Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2011 2012 2013 2014 2015
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Po raz szósty w Warszawie, w dniach od 26 lipca do 11 sierpnia 2013 roku odbędzie się Letni Festiwal Nowego Miasta, który zyskał wielką sympatię publiczności i który każdego roku powiększa grono miłośników muzyki polskiej.

Wydarzenie organizowane od 2008 roku, od 2009 roku jest dedykowane wyłącznie muzyce polskiej, szczególnie kompozycjom zapomnianym, a jednak niezwykle ciekawym. W ciągu trzech weekendów tegorocznego VI LFNM odbędzie się aż 15 imprez. Będzie z czego wybierać, bo w programie festiwalu znajdą się: plenerowe koncerty edukacyjne, spacery z przewodnikiem po Nowym Mieście, koncerty kameralne oraz koncerty niedzielne, odbywające się w nowomiejskich kościołach, a specjalnie dla najmłodszych spotkania z Filharmonią Przedszkolaka.

W festiwalowe piątki wystąpi zespół wokalny proMODERN z muzyką kompozytorów warszawskich (26 lipca), Opium String Quartet (2 sierpnia) i zdobywca „Paszportu Polityki” - TWOgether Duo (9 sierpnia).

W każdą sobotę przed południem najmłodsi wyruszą w świat muzyki w towarzystwie Filharmonii Przedszkolaka. Później na Rynku Nowego Miasta wystąpi: zespół folkowy Mosaic (27 lipca), kwintet Trombastic (3 sierpnia), kwartet Merlo (10 sierpnia). Po koncertach plenerowych przewodniczka Karolina Paczyńska poprowadzi spacery po Nowym Mieście.

Każdy z niedzielnych koncertów festiwalu będzie poświęcony muzyce polskiej z różnych epok, która zabrzmi w wykonaniu Radomskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Macieja Żółtowskiego (28 lipca), zespołu muzyki dawnej Sabionetta (4 sierpnia) i orkiestry Warsaw Camerata pod batutą Pawła Kos-Nowickiego (11 sierpnia). Podczas tych koncertów zabrzmią polskie zabytki muzyczne - Kancjonał Zamojski i Musica Claromontana oraz muzyka Grażyny Bacewicz, Mieczysława Karłowicza i Karola Szymanowskiego.

Wydarzenia VI LFNM 2013 będą odbywać się na warszawskim Nowym Mieście: w Sali Prowincjalskiej przy kościele pw. św. Jacka (ul. Freta 10), w ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a), na Scenie Letniej na Rynku Nowego Miasta oraz w kościołach: Stygmatów św. Franciszka (ul. Zakroczymska 1), Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (ul. Przyrynek 2) i pw. św. Jacka (ul. Freta 10).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Szczegółowe informacje - na stronie: www.fnok.pl

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Uroczysty Koncert Jubileuszowy z okazji 100. rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego, organizowany w ramach XXXVI Dni Muzyki Karola Szymanowskiego, odbędzie się w sobotę, 27 lipca 2013 roku o godz. 19.00 w Kościele pw. Św. Krzyża w Zakopanem.

Wystąpią: Roman Widaszek – klarnet, Adam Wodnicki (USA) – fortepian oraz Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Massimiliano Caldiego. W programie: Preludia taneczne na klarnet, harfę, fortepian, smyczki i perkusję (1955) i Koncert na orkiestrę (1954) Witolda Lutosławskiego oraz IV Symfonia koncertująca op.60 Karola Szymanowskiego. Słowo o muzyce wygłosi Karol Rafał Bula.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu "Lutosławski 2013 - Promesa", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.


Koncerty organowe organizowane przez Polską Filharmonię Bałtycką z okazji Jarmarku św. Dominika (29 lipca – 12 sierpnia 2013) od lat odbywają się w dominikańskim kościele św. Mikołaja.

Zabytkowe wnętrza i znane nazwiska to gwarancja najwyższego poziomu tej imprezy. W 2013 roku, obok prof. Romana Peruckiego wystąpią także organiści z Polski i Włoch, a oprócz organów zabrzmi flet. Jak co roku, wstęp na koncerty z okazji odbywającego się jarmarku jest wolny.

Dnia 4 sierpnia w Bazylice św. Mikołaja, jedyny raz w tym cyklu koncertowym, prócz organów zabrzmi także flet. Audytorium wysłucha kilku dzieł Jana Sebastiana Bacha oraz utworów współczesnych muzyków. Zaprezentowane zostaną kompozycje Łukasza Wosia, kieleckiego kompozytora i pedagoga oraz Janusza Bieleckiego i Keqing Liu. Dodatkową atrakcją będzie, przewidziana na bis, Wokaliza Wojciecha Kilara, fragment soundtracku z filmu Dzięwiąte wrota. Koncert w dniu 5 sierpnia będzie jednym z najbardziej inspirujących wydarzeń muzycznych tego lata. Wszystko to za sprawą organisty, wybitnego włoskiego muzyka Giampaolo Di Rosa oraz pozostałej trójki kompozytorów, których dzieła zabrzmią tego wieczoru: Jana Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena i Jeana Langlaisa.

Więcej


W dniach 16-24 sierpnia 2013 roku odbędzie się jedenasty festiwal „Muzyka w Raju”. Zanim jednak festiwalowa muzyka wypełni przestrzeń świątyni Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego po raz trzeci organizatorzy zapraszają od 31 lipca do 11 sierpnia 2013 roku do Przedsionka Raju - na cykl dwudziestu jeden koncertów, które zabrzmią w: Rokitnie, Bieczu, Brodach, Brójcach, Gościeszowicach, Pszczewie, Łagowie, Lubrzy, Jordanowie, Świdnicy, Skwierzynie, Świebodzinie, Sulęcinie, Klępsku k.Sulechowa, Pławiu, Strzelcach Krajeńskich, Zielonej Górze. Z dwunastoma koncertami wystąpi Bolette Roed - flety proste, sześcioma Teodoro Baù - viola da gamba, a trzy koncerty zagra Eleny Andreyev – wiolonczela.

Wstęp na koncerty w ramach cyklu Przedsionek Raju jest bezpłatny, a wszystkie szczegóły dotyczące koncertów w Przedsionku Raju – dostępne są na stronie: www.muzykawraju.pl

Więcej