Polmic - FB

aktualności

NeoQuartet na koncertach w Chinach, Japonii i Korei Południowej

NeoQuartetPolski kwartet smyczkowy NeoQuartet wyrusza w azjatycką trasę koncertową. Seria koncertów w dniach od 15 do 24 czerwca 2018 roku jest częścią obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Artyści wystąpią w prestiżowych salach koncertowych w Chinach, Korei Południowej, Japonii i wezmą udział w festiwalach muzyki współczesnej: Daegu International Contemporary Music Festival oraz International Contemporary Festival w Kyoto.

W programie koncertów znajdą się najwybitniejsze dzieła polskiej muzyki współczesnej przełomu XX i XXI wieku oraz utwory chińskich, koreańskich i japońskich twórców. Muzycy wykonają kompozycje Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Pawła Szymańskiego oraz Andrzeja Panufnika. Podczas koncertu w Pekinie zespołowi NeoQuartet towarzyszyć będzie chiński pianista Dai Bo.

Projekt sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021, w ramach programu dotacyjnego IAM „Kulturalne pomosty”.

Patronat medialny nad trasą koncertową zespołu NeoQuartet objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły koncertów – na stronie: www.neoquartet.pl 

Kraków | XIV Festiwal Muzyki Polskiej

FMPW dniach 3–22 lipca 2018 roku w Krakowie odbędzie się XIV Festiwal Muzyki Polskiej.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Muzyki Polskiej, powołane przez grupę muzykologów, menedżerów kultury i miłośników muzyki. Istotą festiwalu jest nie tylko prezentowanie wartościowych dzieł polskich kompozytorów, powstałych od średniowiecza po współczesność, ale i konfrontowanie ich z muzyką światową i ukazywanie w rozmaitych kontekstach. Organizatorzy stawiają sobie także za cel animowanie twórczości kompozytorskiej poprzez zamawianie i prawykonywanie współczesnych dzieł muzycznych.

Gwiazdami tegorocznego festiwalu będą: Isabelle Vernet, Liudas Mikalauskas, Miranda Liu, Matteo Pagliari, Philipp Kopachevsky, Jan Kalinowski, Marek Szlezer i wielu innych. Zabrzmią dzieła Krzysztofa Pendereckiego, Feliksa Nowowiejskiego, Andrzeja Nikodemowicza, Ignacego Jana Paderewskiego, Witolda Lutosławskiego, Henryka Wieniawskiego, Fryderyka Chopina, Władysława Żeleńskiego, Karola Szymanowskiego, Marcela Chyrzyńskiego, Zygmunta Stojowskiego, Pawła Łukaszewskiego i Wojciecha Kilara.

Program – na stronie Festiwalu.

Łapy | III Dziecięco-Młodzieżowy Festiwal Muzyczny „Debiuty”

DebiutyW dniach 20–21 czerwca 2018 w sali widowiskowej Domu Kultury w Łapach (ul. Nowy Rynek 15) odbędzie się III Dziecięco-Młodzieżowy Festiwal Muzyczny „Debiuty”.

Celem przedsięwzięcia jest: promowanie młodych talentów; rozwijanie zainteresowań muzyką instrumentalną i wokalną; doskonalenie poziomu wykonawczego; prezentacja umiejętności muzycznych na scenie przed publicznością i mobilizacja do dalszych osiągnięć muzycznych. Dziecięco-Młodzieżowy Festiwal Muzyczny – Debiuty 2018 to impreza dla młodych muzyków w wieku 6-17 lat, nie będących uczniami publicznych szkół artystycznych i innych placówek artystycznych realizujących podstawę programową szkół muzycznych. Festiwal o charakterze konkursowym odbędzie się w następujących kategoriach: fortepian, skrzypce, gitara klasyczna i elektryczna, akordeon, keyboard, instrumenty dęte drewniane i blaszane, zespoły instrumentalne, zespoły wokalno-instrumentalne.

21 czerwca o godz. 17.30 w Domu Kultury będzie miał miejsce koncert „jednego z najbardziej utalentowanych gitarzystów na świecie” („Washington Post”) Marcina Dylli. Zasłużył na tę pozycję między innymi dzięki licznym nagrodom, otrzymanym na najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursach muzycznych na całym świecie. W roku akademickim 2016/2017 pełnił funkcję wykładowcy-rezydenta w San Francisco Conservatory of Music. W jego interpretacji usłyszymy utwory Maura Giulianiego, Carlosa Guastavina oraz Hommage a Chopin Aleksandra Tansmana.

