Polmic - FB

calendar of events

2021 2022 2023 2024 2025
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NOSPR 1.5.23W ramach programu „Instytucje przyszłości - współpraca NOSPR i Konserthuset Stockholm" 1 maja 2023 o godz. 19.00 w tej znanej sali koncertowej młodzi wirtuozi, uczestnicy Akademii NOSPR i Akademii Królewskiej Orkiestry Filharmonicznej w Sztokholmie „RSPO Orchestra Academy”, wykonają na kolejnym wspólnym koncercie muzykę dwóch polskich kompozytorów: Henryka Góreckiego i Andrzeja Panufnika w połączeniu ze słynną IV Symfonią Gustava Mahlera w wersji kameralnej i utworem szwedki Andrei Tarrodi opartym na ukraińskich i szwedzkich melodiach ludowych.

Utalentowani artyści spotykają się po raz trzeci w ciągu niecałego roku w ramach projektu „Instytucje przyszłości 2023„ dofinansowanego ze środków programu „Kultura Inspirująca” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tym razem jest to charytatywny koncert na rzecz Ukrainy pod dyrekcją polskiego dyrygenta – Vincenta Kozlovsky’ego. W roli solistów usłyszymy polskiego pianistę Tymoteusza Biesa, szwedzko-ukraińską pianistkę Natalię Pasiecznik oraz polsko-ukraińską sopranistkę Olgę Pasiecznik. Koncert jest częścią Europejskiego Festiwalu „Ukraińska Wiosna”, organizowanego przez sieć Europejskich Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej (EUNIC), której członkiem jest Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy z Komisją Europejską.

Tematem przewodnim tegorocznej prezydencji Szwecji w UE jest zjednoczony front Europy na rzecz Ukrainy.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/piesni-z-nieba-koncert-dla-ukrainy 


Z klasyka 4.5.23

Światowej sławy artyści - Urszula Kryger i Łukasz Kuropaczewski - dzięki programowi „Z klasyką przez Polskę", realizowanemu przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, wystąpią po raz pierwszy w Białowieskim Ośrodku Kultury (4 maja 2023 o godz. 18.00), w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu (5 maja o 14.00) oraz w dawnej synagodze w Siemiatyczach (6 maja o 19.00).

Urszula Kryger, profesor Akademii Muzycznej w Łodzi, dokonała wielu nagrań dla rozgłośni radiowych i firm fonograficznych. Sześć z nich zostało nagrodzonych "Fryderykiem". Szczególną uwagą obdarza muzykę kameralną – jej sztuka interpretacji pieśni łączy w sobie perfekcyjność z niezwykłą naturalnością. Łukasz Kuropaczewski był wykładowcą University of Pennsylvania w Filadelfii, od 2008 roku jest profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz (od 2018) również Kunstuniversität Graz. Występował z recitalami w wielu krajach europejskich, a także w Japonii, Chinach, Kanadzie, USA, Meksyku i Panamie.

Podczas najbliższych koncertów we wschodniej Polsce profesorowie zaprezentują Suite in Modo Polonico Aleksandra Tansmana oraz utwory Issaca Albéniza, Joaquína Rodriga, Heitora Villa-Lobosa i Manuela de Falli.

Szczegóły: https://nimit.pl/ 


Lieder 6.5.23Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W 2018 roku Tomasz Raff dokonał prawykonań cykli pieśni M. Weinberga Tryptyk op. 99 i Profil op. 88 w August-Kestner-Museum w Hanowerze. W maju 2023, po 5 latach dziejowych zawirowań na świecie, artysta wraca do Niemiec, by wykonać poszerzony wajnbergowski program. Koncerty będą miały miejsce 7 maja o godz. 17.00 w innowacyjnej przestrzeni co-workingowej „Die Rampe – Hannover” oraz 6 maja o godz. 19.45 w Getyndze, w Clavier-Salon prowadzonym przez prof. Gerrita Zitterbarta.

Oba recitale Tomasz Raff wykona w duecie z pianistką Moniką Kolasińską. Kameralna atmosfera recitali oraz ważny przekaz zawarty w surowej, oszczędnej formie muzyki Mieczysława Wajnberga wzbogacony zostanie przez wizualizacje z gatunku video-art autorstwa Zuzanny Grzegorowskiej.

Mimo, że swoje ostatnie pieśni Wajnberg skomponował około 40 lat temu, zaczęły być zatrważająco aktualne właśnie teraz, gdy duchy niemal zapomnianej, wojennej przeszłości znów się przebudziły.

Wyprawa artystyczna polskich muzyków do Niemiec wspierana jest przez Instytut Adama Mickiewicza, stowarzyszenie ensemble artists e.V. z Hanower oraz Fundację o.to.ja.

Dodatkowe informacje: https://iam.pl/ 


Spotkanie 6.5.23

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Różnorodne wydarzenia organizowane w ramach „Spotkania z mistrzem” to jedyna taka okazja, by w krótkim czasie lepiej poznać międzynarodowej sławy skrzypka Mariusza Patyrę. W trakcie zaledwie kilku dni artysta zaprezentuje się w różnych okolicznościach i rolach – jako pedagog i wirtuoz, w czasie warsztatów gry solowej i orkiestrowej, w sali ćwiczeniowej i na estradzie. Wydarzenia w ramach „Spotkania z mistrzem” odbędą się w dniach 6-11 maja 2023 roku w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi ( ul. Żubardzka 2a) oraz w Pałacu Akademii Muzycznej w Łodzi (ul. Gdańska 32). Wstęp wolny.

Trzy koncerty projektu będą otwarte dla publiczności. Podczas pierwszego z nich – 8 maja – Mariuszowi Patyrze partnerować będzie Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Łodzi pod dyrekcją Jerzego Swobody. 9 maja muzycy prawykonają kompozycję Sławomira Kaczorowskiego Mesto per orchestra pod kierownictwem Swobody, który tegoż dnia świętować będzie jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Kolejny z zaplanowanych koncertów zwieńczy dwudniowe otwarte lekcje mistrzowskie: 11 maja w Sali Balowej Pałacu Akademii Muzycznej w Łodzi publiczność wysłucha koncertu w wykonaniu mistrza i studentów.

Hybrydowa formuła wydarzenia (stacjonarnie oraz online poprzez platformę YouTube) umożliwi obserwację pracy cenionego artysty młodym adeptom gry na skrzypcach i melomanom z całej Polski.

„Spotkanie z mistrzem” jest projektem organizowanym przez Akademię Muzyczną w Łodzi oraz Stowarzyszenie Promocji Inicjatyw Artystycznych Operativa. Zadanie publiczne Łódź Akademicka – naukowa, kreatywna i wielokulturowa 2022/23 finansowane jest z Budżetu Miasta Łodzi.

Plan wydarzeń: https://www.amuz.lodz.pl/pl/koncerty-i-wydarzenia-zapowiedzi/maj-2023 


Festiwal Lancut 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

62. edycja Muzycznego Festiwalu w Łańcucie odbędzie się w dniach 6 maja - 4 czerwca 2023. Koncerty zaplanowano zarówno w przestrzeniach Muzeum Zamku w Łańcucie, jak i w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

Podczas 13 wydarzeń w ramach tego prestiżowego przedsięwzięcia wystąpią znakomici artyści z całego świata, m.in. baryton Artur Ruciński, amerykański tenor Charles Castronovo, francuski zespół La Chapelle Harmonique, The Nazareth College Chamber Singers, renomowane Berlin Piano Trio, rumuński pianista Mihai Diaconescu.

W ramach oficjalnej trasy Laureatów XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, organizowanego przez Towarzystwo Wieniawskiego we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbędzie się koncert Hiny Maedy, która zaprezentuje m.in. utwory Henryka Wieniawskiego.

Organizatorzy zaplanowali także spektakl teatralny Pani Pylińska i sekret Chopina, koncert piosenkarki Tanity Tikaram oraz widowisko Discovery & Movie - niezwykły projekt skomponowany i zaaranżowany przez Pawła Steczka, prezentujący muzykę napisaną specjalnie dla Discovery Channel do serialu Flota Duchów.

Szczegółowy program: https://festiwallancut.pl/kategoria-produktu/repertuar/2023/ 


Hashtag 6.5.23Patronat medialny nad koncertami Hashtag Ensemble sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W programie koncertu Hashtag Ensemble 6 maja 2023 o godz. 16.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN usłyszymy cztery utwory: amerykańskiego kompozytora Judda Greensteina, ukraińskiej kompozytorki Victorii Polevy, izraelskiej kompozytorki Aviy Kopelman i polskiego kompozytora Wojciecha Błażejczyka.

