Polmic - FB

aktualności

Opole | Kameralny karnawał: Wolańska - Gajda Duo

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

FO 26 1 24W ramach cyklu "Filharmonia Opolska Kameralnie" 26 stycznia 2024 roku o godz. 19.00 wystąpi Wolańska - Gajda Duo, czyli pianistka Julia Wolańska-Gajda i akordeonista Michał Gajda.

Artyści zaprezentują pełne intensywnych emocji Wariacje na temat Paganiniego Witolda Lutosławskiego, Sonatę na akordeon i fortepian op. 57 Bernharda Molique'a, Prélude, Fugue et Variation op.18 Césara Francka oraz tanga Astora Piazzolli.

Duo Wolańska - Gajda ma na swoim koncie szereg prestiżowych nagród i wyróżnień. Występowali w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na świecie: Nowojorskiej Carnegie Hall, Filharmonii Berlińskiej, Mozarteum Saal w Salzburgu, Musikverein w Wiedniu, Kioi Hall w Tokio czy Guri Art Hall w Seulu. W ich repertuarze można usłyszeć muzykę napisaną oryginalnie na ten skład oraz szereg autorskich transkrypcji. W 2021 roku nakładem wytwórni DUX ukazała się ich debiutancka płyta Transkrypton z autorskimi aranżacjami arcydzieł muzyki klasycznej, które m.in. usłyszymy podczas koncertu styczniowego.

Czytaj więcej: Opole | Kameralny karnawał: Wolańska - Gajda Duo

Nie żyje Ewa Podleś...

Ewa PodleśW wieku 71 lat 19 stycznia 2024 roku zmarła światowej sławy polska śpiewaczka Ewa Podleś... Pożegnanie Artystki odbędzie się 25 stycznia o 11:30 w Kościele Rzymskokatolickim Środowisk Twórczych (Warszawa, plac Teatralny 18).

Jej piękny kontralt o rzadko spotykanej barwie, znakomity warsztat, wirtuozeria, wszechstronność pozwalały artystce na wykonywanie repertuaru od baroku do współczesności, na najbardziej prestiżowych scenach operowych i estradach koncertowych świata. Grupa międzynarodowych krytyków muzycznych Classic FM Magazine zaliczyła Ewę Podleś do 10 najlepszych głosów mezzosopranowych pierwszej dekady XXI wieku, a Operaarts.com do ekskluzywnego grona 100 operowych legend ostatniego półwiecza.

Ewa Podleś koncertowała również ze swoim mężem, pianistą Jerzym Marchwińskim, oraz występowała z towarzyszeniem tak słynnych orkiestr, jak m.in. San Francisco Symphony, NHK Tokyo, Berliner Philharmoniker.

Czytaj więcej: Nie żyje Ewa Podleś...

Order Narodowy Legii Honorowej Republiki Francuskiej dla Jerzego Stankiewicza

OrderLegiiHonorowejMuzykologowi Jerzemu Stankiewiczowi, wiceprezesowi Oddziału Krakowskiego ZKP,  został przyznany Order Narodowy Legii Honorowej Republiki Francuskiej za „wyjątkowy wkład w kultywowanie pamięci o dziele Oliviera Messiaena oraz powiązań, jakie utworzył pomiędzy Francją i Polską na polu kulturalnym i historycznym". Uroczystość wręczenia Orderu będzie miała miejsce 22 stycznia w Ambasadzie Republiki Francji w Warszawie.

Muzykolog Jerzy Stankiewicz jest wybitnym badaczem życia i twórczości Oliviera Messiaena, jednego z najważniejszych kompozytorów XX wieku. Szczególną zasługą Jerzego Stankiewicza dla kultury jest udokumentowanie i upamiętnienie losów tego twórcy, więzionego w niemieckim obozie jenieckim Görlitz / Zgorzelec, gdzie powstało jego wielkie dzieło – Kwartet na koniec czasu, będące symbolem nieśmiertelności sztuki w okrutnych czasach. Jerzy Stankiewicz odkrył także, że w okolicy miasta Toul we Francji znajdował się krótko obóz przejściowy, w którym Olivier Messiaen został osadzony, zanim znalazł się w Görlitz. Co więcej, dokładnie określił miejsce, w którym ten obóz przejściowy się znajdował. O tym nie wiedziano w mieście Toul, a za to odkrycie władze tego miasta przyznały Jerzemu Stankiewiczowi honorowe obywatelstwo.

