Polmic - FB

calendar of events

2021 2022 2023 2024 2025
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

SymfoniaPiesni 1.9.23W 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej 1 września 2023 roku o godz. 19.45 na terenie Zamojskiej Rotundy odbędzie się koncert Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod batutą Tadeusza Wicherka. Wraz z sopranistką Ewą Tracz wykonają III Symfonię – „Symfonię pieśni żałosnych” op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego.

III Symfonia powstała w 1976 roku na zamówienie rozgłośni Südwestfunk w Baden Baden. Prawykonanie odbyło się w Royan, w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Współczesnej. Nagranie utworu w interpretacji Dawn Upshaw i London Sinfonietta pod dyrekcją Davida Zinmana w 1991 roku uzyskało ponad milionową sprzedaż i zdobyło złotą płytę co spowodowało wielkie zainteresowanie całego świata polskim kompozytorem.

Koncert 1 września będzie poświęcony wszystkim mieszkańcom Zamościa i okolic, którzy zostali zamordowani i wywiezieni do obozów koncentracyjnych w trakcie II wojny światowej.

Wstęp wolny.

Koncert jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Zamość.

Szczegóły: https://namyslowiacy.pl/wydarzenia/iii-symfonia-piesni-zalosnych/ 


CHorFN 1.9.23Upamiętniając wydarzenia sprzed 84 lat, Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego odda hołd ofiarom II wojny światowej. Pierwszy z koncertów w ramach obchodów 70-lecia Chóru Filharmonii Narodowej „Dona Nobis Pacem” będzie miał miejsce w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie 1 września 2023 roku o godz. 19.00. Wstęp wolny!

Program „Obdarz nas pokojem” został przygotowany jako artystyczna odpowiedź na wydarzenia, których świadkami jesteśmy od 24 lutego 2022 roku. Ta data stała się cezurą, która zburzyła poczucie stabilności i bezpieczeństwa współczesnego świata.

Repertuar koncertu jest muzycznym wołaniem o pokój wyrażonym muzyką kompozytorów polskich, ukraińskich, litewskich, łotewskich i estońskich. Usłyszymy m.in. Beatus vir Łukasza Urbaniaka i Sanctus (a prayer of gratitude) Michała Ziółkowskiego.

W roli solistów wystąpią Jakub Pankowiak (organy), Grzegorz Chmielewski (altówka) i Mateusz Szmyt (wiolonczela).

Koncert organizowany dzięki programowi dotacyjnemu „Kultura Interwencje” Narodowego Centrum Kultury.

Szczegółolwy program: https://filharmonia.pl/repertuar/-dona-nobis-pacem-chor-fn 


RenMus 2.9.23Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach projektu „Renewable Music. V4 Composers for Sustainability” w warszawskiej siedzibie Związku Kompozytorów Polskich 2 września 2023 roku o godz. 11.00 będą miały miejsce otwarte dla publiczności wykłady poświęcone związkom muzyki i ekologii.

Będziemy mieli okazję posłuchać następujących wystąpień w języku angielskim: Muzyka, dźwięk, natura prof. dr hab. Sławomiry Żerańskiej-Kominek, Sztuka, poznanie, natura - festiwal jako wyraz imperatywu poznawczego i etosu dociekania prawdy dyrektora Festiwalu "Warszawska Jesień" Jerzego Kornowicza, oraz Obiektofony: wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku jako instrumentów kompozytora dr. hab. Wojciecha Błażejczyka.

Wykłady są częścią projektu „Renewable Music. V4 Composers for Sustainability”, łączącego kompozytorów, wykonawców i instytucje artystyczne z krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4). Na początku września warsztaty dla uczestników projektu odbędą się również w Pradze, Bratysławie i Budapeszcie.

Projekt „Renewable Music. V4 Composers for Sustainability” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Kreatywna Europa 2021-2027.

Strona projektu: https://renmus.eu/ 


Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Gorczycki 23Jedenaście koncertów z udziałem znakomitości polskiej sceny muzycznej od 2 września do 1 października 2023 roku. XVIII Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego pod tytułem „Ewolucje” ma na celu pokazanie największych przemian w muzyce, jakie dokonywały się w dwóch epokach: baroku i we współczesności. Będziemy również świadkami trzech prawykonań. Wstęp wolny!

Podczas 18. edycji wystąpią takie zespoły, jak: Orkiestra Filharmonii Śląskiej, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, Fortis Quartet, Kwintet Śląskich Kameralistów, Warsztatowy Chór Chórtowni oraz soliści i dyrygenci: Łukasz Długosz, Agata Kielar-Długosz, Piotr Baron, Anna Szostak, Aleksandra Gajecka-Antosiewicz, Leszek Kołodziejski, Marek Wroniszewski, a także wielu innych.

Artyści prawykonają utwory Tota pulchra est Renāte Stivriņy, Tango Leszka Kołodziejskiego na akordeon i klawesyn oraz Sonatę Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil na 2 flety i fortepian (kompozycja powstała w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca").

Koncerty będą miały miejsce w bytomskim Kościele św. Jacka, na Rynku w Tarnowskich Górach, w kościele św. Wojciecha w Radzionkowie, Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, w Chorzowskim Centrum Kultury, w katowickiej Katedrze Ewangelickiej, w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Raciborzu, w Pałacu w Rybnej, oraz w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach. Podczas koncertu finałowego usłyszymy najpiękniejszą muzykę z filmów zarówno polskich, jak i zagranicznych, a także innowacyjny utwór nawiązujący do historii ziemi śląskiej – Sinfonię industrialną Adama Wesołowskiego, po raz pierwszy w wykonaniu kwintetu smyczkowego.

Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Dofinansowano ze środków Miasta Bytom, Chorzów, Świętochłowice, Racibórz, Radzionków, Katowice, Gliwice, Tarnowskie Góry oraz Samorządu Województwa Śląskiego.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.gorczycki.pl 

ZOBACZ: spot zapowiadający Festiwal https://youtu.be/-0Ucmvd4jY4 


OrganyArchikatedry 23XXX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”, zaliczany do najpoważniejszych festiwali organowych w Polsce, potrwa do 17 września 2023. W tym roku w warszawskiej Archikatedrze św. Jana (ul. Świętojańska 8) w kolejne niedziele o godz. 16.00 wystąpią znani wirtuozi z Niemiec, Belgii, Włoch, Hiszpanii, Szwajcarii i Polski.

W programie edycji jubileuszowej znajdzie się m.in. muzyka Mieczysława Surzyńskiego, Fryderyka Chopina i Feliksa Nowowiejskiego, który występował w tym kościele na początku XX wieku. Dzięki dużemu zasięgowi imprezy twórczość kompozytorów polskich jest skutecznie promowana.

Archikatedra św. Jana jest znaczącym centrum muzyki sakralnej o zasięgu międzynarodowym. Wielkie 60-głosowe organy Archikatedry są przykładem znakomitego kunsztu organmistrzowskiego i zaliczane są do najlepiej rozumianej „ekstraklasy koncertowej”. Festiwal każdego roku gości organistów-wirtuozów z całego niemal świata, którzy zapewniają wysoki poziom artystyczny przedsięwzięcia.

W tegorocznym Festiwalu biorą udział laureaci międzynarodowych konkursów organowych, wspaniali improwizatorzy: Jürgen Benkö, Heinz-Peter Kortmann i Stefan Kagl (Niemcy), Eric Hallein (Belgia), Piotr Rachoń, Stanisław Maryjewski i Marek Stefański (Polska), Tommaso Mazzoletti (Szwajcaria / Włochy), Giampaolo Di Rosa i Ennio Cominetti (Włochy), Arturo Barba (Hiszpania) oraz Przemysław Kapituła, kierownik artystyczny festiwalu.

Szczegółowy program: https://kapitula.org/ 


SzymanowskiPolska 23Festiwal Szymanowski / Polska / Świat jest - przez wzgląd na patrona instytucji - jednym z najważniejszych międzynarodowych projektów organizowanych przez Filharmonię Krakowską. W ramach IV Festiwalu, który potrwa od 3 września do 7 października 2023 roku, odbędzie się m.in. inauguracja 79. sezonu artystycznego i nadzwyczajny koncert z okazji jubileuszu 80. urodzin Krzysztofa Meyera.

Zapowiedziany prologiem w 2017 roku, w którym obchodziliśmy jubileusz 135-lecia urodzin i 80. rocznicę śmieci kompozytora, przez kolejne sezony artystyczne Festiwal gromadzi wielbicieli twórczości tego jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich, która prezentowana jest w odniesieniu do dzieł kompozytorów jemu współczesnych i trendów kulturowych, jakie pojawiły się wówczas w Europie i świecie. Szczególnym akcentem w tegorocznym programie będzie 90. rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego.

Udział w tej edycji zapowiedzieli: Stuttgarter Kammerorchester pod batutą Jurka Dybała, flecista Łukasz Długosz, pianiści Kate Liu, Tymoteusz Bies i Piotr Sałajczyk, Iwona Hossa (sopran), Rafał Bartmiński i Stanisław Napierała (tenor), Polish Cello Quartet. Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej wystąpią pod dyrekcją Antoniego Wita, Paula Goodwina i Alexandra Humali.

Szczegółowy program: https://filharmoniakrakow.pl/public/festiwale/Festiwal%20Szymanowski%20/%20Polska%20/%20%C5%9Awiat/ 


JubileuszowyKoncert 125 3.9.233 września 2023 roku o godz. 17.00 w Filharmonii Lubelskiej będzie miał miejsce jubileuszowy koncert z okazji 125-lecia Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Lublinie, który jednocześnie zainauguruje XII Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. S. Serwaczyńskiego. Wstęp na koncert będzie wolny (bez wejściówek)!

Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Stanisława Serwaczyńskiego jest imprezą stałą organizowaną co trzy lata. Organizatorem Konkursu przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Miasta Lublin jest Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego..

Podczas wrześniowego koncertu wystąpią Radomska Orkiestra Kameralna, organista Maciej Zakrzewski, skrzypkowie Lucjan Szaliński-Bałwas i Marcin David Król pod batutą Szymona Morusa.

Zaprezentują Kaprys nr 1 op. 18 i Obertas nr 1 op. 19 Henryka Wieniawskiego, Wariacje na temat melodii „Hava Nagila” Eweliny Nowickiej, Orawę Wojciecha Kilara, oraz prawykonają dzieła Harveya Hope'a.

Dodatkowe informacje: https://wieniawski.lublin.pl/ 


SzymanowskiCompetition 5.9.23Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 5-22 września 2023 roku w Katowicach najzdolniejsi młodzi muzycy z całego świata wezmą udział w II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego. Uczestników czterech kategorii - fortepian, skrzypce, kwartet smyczkowy i głos — czeka niemałe wyzwanie. Gala finałowa wieńcząca Konkurs, na której będzie można posłuchać laureatów, odbędzie się 23 września o godz. 18.00 w NOSPR.

