Polmic - FB

calendar of events

2007 2008 2009 2010 2011
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Kolejny koncert z cyklu "Muzyka dawna – persona grata"  odbędzie się 26 czerwca 2009 roku w Kościele Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu. Koncerty fletowe Antonia Vivaldiego wykona orkiestra Arte dei Suonatori z udziałem  Alexisa Kossenki w podwójnej roli – dyrygenta i flecisty. Koncert będzie transmitowany w Radiowej Dwójce w ramach Letniego Festiwalu Euroradia.

Od 27 czerwca do 1 lipca 2009 roku w Kościele Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu odbędzie się również sesja nagraniowa płyty.

Szczegółowy program:

Antonio Vivaldi (1678-1741) Koncert fletowy D-dur RV 427, Koncert fletowy F-dur RV 434, Sinfonia e-moll RV 134, Koncert fletowy a-moll RV 440, Koncert fletowy D-dur RV 429, Koncert fletowy G-dur RV 435, Koncert fletowy e-moll RV 430 (275a), Concerto d-moll "Madrigalesco" RV 129, Koncert fletowy D-dur "Il Gardellino" RV 428, Koncert fletowy e-moll RV 432, Koncert fletowy G-dur RV 438


W postscriptum do sezonu artystycznego 2008/2009 Filharmonia Krakowska zaprasza na II Spotkanie z muzyką perkusyjną, którego istotą jest przedstawienie melomanom bogactwa i walorów instrumentarium perkusyjnego. Koncert "Ryszard Haba i Koledzy" skupi się głównie na prezentacji werbla (szczególnie werbla paradowego) oraz znanej na całym świecie techniki gry backsicków. W związku z tym koncert, jaki rozpocznie się w piątek 26 czerwca 2009 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Krakowskiej poprzedzi przemarsz korpusu bębniarzy spod Ratusza do gmachu Filharmonii, do którego zaproszeni są wszyscy pasjonaci gry na werblu (godz. 18.30). Podczas parady wykonane zostaną utwory napisane specjalnie na tę okazję przez znanego kompozytora i dudziarza szkockiego - Lindsaya Davidsona.

Koncert w Filharmonii otworzy natomiast kompozycja Ravi Shankara, o którym Yehudi Menuhin powiedział: „podarował mi cenny prezent, dzięki któremu moje muzyczne doświadczenie zyskało nowy wymiar. Dla mnie jego geniusz i osobowość można porównać z W. A. Mozartem." Ścieżka dźwiękowa, jaką napisał Shankar do filmu Ghandi w reżyserii Richarda Attenborough z wybitną rolą Bena Kingsleya, otrzymała nominację do Oskara w 1983 roku. Temat For all Mankind stał się dla Ryszarda Haby inspiracją do aranżacji na obój, instrumenty perkusyjne i smyczki. W trakcie wieczoru prawykonane zostaną ponadto utwory dedykowane muzykom biorącym udział w tym przedsięwzięciu: Rondo for oboe and percussion skomponowane przez Nathana Wrighta Shirleya specjalnie dla duetu Ryszard Haba (perkusja) i Mariusz Pędziałek (obój) oraz Fanfary na zespół perkusyjny Lindsaya Davidsona, prezentujące technikę backsicków polegającą na graniu wszystkimi częściami pałek.


Pilot Festiwalu Faktoria wraz z pokazem mody inspirowanej Rezonansem Renesansu odbędzie się 26 czerwca 2009 roku w Teatrze w Oknie w Pruszczu Gdańskim. Wystąpią: ARh+ czyli Artur Nikodem Kwiatkowski, Aloca czyli Katarzyna Bilor oraz Grupa Producencka Lud Hauza.

Pokaz mody inspirowanej Renesansem "Cross-link" to przełożenie klasycznych renesansowych fasonów i wzorów na modele współczesne. Projekt zakłada zabawę konstrukcją i formą języka wizualnego w zakresie projektowania ubioru przy użyciu nietypowych, syntetycznych materiałów. Zaprezentowane zostaną struktury przezroczyste, przestrzenne.

