Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2008 2009 2010 2011 2012
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

W czwartek, 20 maja 2010 roku w Filharmonii Łódzkiej wystąpi Rafał Blechacz, zwycięzca XV Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2005 roku. Z orkiestrą pod batuta Christiana Ehwalda wykona II Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina. Program wieczoru dopełni I Symfonia c-moll op. 68 Johannesa Brahmsa.


XIX Koncert Muzyki Cerkiewnej w Warszawie odbędzie się 21 maja 2010 roku o godz. 18.00 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim (ul. Kredytowa 4).

Tradycja warszawskich koncertów muzyki cerkiewnej ma już 19 lat. Od początku organizowano je jako imprezy reprezentacyjne Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej – „Hajnówka”, nad którymi Patronat Artystyczny sprawuje Krzysztof Penderecki. W tym roku podczas warszawskiego koncertu zaprezentują się najlepsze chóry XXIX edycji Festiwalu – „Hajnówka 2010”.

Organizatorem koncertu jest Fundacja „Muzyka Cerkiewna” w Hajnówce przy współpracy ze Stołeczną Estradą.

Wstęp wolny.


Stowarzyszenie „Muzyka Bez Granic” i Teatr Studio Buffo zapraszają na premierę najnowszej płyty Krzysztofa Jakowicza i zespołu Kameleon Septet pt. Miłośnie i filmowo, która odbędzie się w piątkowy wieczór, 21 maja 2010 roku, o godz. 19:00, w Teatrze Studio Buffo. I na płycie, i podczas koncertu usłyszymy najpiękniejsze utwory z filmów o miłości, m.in. As time goes by, Libertango czy Kobieta i mężczyzna w aranżacjach Hadriana Filipa Tabęckiego.


W piątek, 21 maja 2010 roku o godz. 18.00 Opera Śląska zaprasza spektakl operowy Manru Ignacego Jana Paderewskiego. Kierownictwo muzyczne: Tadeusz Serafin, reżyseria: Laco Adamik, scenografia: Milan David, kostiumy: Jana Hauskrechtová, choreografia: Katarzyna Aleksander-Kmieć, kierownictwo chóru: Anna Tarnowska. Wystąpią: jako Manru - Maciej Komandera, Ulana - Joanna Kściuczyk-Jędrusik, Urok - Paweł Kajzderski, Jadwiga - Iwona Noszczyk, Aza - Katarzyna Haras, Jagu - Cezary Biesiadecki, Oroz - Bogdan Kurowski, Cygan - Janusz Wenz, Dziewczyna - Teresa Bonk oraz chór, balet i orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Krzysztofa Dziewięckiego.

 Manru jest jedyną operą Ignacego Jana Paderewskiego. Libretto, na podstawie powieści Chata za wsią Józefa Ignacego Kraszewskiego, napisał Alfred Nossiga. Paderewski skomponował to dzieło w momencie, gdy był już sławnym pianistą. Popularność, jaką się cieszył sprawiła, że prapremiera w Dreźnie w 1901 roku spotkała się z ogromnym zainteresowaniem.Wwkrótce potem Manru wystawiono na wielu scenach Europy i Ameryki, w tym - 14 lutego 1902 roku - w Metropolitan Ope ra w Nowym Yorku. Była to jednak efektowna, ale krótka kariera opery, dziś właściwie rzadko wystawianej nawet w Polsce. Uroczysta premiera w Operze Śląskiej w maju 2009 roku związana była z 90. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i parafowania w dniu 28 czerwca 1919 roku przez premiera I. J. Paderewskiego Traktatu Wersalskiego.

Więcej


W piątek, 21 maja 2010 roku Filharmonia Wrocławska zaprasza na koncert z okazji Obchodów Roku Chopinowskiego. Wystąpi Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej oraz dwie gwiazdy: pianista Martino Tirimo i dyrygent Jacek Kaspszyk. W programie Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina oraz Symfonia nr 4 Dymitra Szostakowicza.
 Pochodzący z Cypru pianista Martino Tirimo występował z najważniejszymi orkiestrami na świecie, m.in. z: Londynu, Berlina, Drezna, Lipska, Pragi i i.in., współpracował z takimi dyrygentami jak: Barbirolli, Boult, Pritchard, Kurt Sanderling, Masur, Norrington i Rattle. Z Filharmonią Drezdeńską, dyrygując od fortepianu, wykonywał pięć koncertów Beethovena.


