Polmic - FB

concerts

2009 2010 2011 2012 2013
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Mahler Chamber Orchestra to międzynarodowa orkiestra koncertująca na światowych arenach, która spędza średnio 200 dni w roku w podróży. Zespół zyskał uznanie już w kilka miesięcy od swojego powstania w 1997 roku, wykonując operę Don Giovanni Mozarta pod dyrekcją Claudio Abbado na festiwalu operowym w Aix-en-Provence. Od tego czasu MCO pojawia się na scenach całego świata, występując w najważniejszych ośrodkach muzycznych, a także podczas prestiżowych festiwali od bieguna północnego aż po Morze Czerwone. Kiedy MCO zadebiutowała w 2008 roku w madryckim Teatro Real, wykonując Fidelio Beethovena pod dyrekcją Claudio Abbado, dziennik Le Monde nazwał ją „najlepszą orkiestrą świata”.
45 członków orkiestry pochodzi z 20 różnych krajów i mieszka w różnych częściach Europy (jedną z partii II skrzypiec gra Polka – Katarzyna Woźniakowska). Poza stałym składem, MCO współpracuje także ze starannie wyselekcjonowaną grupą doskonałych muzyków angażowanych jednorazowo na projekty wymagające większego składu wykonawczego. Dzięki temu orkiestra może prezentować różnorodny repertuar od muzyki kameralnej, poprzez barok, aż po utwory współczesne, od koncertowych wersji oper, poprzez produkcje sceniczne aż po projekty typu crossover.
Wiosną 2011 roku, MCO została mianowana Kulturalnym Ambasadorem Unii Europejskiej. Dzięki swojemu międzynarodowemu składowi zespół promuje dialog międzykulturowy, a poprzez szeroko zakrojone projekty edukacyjne zaangażowany jest w pracę środowiskową na rzecz lokalnych społeczności.
Poza założycielem, Claudio Abbado, kluczową postacią, która ukształtowała historię MCO jest Daniel Harding. W wieku 22 lat został mianowany Głównym Gościnnym Dyrygentem, w 2003 roku Dyrektorem Muzycznym, a w roku 2008 objął stanowisko Głównego Dyrygenta. Latem 2011 roku, orkiestra jednogłośnie zadecydowała o przyznaniu Hardingowi dożywotniego honorowego tytułu Conductor Laureate. Daniel Harding zgłębił wraz z MCO kluczowy repertuar, od klasycznego (wspaniałe opery Mozarta i wszystkie symfonie Beethovena), poprzez romantyczny (w tym cykl symfonii Brahmsa), aż po współczesny (np. Wozzeck Albana Berga).
Nazwa Mahler Chamber Orchestra odnosi się do korzeni zespołu: MCO została założona przez członków Gustav Mahler Jugendorchester (GMJO), którzy postanowili kontynuować wspólne muzykowanie także po przekroczeniu wieku właściwego dla orkiestry młodzieżowej. Termin „kameralna” w nazwie orkiestry odnosi się nie tyle do rozmiaru orkiestry, co raczej do swoistej wyrazowości muzyki kameralnej, która cechuje grę muzyków MCO. Każdy członek orkiestry bierze odpowiedzialność za jej jakość muzyczną, nawiązując dialog z pozostałymi wykonawcami, a jednocześnie wnosząc do całości elementy własnej osobowości.
Orkiestra współpracuje z takimi dyrygentami jak John Eliot Gardiner, Sir Roger Norrington i Vladimir Jurowski, Daniele Gatti, Esa-Pekka Salonen i Teodor Currentzis oraz solistami jak Leif Ove Andsnes, Martha Argerich, Pierre-Laurent Aimard, Kolja Blacher, Ian Bostridge i Thomas Quasthoff.
W sezonie koncertowym 2011/2012 orkiestra zadebiutuje w Polsce i w Indiach, wystąpi także ponownie na festiwalu operowym w Aix-en-Provence ze światową premierą opery George’a Benjamina Written on Skin, którą dyrygować będzie sam kompozytor. Zespół nie posiada stałej siedziby. Współpracuje natomiast z kilkoma znaczącymi ośrodkami muzycznymi, w których odbywają się próby orkiestry (zamknięte, a także otwarte dla publiczności) i koncerty. Jednym z takich miejsce jest włoska Ferrara, gdzie w ciągu ostatnich 13 lat orkiestra dała około 90 koncertów. Ponadto ma partnerskie umowy z trzema miastami w Północnej Nadrenii-Westfalii – Dortmundzie, Essen i Kolonii. Orkiestra jest także związana z Lucerną, gdzie koncertuje regularnie.
MCO ma w swoim dorobku 19 nagrań, w tym kilka nagrodzonych, dla wytwórni takich jak Virgin Classics, Harmonia Mundi, Decca czy Deutsche Grammophon. Dyskografia obejmuje opery pod dyrekcją Claudio Abbado (ostatnio Fidelio Beethovena) i Daniela Hardinga, nagrodzone Grammy nagranie na żywo koncertów fortepianowych Beethovena wraz z Marthą Argerich, a także arie z udziałem Anny Netrebko i Jonasa Kaufmanna. Kilka nowych albumów ukazało się w roku 2011, w tym Koncert skrzypcowy Brahmsa z Isabelle Faust i Danielem Hardingiem, który został nagrodzony Diapason d’Or, a także nagranie z muzyką Rachmaninowa pod dyrekcją Claudio Abbado i z udziałem młodej chińskiej pianistki Yuja Wang.

Więcej informacji o orkiestrze – na stronie: www.mahler-chamber.de  

Back