Tematem Angels of Peace Wojciecha Błażejczyka jest horror wojny w Donbasie. Tytuł odnosi się do medalu, tradycyjnego prezentu wręczanego w Watykanie przywódcom państw. W 2015 roku z rąk papieża przyjął go Władimir Putin. W tym utworze Błażejczyk w prześmiewczym geście recytuje w trąbkę fragmenty "pokojowych" przemówień Putina ("Zawsze będziemy po stronie sił pokoju z tymi, którzy wybierają drogę równego partnerstwa, którzy negują wojnę jako sprzeczną z samą istotą życia i ludzkiej natury"), prowadząc utwór do przejmującego finału.

Koncert odbywa się w ramach obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim organizowanych przez Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy.

Koncert finansuje Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy. Bezpłatne wejściówki można pobrać online lub w punkcie informacyjnym dzielnicy śródmieście przy ul. Nowogrodzkiej 43.

Partnerem koncertu jest Muzeum POLIN. Więcej informacji: https://polin.pl/pl/phantom-peace-koncert-hashtag-ensemble 


MuzykaOdzyskana 8.5.23Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny jest w posiadaniu unikatowego zbioru partytur. Podczas koncertu „Muzyka odzyskana" z okazji 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej, 8 maja 2023 o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się warszawska premiera muzyki Artura Malawskiego do filmu Robinson warszawski w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy. Zabrzmi również muzyka Romana Palestra do filmu Miasto nieujarzmione.

Film Robinson warszawski stał się świadectwem przemian zachodzących w Polsce w latach 40. XX wieku. Ówczesna władza nie pozwoliła na projekcję i jego kopia nie przetrwała do dzisiejszych czasów. Zachowała się jedynie partytura z muzyką Artura Malawskiego. W wyniku działania cenzury fabuła filmu została zmieniona i w rezultacie powstał nowy film Miasto nieujarzmione z muzyką Romana Palestra. Partyturę Malawskiego odnaleziono dopiero w 2020 roku, podczas reorganizacji zbiorów nut Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

W związku z rocznicą zakończenia II wojny światowej, właśnie muzyka do tych dwóch filmów, będących filmowym sygnałem przepracowywania przez społeczeństwo traumy powstania warszawskiego, zostanie zaprezentowana publiczności. Koncert będzie rejestrowany i udostępniony na stronie https://ninateka.pl/ 

Bilety: https://bit.ly/41PYtzV 


Anima 9.5.23Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

9 maja 2023 o godz. 18.00 Instytut Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego po raz piąty organizuje koncert poświęcony twórczości współczesnych kompozytorów. Będzie miał miejsce w Sali Kameralnej Filharmonii Zielonogórskiej. Wstęp wolny!

Tym razem projekt ma charakter międzynarodowy. Oprócz kompozytorów reprezentujących Zieloną Górę i Poznań zaproszeni zostali do współpracy kompozytorzy i wykonawcy z Hanoweru, gdzie w ramach festiwalu Klangbrücken odbędą się premiery wszystkich kompozycji Tempus fugit Katarzyny Kwiecień-Długosz, Sonnenwende Zbigniewa Kozuba, Weiter Artura Kroschla, 9(0) minut skupienia na 5 Stanisława Leśniewskiego, Das unbewusste Seelenleben Ilgın Ülkü, ...sous les mers... Thorstena Enckego. Następnie niemiecki zespół Musica Assoluta zaprezentuje te kompozycje w Zielonej Górze i Poznaniu.

Wiosenny koncert obejmuje kompozycje inspirowane szeroko pojętym pierwiastkiem duchowym. W tytułach kompozycji znajdziemy tajemnicze słowa-klucze: czas, skupienie, przesilenie, podświadomość, dusza, woda. Wszystkie kompozycje przeznaczone są na klarnet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian.

Planowany koncert jest owocem współpracy Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego z Katedrą Kompozycji Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu i zespołem Musica Assoluta z Hanoweru.

Szczegółowy program: https://imu.uz.zgora.pl/anima-dusza-seele/ 


Moniuszko 10.5.23

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach cyklu "Opera w Auli UAM" Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu pod batutą Marca Guidariniego wykonają dzieła Stanisława Moniuszki i Witolda Lutosławskiego. Ich muzyka zabrzmi 10 maja 2023 w Auli Uniwersyteckiej o godz. 19:00. W roli solistów wystąpią Magdalena Nowacka (sopran), Magdalena Wilczyńska-Goś (mezzosopran), Piotr Friebe (tenor) i Damian Konieczek (bas).

Tworzyli w różnych epokach, siłą rzeczy ich spojrzenie na muzykę i dobór środków wyrazu były odmienne. Łączy ich talent, nieprzeciętna wrażliwość i stylistyczna wirtuozeria. Moniuszko i Lutosławski, bo to o nich mowa, będą bohaterami kolejnego koncertu w ramach cyklu "Opera w Auli UAM".

Zabrzmią wszystkie Litanie ostrobramskie Stanisława Moniuszki, a także Piosenka - trzecia część Małej Suity Witolda Lutosławskiego oraz Interludium na orkiestrę i Lacrimosa na sopran, chór i orkiestrę tegoż autora.

Zapraszamy na wieczór z muzyką polską!

Szczegóły: https://opera.poznan.pl/pl/litanie-ostrobramskie 


KoncertMuzyki 10.5.23Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

10 maja 2023 o godz. 18.00 zainaugurowany zostanie cykl koncertowy w budynku historycznym Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Pierwszy koncert poświęcony będzie w całości muzyce polskiej.

Wystąpią utalentowani uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu. W ich wykonaniu zabrzmią kompozycje na fortepian solo, flet, skrzypce, harfę, trąbkę, wiolonczelę, kontrabas i klawesyn autorstwa Karola Kurpińskiego, Fryderyka Chopina, Tadeusza Szeligowskiego, Stefana Bolesława Poradowskiego, Grażyny Bacewicz i Witolda Lutosławskiego. Uczniowie Wydziału Wokalistyki Jazzowej ZSM w Poznaniu i Policealnego Studium Piosenkarskiego im. Czesława Niemena obiecują również piosenkowo-poetyckie niespodzianki - zaprezentują utwory do słów polskich poetów.

Wydarzenie poprowadzi koordynator koncertów w Bibliotece - pianista Jakub Dera, wykładowca Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu.

Dodatkowe informacje: http://www.bracz.edu.pl/event/koncert-muzyki-polskiej/ 


KatowiceKultura 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szkockie groty Mendelssohna, sielska wieś Beethovena, krajobraz dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego Karłowicza to tylko skrawek malowniczej układanki Międzynarodowego Festiwalu „Katowice. Kultura. Natura". Tegoroczna edycja pod hasłem „Pejzaż” będzie miała miejsce w NOSPR w dniach 11–21 maja 2023.

Wśród gwiazd tegorocznego Festiwalu – kontratenorzy Jakub Józef Orliński i Paul-Antoine Bénos-Djian, wiolonczeliści Ivan Karizna i Andrei Ioniță, pianista Louis Lortie. Oprócz NOSPR wystąpią również światowej sławy zespoły: Il Pomo d’Oro pod batutą Francesca Cortiego, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin pod dyrekcją Vladimira Jurowskiego, London Philharmonic Orchestra pod wodzą maestro Paava Järviego.

W programie wyjątkowego wydarzenia znalazły się m.in. olśniewające Wariacje symfoniczne i Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego, Rapsodia litewska Mieczysława Karłowicza – jego jedyny „pejzażowy” poemat symfoniczny.

Pełen program tegorocznej edycji: https://nospr.org.pl/pl/program/festiwal-katowice-kultura-natura 


NFM 11.5.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Występ Tansman Trio 11 maja 2023 o godz. 19:00 w Narodowym Forum Muzyki będzie znakomitą okazją do wysłuchania przeznaczonego na skrzypce, altówkę i wiolonczelę dzieła autorstwa patrona zespołu. W programie znalazły się także napisane na tę niebanalną obsadę utwory trzech innych kompozytorów: Ernsta von Dohnányiego, Franza Schuberta i Krzysztofa Pendereckiego.