Dodatkowe informacje – na stronie: https://dklapy.pl

Olsztyn | Zakończenie 72. sezonu artystycznego Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

FWMKoncerty symfoniczne w dniach 15 i 16 czerwca 2018 roku oficjalnie kończą 72. sezon artystyczny 2017/2018 Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Orkiestrę symfoniczną filharmoników warmińsko-mazurskich poprowadzi ich szef Piotr Sułkowski.

Na wyjątkową atrakcyjność tych dwóch muzycznych wieczorów niewątpliwie mają wpływ dwa elementy: pierwszym z nich jest udział w koncertach znakomitej koreańskiej skrzypaczki Bomsori Kim, która zagra jeden z najpiękniejszych koncertów solowych – Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 Piotra Czajkowskiego, zaś drugim będzie wykonanie kompozycji Feliksa Nowowiejskiego  Missa Pro Pace op. 49 nr 3. Orkiestrze w wykonaniu słynnego dzieła patrona Filharmonii towarzyszyć będzie Chór Cantores Varmienses działający przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej przygotowany przez Benedykta Błońskiego.

Missa pro Pace (msza w intencji pokoju), to religijna kompozycja wokalno-instrumentalna napisana w roku 1933. Zbudowana w oparciu o tradycyjny układ liturgicznych części mszy, stanowi przykład wspaniałych umiejętności kompozytorskich Nowowiejskiego. To m.in. za ten utwór oraz inne wybitne dzieła religijne otrzymał kompozytor w 1935 roku godność Szambelana Papieskiego z rąk papieża Piusa XI.

Informacja o biletach – na stronie: https://filharmonia.olsztyn.pl

Warszawa | SuperSam +1: Fred Frith & Macio Moretti

SuperSam28 czerwca 2018 roku o godz. 20:00 w warszawskim klubie DZiK (Belwederska 44A) będzie miał miejsce kolejny koncert z cyklu „SuperSam +1”, podczas którego wystąpią Fred Frith i Macio Moretti.

SuperSam + 1 to cykl wystąpień mistrzowskich, w których uczestniczą uznani artyści polscy i zagraniczni, skupieni wokół improwizacji, działań autorskich, innowacyjnych i eksperymentalnych. „Super” w tytule oznacza, że program budowany będzie w oparciu o artystów uznanych – mistrzów. „Sam” mówi oczywiście o występie solowym, ale i o twórczym osamotnieniu. „+ 1” oznacza, że każdy wieczór uwieńczony jest występem w duecie. W większości przypadków artyści spotykają się na scenie po raz pierwszy.

Fred Frith jest multiinstrumentalistą, kompozytorem i improwizatorem. Już od prawie 50 lat generuje wszelkiego rodzaju hałas, począwszy od ikonicznego rockowego zespołu Henry Cow, założonego z Timem Hodgkinsonem w 1968 roku. Znany także jako kompozytor muzyki do filmu, tańca czy teatru. Jego kompozycje były wykonane przez Szkocką Orkiestrę Symfoniczną BBC czy zespoły rockowe.

Macio Moretti (ur. 1975) muzyk i grafik albo odwrotnie. Występował na całym świecie. Współtworzy warszawską wytwornię płytową Lado ABC, która ma na swoim koncie prawie 100 płyt z muzyką znad Wisły i nie tylko.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie: www.supersam.mozg.pl 

Noc bibliotek 2018

POLMIC

Katowice | Muzyka polska za mało znana

NOSPR14 czerwca 2018 roku o godz. 19:30 w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Muzyka polska za mało znana”, podczas którego zabrzmią kwartety Władysława Żeleńskiego i Krzysztofa Pendereckiego.

Za najwybitniejszego twórcę muzyki kameralnej w drugiej połowie XIX wieku uchodzi Władysław Żeleński, który studiował u Franciszka Mireckiego w Krakowie, a potem u Bertholda Damckego w Paryżu. W 1880 roku skomponował Kwartet A-dur op. 42 – tradycyjny czteroczęściowy cykl, ze scherzem na drugim miejscu oraz z klasycznymi formami w pozostałych częściach. We wszystkich pojawiają się zwroty świadczące o zamiłowaniu kompozytora do muzyki ludowej (chociaż bez cytatów z folkloru), np. w postaci współbrzmień burdonowych w partii wiolonczeli.

