Polmic - FB

aktualności

Katowice | "Chór – Mistrzowsko!" Konkurs dla chórów z województwa śląskiego

Data wydarzenia: 14-06-24

ChorMistrzowsko 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Filharmonia Śląska zaprasza amatorskie chóry z województwa śląskiego do udziału w Konkursie, którego zwycięzcy będą mieli możliwość wystąpić na scenie Sali Koncertowej im. Karola Stryji wraz z Chórem Filharmonii Śląskiej, w ramach nowego cyklu koncertowego "Chór-mistrzowsko!". Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 14 czerwca 2024.

Chór Filharmonii Śląskiej, który w sezonie artystycznym 2024/2025 będzie obchodził jubileusz 50-lecia, postanowił włączyć się w promocję śląskich chórów i twórczości patrona instytucji, Henryka Mikołaja Góreckiego. W związku z tym, w programie jubileuszowych wydarzeń znajdą się nie tylko koncerty, lecz także Konkurs, zorganizowany we współpracy z Fundacją Chórtownia oraz Śląskim Związkiem Chórów i Orkiestr.

Czytaj więcej: Katowice | "Chór – Mistrzowsko!" Konkurs dla chórów z województwa śląskiego

Łomża | Na szczytach w Filharmonii Kameralnej w Łomży

Data wydarzenia: 06-06-24

Lomza 6 6 24Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Łomżyńska Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego zaprasza na koncert, którego myślą przewodnią będą góry wraz z ich pięknem i majestatem. 6 czerwca 2024 o godz. 18.30 jako solista wystąpi skrzypek Mateusz Kasprzak-Łabudziński, który wykona "Hombark Concerto" Sławomira Czarneckiego. Orkiestrę Filharmonii poprowadzi dyrygent i kompozytor Rafał Kłoczko.

Mateusz Kasprzak-Łabudziński to laureat wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów solistycznych oraz muzyki kameralnej. Koncertował w najbardziej renomowanych salach koncertowych Europy, m.in.: Musikverein i Konzerthaus w Wiedniu, Konzerthaus, Filharmonia w Berlinie, Tonhalle-Maag w Zurichu. Prowadzi jako koncertmistrz austriacką orkiestrę kameralną "Camerata Polonia”. Jest założycielem oraz liderem zespołu kameralnego Sinfonietta Viennoise w Wiedniu.

W wykonaniu artystów usłyszymy także Polonez z opery "Hrabina" Stanisława Moniuszki, "Koncert staropolski" Romualda Twardowskiego oraz Suitę w dawnym stylu "Z czasów Holberga” Edwarda Griega.

Bilety do nabycia na stronie filharmonii oraz w kasie biletowej FKWL na godzinę przed koncertem.

Więcej informacji o koncercie: https://filharmonia.lomza.pl/wydarzenie/na-szczytach/ 

Toruń | VI Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego

Data wydarzenia: 03-06-24

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

KonkursLipinskiego 24VI Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego odbędzie się w dniach 20 września - 6 października 2024 roku w Toruniu. Organizatorem wydarzenia jest Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Termin składania aplikacji konkursowych upływa 3 czerwca 2024 roku.

Udział w Konkursie mogą wziąć skrzypkowie wszystkich narodowości, urodzeni w latach 1989–2005.

Przewodniczącym międzynarodowego jury będzie prof. Daniel Stabrawa. Wirtuozów skrzypiec z całego świata oceniać będą także: prof. Dainius Pavilionis (Litwa), prof. Rūta Lipinaitytė (Litwa), prof. Pavel Vernikov (Ukraina), dr hab. Jakub Jakowicz, prof. UMFC (Polska).

Pula tegorocznych nagród prezentuje się następująco:

Czytaj więcej: Toruń | VI Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego

Łącko | X Małopolska Akademia Talentów

Data wydarzenia: 03-06-24

MalopolskaAkademia 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

X Małopolska Akademia Talentów to wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się w dniach 28 czerwca - 6 lipca 2024 w Łącku w Małopolsce, organizowane przez Stowarzyszenie Artystyczne "Porta Musicae”. Dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego organizatorzy uruchomili program stypendialny na uczestnictwo w tegorocznej edycji. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 3 czerwca.