Ukończone w 1946 roku Trio smyczkowe Aleksandra Tansmana składa się z czterech ogniw: motorycznej Toccaty, przepełnionej smutkiem Elegii, pełnego nerwowej energii Scherza i poważnego finału. Chociaż urodzony w 1897 roku w Łodzi kompozytor był prawdziwym obywatelem świata i już w młodych latach odniósł wielki sukces jako twórca i pianista, to w ojczyźnie jego twórczość była do niedawna prawie całkowicie zapomniana. Dzięki zainteresowaniu otwartych na nowości wykonawców młodego pokolenia sytuacja ta obecnie zmienia się, a muzyka Aleksandra Tansmana coraz częściej rozbrzmiewa w salach koncertowych.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/9320 


Z klasyka 11.5.23Laureat tegorocznej Nagrody Muzycznej „Fryderyk" przyznawanej przez Akademię Fonograficzną - Kwartet Śląski weźmie udział w projekcie „Z klasyką przez Polskę" i wystąpi w województwie świętokrzyskim. Koncerty odbędą się 11 maja 2023 o godz. 18.00 w Staszowskim Ośrodku Kultury, 12 maja o 19:00 w Gminnym Centrum Kultury w Solcu-Zdroju oraz 13 maja o 17:00 w Miejsko-gminnym Ośrodku Kultury im. Aleksandra Patkowskiego w Ożarowie.

W repertuarze jednego z czołowych i wielokrotnie nagradzanych polskich zespołów kameralnych szczególne miejsce zajmuje muzyka polska. Pod koniec 2022 roku Kwartet Śląski wydał siedmiopłytowy album zawierający komplet siedemnastu kwartetów smyczkowych Mieczysława Wajnberga, zarejestrowanych dla wytwórni CD Accord. Właśnie ostatnia płyta tego cyklu, zawierająca kwartety 5 & 6, została uhonorowana „Fryderykiem".

Podczas najbliższych koncertów zespół zaprezentuje XVII Kwartet smyczkowy Wajnberga oraz I Kwartet smyczkowy Stanisława Moniuszki i Kwartet smyczkowy A-dur op. 41 nr 3 Roberta Schumanna.

„Z klasyką przez Polskę" to projekt Polskiego Impresariatu Muzycznego realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego i pod jego patronatem.

Szczegółowe informacje: https://nimit.pl/wydarzenia/ 


MusicaElectronicaNova 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

11. Festiwal Musica Electronica Nova odbędzie się we Wrocławiu w dniach 13–21 maja 2023 roku. Tegorocznej edycji przyświecać będzie hasło "Kaleidophonia".

Jak podkreśla dyrektor Festiwalu Pierre Jodlowski "Planujemy kontynuować niektóre z projektów, które rozpoczęliśmy w poprzednich edycjach: dedykowane muzyce akustycznej Akusma Forum, projekty performatywne, zamówienia nowej muzyki u kompozytorów polskich i zagranicznych, projekty skierowane do młodszych odbiorców oraz partnerską relację z NFM Filharmonią Wrocławską. Chcemy zaprosić publiczność na zróżnicowane drogi, którymi podążają dzisiejsi kompozytorzy, oraz stworzyć festiwal, który będzie przestrzenią wolnej ekspresji i dialogu z odbiorcą".

W programie znalazły się prawykonania światowe Just a little beat Pawła Hendricha, W biały, biały dzień Marty Śniady, Ogród cyklów Mateusza Śmigasiewicza. Osobny koncert poświęcony zostanie Oddziałowi Wrocławskiemu Związku Kompozytorów Polskich.

Szczegółowy program - na stronie https://www.nfm.wroclaw.pl/festiwale/musica-electronica-nova


Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

WSM 23Jeden z najważniejszych warszawskich festiwali prezentujących muzykę dawną i muzykę nową – Warszawskie Spotkania Muzyczne odbędą się w 2023 roku po raz 37., w dniach 13-18 maja. Organizatorem Festiwalu jest Związek Kompozytorów Polskich – Oddział Warszawski. Wstęp wolny!

Warszawskie Spotkania Muzyczne to pierwszy Festiwal na mapie Polski, który prezentuje przede wszystkim utwory kompozytorów związanych z Warszawą, w tym najnowsze, oraz mało znaną muzykę dawną, unikając tzw. „hitów”.

W roku 2023 usłyszymy 7 prawykonań najnowszych kompozycji Moniki Szpyrki (HACKMANIT), Michała Janochy (Breathtaking), Pawła Malinowskiego (mauve [ô nuit d’amour]), Sławomira Kupczaka (Akt 1 scena 3), Mateusza Śmigasiewicza (Ondulating structures), Artura Cieślaka (Sinfonia na 15 instrumentów smyczkowych), a także Artura Kroschla. Jego utwór Wędrujące na klarnet, altówkę i orkiestrę smyczkową powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Dla dzieci wraz z rodzicami zorganizowano niedzielny koncert Wyspa kolorów i tajemnic.

16 maja o g. 18.00 w warszawskiej siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego będzie miała miejsce prezentacja portalu internetowego www.mycielski.polmic.pl.

Koncerty 37. Warszawskich Spotkań Muzycznych odbędą się w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (Sala im. W. Krukowskiego – Laboratorium), Kościele Ewangelicko-Augsburskim przy Pl. Małachowskiego 2 oraz PROMie Kultury Saska Kępa.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programów „Muzyka" i „Zamówienia kompozytorskie", realizowanych przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Dofinansowano przez Urząd m.st. Warszawy.

Więcej informacji na www.wsm.art.pl  i www.facebook.com/warspotmuz 


NFM 13.5.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

13 maja 2023 o godz. 18.00 w Narodowym Forum Muzyki pod dyrekcją Małgorzaty Podzielny wystąpią Chór NFM, Chór Chłopięcy NFM, Lutosławski Quartet oraz Agnieszka Lewandowska-Gryś. W programie znalazło się prawykonanie najnowszej suity Michała Ziółkowskiego oraz dzieło Witolda Lutosławskiego, jednego z klasyków muzyki XX wieku.

W wykonaniu kilkudziesięciu artystów związanych z NFM usłyszymy Dziesięć polskich pieśni ludowych na tematy żołnierskie Witolda Lutosławskiego w opracowaniu Pawła Łukaszewskiego na chór mieszany a cappella. W drugiej części koncertu chór mieszany, chór dziecięcy, kwartet smyczkowy i pianistka Agnieszka Lewandowska-Gryś po raz pierwszy zaprezentują publiczności suitę Od zmierzchu do brzasku – bajania z nadwiślańskich lasów i gór autorstwa Michała Ziółkowskiego, należącego do grona młodych kompozytorów związanych ze stolicą Dolnego Śląska.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/9981 


NOSPR 13.5.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Jak co roku, Festiwal Katowice Kultura Natura zbiega się w czasie z muzealną nocą. Specjalnie na ten wieczór, 13 maja 2023 NOSPR zamieni się w scenerię z sennego koszmaru. Zegary-kukułki przeniosą się z labiryntu do foyer i będą wygrywać upiorne melodie, a animatorzy NOSPR w mrocznej aurze oprowadzą publiczność po budynku.

W instalacji Erwina Stachego zegary-kukułki z piszczałek organowych będą wędrować między foyer a labiryntem w plenerach NOSPR, a o tym, co zaśpiewają, zadecyduje publiczność, sterując nimi za pomocą specjalnego mechanizmu.

Intrygująco się zapowiada program muzyczny. Uczniowie Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, których połączyło zainteresowanie niepokorną muzyką Astora Piazzolli, zapraszają na koncert specjalny w foyer NOSPR. Zaplanowano również trzy 20-minutowe pokazy muzyki organowej z filmów grozy (22.30, 23.00, 00.00). Wydarzenia te są bezpłatne.

Poznajcie szczegółowy program wydarzeń: https://bit.ly/nosprnocmuzeow2023 


FS 14.5.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Majowy Multimedialny Wieczór Organowy w Filharmonii Śląskiej - 14 maja 2023 o godz. 17.00 - będzie okazją do odkrycia połączenia brzmienia organów i oboju, a wszystko to za sprawą dwóch solistów: organisty Przemysława Kapituły i oboisty Sebastiana Aleksandrowicza.

Program koncertu wypełnią m.in. dzieła Feliksa Nowowiejskiego, Mieczysława Surzyńskiego, a także Georga Friedricha Händla, Leona Boëllmanna, Georga Philippa Telemanna, Alessandra Marcellego i Felice'a Morettiego (czyli Padre Davide da Bergamo).

Podczas niezwykłego koncertu doznamy nie tylko monumentalnego brzmienia filharmonicznych organów, ale również będziemy mogli przekonać się na własne oczy, jak instrument pracuje. Kamera umieszczona we wnętrzu instrumentu będzie transmitowała na żywo wszelkie ruchy mechanizmów, a dodatkowa oprawa świetlna z pewnością wzbogaci odbiór muzyki.

