Polmic - FB

aktualności

Wrocław | Jubileusz Krzysztofa Meyera w NFM

NFM 12 11 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Obchodzący w tym roku osiemdziesięciolecie urodzin Krzysztof Meyer należy do najbardziej wszechstronnych i płodnych współczesnych kompozytorów polskich. W programie koncertu NFM Orkiestry Leopoldinum 12 listopada o godz. 18.00 obok kompozycji Maestra znalazły się także utwory Arvo Pärta, Fazila Saya oraz Mieczysława Wajnberga. Zespół poprowadzi Christian Danowicz.

Concerto retro Krzysztofa Meyera, lekki i dowcipny utwór przeznaczony został na dwa instrumenty solowe - flet i klawesyn – oraz smyczki. W tej lapidarnej kompozycji złożonej z trzech ogniw (Maestoso, Allegro i Allegretto) artysta nawiązał do barokowej estetyki. Partie solowe wykonają znakomici artyści: flecista Jan Krzeszowiec i klawesynistka Gośka Isphording.

Czytaj więcej: Wrocław | Jubileusz Krzysztofa Meyera w NFM

Katowice | Sztuczka czy dzieło absolutne? Wieczór wirtuozów improwizacji

NOSPR 12 11 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

12 listopada 2023 o godz. 18.00 improwizatorski pojedynek stoczą w Sali Koncertowe NOSPR organiści Karol Mossakowski, Thomas Ospital i Sebastian Kuchler-Blessing.

Będzie to koncert nawiązujący do tradycji improwizowania w duchu współrywalizacji uzdolnionych artystów, ale jego istotą będzie nie tyle współzawodniczenie, co interaktywność i żywy kontakt z publicznością. Co więcej, publiczność będzie miała realny wpływ na muzyczny przebieg tego wieczoru. Ulubiona piosenka, przebój rock’n’rollowy a może soundtrack kultowego filmu? Dla naszych improwizatorów nie ma rzeczy niemożliwych!

Informacja prasowa organizatorów

Więcej o koncercie: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/wieczor-wirtuozow-improwizacji 

Kraków | „Artyści w hołdzie Niepodległej"

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Artysci w holdzie 11 11 23W ramach nowego projektu Stowarzyszenia Arte Musica „Artyści w hołdzie Niepodległej" 11 listopada 2023 roku o godz. 16.00 odbędzie się koncert z okazji 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Znani artyści zaprezentują polską muzykę w zabytkowej siedzibie Klubu 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

W repertuarze znajdą się pieśni na głos solowy z towarzyszeniem fortepianu, pieśni na chór a cappella, a także kompozycje chóralne z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego i fortepianu w opracowaniu Mariusza Kramarza.

Wystąpią: Annika Mikołajko-Osman (sopran) i Anna Łakomy (fortepian), Mariola Siepak-Drobna (sopran) i Bartłomiej Kominek (fortepian), skrzypaczki Kornelia Polańska i Kelly Harrison, Daria Lalik (altówka), Aleksandra Łukasik (wiolonczela) oraz Chór Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie pod dyrekcją Alicji Gaweł-Kramarz

Czytaj więcej: Kraków | „Artyści w hołdzie Niepodległej"

Opole | Uroczysty koncert w Filharmonii Opolskiej z okazji Narodowego Święta Niepodległości

FO 11 11 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Opolskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Podczas uroczystego koncertu filharmoników opolskich, upamiętniającego wydarzenia z 1918 roku, 11 listopada o godz. 19.00 zabrzmią Koncert fortepianowy Witolda Maliszewskiego i Preludium symfoniczne „Polonia" Edwarda Elgara. W roli solisty wystąpi znany pianista Marcin Koziak, który prezentował muzykę polską w 22 krajach Europy, Azji i Ameryki Północnej.

W lipcu 2023 roku minęło 150 lat od narodzin Witolda Maliszewskiego. Jedno z ostatnich dzieł w dorobku tego kompozytora – Koncert fortepianowy b-moll – napisany został 1938 roku. Preludium symfoniczne „Polonia" Edwarda Elgara powstało w 1915 roku na zamówienie Emila Młynarskiego. W dziele brytyjskiego kompozytora melodie Mazurka Dąbrowskiego, pieśni Z dymem pożarów, Nokturnu g-moll Chopina oraz Fantazji polskiej Paderewskiego przeplatają się z głównym motywem zaczerpniętym z Warszawianki 1905.

Orkiestra Filharmonii Opolskiej wykona te utwory pod batutą Przemysława Neumanna, dyrektora instytucji.

Czytaj więcej: Opole | Uroczysty koncert w Filharmonii Opolskiej z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Wrocław | Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości: 20 chórów w NFM

NFM 11 11 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Udział w Koncercie z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2023 roku o godz. 17.00 w NFM weźmie aż szesnaście dolnośląskich chórów dziecięcych i młodzieżowych uczestniczących w programie edukacyjnym „Śpiewająca Polska". Zespoły te, razem z innymi czterema wrocławskimi chórami i zespołem instrumentalnym, zaprezentują utwory wielkich postaci polskiej chóralistyki – Juliusza Łuciuka, Józefa Świdra i Stanisława Moniuszki, oraz prawykonają kompozycje twórców młodego pokolenia.