Małopolska Akademia Talentów to kursy muzyczne dla młodych instrumentalistów, którzy chcą poszerzyć swoje muzyczne horyzonty oraz doskonalić swoje umiejętności pod okiem znanych pedagogów. Uczestnicy mają okazję do pracy z nimi podczas indywidualnych lekcji i wspólnych koncertów.

W tym roku kursy poprowadzi dziesięcioro pedagogów: Jan Kalinowski (wiolonczela), Gajusz Kęska (fortepian), Bartłomiej Kominek (duety fortepianowe), Piotr Lato (klarnet), Oriana Masternak (skrzypce), Maria Shetty (altówka, studia orkiestrowe), Wioletta Strączek (flet), Marek Szlezer (fortepian), Małgorzata Wasiucionek-Potera (skrzypce), Marek Żebrowski (fortepian).

Czytaj więcej: Łącko | X Małopolska Akademia Talentów

Wrocław | Świat Aurelii – spotkanie muzyczne dla dzieci z zespołem Downa

Data wydarzenia: 02-06-24

NFM 2 6 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach programu "Kultura dostępna" Narodowe Forum Muzyki zaprasza 2 czerwca 2024 na "Dzień dziecka bez barier" - spotkania muzyczne skierowane do dzieci i młodzieży z zespołem Downa. Trzy spotkania odbędą się o godz. 10.00 (dla dzieci w wieku od 5 do 8 lat), o 11.00 (dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat) i 12.00 (dla dzieci w wieku od 9 do 12 lat). Fundamentem muzycznym projektu są "Pieśni Aurelii" autorstwa Mateusza Ryczka, będące portretem córki kompozytora urodzonej z trisomią 21. chromosomu.

Uczestnicy będą czynnie zaangażowani w przebieg spotkania. Przeżyją różne sytuacje i emocje razem z tytułową bohaterką. Zostaną w multisensorycznych działaniach przeprowadzeni przez sceny z codzienności małej Aurelki. Publiczność będzie mieć też okazję do poznania instrumentów dętych, ilustracyjności w muzyce oraz znaczenia dźwiękonaśladownictwa.

Wystąpi LutosAir Quintet, a poprowadzi spotkanie mama Aurelki, Sandra Ryczek.

W celu otrzymania zaproszenia należy skontaktować się z koordynatorem projektu.

Czytaj więcej: Wrocław | Świat Aurelii – spotkanie muzyczne dla dzieci z zespołem Downa

Poznań | Opera "Blee” Jerzego Fryderyka Wojciechowskiego z okazji Dnia Dziecka

Data wydarzenia: 01-06-24

Bleee - opera dla dzieciPatronat medialny nad sezonem artystycznym 2023 / 2024 Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

1 czerwca 2024 o godz. 11:00 i 18:00, a także 2 czerwca (o 11:00 i 18:00) poznański Teatr Wielki z okazji Dnia Dziecka zaprasza całe rodziny na operę kameralną dla dzieci "Blee” Jerzego Fryderyka Wojciechowskiego do tekstu Maliny Prześlugi, jednej z najbardziej znanych polskich dramatopisarek. Barwna banda owadzich śpiewaków zaprezentuje dzieło =wzruszające, zabawne i będące doskonałym wstępem do świata opery!

Wśród bohaterów zobaczymy osę pozbawioną żądła, pająka bez nóg, dwa niezbyt czyste karaluchy oraz poczwarkę w rozmiarze plus size – wszystkich obdarzonych niewielką wiarą w siebie i odsuniętych przez społeczność. Do grupy dołącza Paź Królowej – rewolucjonista, skazany za niewiarę w Królową. Ten bohater wywoła przewrót i doprowadzi do tego, że każdy z niepewnych siebie bohaterów odkryje swój talent i zyska wiarę we własne możliwości.