Pełny program oraz link do zakupu biletów znajdziecie na stronie https://filharmonia-slaska.eu/production/multimedialny-wieczor-organowy-kapitula-aleksandrowicz/ 


POSI 14.5.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

14 maja 2023 o godz. 18.00 Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa na Zamku Królewskim w Warszawie wykona muzykę Georga Friedricha Händla. Koncert poprowadzi dyrygent-legenda, Brytyjczyk Paul Esswood. W roli solistki wystąpi sopranistka Philippa Hyde.

Philippa Hyde, ceniona brytyjska śpiewaczka, podziwiana na rodzimej i międzynarodowej scenie, współpracuje z wieloma zespołami, specjalizuje się w muzyce baroku, także w rolach operowych. Wykona partię solową w kantacie-motecie Silete venti Händla, przeznaczonej na sopran i zespół instrumentów.

Zabrzmią ponadto suity Muzyka na wodzie HWV 348 i HWV 349 oraz cykl Muzyka królewskich ogni sztucznych - dzieła, które Georg Friedrich Händel skomponował na zamówienie i które pierwotnie były częścią starannie zaaranżowanych widowisk o charakterze politycznym.

Więcej: https://sinfoniaiuventus.pl/handel-koncert-muzyki-barokowej/ 


NowaMuzyka 14.5.23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

XI Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowa Muzyka", organizowany przez Oddział Kujawsko-Pomorski Związku Kompozytorów Polskich, Miejskie Centrum Kultury, Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego oraz Wydział Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, odbędzie się w dniach 14-22 maja 2023 roku. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny!

Festiwal promuje najnowszą twórczość muzyczną, łącząc różne dyscypliny: muzykę, obraz, słowo, multimedia. Priorytetem jest inspirowanie rozmaitych środowisk do wspólnego tworzenia kultury. Oferta festiwalu jest na tyle zróżnicowana, że może zainteresować wszystkich miłośników sztuki.

W tym roku w programie znalazło się 6 koncertów, na których zabrzmi aż 46 kompozycji, w tym 17 prawykonań światowych utworów Piotra Mossa, Edwarda Sielickiego, Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Piotra A. Komorowskiego, Rafała Tworka, Natalii Kaszubskiej, Przemysława Packa, Bohdana Riemera, Piotra Sutta, Magdaleny Cynk, Marcina Kopczyńskiego i Aleksandry Brejzy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Dofinansowano z Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. ​ Zadanie współfinansowane przez Miasto Bydgoszcz.

Szczegółowy program - na stronie http://www.nowamuzyka.bydgoszcz.pl/program2023  ​


Luslawice 15.5.23Dla polskiej i światowej kultury ważnym jubileuszem 2023 roku jest 90. rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego. W kontekście lusławickim nabiera szczególnego znaczenia: zbiega się z 10-leciem inauguracji Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Jubileuszowa gala „10 lat w Lusławicach” odbędzie się 15 maja 2023 o godz. 18.00.

European Union Youth Orchestra pod dyrekcją Daniela Rowlanda zaprezentuje wyjątkowy repertuar: Ciaccona Krzysztofa Pendereckiego, Cortege Harrisona Birtwistle'a, In C Terry'ego Riley'a.

Światową premierę będzie mieć kompozycja Carmen Fizzarotti inspirowana Czterema porami roku Vivaldiego – 4-częściowa The [Uncertain] Four Seasons. Utwór z ponadczasowym przesłaniem rozpocznie tournée „Earth4All” Młodzieżowej Orkiestry Unii Europejskiej, którego główną ideą jest dobro naszej planety i poprawa klimatu.

Dodatkowe informacje: http://www.penderecki-center.pl/ 


WSM 16.5.23Związek Kompozytorów Polskich i Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC zapraszają 16 maja 2023 o godz. 18.00 na prezentację portalu internetowego www.mycielski.polmic.pl, poświęconego kompozytorowi i pisarzowi Zygmuntowi Mycielskiemu (1907–1987). Wydarzenie odbędzie się w ramach festiwalu 37. Warszawskie Spotkania Muzyczne w Sali Koncertowej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Warszawie. Wstęp wolny!

Jest to kolejny z portali dedykowanych wybranym kompozytorom i muzykologom, zrealizowanych przez Związek Kompozytorów Polskich i udostępnianych na stronie polmic.pl. Na portalu można znaleźć teksty, fotografie i nagrania, związane z postacią Mycielskiego oraz jego twórczością kompozytorską i pisarską. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

Podczas spotkania twórcy portalu: Beata Bolesławska-Lewandowska, Barbara Mielcarek-Krzyżanowska i Marek Zagańczyk przedstawią zawartość portalu, omówią wybrane teksty Mycielskiego, nagrania jego utworów muzycznych oraz fragmenty poświęconych mu audycji radiowych.

Beata Bolesławska-Lewandowska


KoncertDyplomowy 16.5.23

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

16 maja 2023 roku o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach odbędzie się koncert dyplomowy studentów Katedry Kompozycji i Teorii Muzyki - po raz pierwszy usłyszymy ich najnowsze utwory.

Podczas koncertu prawykonane zostaną trzy kompozycje dyplomantów studiów licencjackich i magisterskich. Wystąpią Orkiestra Maxime, organista Mariusz Kozieł i pianistka Aleksandra Gawrońska-Kozieł. Zadyrygują: Andrzej Mandryka, Krystian Wołczański i Miłosz Korpol.

W ich wykonaniu usłyszymy Movement Kingi Wójcik na septet smyczkowy (klasa prof. Aleksandra Lasonia i prof. Petera Beyera), Poemat krakoski Moniki Kozakiewicz na orkiestrę symfoniczną i elektronikę (klasa prof. Aleksandra Nowaka) oraz Koncert podwójny Wojciecha Laskowskiego na organy, fortepian i orkiestrę (klasa prof. Aleksandra Nowaka).

Patronat Honorowy nad koncertem objął Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa.

Dodatkowe informacje: https://fb.me/e/2twULjO4Q 


RecitalPasiecznik 17.5.23Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 17 maja 2023 o godz. 19.00 na kolejne muzyczne spotkanie w ramach cyklu "Opera w Auli UAM". Tym razem w Auli Uniwersyteckiej będzie miał miejsce recital wybitnej sopranistki Olgi Pasiecznik, poświęcony pamięci maestro Gabriela Chmury. Wystąpią znakomici pianiści Janusz Olejniczak i Krzysztof Trzaskowski, a koncert poprowadzi Jerzy Kisielewski.

Wśród różnorodnego repertuaru przygotowanego przez artystów na ten wieczór znajdą się przede wszystkim kompozycje Gabriela Chmury, dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w latach 2012-2020.

Usłyszymy również wybrane Mazurki Fryderyka Chopina, pieśni z cyklu 8 ludowych pieśni żydowskich Szymona Laksa oraz utwory J. Haydna, M. Ravela, C. Debussy'ego i H. Duparca.

Informacja o biletach: https://opera.poznan.pl/pl/gabriel-chmura-in-memoriam-recital-olgi-pasiecznik-i-janusza-olejniczaka-2 


Sanok Festiwal 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 19-26 maja 2023 roku w Sanoku odbędzie się IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, któremu towarzyszyć będą III Ogólnopolski Konkurs Organowy oraz Międzynarodowe Kursy Muzyki Organowej i Kameralnej. Wstęp bezpłatny!

Udział w tegorocznej odsłonie wezmą osoby wybitne w swojej profesji, ludzie niezwykłej wiedzy, talentu, pasji i otwartości. Podczas koncertu inauguracyjnego Sanocka Orkiestra Festiwalowa pod dyrekcją Adama Banaszaka oraz organista prof. dr hab. Piotr Rojek prawykonają utwory Katarzyny Dziewiątkowskiej: Shiva 1 i Extravaganza. Ta ostatnia dedykowana jest prof. Piotrowi Rojkowi. Nie zabraknie polskiej muzyki w programie koncertu Art’n’Voices: wykona m.in. kompozycje Marka Raczyńskiego, Michała Ziółkowskiego, Szymona Godziemba-Trytka, Zuzanny Falkowskiej oraz założycielki tego zespołu wokalnego Anny Rocławskiej-Musiałczyk.

Usłyszymy organy w różnych odsłonach: jako instrument solowy, towarzyszący skrzypcom, fletowi, puzonowi, a także jako instrument jazzowy. Organ Spot zaprezentuje kompozycje członków zespołu (w tym jedną premierę) oraz standardy jazzowe w nowych aranżacjach. Swoje pieśni do słów Jana Kochanowskiego wykona Kuba Stankiewicz z zespołem.

