Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Koncert z udziałem laureatki konkursu Młody Muzyk Roku 2022

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Publiczność koncertu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus 4 czerwca 2022 o godz. 19.00 pod batutą Marka Wroniszewskiego oraz Emilii Głombicy podziwiać będzie talent skrzypaczki Mileny Pioruńskiej, wyróżnionej możliwością występu z Orkiestrą laureatki konkursu Młody Muzyk Roku 2022, która już w lipcu będzie reprezentować Polskę na 20. Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Montpellier we Francji.

Milena Pioruńska jest uczennicą Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza, szczyci się już bogatym artystycznym dorobkiem – jako solistka wystąpiła w ponad 150 koncertach, także z orkiestrami. Zaprezentowała się w 55 miastach w Polsce i za granicą, w tym przed publicznością w Paryżu, Zurychu, Brukseli oraz Berlinie. Wzięła łącznie udział w ponad 30 konkursach w kraju i za granicą, zdobywając w nich nagrody i wyróżnienia.

Podczas koncertu zabrzmi jedyny Koncert skrzypcowy (op. 53) Antonína Dvořáka, Melodia a-moll Myrosława Skoryka oraz IV Symfonia Ludwiga van Beethovena, która jest – według Schumanna – jak „smukła grecka dziewczyna pomiędzy olbrzymami z Północy”.

Czytaj więcej: Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Koncert z udziałem laureatki konkursu Młody Muzyk...

Katowice | ECHO Rising Stars: Johan Dalene i Nicola Eimer

NOSPRPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Skrzypek Johan Dalene i pianista Nicola Eimer wystąpią 4 czerwca 2022 o godz. 19.30 w ramach cyklu „ECHO Rising Stars” w siedzibie NOSPR. Zabrzmią utwory Grażyny Bacewicz, Christiana Sindinga, Jeana Sibeliusa, Arnolda Schönberga, Maurice'a Ravela oraz Companion (seasons) Tebogo Monnakgotla na skrzypce solo (zamówienie kompozytorskie Konserthuset Stockholm i European Concert Hall Organisation).

„Wschodzące gwiazdy" to cykl koncertów kameralnych, symfonicznych oraz recitali solowych w wykonaniu najbardziej błyskotliwych młodych artystów. To wspólne przedsięwzięcie instytucji zrzeszonych w European Concert Hall Organization. Na artystów zakwalifikowanych do tego programu czeka trasa koncertowa po najbardziej prestiżowych salach koncertowych Starego Kontynentu, w tym koncerty w NOSPR.

Skrzypce ludowe, skrzypce cygańskie, skrzypce romantyczne. Bardzo różne żywioły i tradycje, czasem rywalizujące w jednym utworze.

Czytaj więcej: Katowice | ECHO Rising Stars: Johan Dalene i Nicola Eimer

Warszawa | „Opowiedz mi bajkę” – ursynowskie warsztaty improwizacji dla dzieci w czerwcu

Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMIC„Opowiedz mi bajkę” – ursynowskie warsztaty improwizacji dla dzieci odbędą się w sobotę, 4 czerwca 2022 o godz. 11.00. Organizatorem jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, a ich gospodarzem – Miejsce Aktywności Lokalnej (ul. Kłobucka 14, Warszawa). Muzycznymi gośćmi warsztatów będą: saksofonista i kompozytor Bartosz Smorągiewicz, kompozytor i pianista Jarosław Siwiński oraz kontrabasistka Małgorzata Kołcz.

Podczas zajęć dzieci w wieku 3-8 lat wraz z opiekunami będą uczyć się, bawić się i improwizować ze świetnymi muzykami i książkami. Zajęcia pomagają w odkrywaniu przez dzieci świata muzyki współczesnej oraz instrumentów i uwrażliwiają je na różne aspekty muzyki oraz otoczenia dźwiękowego w nowatorskiej, atrakcyjnej formie, pod kierunkiem profesjonalnych artystów i wykonawców. Warsztaty trwają ok. 90 minut z krótką przerwą.

