedzieć na pytania: kim jesteśmy, gdzie sięgają nasze korzenie i co pozostawili nam przodkowie? Czy świadomość tego dziedzictwa będzie naszą siłą czy słabością? Bez spojrzenia i odnalezienia w zakurzonych księgach myśli naszych przodków nie będziemy wiedzieli kim jesteśmy w europejskiej rodzinie... Usłyszymy polską i europejską muzykę okresu renesansu oraz teksty m.in. Jana Kochanowskiego, Mikołaja Reja, Piotra Skargi i Jacka Kaczmarskiego. W piątek, 19 czerwca festiwal przeniesie się do Zamku Czartoryskich w Gołuchowie. Tu odbędzie się koncert Flet – instrument Aniołów w interpretacji Łukasza Długosza – flet, Agaty Kielar-Długosz – flet i Andrzeja Jungiewicza – fortepian oraz panel historyczny Spotkanie Muzyki ... z historią. Celtyckim szlakiem – rozważań ciąg dalszy, podczas którego uczestnicy dyskutować będą o roli Celtów w rozwoju kultury Europy, o istnieniu tej kultury na ziemi polskiej a głównie w południowej Wielkopolsce, i o tym ... czy to Rzymianie czy Celtowie kontrolowali szlak bursztynowy. Ostatniego dnia festiwalu również w Gołuchowie odbędą się dwa koncerty - koncert kameralny utworów J. S. Bacha, Witolda Lutosławskiego, Leoša Janáčka, Béli Bartóka w Zamku Czartoryskich w wykonaniu Rafała Zambrzyckiego-Payne – skrzypce i Ueli Wiget – fortepian oraz koncert specjalny na Dziedzińcu zatytułowany Muzyczna Bombonierka, podczas którego wystąpi Basia Stępniak–Wilk - śpiewająca autorka i kompozytorka w recitalu „Obce kraje” oraz muzycy: Krzysztof Cyran - gitara, Paweł Solecki - fagot, melodica, cajon i Piotr Domagalski – kontrabas.

Festiwalowi towarzyszy wystawa projektu UŚMIECHNIJ SIĘ Marka Wysoczyńskiego z Gdańska, dlatego po koncercie finałowym ... Artyści, Melomani i Goście festiwalu będą rysować Muzyczne Uśmiechy Chanterelle!

 

Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Read more


Dnia 19 maja 2009 roku w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy zabytkowych torebek Historia Elegancji - Torebka w Operze. Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów Doroty Wróblewskiej i rodziny Sosenków z Krakowa. Podczas wernisażu odbyła się również premiera pierwszego z serii ilustrowanych albumów o modzie Torebki Vintage I, którego autorką jest Dorota Wróblewska. To pierwszy polski album o zabytkowych torebkach pochodzących XIX i XX wieku.

Wieczór uświetnił koncert krakowskiej artystki Agnieszki Chrzanowskiej z zespołem, która zaprezentowała utwory ze swojej najnowszej płyty. Wśród zaproszonych na wernisaż Pań wyróżniono dwie, którym specjalne nagrody za najoryginalniejsze torebki przyznali partnerzy wystawy firmy Oriflame i Villa Italia.

Ekspozycja w Salach Redutowych Teatru Wielkiego dostępna będzie dla zwiedzających do 19 czerwca 2009 roku. Autorką scenografii wystawy jest Dorota Banasik.


Przez dwa dni 19 i 20 czerwca 2009 roku w ramach Akademii Nowej Sztuki Muzyka trwać będzie nowatorski cykl warsztatów i wykładów z nowoczesnych form sztuki czyli sztuka spoko jest. To okazja do spotkania z kompozytorami z Akademii Muzycznej we Wrocławiu z kręgu muzyki elektroakustycznej. W Akademii wezmą udział: Marcin Bortnowski, Stanisław Karnecki, Stanisław Krupowicz, Robert Kurdybacha, Michał Moc, Marcin Rupociński oraz ElettroVoce w składzie: Cezary Duchnowski i Agata Zubel. Przetwarzanie dźwięków na komputerze, edytorstwo muzyczne, preparowanie dźwięków, obsługi i wykorzystania w komponowaniu programów komputerowych, i wielu innych rzeczy będzie mogli się uczyć od wrocławskich kompozytorów. Każdego dnia zwieńczeniem będzie koncert: 19 czerwca wystąpi genialny duet ELETTRO VOCE (Cezary Duchnowski i Agata Zubel), a 20 czerwca młodzi kompozytorzy studenci Akademii Muzycznej. Wstęp wolny.