Patronat honorowy objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński oraz posłowie na Sejm RP: dr Piotr Uruski i Piotr Babinetz. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Szczegółowy program – na stronie: https://www.facebook.com/proartis.sanok 


Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

GdanskiFestiwal 23XVI edycja Gdańskiego Festiwalu Muzycznego odbędzie się między 19 a 26 maja 2023. Do udziału w koncertach zaproszeni zostali laureaci konkursów o znaczeniu ogólnoświatowym, z którymi Festiwal współpracuje od lat.

Podczas inauguracji zagra laureatka II nagrody Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu - Meruet Karmenova. Koncert w Gdańsku znalazł się w oficjalnej puli nagród tego konkursu.

Nagroda Festiwalu znalazła się także w puli nagród Międzynarodowego konkursu im. J.Bramsa; wystąpią więc jego zwycięzcy, Heathcliff Trio.

Festiwal nawiązał też współpracę z jednym z najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie – Konkursem im. Van Cliburna w USA. W edycji 2023 wystąpi dwoje jego laureatów: Anna Geniushene i Dmytro Choni.

Zapowiedzią przypadającego w roku 2023 Międzynarodowego Konkursu im. F.Chopina na instrumentach historycznych będzie niezwykły wieczór z udziałem jednego z jurorów - Tobiasa Kocha. Artysta na fortepianie z epoki zagra utwory F.Chopina, które będą jednocześnie ilustracją muzyczną do pierwszego, niemego filmu o Chopinie zrealizowanego we Francji w roku 1927.

Gwiazdą koncertu finałowego z kolei będzie laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Leeds (2021) Alim Beisembayev.

Gdański Festiwal Muzyczny jest cyklicznym, międzynarodowym projektem realizowanym od 2008 roku w wyniku konkursu ogłoszonego przez Miasto Gdańsk. Jego celem jest popularyzacja polskiej i światowej kultury muzycznej z uwzględnieniem muzyki powstałej w Gdańsku lub dla Gdańska zarówno dawnej jak i współczesnej. Jednym z takich akcentów w tegorocznym programie festiwalowym będzie prawykonanie 20 maja kompozycji Zbigniewa Kruczka.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Dofinansowano ze środków Województwa Pomorskiego. Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Informacja prasowa organizatorów

Szczegółowy program – na stronie https://www.gdanskifestiwal.pl/ 


LodzkieSkrzydla 20.5.23

Patronat medialny nad Konkusem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

103 podmioty i ponad 600 wykonawców - oto bilans eliminacji XXVIII Przeglądu Piosenki o Łodzi "Łódzkie Skrzydła 2023" z okazji 600. urodzin Łodzi. Koncert laureatów będzie miał miejsce 20 maja 2023 roku o godz. 17.00 w Teatrze Piccolo (ul. Tuwima 34), natomiast koncert finałowy - 5 czerwca w Auli Akademii Muzycznej w Łodzi o 11.00 (ul. Żubardzka 2a). Wystąpią zdobywcy pierwszych miejsc we wszystkich kategoriach i grupach wiekowych.

Młodzi artyści opowiadali "śpiewająco" o dawnej i współczesnej Łodzi w 600. Urodziny Miasta. Były szare kamience i kolorowy Jednorożec, był tunel i Zoo, niezwykłe choreografie i ciekawe stroje. Dwa wyjątkowe dni, które dostarczyły moc emocji. Jury postanowiło przyznać aż 97 nagród i wyróżnień! Do zapisu w Śpiewniku łódzkim jury wytypowało piosenki premierowe z muzyką Moniki Majak-Zawadzkiej, Gabrieli Reguły, Iwony Pietrzak, Doroty Mielczarek, Marleny Barszczewskiej, Elżbiety Kozowicz-Sobczak, Filipa Marciniaka, Adama Tomczaka, Piotra Piotrowskiego, Marcina Persa, Moniki Rzepeckiej, Krzysztofa Słomczyńskiego, Michała Makulskiego oraz Nadii Reguły.

Lista laureatów dostępna jest na stronie: https://www.tplodzi.eu/ppol2023.html 


POSI 20.5.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

20 maja 2023 o godz. 19.00 Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Jana Jakuba Bokuna wykona dzieła Richarda Straussa, Maxa Brucha i Ludwiga van Beethovena w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Zabrzmią Serenada na instrumenty dęte Es-dur op. 7 Richarda Straussa, Koncert podwójny na klarnet i altówkę e-moll op. 88 Maxa Brucha oraz VI Symfonia F-dur op. 68 Ludwiga van Beethovena.

W roli solistów wystąpią klarnecista Jean-François Bescond, jeden ze współczesnych odkrywców i propagatorów pięknego, zapomnianego Koncertu Brucha, i altowiolistka Katarzyna Budnik, należąca do najbardziej znanych, uhonorowanych licznymi nagrodami polskich altowiolistek.

Więcej: https://sinfoniaiuventus.pl/strauss-bruch-beethoven/ 


Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

MundusCantat 2319. Międzynarodowy Festiwal Chóralny Mundus Cantat odbędzie się tradycyjnie w Sopocie, w dniach 20-28 maja 2023. Przyjadą chóry z Izraela, Meksyku, USA, Chorwacji, Gruzji, Litwy, Czech oraz mocna reprezentacja z Polski, która wykona dzieła polskich twórców. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest wolny.

Festiwal Mundus Cantat to wielkie święto światowej chóralistyki, które od 19 lat odbywa się w Sopocie, oferując słuchaczom bogatą ofertę koncertową zespołów z różnych części globu, możliwość uczestniczenia w przesłuchaniach konkursowych i wyłonienia swoich faworytów, barwną i rozśpiewaną Paradę Chórów sopockim „Monciakiem” oraz przede wszystkim obcowanie z kulturą wielu narodów.

Budżet nagród w tegorocznej edycji to 14 000 zł, a fundatorami nagród są Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk oraz Prezydent Miasta Sopotu, Jacek Karnowski. Ponadto zwycięzca w każdej kategorii muzycznej zostanie wyróżniony specjalnym medalem Mundus Cantat a zwycięzca Grand Prix otrzyma statuetkę Sopockiej Mewy. Natomiast najlepszy dyrygent Mundus Cantat Sopot 2023 zostanie wyróżniony Pucharem Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku, Jego Magnificencji prof. dr hab. Ryszarda Minkiewicza. Zatem chóralna walka o najwyższe trofea będzie na pewno zacięta.


Do rywalizacji w trzech kategoriach muzycznych przystąpi 11 chórów i zaprezentują się w 15 prezentacjach konkursowych. Laureatów festiwalu poznamy podczas Koncertu Finałowego, który odbędzie się 27 maja w Auli Wydziału Ekonomicznego UG w Sopocie.

Organizatorzy zaplanowali dla szerokiej publiczności koncerty towarzyszące z udziałem gości specjalnych: Split University Choir Silvije Bombardelli i Chóru Akademickiego Unam Mx Staccato z Mexico City.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Mundus Cantat oraz Miasto Sopot. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego, Mieczysława Struka, Prezydenta Miasta Sopotu, Jacka Karnowskiego oraz Rektora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, prof. dr hab. Ryszarda Minkiewicza.

Dodatkowe informacje: https://munduscantat.pl/ 


Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Opolskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

FO 21.5.23Recital Rafała Blechacza - zwycięzcy XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina - odbędzie się w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera 21 maja 2023 o godz. 18:00.

Jako zdobywca Grand Prix i wszystkich nagród specjalnych Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 2005 roku zaczął koncertować w najsłynniejszych salach w Europie, Japonii, USA, z najznakomitszymi orkiestrami pod batutą wybitnych dyrygentów, jak maestro Jerzy Semkow, z którym, i z Orkiestrą Concertgebouw nagrał, w tej słynnej amsterdamskiej sali, oba koncerty fortepianowe Chopina dla Deutsche Grammophon. Z firmą tą, w 2006 roku podpisał ekskluzywny kontrakt. Jest drugim w historii, po Krystianie Zimermanie, polskim artystą związanym z tą prestiżową firmą, z która regularnie publikuje kolejne jego płyty, honorowane najbardziej prestiżowymi nagrodami fonograficznymi, w tym statuetką Fryderyka.

W jego interpretacji usłyszymy podczas majowego recitalu III Sonatę fortepianową h-moll op. 58 Fryderyka Chopina oraz utwory Johanna Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena i Césara Francka.

