Polmic - FB

aktualności

Nie żyje muzykolog Leon Markiewicz...

Leon Markiewicz

Związek Kompozytorów Polskich żegna zmarłego 4 lutego 2024 roku w Katowicach Profesora Leona Markiewicza, członka naszego stowarzyszenia w Sekcji Muzykologów od 1964 roku.

Zaczynał swoją działalność zawodową od Jana Sebastiana Bacha, pisząc pracę magisterską o Kunst der Fuge. Potem wracał jeszcze do Bacha, zajmował się klasykami wiedeńskimi, w szczególności Beethovenem, pisał o Szymanowskim i Lutosławskim, ale najbardziej charakterystyczny rys Jego twórczości muzykologicznej to zainteresowanie regionem, twórcami i muzyką powstałą na Śląsku, z rozszerzeniem – koniecznie – na Zagłębie Dąbrowskie.

Książki i artykuły o Grzegorzu Fitelbergu, Bolesławie Szabelskim, Karolu Stryji i Michale Spisaku, oczywiście o Wojciechu Kilarze i Henryku Mikołaju Góreckim, a do tego niezliczone publikacje o życiu muzycznym Górnego Śląska i działających tam placówkach muzycznych: Filharmonii Śląskiej, Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia, Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, o chórach. No i ogromna własna działalność w różnych śląskich instytucjach z muzyką związanych.

Profesor Markiewicz urodził się w polskim Wilnie, ale całe niemal życie poświęcił polskiemu Śląskowi.

Requiescat in Pace.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w sobotę, 10 lutego, o godz. 12.00 w Kaplicy Cmentarnej przy ul. Francuskiej w Katowicach.

Mieczysław Kominek
Prezes Związku Kompozytorów Polskich

Kondolencje po śmierci Romualda Twardowskiego

Kondolencje TwardowskiSzanowni Państwo,

Narodowy Związek Kompozytorów Ukrainy przekazuje szczere wyrazy współczucia w związku ze śmiercią wybitnego polskiego kompozytora Pana Romualda Twardowskiego.

Pan Twardowski był wielkim przyjacielem Ukrainy, Jego utwory stale rozbrzmiewały w wykonaniu naszych zespołów i cieszyły się dużym powodzeniem u publiczności. Jakiś czas temu, na 2-3 lata przed wojną, odbył się wielki koncert symfoniczny z utworami Kompozytora i odniósł wielki sukces.

Składamy szczere kondolencje całej polskiej muzycznej społeczności, Jego krewnym, miłośnikom Jego wybitnego talentu, i sądzimy, że odejście kompozytora takiej rangi odbije się na światowej kulturze muzycznej.

Pogrążeni w smutku

Sekretarz Narodowego Związku Kompozytorów Ukrainy, Artystka Ludowa Ukrainy, laureat Narodowej Nagrody Ukrainy im. T. Szewczenki, członek korespondent Narodowej Akademii Sztuki Ukrainy, profesor Łesia Dyczko

Prezes Narodowego Związku Kompozytorów Ukrainy, Zasłużony Działacz Sztuk Ukrainy, laureat Narodowej Nagrody Ukrainy im. T. Szewczenki, członek korespondent Narodowej Akademii Sztuki Ukrainy, profesor Igor Szczerbakow

Nie żyje Michał Zieliński...

Michał Zieliński, kompozytor3 lutego w wieku 58 lat odszedł kompozytor, teoretyk muzyki i śpiewak dr hab. Michał Zieliński, profesor Akademii Muzycznej imienia Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

W macierzystej uczelni prowadził zajęcia z instrumentacji, solfeżu i harmonii modalnej. Opublikował kilkadziesiąt artykułów naukowych, poświęconych muzyce dawnej i współczesnej.

Michał Zieliński był współzałożycielem, wokalistą i kierownikiem artystycznym zespołu muzyki dawnej Collegium Vocale Bydgoszcz. Zespół w latach 1992-2017 dał ponad 300 koncertów w kraju i za granicą, nagrał kilka audycji radiowych i telewizyjnych oraz 12 studyjnych albumów CD. Za swoją debiutancką płytę Wacław z Szamotuł, Marcin Leopolita – Collegium Vocale (DUX) zespół otrzymał nagrodę Polskiej Akademii Fonograficznej „Fryderyk” w kategorii „Album Roku — Muzyka Dawna” (2001).

