Polmic - FB

aktualności

Wrocław | Zakochani w śpiewie

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

polmicDwa wrocławskie zespoły – Chór Chłopięcy NFM oraz Zespół Wokalny „Rondo” – wystąpią na estradzie Sali Czerwonej Narodowego Forum Muzyki pod dyrekcją Małgorzaty Podzielny 6 listopada 2022 o godz. 17.00. W ich wykonaniu usłyszymy głównie dzieła współcześnie tworzących kompozytorów, choć nie zabraknie także dawnej literatury chóralnej.

Spośród kompozycji polskich twórców zabrzmią m.in. Kyrie Piotra Jańczaka czy skomponowane specjalnie dla Chóru Chłopięcego NFM Laudate Dominum omnes gentes Grzegorza Miśkiewicza. Wspólnym pierwiastkiem ich twórczości jest idiom sakralny. Objawi się on także w utworze Ave Maria autorstwa młodego kompozytora działającego we Wrocławiu – Michała Ziółkowskiego.

W roli kompozytora zadebiutuje Radosław Broda, chórzysta należący do zespołu NFM, którego dzieło How Do I Love Thee zostanie prawykonane podczas koncertu. Poprzedzi ono słynną piosenkę Czesława Niemena – Jednego serca, która zabrzmi w opracowaniu Marcina Wawruka.

Czytaj więcej: Wrocław | Zakochani w śpiewie

Londyn | Koncert jubileuszowy z okazji 5-lecia istnienia Polskiej Szkoły Muzycznej

POLMICPatronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

5 listopada 2022 o godz. 17.00 w Sali Teatralnej Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie odbędzie się koncert jubileuszowy z okazji 5-lecia istnienia Polskiej Szkoły Muzycznej w Londynie pod honorowym patronatem Narodowego Centrum Kultury oraz Związku Kompozytorów Polskich.

Polska Szkoła Muzyczna jest największą tego typu placówką w Wielkiej Brytanii i pierwszą szkołą muzyczną na świecie noszącą imię Sir Andrzeja Panufnika. Aktualnie w szkole uczy się ponad 95 uczniów w wieku od 5 do 18 lat.

Koncertowi jubileuszowemu towarzyszyć będzie uroczystość nadania szkole imienia Sir Andrzeja Panufnika. Uczestniczyć w niej będzie Lady Camilla Panufnik – żona kompozytora.

Czytaj więcej: Londyn | Koncert jubileuszowy z okazji 5-lecia istnienia Polskiej Szkoły Muzycznej

Warszawa | Koncert Laureatów XIV Konkursu Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców 2022

POLMICPatronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert Laureatów XIV Konkursu Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców, współorganizowany z Programem 2 Polskiego Radia, odbędzie się 5 listopada 2022 o godz. 19.00 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. A. Osieckiej w Warszawie (ul. Myśliwiecka 3/5/7). Wstęp na koncert jest bezpłatny!

Arcydzieła muzyki współczesnej usłyszymy w wykonaniu laureatów konkursu: Augustasa Vasiliauskasa (saksofon), Małgorzaty Cieszko (obój), Martyny Chmury (fortepian), Marii Sujki (flet), Julii Pałęckiej (altówka), Dawida Kosińskiego (akordeon) i Maksymiliana Błaszczyńskiego (klarnet).

Podczas koncertu wręczone zostaną nagrody ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Czytaj więcej: Warszawa | Koncert Laureatów XIV Konkursu Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców 2022

Gdańsk, Warszawa | Kobiety w muzyce po raz drugi!

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICStowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów zaprasza na 2. edycję festiwalu „Kobiety w Muzyce / Women in Music". Wydarzenie odbędzie się w dniach 3–6 listopada 2022 w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku. W tym roku odbędzie się również koncert towarzyszący w Warszawie, w Galerii Nizio 4 listopada. Wstęp bezpłatny.

Celem wydarzenia jest promowanie polskich kompozytorek i ich twórczości. Obok polskich kompozytorek pojawiają się twórczynie z kraju współpracującego. W pierwszej edycji były to kobiety z Wielkiej Brytanii, w drugiej edycji – z Niemiec. Na tej osi tematycznej zbudowany jest program projektu. Podczas tegorocznych koncertów usłyszymy utwory m.in. Fanny Mendelssohn, Clary Schumann, Anny Ignatowicz-Glińskiej, Hanny Kulenty, Grażyny Bacewicz, Emilie Mayer, Ruth Schonthal, oraz po raz pierwszy nowopowstały utwór Anny Rocławskiej-Musiałczyk.

Czytaj więcej: Gdańsk, Warszawa | Kobiety w muzyce po raz drugi!

51. Konferencja Muzykologiczna Związku Kompozytorów Polskich „Muzyka i ekspresja”

POLMIC W dniach 13–15 października 2022 roku w Akademii Muzycznej w Katowicach odbyła się 51. Konferencja Muzykologiczna Związku Kompozytorów Polskich „Muzyka i ekspresja”. Muzykolodzy i teoretycy muzyki z całej Polski obradowali rozważając problemy związane z ekspresją w muzyce – jej definicją, obecnością, postrzeganiem i różnego rodzaju interpretacjami.

Obradom towarzyszyły dwa koncerty symfoniczne – Akademickiej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Szymanowskiego pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, którą kierował Domingo Hindoyan.