Główny Festiwal Faktoria Rekonstrukcje Interpretacja odbędzie się 29 sierpnia 2009 roku na terenie Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego – Faktoria w Pruszczu Gdańskim. Jego trzecia edycja o nazwie Rezonans Renesansu skonfrontuje współczesną elektroniczną muzykę taneczną z dziełami polskich i pomorskich kompozytorów doby renesansu. Zaproszeni artyści (dj-e, producenci, instrumentaliści ) dokonają miksu „renesansowo – współczesnego”. Dzięki podjętym we wcześniejszych edycjach festiwalu działaniach popularyzujących rekonstrukcje muzyczne i interpretacje organizatorzy stawiają sobie za cel przybliżenie rożnych środowisk muzycznych, co da możliwość poznania wszystkim zainteresowanym, muzyki renesansowej oraz osobom zainteresowanym renesansem inne spojrzenie na współczesną muzykę taneczną w różnych jej odmianach.


Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie zaprasza na Forum Muzyki Hiszpańskiej, organizowane w dniach 27 czerwca – 4 lipca 2009 roku z inicjatywy Konserwatorium w Sewilli z okazji 100-lecia śmierci Isaaca Albeniza. Zainauguruje je występ flamenco pt. Campallerias z udziałem  Rafaela Campallo, Adeli Campallo, J. Antonia Campallo i Javiera Rivery (27 czerwca, g. 18.00, Dom Studencki “Dziekanka” w Warszawie). Dzień później, 28 czerwca w tym samym miejscu odbędzie się koncert pt. Albeniz i jego czasy w wykonaniu Carmen Serrano, Francisco Benier i Francisco Soriano (sopran, gitara i fortepian). W poniedziałek, 29 czerwca o 12.00 organizatorzy zapraszają na dyskusję panelową, w której udział wezmą kompozytorzy: Luis Ignacio Marin Garcia, Anna Malek, Jose Unon, Cesar Camarero i Jose Manuel Lopez Lopez (Instytut Cervantesa, ul. Nowogrodzka 22 - obok Hotelu Forum, tłumaczenie symultaniczne). Wieczorem, o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina  odbędzie się koncert współczesnej muzyki hiszpańskiej, podczas którego usłyszymy utwory Jose Manuela Lopeza Lopeza, Jose Unon Toro, Jose Marii Sanchez Verdu, Luisa Ignacio Marina, Cesara Camarero oraz Anny Małek - przebywającej na stypendium w Hiszpanii. Wystąpi Zahir Ensemble pod dyrekcją Juana Garcii Rodrigueza. Hiszpańska muzyka okresu renesansu zabrzmi natomiast 30 czerwca o godz. 19.00 w tej samej sali. Pavanas, Romanescas y Folias wykonają Vicente Parrilla i More Hispano. Forum zakończy recital fortepianowy Oscara Martina (4 lipca o godz. 19:00, Sala Koncertowa Uniwerystetu Muzycznego F. Chopina). W programie: Suita Iberia Isaaca Albéniza.


I Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa odbędzie się w Pałacu w Radziejowicach w dniach 27 czerwca – 19 lipca 2009 roku.

Przez ponad dziesięć lat w Pałacu w Radziejowicach odbywały się Radziejowickie Spotkania ze Sztuką, zapoczątkowane przez Jerzego Waldorffa. Podczas stu dwadziestu wieczorów gościli znakomici artyści reprezentujący najwyższy poziom artystyczny. Zamysł ten kontynuuje radziejowicki Festiwal.

Read more


Koncertem Z Polski do Japonii Jedwabnym Szlakiem rozpocznie się w niedzielę, 28 czerwca 2009 roku o godzinie 19.00 10. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". Zgodnie z tradycją wędrowcy-melomani pierwszego koncertu wysłuchają w Filharmonii Łódzkiej, gdzie zabrzmi polska muzyka dawna oraz oryginalne utwory instrumentalne i wokalne Jedwabnego Szlaku. W części pierwszej wystąpi Maria Pomianowska z zespołem "Jedwabny Szlak", w drugiej dołączy do nich Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod batutą Michała Nesterowicza.

