Polmic - FB

aktualności

Bydgoszcz | Światowe prawykonanie pieśni Paderewskiego

PaderewskiŚwiatowe prawykonanie pieśni Ignacego Jana Paderewskiego w opracowaniu na sopran i orkiestrę smyczkową Marcina Gumieli odbędzie się 6 listopada 2019 o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy w 159. rocznicę urodzin Mistrza.

Pieśni Paderewskiego cechują „piękne tematy muzyczne, idealne poczucie harmonii z tekstem, a także niezwykle różnorodne i barwne partie fortepianu”. Bydgoska publiczność usłyszy prawykonanie światowe Sześciu pieśni do słów Adama Mickiewicza op. 18 oraz Dwunastu pieśni do poezji Catulle Mendèsa z op. 22 w opracowaniu bydgoskiego kompozytora Marcina Gumieli. Solistką koncertu będzie sopranistka Alina Adamski, laureatka m.in. I nagrody i siedmiu nagród specjalnych (w tym Filharmonii Pomorskiej) na V Konkursie Wokalnym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2015). Orkiestrę Kameralną Capella Bydgostiensis poprowadzi Maciej Koczur, uznany dyrygent młodej generacji.

Koncert dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017-2022.

Więcej nformacji na stroniehttp://www.filharmonia.bydgoszcz.pl/en/blog/wydarzenia/piesni-ignacego-jana-paderewskiego/

Kraków | Koncert w ramach 14. Dni Jana Pawła II

AMKPodczas koncertu Akademii Muzycznej w Krakowie w ramach 14. Dni Jana Pawła II, 5 listopada 2019 o godz.19:00 w kościele p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, odbędzie się prawykonanie Adagia Henryka Jana Botora.

Dni Jana Pawła II na stałe wpisały się już w kalendarz wydarzeń artystycznych i naukowych organizowanych jesienią w Krakowie. Tegoroczne mają szczególne znaczenie, gdyż antycypują niejako 100. rocznicę urodzin Świętego Papieża Polaka. Z tej okazji w kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła odbędzie się wyjątkowy koncert z udziałem połączonych krakowskich chórów, Orkiestry Kameralnej Akademii Muzycznej oraz znakomitych solistów: Kai Danczowskiej (skrzypce) i Jolanty Kowalskiej-Pawlikowskiej (sopran), pod dyrekcją Rektora krakowskiej uczelni muzycznej prof. Stanisława Krawczyńskiego.

Na program tego monumentalnego w swej obsadzie wykonawczej koncertu złoża się motety oraz humny brytyjskiego kompozytora Johna Ruttera, a także prawykonanie Adagio na skrzypce, orkiestrę smyczkową i perkusję Henryka Jana Botora – kompozytora i organisty pochodzącego z Tych, wykładowcy Akademii Muzycznej w Krakowie. Wstęp wolny!

Szczegółowe informacje na stroniehttps://www.amuz.krakow.pl/event/koncert-orkiestry-kameralnej-dni-jana-pawla-ii/

Poznań | Premiera spektaklu "Musica Posthumana"

Musica5 listopada 2019 roku o godzinie 20:00 w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbędzie się premiera spektaklu Musica Posthumana autorstwa Jakuba Czerskiego, Przemysława Degórskiego, Marty Kacy oraz Jana Skorupy.

Musica Posthumana to połączenie koncertu, scenicznej instalacji i choreografii. Powstałe środowisko dźwiękowe łączy w sobie muzykę instrumentalną i elektroniczną oraz sonifikuje dane ruchu ciała. W spektaklu wykorzystane są m.in. strategie uczenia maszynowego i system motion capture.

Tytuł nawiązuje do boecjańskiej teorii trzech sfer, która wprowadza podział muzyki na musica instrumentalis – muzykę słyszalną przez człowieka, musica humana – muzykę harmonii duszy i ciała oraz musica mundana – muzykę harmonii Wszechświata. Spektakl poszerza ten podział o czwarty element – tytułową musica posthumana, w której zacierają się granice podziału zaproponowanego przez Boecjusza, zaś dźwięk otrzymuje autonomiczną sprawczość, wchodzi w dynamiczne relacje z innymi elementami środowiska i upodmiotawia byty nieożywione.

Spektakl Musica Posthumana jest w rozumieniu twórców środowiskiem, które funkcjonuje na podstawie relacji pomiędzy dźwiękiem, ruchem i technologią. Ich zaistnienie i ciągłe przeplatanie się sprawia, że trudno jest mówić o elementach spektaklu jako o odizolowanych od siebie, samowystarczalnych materiach. Korzystniejsza staje się więc perspektywa bytów funkcjonujących wyłącznie w oparciu o oddziaływanie na siebie.