Read more


Filharmonia Krakowska zamyka swój 64. sezon artystyczny – w piątek, 19 czerwca 2009 roku o godz. 19.00 - operomontażem Wolnego strzelca C. M. Webera, dając tym samym sygnał dla przyszłościowych zamierzeń repertuarowych. Koncert poprowadzi maestro Tadeusz Strugała, przy udziale orkiestry i chóru oraz licznego zespołu solistów: Marty Boberskiej - sopran (Anusia), Katarzyny Hołysz - sopran (Agata), Leszka Świdzińskiego - tenor (Maks), Piotra Nowackiego - bas (Kacper), Tomasza Raka - baryton (Otokar, Kilian), Romualda Tesarowicza - bas (Kuno), Dariusza Górskiego - bas (Pustelnik), Szymona Kuśmidra - recytator (Samiel), Józefa Opalskiego - narrator.

Prapremiera Wolnego strzelca wywołała swego rodzaju rewolucję w ówczesnym świecie muzycznym. Wraz z nią wtargnął do niemieckiej muzyki ożywczy powiew romantyzmu. Zamiast wymyślnych przygód arystokratycznych bohaterów przed oczami widzów roztaczał się świat ludowej legendy, przesiąknięty poetyckim kultem piękna przyrody. Wolny strzelec był ponadto pierwszą prawdziwie narodową operą niemiecką i potężnym orężem w walce przeciwko panującej w Niemczech operowej muzyce włoskiej i francuskiej. Jej wybitne walory muzyczne sprawiły, iż nie uległa zapomnieniu - jak wiele dzieł z tamtej epoki - lecz jest nadal żywa i obecna na scenach. Warto też przypomnieć, iż Wolnego strzelca Opera Warszawska wystawiła zaledwie w pięć lat po premierze berlińskiej (o czym z entuzjazmem donosił przyjaciołom w listach młody Chopin).


Czerwcowe koncerty 4. Festiwalu Muzycznego Południowej Wielkopolski odbędą się w dniach 19-21 czerwca 2009 roku. Występy orkiestry Filharmonii Kaliskiej, zespołów kameralnych Filharmonii Kaliskiej oraz zaproszonych solistów i zespołów zawsze były okazją do usłyszenia muzyków również w indywidualnych kreacjach artystycznych oraz formą prezentacji ich dokonań. Są jednocześnie promocją twórczości kameralnej wielkich kompozytorów.

Festiwal jest cyklem wydarzeń artystycznych pomyślanych jako bezpłatne koncerty muzyki klasycznej. Odbywają się one w wyjątkowych miejscach, zabytkach ważnych w skali regionu oraz całego kraju - pałacach, kościołach i innych obiektach na terenie południowej Wielkopolski.

Read more


VI Świętojańskie Świętowanie - wspólny projekt Nadbałtyckiego Centrum Kultury, Państwowej Opery Bałtyckiej i Duszpasterstwa Środowisk Twórczych – odbędzie się w dniach 19-26 czerwca 2009 roku. W tym roku wzbogacony zostanie przez nowe ważne wydarzenia, które będą się odbywały w przestrzeni miejskiej Trójmiasta oraz w Państwowej Operze Bałtyckiej.

Organizatorzy zapraszają m.in. na plenerowy spektakl taneczno-muzyczno-wizualny Pixel Fall 3D (19 i 20 czerwca, Boisko SP nr 50, ul. Grobla IV, Gdańsk, godz. 22.30 i 23.30), akcję artystyczną w parku Oruńskim Radunia z nurtem Sztuki (20 czerwca, godz. 11.00 - 19.00), koncert Musica Notturna w wykonaniu Chóru Państwowej Opery Bałtyckiej pod dyrekcją Dariusza Tabisza (24 czerwca, godz. 20.30, Państwowa Opera Bałtycka) i Koncert Świętojański BRASILIA z udziałem Doroty Miśkiewicz & Kwartetu Ptaszyna Wróblewskiego (26 czerwca, godz. 19.00, Państwowa Opera Bałtycka).