W każdej kategorii uczestnicy zaprezentują się przed międzynarodowym jury, złożonym z wybitnych postaci świata muzyki, oraz publicznością. Pula nagród w wysokości blisko 300000 € oraz gwarantowane nagrania płytowe i zaproszenia koncertowe sprawiają, że zwycięstwo w konkursie może stać się przełomowym momentem w życiu każdego uczestnika.

Partnerem technologicznym drugiej edycji Konkursu Szymanowskiego został YouTube – platforma, której właścicielem jest Google. Współpraca objęła szeroki zakres wsparcia, w tym transmisje na żywo na kanale YouTube NOSPR.

Konkurs organizowany jest przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach wspólnie z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego, Miastem Katowice, Polskim Radiem, Akademią Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Towarzystwem Muzycznym im. K. Szymanowskiego w Zakopanem.

Partnerem strategicznym konkursu jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Bezpłatne wejściówki na 1 i 2 etap Konkursu Szymanowskiego są już dostępne do pobrania na stronie: https://bit.ly/45sXRSs 

Strona Konkursu: https://szymanowski-competition.com/ 


Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

KrakowskiSalon 23Po raz 7. Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów zaprasza na muzyczne krakowskie salony: do wielkich sal balowych i kameralnych wnętrz, a nawet do mieszkań! Bezpłatne koncerty popularyzujące twórczość kameralną polskich kompozytorów odbędą się w dniach 5-28 września 2023 roku.

Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa nie tylko ze względu na rozmaity repertuar, ale również wykonawców oraz miejsca koncertów. W tym roku wystąpią m.in. duet Katarzyna Drogosz (fortepian) i Agnieszka Oszańca (wiolonczela), duet Bartosz Koziak (wiolonczela) wraz z Grzegorzem Manią (fortepian), Michał Marcol (skrzypce), Krzysztof Karpeta (wiolonczela), Monika Kruk (fortepian), Aleksandra Kubas-Kruk (sopran), Anna Bernacka (mezzosopran), Jolanta Kowalska-Pawlikowska (sopran), Dominika Grzybacz (fortepian), oraz Polish Violin Duo (Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak) w kwartecie z Magdaleną Bojanowicz (wiolonczela) i Piotrem Różańskim (fortepian).

Koncerty będą miały miejsce w Instytucie Kultury Willa Decjusza, Instytucie Muzykologii UJ, Muzeum Krakowa - Pałacu Krzysztofory oraz Salonie Muzycznym na ul. Studenckiej.

Na koncerty obowiązują bezpłatne wejściówki - https://app.evenea.pl/event/7ksm/

Szczegółowy program festiwalu: https://spmk.com.pl/projekt/krakowski-salon-muzyczny-edycja-7/ 

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Koncerty 5, 21, 24 i 28 września zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów.

Partnerzy: Muzeum Krakowa, Instytut Muzykologii UJ, Instytut Kultury Willa Decjusza.

Patronat honorowy: Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Jacek Popiel.


NFM 6.9.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Z okazji otwarcia organizowanej przez NFM Międzynarodowej Konferencji Orkiestr, spektakl multimedialny Projekcja Pawła Mykietyna zostanie zaprezentowany w rozszerzonej wersji 6 września 2023 roku o godz. 20.00.

Wydarzenie to łączy elementy muzyki, teatru, sztuk wizualnych i choreografii. Podczas koncertu „do zwiedzania” publiczność będzie wędrowała po gmachu NFM, odkrywając kolejne części tej żywej dźwiękowej instalacji, której ważnym elementem są oryginalne kostiumy muzyków.

Premiera kompozycji miała miejsce we wrześniu 2021 roku w Filharmonii Szczecińskiej. Teraz wrocławska publiczność usłyszy ją w wykonaniu instrumentalistów Narodowego Forum Muzyki.

Informacja o biletach: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10641 


Wratislavia 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Podczas 58. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego w dniach 7–17 września 2023 muzyka oratoryjno-kantatowa zabrzmi w znakomitych akustycznie salach NFM oraz w czterech miastach Dolnego Śląska. Tytuł tegorocznej edycji – „Matka Natura" – został zainspirowany Porami roku Josepha Haydna.

Program festiwalu został skonstruowany tak, aby ukazać tematy natury i kosmosu w twórczości nie tylko dawnych kompozytorów, ale i współczesnych. Nie zabraknie przy tym tematu macierzyństwa i jego kulturowych powiązań z naturą – zarówno w kontekście biblijnym, jak i antropologicznym. Podczas koncertu inauguracyjnego NFM Filharmonia Wrocławska, Polski Narodowy Chór Młodzieżowy i soliści (sopranistka Iwona Hossa, tenor Rafał Bartmiński i bas Jerzy Butryn) wykonają pod batutą Christopha Eschenbacha Kosmogonię Krzysztofa Pendereckiego.

W tym roku wystąpią również Andreas Scholl, Tõnu Kaljuste z Estonian Philharmonic Chamber Choir, Wayne Marshall, Alicia Amo i Musica Boscareccia, Accademia del Piacere, Giovanni Antonini z Il Giardino Armonico, European Union Baroque Orchestra, a także zespoły NFM: Wrocławska Orkiestra Barokowa, Chór NFM, Chór Chłopięcy NFM i Chór Dziewczęcy NFM.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl/festiwale/wratislavia-cantans 


Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ArteFonie 23Stowarzyszenie Młodych Artystów Ziemi Wejherowskiej oraz Zespół Wokalny Art’n’Voices zapraszają do Wejherowa na III Festiwal ArteFonie, który odbędzie się w dniach 7-10 września 2023 roku. Tegoroczna edycja nosi tytuł „ObserwARTorium”. Przestrzeń ArteFonii stanie się obserwatorium – punktem, w którym widoczne będą nowe, wyjątkowe zjawiska na firmamencie współczesnej sztuki. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

Festiwal otworzy 7 września koncert zespołu Kropki wykonującego muzykę alternatywną. Artyści zaprezentują autorską mieszankę klasycznych brzmień opartych na połączeniu pianina i kontrabasu z towarzyszeniem elektroniki.

Udział w wydarzeniu „ArteFonie w sferach sacrum. Koncert muzyki kameralnej” wezmą Zespół Wokalny Affectus i organista Błażej Musiałczyk.

Podczas koncertu „ArteFonie – Supernowa. Debiut jazzowy” wystąpi Magda Kuraś Quintet.

Kulminacyjnym punktem festiwalu będzie koncert „ArteFonie – Koniunkcja planet” z udziałem gospodarzy Festiwalu i gości specjalnych: polską muzykę współczesną wykonają Royal String Quartet i wejherowski Zespół Wokalny Art’n’Voices.

Dodatkowo w ramach festiwalu odbędzie się wystawa prac trójmiejskiej artystki Anny Marii Czai, a najmłodsi będą mogli wziąć udział w pikniku artystycznym „Art’n’Voices dzieciom” w ogrodzie przy Powiatowej Bibliotece Publicznej.

Festiwal dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Szczegółowe informacje - na stronach: www.artnvoices.art/festiwal-artefonie/, www.facebook.com/ArteFonie-103594345267981


Patronat medialny nad konferencją objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

KonferencjaZKP 23W dniach 7–9 września 2023 w Instytucie Muzyki Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Zygmunta Mycielskiego w Strzyżowie odbędzie się 52. Konferencja Muzykologiczna ZKP „Muzyka polska. Tradycja i współczesność”.

Celem konferencji jest ponowne spojrzenie na polską muzyczną tradycję. Na ile dziś wciąż porusza nas termin „muzyka polska” i jak traktujemy rodzimą twórczość? Czym jest w istocie muzyka polska i jak ją dziś rozumiemy? Pytania te stanowić mogą punkt wyjścia do dyskusji nad muzyką polską widzianą w szerokiej perspektywie obejmującej m. in. twórczość kompozytorską, wykonawstwo, recepcję, a także refleksję estetyczną i metodologiczną.

Udział w Konferencji wezmą polscy muzykolodzy oraz zagraniczni naukowcy: Bernadeta Czapraga (Universität Mozarteum Salzburg), Luba Kijanowska-Kamińska (Lwowska Narodowa Akademia Muzyczna im. Mykoły Łysenki), Semitha Cevallos (Uniwersytet Federalny Stanu Paraná, Brazylia) i John Mackenzie Pierce (University of Michigan).

Podczas konferencji wręczone zostaną dyplomy tegorocznym laureatom Konkursu im. Ks. Prof. Hieronima Feichta.

7 i 9 września odbędą się dwa koncerty: usłyszymy pieśni i utwory fortepianowe kompozytorów polskich XIX, XX i XXI wieku w interpretacji Anny Mikołajczyk (sopran) i Ewy Guz-Seroki (fortepian), oraz recital pt. „Muzyka polska. Chopinowskie konteksty" w wykonaniu pianistki Marii Gabryś-Heyke.

Planowana jest wycieczka uczestników przedsięwzięcia do dawnego majątku Mycielskich w Wiśniowej, miejsca wiecznego spoczynku Zygmunta Mycielskiego.

Konferencja jest organizowana przy wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Doskonała nauka - wsparcie konferencji naukowych”. Tytuł projektu 52. Konferencja Muzykologiczna ZKP „Muzyka polska. Tradycja i współczesność”. Wysokość dotacji: 43 725 zł; cały budżet projektu: 68 925 zł.

POBIERZ: Program Konferencji


Copernicus 23

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Copernicus #550 to wyjątkowy projekt Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej poświęcony Mikołajowi Kopernikowi i jego wielkim odkryciom, przygotowany z okazji 550. rocznicy urodzin astronoma. W dniach 7 września – 1 października 2023 roku odbędzie się 15 wyjątkowych spotkań z nieziemskimi brzmieniami, pochodzącymi z najodleglejszych zakątków kosmosu.

Goście będą mogli uczestniczyć w 2 koncertach symfonicznych, wielkim widowisku multimedialnym, 2 darmowych koncertach kameralnych w jednej z toruńskich galerii handlowych, wystawie „Planety – album rodzinny” i wykładach.

W muzycznym repertuarze znajdą się kompozycje opiewające życie i dokonania Mikołaja Kopernika, skomponowane specjalnie z okazji rocznicy jego urodzin, dzieła wyrażające podziw dla niepojętego, pełnego tajemnic życia galaktyk oraz ponadczasowe utwory skupiające się na wewnętrznym wszechświecie ludzkiej emocjonalności.