Więcej informacji na stronie: https://ckzamek.pl/wydarzenia/5311-moja-muzyka76-musica-posthumana/  oraz https://www.facebook.com/events/2178634412430681/ 

Kraków | Oblicza Śmierci – Edycja II: Zagadka nieśmiertelności

AMKAkademia Muzyczna w Krakowie zaprasza na 2. edycję cyklu spotkań i koncertów "Oblicza Śmierci", która odbędzie się w dniach 4-6 listopada 2019. Wstęp wolny!

Tegoroczny cykl został opatrzony tytułem "Zagadka Nieśmiertelności". To właśnie Nieśmiertelność i Dusza będą tematem rozważań znakomitych gości paneli dyskusyjnych. Wspólnie z publicznością będą rozmawiać o sensie naszego istnienia, nieśmiertelności i duszy ludzkiej. O tym, co czeka na nas kiedy przechodzimy na drogą stronę mostu naszego życia. W dyskusjach wezmą udział: dr Małgorzata Jantos – bioetyk / Uniwersytet Jagielloński, dr hab. Lucyna Rotter, dr Katarzyna Góralczyk, dr Elżbieta Lisowska / Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, o. Marek Donaj, moderator Dorota Imiełowska.

"Oblicza Śmierci" to również koncerty oraz wystawy, które towarzyszyć będą panelom dyskusyjnym. 6 listopada o godz. 19.30 w Auli Florianka odbędzie się koncert zatytułowany Droga na północ, podczas którego odbędzię się światowe prawykonanie utworu o tym samym tytule Macieja Negreya. Premierowo zabrzmią także Przemiany Mateusza Bienia oraz Margot Doroty Imiełowskiej. Program uzupełni polskie prawykonanie Eight Flowers Romana Ślazyka, a także kompozycje Ernesta Blocha, Pawła Sydora oraz Carla Nielsena. Gościem specjalnym koncertu będzie duński wiolonczelista Niels Ullner, profesor Syddansk Musikkonservatorium w Odense w Danii.

Szczegółowy program na stroniehttps://www.amuz.krakow.pl/event/oblicza-smierci-edycja-ii-zagadka-niesmiertelnosci/

Szczecin | Festiwal Moniuszko Inspiration!

MoniuszkoW dniach 3-10 listopada 2019 w Operze na Zamku w Szczecinie odbędzie się Festiwal "Moniuszko Inspiration!". W ramach siedmiu odłon twórczości "ojca polskiej opery narodowej" wystąpi między innymi Aleksandra Kurzak.

Czy muzyka Moniuszki 200 lat od jego urodzin pozostaje wciąż aktualna i potrafi inspirować artystów i publiczność? Czy jego twórczość kojarzy się z czymś odległym, hermetycznym i niemodnym? Festiwal "Moniuszko Inspiration!" jest odpowiedzią na te pytania. Międzynarodowe grono artystów podczas 7 wydarzeń festiwalowych zinterpretuje muzykę Moniuszki w wielu oddalonych od siebie stylistykach. Od muzyki ludowej, poprzez balet i operę aż po jazz. Nie zabraknie entuzjazmu wykonawców amatorów, talentu wschodzących gwiazd operowych scen, a także uznanych artystów o światowej renomie.

Pierwszą część inauguracyjnego „Wieczoru baletów polskich” wypełni mistrzowsko zorkiestrowana i żywiołowa Pieśń o ziemi Romana Palestra w niezwykle energetycznej choreografii włoskiego artysty Paolo Mangioli, umieszczonej w przestrzeni barw tęczy, białego szumu i spikselowanych zdjęć. Druga część to nowatorskie ujęcie Na kwaterunku Stanisława Moniuszki, w którym Robert Bondara, używając nowoczesnego języka tańca i współczesnych środków inscenizacyjnych, uniwersalizuje treść oryginalnej historii, by wydobyć z niej ponadczasowe wartości i podkreślić piętno, jakie wojna odciska na życiu ludzkim.

9 listopada odbędzie się nadzwyczajny recital, podczas którego światowej sławy śpiewaczka operowa Aleksandra Kurzak z towarzyszeniem pianisty Marka Ruszczyńskiego zaprezentuje piesni Stanisława Moniuszki. Całość zamknie Międzynarodowa Gala Operowa „Moniuszko – inspiracje” z udziałem międzynarodowych i polskich śpiewaków, którzy razem z Orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie pod batutą dyrektora artystycznego Jerzego Wołosiuka, zaproszą publiczność w muzyczną podróż po Europie Stanisława Moniuszki.