Szczegółowe informacje oraz bilety: https://filharmonia.opole.pl/wydarzenia/rafal-blechacz-recital/ 


Odnowa 22.5.23

Patronat medialny nad wydarzniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koło Naukowo-Artystyczne Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Pracownia Animacji Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zapraszają na pokaz archiwalnych filmów dyplomowych z Pracowni Animacji ASP z nową muzyką skomponowaną przez studentów i studentki kompozycji UMFC. Projekcja odbędzie się 22 maja 2023 roku o godz.19:30 w sali im. Karola Szymanowskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

W programie znalzały się filmy Mówca (1980) w reż. Marka Serafińskiego z muzyką Macieja Grinholca, W murach (1987) Ewy Ziobrowskiej z muzyką Tomasza Podubińskiego, Deszcz (1990) Elżbiety Wąsik z muzyką Bartosza Mularskiego, Opera ocalenia (1998) Tomasza Kozaka z muzyką Jana Błażejczaka, Laska (2009) Michała Sochy z muzyką Barbary Zach, Dance macabre (2012) Małgorzaty Rżanek z muzyką Marii Polaszek, Dinozaur (2017) Marcela Olczyńskiego z muzyką Julii Marczuk oraz Turysta (2020) Joanny Jaworskiej z muzyką Szymona Komorowskiego.

Wydarzenie powiązane jest z obchodami 55-lecia Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz stanowi symboliczny początek współpracy między Wydziałem Kompozycji i Teorii Muzyki UMFC a Wydziałem Grafiki ASP w Warszawie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Projekcja wyłącznie dla widzów dorosłych.

Informacja prasowa organizatorów

Darmowe wejściówki do pobrania: https://evently.pl/events/2339-od-nowa-asp-waw-x-umfc 


BrzmienieFest 22.5.23

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Fundacja Kultura Brzmienia wraz z partnerami wydarzenia zapraszają na finał II Międzynarodowego Festiwalu „Brzmienie Fest”, który będzie mieć miejsce ponownie w pięknej, zabytkowej sali teatralnej Art Hotelu we Wrocławiu 22 maja 2023 o godz. 19:00. Wystapią mezzosopranistka Magdalena Kulig oraz zespół kameralny Scream Duo.

Magdalena Kulig jest laureatką wielu konkursów wokalnych, występowała m.in. na estradach Elbphilharmonie w Hamburgu, w Laeiszhalle w Hamburgu, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Lubelskiej, Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Od 11 lat jest dyrektorem Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego. „Scream Duo” tworzą trębacz Marcin Król, którego kompozycja zabrzmi podczas koncertu finałowego, oraz pianistka Iwona Sukienik - dyrektor artystyczna Festiwalu.

W ich interpretacji usłyszymy również muzykę Gustava Mahlera, Kevina McKee i Francisa Thomé.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc: https://app.evenea.pl/event/368443-833/ 

Partnerzy: Fundacja PZU, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu - Centrum Edukacyjno-Rozwojowe Pałac Wrocław Pawłowice, Stowarzyszenie Przyjaciół Pałacu Wrocław Pawłowice, Stara Biblioteka, Salon Pianin i Fortepianów pianinaifortepiany.com. Mecenasi: Darczyńcy Fundacji Kultura Brzmienia.

Więcej o wykonawcach na stronie www.kulturabrzmienia.pl 


Paria 23.5.23Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Paria – opera Stanisława Moniuszki – odkryta po latach, olśniewa. Nagrodzone w 2021 roku International Opera Award dzieło już 23 maja 2023 o 20.00 zabrzmi w Filharmonii Berlińskiej w znakomitym wykonaniu koncertowym. Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu wystąpią pod batutą Jacka Kaspszyka.

Paria to opera o potrzebie wolności tkwiącej w każdym z nas. Poruszająca historia o wykluczeniu i sile uprzedzeń. „Jam paria!” – to jedno z najmocniejszych wyznań w twórczości Stanisława Moniuszki. Koncertowa prezentacja w Filharmonii Berlińskiej odbędzie się tuż przed wydaniem płyty z nagraniem Parii, którą przygotuje wytwórnia Naxos.

Iwona Sobotka wcieli się w rolę Neali. Partię Idamora zaśpiewa Dominik Sutowicz, którego berlińska publiczność oklaskiwała gorąco w 2019 roku podczas koncertowej prezentacji Halki. W partii Dżaresa wystąpi Stanislav Kuflyuk, z powodzeniem podbijający operowe sceny na całym świecie, ostatnio współpracujący z Bayerische Staatsoper czy Wexford Opera Festival. Usłyszymy też Volodymyra Tyshkova w roli Akebara, Piotra Friebego w roli Ratefa i Lucynę Białas w roli Kapłanki.

Koncert dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, Instytutu Adama Mickiewicza, z dotacji Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Bilety: https://www.eventim.de/event/paria-philharmonie-berlin-16645998/?affiliate=TUG 

Wydarzenie na Fb: https://tinyurl.com/2aehsspn 


NOSPR 23.5.23

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kwartet Śląski zaprasza do siedziby NOSPR 23 maja 2023. O godz. 19.30 w ramach projektu "Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji" zaprezentuje X, XI i XVI Kwartety smyczkowe tego genialnego kompozytora.

Przyczyniając się w istotny sposób do odkrywania na nowo muzyki Mieczysława Wajnberga, Kwartet Śląski postawił sobie niezwykle wymagające zadanie: rejestrację wszystkich 17 kwartetów tego zapomnianego, polsko-żydowsko-radzieckiego kompozytora. Dzięki temu mamy wyjątkowy przywilej usłyszenia kompletu niezwykłych kwartetów Wajnberga na żywo, śledzenia zmian zachodzących w jego języku muzycznym i podążania śladem ukrytych na kartach partytur dedykacji.

Koncert poprowadzi dr hab. Marcin Trzęsiok.

Szczegółowe informacje o projekcie: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/kwartet-slaski-mieczyslaw-wajnberg-3 


ScenaMuzyki 23.5.23

W ramach programu "Scena Muzyki Polskiej", realizowanego przez NIMiT, Boarte Piano Trio wykona 23 maja 2023 o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej mało znane Tria fortepianowe Grzegorza Fitelberga i Andrzeja Panufnika.

Trio fortepianowe Andrzeja Panufnika to utwór, który otwiera katalog jego twórczości (op. 1). Wszystkie partytury Andrzeja Panufnika napisane przed rokiem 1944 spłonęły podczas Powstania Warszawskiego. Na szczęście kilka utworów, w tym to Trio udało się Panufnikowi zrekonstruować. Dzięki Boarte Piano Trio będziemy mieli okazję usłyszeć również jeden ze wczesnych utworów Fitelberga - Trio fortepianowe f-moll op. 10 (1901).

Boarte Piano Trio współtworzy trzech znakomitych polskich muzyków. Konrad Skolarski, Jarosław Nadrzycki i Karol Marianowski to utytułowani artyści, którzy swoją międzynarodową renomę zdobyli, występując we wszystkich krajach Europy, w obu Amerykach i w Azji.

Informacje o biletach: https://filharmonia.pl/repertuar/scena-muzyki-polskiej-176742947-505927085-592197056-379893694-543943895-894285789 


Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

PoznanskaWiosna 2352. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna” odbędzie się w dniach 24-28 maja 2023 roku. W ciągu 5 dni festiwalowych na poznańskich scenach odbędzie się 9 koncertów prezentujących różne oblicza muzyki kameralnej - polskiej i zagranicznej - w interpretacji wielu znakomitych artystów. Organizatorami Festiwalu są: Związek Kompozytorów Polskich Oddział w Poznaniu oraz Fundacja Spotkania Muzyczne. Wstęp wolny!

Kluczem doboru repertuaru do programu tegorocznej edycji są kompozycje o niestandardowej instrumentacji. Wśród duetów pojawią się nietypowe zestawienia instrumentów. Prawykonane zostaną kompozycje Aequinoctium Katarzyny Kwiecień-Długosz, Civitas Terrena-Civitas Dei Katarzyny Arnhold, #2020...Scream for Aleksandra P. Aleksandry Bilińskiej, Trzy tempa Michała Janochy, Dyfuzja Katarzyny Taborowskiej, Face-to-face Barbary Kaszuby, DUO Jaromira Gajewskiego, A due Andrzeja Dziadka, Impresja Tadeusza Dixy i Był i tam Artura Żuchowskiego.

Wśród propozycji festiwalowych znajdują się także wydarzenia inicjowane przez najmłodsze pokolenie kompozytorskie: Studencki Koncert Kompozytorski oraz Koncert Koła Młodych ZKP.

Wydarzeniem szczególnym będzie spotkanie w ramach Atelier – w tym roku poświęcone dwóm postaciom wybitnych kompozytorów i twórców festiwalu „Poznańska Wiosna Muzyczna”, którzy swoją twórczością oraz działalnością dydaktyczną i popularyzatorską trwale wpisali się w dziedzictwo kulturowe Poznania i Wielkopolski. Atelier będzie okazją do uczczenia pamięci o Tadeuszu Szeligowskim w 60. rocznica śmierci oraz Floriana Dąbrowskiego w 110 rocznicę jego urodzin.