Uczestnicy wysłuchali 42 referatów, jednego panelu dyskusyjnego oraz dwóch wykładów plenarnych, które wygłosili zaproszeni goście: prof. Karol Berger ze Stanford University (Stany Zjednoczone) oraz prof. Krzysztof Guczalski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na zakończenie konferencji uczestnicy odwiedzili także Muzeum Historii Miasta Katowice oraz zabytkową dzielnicę Nikiszowiec.

Konferencja została Zorganizowana przy wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Doskonała nauka - wsparcie konferencji naukowych 2021”. Tytuł projektu: 51. Konferencja Muzykologiczna ZKP. Wysokość dotacji: 62975 zł; cały budżet projektu: 96975 zł.

MEiN znak podstawowy kolor biale tlo

mein doskonala nauka on white

Czytaj więcej: 51. Konferencja Muzykologiczna Związku Kompozytorów Polskich „Muzyka i ekspresja”

Laureaci międzynarodowego konkursu z polską muzyką w USA

polmicMłodzi obiecujący artyści - laureaci I i II edycji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej - rozpoczną w listopadzie tournée po Stanach Zjednoczonych. Wszystko w ramach projektu „Polish Music on Stage / US edition”, który ma na celu rozpropagowanie idei tego wydarzenia i zainteresowanie nim potencjalnych uczestników. Organizuje go Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Kultura inspirująca”.

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej odbywa się od 2019 roku w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, a jego celem jest wypromowanie wśród polskich i międzynarodowych odbiorców spuścizny muzycznej 60 polskich kompozytorów z XIX i XX wieku. Wydarzenie kierowane jest do pianistów i zespołów kameralnych. To właśnie laureaci tego konkursu wezmą udział w cyklu 16 koncertów „Polish Music on Stage / US edition”, które odbędą się od listopada 2022 do grudnia 2023, m.in. w Nowym Jorku, Chicago, Los Angeles, San Diego i w Las Vegas. To wtedy będzie można usłyszeć: amerykańskiego pianistę - Cartera Johnsona, polski duet skrzypcowy Polish Violin Duo oraz polski zespół kameralny - Cracow Golden Quintet, a także laureata ostatniego konkursu chopinowskiego – Jakuba Kuszlika. Częścią projektu są wizyty studyjne u partnerów w USA oraz w Polsce służące wymianie doświadczeń w organizacji i promocji wydarzeń muzycznych w obu krajach.

Czytaj więcej: Laureaci międzynarodowego konkursu z polską muzyką w USA

Znamy wyniki Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego

polmicPatronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Poznaliśmy zwycięzców II edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w kategorii kompozycja. Konkurs kompozytorski to hołd dla Karola Szymanowskiego, wielkiego mistrza kompozytorskiego rzemiosła, który swoją muzyką potrafił prowadzić duchowy dialog ze światem spraw aktualnych, tworząc dzieła o ponadczasowej wartości. Na takie właśnie dzieła czeka publiczność XXI wieku: aktualne i uniwersalne, dotykające spraw istotnych dla nas dzisiaj, jednocześnie zaś sięgające poza horyzont doczesności.

Obrady jury były niezwykłym momentem w budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. 27 i 28 października nad 66 zakwalifikowanymi pracami debatowali: Francesco Filidei – przewodniczący jury, Agata Zubel, Daniel Cichy, Helena Tulve, Yann Robin i Rozalie Hirs. Ich decyzją są następujące wyniki w poszczególnych kategoraich:

Czytaj więcej: Znamy wyniki Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego

NOSPR on tour: Niemcy 2022

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W sezonie arystycznym 2022/2023 oprócz Japonii NOSPR zagości również w Niemczech, gdzie 5 listopada wystąpi w Hamburgu w słynnej Elbphilharmonie, 6 listopada w jednej z najważniejszych sal koncertowych świata - Philharmonie Berlin, a 11 listopada w drezdeńskim Kulturpalast.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia to żywa legenda: jedna z najlepszych orkiestr symfonicznych w Polsce i marka rozpoznawalna na świecie. Koncertując w najodleglejszych zakątkach globu, NOSPR od lat realizuje misję ambasadora polskiej kultury.

W Niemczech NOSPR pod batutą Titusa Engela zaprezentuje Mi-parti na orkiestrę symfoniczną Witolda Lutosławskiego, a także Koncert na perkusję i orkiestrę Friedricha Cerhy oraz Sinfoniettę na orkiestrę op. 23 Alexandra von Zemlinsky'ego. W roli solistki wystąpi perkusistka Vivi Vassileva.

Dodatkowe informacje: https://nospr.org.pl/ 

Jeziorany | Warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę"

polmicPatronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kolejne tegoroczne warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę” Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zorganizuje w dniach 3-5 listopada 2022 w Jezioranach: w Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz Szkole Podstawowej im. M. Lengowskiego. Główną ideą projektu jest popularyzacja muzyki naszych czasów oraz improwizacji wśród najmłodszych. Wstęp wolny! Liczba miejsc ograniczona.

Dzieci podczas warsztatów poznają podstawy improwizacji i różnorodne instrumentarium oraz bawią się pięknie ilustrowanymi książkami, wchodząc w ten sposób w świat muzyki współczesnej. Tym razem uczestnicy zajęć między innymi poznają rzadki instrument – monokton.

Warsztaty jak zawsze poprowadzą świetni artyści ze świata muzyki współczesnej: kontrabasistka Małgorzata Kołcz oraz dwaj kompozytorzy – Jarosław Kordaczuk i Jarosław Siwiński.

Czytaj więcej: Jeziorany | Warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę"