Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2013 2014 2015 2016 2017
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Słynąca z niespotykanego talentu i temperamentu artystycznego niemiecka śpiewaczka Simone Kermes (na zdjęciu) wystąpi w Filharmonii Narodowej w środę, 28 lutego 2015 roku o godz. 19:00 w kolejnej w tym sezonie odsłonie abonamentowego cyklu „Muzyka dawna”. Artystce towarzyszyć będzie znakomity niemiecki zespół Concerto Köln.

Simone Kermes to prawdziwa gwiazda sal koncertowych. Jej atutami są nie tylko fenomenalna technika i muzykalność, oryginalne, porywające interpretacje, ale także nietuzinkowa osobowość olśniewająca publiczność całego świata. Czarująca powierzchowność, przykuwające uwagę, wyszukane stroje, ale także żywiołowość połączona z nadzwyczajną ekspresją ruchu i mimiki wyróżniają artystkę spośród innych gwiazd muzyki. Obdarzona jest rzadkim rodzajem głosu - sopranem dramatyczno-koloraturowym. Jej szeroki repertuar sięga od muzyki baroku, przez klasycyzm do słynnych arii operowych romantyzmu. Artystka śpiewa także piosenki Marleny Dietrich.

Szczególnie jednak bliska jest jej muzyka baroku. I w takim właśnie repertuarze przedstawi się warszawskiej publiczności – wykona kunsztowne arie z oper Händla i Vivaldiego. Towarzyszyć jej będzie jeden z najbardziej znanych zespołów wykonujących muzykę dawną na instrumentach z epoki – Concerto Köln. Orkiestra złożona głównie z absolwentów kolońskiej Musikhochschule szybko zdobyła renomę i uznanie. Na ogół grywa bez dyrygenta, a jej liderem był przez dwie dekady skrzypek Werner Ehrhardt, później zaś flecista Martin Sandhoff. Specjalnością niemieckich muzyków stało się zwłaszcza przypominanie dzieł zapomnianych kompozytorów z XVIII i pocz. XIX wieku, lecz oczywiście często wykonują też kompozycje repertuarowego „kanonu”. Wśród znakomitych solistów, z którymi orkiestra współpracowała, byli m.in. Cecilia Bartoli, Vivica Genaux, Waltraud Meier, Philippe Jaroussky, Christoph Prégardien, Andreas Scholl, a także najlepsze chóry.


28 lutego 2015 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się koncert muzyki francuskiej. Solistką wieczoru pt. Sinfonia Iuventus i Jej Soliści będzie Julia Gniadek, koncertmistrzyni grupy wiolonczel w Orkiestrze.

Julia Gniadek ukończyła z wyróżnieniem studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie wiolonczeli prof. Tomasza Strahla. Swoje umiejętności doskonaliła na wielu mistrzowskich kursach interpretacji muzycznej w kraju i zagranicą, pracując pod okiem tak wybitnych autorytetów w dziedzinie gry na wiolonczeli, jak: Arto Noras, Ivan Monighetti, Julius Berger, Umberto Clerici, Daniel Veiss, Tomasz Strahl, Kazimierz Michalik, Rafał Kwiatkowski czy Dominik Połoński. Występowała jako solistka i kameralistka z wieloma zespołami orkiestrowymi polskich filharmonii: w 2003 roku w „Nadzwyczajnym Koncercie Charytatywnym" pod patronatem prezydenta Warszawy, w Filharmonii Narodowej z Koncertem wiolonczelowym Elgara pod batutą Rubena Silvy.

Podczas sobotniego wieczoru Julia Gniadek wykona I Koncert wiolonczelowy a-moll Camille’a Saint-Saënsa.

Koncert rozpocznie i zakończy muzyka Hectora Berlioza: Uwertura Karnawał rzymski na początku i ciesząca się ogromną popularnością Symfonia fantastyczna na zakończenie. Całość poprowadzi Tadeusz Wojciechowski - Dyrektor naczelny orkiestry Sinfonia Iuventus.

Bilety dostępne na www.eBilet.pl oraz sklep.polskieradio.pl, a także w kasie Studia Koncertowego (ul. Modzelewskiego 59) na godzinę przed koncertem.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


Koncert Chóru Filharmonii Krakowskiej, zatytułowany Der Abend, odbędzie się w sobotę, 28 lutego 2015 roku o godz. 18.00 w Sali koncertowej Filharmonii w Krakowie.

W programie kompozycje chóralne Richarda Straussa – Der Abend op. 34 z cyklu Zwei Gesänge, Ernsta Peppinga – Kyrie i Gloria z Missa Dona Nobis Pacem, Arnolda Schönberga – Friede auf Erden op. 13, Michała Ziółkowskiego – Agnus Dei, Łukasza UrbaniakaNunc Dimittis, Macieja MałeckiegoNa lipę z cyklu 3 pieśni do słów Jana Kochanowskiego i Marka JasińskiegoPsalm 100.

Zespół filharmoniczny przygotowany przez Teresę Majkę-Pacanek poprowadzi współpracujący już wielokrotnie z krakowskimi artystami – Jan Łukaszewski, uznawany za jednego z najznakomitszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej; dyrygent, dyrektor naczelny i artystyczny Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis. Podczas sobotniego koncertu w Filharmonii Krakowskiej wystąpi także wirtuoz organów – Andrzej Białko, który zaprezentuje Improwizację na temat polskiej pieśni kościelnej Święty Boże op. 38 Mieczysława Surzyńskiego.


Dzieje grzechu - balet fabularny na motywach powieści Stefana Żeromskiego do muzyki Mieczysława Karłowicza, realizowany w technice tańca neoklasycznego, będzie można zobaczyć dwukrotnie na scenie Opery na Zamku w Szczecinie – 28 lutego i 1 marca 2015 roku.

Fabularny spektakl baletowy inspirowany jest filmem Waleriana Borowczyka, okrzykniętym największym skandalem polskiego kina i równie głośną książką Stefana Żeromskiego o tym samym tytule. Historia kobiety osamotnionej w świecie mężczyzn. Kobiety, która wiedziona namiętnościami trafia na samo dno. Kobiety, która od tego dna potrafi się odbić i ocalić pierwiastek siebie. Również historia świata. Świata, w którym emocje, uczucia i słabości są obserwowane jak w sklepowej witrynie.

Klimat spektaklu podkreślają kostiumy Tijany Jovanovic, scenografia Wacława Ostrowskiego oraz projekcje multimedialne, które przygotowuje Krystian Drywa. Kierownictwo muzyczne sprawuje Jerzy Wołosiuk. Wizualna strona spektaklu inspirowana jest twórczością Edwarda Muncha.