Wysłuchamy utworów kompozytorów mających swoje jubileusze, twórców związanych z Toruniem, kultowych przebojów muzyki rozrywkowej i filmowej podczas wielkiego multimedialnego widowiska Music From The Moon – Przeboje z innego Wszechświata z udziałem uznanych gwiazd. Przed nami również polskie prawykonanie III Symfonii „Universe” tureckiego kompozytora Fazila Saya.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Szczegółowy program: https://www.tos.art.pl/ 


MozgFestiwal 23Patronat medialny mad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych „Mózg Festival“ to spotkanie artystów z całego świata tworzących i poruszających się we wszystkich rejonach muzyki współczesnej, sztuki performance, audio i wideo instalacji, w których muzyka odgrywa istotną rolę. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 7—9 września 2023 roku pod hasłem "Do not forget to keep your mind clear" (Nie zapomnij zachować jasności umysłu). Wstęp wolny!

W programie znalazły się m.in. koncerty kompozytora Piotra Peszata, pianistki i kompozytorki Barbary Drążkowskiej Drazkov, improwizacje kompozytorów i instrumentalistów Reinholda Friedla i Franka Gratkowskiego, Folded Maps of Time (FoMaTi) - immersyjna instalacja audiowizualna Marka Chołoniewskiego, Chrisa Cutlera i Piotra Madeja, oraz spektakl kompozytorki Anny Jędrzejewskiej HYBRID na rapera, 4 performerki i wizualizacje do libretta D’Chaosa, w wykonaniu artystek Fundacji Sztuka Ciała.

Tegoroczne działania festiwalowe realizowane będą w kilku przestrzeniach: Teatrze Polskim (sala kameralna), Galerii Miejskiej bwa oraz klubie Mózg.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Festiwalu będzie bezpłatny, ale uwarunkowany będzie zaproszeniem, które otrzymuje się po wysłaniu maila na adres: fundacja@mozg.art.pl

Festiwal dofinansowany jest budżetu Miasta Bydgoszczy i budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Strona festiwalu: https://festiwal.mozg.pl 


Patronat medialny nad nad sezonem koncertowym 2023/2024 Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZlotyKoncert 8.9.238 września 2023 roku o godz. 20.00 w holu Urzędu Marszałkowskiego odbędzie się "Złoty koncert" Filharmoników Śląskich, w programie którego znalazły się dzieła, zapowiadające przyszły sezon koncertowy.

W sezonie 2023/2024 w Filharmonii wystąpią uczestnicy prestiżowego XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga, odbędą się obchody 90. rocznicy urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego, Gala Muzyki Filmowej oraz Game Music Fest i nie tylko!

Podczas wrześniowego koncertu w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta usłyszymy Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego, Orawę Wojciecha Kilara, muzykę Hansa Zimmera z filmu Pearl Harbor oraz dzieła Ludwiga van Beethovena, Gustava Mahlera i Astora Piazzolli. W roli solisty wystąpi klawesynista Marek Toporowski.

Więcej: https://filharmonia-slaska.eu/production/zloty-koncert-toporowski-shemet-orkiestra-symfoniczna/ 


Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

SoniSpatium 23Przesłaniem tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium" w Stargardzie jest tytuł jednego z utworów Marka Jasińskiego: Lux et veritas – światłość i prawda. W dniach 8-11 września 2023 znakomici soliści i zespoły wystąpią w Kolegiacie Najświętszej Marii Panny Królowej Świata w Stargardzie i Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Wstęp wolny!

Festiwal będzie niewątpliwie czasem refleksji, zadumy oraz okazją do delektowania się pięknem muzyki tego wielkiego i mądrego polskiego kompozytora. Usłyszymy ponadto arcydzieła minionych wieków i polską muzykę współczesną, w tym prawykonanie Exsultate, iubilate! Pawła Łukaszewskiego na sopran i orkiestrę.

Zaplanowano również spotkanie z przyjacielem Marka Jasińskiego, dyrygentem prof. dr. hab. Bohdanem Boguszewskim, założycielem kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej w Katedrze Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Szczecińskiego.

Wystąpią m.in. Cantabile Regensburg pod batutą Matthiasa Beckerta, Międzynarodowa Akademia Chóralna in terra pax pod dyrekcją Núria Cunillera Salas, Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie i Orkiestra Camerata Stargard pod batutą dr. hab. Szymona Wyrzykowskiego, dyrektora artystycznego Festiwalu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Zadanie współfinansowane przez Gminę-Miasto Stargard.

Dodatkowe informacje: https://www.facebook.com/OrkiestraCamerataStargard 


Opus 89.2023Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

8 września 2023 roku o godz. 19.00 w wytwórni Requiem Records przy ul. Krakowskie Przedmieście 64 w Warszawie odbędzie się oficjalna premiera pierwszego wspólnego albumu uznanych polskich instrumentalistów: giganta polskiej muzyki elektronicznej Władysława „Gudonis” Komendarka oraz cenionego altowiolisty – Krzysztofa Marii Komendarka-Tymendorfa. Tytuł płyty AtomoGenus nawiązuje do więzi w atomach wspólnych muzycznych genów artystów.

To pierwsza w Polsce awangardowa fuzja elektroniki ze szlachetnymi strunami violi, zderzenie electro z teraźniejszymi technikami wykonawczymi gry na altówce.

Pięć kompozycji, jakie zawiera album AtomoGenus, to połączenie muzyki elektronicznej i akustycznej, eksploracja nieodkrytych pól muzycznych, czyli noise z najodleglejszych zakątków drogi mlecznej połączone z improwizowaną muzyką carpe diem danej chwili, z altówką i samplami w czystej postaci. W założeniu tkanka muzyczna zawiera wielowarstwowe smyczkowe brzmienia połączone z głosami analogowo-cyfrowych syntezatorów i wokoderów, w których wykorzystuje język nieznany nikomu, z innej niż do tej pory galaktyki. Altówka wykorzystana jest w albumie nie tylko jako instrument perkusyjny, ale i melodyczny czy kreujący również muzykę nowatorskimi, teraźniejszymi technikami wykonawczymi takimi, jak: tapping, Bartók pizzicato, szarpanie strun, pressing włosia o strunę, scordatura, dirty glissando, slow motion bow, crazy sul ponticello scratchiness, shutter, noisy shift, electric slide, scratch tone, stopping on the string, preparacja, arpeggio, tremolo, flażolety etc.

Album ukaże się w trzech wersjach: winyl, kaseta i płyta CD.

Więcej: https://opus-series.com/index.php?lang=pl&p=sklep&f=&c=&t=&st=&o=&pid=147&page=0 

ZOBACZ: teaser albumu AtomoGenus: https://youtu.be/2fQEiHEyyoA?si=8UNrqUdRkqjN19_w 


Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POSI 10.9.23Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus zaprasza na koncert inaugurujący nowy sezon artystyczny. 10 września 2023 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie Orkiestra pod batutą światowej sławy maestra Antoniego Wita wykona dzieła Richarda Wagnera, Camille'a Saint-Saënsa i Zygmunta Noskowskiego. W roli solisty wystąpi południowokoreański pianista Hyuk Lee.

Pianista jest znany polskiej publiczności między innymi jako zwycięzca X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy oraz laureat wyróżnienia na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. w jego interpretacji usłyszymy niezwykły V Koncert fortepianowy F-dur „Egipski” op. 103 Camille'a Saint-Saënsa.

W finale koncertu zabrzmi natomiast rzadko wykonywana III Symfonia F-dur „Od wiosny do wiosny" Zygmunta Noskowskiego. Polskie „pory roku” kolejnymi częściami przywołują nastrój poszczególnych okresów, a element narodowy objawia się też obecnością cytatów pieśni ludowych i religijnych.

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Informacja o biletach: www.sinfoniaiuventus.pl 


Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

MuzycznySwiatGerszonaW dniach 12 września - 19 listopada 2023 w ramach projektu „Muzyczny Świat Gerszona Efrosa” zabrzmią w Polsce pierwszy raz od czasów II wojny światowej utwory żydowskich kantorów związanych z naszymi ziemiami. Pochodzą one z obszernej „Antologii muzyki synagogalnej” opracowanej przez Gerszona Efrosa (1890–1978), kompozytora urodzonego w Serocku, który wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie propagował muzyczne dziedzictwo polskich Żydów.

Pod merytorycznym kierownictwem dr. Jakuba Stefka – organisty w Synagodze Pestalozzistrasse w Berlinie oraz wykładowcy Akademii Sztuki w Szczecinie - przygotowany został film edukacyjny o muzyce i przesłaniu twórczości Gerszona Efrosa, folder informacyjny, kampania w mediach społecznościowych, a utwory żydowskich kantorów zostały włączone do programów koncertów w różnych miastach w Polsce.

Będziemy mogli usłyszeć tę muzykę podczas Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi 12 września w wykonaniu Jakuba Stefka i Chóru VRC pod dyrekcją Joanny Malugi. Na koncercie w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie 15 października Jakub Stefek i Chór Match Match Ensemble prawykonają również najnowszy utwór Agnieszki Stulgińskiej. 19 października w ramach 6. Międzynarodowych Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie wystąpią Jakub Stefek, Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie i kantor Isidoro Abramowicz pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch. 19 listopada odbędzie się Nadzwyczajny Koncert Hawdalowy z udziałem Jakuba Stefka, Isidoro Abramowicza i Chóru Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka.

Obecnie nie mamy wielu okazji, aby słuchać muzyki synagogalnej w opracowaniu na kantora, chór i organy. Dotarcie dzisiaj do zapisów nutowych nie jest łatwym zadaniem.

Część z nich przetrwała do naszych czasów właśnie dzięki Gerszonowi Efrosowi, jednemu z najbardziej uznanych kompozytorów i badaczy muzyki synagogalnej. Jego dziełem życia jest sześciotomowa „Antologia”, w której zawarł utwory własne, jak i innych kantorów z wielu regionów.

Odnajdziemy w niej dzieła takich twórców, jak Jakub Weiss (1816-1981) – kantor wielu warszawskich synagog, którego utwory po latach zapomnienia zostały nagrane i wydane w 2023 roku, pierwszy raz w historii fonografii, Nissan Spivak (1824–1906) – kantor w Berdyczowie, Leo Low (1878–1860) – kierownik chórów w Wielkiej Synagodze w Wilnie, w Wielkiej Synagodze w Bukareszcie, a wreszcie w Wielkiej Synagodze na Tłomackiem w Warszawie, Adolph Katchko (1888–1958) – kantor Synagogi Nożyków w Warszawie, urodzony w Warcie i wykształcony w Kaliszu, oraz Dawid Ajzensztadt (1889–1942) – legendarny i ostatni kierownik chóru Wielkiej Synagogi na Tłomackiem.

