Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2011 2012 2013 2014 2015
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

W czerwcu nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazały się Piosenki taneczne Witolda Lutosławskiego, które napisał pod pseudonimem Derwid. W piątek, 30 sierpnia 2013 roku będzie okazja do posłuchania ich w wykonaniu Marty Saciuk i Przemysława Brannego z akompaniamentem fortepianowym Konrada Mastyły.

Koncert rozpocznie się o godz. 18:00 w Dworku Białoprądnickim w Krakowie (ul. Papiernicza 2). W programie znajdą się następujące utwory: Plamy na słońcu, Na co czekasz, I cóż to teraz będzie, Z lat dziecinnych, Miłość i świat, Nie oczekuję dziś nikogo, Serce na wietrze, Filipince nudno, Tylko to słowo, Warszawski dorożkarz, Cyrk jedzie, Zielony berecik, Milczące serce, Szczęśliwy traf. Wstęp wolny.

Koncert stanowi świetną okazję do zapoznania się ze znakomitym dorobkiem utworów rozrywkowych autorstwa Witolda Lutosławskiego, które w latach 50. i 60. ubiegłego stulecia wykonywały gwiazdy estrady takie, jak: Violetta Villas, Rena Rolska, Ludmiła Jakubczak, Mieczysław Fogg czy Kalina Jędrusik. Utwory te to przeważnie foxtroty, tanga, slowfoksy i walczyki, napisane do wierszy autorstwa Jerzego Millera, Tadeusza Urgacza, Artura Międzyrzeckiego i innych poetów.


Pierwsze koncerty Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego odbędą się w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu w dniach 30 sierpnia – 1 września 2013 roku. W ich programie znalazły się utwory polskich, angielskich oraz niemieckich kompozytorów.

Polski Narodowy Chór Młodzieżowy to projekt skierowany do śpiewającej młodzieży w wieku pomiędzy 18-26 rokiem życia: uczniów i studentów wydziałów wokalnych szkół i akademii muzycznych oraz najlepszych chórzystów z polskich chórów. Pod okiem najlepszych dyrygentów, nauczycieli śpiewu oraz wykładowców będą oni doskonalić umiejętności w zakresie pracy w zespole, emisji głosu oraz wiedzy o repertuarze i technikach wykonawczych. W pierwszej edycji dyrygentem gościnnym będzie Paul McCreesh. Tematem przewodnim będzie „Chóralna muzyka sakralna XIX i XX wieku”. W trakcie letniej sesji odbywa się również seminarium skierowane do młodych dyrygentów chóralnych. Ma ono na celu poszerzenie wiedzy oraz umiejętności potrzebnych do prowadzenia zespołu.

Na wszystkie koncerty obowiązuje wstęp wolny.

Więcej


21 koncertów, 19 miejscowości festiwalowych, kilkuset wykonawców i tysiące słuchaczy…XIV Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” dobiega końca.

Koncertowi finałowemu – w sobotę, 31 sierpnia 2013 roku w Wieluniu – uroczysty charakter nada wybrany na ten wieczór repertuar: IX Symfonia d-moll Ludwiga van Beethovena ze słynną „Odą do radości”, przyjętą jako hymn Europy (w 1972) i Unii Europejskiej (w 1993). Orkiestrę Symfoniczną i Chór Filharmonii Łódzkiej poprowadzi zza dyrygenckiego pulpitu Kai Bumann, a partie solowe wykonają: Magdalena Schabowska, Anna Lubańska, Pavlo Tolstoy i Wojciech Gierlach. Koncert rozpocznie się o godz. 20.00 na scenie obok ratusza (pl. Kazimierza Wielkiego 1).

Tekst „Ody do radości” Fryderyka Schillera traktuje o braterstwie wszystkich ludzi, przepowiada siłę i radość, wypływające z jedności mieszkańców całego świata. W ideę wspólnoty ludzkości wpisuje się Światowy Projekt Pokoju „Wieczna Miłość”, którego inauguracja odbędzie się w Wieluniu w dniu koncertu. O godz. 19.00 w parku im. Żwirki i Wigury nastąpi uroczyste odsłonięcie pomnika „Wieczna Miłość” Wojciecha Siudmaka, wybitnego artysty pochodzącego z tego miasta, mieszkającego obecnie we Francji. Akt ten uświetni recital sopranistki Natalii Rubiś. Światowy Projekt Pokoju ma doprowadzić do połączenia dziełami sztuki różnych miasta świata.

Więcej informacji na temat koncertu i atrakcji towarzyszących: www.kolorypolski.pl