Podczas koncertu zabrzmią po raz pierwszy cztery nowe utwory Krzysztofa Domańskiego – związanego z Wrocławiem wokalisty, kompozytora i flecisty, który umuzycznił cudowne teksty Aleksandra Fredry, Stanisława Jachowicza i Marii Konopnickiej.

Czytaj więcej: Wrocław | Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości: 20 chórów w NFM

Zielona Góra | „Weekend z Niepodległą” w Filharmonii Zielonogórskiej

FZ 10 11 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Zielonogórskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W programie 3. edycji „Weekendu z Niepodległą” w Filharmonii Zielonogórskiej w dniach 10-12 listopada 2023 znajdą się recital kanadyjskiego pianisty Cartera Johnsona – zwycięzcy II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki w Rzeszowie, koncert wokalno-instrumentalny „Odzyskana Niepodległa" oraz koncert finałowy „Concerto Festivo" z udziałem Łukasza Długosza. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii pod batutą Rafała Kłoczko.

W interpretacji Cartera Johnsona 10 listopada zabrzmią Sonatina patrona zielonogórskiej Filharmonii, a także utwory Szymanowskiego, Chopina i Trzy walce Moniuszki (Carter Johnson zdobył nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu patrona Konkursu Muzyki Polskiej).

Podczas koncertu 11 listopada, w dniu 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Joanna Zawartko (sopran), Adrian Domarecki (tenor) i Szymon Mechliński (baryton) zaprezentują fragmenty z zapomnianych i nieznanych oper, dzieł dopiero co odzyskiwanych i przywracanych do życia.

Czytaj więcej: Zielona Góra | „Weekend z Niepodległą” w Filharmonii Zielonogórskiej

Warszawa | V „Eufonie": muzyczne wędrówki Lakatosa i AUKSO

Eufonie 22 11 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W repertuarze koncertu 22 listopada o godz. 19.30 w Teatrze Palladium z udziałem skrzypka Roby'ego Lakatosa i orkiestry AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia nie zabraknie polskiego akcentu, jakim jest utwór Witolda Lutosławskiego Nie oczekuję dziś nikogo. Artysta nazywany diabelskim skrzypkiem wystąpi w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej „Eufonie".

Roby Lakatos z łatwością łączy muzykę klasyczną, jazz oraz rodzimy, węgierski folklor. Jest muzykiem uniwersalnym, u którego genialna technika idzie w parze z kreatywnością w improwizacji.

W wykonaniu skrzypka, jego zespołu oraz orkiestry AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia zabrzmią czardasze, hory, rókatánc, csűrdöngölő, jak również walc.

Czytaj więcej: Warszawa | V „Eufonie": muzyczne wędrówki Lakatosa i AUKSO

Warszawa | V „Eufonie": sprzedaż dodatkowej puli biletów na koncert z muzyką do filmu „Chłopi" rusza 10 listopada!

Eufonie 18 11 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zrealizowani w technice animacji malarskiej Chłopi w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana to nowe spojrzenie na prozę Władysława Reymonta. Muzykę do filmu stworzył Łukasz L.U.C. Rostkowski i Rebel Babel Orchestras, inspirując się ludowym pejzażem dźwiękowym Europy Środkowo-Wschodniej. Usłyszymy ją 18 listopada o godz. 19.30 w Filharmonii Narodowej.

4 lata intensywnej pracy, ponad 200 tysięcy godzin spędzonych na malowaniu obrazów przez ponad 100 artystów pracujących w czterech studiach: w Polsce, Ukrainie, Serbii i na Litwie. Ten efekt podkreśla oprawa muzyczna, którą podczas Festiwalu zaprezentują L.U.C. & Rebel Babel Orchestras, Bela Komoszyńska, Maria Pomianowska (suka biłgorajska), Laboratorium Pieśni i Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Anny Sułkowskiej-Migoń.

Sprzedaż dodatkowej puli biletów na ten koncert rusza 10 listopada.

Bilety: https://nck.bilety24.pl/wydarzenie/?id=93897 

Warszawa | V "Eufonie": Łukasz Długosz, Orkiestra NUSO z Charkowa i Jurek Dybał

Eufonie 21 11 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach V Festiwalu Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie" 21 listopada o godz. 20.00 w Filharmonii Narodowej wystąpi Ukraińska Orkiestra Symfoniczna (NUSO) z Charkowa pod batutą Jurka Dybała. Pierwszą część koncertu wypełni muzyka Witolda Lutosławskiego oraz Krzysztofa Pendereckiego: partię solową w jego Koncercie na flet i orkiestrę wykona światowej sławy polski wirtuoz Łukasz Długosz.

Pierwotnie, kameralna, a za namowa Grzegorza Fitelberga – symfoniczna. Niekonwencjonalna, choć przejrzysta stylizacja polskiego folkloru. W wykonaniu ukraińskich muzyków zabrzmi Mała suita Witolda Lutosławskiego, która zachwyca swoją witalnością, żywiołowością, ale i liryzmem.

Następnie usłyszymy Koncert na flet i orkiestrę Pendereckiego, który zadedykował dzieło Jean-Pierre’owi Rampalowi. Niezwykle wirtuozowska partia solowa była niejednokrotnie przez kompozytora modyfikowana, w tym we współpracy z Łukaszem Długoszem.

Czytaj więcej: Warszawa | V "Eufonie": Łukasz Długosz, Orkiestra NUSO z Charkowa i Jurek Dybał