Maria Pomianowska wyrazi swoją fascynację krajami Wschodu i ich kulturą muzyczną, którą od wielu lat poznaje. Nie zabraknie jednak muzyki polskiej. Jak twierdzi Maria Pomianowska, zbliżenie się do obcych kultur ułatwia zrozumienie własnej: - Moja podróż po Azji i Europie trwa już 20 lat - opowiada artystka. - Spotykam ludzi, poznaję nowe instrumenty, inne kanony piękna, rytmy, barwy dźwięku. Ta inność wciąż mnie fascynuje, a jednocześnie prowokuje do pytań o moją własną tożsamość. Podróżując do Indii, Korei, Japonii, Chin czy na Bliski Wschód odnosiłam wrażenie, że wspinam się na wysoką górę, z której coraz wyraźniej widać było te elementy mojej własnej tradycji muzycznej, których nigdy wcześniej nie udało mi się dostrzec.


Już po raz osiemnasty w Rzeszowie będzie rozbrzmiewać latem muzyka organowa, w ramach cyklu koncertów "Wieczory muzyki organowej i kameralnej w katedrze i kościołach Rzeszowa". W siedem niedzielnych wieczorów czerwca, lipca i sierpnia – od 28 czerwca do 23 sierpnia 2009 roku - sztuka muzyczna wypełni przestrzenie pięciu świątyń: Katedry rzeszowskiej, kościoła Farnego, świątyni pod wezwanie Chrystusa Króla, kościoła Wniebowzięci Najświętszej Maryj Panny w Rzeszowie - Zalesiu oraz neogotyckiego kościoła św. Józefa na Staromieściu. Staromiejski kościół po raz pierwszy został w bieżącym roku włączony do kalendarza festiwalowych wydarzeń. Odbędzie się tu jeden z dwóch solowych recitali organowych tegorocznego cyklu koncertowego. W programach wszystkich wieczorów muzycznych będzie dominować muzyka organowa. Oprócz dzieł światowej literatury organowej, reprezentujących muzykę od wczesnego baroku po czasy współczesne, zabrzmią w rzeszowskich świątyniach utwory chóralne i kameralne.

Panoramę dwudziestowiecznej polskiej muzyki chóralnej przedstawi podczas czerwcowego koncertu inauguracyjnego jeden z najlepszych polskich zespołów chóralnych - Chór Mariański z Krakowa, pod dyrekcją swojego założyciela i dyrektora Jana Rybarskiego. Dziełami organowymi koncert dopełni krakowski artysta Marek Wolak. W lipcu zabrzmią duety gitarowe, zestawione ze sztuką improwizacji organowej, przedstawioną przez warszawskiego wirtuoza najmłodszego pokolenia polskiej organistyki, Michała Markuszewskiego. Podczas koncertów sierpniowych słuchacze będą mieli okazję uczestniczyć w recitalu, prezentującym włoską muzykę organową, w wykonaniu rzymskiego organisty Maurizio Corazza, a także poznać muzykę współczesną, wykonywaną przez polsko - rosyjski duet organowo - saksofonowy (Maria Blazewicz z Moskwy i Andrzej Rzymkowski z Krakowa). Dzieła wokalne natomiast będą rozbrzmiewać nie tylko tradycyjnie podczas koncertu w kościele w Rzeszowie - Zalesiu, gdzie w tym roku przedstawi je znakomity bas Marcin Wolak z akompaniamentem organowym tarnobrzeżanina Mariusza Rysia, lecz także podczas koncertu finałowego. Wykonawcami arii wokalnych, zarówno solowych oraz zespołowych, które złożą się na program wieczoru wieńczącego tegoroczny Festiwal, będą.... księża!, praktykujący koncertową muzykę sakralną w wokalnym kwintecie pod nazwą "Servi Domini Cantores". Reprezentują oni pięć polskich miast, gdzie prowadzą działalność duszpasterską w zgromadzeniach zakonnych i strukturach diecezjalnych. Duchownym - artystom na organach będzie towarzyszyła Agnieszka Radwan-Stefańska.