Udział w warsztatach jest bezpłatny – liczba miejsc jest ograniczona, dlatego prosimy o wcześniejszą rejestrację uczestników zajęć.

Można to zrobić na dwa sposoby:

  • poprzez formularz: https://forms.gle/jjFsBveK58cdbSmw7 
  • emailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt pod nr tel. 790 395 228. Szczegóły: www.facebook.com/ptmw1923 

Kraków | 70 lat Chóru Chłopięcego Filharmonii Krakowskiej

polmic4 czerwca 2022 roku o godz. 18.00 odbędą się uroczystości związane z 70-leciem Chóru Chłopięcego Filharmonii Krakowskiej. Koncert jubileuszowy z udziałem chóru w obecnym składzie oraz zespołu złożonego z niegdysiejszych, obecnie dorosłych chórzystów, poprowadzi wieloletnia chórmistrzyni i kierownik zespołu – Lidia Matynian. W programie koncertu znalazły się piosenki autorstwa Pawła Moszumańskiego do słów Joanny Kulmowej i Pawła Kamzy, Psalmy dla dzieci małych i dużych Wojciecha Widłaka oraz nowa kompozycja Henryka Jana Botora – Moon Walks, napisana specjalnie na tę okazję i po raz pierwszy przedstawiona publiczności.

Zespołowi towarzyszyć będą Amadrums Trio, Airis String Quartet, organista Michał Białko oraz pianiści Agnieszka Ignaszewska-Magiera i Paweł Moszumański. Koncert poprowadzi Maurycy Popiel. Na scenie pojawi się ponadto chór jubileuszowy, złożony z dorosłych już chórzystów, który zaprezentuje niezapomniane możliwości wokalne w utworach Stanisława Moniuszki, Artura Andrusa i Jerzego Wasowskiego.

Czytaj więcej: Kraków | 70 lat Chóru Chłopięcego Filharmonii Krakowskiej

Wrocław | 13. Leo Festival „Nasi sąsiedzi i my”

NFMPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

13. Leo Festival odbędzie się w dniach 2–5 czerwca 2022 roku w Narodowym Forum Muzyki. Temat tegorocznego festiwalu – „Nasi sąsiedzi i my" – wybrany został na długo przed wybuchem absurdalnej i brutalnej wojny w Ukrainie. Jednak ostatnie wydarzenia każą na nowo zapytać: co oznacza sąsiedztwo w naszym świecie?

Do udziału w pierwszym koncercie Leo Festiwalu, poświęconym ukraińskim muzykom i muzyce tego narodu, organizatorzy zaprosili żeńską reprezentację Lwowskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej. Wspólnie z NFM Orkiestrą Leopoldinum artystki wykonają Serenadę na podwójną orkiestrę smyczkową op. 10 Gottfrieda von Einema.

W programie drugiego koncertu usłyszymy utwory kompozytorów czeskich, łużyckich i francuskich. Zabrzmi instrument, który wyznacza początek muzyki elektronicznej i nie jest często słyszany na koncertach. Solistka Carolina Eyck zagra muzykę własnego autorstwa na theremin i zespół instrumentalny.

Podczas trzeciego koncertu zaprezentowane zostaną kluczowe utwory polskiej muzyki smyczkowej ostatniego stulecia: G. Bacewicz, Z. Krauze, H. Kulenty i J. Kofflera.

Szczegółowy program: https://www.nfm.wroclaw.pl/festiwale/leo-festiwal 

Warszawa | Gala wręczenia Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”

polmicUroczysta gala 47. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” odbędzie się 6 lipca 2022 roku o godz. 13.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Wyróżnienia przyznawane raz w roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostaną wręczone wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej. Transmisję na żywo z wydarzenia będzie można śledzić na kanale YouTube Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca oraz na stronie www.nagrodakolberg.pl. Zapis audiowizualny będzie dostępny także po zakończeniu uroczystości.