Organizatorem projektu jest Fundacja SPOT.ON ART, partnerem Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, a patronem – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Finansowania udzieliła Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

Wszystkie działania opisane są na stronie www.spotonart.com/efros 

ZOBACZ: film edukacyjny o Gerszonie Efrosie https://www.spotonart.com/efros 


Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Artystycznie w podkarp 23Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów – Oddział w Krakowie zaprasza w dniach 14 września - 6 października 2023 na serię wydarzeń artystycznych, które będą zrealizowane w perłach dziedzictwa kulturowego - podkarpackich dworach. Program wypełni nie tylko wyśmienitą muzyką, ale też spotkania, poświęcone obchodzonym w tym roku 130. rocznicy urodzin Aleksandra Fredry oraz 185. rocznicy urodzin i 130. rocznicy śmierci Jana Matejki. Wstęp bezpłatny.

Wystąpią Zarębski Piano Duo, Duo Accosphere, Duo Karolina Mikołajczyk (skrzypce) i Iwo Jedynecki (akordeon), pianistki Monika Gardoń-Preinl, Julia Samojło, Marta Mołodyńska-Wheeler, Olga Tsymbaluk, oraz soliści: Łukasz Hajduczenia (baryton), Monika Korybalska (mezzosopran) i Sylwia Olszyńska (sopran).

Podczas koncertu inauguracyjnego usłyszymy nie tylko utwory fortepianowe na 4 i 6 rąk, lecz także fragmenty utworów Aleksandra Fredry w interpretacji znanego krakowskiego aktora Jacka Romanowskiego. W programie projektu znajdzie się również wykład Marty Kłak-Ambrożkiewicz - kustosza Domu Jana Matejki - poświęcony temu wybitnemu malarzowi.

Muzyka polskich twórców zabrzmi w Dworku Hupki w Niwiskach, Dworku Błotnickich w Dzikowcu, Pałacu w Cmolasie oraz w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Raniżowie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura Interwencje. Edycja 2023”.

Partnerzy: Samorządowe Centrum Kultury w Dzikowcu, Szkoła Muzyczna I st. w Niwiskach, Samorządowy Ośrodek Kultury w Cmolasie, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Raniżowie.

Szczegółowy program: https://spmk.com.pl/projekt/artystycznie-w-podkarpackich-dworach/ 


Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

FestiwalSpisaka 2023W dniach 14 września - 22 października 2023 roku w Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się III Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka, którego centralnym wydarzeniem będzie XIV Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka (w specjalnościach: trąbka, róg, puzon), oraz II Międzyuczelniany Konkurs na Projekt Plakatu XV Międzynarodowego Konkursu im. Michała Spisaka (w specjalnościach: skrzypce, altówka, wiolonczela). Ponadto w programie znajdzie się 10 koncertów i 2 wystawy.

Zaplanowano dwa cykle koncertowe - „Scena/anecS" (publiczność zasiada na scenie wraz z artystami) i „Kameralne Czwartki" (koncerty w Sali Kameralnej Pałacu Kultury Zagłębia) - oraz koncerty symfoniczne w Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia.

Wystąpią Sonos Kwartet i aktor Adam Woronowicz, Krzysztof Herdzin, Kwintet Dęty Blaszany NOSPR, jurorzy 14. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka. Uroczystą galę połączoną z koncertem inauguracyjnym 14. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka uświetni występ Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego i laureatki Konkursu Chopinowskiego Magdaleny Lisak pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.

Podczas specjalnego koncertu rodzinnego „Kto nie słucha, ten trąba!" z udziałem Dombrova Piano Duo, trębacza Piotra Nowaka i aktora Jarosława Cyby utwory muzyczne przeplatane będą elementami komediowych dialogów w konwencji „bawiąc-uczyć".

W programie trzyetapowego Konkursu, obok przekrojowego, sztandarowego repertuaru dzieł przeznaczonych na wspomniane instrumenty (utwory solo i z fortepianem), znajdą się również kompozycje polskich twórców, w tym Michała Spisaka. Podczas koncertów finałowych Konkursu i koncertu laureatów trębaczom, waltornistom i puzonistom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. Uczestnikom mogą zostać przyznane trzy nagrody główne, a także wyróżnienie o łącznej wartości 98 000 PLN.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Strona Festiwalu: https://spisakfestiwal.palac.art.pl/ 


WJ 23

„Rzeczy brzmiące” to temat 66. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień". W dniach 15-23 września 2023 klasyczne instrumenty i zespoły zostaną zestawione z nowymi konstrukcjami, które kompozytorzy i performerzy potraktują jak rozbrzmiewające obiekty. Wiele obiektów stanie się obiektofonami – nowymi instrumentami!

Zostaną zaprezentowane dzieła 32 artystek i 49 artystów, wśród których 42 jest związanych z Polską. W 12 punktach na mapie Warszawy odbędzie się 47 wydarzeń nurtu głównego, Warszawskiej Jesieni Klubowo i Małej Warszawskiej Jesieni. 22 dzieła zostaną zaprezentowane po raz pierwszy. Wystąpi 5 orkiestr, 1 chór, 11 zespołów oraz 23 solistów. Odbędzie się 16 wydarzeń towarzyszących festiwalowi.

Festiwalem gościnnym tegorocznej „Warszawskiej Jesieni" jest festiwal „Ad Libitum": odbędzie się z tej okazji koncert specjalny oraz spotkanie z twórcami festiwalu. Zaś 22 września podczas kolejnego koncertu specjalnego, organizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wystąpi Orkiestra Muzyki Nowej, Agata Zubel, Dorota Adamczak i Michele Marelli pod dyrekcją Szymona Bywalca.

Po raz dwudziesty wystąpi na Warszawskiej Jesieni polsko-niemiecki zespół Europejskich Warsztatów Muzyki Współczesnej EWCM. Młodzi wykonawcy z Polski oraz z różnych muzycznych ośrodków niemieckich, zanim zagrają na koncercie, spotkają się na warsztatach prowadzonych przez solistów z zespołu Musikfabrik.

Na „Małą Warszawską Jesień" adresowaną do najmłodszych odbiorców i całych rodzin złoży się kilkanaście wydarzeń zrealizowanych w postaci trzech światowych premier pod wspólnym hasłem „Światy brzmiące".

W programie znalazły się również spotkanie założycielskie platformy zespołów i organizacji muzyki współczesnej organizowane przez Anię Karpowicz i Hashtag Ensemble, sympozjum festiwali europejskich zrzeszonych w organizacji Sounds Now, panel Kompozytorzy, festiwale i krytyka – przestrzeń wspólna czy podzielona w Hashtag Lab oraz audycje radia internetowego.

Program wydarzeń tegorocznej odsłony powstał dzięki sponsorom, współorganizatorom Festiwalu i partnerom: Miastu Stołecznemu Warszawa, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Filharmonii Narodowej, Programowi 2 Polskiego Radia, Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS, Uniwersytetowi Muzycznemu Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademii Sztuki Pięknych, Instytutowi Adama Mickiewicza, Polskiemu Wydawnictwu Muzycznemu i Żoliborskiemu Domowi Kultury.

Strona Festiwalu: https://warszawska-jesien.art.pl/2023/strona-glowna 


Mala WJ 23Czy muzyka współczesna może wciągać? Dowiemy się o tym w dniach 15-24 września 2023 podczas 13. Festiwalu muzyki współczesnej dla dzieci „Mała Warszawska Jesień" i poznamy nowe idee, pomysły i rzeczy, dzięki którym możemy głębiej i na coraz ciekawsze sposoby odwiedzać brzmiące światy. W ramach tej „teatralnej Jesieni" wszystkie prezentowane utwory i spektakle będą światowymi premierami.

Najmłodsi słuchacze sami albo w towarzystwie zabranych ze sobą dorosłych udadzą się do trzech krain nieograniczonej muzycznej wyobraźni.

Pierwszą z nich będzie słynna kraina Po Drugiej Stronie Lustra: Uśmiech bez kota to eksperyment – paraopera w wykonaniu Agaty Zubel, prezentowana za pomocą hologramu, który wciągnie uczestników tego spektaklu (dosłownie) do środka: do intrygującego świata Po Drugiej Stronie Lustra.

Do krainy Muzyki i Animacji po moście z dźwięków i obrazów poprowadzi nas Młoda Orkiestra Nowego Teatru (MONT) pod kierunkiem Dagny Sadkowskiej i Seana Palmera.

Podczas finałowego dnia 13. Małej WJ i 66. WJ zanurzymy się we współczesną wizję tajemniczego ogrodu ze znanej powieści Frances Hodgson Burnett dzięki pełnometrażowemu spektaklowi muzycznemu Tajemniczy Ogród Teatru Zagłębia w reżyserii Justyny Sobczyk i z muzyką Wojciecha Błażejczyka.

Tegoroczna odsłona zostanie zrealizowana dzięki współorganizatorom Festiwalu, partnerom i sponsorom: Miastu Stołecznemu Warszawa, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Filharmonii Narodowej, Programowi 2 Polskiego Radia, Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS, Uniwersytetowi Muzycznemu Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych, Instytutowi Adama Mickiewicza, Polskiemu Wydawnictwu Muzycznemu i Żoliborskiemu Domowi Kultury.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz miasta stołecznego Warszawy, PGE Polskiej Grupy Energetycznej i Fundacji PZU. Festiwal współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”. Festiwal jest członkiem europejskiej sieci Ulysses zrzeszającej instytucje kultury w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.

Szczegółowy program: https://warszawska-jesien.art.pl/2023/program/program,little-wa 


FS 15.9.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

15 września 2023 roku o godz. 19.00 Filharmonia Śląska uroczyście rozpocznie 79. sezon artystyczny koncertem muzyki niezwykle poruszającej. Wraz z Chórem i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii, prowadzonymi przez Yaroslava Shemeta, wystąpią znakomite solistki: Maria Berezovska oraz Izabela Matuła. W programie inauguracji nie mogłoby zabraknąć dzieła patrona filharmoników śląskich Henryka Mikołaja Góreckiego, a towarzyszyć mu będzie jedna z najsłynniejszych i najbardziej podziwianych symfonii Gustava Mahlera, czyli jego „Zmartwychwstanie".

Rozpocznie koncert wykonanie fragmentów Miserere na chór mieszany op. 44 Henryka Mikołaja Góreckiego. Kompozycja ta powstała w reakcji na wydarzenia 19 marca 1981 roku w Bydgoszczy, poprzedzające ogłoszony kilka miesięcy później stan wojenny.

Inauguracja „Złotego sezonu" to opowieść o uniwersalnych, humanistycznych wartościach i głębokiej potrzebie duchowości. Narratorem będzie głos solistek o nienagannej technice i sile wyrazu.

Informacja o biletach: https://filharmonia-slaska.eu/production/inauguracja-mahler-ii-symfonia-matula-berezovska-shemet-wolanin/?=2 


FL 15.9.23Koncert symfoniczny inaugurujący sezon artystyczny 2023/2024 w Filharmonii Łódzkiej poświęcony będzie 85. urodzinom Zygmunta Krauze i 50. rocznicy śmierci Pawła Kleckiego. 15 września o godz. 19.00 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii pod batutą Pawła Przytockiego wykona dzieła tych twórców, a sam Zygmunt Krauze wystąpi również w roli solisty.