Szczegółowy program na stroniehttp://www.opera.szczecin.pl/component/repertuar/spektakl/426

Nowy Sącz | XXV Sądecki Festiwal Muzyczny "Iubilaei Cantus"

Iubilaei CantusXXV Sądecki Festiwal Muzyczny "Iubilaei Cantus" potrwa od 2 do 9 listopada 2019 w Nowym Sączu. Odbywające się od 1995 roku wydarzenie uświetnia przypadającą 8 listopada datę nadania praw miejskich naddunajeckiemu miastu. Swoje miejsce w listopadowych obchodach znajdą także wydarzenia związane z życiem i twórczością Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Piotra Skargi, Fryderyka Chopina i wielu innych.

W piątek 2 listopada o godz. 16.00 festiwal zainauguruje "Noc dźwięków" – przedsięwzięcie muzyczne z okazji 70. rocznicy powstania Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu. W czasie trwania wieczoru widzowie będą mogli sami zdecydować, jakiej muzyki chcą słuchać w danej chwili, gdyż koncerty będą odbywać się w różnych przestrzeniach MCK SOKÓŁ oraz w kościele pw. św. Kazimierza. W programie znajdą się m.in. kompozycje Fryderyka Chopina i Andrzeja Cwojdzińskiego.

8 listopada o godz. 19:15 w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu zabrzmi Msza dziękczynna Pawła Muzyki, skomponowana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Premiera utworu miała miejsce 11 listopada 2018 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Kompozycja, jak mówi jej twórca, "powstała z potrzeby serca i chęci opowiedzenia się w dźwiękach, jak w słowach, po stronie wartości związanych z wiarą, która Polakom dawała siłę do walki o wolność i oparcie duchowe". Wystąpi Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Górecki Chamber Choir oraz Chór Dominanta Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka oraz soliści: Katarzyna Oleś Blacha – sopran, Monika Korybalska – mezzosopran, Tomasz Krzysica – tenor, Robert Gierlach – bas, Ryszard Cieśla – aktor.

W ramach festiwalu odbędą się także koncerty młodych duetów fortepianowych, Koncert Jubileuszowy 10-lecia Chóru VERAICON Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu z gościnnym udziałem Chóru Mieszanego CANTICUM IUBILAEUM przy Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, a także improwizowany seans spirytystyczny „DZIADY" w wykonaniu Piotra Orzechowskiego i High Definition Quartet. Koncepcja „Pianohooligana” zakłada unikalną próbę muzycznej interpretacji II części dramatu Adama Mickiewicza, której wraz z kwartetem podejmuje się współzałożyciel legendarnej grupy Skalpel. Koncert to niecodzienne spotkanie jazzu ze współczesnym ambientem, gdzie patetyczny, romantyczny kontekst ustępuje dynamicznemu ilustrowaniu wewnętrznych przeżyć postaci z tekstu Mickiewicza.

Pełny program festiwalu dostęny na stronie: http://mcksokol.pl/

Warszawa | VI Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego

PaderewskiVI edycja Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego odbędzie się w dniach 2-10 listopada 2019 w Warszawie, obejmując koncerty kameralne i symfoniczne, projekcje filmów dokumentalnych oraz lekcje mistrzowskie.

2 listopada w Sali Balowej Zamku Królewskiego Jekaterina i Stanisław Drzewieccy wykonają utwory fortepianowe Paderewskiego, Moszkowskiego oraz Brahmsa, natomiast w drugiej część usłyszymy arie operowe w wykonaniu uczestników programu Akademii Operowej. Dzień później w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego z recitalem solowym wystąpi Krzysztof Książek, a w drugiej części Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Kluzy wraz z angielskim pianistą i dyrygentem Ianem Hobsonem wykonają m.in. Fantazję polską gis-moll Paderewskiego.

