Polmic - FB

aktualności

Kraków | XVI Opera Rara

OperaRara 24W dniach 1—18 lutego 2024 roku w Krakowie odbędzie się XVI Festiwal Opera Rara, w którego programie znajdzie się prawykonanie najnowszej opery Aleksandra Nowaka Ja, Şeküre oraz rzadko wykonywane arcydzieła dawnych mistrzów.

Opera Ja, Şeküre inspirowana jest wątkami wielkiej powieści Nazywam się Czerwień tureckiego noblisty Orhana Pamuka. Libretto stworzył sam kompozytor. W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie dzieło prawykonają soliści, Chór Polskiego Radia oraz muzycy Spółdzielni Muzycznej contemporary ensemble i Capella Cracoviensis. Dźwięki nowej muzyki połączone zostaną z wideo instalacją Marcina Chlandy i Jakuba Kotyni. Notabene Orhan Pamuk był obecny podczas koncertowego wykonania fragmentów opery w zeszłym roku w Poznaniu.

Zainauguruje Festiwal w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS Solaris Karola Nepelskiego na podstawie powieści Stanisława Lema. Spektakl jest koprodukcją festiwalu Opera Rara, Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej, kooperatywy muzycznej Hashtag Ensemble (który weźmie udział w wykonaniu utworu) i Warszawskiego Towarzystwa Scenicznego. Partnerami wydarzenia są Uniwersytet Jagielloński i Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab.

Czytaj więcej: Kraków | XVI Opera Rara

II Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na szkolną miniaturę

Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na szkolną miniaturęPatronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zespół Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Pile i Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu ogłaszają II Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na szkolną miniaturę. W konkursie może wziąć udział każdy uczeń szkoły muzycznej II stopnia z Polski. Wyklucza się uczestnictwo uczniów posiadających status studentów wyższych uczelni muzycznych. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 kwietnia 2024 roku.

Przedmiotem konkursu jest utwór skomponowany w dowolnej stylistyce na skład od 2 do 4 wykonawców, wybrany spośród następujących instrumentów: skrzypce, klarnet, puzon, fortepian. W kompozycji dopuszcza się niekonwencjonalne sposoby wydobywania dźwięku, w tym preparację instrumentu (o ile nie grozi ona uszkodzeniem instrumentu). Do konkursu mogą zostać zgłaszane prace, które nie były wcześniej publikowane, nagrywane oraz nagradzane na innych konkursach kompozytorskich. Jeden uczestnik może zgłosić do konkursu maksymalnie dwie prace.

Czytaj więcej: II Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na szkolną miniaturę

„Polish Impressions" - najnowsza płyta łomżyńskich filharmoników

DUX2023Najnowsza płyta Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży zatytułowana Polish Impressions jest już 18. krążkiem w dorobku orkiestry i zawiera trzy premiery fonograficzne. Została nagrana wspólnie zw znanymi polskimi solistami: akordeonistą Klaudiuszem Baranem, flecistką Jadwigą Kotnowską, klarnecistą Arturem Pachlewskim, wiolonczelistką Karoliną Jaroszewską oraz skrzypkiem i kompozytorem Mateuszem Smoczyńskim. Album ukazał się nakładem firmy fonograficznej DUX, a dzięki nawiązanej współpracy z NAXOS będzie dostępny na całym świecie.

Wszystkie kompozycje powstały w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, natomiast dwie pierwsze - na zamówienie filharmonii łomżyńskiej.

Czytaj więcej: „Polish Impressions" - najnowsza płyta łomżyńskich filharmoników

Katowice | „PGE HoloGramy": Filmowy koncert karnawałowy

FILMOWY KONCERT KARNAWAŁOWY w Filharmonii ŚląskiejPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego zaprasza fanów muzyki z filmów i seriali na koncert 28 stycznia 2024 roku o godz. 17.00 w ramach cyklu „PGE HoloGramy". Tłem dla wydarzenia będzie niesamowita oprawa hologramowa, która połączona m.in. z muzyką polskich twórców, zapewni niezapomniane wrażenia.

W programie znajdą się ścieżki dźwiękowe z takich produkcji, jak Polskie drogi (autorem muzyki jest Andrzej Kurylewicz), Vabank (Henryk Kuźniak), Alternatywy 4 i Janosik (Jerzy Matuszkiewicz), 07 zgłoś się (Włodzimierz Korcz), Czterej pancerni i pies (Adam Walaciński), Wojna domowa (Janusz Mych), a także Piraci z Karaibów, Indiana Jones i in.

Wystąpi Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Radosława Dronia, a w roli solisty usłyszymy perkusistę Krzysztofa Nowakowskiego.

Czytaj więcej: Katowice | „PGE HoloGramy": Filmowy koncert karnawałowy

Katowice | Kwartet Śląski - "Arcydzieła z kontrapunktem polskim": Witold Lutosławski

NOSPR 27 1 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Pierwszy w tym roku koncert Kwartetu Śląskiego w ramach cyklu "Arcydzieła z kontrapunktem polskim" 27 stycznia 2024 o godz. 18.00 w NOSPR zadedykowany został Witoldowi Lutosławskiemu, który skończyłby w tym roku 111 lat. Stąd w programie – jego Kwartet smyczkowy.