Światowej sławy polski kompozytor i pianista z okazji 85. urodzin wykona swój II Koncert fortepianowy – dzieło z 1996 roku, dedykowane pamięci wybitnego japońskiego kompozytora Toru Takemitsu.

Ważnym punktem programu będzie również wykonanie Sinfonietty op. 7 Pawła Kleckiego, łodzianina, początkowo muzyka Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej, który w latach 30-tych XX wieku zadebiutował w Filharmonii Berlińskiej pod okiem Wilhelma Furtwänglera. Opracowanie partytury i głosów orkiestrowych Sinfonietty zrealizował Andrzej Wendland w ramach autorskiego projektu „Nieodkryte karty muzyki polskiej. Paweł Klecki in memoriam”.

Program uzupełni VIII Symfonia G-dur op. 88 Antonína Dvořáka.

Informacja o biletach: https://www.filharmonia.lodz.pl/pl/wydarzenia/inauguracja-sezonu-artystycznego-20232024 


MuzycznePoryRoku 16.9.23Kolejny koncert z cyklu „Muzyczne pory roku”, zorganizowany przez Związek Kompozytorów Polskich – Oddział Warszawski oraz Fundację im. Józefa Elsnera, odbędzie się 16 września o godz. 17.00 w dużej sali kameralnej ZPSM Nr 1 w Warszawie "Nowa Miodowa". Wstęp wolny!

Wystąpi klawesynistka Katarzyna Wesołowska, która prawykona Capriccio Artura Cieślaka. W jej interpretacji usłyszymy również utwory klawesynowe: Poza ciszą / Out of silence Anny Ignatowicz-Glińskiej, Klawitiuda Bartosza Kowalskiego, Action Cembalo Marcina Łukaszewskiego, Seven Gates to Wildness Miłosza Bembinowa oraz Sonata per clavicembalo Sławomira Czarneckiego.

Zaplanowano również performance malarski Marka Iwińskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 


AdLibitum 2318. Festiwal Muzyki Improwizowanej „Ad Libitum” odbędzie się w Warszawie w dniach 19 września - 24 października 2023 roku dzięki wsparciu ze strony organizacji partnerskich (STOART, ZAiKS), a także dzięki wyjątkowym gestom solidarności zaprzyjaźnionych organizacji pozarządowych i społecznych instytucji kultury: Hashtag Lab, Jasna 10, a przede wszystkim "Warszawskiej Jesieni".

Tegoroczny program zaprezentuje dialog na gruncie improwizacji między muzyką współczesną a dawną, między przeszłością i przyszłością, nowymi technologiami i wykonawstwem historycznym. Przybliżają je twórcy instrumentów wzorowanych na dawnych lub rekonstruowanych wg dawnych traktatów (Ryszard Lubieniecki), artyści łączący muzykę dawną z futurystycznymi wynalazkami (Maja Miro). Ważnym wątkiem jest autonomia obiektów - instrumentów stających się aktorami improwizacji, uczestniczących m.in. w koncertach robotycznych rzeźb dźwiękowych Eirika Brandala.

W roli gwiazd: Steve Beresford, jeden z najaktywniejszych i wszechstronnych muzyków brytyjskiej sceny improwizacji i eksperymentu, oraz goszczący już na festiwalu Ad Libitum kontrabasista John Edwards, a wraz z nimi - po raz pierwszy w Polsce - skrzypaczka Mandhira de Saram, która współtworzyła Ligeti Quartet, a od kilku lat poświęca się także sztuce improwizacji.

Szczegółowy program: https://ad-libitum.pl/ 


WJ 20.9.23Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC zaprasza na spotkanie online pt. „Dokumentacja polskiej kultury muzycznej na nowej stronie POLMIC: tworzenie portali o tematyce artystycznej w systemie CMS Joomla!", które odbędzie się w ramach 66. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień" 20 września 2023 roku o godz. 16.00.

Spotkanie poprowadzi dr Mieczysław Kominek – prezes ZKP, dyrektor POLMIC. Udział w spotkaniu wezmą: ekspert w dziedzinie Joomla! Marcin Równicki, Izabela Zymer  - koordynator projektu, oraz redaktor portalu polmic.pl dr Wiktoria Antonczyk.

Podczas pierwszej prezentacji projektu „Najpiękniejsza jest muzyka polska – dokumentacja polskiej kultury muzycznej na stronie www.polmic.pl” opowiemy również o historii Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, działającego od 2001 roku.

Projekt realizowany w latach 2022–2024 dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Nauka dla społeczeństwa”.

ZOBACZ: wydarzenie na FB https://www.facebook.com/events/686289939688140 


Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

FestiwalMlodejM 23Trzecia edycja Festiwalu Młodej Muzyki będzie ponownie promocją twórczości młodych twórców oraz artystów związanych z regionem kujawsko-pomorskim i Toruniem. W dniach 22 września - 1 października 2023 roku zabrzmi przede wszystkim muzyka nowa, elektroakustyczna i jazzowa, odbędą się spotkania, warsztaty, konkurs i wystawa, a większość wydarzeń będzie dedykowana Mikołajowi Kopernikowi z okazji obchodzonej w 2023 roku 550. rocznicy jego urodzin. Wstęp wolny!

Zagrają soliści, zespoły, a także dwie orkiestry, w tym Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją wybitnej Agnieszki Duczmal oraz Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej pod batutą toruńskiego dyrygenta Rafała Kłoczko. Podczas koncertów „Muzyka kompozytorów toruńskich" oraz „Poranek kopernikowski, czyli Elektroakustyka dla Kopernika" zabrzmią prawykonania utworów: Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Magdaleny Cynk, Adama Falenty, Marii Krzemień, Macieja Jabłońskiego, Piotra Mossa, Mateusza Ryczka, Jędrzeja Rocheckiego, Michała Ossowskiego i Pawła Dudzika.

Kilka utworów dedykowanych Kopernikowi zostało znalezionych w Zbiorach Muzycznych Biblioteki UMK w postaci rękopisów. Zabrzmią nawiązujące do głównego tematu Festiwalu utwory kompozytorów związanych z regionem: Pomnik Kopernika ze Szkiców toruńskich Piotra Perkowskiego, Tryptyk toruński Jana Michała Wieczorka, Słowo Kopernika Franciszka Woźniaka, czy Gród Kopernika Klemensa Carnota-Krajewskiego.

Wiele koncertów, m. in. „Wakacje muzyczne z pasją", „Poranek kopernikowski" oraz „Głos młodych" będzie promocją młodych wykonawców, uczniów i absolwentów Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu.

Oprócz koncertów, prawykonań i wspólnych projektów z artystami i kompozytorami z innych ośrodków muzycznych w Polsce, w programie znalazły się spotkanie z dyrygentką Agnieszką Duczmal, warsztaty muzyki elektronicznej, wystawa zrealizowana przez dzieci „Młoda muzyka w mieście Kopernika" oraz I Konkurs Młodych Talentów, który ma wyłonić ciekawe osobowości muzyczne z regionu Kujawsko-Pomorskiego.

Projekty Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego są finansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz z środków Gminy Miasta Toruń. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Szczegółowy program: http://www.ptm.info.pl/ 


Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zamowienia 22.9.23Najnowszy utwór Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil AvalancheSonata (Lawina) nawiązuje do twórczości Mieczysława Karłowicza, który jako zapalony taternik przedwcześnie zginął właśnie zasypany lawiną pod Małym Kościelcem. 22 września 2023 o godz. 18.00 w Studiu Koncertowym Radia Katowice dzieło zaprezentują po raz pierwszy muzycy o światowej renomie: małżeństwo flecistów – Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz – oraz pianista Andrzej Jungiewicz. Wstęp wolny!

Utwór, zamówiony przez Katowice Miasto Ogrodów - Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek, powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Poza prawykonaną kompozycją Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil w programie koncertu znajdą się zarówno dzieła oryginalnie przeznaczone na dwa flety i fortepian, jak i aranżacje na ten skład. Usłyszymy m.in. muzykę Fryderyka Chopina, Adama Wesołowskiego i Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej.

Powtórzenie prawykonania 30 września będzie miało miejsce w ramach 18. Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. W tym koncercie trio państwa Długoszów i A. Jungiewicza wykona dwa utwory, pozostałą część wypełnią współwykonawcy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Partnerzy: Polskie Radio Katowice, Międzynarodowy Festiwal im. G.G. Gorczyckiego.

Dodatkowe informacje: https://www.miasto-ogrodow.eu/strona/avalanchesonata/mid/853 


Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kalejdoskop 23Międzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych” w Sopocie dzięki rozbudowanemu programowi, występom znanych artystów (polskich i zagranicznych) spotyka się z dużym uznaniem krytyki, trójmiejskiej publiczności oraz gości nadmorskiego kurortu. Podczas XXIII edycji, w dniach 22 września - 7 października 2023 roku, w zabytkowych wnętrzach Sopotu zabrzmi muzyka dawna i współczesna, jazzowa i klezmerska, zarówno w wykonaniu utytułowanych muzyków, jak i uczestników Kursu Mistrzowskiego dla Śpiewaków.

Udział w Festiwalu zapowiedzieli m.in. Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego, Tansman Trio, Trio Sopot, Orkiestra Ludwika Sarskiego, duet Paweł Nowicki (marimba, wibrafon) i Piotr Nowicki (fortepian), Anna Mikulska-Argenty (wiolonczela), Olivier Lusinach (flet), Philippe Argenty (fortepian), dyrektor artystyczny Festiwalu Dariusz S. Wójcik (bas) i dyrektor programowy dr Jacek Szymański (tenor).

Wielokulturowy charakter Festiwalu podkreśli muzyka różnych stron świata. Nie zabraknie też dzieł twórców polskich: usłyszymy utwory Adama Jarzębskiego, Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Alexandra Tansmana, Andrzeja Krzanowskiego, Edwarda Pałłasza, Andrzeja Dziadka.

Podczas dwóch Sopockich Poranków Muzycznych dzieci poznają budowę instrumentów oraz usłyszą dzieła na marimbę, wibrafon, wokalne interpretacje najsłynniejszych tang przedwojennych autorstwa Artura Golda, Jerzego Petersburskiego, Henryka Warsa oraz piosenek z repertuaru legendarnego Franka Sinatry w 25. rocznicę śmierci artysty.

Patronat Honorowy Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Generalnego Konserwatora Zabytków dr. Jarosława Sellina.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Zrealizowano Z Udziałem Finansowym Gminy Miasta Sopotu.

Współorganizatorzy: Narodowe Centrum Kultury, Hotel Sopot, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu.