6 listopada w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w 159. rocznicę urodzin Paderewskiego wystapią Młodzi Laureaci Konkursów Muzycznych: Lelin Qi oraz Paweł Wojciechowski. 9 listopada o godz. 11:00 w, Łazienkach Królewskich odbędzie się koncert interaktywny dla dzieci w wieku 3-5 lat Muniania. W finałowym koncercie symfonicznym w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego udział weźmie Szymon Nehring oraz orkestra Sinfonia Varsovia pod batutą wspomnainego już Iana Hobsona. W programie m.in. Koncert fortepianowy a-moll Paderewskiego oraz II Suita orkiestrowa Moszkowskiego.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacja miejsc pod numerami +48 606 386 687 i +48 660 407 618 lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Szczegółowy Program Festiwalu: PDF

Więcej informacji na stroniehttp://www.avearte.pl/

Miłosz Wośko – Urban residents' beliefs

OpusNakładem wydawnictwa Opus Series w październiku 2019 ukazała się płyta Urban residents' beliefs (Wierzenia Mieszkańców Aglomeracji), będąca debiutem fonograficznym w dziedzinie kompozycji muzyki instrumentalnej Miłosza Wośko – kompozytora, pianisty, aranżera i producenta muzycznego. Utwory zarejestrowane zostały przez trzy znakomite zespoły: orkiestrę Aukso, Kwartet Polonika i Polish Brass Quintet.

Płytę otwiera kompozycja Dawn (Świtanie) na smyczki z solową partią akordeonu, wykonaną przez laureata Paszportu Polityki – Macieja Frąckiewicza. Urban dances (Tańce Miejskie) nagrane zostały przez Kwartet Polonika z gościnnym udziałem Emilii Sitarz (fortepian) i Huberta Zemlera (perkusja). Jest to inspirowana minimalizmem „akustyczna suita industrialna" opisująca bieg życia jednostki w przeobrażonym przez człowieka, zurbanizowanym, zbiurokratyzowanym świecie – gdzie rytm dnia determinują procesy, które pozbawiają samodzielności, a każdy może być „wykonany", bądź „przemieszczany" i nawet „ucieczka" ma swoje zaplanowane miejsce i czas. Napisane na zamówienie Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Five discussions on difficult topics (Pięć rozmów na trudne tematy) to propozycja na kwintet dęty. Tytułowe „tematy" to rozmowy o uczuciach i emocjach zestawionych w kontekstach, z którymi się nie kojarzą - „wrażliwość" i „korporacja" „młodość" i „wieczność", „patriotyzm" i „przypatrywanie się". Dysponujące ogromnymi możliwościami dynamicznymi i barwowymi instrumenty blaszane pozwalają przedstawić te kontrasty w sposób bardzo wyrazisty.

Album nagrano przy wsparciu finansowym Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Stoart. Tańce miejskie zostały skomponowane w ramach stypendium z Funduszu Popierania Twórczości. Pięć rozmów na trudne tematy zostało skomponowanych na zamówienie Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w ramach programu "Kompozytor – Rezydent" realizowanego wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad płytą objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacjihttps://opus-series.com/pl/sklep/urban_residents_beliefs 

Paso Robles, CA | Paderewski Festival 2019

PaderewskiPaderewski Festival to czterodniowy festiwal muzyczny, który celebruje bogate dziedzictwo miasta Paso Robles w Kalifornii i jego najsłynniejszego mieszkańca, Ignacego Jana Paderewskiego – pianistę, kompozytora, międzynarodowego polityka, lokalnego właściciela ziemskiego, hodowcę i winiarza. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 31 października – 3 listopada 2019.

Festiwal rozpocznie koncert „Dracula Rising: Ghosts of Hollywood Past”, podczas którego zespół Ensemble 4 These Times z San Francisco zaprezentuje muzykę filmową Bronisława Kapera, Ericha Korngolda, Miklosa Rozsy i Henryka Warsa. Całość uzupełni prezentacja złożona z kadrów z kultowych hollywoodzkich produkcji. Dzień później USC Thornton Baroque Sinfonia pod dyrekcją Adama i Rotema Gilberta wykona utwory instrumentalne i wokalno-instrumentalne z XIV-XVII wieku. 2 listopada odbędzie się recital z udziałem zwycięzców Paderewski Festival Youth Piano Competition 2019, a następnie koncert galowy pianisty Takeshiego Nagayasu, tegorocznego laureata Konkursu Chopinowskiego Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. W programie znajdzie się muzyka Chopina, Paderewskiego, Szymanowskiego i Scrabina. Festiwal zakończy wykład zamknięty Marka Żebrowskiego, poświęcony roli Paderewskiego w polityce międzynarodowej oraz stuleciu nawiązania polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych.

Koncertom z udziałem światowej sławy talentów, wystawom oraz wykładom towarzyszą wydarzenia specjalne w historycznych winnicach. Młodzieżowy konkurs pianistyczny oraz studencka wymiana kulturalna z Polską dodatkowo honorują spuściznę Paderewskiego.

Szczegółowy program Festiwalu na stroniehttp://www.paderewskifest.com/