Read more


Koncert Obrazy Kwartludium w ramach projektu "Półwysep Nowej Muzyki" odbędzie się 28 czerwca 2009 roku w Wigrach. Jeden z najciekawszych i najbardziej obiecujących polskich kwartetów zajmujących się muzyką współczesną, improwizacją i odczytywaniem partytur graficznych przedstawi utwory będące muzyczną interpretacją prac wizualnych młodych polskich artystów plastyków (Poli Dwurnik, Grupy Twożywo, Karola Radziszewskiego, Rafała Bujnowskiego, Anny Okrasko, Adama Witkowskiego oraz Ixi Color The Artist Previously Known As Adam X). Utwory te znalazły się na wydanej w 2008 roku przez wydawnictwo DUX płycie. Koncert będzie okazją do wielopoziomowego odbioru sztuki: artyści poprzez muzykę starają się oddać formę, abstrakcję, kolor, czy fakturę poszczególnych dzieł. Uzupełnieniem wieczoru będą wizualizacje stworzone przez współpracującego z Kwartludium vidżeja Cókra, wernisaż wystawy prac wizualnych oraz PERŁA - akcja artystyczna Maurycego Gomulickiego.


Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki po raz kolejny zaprasza melomanów, turystów i amatorów niedzielnych spacerów w Łazienkach Królewskich i Wilanowie na plenerowe koncerty muzyki klasycznej z cyklu Koncerty pod Lipą i Koncerty Królewskie. W każdą niedzielę wakacji, od 28 czerwca do 30 sierpnia 2009 roku włącznie, odbywać się będą jak co roku: najpierw o godzinie 13.30, na Letniej Estradzie za Starą Pomarańczarnią (pod ogromnym lipowym drzewem) w Łazienkach Królewskich - Koncerty pod Lipą, a trzy godziny później, o godzinie 16.30, w Muzeum Pałacu w Wilanowie, z tym samym składem wykonawców i programem – Koncerty Królewskie. Wśród wykonawców tegorocznej edycji pojawią się znane polskie i zagraniczne orkiestry kameralne, stali wykonawcy festiwalu: Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej oraz Warszawscy Soliści Concerto Avenna. W festiwalu wezmą też udział: zespół kameralistów Filharmonii Ostravskiej Camerata Janáček (Czechy), European Saxophone Ensemble (Anglia, Austria, Belgia, Francja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Niemcy, Polska, Portugalia, Węgry, Włochy), Przemyska Orkiestra Kameralna, Nowa Orkiestra Kameralna, Orkiestra Kameralna Polish Camerata, Tarnowska Orkiestra Kameralna. Wstęp wolny.

Read more


Koncert 100 kantorów zatytułowany Muzyczne Wyrazy Duszy - Symbole Braterstwa i Ludzkiego Ducha odbędzie się we wtorek, 30 czerwca 2009 roku o godz. 19.30 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Wystąpią kantorzy: Rebecca Carmi, Jacob Ben Zion Mendelson, Chayim Frenkel, Alberto Mizrahi, Raphael Frieder, David Propis, Joseph Gole, Simon Spiro, Nathan Lam i Faith Steinsnyder z towarzyszeniem Chóru i Orkiestry Teatru Wielkiego - Opery Narodowej oraz Chóru Dziecięcego Alla Polacca pod dyrekcją Charlesa Foxa, Josepha Nessa i Nicka Strimple’a. W programie koncertu m.in. prapremiera utworu Charlesa Foxa do słów modlitwy Papieża Jana Pawła II w Jerozolimie.