Polmic - FB

calendar of events

2020 2021 2022 2023 2024
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

28 maja 2022 o godz. 18.00 Camerata Silesia wystąpi w siedzibie NOSPR na koncercie poświęconym pamięci Andrzeja Chłopeckiego (1950–2012). W tym roku upłynie dziesięć lat od śmierci muzykologa, którego śmiało można określić mianem legendy polskiej krytyki muzycznej.

Andrzej Chłopecki należał do grona najwybitniejszych polskich krytyków muzycznych, a jego lotność umysłu i lekkość pióra (niejednokrotnie bardzo ostrego!) stanowią wzór dla kolejnych pokoleń recenzentów.

Usłyszymy dzieła Krzysztofa Pendereckiego, Stanisława Krupowicza, Pawła Mykietyna, Aleksandra Nowaka. Koncert poświęcony jego pamięci zwieńczy Phylakterion Pawła Szymańskiego: osoba i twórczość urodzonego w Warszawie kompozytora zawsze była mu bowiem szczególnie bliska. Napisany w 2011 roku Phylakterion – dedykowany Annie Szostak i założonej przezeń grupie wokalnej – w swej powoli rozwijającej się narracji dotyka przestrzeni między religią a magią, gdzie pełna tajemnicy aura brzmieniowa starożytnej greki i języka nubijskiego wprowadza słuchacza w swoisty rytuał przejścia: tytułowe zaklęcie, znajdujące się na ścianie krypty grobowej greckiego biskupa, miało bowiem pomóc mu bezpiecznie przekroczyć progi wieczności. Wykonanie Phylakterionu podczas „Warszawskiej Jesieni” w 2012 roku miało miejsce dokładnie dwa dni po śmierci Chłopeckiego: nieprzypadkowo wówczas jedno z magicznych imion zostało zmienione na „Andreas”...

Agnieszka Nowok-Zych

Informacja o biletach: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/camerata-silesia-chlopecki-in-memoriam 


Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

28 maja 2022 o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Anny Sułkowskiej-Migoń wykona Uwerturę „Morskie Oko” Zygmunta Noskowskiego, Koncert skrzypcowy A-dur Mieczysława Karłowicza, trzy poematy symfoniczne z cyklu Moja ojczyzna Bedřicha Smetany oraz Melodię a-moll Myrosława Skoryka.

Wykonawczynią Koncertu A-dur Karłowicza będzie Małgorzata Wasiucionek, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Romana Lasockiego. Studiowała również w Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Pierre’a Amoyala. Tryumfatorka wielu międzynarodowych konkursów, w 2017 roku otrzymała tytuł doktora sztuk muzycznych, a rok później została adiunktem na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego.

Prowadząca koncert Anna Sułkowska-Migoń w bieżącym sezonie współpracuje z Orkiestrą w ramach programu „Dyrygent-Rezydent”. Młoda, utalentowana artystka kontynuuje studia magisterskie w zakresie dyrygentury symfonicznej w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Łukasza Borowicza, a także w ramach specjalności edukacja muzyczna – prowadzenia zespołów wokalnych. W 2022 zwyciężyła w międzynarodowym konkursie dyrygenckim „La Maestra 2022” organizowanym przez Philharmonie de Paris oraz Paris Mozart Orchestra. Jest również laureatką Taki AlsopFellowship Award Recipient.

Koncert współorganizowany jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Dyrygent-rezydent”, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Piotr Maculewicz

Więcej: https://sinfoniaiuventus.pl/ 


Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Miasto Mińsk Mazowiecki zaprasza na wydarzenie roku – plenerowy Koncert oratoryjno-symfoniczny z udziałem światowej sławy mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej, podczas którego odbędzie się światowa premiera VI Symfonii „Święty Boże” Grzegorza Duchnowskiego. To finałowe wydarzenie obchodów jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich miastu Mińsk Mazowiecki będzie miało miejsce na terenie Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego przy ul. Budowlanej 4, 29 maja 2022 o godz. 18.00.

VI Symfonia „Święty Boże” Grzegorza Duchnowskiego na mezzosopran, chór mieszany i orkiestrę do słów hymnu Jana Kasprowicza powstała na zamówienie Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim z okazji jubileuszu. W plenerze Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego zabrzmią również takie dzieła wokalno-instrumentalne Grzegorza Duchnowskiego, jak Credo z Missa Pro Peccatis Mundi oraz Veni Creator.