Filharmonia im. Romualda Traugutta zaprasza na IX Letni Festiwal Pieśni Kompozytorów Polskich, który odbędzie się w dniach 20 czerwca – 12 lipca 2009 roku w Łazienkach Królewskich - w budynku Podchorążówki, w siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego - w Pałacu Szustra oraz w Pałacu w Wilanowie - w Sali Uczt i Oranżerii. Koncerty w Podchorążówce w każdą sobotę i niedzielę rozpoczynać się będą o godz. 13.00 (z wyjątkiem 27 i 28 czerwca kiedy to koncerty o godz. 13.00 odbędą się w siedzibie WTM - Pałac Szustra). Koncerty w Pałacu w Wilanowie w każdą niedzielę rozpoczynać się będą o godz. 16.00. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Festiwal wypełnią koncerty monograficzne takich polskich kompozytorów, jak Stanisław Moniuszko (20 czerwca), Karol Szymanowski, Cyprian Bazylik i Krzysztof Klabon (21 czerwca), Jerzy Bauer (27 czerwca), Ignacy Jan Paderewski i Mikołaj Gomółka (28 czerwca), Tadeusz Zygfryd Kassern (4 lipca), Fryderyk Chopin i Mieczysław Karłowicz (5 lipca), Zygmunt Krauze (11 lipca), Witold Lutosławski i Sebastian Klonowic (12 lipca).

Read more


VIII Konkurs Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach odbędzie się w dniach 25-29 maja 2009 roku. Przesłuchania konkursowe (otwarte dla publiczności) będą miały miejsce w Pałacu w Radziejowicach w godzinach 10.00-14.00 i 16.00-19.00. Do udziału w Konkursie zgłosiło się 29 uczestników.

Konkurs jest otwarty dla solistów, instrumentalistów i wokalistów - uczniów szkół muzycznych II stopnia i studentów akademii muzycznych. Przedmiotem konkursu jest muzyka XX i XXI wieku. Organizatorzy doceniają ogromną pracę i rolę nauczycieli i profesorów w przygotowaniu programu na konkurs. Dlatego też nagrody będą dzielone po połowie między młodych adeptów i ich mistrzów. Suma Nagród w Konkursie wynosi 40.000 zł. Uczestników Konkursu oceniać będzie Jury w składzie: Andrzej Kosowski – Redaktor Naczelny PWM, Jacek Rogala – Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej i Adam Sławiński – Prezes Zarządu PTMW.

Koncert Laureatów (współorganizatorem jest Program II Polskiego Radia) odbędzie się w niedzielę, 21 czerwca 2009 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie.


Koncert Laureatów VIII Konkursu Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców 2009, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, odbędzie się w niedzielę, 21 czerwca 2009 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Wystąpią: Bartłomiej Duś - saksofon altowy, Maciej Frąckiewicz – akordeon, Ludmiła Gumieniuk – fortepian, Izabela Kałduńska – skrzypce, Tomasz Kandulski – gitara, Katarzyna Kwiatkowska – fortepian, Barbara Malcolm – skrzypce, Magdalena Nędzi – flet, Andrzej Siarkiewicz – fortepian, Joanna Wicherek – fortepian, Magdalena Wojciechowska – fortepian.

Fundatorami nagród są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Związek Artystów Wykonawców STOART, Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach, Program 2 Polskiego Radia, Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego i Polskie Wydawnictwo Muzyczne.


W niedzielę, 21 czerwca 2009 roku w Pałacyku Kasyna w Parku Miejskim w Podkowie Leśnej odbędzie się uroczystość zakończenia sezonu "Muzycznego Salonu Podkowy".

O godzinie 15.00 zostanie nadany Podkowie Leśnej tytułu "Pępka Europy". Tytuł ten nadawany jest gminie, która wykazała się najwyższą frekwencją podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego. Aż 50,86% mieszkańców Podkowy poszło do urn wyborczych 7 czerwca, zajmując tym samym pierwsze miejsce w Polsce. Honorowym gościem uroczystości będzie Prof. Leszek Balcerowicz.