W piątek, 21 maja 2010 roku o godz. 19.30 w kościele Nawiedzenia NMP na Nowym Mieście w Warszawie (ul. Przyrynek 2) odbędzie się koncert inauguracyjny XII Spotkań Chórów Warszawskich „Cantate Domino” z udziałem Chóru Kameralnego COLLEGIUM MUSICUM UW pod dyrekcją Andrzeja Borzyma. W programie m.in.: Thomas Tomkins, Henry Purcell, Giovanni Battista Cocciola. Wstęp wolny.
Więcej informacji na http://www.choral.art.pl/?vaction=newsy&nid=1015  


Od 21 maja do 10 czerwca 2010 roku w podcieniach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego na pl. Bankowym w Warszawie można oglądać wystawę fotografii Ewy Krasuckiej. Zdjęcia pochodzą z premiery baletu Chopin w choreografii Patrice'a Barta, która odbyła się 9 maja w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. W szesnastu kadrach autorka wystawy zatrzymała najbardziej ulotne momenty tańca czołowych tancerzy Polskiego Baletu Narodowego.

Ewa Krasucka (ur. 1985) fotografuje taniec od piętnastego roku życia. Większość jej prac powstała z udziałem artystów Polskiego Baletu Narodowego. Absolwentka kierunków Komunikacji Audiowizualnej oraz Tłumaczeń Ustnych i Pisemnych na Uniwersytecie w Walencji (Hiszpania). W czasie studiów współpracowała jako fotograf i dziennikarka z brytyjskim pismem Dance Europe. W marcu 2009, na zaproszenie Polskiego Baletu Narodowego, sfotografowała premierę baletu Tristan w choreografii Krzysztofa Pastora. W październiku 2009 podjęła stałą współpracę z Teatrem Wielkim-Operą Narodową jako fotograf Polskiego Baletu Narodowego i realizator filmów promocyjnych.


Koncert Chopin na bis, którego gwiazdą będzie zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – Rafał Blechacz (na zdjęciu), odbędzie się w sobotę, 22 maja 2010 roku o godz. 18.00 w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu. Artysta wykona Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. Program wieczoru dopełni Suita Jeux d'enfants op. 22 Georgesa Bizeta i Dolly Suite op. 56 Gabriela Fauré. Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej poprowadzi Michael Sanderling.


22. Międzynarodowe Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich odbędą się w dniach 22-29 maja 2010 roku, a zainauguruje je tradycyjnie koncert w Zielone Świątki, w niedzielę 23 maja. Organizatorem festiwalu jest Oddział Krakowski Związku Kompozytorów Polskich.

Do najważniejszych wydarzeń festiwalu należeć będzie Koncert pamięci prof. Adama Kaczyńskiego, zmarłego w lutym tego roku pioniera nowej muzyki w Polsce, twórcy i kierownika zespołu MW2. Szczególnie istotna będzie prezentacja przez solistów słowackich najnowszych utworów Romana Bergera, z okazji 80. urodzin kompozytora i muzykologa żyjącego w Bratysławie, ale należącego do kręgu najwybitniejszych polskich twórców. Usłyszymy dzieła Zbigniewa Bujarskiego, Stefana Kisielewskiego, Juliusza Łuciuka, Krystyny Moszumańskiej-Nazar, Romana Palestra, Marka Stachowskiego, Adama Walacińskiego. Festiwal zaszczycą światowe prawykonania utworów kompozytorów szwajcarskich: Lukasa Langlotza i Michela Rotha z Bazylei, obecność kompozytora Michela Merlet z Paryża oraz wykonanie słynnych dzieł jednego z najwybitniejszych twórców muzyki w XX w. Maurizio Kagela (Phonophonie). Z kolei 150. rocznicę urodzin Gustawa Mahlera organizatorzy uczczą uczestnictwem w międzynarodowym projekcie „Mahler.reflected”. Wystąpi Mitteleuropäische Orchester z Wiednia z solistkami Kaoko Amano i Dorą Armannsdottir pod dyrekcją Ajtona Csaby, Orkiestra Muzyki Nowej z Katowic z Szymonem Bywalcem, Zespół MW2, Cracow Duo (wiolonczelista Jan Kalinowski, pianista Marek Szlezer), Airis Quartet oraz wybitni soliści krakowscy: klawesynistka Elżbieta Stefańska, flecistka Barbara Świątek-Żelazna, pianista Marek Mietelski, a także Cezary Sanecki, pianista z Łodzi. A wśród młodych wykonawców śpiewaczki Barbara Pietrzak, Olga Rusin, Joanna Święszek, flecistka Renata Guzik, waltornista Wojciech Kamionka, perkusista Tomasz Sobaniec, pianiści Weronika Krówka i Paweł Kubica.

Ponadto odbędzie się wieczór promocyjny trzech płyt CD Juliusza Łuciuka, wydanych przez Acte Préalable. W Kinie Pod Baranami będzie miał miejsce pokaz specjalny filmu Katyń Andrzeja Wajdy z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. Na zakończenie festiwalu, w 5. rocznicę „odejścia Ojca Świętego do Domu Ojca Swego” w Bazylice Papieskiej w Wadowicach wystąpi Chór Mariański pod dyr. Jana Rybarskiego. W programie utwory do poezji Karola Wojtyły.