Prawykonanie III Kwartetu smyczkowego Krzysztofa Pendereckiego odbyło się podczas koncertu uświetniającego 75. urodziny kompozytora 21 listopada 2008 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Sam kompozytor zdradził wówczas mniej oficjalny podtytuł kompozycji – „Kartki z nienapisanego dziennika”, gdyż kompozycja ta ma charakter sentymentalnej podróży w czasie, podróży do czasów dzieciństwa; jest to rodzaj dialogu sędziwego twórcy z przeszłością. Po pełnej zadumy introdukcji następuje energiczne, nasycone młodzieńczą werwą Vivace, dalej – sentymentalny quasi-walc, jeszcze jeden odcinek silnie eksponujący ową huculską melodię i liryczny nokturn. A zatem wiele momentów zaskakujących, ale i takich, które kojarzą się z Pendereckim, spotykanych już w innych jego kompozycjach, bo to jakby dialog z samym sobą.

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie: http://www.nospr.org.pl

Katowice | ElectroKilar

ElectroKilarNajwspanialsze utwory Wojciecha Kilara w nowoczesnych aranżacjach elektronicznych autorstwa Szymona Padoła, znanego jako 5cet, oraz muzyków Orkiestry AUKSO pod batutą Marka Mosia zabrzmią 14 czerwca 2018 roku o godz. 21.00 w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Rafia w Katowicach.

Wojciech Kilar urodził się we Lwowie, jednak większość twórczego życia, aż do śmierci w 2010 roku, spędził w Katowicach. To w tym mieście powstała jego najwspanialsza muzyka kameralna i symfoniczna, ale także filmowa. Kilar współpracował z najwybitniejszymi reżyserami polskimi: Andrzejem Wajdą, Romanem Polańskim, Krzysztofem Kieślowskim, ale też zagranicznymi: Francisem Fordem Coppolą czy Jace Campion.

Projekt „ElectroKilar” powstał rok temu, z okazji 85. rocznicy urodzin Wojciecha Kilara. Najwspanialsze utwory skomponowane do filmów (m.in. Draculi w reż. Francisa Forda Coppoli) czy arcydzieła muzyki kameralnej, takie jak Orawa, zabrzmiały w nowych, zaskakujących aranżacjach przygotowanych przez Wiesława Świderskiego oraz Szymona Padoła. Ten katowicki DJ, kompozytor (m.in. muzyka do filmu Jesteś Bogiem) i producent podjął się ryzykownego, ale zakończonego sukcesem zadania włączenia muzyki elektronicznej do twórczości mistrza Kilara. Ich wspólne aranżacje, które wykonuje wraz z Orkiestrą Kameralną AUKSO pod batutą Marka Mosia, otworzyły muzykę Wojciecha Kilara na nowych odbiorców.

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie: http://www.nospr.org.pl

Warszawa | Koncert finałowy 59. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda

ZKP14 czerwca 2018 roku o godz. 18.00 w warszawskiej siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (ul. Fredry 8) odbędzie się koncert finałowy 59. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda.

Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda (dawniej zwany Konkursem Młodych Związku Kompozytorów Polskich) organizowany jest corocznie od 1958 roku. Ma na celu umożliwienie startu młodym kompozytorom polskim oraz zachęcenie ich do samodzielnej pracy. Główną nagrodę – Nagrodę im. Tadeusza Bairda – w wysokości 2500 dolarów z przeznaczeniem na dalsze studia kompozytorskie funduje Pani Alina Sawicka-Baird, żona Kompozytora. Wyróżnienia są finansowane przez Zarząd Główny Związku Kompozytorów Polskich. Od 2003 roku Konkurs jest dwuetapowy. Utwory, które zostały przez jury zakwalifikowane do etapu II, są wykonywane podczas publicznego koncertu, po którym ogłaszany jest ostateczny werdykt. Wtedy też poznajemy nazwiska laureatów.

Przedmiot konkursu jest każdego roku inny. W tym roku usłyszymy utwory na perkusję i altówkę w wykonaniu Miłosza Pękali i Michała Zaborskiego: Fraszki durbaszki godło Frapuccino, z cyklu Studium w szkarłacie – Serpentinato godło Klapancjusz, Sonata godło thatRhythm.man, Landscape Out of Time godło RIFF66TOY4J04.

Wstęp na koncert jest wolny.