Po ceremonii odbędzie się koncert kameralny w wykonaniu znanych polskich wirtuozów: skrzypaczki Marii Sławek i pianisty Piotra Sałajczyka.

Czytaj więcej: Order Narodowy Legii Honorowej Republiki Francuskiej dla Jerzego Stankiewicza

Warszawa | Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XXI”

Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XXI”Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

„Łańcuch XXI” w XXI wieku i polskie prawykonania dzieł Ahmeda Adnana Sayguna, Willy'ego Burkharda, Ingvara Lidholma, Giacinta Scelsiego i Sándora Veressa. W dniach 20 stycznia – 4 lutego 2024 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W.Lutosławskiego odbędzie się XXI edycja Festiwalu Witolda Lutosławskiego. Program przedsięwzięcia, organizowanego przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, nawiązuje do obchodów trzydziestej rocznicy śmierci kompozytora.

Jego dziełom, prezentowanym podczas każdego z pięciu koncertów, towarzyszyć będą rzadko wykonywane utwory wybitnych przedstawicieli muzycznego modernizmu. Zabrzmi sześć polskich prawykonań, w tym premiera nieznanej i niedokończonej Passacaglii na orkiestrę Albana Berga w opracowaniu Christiana von Borriesa.

Czytaj więcej: Warszawa | Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XXI”

Wrocław | Baeva gra Mendelssohna w NFM

NFM 20 1 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023/2024 NFM objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Alena Baeva należy do najbardziej cenionych skrzypaczek naszych czasów. Wraz z NFM Orkiestrą Leopoldinum 20 stycznia 2024 roku o godz. 18.00 artystka zaprezentuje swoją interpretację Koncertu skrzypcowego e-moll Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego, czyli jednego z najsłynniejszych utworów tego typu w historii muzyki. W programie znalazły się także dwie kompozycje na smyczki – autorstwa Daga Wiréna oraz Mieczysława Karłowicza.

Utwór Mendelssohna słynie z błyskotliwej orkiestracji, traktowanej zazwyczaj drugoplanowo przez kompozytorów koncertów tych czasów. Kwestia, jak zabrzmi w aranżacji na smyczki wszechstronnego australijskiego muzyka i dyrektora Australian Chamber Orchestra, Richarda Tognettiego (który miał okazję prowadzić NFM Orkiestrę Leopoldinum podczas Witold Lutosławski World Days), jest wobec tego niezwykle intrygująca.

Czytaj więcej: Wrocław | Baeva gra Mendelssohna w NFM

Warszawa | Koncert z okazji obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego w Cytadeli Warszawskiej

Roczny patronat medialny nad koncertami z udziałem Jana Wachowskiego, laureata III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej, objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

160rocznica powstania 20 1 24Muzeum Historii Polski zaprasza na uroczysty koncert muzyki symfonicznej, który odbędzie się z okazji obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego - 20 stycznia 2024 roku o godz. 19:00 w Sali Audytoryjnej Muzeum. Muzyka polska zabrzmi w wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa i pianisty Jana Wachowskiego pod dyrekcją Norberta Twórczyńskiego.

To wydarzenie muzyczne będzie hołdem dla bohaterskich uczestników zrywu przeciwko zaborcy rosyjskiemu i walki o niepodległość Polski.

Koncert otworzy efektowny Mazur z opery Halka Stanisława Moniuszki, będącej ważnym dziełem narodowej literatury operowej. Następnie usłyszymy Koncert fortepianowy a-moll Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu utalentowanego Jana Wachowskiego. Pianista otrzymał II Nagrodę III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej, Nagrodę POLMIC w formie rocznego patronatu medialnego za najlepsze wykonanie utworu skomponowanego po 1945 roku oraz Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu fortepianowego skomponowanego po 1945 roku.