W twórczości kompozytorskiej Zielińskiego również przeważały utwory chóralne i na zespoły wokalne. Instrumenty dawne wykorzystywał w swoich dziełach kameralnych (np. Na fraszki Jana z Czarnolasu - suita na kwartet wokalny, flauto traverso, 3 viole da gamba i lutnię).

Otrzymał szereg nagród za swoją wszechstronną działalność: Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „za twórczą obecność, pomnażanie piękna i bogactwa życia muzycznego Regionu” (2010), Nagrodę Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2012), Indywidualną Nagrodę II stopnia Rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (2012), Medal Starosty Bydgoskiego „Za zasługi dla powiatu” (2014) oraz Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2017).

Cześć Jego pamięci!

Miesiąc z Międzynarodowym Festiwalem Wratislavia Cantans w Mezzo TV

NFMPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NFM zaprasza do obejrzenia oraz wysłuchania specjalnego cyklu emisji koncertów w telewizji Mezzo poświęconych Międzynarodowemu Festiwalowi Wratislavia Cantans i Narodowemu Forum Muzyki. Cykl rozpocznie się w sobotę 3 lutego i obejmie cztery koncerty.

Francuska telewizja, która jest patronem medialnym Wratislavia Cantans i specjalizuje się w międzynarodowej promocji artystów z dziedzin muzyki klasycznej, jazzu i tańca, we współpracy z Narodowym Forum Muzyki zrealizowała nagrania, które zostaną zaprezentowane całemu światu.

Czytaj więcej: Miesiąc z Międzynarodowym Festiwalem Wratislavia Cantans w Mezzo TV

Znamy laureatów Konkursu Kompozytorskiego na pieśń do słów Zbigniewa Herberta!

Patronat medialny nad konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Do udziału w Konkursie Kompozytorskim na pieśń do słów Zbigniewa Herberta zgłoszonych zostało 9 kompozycji, z których wszystkie spełniły warunki określone Regulaminem. Przyznano 2 nagrody i 2 wyróżnienia.

Podczas posiedzenia w dniu 19 stycznia 2024 roku Jury Konkursu w składzie: prof. Jadwiga Rappe - przewodnicząca, prof. Ryszard Minkiewicz, mgr Anna Rocławska-Musiałczyk i mgr Kamil Cieślik – sekretarz, postanowiło przyznać następujące nagrody.

II nagrodę ex aequo w wysokości 750 zł (brutto) każda, przyznano p. Joannie Liwo za utwór Z technologii łez (godło: dżemowygołąb58) oraz p. Marii Trzpis za utwór Do rzeki (godło: HRB1983).

Wyróżnienia otrzymali p. Franciszek Rusek za utwór Testament (godło: cladonia3000) oraz p. Malwina Wiaduch za utwór Kołatka (godło: Aglaisio12).

I nagrody nie przyznano.

Czytaj więcej: Znamy laureatów Konkursu Kompozytorskiego na pieśń do słów Zbigniewa Herberta!

Stephan Schulmeistrat nowym prezesem IAMIC

Schulmeistat StephanStephan Schulmeistrat, dyrektor Niemieckiego Centrum Informacji Muzycznej, został nowym prezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Centrów Muzycznych (IAMIC). Funkcję wiceprezesa będzie pełniła Deborah Keyser (Walia, Wielka Brytania).

Stephan Schulmeistrat obejmie stanowisko po Dianie Marsh (Nowa Zelandia), która była prezesem od 2021 roku. Schulmeistrat jest członkiem Zarządu IAMIC od 2021, a od 2022 roku pełnił funkcję wiceprezesa. Właśnie w 2022 roku Deutsches Musikinformationszentrum, którym kieruje, zorganizowało coroczną konferencję Centrów Informacji Muzycznej w Hamburgu, Bonn i Kolonii.