Mecenat: Fundacja im. Franciszka Stefczyka, Jaszczuk Development Krzysztof Jaszczuk, Rotary Club Gdańsk-Sopot-Gdynia.

Partnerzy: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Salon Pianin i Fortepianów Nord-Piano w Gdańsku, Parafia Garnizonowa pw. Św. Jerzego w Sopocie.

Szczegóły na stronie www.teatrotwarty.pl 


Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

FS 22.9.23Śląska Orkiestra Kameralna zainauguruje sezon artystyczny 22 września 2023 roku, pod wodzą swojego szefa – skrzypka i dyrygenta Piotra Pławnera. Solistką koncertu będzie Aleksandra Gajecka-Antosiewicz, która wraz z filharmonikami śląskimi ukaże publiczności klawesyn zarówno w odsłonie współczesnej, jak i barokowej, i prawykona Koncert Skowronkowy Joanny Wnuk-Nazarowej. Na estradzie powitamy także flecistkę Magdalenę Maliszewską.

Koncert rozpoczną utwory współczesnych kompozytorów. Będzie to – wykonywany po raz pierwszy w historii Koncert Skowronkowy na klawesyn amplifikowany i orkiestrę kameralną Joanny Wnuk-Nazarowej, napisany specjalnie dla Filharmonii Śląskiej w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” i dedykowany pamięci Patrona instytucji – Henryka Mikołaja Góreckiego. Drugim z nich będzie utwór niezwykle ciekawy, o niecodziennej instrumentacji, czyli Muzyka na flety proste, marimbę, perkusję i instrumenty smyczkowe Krzysztofa Pendereckiego.

Pozostałą część wieczoru wypełnią dzieła Johanna Sebastiana Bacha.

Realizacja koncertu przy współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Więcej: https://filharmonia-slaska.eu/production/bach-ii-suita-orkiestrowa-koncert-klawesynowy-gajecka-antosiewicz-plawner/ 


AndrzejNikodemowiczCz 23XII Międzynarodowy Festiwal "Andrzej Nikodemowicz czas i dźwięk", organizowany przez Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Lublinie, odbędzie się w dniach 22 września - 22 października 2023 roku. Podczas dziesięciu koncertów muzykę polską zaprezentują znani wykonawcy z Polski i zagranicy.

Koncerty inauguracyjny i finałowy będą miały miejsce w Filharmonii Lubelskiej. Podczas inauguracji wystąpią Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej, skrzypaczka Dominika Falger i pianista Piotr Sałajczyk pod dyrekcją Daniela Mieczkowskiego. Festiwal zamknie koncert pianistów Beaty Bilińskiej i Filipa Wojciechowskiego.

Na koncerty kameralne, które odbędą się w Trybunale Koronnym, Szkole Muzycznej I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego oraz Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego, wstęp jest wolny.

W programie Festiwalu znalazły się recitale fortepianowe Anny Góreckiej i Piotra Banasika, recital wokalny Ewy Biegas, koncert kameralny z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, koncert kameralny Glière Quartet w Wiednia. Koncert 24 września z udziałem Cracow Duo – Kalinowski & Szlezer poświęcony będzie również 80. rocznicy urodzin Krzysztofa Meyera.

Koncerty poprowadzi Teresa Księska-Falger - pianistka, popularyzatorka muzyki, pedagog, była dyrektor Filharmonii Lubelskiej.

Dodatkowe informacje: https://www.facebook.com/TowarzystwoMuzyczneImHWieniawskiegoWLublinie 


FZ 23.9.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Zielonogórskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Utwory Bairda, Kisielewskiego, Cynk oraz Mozarta i Reinecke’ego zainaugurują 68. sezon artystyczny Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda. Na scenie pojawią się znakomici soliści - Szymon Mechliński i Joel van Lerber, którzy wystąpią wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii prowadzoną przez Rafała Kłoczko.

Po Małej uwerturze Stefana Kisielewskiego zabrzmią Cztery sonety miłosne do słów W. Szekspira - jeden z najbardziej znanych utworów patrona zielonogórskiej Filharmonii. Podczas tegorocznej inauguracji, interpretacji bairdowskiego arcydzieła podejmie się Szymon Mechliński. Prawykona ponadto Sonety miłosne Magdaleny Cynk, zamówione specjalnie na tę okazję. Cynk w swoim dziele nawiązuję do kompozycji Bairda i składa mu tym samym hołd: wykorzystuje szekspirowskie teksty w tłumaczeniu Macieja Słomczyńskiego i przeznacza je na skład identyczny, jak Baird.

Drugą część koncertu rozpocznie uwertura do opery Wesele Figara. Dopełnieniem pierwszego koncertu w nowym sezonie będzie Koncert e-moll na harfę i orkiestrę op. 182 C. Reinecke’ego. Partię solową wykona Joel von Lerber, który w sezonie 2023/24 będzie piastował stanowisko artysty-rezydenta Filharmonii Zielonogórskiej.

Informacja o biletach: http://filharmoniazg.pl/events/inauguracja-sezonu-artystycznego-2023-2024/ 


SacrumProfanum 23Jesień w Krakowie jak co roku zabrzmi dźwiękami muzyki eksperymentalnej! 21. Sacrum Profanum odbędzie się w dniach 23–24 września i 9–12 listopada 2023 roku. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji będzie "Multiwersum".

Muzyka współczesna jest niejednorodną dziedziną, w której nie brak co rusz nowych przestrzeni estetycznych i konceptualnych. Trzy główne koncerty festiwalu będą tworzyć właściwe połączenia między muzyką współczesną i szeroko pojętą muzyką alternatywną.

W tym roku będzie można zanurzyć się bez kresu w minimalistycznej muzyce Aleksandry Słyż, w nowej kompozycji napisanej dla Sinfonietty Cracovii. Orkiestra zagra również utwory prominentnej litewskiej kompozytorki Justė Janulytė i pierwszego polskiego minimalisty Tomasza Sikorskiego (12 listopada br. przypada 35. rocznica jego śmierci).

W kilku koncertach odnajdziemy odniesienia do szumu informacyjnego, nowinek technicznych i sieci pełnej powiązań. Dwa wykorzystują małe, bezprzewodowe głośniki Bluetooth: to premierowy koncert fortepianowy Wojtka Blecharza i inspirowany nauką, grami komputerowymi Open Symmetry na trzy wibrafony i jednobitową elektronikę Tristana Pericha. Michał Pepol i Kuba Krzewiński szukają odpowiedzi na pytanie: jak brzmi romans w XXI wieku uchem współczesnych kompozytorów? Z kolei Duo van Vliet szeroko wykorzystuje multimedia w programie łączącym muzykę z refleksją nad współczesnością: wykona utwory Szpyrki, Malinowskiego czy Zapały. Michał Górczyński przywiezie swój najnowszy projekt Roboty-duety, które tworzy z profesjonalnym robotycznym ramieniem.

Strona Festiwalu: https://sacrumprofanum.com/program 


Opowiedz 23.9.23Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza dzieci w wieku 3-8 lat z rodzicami na bezpłatne warsztaty improwizacji „Opowiedz mi bajkę", które odbędą się w sobotę 23 września 2023 roku o godz. 16:00 w Miejscu Aktywności Lokalnej we Włochach.

Podczas zajęć będzie można poznać bliżej muzykę współczesną i usłyszeć m.in. jak brzmi ośmiornica na spacerze, żaby w stawie lub narzędzia w warsztacie. Warsztaty poprowadzą improwizatorzy: multiinstrumentalista I kompozytor Bartosz Smorągiewicz, kontrabasistka Małgorzata Kołcz oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński.

Zajęcia trwają ok. 90 minut z krótką przerwą.

Udział w warsztatach jest bezpłatny - liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązuje wcześniejsza rejestracja uczestników zajęć. Zgłoszenia są przyjmowane na dwa sposoby:

Szczegóły: www.ptmw.art.pl 


Baculewski Pol wiekuChopin University Press, wydawnictwo Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, zaprasza na spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Krzysztofem Baculewskim promujące jego najnowszą książkę "Pół wieku z piórem w ręku". Spotkanie z autorem, organizowane w ramach 66. Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” 2023, odbędzie się w budynku UMFC, w Sali Kameralnej im. Henryka Melcera, 23 września o godz. 17.00. Prowadzenie: Antoni Michnik („Glissando”). Wstęp wolny.

"Pół wieku z piórem w ręku" (Warszawa 2023) to wybór tekstów krytycznych, analitycznych, publicystycznych i eseistycznych prof. Baculewskiego, które powstawały od roku 1972 aż do początku drugiej dekady XXI stulecia. Ukazują one światopogląd artystyczny kompozytora, prezentują jego wizję i rozumienie muzyki, ale też pozwalają spojrzeć głębiej w rozmaite zagadnienia – historyczne i całkiem aktualne – polskiego życia muzycznego.

„Zbiór ten – jak pisze sam autor – powstał w intencji przywołania postaci, sytuacji i wydarzeń z minionego półwiecza” (s. 11) i stanowi podsumowanie działalności pisarskiej prof. Baculewskiego.

Jakub Jakubaszek

Dodatkowe informacje: https://www.facebook.com/events/329286686265474/ 


NaDrodze 23Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncerty I edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Na drodze do nowej harmonii” odbędą się w dniach 23 września - 28 października 2023 w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w Sali Koncertowej PSM w Jastrzębiu-Zdroju oraz w Kościele Św. Marcina w Krakowie. Będziemy świadkami prawykonań dzieł Macieja Zimki i Michała Moca.

Podczas 6 koncertów zabrzmi muzyka współczesną polskich i zagranicznych kompozytorów w interpretacji m.in. klarnecisty Igora Františáka (Czechy), flecisty Jánosa Bálinta (Węgry), pianisty Marka Szlezera, Kwartetu Śląskiego, LLLeggiero Woodwind Trio, Duo del Gesú.

Podczas koncertu inaugurującego projekt prawykonana zostanie Sonata fortepianowa pamięci Ryszarda Bukowskiego Macieja Zimki. Natomiast 3 października Krzysztof Komendarek-Tymendorf po raz pierwszy zaprezentuje publiczności #KRZYSZ Michała Moca na altówkę solo. W programie znajdą się również dzieła takich polskich kompozytorów, jak Krzysztof Meyer, Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski, Roman Ryterband, Aleksander Tansman, Antoni Szałowski, Paweł Janas, Leszek Kołodziejski, Mikołaj Majkusiak, Zbigniew Bargielski, Mariusz Matuszewski, Tadeusz Dixa, Kamil Cieślik, Michał Gronowicz, Łukasz Woś i Marcin Werner.

Projekt jest kontynuacją konferencji naukowo-artystycznej zainicjowanej w roku 2007 w ramach działalności Katedry Instrumentów Dętych Drewnianych i Akordeonu Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Kuratorami festiwalu są dr hab. Piotr Lato i dr Maciej Zimka.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023".

Szczegółowy program: https://www.amuz.krakow.pl/fundacja-amkp/projekty/miedzynarodowy-festiwal-muzyczny-na-drodze-do-nowej-harmonii/ 


HashtagLab 24.9.23Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Pierwsze w tym sezonie ĄsąBąble w Hashtag Labie to bajka muzyczna „Najmniejszy słoń świata" dla rodzin z dziećmi w wieku 3–7 lat, która zostanie zaprezentowana 24 września 2023 roku o godz. 10.00 i 12.00.

Perypetie urodzonego w ogrodzie zoologicznym słonia, który marzył o Afryce, opisane są w książce Macieja Szymanowicza „Najmniejszy słoń świata”. Ta bajka będzie podstawą muzycznej improwizacji i performance'a ilustratorskiego, który poprowadzi sam autor.

Usłyszymy bajkę w interpretacji Anny Szawiel (autorki scenariusza) oraz afrykańskie balafony, cyrkowy werbel i ciemny las perkusyjnie wyczarowany przez nieobliczalnych improwizatorów z Hashtag Ensemble.

Czas po koncercie jak zwykle będzie poświęcony spotkaniu dzieci z artystami i ich instrumentami!

Więcej: https://hashtaglab.pl/event/najmniejszy-slon-swiata-2/ 


MuzyczneOrly 24.9.23Fundacja "Muzyka do Potęgi" i Filharmonia Łódzka zapraszają na uroczystą Galę wręczenia wyjątkowych nagród III Międzynarodowego Konkursu "Muzyczne Orły", która odbędzie się 24 września 2023 roku o godz. 18.00 w sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej. Galę poprowadzi Agata Kwiecińska. Wstęp wolny!

Międzynarodowy Konkurs "Muzyczne Orły" za wybitne osiągnięcia artystyczne, naukowe i edukacyjne to jedyny tak rozbudowany konkurs (9 kategorii) w Europie, dedykowany wyłącznie osiągnięciom w sferze muzyki poważnej i promujący działania (w danym roku kalendarzowym) zawodowych twórców polskich. Kandydaci Konkursu oceniani są przez Kapitułę, w skład którą wchodzą wybitni specjaliści – artyści i naukowcy ze świata muzyki poważnej. Oceniają każdy projekt niezależnie: zobowiązują się do nieprzekazywania i nieujawniania informacji o swoich opiniach innym członkom Kapituły.

Statuetki „Muzyczne Orły” lub dyplomy (złote, srebrne, brązowe) zostaną wręczone laureatom w kategoriach: Płyta fonograficzna, Kompozycja, Prawykonanie, Solista, Zespół Kameralny, Dyrygent, Publikacja naukowa lub popularnonaukowa, Publikacja nutowa oraz Wydarzenie muzyczne. Otrzymają ponadto nagrody finansowe.

Nazwiska wszystkich laureatów poznamy dopiero podczas Gali.

Uświetnią ją występy zespołów: duetu Magdaleny Kulig-Cornelius i Macieja Zimki, duetu Piotra Lato i Macieja Zimki oraz VIVO TRIO. W ich wykonaniu usłyszymy m.in. utwory Andrzeja Krzanowskiego, Karola Szymanowskiego i Macieja Zimki.

Wydarzenie zyskało wsparcie Fundacji PZU, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Urzędu Marszałkowskiego. Patronat nad konkursem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Strona Nagrody: http://muzyczneorly.pl/ 


Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

WarszawskieStudioE 23Podczas I edycji projektu "Warszawskie Studio Eksperymentu" spotkania i koncerty staną się źródłem inspiracji oraz platformą do nowatorskich i bezkompromisowych działań twórczych, niezależnych od uwarunkowań finansowych i koniunkturalnych. W dniach 26 września - 13 grudnia 2023 w Hashtag Labie prezentowane będą dzieła interdyscyplinarne nie mające ograniczeń stylistycznych, w których dźwięk odgrywa kluczową rolę.

Autor projektu Sławek Janicki zaprosił do współpracy czwórkę kuratorów: Annę Jędrzejewską, Marka Chołoniewskiego, Adama Radzia i Qbę Janickiego. Kuratorzy zorganizują cztery dwudniowe wydarzenia, do których zaproszą artystów lokalnych i zagranicznych. Artyści pod okiem kuratora stworzą i zaprezentują nowe interdyscyplinarne dzieło.

Praca twórców będzie dokumentowana: po każdym spotkaniu powstanie film przybliżający postacie artystów i pokazujący proces tworzenia.

Ostatnim wydarzeniem w ramach projektu będzie koncert specjalny w wykonaniu tubisty Zdzisława Piernika oraz kontrabasisty Sławka Janickiego, którzy wykonają kompozycję “Projekt” Bogusława Schaeffera.

Strona projektu https://wse.mozg.pl/ 


FN 26.9.23Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Przeżyjmy wyjątkowy wieczór z muzyką polskich kompozytorów w wykonaniu zdobywców trzech pierwszych nagród III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej! 26 września 2023 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Narodowej wystąpią zespoły kameralne Aka Duo, Reverie Piano Duo, Quintessence oraz pianiści Georgi Vasilev, Jan Wachowski i Kiryl Keduk.

Aka Duo to muzyczni rekordziści tegorocznego Konkursu - zdobyli cztery nagrody: główną I Nagrodę w kategorii "Zespoły kameralne", Nagrodę za najlepsze wykonanie utworu kameralnego Miłosza Magina, Nagrodę za najlepsze wykonanie utworu skomponowanego po 1945 roku Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz Nagrodę Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC w formie rocznego patronatu medialnego za najlepsze wykonanie utworu skomponowanego po 1945 roku. W wykonaniu japońskiego duetu usłyszymy Subito Witolda Lutosławskiego, Andante Miłosza Magina i Rapsodię mołdawską Mieczysława Wajnberga.

Bułgarski pianista Georgi Vasilev zdobył I Nagrodę w kategorii „Pianiści” i Nagrodę specjalną za wykonanie Koncertu fortepianowego Miłosza Magina; w Warszawie wykona natomiast Mazurek h-moll Karola Mikuliego i Suitę preludiów Kazimierza Serockiego.

II Nagrodą w kategorii „Zespoły kameralne” oraz Nagrodami specjalnymi za wykonanie utworów Stanisława Moniuszki i Aleksandra Tansmana uhonorowano Reverie Piano Duo. Podczas warszawskiego koncertu postanowili zaprezentować dzieło polskiego romantyka – Bajkę (Conte d’hiver) Moniuszki na fortepian na cztery ręce. W interpretacji Jana Wachowskiego, który otrzymał II Nagrodę w kategorii „Pianiści”, Nagrodę POLMIC w formie rocznego patronatu medialnego za najlepsze wykonanie utworu skomponowanego po 1945 roku oraz Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu fortepianowego skomponowanego po 1945 roku, zabrzmi I Sonata Henryka Mikołaja Góreckiego.

Jury uhonorowało znakomitego pianistę Kiryla Keduka III Nagrodą w kategorii „Pianiści” i Nagrodą specjalną za wykonanie utworu Antoniego Stolpe; a więc jego Walc B-dur oraz kompozycje Karola Szymanowskiego usłyszymy w interpretacji pianisty-laureata. Kwintet Quintessence, zdobywca III Nagrody w kategorii „Zespoły kameralne” i Nagrody specjalnej za wykonanie utworu Antoniego Szałowskiego, tę właśnie kompozycję zaprezentuje, czyli Kwintet na instrumenty dęte.

Informacja o biletach: https://nimit.pl/wydarzenia/koncert-laureatow-iii-miedzynarodowego-konkursu-muzyki-polskiej/ 


Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dialogi 28.9.23„Dialogi – muzyczne spotkania w historycznych pracowniach artystycznych” to nowy cykl mikro-koncertów w przestrzeniach, w których tworzyli najważniejsi warszawscy artyści: malarze, rzeźbiarze, projektanci mody, fotografowie. Muzyka wejdzie w dialog ze sztukami wizualnymi podczas siedmiu wydarzeń, które odbędą się w dniach 28 września - 14 grudnia 2023. Wstęp wolny!

Bohaterami tych kameralnych ciekawych spotkaniach będą nie tylko występujący artyści, ale także właściciele i opiekunowie pracowni, słuchacze i – wreszcie – same przestrzenie. Każde ze spotkań składa się z koncertu i oprowadzania kuratorskiego po pracowni - gospodarzami są obecni opiekunowie pracowni lub artyści w nich działający.

Wystąpią uznani muzycy, m.in. Joanna Freszel, Jakub Jakowicz, Ewa Leszczyńska, Maciej Kułakowski, Kwartet Messages, którzy każdorazowo wykonają specjalnie opracowany program, korespondujący z twórczością wybranego artysty i z miejscem oraz duchem pracowni. Ponadto, przy każdym koncercie zaprezentowany zostanie utwór improwizowany, dziejący się "tu i teraz", inspirowany twórczością artysty, do którego pracownia należy/należała oraz samym miejscem.

Interdyscyplinarne spotkania pozwolą na stworzenie wyjątkowego, muzycznego obrazu pracowni, a zaproszeni artyści-muzycy dodają kolejną warstwę interpretacyjną do dzieł w nich się znajdujących.

Pomysłodawczynią i kuratorką projektu jest skrzypaczka Maria Sławek.

Organizatorem wydarzenia jest Warszawskie Towarzystwo Sceniczne.

Projekt finansuje Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, z uwagi na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zgłoszenie chęci udziału pod adresem: wts@wts.org.pl 

Szczegółowy program: https://www.facebook.com/wtsorgpl 


Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

FestiwalChojnackiej 23Przed nami trzy koncerty muzyki klawesynowej, trzy prawykonania oraz warsztaty muzyki współczesnej prowadzone przez dr Aleksandrę Gajeckiej-Antosiewicz z autorską prelekcją pt. „Elżbieta Chojnacka. Inspiracja i pasja”. W dniach 29 września – 1 października 2023 roku w Pałacu w Rybnej odbędzie się II Festiwal im. Elżbiety Chojnackiej.

Podczas koncertu inauguracyjnego znakomita klawesynistka Hanna Balcerzak prawykona „Inwencję” Philipa Czapłowskiego. W programie znajdą się również m.in. utwory Zygmunta Krauze i Mariana Sawy.

Podczas sobotniego koncertu zabrzmią tanga klawesynowe (sic!) z kolekcji Elżbiety Chojnackiej (M. Nymana, M. Ohana, J. Wienera). Nie zabraknie również utworów króla tanga (Astora Piazzolli), współcześnie żyjących kompozytorów (Tomasza Kamieniaka i Krzysztofa Olczaka) oraz kolejnych prawykonań. Po raz pierwszy usłyszymy "Sonatę na dwa flety i fortepian" Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil oraz "Tango na akordeon i klawesyn" Leszka Kołodziejskiego. Wystąpią Aleksandra Gajecka-Antosiewicz, Leszek Kołodziejski, Agata Kielar-Długosz, Łukasz Długosz i Andrzej Jungiewicz.