Czytaj więcej: Warszawa | Koncert z okazji obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego w Cytadeli Warszawskiej

“Tadeusz Paciorkiewicz - Choral Works” - premiera płyty

DUX2055Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach projektu Polskich Kameralistów Collegium Cantorum "Antologia Polskiej Twórczości a Cappella" 16 stycznia 2024 roku ukaże się najnowszy album “Tadeusz Paciorkiewicz - Choral Works” (DUX 2055). Dostępny będzie na platformach Spotify, Amazon Music, Apple Music i Tidal oraz w sklepach sieci Empik.

Dorobek kompozytorski Tadeusza Paciorkiewicza jest bardzo bogaty i niezwykle różnorodny, ale - co najważniejsze w kontekście projektu - kompozytor uchodzi za mistrza utworów chóralnych a cappella. Motywem przewodnim wydanej przez DUX płyty są utwory, które można umiejscowić w nurcie narodowym: zainspirowane folklorem Pieśni kurpiowskie, Z chopinowskich pieśni (wspomnienie największych mistrzów), muzyka sakralna (Litania polska, Ave Regina caelorum), chwytająca za serce liryka wielkich poetów w kompozycjach Orfeusz w lesie, Sen żołnierza, Na most warszawski.

Utwory zostały nagrane przez częstochowski zespół Polscy Kameraliści Collegium Cantorum pod dyrekcją Janusza Siadlaka, inicjatora projektu.

Czytaj więcej: “Tadeusz Paciorkiewicz - Choral Works” - premiera płyty

Katowice | Muzyka najnowsza w NOSPR: Agata Zubel & Chae-Um Kim

NOSPR 19 1 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Bezkompromisowe interpretacje liryki wokalnej XX i XXI wieku usłyszymy 19 stycznia 2024 roku o godz. 19.30 w NOSPR w wykonaniu kompozytorki i śpiewaczki Agaty Zubel oraz mieszkającej na stałe w Paryżu koreańskiej pianistki Chae-Um Kim.

Program ich wspólnego recitalu jest bardzo przekrojowy – od przepięknych pieśni Korngolda i Wagnera, przez muzyczne opracowanie wierszy Eina Leina autorstwa zmarłej niedawno wybitnej fińskiej kompozytorki Kaiji Saariaho, aż do dzieł najmłodszych: rozbudowanego cyklu do sonetów Elizabeth Barrett Browning spod pióra Słowenki Niny Šenk oraz powstałego w 2023 roku utworu hiszpańskiego kompozytora José Maríi Sáncheza-Verdú. I właśnie w Hiszpanii kończy się ta muzyczna wędrówka – brawurowym cyklem pieśni Manuela de Falli opartych na tamtejszym folklorze.

Informacja o biletach: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/muzyka-najnowsza-agata-zubel-and-chae-um-kim 

Poznań | XII Konferencja Studencko-Doktorancka „Neofonia”: nowe brzmienia chóralistyki

Neofonia 17 1 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 17-18 stycznia 2024 roku w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu odbędzie się XII edycja Ogólnopolskiej Studencko-Doktoranckiej Konferencji Naukowej „Neofonia”. Nadchodzące rozważania prowadzone będą pod hasłem "Nowe Brzmienia Chóralistyki". Konferencji towarzyszyć będą Międzyuczelniany Koncert Kompozytorski, Koncert Chóralnych Prawykonań oraz dźwiękowa instalacja interaktywna. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem prof. dr hab. Hanny Kostrzewskiej Rektor Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.

Tegoroczną "Neofonię" rozpocznie Międzyuczelniany Koncert Kompozytorski, podczas którego będzie można wysłuchać kompozycji kameralnych oraz elektroakustycznych twórców młodego pokolenia, reprezentujących polskie uczelnie muzyczne z Warszawy, Wrocławia i Poznania. Po koncercie nastąpi otwarcie dźwiękowej instalacji interaktywnej, stworzonej przez studentów specjalności kompozycja elektroakustyczna. Będzie ona dostępna do godz. 20:00 oraz następnego dnia w godzinach od 10:00 do 18:00 w Cafe Nova.

Czytaj więcej: Poznań | XII Konferencja Studencko-Doktorancka „Neofonia”: nowe brzmienia chóralistyki