Festiwal dofinansowano ze środków Miasta Poznania i Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Wśród partnerów festiwalu znajdują się: Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, Filharmonia im. T. Szeligowskiego w Poznaniu, Austriackie Forum Kultury, ZAIKS, Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I Stopnia Nr 2 im. Tadeusza Szeligowskiego.

Szczegółowy program: https://www.facebook.com/poznanskawiosnamuzyczna 


Kody 2315. Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY ukazuje postawy twórcze i ludzkie wobec procesu postępujących zmian ilościowych i jakościowych. Jubileuszowa edycja odbędzie się pod hasłem "Na-Głos" w Lublinie w dniach 24-28 maja 2023.

Świat wydaje się być mniej stabilny niż do tej pory. Odczuwamy pilną potrzebę przywołania wartości i dróg ich realizacji, choćby poprzez ostrzegający przed dezintegracją krzyk, ale także znak i gest. Artyści wydają się bardziej niż dotychczas „mówić na-głos”. Na 15. Festiwalu KODY wątki polskie i polskiego sąsiedztwa przeplatają się z wątkami wręcz antypodycznymi – pakistańskie, irańskie czy norweskie. W ten sposób Festiwal nie pielęgnuje politycznych podziałów, ale je przełamuje – służy społecznemu i kulturowemu zrozumieniu, dialogowaniu i łączeniu.

Na program 15. edycji Festiwalu KODY składa się 6 koncertów, prezentujących muzykę tradycyjną w idiomie muzycznym i tanecznym, improwizację, muzykę współczesną, a także formy jazzowe czy zupełnie alternatywne; odbędzie się 8 premier i prawykonań.

Przygotowana została również specjalna wystawa będąca podsumowaniem 15 lat historii Festiwalu KODY.

Strona Festiwalu: https://kody-festiwal.pl/ 


Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Hashtag 25.5.23Multimedialny recital fletowy TOVA to efekt współpracy flecistki Ani Karpowicz z kompozytorkami Martą Śniady, Niną Fukuoką, Aleksandrą Kacą i Teoniki Rożynek. Każda z artystek, podejmując temat poszukiwania źródeł tożsamości, włożyła w utwory swoje osobiste doświadczenia, o czym przekonamy się podczas koncertu w Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab 25 maja 2023 o godz. 19.00.

TOVA to wspólne poszukiwania solistki oraz kompozytorek wokół wartości brzmieniowych fletu, związane z poszerzaniem i opracowywaniem współczesnych technik wykonawczych i z różnorodnymi technikami przetwarzania dźwięku żywego oraz nagranego. Usłyszymy je w utworach 4 rituals of womens’ happiness Marty Śniady, Zansei Niny Fukuoki, SCREAMTeoniki Rożynek oraz Inner Aleksandry Kacy.

Program TOVA www.tovaproject.art miał swoją cyfrową premierę na festiwalu Sacrum Profanum w 2020 roku, a pierwsze wykonanie sceniczne na festiwalu KODY w 2021 roku, od tamtej pory był prezentowany w Polsce, Niemczech i Norwegii.

Po koncercie o godz. 20.00 odbędzie się na wernisaż wystawy Ľudmiły Bubánovej „Wieczorem nałożę jej twarz”.

Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

Informacja o biletach: https://hashtaglab.pl/event/tova/ 


Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Hajnowka 23Fundacja „Muzyka Cerkiewna” w Hajnówce zaprasza na 42. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2023” w Białymstoku, który odbędzie się w dniach 25–28 maja 2023. Tegoroczna edycja poświęcona będzie 90. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Festiwal odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP, Patronatem Związku Kompozytorów Polskich oraz Prezydenta Białegostoku. W latach 2003–2020 patronat artystyczny nad Festiwalem sprawował Krzysztof Penderecki.

25 maja w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się otwarcie wystawy „Maestro Penderecki a Festiwal”, a następnie koncert inauguracyjny „Sacrum Wschodu i Zachodu w muzyce Krzysztofa Pendereckiego” w wykonaniu Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie.

W przesłuchaniach konkursowych 26 i 27 maja wezmą udział Zespół Staroobrzędowców (Łotwa), Koptyjski Chór „Harfa Dawida” (USA), Bizantyjski Chór (Rumunia), Żeński Chór „Art Vox” (Mołdawia), Zespół „Orthodox Singers” (Estonia), Mieszany Chór – Stara Zagora (Bułgaria), Bizantyjski Chór Aten (Grecja), Kameralny Chór „Credo” (Ukraina) oraz Państwowy Chór „Astana Opera” (Kazachstan). 28 maja odbędzie się koncert galowy i wręczenie nagród.

Zaplanowano również takie wydarzenia towarzyszące, jak XXXII Warszawski Koncert Muzyki Cerkiewnej organizowany pod patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy w Kościele Ewangelicko-Augsburskim (26 maja), Koncert muzyki cerkiewnej Białorusi „Mahutny Boża” w wykonaniu chóru „Concordia” (26 maja) oraz „Muzyka chóralna Kazachstanu” w wykonaniu Państwowego Chóru „Astana Opera” (27 maja). Wstęp na koncerty towarzyszące jest wolny!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Partnerem Festiwalu jest Województwo Podlaskie. Współpraca: Podlaski Instytut Kultury.

Szczegółowy program: http://festiwal-hajnowka.pl/ 


FO 26.5.23

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Opolskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Podczas 71. sezonu artystycznego Filharmonia Opolska realizuje program „Dyrygent-rezydent", organizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. W ramach programu 26 maja 2023 o godz. 19.00 odbędzie się koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii pod batutą Hanny Hurkot.

Ten majowy wieczór zwieńczy rezydencję Hanny Hurkot – artystki urodzonej w 1997 roku, pianistki i dyrygentki, absolwentki Akademii Muzycznej w Poznaniu. Różnorodność wybranych kompozycji otwiera przed dyrygentką przestrzeń poszukiwania muzycznej tożsamości i swoich mocnych stron.

Muzyczną ucztę zainauguruje Bajka, czyli opowieść zimowa Stanisława Moniuszki. Obok symfonii i licznych sonat klawesynowych wielką wartość w twórczości Carla Philippa Emanuela Bacha stanowią koncerty wiolonczelowe. Trzyczęściowy Koncert A-dur WQ 172 usłyszymy w interpretacji Michała Balasa. Jako ostatnia zabrzmi IV Symfonia „Włoska” Feliksa Mendelssohna.

Więcej: https://filharmonia.opole.pl/wydarzenia/dyrygentka-rezydentka-odcinek-finalowy/ 


Mamie 26.5.23Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis w bieżącym roku obchodzi jubileusz 45-lecia. Najbliższym wydarzeniem w tym Jubileuszowym Roku będzie niezwykły koncert pod dyrekcja Jana Łukaszewskiego z okazji Dnia Matki 26 maja 2023 o godz. 19.00 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

Będziemy świadkami prawykonania kompozycji Mamie Macieja Małeckiego ds. Elżbiety Szeptyńskiej.

Usłyszymy również takie utwory Małeckiego, jak Psalm 67 „Pokryj swym miłosierdzim Panie nasze złości i Psalm 70 „Boże wiecznej mocy Twej żądam pomocy” ds. Jana Kochanowskiego, Pieśń bez słów (z Nie-Boskiej Symfonii na motywach Nie-boskiej komedii Zygmunta Krasińskiego), Pieśni miłosne ds. Kazimierza Przerwa-Tetmajera, Wiej wichrze (z przedstawienia Jak Wam się podoba Williama Szekspira), kompozycje Nie taka znów jestem ładna i Kwitnie mak (z przedstawienia Apetyt na czereśnie Agnieszki Osieckiej), oraz Szumią nad dziewczyną gałązki wierzbowe (z Otella Williama Szekspira).

Informacja o biletach: https://www.polskichorkameralny.pl/pl/component/gridbox/koncerty/mamie-koncert-z-okazji-dnia-matki?Itemid=0 


Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NocChorow 27.5.23IV edycja Międzynarodowego Festiwalu „Noc Chórów” odbędzie się 27 maja 2023 roku w Rudzie Śląskiej: rozpocznie się ona o 17:30 na Placu Jana Pawła II a zakończy o 22:00. Prezentacje zaproszonych chórów nie będą miały charakteru konkursu ani rywalizacji – ich celem ma być dzielenie się radością ze śpiewu. W tegorocznej edycji udział weźmie 20 chórów z Polski oraz Cheeky Chamber Choir z Budapesztu.