W maju odbyły się sesje plenerowe laureatów w ich rodzimych regionach, by przedstawić nagrodzonych i efekty ich działalności w autentycznym otoczeniu. Malownicze krajobrazy polskich wsi i miast okazały się doskonałą przestrzenią dla plenerowych ujęć laureatów. Materiały filmowe i fotograficzne zostaną zaprezentowane podczas gali.

Czytaj więcej: Warszawa | Gala wręczenia Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”

Opole | „Strefa Gwiazd”: Lekcja historii

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Filharmonii Opolskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

3 czerwca 2022 o 19.00 Filharmonicy Opolscy pod batutą Przemysława Neumanna zaprezentują utwory Niccolò Paganiniego, Ludomira Różyckiego i Mieczysława Karłowicza. Partię solową wykona Mariusz Patyra – pierwszy Polak, który w 2001 roku wygrał prestiżowy konkurs Premio Niccolò Paganini w Genui.

Zdobył tam specjalną nagrodę za najlepsze wykonanie Kaprysów Paganiniego. Artysta gra na kopii skrzypiec Il Cannone (Armata), które należały do wielkiego wirtuoza. W pierwszej części koncertu zabrzmi jego niezwykle wirtuozowski I Koncert skrzypcowy D-dur op. 6.

W drugiej części wieczoru usłyszymy dwie kompozycje przeznaczone na orkiestrę symfoniczną. W ramach cyklu „Strefa Gwiazd” zabrzmią poemat symfoniczny Bolesław Śmiały op. 8 Ludomira Różyckiego i Rapsodia litewska op. 11 Mieczysława Karłowicza.

Materiały prasowe Filharmonii Opolskiej

Informacja o biletach: www.filharmonia.opole.pl 

Poznań | Premiera opery dla dzieci „Blee” Jerzego Fryderyka Wojciechowskiego

NIMiT3 czerwca 2022 w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu odbędzie się premiera opery kameralnej dla dzieci Bleee op. 9 Jerzego Fryderyka Wojciechowskiego do libretta Maliny Prześlugi.

To historia stawonogów-wyrzutków. Wśród bohaterów znajdziemy osę pozbawioną żądła, pająka bez nóg, dwa niezbyt czyste karaluchy oraz poczwarkę plus size. Łączy ich niewielka wiara w siebie i odrzucenie przez społeczność. Za sympatycznymi bohaterami kryją się dziecięce strachy, które dzięki spektaklowi będziemy starali się oswoić i przegnać. Poprowadzi spektakle dyrygent-rezydent tej instytucji w sezonie 2021/22 - Wiktor Kozłowski.

Przedpremierowe spotkanie z realizatorami spektaklu odbędzie się 3 czerwca o godz. 18.15 w Teatrze Wielkim.

Spektakl współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Dyrygent-rezydent", finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Materiały prasowe organizatorów

Dodatkowe informacje: https://opera.poznan.pl/pl/bleee-2 

Łódź | Prawykonanie „II Koncertu organowego” Elżbiety Sikory w Filharmonii Łódzkiej

POLMICChoć organy nie należą być może do najpopularniejszych instrumentów i kojarzone są z muzyką dawną, z powodzeniem funkcjonują także współcześnie jako instrument solowy. Będzie się można o tym przekonać 3 czerwca 2022 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina podczas premiery najnowszego utworu Elżbiety Sikory – II Koncertu organowego, zamówionego przez Filharmonię.

Elżbieta Sikora jest jedną z najważniejszych polskich kompozytorek swojego pokolenia. Od 1981 roku mieszka we Francji, jednak wciąż pozostaje artystycznie związana z Polską, współpracuje też z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Choć od początku kariery szczególnym zainteresowaniem darzy muzykę elektroakustyczną, chętnie pisze także utwory przeznaczone na tradycyjne składy. Tak jest w przypadku jej najnowszego II Koncertu organowego, który premierowo zabrzmi w Filharmonii Łódzkiej.

Wykona go japońska organistka Mari Fukumoto.

Czytaj więcej: Łódź | Prawykonanie „II Koncertu organowego” Elżbiety Sikory w Filharmonii Łódzkiej