Sinfonia Varsovia wystąpi pod batutą Anny Duczmal-Mróz obok Chóru Politechniki Warszawskiej i Chóru Tibi Domine, a także solistów – Małgorzaty Walewskiej, Anny Mikołajczyk (soprany), Anety Łukaszewicz (mezzosopran), Tomasza Raffa i Patryka Rymanowskiego (basy).

Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Dodatkowe informacje: https://www.minsk-maz.pl/ 

Spot promujący wydarzenie

ZOBACZ: wydarzenie na FB


Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Na koncert rodzinny w siedzibie NOSPR 29 maja o godz. 16.00 składają się opowieści o świecie przyrody: utwory o owadach, ptakach i świecie wodnym. Kompozytorzy proponują słuchaczom niecodzienną grę wyobraźni – zabawę dźwiękiem, tekstem, kolorami, melodiami i instrumentami…

Utwory zaprezentuje Orkiestra Muzyki Nowej pod batutą młodego dyrygenta Filipa Hugeta. Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Dyrygent-rezydent", finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roli solistki wystąpi znakomita polska sopranistka Joanna Freszel.

Pieśni dziecięce Joanny Szymali napisane do słów Marii Konopnickiej opowiadają o świecie przyrody oraz zjawisk z nią związanych, co uwidocznione jest w kolejnych tytułach: Dzień dobry, W lecie, Tęcza i Dobranoc. Świat radosny i jasny – zarówno w poezji, jak i muzyce.

Jarosław Siwiński znany jest między innymi z projektów multimedialnych łączących muzykę improwizowaną z elementami wizualnymi. Ornitologia to muzyczna opowieść o świecie ptaków. Autorką tekstu jest Małgorzata Kołcz – poetka i kontrabasistka. Utwór ukazuje pasjonującą grę skojarzeń, łączy różne formy faktur i form muzycznych, kolorów i świergotów. Całość może być niezwykłą inspiracją dla wyobraźni, nie tylko dziecięcej.

Owadologia Anny Marii Huszczy opowiada historię Pani Komarzycy, która na swojej drodze spotyka Żuka Mruka, Panieneczkę Biedroneczkę i inne dziwne stwory. A Hydrologia Adriana Robaka, napisana do słów Mai Baczyńskiej, opowiada o wodnym żywiole.

Magdalena Stochniol

Informacja o biletach: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/orkiestra-muzyki-nowej-aleksander-lason-joanna-freszel 


W Filharmonii Narodowej w Warszawie 31 maja 2022 o godz. 19.00 wystąpi Adam Kośmieja w ramach programu „Scena Muzyki Polskiej”, którego współorganizatorami są Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Filharmonie w całej Polsce. W interpretacji pianisty usłyszymy utwory znanych na całym świecie kompozytorów polskich XX wieku: Aleksandra Tansmana, Tomasza Sikorskiego oraz Kazimierza Serockiego, w tym – w przededniu Międzynarodowego Dnia Dziecka – śliczne miniatury dla dzieci Krasnoludki jego autorstwa.

Zabrzmią utwory rzadko wykonywane i włączane do dzisiejszych programów recitali fortepianowych. Jak zaznacza sam artysta, „Różnorodność stylistyczna, barwowa i dramatyczna odegrała ważną rolę w budowaniu narracji tego programu, aczkolwiek najciekawsze było dla mnie zbudowanie małej opowieści i napięcia poprzez wyselekcjonowaną kompilację wybranych kompozycji”. W 2022 roku obchodzimy 100-letnią rocznicę urodzin Kazimierza Serockiego, dlatego nie mogło zabraknąć jego utworów w tym programie: najpoważniejszego i najtrudniejszego dziełem Kazimierza Serockiego na fortepian solo – Sonaty z 1955 roku, prawdziwych małych arcydzieł – miniatur dla dzieci Krasnoludki, pełnych polskiego folkloru i mistrzowskiej finezji kompozytora w doborze środków wyrazu w tak ograniczonej formie, oraz sonorystycznego i nadal „świeżego” w swym nowatorstwie A piacere.

Adam Kośmieja to jeden z najbardziej wyrazistych polskich pianistów młodego pokolenia. Jest artystą nieustannie poszukującym, którego repertuar i doświadczenia koncertowe obejmują utwory zarówno klasyczne jak i awangardowe oraz multimedialne. Prowadzi ożywioną działalnośc koncertową w kraju i za granicą, która zaprowadziła go do sal koncertowych Ameryki Północnej, Europy i Azji m.in.: Weill Recital Hall w Carnegie Hall i Yamaha Concert Artist’s Hall w Nowym Jorku.

Więcej: https://nimit.pl/wydarzenia/adam-kosmieja-scena-muzyki-polskiej-3/