W ramach cyklu wykładów i spotkań towarzyszących festiwalowi w Instytucie Muzykologii UJ wystąpią: prof. Jürg Henneberger z Hochschule für Musik i Robert Koller z Bazylei, prof. Stefania Pawłyszyn z Akademii Muzycznej ze Lwowa oraz prof. Roman Berger ze Słowackiej Akademii Nauk z Bratysławy.

Koncerty odbywają się w Sali Koncertowej „Florianka”, Akademii Muzycznej oraz w Instytucie Muzykologii UJ. Sprzedaż biletów w cenie 20 i 10 zł na godzinę przed rozpoczęciem koncertów. Wstęp wolny dla studentów Akademii Muzycznej, Instytutu Muzykologii UJ oraz uczniów.

Dyrektorem artystycznym festiwalu i autorem jego koncepcji programowej jest muzykolog Jerzy Stankiewicz, prezes Oddziału Krakowskiego ZKP.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Polskie Stowarzyszenie Przyjaciół Muzyki Dawnej zaprasza na VIII Gdyński Festiwal Muzyki Dawnej „Anima Musica”, który odbędzie się w dniach 22 maja – 1 czerwca 2010 roku. Na program festiwalu złożą się koncerty w wykonaniu zespołów: Alla Francesca, La Morra, Concitato, Silva Rerum i muzyków Katarzyny Drogosz i Krzysztofa Stencela, wykład oraz warsztaty, które poprowadzi Katarzyna Drogosz.

Więcej


W czasie dwu weekendów majowych, w soboty 22 i 29 maja 2010 roku Capella Cracoviensis zaprasza na koncerty z cyklu Chór romantyczny. Najpierw, w gotyckich murach dominikańskiej bazyliki Świętej Trójcy, zabrzmi Missa Choralis Franciszka Liszta, pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa. Tydzień później, w Synagodze Wysokiej na krakowskim Kazimierzu, melomani wysłuchają cyklu Pieśni i romansów Johannesa Brahmsa, pod dyrekcją Macieja Tworka.

Synagoga Wysoka to kolejna lokalizacja na krakowskim Kazimierzu, gdzie Capella Cracoviensis daje swe koncerty. Niedawno skończył się cykl Symfoniczna wiosna, doceniany przez niedzielną publiczność, zajmującą wszystkie krzesła w zabytkowej zajezdni tramwajowej, gdzie zabrzmiały kolejno Niedokończona, Tragiczna i Wiosenna. Oprócz arcydzieł Schuberta i Schumanna słuchacze mieli okazje posłuchać także symfonii Mozarta. Niedługo, w ramach kolejnej odsłony festiwalu "Verba et Voces" (tym razem astronomicznym odniesieniem jest letnie przesilenie), w salach Muzeum Żydowskiego przy ulicy Dajwór, Capella Cracoviensis da kolejne koncerty symfoniczne (w programie zapowiadana Jowiszowa i Haffnerowska Mozarta oraz Schubert i Strawiński).


W niedzielę, 23 maja 2010 roku o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się koncert współczesnej muzyki klawesynowej. Utwory Mykietyna, Ratusińskiej oraz innych kompozytorów polskich, nagrodzone i wyróżnione na Konkursie Kompozytorskim im. Wandy Landowskiej na klawesyn solo wykonają: Alina Ratkowska – klawesyn, Klaudiusz Baran – bandoneon, Alicja Wołyńczyk – saksofon i Grzegorz Zimak – viola da gamba.


XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej odbędzie się w Warszawie w dniach 23-30 maja 2010 roku. Na jego program złoży się dziewięć koncertów, z których każdy jest wielkim wydarzeniem.
Po raz pierwszy w Polsce usłyszymy oratorium Chrystus Franciszka Liszta w wykonaniu Berliner Figuralchor z Niemiec i Orkiestry Symfonicznej Teatru Wielkiego - Opery Narodowej z Warszawy (23 maja). Odbędą się dwa bachowskie koncerty w wykonaniu Alie Hamberg (Holandia) i Rolada Muhra (Niemcy), koncert z cyklu „Wszystkie koncertowe utwory organowe legendarnego organisty Katedry Warszawskiej Mieczysława Surzyńskiego”, recital Andresa Uibo – portret kompozytora i organisty wirtuoza, wystąpi zespół Fairy Consort z Włoch, bułgarski Chór Cerkwi św. Paraskewy z Sofii, włoski duet fletowo-organowy Luca Magni i Carlo Tunesi. Przez tydzień kilkuset wykonawców wywodzących się z różnych kręgów kultury chrześcijańskiej zagra muzykę różnych epok w zabytkowych kościołach warszawskich, głównie w Archikatedrze św. Jana. Festiwal zakończy wykonanie oratorium Eliasz Felixa Mendelssohna-Bartholdego oraz przyznanie i wręczenie przez Prymasa Polski Arcybiskupa Henryka Muszyńskiego - Srebrnej Piszczałki, nagrody za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce (laureat zostanie ogłoszony w maju 2010). Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