Formuła Festiwalu jest nietypowa, przyjmuje ona formę spaceru, podczas którego publiczność przemieszcza się pomiędzy miejscami koncertowymi chcąc posłuchać wybranego przez siebie chóru. 20-minutowe koncerty prezentujące różnorodny repertuar odbywać się będą równocześnie w kilku miejscach: Miejski Rynek – Plac Jana Pawła II, Dworzec PKP – Stacja „Biblioteka”, Wieża Wodna, typowy śląski Einfart, ogród Miejskiego Przedszkola nr 17, parking Zespołu Szkół Muzycznych. Prezentacje odbędą się również w Śląskim Tatrze Impresaryjnym, a muzyka sakralna wykonywana będzie w kościele pw. św. Pawła.

Publiczność będzie mogła rozwijać się wokalnie podczas krótkich warsztatów chóralnych, prowadzonych przez Dyrektora Artystycznego Festiwalu dr. Krzysztofa Dudzika. Ważnym punktem Nocy Chórów, jednoczącym wszystkich we wspólnym śpiewie, będzie wykonanie Piosenki Nocy Chórów, skomponowanej z kolei przez Dyrektora Organizacyjnego Festiwalu Pana Kamila Gojowego.


Organizatorem tegorocznej edycji Nocy Chórów jest Stowarzyszenie „Artifices Artificibus”.

Współorganizatorzy: Śląski Związek Chórów i Orkiestr oraz Fundacja „Chórtownia”.

Patronat Honorowy objęli: Pani Senator Dorota Tobiszowska oraz Prezydent Miasta Ruda Śląska – Pan Michał Pierończyk.

Partnerami Festiwalu są: „Akademia Chóralna” przy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Miasto Ruda Śląska, Stowarzyszenie Artystów „Euforis”, Ogólnopolska Konferencja „Mam Głos”, Zespół Szkół Muzycznych w Rudzie Śląskiej, Fundacja „Wczoraj i Dziś”, Stowarzyszenie Świętego Filipa Nereusza „Nereusz”, Pub „Druid”, Kawiarnia „Panaceum”.

Strona Festiwalu: www.nocchorow.pl 


Hashtag 27.5.23Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Hashtag Lab i Fundacja Sfera Harmonii zapraszają rodziny z dziećmi w wieku 3-7 lat na dwa performatywne koncerty spacerowe pt. „Uszy na szlaku przygód" 27 maja 2023 (ul. Barska 29, Warszawa): o godz. 10.00 i 12.00. Usłyszymy utwory Malcolma Arnolda, Mikołaja Majkusiaka, Wojciecha Blecharza i Pawła Janasa. Patronem spotkania będzie Béla Bartók – kompozytor i prekursor etnografii muzycznej.

Kto lubi się bawić w chowanego? Okazuje się, że nie tylko dzieci, ale też instrumenty. Mali śmiałkowie nadstawią więc uszu i rozpoczną misję poszukiwawczą. Ruszą trasą, która poprowadzi przez zakamarki willi na Barskiej 29: patio, zieloną, szeleszczącą ścieżkę i słoneczny ogród. Po drodze znajdą dowody na to, że muzyka kryje się wszędzie, także w nas samych. W przypadku niepogody koncert odbędzie się w budynku Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab.

Wystąpią Ania Karpowicz (flety, tongue drum) i Paweł Janas (akordeon, k-dron, melodyka). Poprowadzi spotkanie aktorka Anna Szawiel.

Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

Informacja o biletach: https://hashtaglab.pl/event/uszy-na-szlaku-przygow/ 


Patronat medialny nad płytą objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

DUX1981Takiego nagrania jeszcze nie było – marimba w stylu brillant i belcanto wibrafonu z odrobiną dzwonków, czyli transkrypcje oraz inspirowane utworami Fryderyka Chopina nowe kompozycje na perkusyjne duo. Koncert premierowy albumu Chopin – Alter Ego (DUX 1981) odbędzie się w Radziejowicach już 27 maja 2023 o godz. 19.00 w Nowym Domu Sztuki, natomiast 7 czerwca o 19.00 zespół zagra materiał z płyty przed krakowską publicznością w Zamku Królewskim na Wawelu.

Kompozycje Fryderyka Chopina nie starzeją się, nie nużą, brzmią wciąż świeżo. Są wyzwaniem dla wykonawców i ucztą dla uszu słuchaczy. Nie inaczej jest w przypadku płyty Chopin – Alter Ego. Znajdują się na niej transkrypcje chopinowskich hitów – mazurków i Walca Des-dur „Minutowego” – a także autorskie utwory Tomasza Arnolda inspirowane nokturnami, walcami, Balladą g-moll i Etiudą c-moll „Rewolucyjną”. To dalekie parafrazy we współczesnej odsłonie, zaskakujące pomysłowością i śmiałością metafor. Instrumentarium gra tu rolę główną, jest nietypowe i nowatorskie: marimba, wibrafon i dzwonki.

Mazurki, nokturny i walce brzmią znajomo, jednocześnie urzekając tajemniczą aurą. Płyta Chopin – Alter Ego nie zawiedzie miłośników muzyki współczesnej i eksperymentów, ale też klasycznych interpretacji dzieł Chopina.

Premiera w Radziejowicach: https://palacradziejowice.pl/wydarzenie/koncert-chopin-alter-ego/

Premiera w Krakowie: https://www.facebook.com/events/775711473904606 

Odkryj singiel promujący album: https://spoti.fi/3IBOuar 

Informacja prasowa organizatorów


RenMus 29.5.23Zapraszamy wszystkich zainteresowanych kompozytorów na spotkanie informacyjne online poświęcone naborowi wniosków w ramach konkursu „Renewable Music. V4 Composers for Sustainability", które odbędzie się 29 maja 2023 o godz. 14.00.

Związek Kompozytorów Polskich we współpracy z Berg Orchestra, Waves Bratislava oraz UMZE Association zaprasza kompozytorów z krajów Grupy Wyszehradzkiej do udziału w konkursie, w ramach którego zamówione zostaną nowe utwory na zespół kameralny. Kompozytorzy będą mogli uczestniczyć w cyklu warsztatów z ekspertami w dziedzinie muzyki i ekologii, będą mieli okazję zapoznania się z miejscami koncertów we wszystkich krajach partnerskich oraz spotkania z przedstawicielami lokalnych zespołów. Otrzymają wynagrodzenie w wysokości 4000 EUR. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 czerwca 2023.

Po krótkiej prezentacji poświęconej Konkursowi, w trakcie spotkania 29 maja odbędzie się sesja pytań i odpowiedzi na temat projektu, których udzielą przedstawiciele konsorcjum projektowego i koordynatorzy.

Rejestracji na spotkanie można dokonać wypełniając formularz dostępny na stronie https://renmus.eu/index.php/2023/05/16/online-information-meeting-for-composers/ 


SinfoniaVarsoviaSwojemu 23W programie XXIII Festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu, który potrwa od 30 maja do 20 czerwca, znalazły się 4 koncerty symfoniczne, 2 koncerty orkiestr dętych, 2 recitale i 2 poranki familijne. Repertuar wypełni muzyka klasyczna, filmowa, musicalowa i improwizowana. Wśród zaproszonych artystów Elisaveta Blumina, Krzesimir Dębski, Ewa Pobłocka, Anthony Romaniuk i Aleksandra Świgut.

Zgodnie z podtytułem tegorocznej odsłony „De/Konstrukcja” motyw konstruowania i dekonstruowania będzie przewijać się przez cały program festiwalu. Pewnym stelażem będą dla niego cztery wtorkowe koncerty symfoniczne w wykonaniu Sinfonii Varsovii.

Polska muzyka zabrzmi podczas dwóch z nich. Podczas koncertu "Starzy symfonicy – młode interpretacje" (6 czerwca) Sinfonia Varsovia wystąpi pod batutą swojej dyrygentki-rezydentki, Zofii Kiniorskiej w ramach programu "Dyrygent-rezydent", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. W programie znalazły się prolog symfoniczny z Bianca da Molena Mieczysława Karłowicza, VIII Symfonia Antonína Dvořáka i Duet-concertino Richarda Straussa. Kontrapunktem dla wydarzenia będzie koncert jubileuszowy Krzesimira Dębskiego (13 czerwca), obchodzącego w tym roku 70. urodziny: zabrzmi jego symfoniczna muzyka filmowa i serialowa opatrzona autorskim komentarzem.

Informacja prasowa organizatorów

Szczegółowy program: www.sinfoniavarsovia.org