Artystyczna część uroczystości rozpocznie się o godz. 17.00. Specjalnie na zamówienie cyklu Władysław Kłosiewicz we współpracy z Jitką Stokalską, zespołem Narol Baroque oraz solistami przygotowali polską prapremierę Serenady Johanna Adolfa Hasse "Marc'Antonio e Cleopatra". Wystawiona zostanie w plenerowej scenerii tarasów Pałacyku i w ten sposób zakończony zostanie pierwszy sezon "Muzycznego Salonu Podkowy".


Dnia 23 czerwca 2009 roku Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca wspólnie z muzykami zespołu Ensemble Orchestral Contemporain wystąpi na koncercie w Saint-Etienne prezentując utwory Pawła Mykietyna - Eine kleine Herbstmusik, Bettiny Skrzypczak - Mirroirs i Gerarda Grisey'a - Talea. Koncert ten stanowi kontynuację projektu pt. "Muzyczne Wizje Współczesności", którego pierwsza odsłona miała miejsce 19 kwietnia 2009 roku w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Koncert w Saint-Etienne jest powtórzeniem katowickiego wykonania tych dzieł.

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu miast Katowice i Saint-Etienne oraz firmy Pronovum. Partnerami przedsięwzięcia jest Dom Wspólpracy Saint-Etienne w Katowicach oraz Fundacja Młoda Muzyka Śląska.


Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków - Oddział Warszawski, zgodnie z apelem jaki ogłosił w mediach – o wspieraniu polskich twórców i wykonawców, podjął inicjatywę zorganizowania Konkursu – Turnieju na polską pieśń artystyczną pod hasłem „Trzech Panów K K K - KURPIŃSKI KARŁOWICZ KOCZALSKI” i zaprosił do udziału młodych wokalistów – studentów Akademii Muzycznych w Polsce.

Celem Konkursu – Turnieju jest rozbudzenie zainteresowania polską pieśnią artystyczną kompozytorów mało znanych lub zapomnianych, jak również, zgodnie z założeniem Stowarzyszenia – wspieranie młodego artysty na jego dalszej drodze zawodowej. Jury Konkursu przewodniczy Anna Malewicz-Madey (honorowo) i Wojciech Maciejowski, członkami są: Jan Popis, Jan Miłosz Zarzycki i Andrzej Wiza. Przesłuchania Konkursowe I Etapu odbędą się we wtorek 23 czerwca 2009 roku w godz. 11.00-13.00 oraz 15.00-18.00, II Etapu we środę 24 czerwca w godz. 11.00-13.00 oraz 15.00-18.00, a Koncert Laureatów i Turniej o Nagrodę Publiczności – w czwartek 25 czerwca o godz.18.00.

Konkursowi towarzyszy wystawa kompozycji i pamiątek po RAULU KOCZALSKIM zorganizowana przez Bibliotekę Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego przy współpracy z Akademią Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Otwarcie wystawy odbędzie się 23 czerwca 2009 roku o godz. 13.00.


Creations - I Warsztat Choreograficzny odbędzie się 24 czerwca 2009 roku (powtórzenie: 25 i 27 czerwca) o godz. 19.00 w Sali Młynarskiego w Teatrze Wielkim w Warszawie. Wieczór baletowy w dwóch częściach wypełnią prace młodych choreografów, m.in. Abrazo (choregrafia: Edward Bablidze, Muzyka: Giya Kancheli), Butterflies in the Stomach (choreografia: Robert Bondara, muzyka: Johann Pachelbel), When You End And I Begin... (choreografia: Robert Bondara, muzyka: Paweł Szymański), Anioły (choreografia: Natalia Maria Wojciechowska, muzyka: Gabriel Yared, Wojciech Kilar, Sarah McLachlan, Ennio Moricone, Carel Kraayenhof), W prześwicie (choreografia: Karol Urbański, muzyka: Ludwig van Beethoven) oraz Donna (choreografia: Jacek Tyski, muzyka: Bobby McFerrin, Goran Bregović, Kodo, Anoushka Shankar).