Więcej


Emanuel Ax, słynny amerykański pianista wystąpi z recitalem 24 maja 2010 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej.
W życiorysie artysty można odnaleźć związki z Polską – urodził się w 1949 roku we Lwowie, mieście należącym wówczas do Związku Radzieckiego, jednak przesiąkniętym polskością. Przez dwa lata mieszkał z rodzicami w Warszawie, by potem wyemigrować do Kanady, a następnie do Nowego Jorku. Jego kariera rozpoczęła się od zwycięstwa w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie w 1974 roku. Obecnie artysta prowadzi bardzo szeroką działalność koncertową i występuje nie tylko jako solista, ale również jako kameralista, m.in. z wiolonczelistą Yo-Yo-Ma.
Podczas poniedziałkowego recitalu będzie można usłyszeć m.in. dwie sonaty fortepianowe L. van Beethovena - C-dur op. 2 nr 3 i Es-dur op. 81a, znaną jako sonata Les Adieux. Jak przystało na Rok Chopinowski – nie zabraknie również dzieł tego twórcy – Poloneza-fantazji As-dur op. 61, Scherza b-moll op. 31 oraz wybranych mazurków. Emanuel Ax znany jest światowej publiczności nie tylko jako wybitny interpretator dzieł Beethovena i Chopina, ale również jako wykonawca muzyki nowej. Współcześni kompozytorzy chętnie piszą specjalnie dla niego i dedykują mi swoje utwory, stąd również w programie recitalu znalazły się dwie kompozycje współczesne – Ballade for Manny fińskiej kompozytorki Kaiji Saariaho z 2005 roku oraz Trzy mazurki op. 27 brytyjskiego kompozytora Thomasa Adèsa.


Koncert Laureatów X edycji cyklu „Muzyczne Forum Młodych” austriackiego forum kultury odbędzie się we wtorek, 25 maja 2010 roku o godz. 19.30 w Sali Św. Barbary w gmachu Teatru „Roma” w Warszawie. Wystąpią instrumentaliści i wokaliści, którzy wyróżnili się w tym roku, a także kwartet smyczkowy. W ich wykonaniu usłyszymy utwory znanych kompozytorów: Mozarta, Beethovena, Schuberta, Wolfa, Hindemitha, Szostakowicza, Brittena, E. Ysaÿe i Aleksandra Kościówa (Fantazja na altówkę solo).
Koncertowi będzie towarzyszyć uroczyste wręczenie nagród – stypendiów na kursy mistrzowskie w Austrii, językowe i innych ufundowanych przez kraje związkowe Austrii, Uniwersytet Muzyczny w Warszawie, Instytut Austriacki i Wydawnictwo „Doblinger” z Wiednia. Wstęp wolny.


Koncert muzyki kameralnej Od romantyzmu do współczesności odbędzie się we wtorek, 25 maja 2010 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej. W wykonaniu artystów - Stanisława Kiernera - baryton, Marka Szlezera - fortepian i Joanny Kaczmarskiej-Bieżyńskiej - fortepian usłyszymy Sonatę fortepianową B-dur D960 F. Schuberta, II Sonatę-Fantazję gis-moll op. 19 A. Skriabina oraz wybór pieśni – od romantycznych (m.in. F. Schuberta, R. Schumanna, S. Moniuszki) po współczesne (Pieśni do słów Tadeusza Różewicza Z. Krauze). Koncert jest organizowany we współpracy z łódzkim oddziałem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.


Fundacja 4.99 i Magazyn "Glissando" zapraszają na piąte spotkanie z cyklu "Pocztówki z muzyki współczesnej" – OGRANICZENIE: minimalizm i redukcjonizm, które odbędzie się 25 maja 2010 roku (wtorek) o godz. 18.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Minimalizm był jedną z największych rewolucji XX wieku. Początkowo w latach 60. dotyczył paru technik i kompozytorów, jednak szybko rozprzestrzenił się na całą muzykę współczesną, a potem filmową, rozrywkową, klubową. Wśród źródeł - opozycja względem złożoności i racjonalności, lecz także sztuki wizualne, muzyka pozaueropejska, buddyzm i new age... Pierwszy był Eric Satie, który w Vexations kazał powtórzyć prostą melodię na fortepianie 840 razy. Pół wieku później La Monte Young w Composition no. 7 zapisuje dwudźwięk i zaleca "długo trzymać". Potem estetyka redukcji to już nie tylko zepętlone frazy Rileya czy przesunięte fazy Reicha, lecz także japońska scena improwizacji onkyo, anglosaskie minimal techno czy koncepcje muzaka, ambientu i chilloutu. Minimalizm zmienił sam język muzyki, a jeszcze bardziej jej czasowość i percepcję. Nieodwracalnie.

