Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2014 2015 2016 2017 2018
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Anna Jeruć – sopran

Sopranistka z Olecka. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną w Suwałkach pod kierunkiem M. Borowskiej oraz studia magisterskie na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej we Wrocławiu pod kierunkiem E. Sąsiadka. Zdobyła powszechne uznanie krytyków za przepiękny, pełen emocji portret Violetty w operze Traviata. Obecne i przyszłe angaże artystki to między innymi Violetta w nowej produkcji Traviaty Opera North, Mathilde w spektaklu Opery Narodowej Wilhelm Tell w reżyseri i Davida Poutney'a, szwedzki debiut w roli Violetty na Festiwalu Opera på Skäret, Donna Elwira w spektaklu Don Giovanni English Touring Opera, Hanna w Strasznym Dworze w Operze Narodowej oraz występy podczas gali koncertowych z Royal Philharmonic Orchestra w Royal Festival Hall w Londynie oraz ze Swedish Chamber Orchestra w Szwecji.

Anna zadebiutowała w 2012 jako Pamina w Czarodziejskim flecie na Festiwalu Operowym w Wexford. Występowała również jako Violetta na Festiwalu Operowym w Wexford oraz Festiwalu Operowym w Dorset pod batutą Sir Jonathana Millera, gościnnie jako solistka podczas koncertu galowego na Festiwalu w Wexford oraz jako Fiordiligi i Micela dla London Festival Opera.

Wśród jej ról operowych są między innymi Violetta - Traviata, Pamina - Czarodziejski flet, Magda - Jaskółka, Micaela - Carmen, Musetta - La Bohème, Fiordiligi - Cosi fan tutte, Monica - Medium. Zaśpiewała w tytułowej roli w premierze Halki Moniuszki w Wielkiej Brytanii. Artystaka otrzymała Nagrodę Geralda Arnolda oraz stypendium dla najbardziej obiecującego artysty od Wexford Festival Opera w 2012 za partię Paminy w Czarodziejskim flecie. W Polsce była laureatką wielu konkursów wokalnych: Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Dusznikach Zdroju, Konkursu Młodych Śpiewaków Operowych w Katowicach, Konkursu Moniuszkowskiego w Białym Stoku, Konkursu im. Haliny Halskiej we Wrocławiu. Otrzymała liczne nagrody, w tym między innymi Stypendium Prezydenta Miasta Suwałki. Ania współpracuje z wieloma zespołami operowymi i festiwalami w Europie, w tym między innymi z Festiwalem Operowym w Wexford, Festiwalem Muzycznym w Schleswig-Holstein pod dyrekcją Rolfa Becka, London Festival Opera, Festiwalem Operowym w Dorset pod dyrekcją Jonathana Millera oraz Opera di Peroni.

Jej debiut koncertowy miał miejsce w Teatrze Narodowym w Warszawie. Uczestniczyła wlicznych zajęciach i kursach w Hamburgu, Wiedniu, Warszawie i Londynie (National Opera Studio).

W ramach repertuaru koncertowego, artystka wystąpiła jako solistka w Exsultate Jubilate podczas Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego, w Requiem Verdiego na Festiwalu w Shaldon, podczas gali operowej świętującej rok miasta Limerick jako Miasta Kultury z Voices of Limerick i Philipem Thomasem, w Pasji według Św. Jana Bacha w Bath Abbey z Bournemouth Symphony Chorus i Southern Sinfonia oraz w koncercie A History of Opera in Song inaugurującym sezon Opera North w Harewood House.


Marek Ruszczyński – fortepian

Pobierał edukację muzyczną pod kierunkiem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń w Gdańsku. Dorastał w epoce schyłku komunizmu i ścierania się kulturalnych wpływów "romantycznego" Wschodu z "oświeconym" Zachodem. Jako dziecko zdobył liczne nagrody krajowe, a w wieku 17 lat zajął trzecie miejsce w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Andorze. W wielu 19 lat otrzymał nagrodę polskiego Ministerstwa Kultury i Edukacji za osiągnięcia muzyczne oraz nagrodę Klubów Rotary w Gdańsku i Brukseli dla najlepszego maturzysty pośród szkół artystycznych Polski północnej. Studiował akompaniament wokalny w GSMD pod okiem Ronana O'Hora'y i Rudolfa Piernay'a, gdzie otrzymał również Gold Medal Accompanist Prize w latach 2009 i 2011. Kolejnym sukcesem artysty było zdobycie Prix de Piano w Nadia and Lili Boulanger International Voice-Piano Competition w 2012 w Paryżu. Po ukończeniu GSMD, szkolił się z pomocą licznych uznanych artystów takich jak Christa Ludwig i Dietrich Fischer-Dieskau.

Jest uczestnikiem programów Samling Artis i Britten- Pears Young Artist oraz absolwentem Academie Musicale de Villecroze. Dzięki wsparciu otrzymanemu od Opera Awards Foundation, Marek szkolił się jako repetytor fortepianowy w National Opera Studio w Londynie. Występował w licznych salach koncertowych w Europie, w tym między innymi w Wigmore, Barbican, Berlin Philharmonie, Musikverein w Wiedniu oraz Carnegie Hall w Nowym Jorku. Wśród angaży artysty są również recitale wokalne w Paris Opera de Bastille pod kierownictwem Marilyn Horne, stanowisko oficjalnego akompaniatora na kursach mistrzowskich Teresy Berganzy w Acedemie Musicale de Villecroze oraz coach językowy podczas inscenizacji Króla Rogera w Royal Opera House w Londynie.


Powrót