Koncert finałowy wykona Urszula Jasiecka-Bury, która zaprezentuje muzykę dawną w kontekście brzmienia instrumentu współczesnego z jednoczesnym użyciem historycznych środków wykonawczych.

Wszystkie koncerty zostaną wykonane na unikatowym klawesynie zbudowanym w 1982 roku dla Elżbiety Chojnackiej, instrumencie oddziedziczonym przez A. Gajecką-Antosiewicz - dyrektor artystyczną Festiwalu.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Gorczycki.pl.

Współorganizatorem jest Pałac w z Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej we współpracy z Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Gminy Tarnowskie Góry.

Szczegóły na stronach: https://www.aleksandragajecka-antosiewicz.com oraz https://palacwrybnej.pl/ 


FS 29.9.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert 29 września 2023 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Śląskiej będzie zapowiedzią zbliżającego się XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Związki z Patronem Konkursu będą odzwierciedlone w programie. W wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta, który w listopadzie zasiądzie w jury, zabrzmią dzieła Karola Szymanowskiego, Stanisława Skrowaczewskiego – honorowego przewodniczącego jury VII Konkursu Fitelberga, a także VII Symfonia Ludwiga van Beethovena, która efektownie zwieńczy to muzyczne spotkanie.

Koncert otworzy Uwertura koncertowa E-dur Karola Szymanowskiego – pierwszy napisany przez niego utwór orkiestrowy, którego prawykonanie poprowadził w 1906 roku Grzegorz Fitelberg. Kilka lat później to właśnie Patron Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów, razem z Szymanowskim, przygotował nową instrumentację dzieła – wersję, która zabrzmi 29 września w Filharmonii Śląskiej.

Koncert na klarnet A i orkiestrę Stanisława Skrowaczewskiego, czyli drugi punkt programu, powstał w 1981 roku z dedykacją dla Josepha Longo, klarnecisty związanego z The Minnesota Orchestra, którą wówczas prowadził kompozytor. W Katowicach w roli solisty wystąpi utalentowany klarnecista młodego pokolenia Krzysztof Grzybowski.

Więcej: https://filharmonia-slaska.eu/production/beethoven-vii-symfonia-grzybowski-shemet-orkiestra-symfoniczna/ 


Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Opolskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

FO 29.9.23Wieloletnią już tradycją jest obecność twórczości patrona Filharmonii Opolskiej – Józefa Elsnera – podczas koncertu inaugurującego kolejny sezon artystyczny. 29 września 2023 roku o godz. 19.00 wykonane zostanie dzieło wyjątkowe. Otworzy 72. sezon Uwertura z opery Ofiara Abrahama, a następnie zabrzmi Koncert skrzypcowy Ludomira Różyckiego w wykonaniu wybitnego Janusza Wawrowskiego.

Ofiara Abrahama jest jednym z dwóch (obok niezachowanego Sądu Salomona) dzieł o tematyce biblijnej i jedynym w dorobku Elsnera melodramatem w czystej formie. Usłyszymy ja w interpretacji Orkiestry Filharmonii Opolskiej pod batutą Przemysława Neumanna.

Koncert skrzypcowy (1944) Ludomira Różyckiego to ostatnie opus w życiu twórcy polskiego baletu narodowego. W Opolu zabrzmi najnowsza rekonstrukcja dzieła, w której Ryszard Bryła skorzystał nie tylko z zachowanego wyciągu fortepianowego, ale uwzględnił także – uznane wcześniej za zaginione – fragmenty rękopisów partytury wraz ze wskazówkami instrumentacyjnymi kompozytora.

Na zakończenie tego wieczoru, odzyskawszy blask dzięki gruntownej renowacji, zabrzmią znajdujące się w sali koncertowej organy VEB Frakfurter Orgelbau Sauer. Ich majestat, wespół z fortepianem i orkiestrą, usłyszymy podczas wykonania III Symfonii c-moll Camille'a Saint-Saënsa. Partie organów wykona Maciej Lamm, główny organista Katedry Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu.

Więcej: https://filharmonia.opole.pl/wydarzenia/inauguracja-72-sezonu-filharmonii-opolskiej/ 


Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

APertumCor 30.9.231 września 2023 roku ukaże się album Henryk Mikołaj Górecki. Z pieśni kościelnych, który powstał z okazji 90. rocznicy urodzin światowej sławy kompozytora. Całość nagrania tego zbioru utworów na chór mieszany a cappella w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego Apertum Cor pod dyrekcją Kamila Gojowego dostępna będzie w popularnych serwisach streamingowych. Koncertowa premiera płyty odbędzie się 30 września o 19.00 w Bazylice św. Antoniego w Rybniku, 6 listopada o 18.00 w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz 6 grudnia o 19.30 w Kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Wstęp wolny!

Henryk Mikołaj Górecki znakomitą część swojego dorobku poświęcił muzyce chóralnej. Już po śmierci kompozytora nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazał się zbiór jego utworów na chór mieszany a cappella Z Pieśni Kościelnych. W jego redakcji współuczestniczyli Anna Górecka i Mikołaj Górecki – dzieci kompozytora. Te 20 pieśni, oprócz wyrazu głębokiej modlitwy, stanowią hołd wobec polskiej muzyki sakralnej.

Zespół Śpiewaczy Apertum Cor pod dyrekcją Kamila Gojowego po raz pierwszy nagrał wszystkie zaplanowane w wydaniu nutowym zwrotki.

Kamil Gojowy, kierownik artystyczny Zespołu i członek Zarządu Głównego Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr, w tym roku obchodzi 10. rocznicę pracy artystycznej. Jest inicjatorem projektu i producentem tego albumu.

Projekt został objęty Patronatem Honorowym przez Mikołaja Piotra Góreckiego.

Patroni honorowi: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, Instytut Śląski w Opolu, Prezydent Miasta Katowice, Prezydent Miasta Rybnik.

Sfinansowano ze środków fundacji PZU. Sponsorzy: Miasto Katowice, Arcybiskup Wiktor Skworc.

Dofinansowano z budżetu miasta Katowice w ramach Inicjatywy Partnerskiej COP.

Partnerzy: Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach, Stowarzyszenie Artifices Artificibus, Fundacja Chórtownia, GoMix realizacja.

Płyty dostępne będą dla chętnych po koncertach.

Więcej informacji: https://szchio.pl/news/nowi-czlonkowie-szchio-nagrali-utwory-h-m-goreckiego 


Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

KrakowskiFestiwalAk 23W dniach 30 września – 13 grudnia w Krakowie odbędą się Koncerty Krakowskiego Festiwalu Akordeonowego (KKFA) - międzynarodowego święta muzyki akordeonowej w różnorodnych gatunkach i stylach w stolicy Małopolski. Edycja 2023 poświęcona będzie muzyce na akordeon i inne instrumenty klawiszowe, w tym violę organista! W ramach festiwalu odbędzie się również jubileuszowa 10. edycja Koncertu Prawykonań Utworów Akordeonowych. Wstęp wolny! 

Koncerty ponownie odbędą się w reprezentatywnych dla Krakowa miejscach: Pałacu Sztuki, Pałacu Biskupa Erazma Ciołka – oddział MNK, Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz Kościele Św. Marcina.

Usłyszymy dzieła na akordeon i klawesyn, organy, fortepian. Ciekawym podsumowaniem będzie zestawienie akordeonu ze strojem barokowym unikatowego instrumentu klawiszowego - violi organista, która została odtworzona z projektów Leonarda da Vinci dzięki Sławomirowi Zubrzyckiemu.

Podczas 10. Koncertu Prawykonań Utworów Akordeonowych zaprezentowane zostaną po raz pierwszy utwory solowe i kameralne takich kompozytorów, jak Jakub Polaczyk, Olga Hans, Jarosław Płonka, Simon Hellewell, Michał Dorman, Julia Claver-Pater, Bożena Boba-Dyga i Paweł Sławiński.

Oprócz występu znanych i cenionych artystów z kraju i zagranicy, Koncerty Krakowskiego Festiwalu Akordeonowego umożliwią zaprezentowanie i promocje krakowskiego środowiska akordeonowego, zarówno akademickiego, jak i funkcjonującego już poza uczelnią.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Art Forum, a współorganizatorem - Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 Szczegółowy program: https://fundacjaartforum.pl/ 


Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

LaboratoriumMuzyki 30.9.2330 września 2023 roku o godz. 19.30 w Gdańsku odbędzie się wyjątkowy koncert zatytułowany „Laboratorium Nowej Muzyki Sakralnej". W kościele św. Katarzyny Polski Chór Kameralny prawykona 5-częściowy utwór Marka Raczyńskiego Threni, napisany na zamówienie zespołu. Ten chór, obchodzący w tym roku jubileusz 45-lecia, dokona również prawykonania utworów nagrodzonych w 26. Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Musica Sacra Nova, oraz zaprezentuje utwór Domine Iesu Christe twórcy konkursu - Pawła Łukaszewskiego.

Laboratorium Nowej Muzyki Sakralnej, zainicjowane w 2021 przez prof. Jana Łukaszewskiego, towarzyszy idea promocji współczesnej wartościowej sakralnej muzyki chóralnej. Pierwsze wykonanie kompozycji nagrodzonych podczas Konkursu Musica Sacra Nova od samego początku stanowi ważną część programu Laboratorium. W tym roku jury Konkursu, obradujące w lutym w Rzymie, nagrodziło utwory Pawła Konkola (I Nagroda), Amerykanina Christophera Enloe oraz pochodzącego ze Słowenii Aneja Černe.

Utwór Threni Marka Raczyńskiego powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Warstwę tekstową tej kompozycji na chór, saksofon, kontrabas i perkusję stanowią fragmenty Lamentacji Jeremiasza.

"To, co szczególnie oddziałuje na współczesnego odbiorcę, to widmo wojny za naszą wschodnią granicą, które obudziło uśpione lęki odziedziczone po przodkach" – mówi kompozytor. – "Przyjrzenie się im w świetle starotestamentowego opisu zburzenia i upadku Jerozolimy może dać okazję do oswojenia przezywanych emocji i pomóc odnaleźć nadzieję na przyszłość".

W roli solistów wystąpią znani polscy wirtuozi: saksofonista Paweł Gusnar, perkusista Bartłomiej Miler i kontrabasista Jędrzej Kacprzyk.

Bilety dostępne na bilety24.pl oraz na 45 minut przed rozpoczęciem w miejscu koncertu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej informacji: https://www.polskichorkameralny.pl/