Na spotkanie reaktywuje się po kilku latach duet założycielski magazynu o muzyce współczesnej "Glissando" - Michał Mendyk i Jan Topolski. Pierwszy będzie gościem specjalnym cyklu, jako główny krytyk muzyczny "Dziennika", związany obecnie także z Drugim Programem Polskiego Radia. W żywym dialogu przedstawią bliższe i dalsze konteksty minimalizmu, i poddadzą go analizie i krytyce. Na playliście zarówno wielkie hity, jak i nieznane szerzej przełomowe nagrania. Wieczór będzie dodatkowo wyjątkowy z racji premiery oczekiwanego od paru miesięcy 16. numeru "Glissanda". Jego tematy to muzyka i... przestrzeń (architektura, instalacje, technologie), Włochy (m.in. Romitelli, Sciarrino, industrial i field recording) oraz Paweł Mykietyn (obszerny wywiad, analizy, impresje, fragmenty).

Po wykładzie, o godz. 20:00 organizatorzy zapraszają na "Słuchowisko" - cykl wieczorów muzycznych w kawiarni na ul. Chłodnej 25 podczas których zaproszeni DJ'e znani z warszawskich (i nie tylko) parkietów miksują na żywo muzykę, której nie zdecydowaliby się zagrać na regularnej weekendowej imprezie. Każde "Słuchowisko" to muzyczna wyprawa w rejony współczesnych dźwięków, które nie mają szans zmieścić się na regularnych playlistach.


Druga edycja festiwalu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej LeopoldinumLeo Festiwal – odbędzie się w dniach 26 maja – 5 czerwca 2010 roku.

– Program drugiego Leo Festiwalu rozwija naszą oryginalną wizję: chcemy pokazać, że orkiestra Leopoldinum jest głęboko zainteresowana społecznością Wrocławia i regionu, że łączy różne dziedziny życia, że kontynuuje bogatą historię i buduje więzi twórczej wspólpracy konieczne dla przyszłości. – podkreśla Ernst Kovacic, dyrektor artystczny festiwalu. – W ubiegłym roku rozpoczęliśmy festiwal programem z udziałem marionetek i tancerzy. W tym roku program ARCHITEKTURA I MUZYKA został stoworzony jako pomost w kierunku środowiska studentów Wrocławia, którzy nadają mu tak akademicki charakter. Więzi muzyki z architekturą są uznane od dawna. Prześledzimy te relacje – oczywiste i ukryte - od Bacha do Xenakisa, Scelsiego i Glassa. Program MUZYKA I MODLITWA jest poświęcony kompozytorom pochodzenia zarówno żydowskiego, jak i chrześcijańskiego, którzy na różne sposoby cierpieli z powodów politycznych. Opera BRUNDIBÁR Hansa Krásy, znana z adaptacji dla dzieci przebywających w obozie koncentracyjnym w Terezinie na terenie Czech, jest kontynuacją naszej pracy z dziećmi i dla dzieci. Program WIECZORNE HARMONIE przedstawi najbardziej urocze kompozycje smyczkowe z głównego repertuaru orkiestry, dostarczy też okazji do poznania Apollon Musagete Quartett z Wiednia, młodego ale już uznanego kwartetu smyczkowego, w którego skład wchodzą Polacy.

na zdjęciu: Leo Festiwal 2009 - Koncert w Muzeum Narodowym we Wrocławiu z udziałem Tanz Atelier z Wiednia

Więcej


W ramach cyklu „Salon Polski” pianista Łukasz Trepczyński wystąpi z recitalem chopinowskim w dniu 26 maja 2010 roku o godz. 18:30 w Sali Balowej Ambasady Polski w Pradze.

Inauguracja „Salonu Polskiego” w Pradze odbyła się w marcu 2008 roku. Co roku w ramach cyklu odbywa się średnio 7 koncertów, zarówno muzyki poważnej, jaki i jazzowej. Wśród największych gwiazd, które gościły w Pradze, znaleźli się Karol Radziwonowicz, Leszek Możdżer i Paweł Kaczmarczyk.
Honorowy patronat nad „Salonem” objął marszałek Senatu Republiki Czeskiej Premysl Sobotka oraz ambasador RP Jan Pastwa.

Więcej informacji na stronie www.polskyinstitut.cz


W dniach 26 i 28 maja 2010 roku w Nowym Sączu odbędzie się piąta edycja programu edukacyjno-artystycznego „Labirynt Historii” pod nazwą Władcy 1410, która nawiązywać będzie do 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Program opraty został na prezentacji władców zaangażowanych w konflikt polsko-krzyżacki. Zgodnie z ideą „Labiryntu” zaproszenie do programu przyjęli wybitni historycy, którzy wezmą udział w panelowej dyskusji.

