Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2011 2012 2013 2014 2015
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

We wrześniu 2013 roku kompozytor i muzykolog Krzysztof Meyer obchodzić będzie 70. urodziny. Wyjątkowy prezent przygotował Jubilatowi Teatr Wielki w Poznaniu - pierwszy raz od czasu prapremiery w Wuppertalu w 1986 roku wystawi Cyberiadę – fantastyczno-komiczną operę w trzech aktach. Polska prapremiera dzieła będzie miała miejsce 25 maja 2013 roku. Spektakl reżyseruje Ran Arthur Braun, który przygotował również choreografię, autorem scenografii jest Justin C. Arienti. Kierownictwo muzyczne sprawuje Krzysztof Słowiński.

Opera Krzysztofa Meyera napisana została w 1970 roku do libretta kompozytora, który fabułę oparł na opowiadaniach Stanisława Lema. W roku powstania Cyberiada została wyróżniona nagrodą Grand Prix, przyznaną przez księcia Pierre de Monaco. Jak pisze sam kompozytor w tekście Do i od kompozytora, nad Cyberiadą pracował w okresie, kiedy polska muzyka awangardowa nasycona była tendencjami takimi, jak aleatoryzm, sonoryzm czy bruityzm. „Cyberiada była próbą przeniesienia tych zjawisk na teren muzyki operowej. Okazało się, że techniki te doskonale nadawały się do muzyki scenicznej, co więcej, były w stanie realizować różne odcienie ekspresyjno-wyrazowe - od dramatycznych po groteskowe, od melancholijnych po wesołe."


Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego zaprasza na spotkanie w Klubie im. red. Aliny Perth-Grabowskiej (Radio Café), którego gościem będzie Marek Tomaszewski - pianista, pedagog, współtwórca duetu fortepianowego „Marek & Vacek”, mieszkający od połowy lat 70. we Francji. Artysta rozmawiać będzie o muzyce i historii ostatnich kilkudziesięciu lat (także o współpracy z Rozgłośnią Polską RWE), a okazją do spotkania będzie m.in. 50-lecie debiutu duetu Marek Tomaszewski - Wacław Kisielewski (1943-1986), przypadającego 8 czerwca br. Wprowadzenia dokona Mariusz Kubik - Sekretarz Wykonawczy Stowarzyszenia.

Spotkanie odbędzie się 27 maja 2013 roku (poniedziałek) o godz. 18.00 w Klubie im. Aliny Perth-Grabowskiej (Radio Café) w Warszawie (ul. Nowogrodzka 56, niedaleko hotelu „Marriott”).

Strona internetowa poświęcona spotkaniu: www.wolnaeuropa.pl/index.php?id=319&id2=312

Więcej


W poniedziałek, 27 maja 2013 roku o godz. 20:00 odbędzie się kolejny koncert z warszawskiego cyklu "DUX brzmi w Trzcinie na Skwerze", promującego płyty prestiżowego polskiego wydawnictwa działającego w obszarze muzyki klasycznej.

"DUX brzmi w Trzcinie" to propozycja zarówno dla melomanów, jak i wszystkich amatorów luźnego, klubowego ambiente. Znani wykonawcy polskiej sceny muzycznej gościć będą w klubie artystycznym Skwer, filii Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny. Spotkania z Artystami, podpisywanie premierowych płyt oraz nieformalna atmosfera ożywią koncerty tworząc niezwykłą atmosferę.

W ostatni poniedziałek maja na scenie Skweru zagra Cracow Duo w składzie: Jan Kalinowski – wiolonczela i Marek Szlezer – fortepian. W programie: Fryderyk Chopin – Sonata g-moll op.65, Aleksander TansmanDeux pieces i Fantazja oraz Astor Piazzolla – Le Grand Tango.


Studio Baletowe działające przy Operze Krakowskiej obchodzi w 2013 roku 50-lecie swojego istnienia. W dniach 28-29 maja odbędą się jubileuszowe koncerty.

Doroczny pokaz pracy uczniów zostanie przedstawiony w formie jednolitego spektaklu pod tytułem Kraków tańcem malowany, którego treść, inspirowana legendami i historią Krakowa, zostanie opowiedziana językiem tańca klasycznego, ludowego, historycznego i współczesnego do muzyki collage.

