Polmic - FB

koncerty

2012 2013 2014 2015 2016
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Forum Musicum 2014
Musica pro tabula – muzyka i rozkosze stołu
16–24.08.2014
Andrzej Kosendiak – dyrektor generalny
Tomasz Dobrzański – dyrektor artystyczny

16.08.2014 (sobota), godz. 20:00, Ratusz
Medieval banquet
Ad modum tubae – XIV-wieczna alta cappella Les haulz et les bas

„Alta cappella” to głośna kapela dęta posiadająca w swoim składzie – oprócz głośnych instrumentów stroikowych i perkusyjnych busines – wczesne instrumenty blaszane w rodzaju trąbki. Muzyka, którą zagra znany zespół Les haulz et les bas, towarzyszyła średniowiecznym ucztom, wykonując tzw. entremets – muzyczne „przerywniki” podczas ważnych momentów uczty, a także przy wnoszeniu kolejnych potraw.


17.08.2014 (niedziela), godz. 20:00, Mleczarnia
The Perfect Gentleman’s Evening
Spontaniczny wieczór improwizacji przy winie – barokowa muzyka angielska
Marek Nahajowski, Paweł Iwaszkiewicz – flety podłużne, Mateusz Kowalski viola da gamba

Wieczór przy winie i przekąskach z czasów XVIII-wiecznych dżentelmenów spędzających czas na muzykowaniu i słuchaniu zabawnych opowieści. Zabrzmią barokowe duety fletowe i muzyka na violę da gamba. Nie posiadający ściśle określonego programu koncert został pomyślany jako swobodna improwizacja, która przybliży nam prawdziwą rolę muzyki wykonywanej przez samych biesiadujących – towarzyskiej gry dobrze wykształconych osób, prawdziwych dilletanti, którzy potrafią muzykować w doskonały sposób, nie będąc jednocześnie zawodowcami, dla których wykonywanie muzyki jest źródłem utrzymania.

Wstęp wolny


20.08.2014 (środa), godz. 20:00, Ratusz
Koncert młodych wykonawców
Laureaci Konkursu Schola Cantorum, Kalisz 2014

Tradycją kolejnych festiwali Forum Musicum stało się promowanie młodych talentów muzykowania zespołowego wyłanianych corocznie w konkursie Schola Cantorum w Kaliszu. Zespoły młodych wykonawców-amatorów tworzą w Polsce ruch wykraczający daleko ponad czerpanie jedynie przyjemności ze wspólnego muzykowania. Dzięki tej charakteryzującej się niezwykle poważnym podejściem postawie młodzieżowe zespoły niejednokrotnie osiągającą poziom wykonawczy równy dobrym zespołom profesjonalnym. Forum Musicum stara się stworzyć im ważne koncertowe wyzwanie i przedstawić ich twórczość publiczności.

Wstęp wolny


21.08.2014 (czwartek), godz. 20:00, Aula Leopoldina
Muzyka na XVIII-wiecznym party
Bassethorny w Wiedniu i w Bratysławie
Lotz Trio: Robert Šebesta, Ronald Šebesta, Andreas Fink – bassethorny

Modna w XVIII i XIX wieku Harmoniemusik stanowiła ulubioną muzyczną oprawę spotkań towarzyskich – kolacji odbywających się na świeżym powietrzu. Głośno brzmiące zespoły dęte Harmoniemusik składające się z obojów, klarnetów, fagotów, a także basethornów grały repertuar oparty na opracowaniach tematów z modnych oper oraz muzyce tanecznej.


22.08.2014 (piątek), godz. 20:00, Mleczarnia
Pieśni, jadło i napitek
Poezja i dania wieków średnich z degustacją w tle
Jacek Kowalski, Klub Świętego Ludwika

Staropolskie jadło przy muzyce i poezji , rymowane przepisy i degustacja historycznych potraw.
Spotkanie biegnące dwutorowo: z jednej strony muzyka średniowieczna – pieśni biesiadne i miłosne wykonywane przez Klub Świętego Ludwika, utwory truwerów i trubadurów przetłumaczone na język polski przez wybitnego barda Jacka Kowalskiego. Z drugiej strony – kotły, garnki i patelnie, w których powstaną historyczne dania, których przygotowaniem pokieruje Jacek Kowalski, recytując przy tym zrymowane przez siebie, staropolskie przepisy. Koncert zakończy się degustacją przy muzyce.


23.08.2014 (sobota), godz. 20:00, Aula Ossolineum
XIX-wieczny Café-Salon
Duo Sirocco: Nathalie Houtman – csakan, Raphaël Collignon – fortepian stołowy

Popołudnie spędzone przy kawie i słuchaniu wiedeńskiej muzyki salonowej na csakan i fortepian. Tak jak i specjalnie parzona kawa, specjalnością wiedeńską był csakan – forma fletu prostego zaopatrzonego w system klap, który dysonował silniejszym brzmieniem umożliwiającym grę z fortepianem,. Dysponował także możliwościami technicznymi koniecznymi do wykonywania romantycznej, niejednokrotnie bardzo wirtuozowskiej, a jednak rozrywkowej muzyki, która rzadko rozbrzmiewała w atmosferze koncertowego skupienia.


24.08.2014 (niedziela), godz. 20:00, Ratusz
Uczta w Ratuszu
Wrocławska muzyka na uroczystości miejskie XVI i XVII wieku
Ars Cantus, Serenissima Wratislavia

Muzyka, taniec i inscenizacja w atmosferze patrycjuszowskiej uroczystości – wrocławska muzyka z XVI i XVII wieku zachowana w Bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego, przeznaczona na przyjęcia weselne, podejmowanie koronowanych głów, a także pisana w ramach składania życzeń noworocznych dla rady miejskiej, czy wykonywana w okolicznościach, którym towarzyszyło ucztowanie oraz tańce. Koncert wykonają śpiewacy wrocławskiego zespołu Ars Cantus, zespół instrumentów renesansowych z dominującą sekcją instrumentów dętych oraz tancerze wrocławskiego zespołu tańca dawnego Serenissima Wratislavia.
W 1192 roku Ryszard Lwie Serce sprzedał podbity przez siebie po drodze do Ziemi Świętej Cypr jednemu ze swych wasali, Guyowi de Lusignan. Tak rozpoczął się niemal trzystuletni okres władzy rodziny Lusignan nad tym krajem. W momencie przybycia Lusignanów populacja wyspy była w większości grecka oraz zorientowana kulturowo i religijnie na Bizancjum. W celu położenia solidnych fundamentów dla swej władzy dynastia Lusignan stworzyła królestwo oparte na standardach zachodnich, a dwór Lusignanów w Nicosii stał się centrum zachodnioeuropejskiej kultury i stylu życia. Jedyny zachowany do dziś materialny ślad kultury muzycznej dworu królów Lusignan jest produktem kultury na wskroś francuskiej. Zabytek ten, powstały prawdopodobnie w ciągu dwóch pierwszych dekad XV wieku (tj. już w okresie schyłkowym panowania Lusignanów) określa się jako „najobszerniejszy zbiór muzyki francuskiej. Jest to zabytek muzyczny o wyjątkowej wartości ze względu na swe „peryferyjne“, cypryjskie pochodzenie oraz bogatą, wręcz monumentalną zawartość.

Organizator zastrzega sobie możliwość dokonania zmian w programie.

www.forum-musicum.pl
www.nfm.wroclaw.pl

Powrót