Czytaj więcej: Poznań | Opera "Blee” Jerzego Fryderyka Wojciechowskiego z okazji Dnia Dziecka

Wrocław | Dzień Dziecka 2024 w NFM

Data wydarzenia: 01-06-24

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NFM 1 6 24W Dzień Dziecka Narodowe Forum Muzyki zaprasza całe rodziny do magicznego świata dźwięków i melodii. 1 czerwca 2024 na publiczność czekają niezapomniane przeżycia: koncerty, warsztaty, zabawy, muzyczny tor przeszkód, strefy animacji, kącik czytelniczy i miejsca do relaksu.

Przestrzeń foyer NFM wypełnią dźwięki muzyki granej na żywo; bliskość muzyków i instrumentów pozwoli przyjrzeć im się z bliska i odkryć tajniki ich gry. Podczas muzycznej wycieczki do zoo wraz z zawodowymi muzykami przeniesiemy się do świata egzotycznych zwierząt, ale dzieci będą miały także okazję włączyć się we wspólne tworzenie muzyki.

Zwieńczy Dzień Dziecka w NFM koncert finałowy programu "Śpiewająca Polska" - siedem wyjątkowych zespołów z całego kraju oraz soliści i instrumentaliści NFM zaprezentują pełnometrażowy musical "Śnieżka 2.0". Dzięki współpracy Justyny Skoczek (libretto) i Adama Lepki (muzyka) historia została przedstawiona w zupełnie nowym wydaniu. Młoda publiczność i młodzi wykonawcy – to będzie wydarzenie pełne energii i radości!

Czytaj więcej: Wrocław | Dzień Dziecka 2024 w NFM

Warszawa | Koncert na finał warsztatów "Nie bój się improwizować!"

Data wydarzenia: 01-06-24

Nie boj 1 6 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza na koncert podsumowujący warsztaty "Nie bój się improwizować!” dla uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. nr 5 im. H. Wieniawskiego w Warszawie. Podczas koncertu, który odbędzie się 1 czerwca 2024 o godz. 15:00 w Sali Koncertowej PSM I st. nr 5, wystąpią uczestnicy warsztatów, a także prowadzący: kontrabasistka Małgorzata Kołcz oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński. Wstęp wolny!

Małgorzata Kołcz i Jarosław Siwiński od wielu lat stosując autorskie metody w edukacji, propagują ideę nauki improwizacji najmłodszych i pracują z dziećmi w różnych częściach Polski. Pod ich okiem młodzi artyści poznają alternatywę dla wszechogarniającej kultury masowej i otwierają się na muzykę współczesną.

Podczas koncertu z okazji Dnia Dziecka usłyszymy ich improwizacje i poznamy muzyczną młodzież, która w przyszłości może stać się częścią świata muzyki współczesnej.

Czytaj więcej: Warszawa | Koncert na finał warsztatów "Nie bój się improwizować!"

Zmarł kompozytor i pianista Piotr Jan Ulatowski...

Data wydarzenia: 01-06-24

Ulatowski PiotrZ przykrością zawiadamiamy, że ok. 11 maja 2024 roku zmarł w Sopocie kompozytor i pianista Piotr Jan Ulatowski (1958-2024). Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 1 czerwca o godz. 9.00 na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku-Wrzeszczu.

Był absolwentem Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku, gdzie studiował teorię muzyki (dyplom w roku 1986), a także kompozycję (1983-1985) w klasie prof. Ewy Synowiec. Był laureatem II nagrody i wyróżnienia na Ogólnopolskim Konkursie dla Studentów Klas Kompozycji w Gdańsku w roku 1982, II nagrody Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Międzyzdrojach w 1984 roku za utwór na chór a cappella. W 2016 roku jego piosenka pt. „Siedzieliśmy cichutko” do słów Ernesta Brylla została wyróżniona w Toruniu podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów.

Czytaj więcej: Zmarł kompozytor i pianista Piotr Jan Ulatowski...