Projekt tzw. workshopów, czyli warsztatów choreograficznych, wprowadza do Teatru Wielkiego Krzysztof Pastor, nowy dyrektor Polskiego Baletu Narodowego. Przyświeca mu idea stworzenia tancerzom szansy debiutów choreograficznych, ale także wyzwolenia inicjatywy twórczej i organizacyjnej warszawskich artystów baletu, którzy dostali całkowicie wolną rękę w sprawie koncepcji, przygotowania i zorganizowania tego wieczoru własnymi siłami, z możliwością korzystania z zasobów kostiumowych oraz niezbędnej pomocy organizacyjnej i technicznej teatru. Podobne workshopy odbywają się regularnie w amsterdamskim zespole Het Nationale Ballet, gdzie Krzysztof Pastor jest choreografem-rezydentem, i zaowocowały tam w ciągu minionych lat wieloma nowymi talentami choreograficznymi. Próby warsztatów odbywają się w czasie wolnym od codziennych zajęć zespołu, artyści uczestniczą w nich nieodpłatnie, a honorowany będzie jedynie ich udział w publicznej prezentacji przygotowanych prac choreograficznych.

Będzie to pierwsza od dawna manifestacja młodej polskiej wizji choreograficznej w duchu nowego wizerunku Teatru Wielkiego, kształtowanego przed dwóch wybitnych współczesnych kreatorów teatru: reżysera Mariusza Trelińskiego i choreografa Krzysztofa Pastora. Obaj oni nie tylko proponują w repertuarze teatru własne kreacje sceniczne, ale też starają się stymulować młodą polską myśl twórczą w dziedzinie opery i baletu. Pierwszy warsztat choreograficzny jest właśnie efektem takiego myślenia o przyszłości polskiego teatru baletowego i operowego.


Koncert Marszałkowski z cyklu „Salon Muzyczny Feliksa Nowowiejskiego” odbędzie się 25 czerwca 2009 roku o godz. 18.00 w Muzeum Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu. W wykonaniu artystów: Jana Bałabana – skrzypce, Wiktora Bałabana – skrzypce, Lecha Bałabana – altówka, Agnieszki Bałaban – wiolonczela i Barbary Dmochowskiej – fortepian usłyszymy kompozycje A. Andrzejewskiego, G. Bacewicz, J. Brahmsa i J. Haydna.


Dnia 26 czerwca 2009 roku o godz.19.00 w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu odbędzie się uroczysty koncert z okazji wręczenia Nagrody im. Jerzego Kurczewskiego - „Affabre concinui”.

Nagroda im Jerzego Kurczewskiego przyznawana od 1999 roku jest jedynym tego rodzaju wyróżnieniem w Polsce. Jej laureatami byli dyrygenci, kompozytorzy, po raz pierwszy została przyznana przez kapitułę pod przewodnictwem Krzysztofa Meyera zespołowi wokalnemu „Affabre concinui”. W 1983 roku panowie wywodzący się z Poznańskich Chórów Chłopięcych Jerzego Kurczewskiego i Stefana Stuligrosza stworzyli sekstet poszukujący nowych brzmień i ukazujący szerokie spektrum repertuarowe. W swej 36 letniej działalności reprezentowali Polskę na licznych festiwalach i światowych Wystawach EXPO, nagrali 14 płyt, śpiewali na 4 kontynentach m. innymi w Auli Pawła VI dla Jana Pawła II. Są częstymi gośćmi Filharmonii i wielu sal w Polsce.

Uzasadnienie werdyktu brzmi : „Za wybitne osiągnięcie w dziedzinie sztuki wokalnej” toteż na koncercie nie zabraknie madrygałów, także tych wykonywanych niegdyś w chórach, pieśni polskich i uroczych piosenek w bardzo dobrych aranżacjach na 6 głosów. Na wstępie zaśpiewa kontynuujący tradycję Jerzego Kurczewskiego Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego.

Nagrodę objęli honorowym patronatem: Krzysztof Penderecki i Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, zarazem jej fundator, a członkami kapituły są: Agnieszka Duczmal, Stanisław Gałoński, Jan Łukaszewski, Jacek Sykulski , Henryk Wojnarowski i Alina Kurczewska.