W programie także Witold Maliszewski, nauczyciel Witolda Lutosławskiego, który skomponował Kwintet smyczkowy z dwiema wiolonczelami. Muzykom Kwartetu Śląskiego towarzyszyć będzie znakomity szwedzki wiolonczelista Mats Lidström, członek jury pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.

Wieczór rozpocznie się ostatnim Kwartetem smyczkowym Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego.

Więcej: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/arcydziela-z-kontrapunktem-polskim-witold-lutoslawski 

Zielona Góra | „Scena Muzyki Polskiej": Equilibrium String Quartet

FZ 27 1 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Zielonogórskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach programu „Scena Muzyki Polskiej", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, 27 stycznia 2024 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda wystąpi Equilibrium String Quartet.

Sulamita Ślubowska (I skrzypce), Małgorzata Malke (II skrzypce), Anna Nowak-Pokrzywińska (altówka) i Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela) wykona kwartety polskich twórców: Kwartet smyczkowy C-dur op. 8 nr 1 Józefa Elsnera, Wariacje na temat własny op. 21 Władysława Żeleńskiego oraz III Kwartet smyczkowy e-moll „Fantazja” Zygmunta Noskowskiego.

W styczniu odbędzie się premiera najnowszej płyty Equilibrium String Quartet poświęcona fantazjom na kwartet smyczkowy, na której znajdzie się również zachwycający III Kwartet „Fantazja" Noskowskiego.

Czytaj więcej: Zielona Góra | „Scena Muzyki Polskiej": Equilibrium String Quartet

Wrocław | Crossroads na dwa akordeony

NFM 1 2 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023/2024 NFM objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Rafał Łuc i Maciej Frąckiewicz to dwaj dobrze znani publiczności mistrzowie akordeonu zafascynowani muzyczną współczesnością. Podczas swojego koncertu w Narodowym Forum Muzyki 1 lutego 2024 roku o godz. 19.00 zaprezentują utwory polskich kompozytorów nagrane premierowo na ich wspólnej płycie Dualabilis wydanej w 2020 roku nakładem Opus Series. W realizacji warstwy elektronicznej utworu zatytułowanego prowokacyjnie Evil Nigger Juliusa Eastmana weźmie udział kompozytorka Marta Śniady.

Usłyszymy dzieła polskich kompozytorów-akordeonistów: Nokturn Andrzeja Krzanowskiego oraz Chorał i fantazję Mikołaja Majkusiaka. Ostatnim z wydanych na krążku Dualabilis utworów, które zaprezentuje duet, będzie akordeonowy fresk o wręcz symfonicznym rozmachu autorstwa Tomasza Opałki pt. Crossroads.

Czytaj więcej: Wrocław | Crossroads na dwa akordeony

Poznań | Noworoczna gala baletowa

GalaBaletowa 26 1 24Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu zaprasza na noworoczną galę baletową w dniach 26-28 stycznia 2024 roku - to podróż przez świat baletu prezentująca różne jego odsłony, style i estetyki. W czasie jej trwania miłośnicy najpiękniejszych klasycznych baletów i współczesnych miniatur chorograficznych znajdą coś dla siebie.

Poznańscy tancerze wykonają najciekawsze fragmenty choreografii z rozległego repertuaru Baletu Teatru Wielkiego, przygotowane przez wybitnych artystów z całego świata. Od tryskającego baletowymi fajerwerkami fragmentu z „Don Kichota” Ludwig Minkus, po pełen niepokojącego piękna duety w choreografii współczesnych twórców.

Zobaczymy miniatury taneczne do muzyki Johanna Sebastiana Bacha, Cesarego Pugniego, Johanna Straussa, Josepha Shabasona, Howarda Harper-Barnesa, Jule'a Styne'a, zespołu Radiohead, a także duet Parysa i Heleny z baletu Troja(n) Gabriela Kaczmarka w choreografii Viktora Davydiuka.

Czytaj więcej: Poznań | Noworoczna gala baletowa

Nie żyje Romuald Twardowski...

Romuald Twardowski 13 stycznia w Warszawie w wieku 93 lat zmarł nestor kompozytorów polskich Romuald Twardowski (1930-2024), członek Związku Kompozytorów Polskich od 1960 roku. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 26 stycznia o godz. 13.00 mszą św. w kościele pw. św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61 w Warszawie, po której nastąpi odprowadzenie Zmarłego na Cmentarz Prawosławny przy ul. Wolskiej 138/140...

Urodzony w Wilnie, w latach 1952-57 studiował fortepian i kompozycję w wileńskim konserwatorium w klasie Juliusa Juzeliunasa. Studia kompozytorskie kontynuował w latach 1957-60 w  Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie  u  Bolesława Woytowicza . W latach sześćdziesiątych studiował chorał gregoriański i polifonię średniowiecza pod kierunkiem Nadii Boulanger w Paryżu.

Czytaj więcej: Nie żyje Romuald Twardowski...