„Postrzegam to jako wielki zaszczyt i przywilej, by działając na tym stanowisku pomagać w kształtowaniu naszej społeczności międzynarodowej, w której jednoczymy bogate i różnorodne życie muzyczne naszych krajów. Razem z Zarządem chciałbym dalej rozwijać naszą sieć poprzez innowacyjne podejścia, mające na celu promowanie kulturotwórczej roli muzyki na całym świecie” – powiedział Schulmeistrat.

Czytaj więcej: Stephan Schulmeistrat nowym prezesem IAMIC

Kraków | II Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych „Duettissimo”

Duettissimo 24Katedra Kameralistyki Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego zaprasza na II Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych „Duettissimo”, który odbędzie się w Krakowie w dniach 8-14 kwietnia 2024 roku. SPROSTOWANIE: udział w konkursie należy zgłosić nie później niż 11 LUTEGO.

Celem Konkursu jest promocja duetu fortepianowego, muzyki polskiej, podnoszenie poziomu wykonawstwa muzyki na ten skład kameralny, wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami Konkursu i pedagogami oraz upowszechnianie i popularyzowanie utworów na duet fortepianowy.

Konkurs zostanie przeprowadzony w następujących kategoriach wiekowych:

  1. suma wieku członków duetu nie może przekroczyć 42 lat (na dzień 8/04/2024)
  2. suma wieku członków duetu nie może przekroczyć 70 lat (na dzień 8/04/2024).

W programie obowiązkowym znajdą się dzieła polskich kompozytorów na duet fortepianowy (z wyłączeniem Wariacji na temat Paganiniego Witolda Lutosławskiego).

Czytaj więcej: Kraków | II Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych „Duettissimo”

Katowice | Melodramaty nowych brzmień

NOSPR 4 2 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Rezydujący w Wiedniu kompozytor Grzegorz Pieniek w swoim nowym Koncercie na akordeon ćwierćtonowy i zespół instrumentalny uchyla kurtynę do świata zupełnie nowych brzmień. 4 lutego 2024 w NOSPR o godz. 18.00 utwór prawykonają Orkiestra Muzyki Nowej i akordeonista Eneasz Kubit pod dyrekcją Szymona Bywalca.

Koncert został zamówiony u rezydującego w Wiedniu kompozytora cztery lata temu, jednak ze względu na specyficzne trudności do jego wykonania dojdzie dopiero teraz. Jak podkreślają organizatorzy, „Głównie ze względu na specjalny instrument – akordeon ćwierćtonowy, budowany na zamówienie. Właściwie w tej sytuacji możemy powiedzieć, że stworzono tu nie utwór na instrument, ale… instrument na utwór".

Czytaj więcej: Katowice | Melodramaty nowych brzmień

Zielona Góra | „Scena Muzyki Polskiej": Krzysztof Komendarek-Tymendorf i Maciej Gański

FZ 2 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Zielonogórskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

„Scena Muzyki Polskiej" to wyjątkowy program Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, którego głównym celem jest promocja polskich artystów oraz rodzimej twórczości kompozytorskiej. Dzięki programowi w Filharmonii Zielonogórskiej 3 lutego 2024 roku o godz. 19.00 wystąpią światowej sławy polscy muzycy: altowiolista Krzysztof Komendarek-Tymendorf i pianista Maciej Gański.

Zabrzmią zarówno kompozycje przeznaczone oryginalne na altówkę i fortepian oraz opracowane z myślą o takim duecie - utwory, które rzadko goszczą w programach koncertowych, autorstwa Henryka Szopowicza, Jana Astriaba, Piotra Maszyńskiego, Zygmunta Stojowskiego, Jana Michała Wieczorka, Stefana Bolesława Poradowskiego. Artyści zaprezentują ponadto Sonatę na altówkę i fortepian op. 28 Mieczysława Wajnberga oraz dzieła w opracowaniu samego Krzysztofa Komendarek-Tymendorfa: Lullaby for Anne-Sophie Witolda Lutosławskiego i Mazur G-dur op. 7 Emila Młynarskiego.

Czytaj więcej: Zielona Góra | „Scena Muzyki Polskiej": Krzysztof Komendarek-Tymendorf i Maciej Gański