Oprócz uczniów wszystkich klas – blisko 190 osób – w spektaklu wezmą udział także wychowankowie i absolwenci Studia m.in.: Gabriela Kubacka, Julia Szatan, Katarzyna Sanocka, Adam Klafczyński, Jadwiga Duda, Piotr Krajewski oraz zaproszeni goście: Iwona Socha, Michał Kutnik, Volodymyr Pankiv i Konrad Wierzchucki. Choreografię spektaklu, według scenariusza Violetty Maciejewskiej i Magdaleny Malskiej, przygotowują pedagodzy Studia, a nad oprawą scenograficzną czuwa Bożena Pędziwiatr.

Spektaklowi towarzyszyć będzie przygotowana przez Katarzynę Sanocką i Ewę Mączyńską okolicznościowa wystawa zdjęć z całego okresu działalności Studia Baletowego pt. Z miłości do tańca – 50 lat Studia Baletowego.

Gościem honorowym koncertów jubileuszowych będzie Maria Dimitrow – konsultant Studia i jego wieloletni kierownik. Obecnie Studiem kieruje Magdalena Malska.

W trakcie koncertu 28 maja zostaną wręczone okolicznościowe odznaczenia i gratulacje.

Scenariusz i reżyseria: Violetta Maciejewska i Magdalena Malska, scenografia: Bożena Pędziwiatr, reżyseria światła: Dariusz Pawelec.


W 1935 roku George Gershwin stworzył operę inną niż wszystkie. Przeznaczona na amerykański rynek sceniczny odbiegała od tradycyjnych widowisk ogromną inwencją muzyczną kompozytora, która dała początek muzyce jazzowej. Od samego początku była też źródłem skrajnych emocji ze względu na wyeksponowanie muzyki i kultury afroamerykańskiej.

W osiemdziesiąt lat po nowojorskiej premierze opera Porgy and Bess zabrzmi w środę, 29 maja 2013 roku o godzinie 20:00 (wejście od 18.00) w Teatrze Letnim w Szczecinie w wersji koncertowej. Wykonawcami będą: obchodząca piąte urodziny Orkiestra Baltic Neopolis wsparta Orkiestrą Akademii Sztuki oraz świętujący jubileusz 60-lecia istnienia Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT pod kierownictwem Szymona Wyrzykowskiego.

Na deskach szczecińskiego amfiteatru usłyszymy muzykę inspirowaną spirituals, bluesem, ale także muzyką korzeni, wywodzącą się w linii prostej z Afryki, tak jak przodkowie niewolników przywiezionych do Stanów Zjednoczonych. Zobaczymy biednego Porgy'ego, który zakochuje się w pięknej Bess, w których wcielą się wybitni soliści Anna Wilk – sopran (Bydgoszcz) i Stanisław Duda – baryton (Katowice). Będzie też najsłynniejsza aria wszechczasów – Summertime i bardzo dużo genialnej muzyki George’a Gershwina.
Porgy and Bess wystawiono w Polsce już w 1956 roku. Miało to miejsce zaraz przed słynną odwilżą i jak wspominają świadkowie tego wydarzenia, okazało się „lekko uchylonym oknem na świat”, które zamknął przed Polakami opresyjny ustrój komunistyczny. Chętnych do obejrzenia opery i jej afroamerykańskich wykonawców było więcej niż biletów. Przed kasą ustawiały się kolejki i każdy chętny musiał odczekać kilkadziesiąt godzin, aby zdobyć upragnioną wejściówkę. Ci, którym nie udała się ta sztuka, posuwali się do malowania twarzy na czarno, aby udając wykonawców, dostać się na przedstawienie wejściem służbowym.
Ze względu na duże wymagania postawione artystom przez kompozytora, opera nie jest wystawiana zbyt często. Tym bardziej szczecińskie wykonanie będzie bardzo ważnym wydarzeniem tego miesiąca. W koncercie weźmie udział ponad stu artystów – chórzystów Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie oraz muzyków Balic Neopolis Orchestra i Orkiestry Akademii Sztuki.


W środę, 29 maja 2013 roku o godzinie 19.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Krakowie (ul. św. Tomasza 43) odbędzie się Koncert Akademicki, na którym Andrzej Rzymkowski (saksofon sopranowy i altowy) wraz zaproszonym gościem – Andrzejem Horoszko (który zajmie się realizacją warstwy elektroakustycznej), wykonają utwory współczesnych kompozytorów polskich i zagranicznych.

Usłyszymy: Pezzo lirico for Alto Saxophone and electronics (2008) Adama Walacińskiego, Project for Alto Saxophone, Soprano Saxophone and electronics (1979/1983) Bogusława Schaeffera, Night Bird for Alto Saxophone and electronics (1996) Karen Tanaka, Solar Dreams for Alto Saxophone and Algorithmically-Generated Electronic Accompaniment (1994) Jody Nagel oraz SaxSpaces for Alto Saxophone and electronics (2009) Magdaleny Długosz.


Dnia 29 maja 2013 roku od godz. 18.00 w setną rocznicę prapremiery Święta wiosny Igora Strawińskiego i Wacława Niżyńskiego w Paryżu w Teatrze Champs Élysées – Instytut Muzyki i Tańca oraz Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki zapraszają do sali multimedialnej Zachęty w Warszawie (pl. Małachowskiego 3, wejście od ul. Burschego) na niezwykły wieczór zatytułowany Sto lat „Święta wiosny” – od Niżyńskiego do Kozyry.

W programie wydarzenia pokazy realizacji tanecznych inspirowanych Świętem… – Piny Bausch i Tero Saarinena, a także słynna instalacja Katarzyny Kozyry. Wstęp wolny.


Radio Aktywne – www.radioaktywne.pl - zaprasza na czwarty odcinek z cyklu Radio Aktywne Studyjnie. W czwartek, 30 maja 2013 roku o godzinie 16:30 w radiowym studiu gościć będzie krakowska formacja DUCH.

Zespół, występujący w składzie: Piotr Aleksander Nowak – gitara, Regina Bogacz – wokal, Stanisław Słowiński – skrzypce, Natalia Orkisz – wiolonczela, Justyn Małodobry - bas akustyczny, kontrabas dubstepowy „Pablo” i Marcin Suliński – perkusja, powstał na początku 2010 roku. Łączy klasyczne instrumentarium (instrumenty smyczkowe) z nowoczesnym, mocnym brzmieniem, oryginalną stylistyką i ekspresją sceniczną. Zespół znalazł idealny sposób na pogodzenie inspiracji twórczością kompozytorów muzyki klasycznej - Arvo Pärta, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara - z fascynacją brzmieniem i działalnością ikon współczesnej elektroniki i muzyki alternatywnej takich, jak: Björk, Sigur Rós, Tool, Squarepusher, U.N.K.L.E., czy Massive Attack. W sierpniu 2012 roku ukazał się drugi długogrający album DUCHa zatytułowany „Akustronika”. Zespół wraz z wydaniem płyty dał początek zupełnie nowemu gatunkowi muzycznemu o tej samej nazwie. Utwory z tej płyty będą gościć w programie podczas audycji.

POSŁUCHAJ – na: http://radioaktywne.pl/sluchaj-ra


Setna rocznica urodzin Witolda Lutosławskiego stała się znakomitym pretekstem do szerszej prezentacji jego dzieł oraz uczczenia tym samym pamięci polskiego twórcy. Filharmonia Wrocławska, której patronem jest właśnie Lutosławski, bierze czynny udział w jubileuszu poprzez wydanie płytowe wszystkich dzieł polskiego twórcy, otwarcie wystawy zdjęć i listów artysty oraz organizację koncertów, na których prezentowane są kompozycje Lutosławskiego wykonywane przez najwybitniejszych muzyków.

Podczas koncertu 31 maja 2013 roku, który ze względu na program oraz osobę dyrygenta uznany został za nadzwyczajny, usłyszymy dwa utwory powstałe podczas różnych etapów życia Witolda Lutosławskiego – zabrzmi I Symfonia i Koncert na orkiestrę. Podczas wieczoru Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii poprowadzi legenda świata muzycznego – wybitna osobowość o międzynarodowej sławie – Stanisław Skrowaczewski (na zdjęciu).