Wykładom towarzyszyć będą warsztaty-prezentacja dawnych instrumentów (28 maja, godz. 12) i koncert poświęcony bitwie pod Grunwaldem, zatytułowany Memorabilia (28 maja, godz. 19, Kościół pw. Ducha Świętego).

Na wszystkie wydarzenia programu wstęp wolny. Rezerwacja miejsc na wykłady oraz prezentację instrumentów: tel. 18 448 26 34, e-mail: m.baran@mcksokol.pl


Fundacja „Szkoła Chóralna Kurczewskiego” wraz z Radiem Merkury zapraszają na koncert-konkurs uczniów Wielkopolskich Szkół Muzycznych II stopnia o nagrodę Prezydenta Miasta Poznania. Wystąpią reprezentanci z Kalisza, Koninia, Ostrowia Wielkopolskiego, Piły i Poznania. Ich grę będzie oceniało Jury w składzie: profesorowie Waldemar Andrzejewski i Andrzej Tatarski oraz Joanna Marcinkowska z poznańskiej Akademii Muzycznej. W drugiej części Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego wykona pieśni Fryderyka Chopina w opracowaniu na chór Andrzeja Koszewskiego. Koncert odbędzie się 29 maja 2010 roku o godz. 17.00 w Sali Białej Urzędu Miejskiego w Poznaniu. Wstęp wolny.

Na antenie Radia Merkury od środy 26 maja do piątku 28 maja w „Klasyce muzycznej po 21.00” zostaną wyemitowane trzy audycje dokumentalne Aliny Kurczewskiej i Roberta Mirzyńskiego o pobycie Fryderyka Chopina w Poznaniu, Antoninie oraz Kaliszu i Żychlinie.


W czwartek, 27 maja 2010 roku o godz. 19.00 w Sali Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert Chóru Filharmonii Krakowskiej (prowadzonego przez Teresę Majkę-Pacanek) pod batutą Jana Łukaszewskiego - dyrektora naczelnego i artystycznego Polskiego Chóru Kameralnego (znanego także jako Schola Cantorum Gedanensis).
 Podczas wieczoru zaprezentowany zostanie bardzo różnorodny repertuar. Koncert otworzą Cztery pieśni na podwójny chór mieszany op. 141 Roberta Schumannn, największe dzieło na chór mieszany a cappella tego kompozytora, napisane w 1849 roku. Następnie usłyszymy kompozycje Macieja Małeckiego, autora ponad 50 dzieł orkiestrowych, kameralnych, scenicznych, a także pieśni chóralnych i utworów na orkiestrę dętą. Jest on także autorem muzyki do wielu przedstawień teatralnych i filmów, a także piosenki oraz piosenki dla dzieci. Prezentowane przez chór Wiej wichrze zimowy oraz Ułańska fantazja są częścią dłuższego programu pt. Pieśni, piosenki i wiersze, czyli Śpiewnik Miłosny, który wspólnie stworzyli Maciej Małecki (muzyka) i Anna Seniuk (wybór i recytacja poezji miłosnej). Śpiewnik miał swą premierę w 2003 roku.
W drugiej części koncertu uslyszymy rzadko goszczący na estradach filharmonicznych repertuar: Shenandoah, Home on the Range, Amazing Grace - pieśni amerykańskie oraz pieśni Azji i Oceanii. Wieczór zamknie najbardziej popularna pieśń australijska Waltzing Matylda, która urosła już do rangi kultowego songu australijskiego i wielokrotnie próbowano uczynić z niej australijski hymn narodowy.


Festiwal Pianistyczny „Chopin – Inspiracje 1810-2010” odbędzie się w dniach 28-30 maja 2010 roku w Pałacyku Kasynie w Podkowie Leśnej. Program festiwalu skonstruowany jest wokół arcydzieł światowej literatury pianistycznej powstałych pod wpływem twórczości Fryderyka Chopina. W trakcie trzech kolejnych dni festiwalowych prezentowane będą formy muzyczne, które przed Chopinem nie posiadały rangi artystycznych utworów koncertowych: Preludia, Mazurki, Nokturny i Etiudy. Nieobecność chopinowskich pierwowzorów w programach poszczególnych wieczorów festiwalu jest zabiegiem całkowicie świadomym – znaczenie Dzieła Chopina dla światowego dziedzictwa muzycznego jest tym bardziej wymowne, kiedy przemawia poprzez muzykę takich postaci, jak Debussy, Rachmaninow czy Schumann i tą obecnością jest mierzona Jego Wielkość. W koncertach wezmą udział artyści z Polski, Wielkiej Brytanii i Australii, reprezentujący aktualną czołówkę światowej pianistyki, występujący na najbardziej prestiżowych estradach i festiwalach, znani z bogatej fonografii w katalogach renomowanych firm płytowych: Magdalena Lisak, Paweł Kamasa, Marina Baranova, Martin Roscoe i Piers Lane.

Festiwal poprzedzą imprezy towarzyszące – 23 maja 2010 roku: Rodzinny Piknik Chopinowski (godz. 11.00-16.00), w programie którego znajdą się gry, zabawy i konkursy z nagrodami, przedstawienie w wykonaniu uczestników warsztatów teatralnych oraz kiermasz książek o Chopinie dla dzieci, mini recital Wojtka Chlapka (godz. 16.00) i wernisaże wystaw (godz. 17.00): najlepszych polskich plakatów o tematyce chopinowskiej powstałych w latach 1948-2010 oraz plakatów konkursu, zorganizowanego przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Instytutem „Sztuka Mediów”.

Istotnym elementem festiwalu jest wydanie folderu autorstwa wybitnego muzykologa i krytyka muzycznego – Bohdana Pocieja, omawiającego wykonywane dzieła i genezę ich powstania w kontekście inspiracji Dziełem Fryderyka Chopina.

Wstęp wolny na wszystkie festiwalowe koncerty dla dzieci i młodzieży uczącej się i studiującej (za okazaniem odpowiedniej legitymacji). Rezerwacja i sprzedaż biletów: od 10 maja, tel. 22 729 13 84 wew. 22.

Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Z powodu choroby występ Rafała Blechacza został odwołany! Solistą podczas koncertu w dniu 28 maja 2010 będzie Ingolf Wunder.

Punktem kulminacyjnym obchodów Roku Chopinowskiego w Filharmonii Krakowskiejnadzwyczajne koncerty symfoniczne z udziałem niekwestionowanych mistrzów klawiatury - Rafała Blechacza i oraz austriackiego pianisty Ingolfa Wundera. Artyści wystapią kolejno w piątek 28 maja 2010 roku o godz. 19.00 i w sobotę 29 maja 2010 roku o godz.18.00 w Filharmonii Krakowskiej, a towarzyszyć im będzie Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Pawła Przytockiego. W repertuarze obu wieczorów znajdują się dzieła polskich twórców pierwszej połowy XIX wieku: Uwertura do opery „Monbar czyli Flibustierowie” op. 30 Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Symfonia c-moll Franciszka Mireckiego (prawykonanie) oraz Koncert fortepianowe Fryderyka Chopina. Rafał Blechacz, niekwestionowany zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (drugiej nagrody nie przyznano) oraz laureat kilku nagród specjalnych tego konkursu, wykona podczas wieczoru 28 maja II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. Dzień później, jego konkursowy rywal – Ingolf Wunder, który mimo niezdobycia laurów okrzyknięty został jedną z najciekawszych osobowości pianistycznych ostatniego Konkursu Chopinowskiego, wykona I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina.

Warto podkreślić, że podczas krakowskich koncertów po raz pierwszy wykonana zostanie Symfonia c-moll Franciszka Mireckiego (1791-1862) - w mieście, z którego kompozytor pochodził i z którym był zawodowo związany przez wiele lat. Mirecki – syn organisty Kościoła Mariackiego w Krakowie, absolwent filologii klasycznej w Uniwersytecie Jagiellońskim, nauczyciel greki w gimnazjum Św. Anny, sekretarz i bibliotekarz hrabiego Ossolińskiego w Wiedniu, uczeń Hummla i Salieriego w dziedzinie kompozycji, znajomy Beethovena, przyjaciel Ricordiego, założyciela najsłynniejszej włoskiej oficyny wydawniczej w Mediolanie, uczeń i współpracownik Cherubiniego w Paryżu, dyrektor orkiestry teatru operowego w Genui, nominalny dyrektor Opery Włoskiej w Lizbonie, autor pierwszego w języku włoskim podręcznika instrumentacji, pierwszy i jedyny kompozytor polski, którego opery i balety były z sukcesem wykonywane w mediolańskiej La Scali, wybitny nauczyciel śpiewu operowego, założyciel i dyrektor wydziału wokalnego Szkoły i Bursy Muzycznej, pierwszej w Krakowie publicznej instytucji kształcącej muzyków, twórca pierwszego w Krakowie teatru operowego. Obecnie grób na Cmentarzu Rakowickim jest jedynym w Krakowie śladem istnienia tego kompozytora. A właśnie w Krakowie, około roku 1855, Mirecki w wieku ponad 60 lat skomponował swą Symfonię, która okazała się jedną z jego ostatnich kompozycji i która prawykonana zostanie w tym mieście po 155 latach od jej powstania.

Koncert z udziałem Rafała Blechacza poprzedzi prelekcja Macieja Negreya O muzyce przed muzyką - w Sali Zlotej o godz. 18.00. Bezpośrednio po koncercie Rafał Blechacz będzie podpisywał płyty oraz materiały promocyjne.


Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal zaprasza na koncert dla dzieci, który odbędzie się w niedzielę, 30 maja 2010 roku o godz. 17.00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tym razem wraz z najmłodszymi słuchaczami i ich rodzicami przeniesiemy się do świata baśni Andersena, aby przypomnieć sobie wzruszającą opowieść o dziewczynce z zapałkami. W klimat tej ponadczasowej historii wprowadzą nas, obok Orkiestry, młodzi tancerze z poznańskiej szkoły baletowej. Choreografia – Mirosław Różalski, recytacja – Andrzej Lajborek.

Autorem muzyki do baletu Opowieść o dziewczynce z zapałkami jest Jacek Ansgar Rabiński – polski kompozytor od 1985 roku mieszkający w Berlinie, gitarzysta, pianista improwizator i pedagog. Studiował kompozycję w Hochschule der Künste w Berlinie Zachodnim pod kierunkiem Witolda Szalonka. W latach 1985-93 pracował jako korepetytor w szkołach baletowych w Berlinie. W 1993 roku, wspólnie z żoną, założył wydawnictwo muzyczne HZ-Edition Musikverlag Helen Zweig. Przez wiele lat prowadził klasę fortepianu, kompozycji i teorii muzyki w berlińskiej Szkole Muzycznej im. Dmitrija Szostakowicza. Jego kompozycje wykonywane były na całym świecie podczas festiwali muzycznych.


Wieczór promocyjny książki i płyty CD dla dzieci pt. Mazurek odbędzie się 30 maja 2010 roku o godzinie 18.00 na Dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego w ramach pikniku U Frycka. Wstęp wolny.

Skąd się wzięło słowo fortepian? Co Fryderyk Chopin usłyszał w kwiatach? Co tak naprawdę oznacza słowo „mazurek”? Kto robi sobie muzyczne żarty? Co to jest barkarola? Czy można zakochać się w Koncercie? Co brzmi w Żelazowej Woli? Czy Fryderyk był czarodziejem? Jaki taniec powinno się tańczyć w Łazienkach? Iloma palcami gra się walca? Na te i inne pytania odpowiedzą piosenki – kołysanki, żarty, bajki, opowieści i zabawy muzyczne – z najnowszej płyty i ksiązki Mazurek, wydanej przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.
Mazurek – to wyjątkowy, artystyczny prezent dla polskich dzieci na Dzień Dziecka 2010: 18 prostych opowiastek o Fryderyku Chopinie, 16 piosenek, skomponowanych przez Krzysztofa Herdzina – autora instrumentacji muzyki do filmu Marzyciel uhonorowanej Oscarem, i Agnieszkę Widlarz – młodą pedagog muzyczną i kompozytorkę piosenek dla dzieci. Wykonawcami są najwybitniejsi polscy wokaliści jazzowi młodego i średniego pokolenia: Dorota Miśkiewicz, Mieczysław Szcześniak, Agnieszka Wilczyńska i Janusz Szrom. 156 stron z 50 barwnymi obrazkami. 45 minut dobrej muzyki z pogranicza jazzu, muzyki klasycznej i piosenki. A jednocześnie świetna zabawa i nauka. Piosenki dowcipnie, obrazowo i artystycznie tłumaczą sens i charakter ulubionych form muzycznych Chopina: mazurka, nokturnu, koncertu, preludium, ronda, scherza i innych. Książka to okraszona fantazją biografia Fryderyka Chopina – bezpretensjonalna opowieść o jego dzieciństwie i dorastaniu. Mali i duzi czytelnicy dowiedzą się z niej, kiedy i gdzie urodził się Fryderyk, jakich miał rodziców i ile sióstr, kim byli jego przyjaciele, co myśleli o nim jego profesorowie, kiedy zaczął komponować, gdzie spędzał wakacje, kogo kochał i jak dorósł. Wszystko w oprawie baśniowej i zabawowej, w książce, bowiem, obecna jest aura polskiej przyrody, mazowieckiej fauny i flory. Brzmią dźwięki warszawskich parków i ogrodów, echa ludowych baśni.


Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich zaprasza na koncert WIOSNA 2010 z cyklu „Muzyczne Pory Roku”, który odbędzie się w poniedziałek, 31 maja 2010 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Warszawie (ul. Fredry 8). Koncepcja artystyczna koncertu - Sławomir Czarnecki, organizacja - Marta Skotnicka-Karska. Wystąpią: Michał Drewnowski – fortepian, Grzegorz Gorczyca – fortepian, Agnieszka Prosowska – flet i kwartet Prima Vista w składzie: Krzysztof Bzówka – skrzypce, Józef Kolinek – skrzypce, Piotr Nowicki – altówka i Piotr Hausenplas – wiolonczela.

W programie: