Polmic - FB

aktualności

Aldona Nawrocka to reprezentantka Polski na ISCM World New Music Days 2023!

Nawrocka AldonaMiędzynarodowe Jury "ISCM World Music Days" (MTMW), które w tym roku odbędzie się w RPA, wybrało do wykonania dnia 28 listopada 2023 roku utwór Aldony Nawrockiej QUANTUM FLUCTUATION (in memoriam K.Penderecki). Utwór ten będzie polską reprezentacją na Festiwalu.

Jury Krajowe wybrało pierwotnie sześć utworów zarekomendowanych przez Polską Sekcję MTMW na festiwal ISCM World Music Days MTMW 2023, pierwszy w historii festiwal ISCM zorganizowany na kontynencie afrykańskim. Wyboru dokonali: Anna Dorota Władyczka (przewodnicząca Jury), Leszek Lorent, Krzysztof Olczak i Lidia Zielińska.

Utwory, wybrane przez Jury Krajowe następnie oceniło międzynarodowe jury w Republice Południowej Afryki. Pełna lista utworów festiwalowych dostępna jest na stronie: https://iscm.org/news/selected-works-announced-for-the-2023-iscm-world-new-music-days-in-south-africa/ 

Wilkie gratulacje!

Warszawa | Festiwal Krzysztofa Pendereckiego

Festiwal Pendereckiego 2023Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena zaprasza na wyjątkowy Festiwal Krzysztofa Pendereckiego w Warszawie w dniach 22-26 listopada 2023 roku. Poświęcony jest twórczości genialnego artysty, który w tym roku skończyłby 90 lat.

Koncerty będą miały miejsce w Filharmonii Narodowej i w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Dwa wydarzenia (21 i 25 listopada) odbędą się jednocześnie w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie".

Dzieła Krzysztofa Pendereckiego zaprezentują artyści z różnych stron świata, którzy współpracowali z Maestrem: Anne-Sophie Mutter, Leticia Moreno i Aleksandra Kuls (skrzypce), Michel Lethiec (klarnet), Arto Noras i Claudio Bohorquez (wiolonczela), Łukasz Krupiński (fortepian), Jurek Dybał (kontrabas), Iwona Hossa, Natalia Rubiś, Karolina Sikora i Justyna Khil (sopran), Anna Radziejewska i Anna Lubańska (alt), Rafał Bartmiński i Krystian Krzeszowiak (tenor), Wojtek Gierlach (bas), a także Kwartet DAFo, Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki, Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Aleksandra Humali oraz Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i Chór dziecięcy RUBINKI pod dyrekcją Macieja Tworka.

Czytaj więcej: Warszawa | Festiwal Krzysztofa Pendereckiego

Bydgoszcz | Międzynarodowa konferencja naukowa „Kompozytor w środowisku”

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kompozytor w srodowisku 23W dniach 21-22 listopada 2023 w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego odbywać się będzie Międzynarodowa konferencja naukowa „Kompozytor w środowisku” z udziałem przedstawicieli wielu różnych ośrodków naukowych z Polski i zagranicy. Pojawią się oni w Bydgoszczy prezentując teksty naukowe, ale także uczestnicząc w znaczącym dla bydgoskiego środowiska teorii muzyki jubileuszu prof. dr hab. Anny Nowak.

W uznaniu aktywności i dorobku tej cenionej teoretyczki muzyki swoje interpretacje tematu konferencji przedstawią Jej przyjaciele, znajomi oraz licznie reprezentowani absolwenci i studenci.

Obrady toczyć się będą 21 i 22 listopada w auli AMFN w Bydgoszczy przy ul. Słowackiego 7 i transmitowane będą na uczelnianym profilu platformy YouTube.

Czytaj więcej: Bydgoszcz | Międzynarodowa konferencja naukowa „Kompozytor w środowisku”

Gdańsk | V Międzynarodowy Bałtycki Konkurs Pianistyczny

BaltyckiKonkurs 23Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 19–26 listopada 2023 roku w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku odbędzie się V Międzynarodowy Bałtycki Konkurs Pianistyczny. Konkurs będzie trwał 8 dni i obejmuje trzy etapy. Przesłuchania konkursowe poprzedzi koncert inauguracyjny (recital w 20. rocznicę śmierci prof. Zbigniewa Śliwińskiego), a całość zwieńczy koncert laureatów. Wstęp na wszystkie wydarzenia konkursowe będzie wolny.

Organizowany przez Katedrę Fortepianu Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku Międzynarodowy Bałtycki Konkurs Pianistyczny jest wyrazem hołdu, jaki środowisko pianistyczne Pomorza składa zmarłemu w roku 2003 Zbigniewowi Śliwińskiemu, twórcy Katedry Fortepianu. Celem organizatorów Konkursu jest pomoc tym młodym, utalentowanym muzykom w rozwoju artystycznej kariery oraz publiczna prezentacja ich pianistycznych osiągnięć.

W pierwszym etapie uczestnicy mogą wykonać dowolną kompozycję lub kompozycje, w tym dzieła współczesnych kompozytorów polskich.

Czytaj więcej: Gdańsk | V Międzynarodowy Bałtycki Konkurs Pianistyczny

Warszawa | Warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę" w Wesołej

Opowiedz 19 11 23Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza dzieci w wieku 3-8 lat z rodzicami na bezpłatne warsztaty improwizacji „Opowiedz mi bajkę", które odbędą się 19 listopada 2023 roku o godz. 11.00 w Ośrodku Działań Twórczych „Pogodna" - filii Ośrodka Kultury Wesoła (ul. Jana Pawła II 25, Warszawa). W planie dużo: muzyki, improwizacji, grania na instrumentach i dobrej zabawy.

Warsztaty poprowadzą improwizatorzy: Leszek Lorent (instrumenty perkusyjne), Małgorzata Kołcz (kontrabas) oraz kompozytor Jarosław Siwiński (syntezator).

Prócz zabaw z improwizacjami i książkami, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na perkusjonaliach. Zajęcia trwają ok. 90 minut z krótką przerwą.

Czytaj więcej: Warszawa | Warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę" w Wesołej

Radomsko | I Festiwal Muzyczny im. Jerzego Semkowa

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

FestiwalSemkowa 23I Festiwal Muzyczny im. Jerzego Semkowa, który odbędzie się w Radomsku w dniach 18–26 listopada 2023 roku pod hasłem "Maestro z RaDOMska", to nowy punkt na mapie kulturalnej Polski. Festiwal poświęcony będzie Jerzemu Semkowowi – wybitnemu dyrygentowi, Honorowemu Obywatelowi Miasta Radomsko, którego 95. rocznica urodzin przypada w tym roku.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Inicjatyw Kulturalnych w Radomsku, która od 31 lat wspiera utalentowanych artystycznie młodych ludzi.

Program festiwalu obejmować będzie koncert symfoniczny Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyrekcją Moniki Wolińskiej z udziałem byłych stypendystów Fundacji oraz wybitnego wiolonczelisty Tomasza Strahla, trzy koncerty kameralne, w tym koncert finałowy Kwartetu smyczkowego „Camerata”.

Podczas koncertu inauguracyjnego nastąpi prawykonanie Hommage a Jerzy Semkow Alicji Gronau. W programie Festiwalu znalazły się również dzieła takich polskich twórców, jak Grażyna Bacewicz, Mieczysław Karłowicz i Vincent Kozlovsky.

Czytaj więcej: Radomsko | I Festiwal Muzyczny im. Jerzego Semkowa

Warszawa | Koncert finałowy V „Eufonii": „Jutrznia" Krzysztofa Pendereckiego

Eufonie 25 11 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert finałowy V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej „Eufonie" to pełna, dwuczęściowa wersja Jutrzni Krzysztofa Pendereckiego, która zabrzmi 25 listopada w Kościele Wszystkich Świętych w Warszawie o godz. 19.30. W roli solistów wystąpią Bożena Bujnicka, Agnieszka Rehlis, Rafał Bartmiński, Tomasz Konieczny i Volodymyr Tyshkov. Przed koncertem prezes ZKP Mieczysław Kominek wręczy Tomaszowi Koniecznemu Nagrodę Honorową Związku Kompozytorów Polskich za zasługi w dziele promocji polskiej muzyki współczesnej.

Z monumentalnym dziełem zmierzy się ok. 230 artystów, w tym Chór Filharmonii Narodowej, Poznański Chór Chłopięcy oraz Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Zsolta Nagy’a (Węgry), który wystąpi podczas „Eufonii" po raz trzeci. Koncert uczci 90. rocznicę urodzin Mistrza.

Czytaj więcej: Warszawa | Koncert finałowy V „Eufonii": „Jutrznia" Krzysztofa Pendereckiego

Warszawa | Festiwal Muzyczny „Laks ocalały”

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Laks 18 11 23Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów zaprasza na Festiwal Muzyczny „Laks ocalały”, który odbędzie się w dniach 18-19 listopada 2023 roku w warszawskiej Galerii Nizio. Projekt poświęcony jest twórczości wybitnego Warszawiaka, którego 40. rocznica śmierci przypada w tym roku. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Szymon Laks zapisał się w historii nie tylko jako kompozytor i pisarz, ale też jako ocalały z zagłady dyrygent orkiestry obozowej w Auschwitz. W jego muzyce i książkach można odnaleźć echa dramatycznej przeszłości. Bogata i wszechstronna działalność artystyczna Laksa  zostały właściwie zepchnięte w zapomnienie, a pojawiające się inicjatywy przywrócenia pamięci jego osoby oraz twórczości wciąż nie przyniosły wystarczających, trwałych i satysfakcjonujących efektów, co widać chociażby po niedawnej, prawie niezauważonej, 120. rocznicy urodzin kompozytora w 2021.

Podczas Festiwalu utwory Laksa usłyszymy w interpretacji Magdaleny Molendowskiej (sopran), Julii Samojło (fortepian), Bartosza Koziaka (wiolonczela), Grzegorza Mani (fortepian), Anny Wandtke (skrzypce) i Dominiki Glapiak (fortepian). W programie znajdą się również dzieła Mieczysława Wajnberga, Romana Ryterbanda, Ignaza Friedmana, Karola Rathausa, Maurycego Ravela i Grzegorza Fitelberga.

Czytaj więcej: Warszawa | Festiwal Muzyczny „Laks ocalały”

Łódź | 11. AŻ Festiwal Akademii Muzycznej w Łodzi

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

AZ Festiwal 23Akademia Muzyczna w Łodzi zaprasza na jedenastą edycję AŻ Festiwalu do Sali Koncertowej uczelni przy ul. Żubardzkiej. Program ośmiu wydarzeń zaplanowanych od 18 listopada do 3 grudnia 2023 roku usatysfakcjonuje każdą publiczność, znajdą się w nim bowiem: musical, muzyka nowa, jazzowa, rozrywkowa, perkusyjna, kameralna i finałowo symfoniczna.

Wystąpią zespoły działające w Akademii: Orkiestra Symfoniczna, Big Band, Orkiestra Jazzowa, Orkiestra Kameralna PRIMUZ, Zespół Instrumentalny Muzyki Najnowszej, The Bacewicz Percussion Ensemble, Chór Akademii oraz gościnnie – Orkiestra Muzyki Nowej (w ramach cyklu "Rezydencje mobilne") i Gdańska Grupa Perkusyjna Jeunesses Musicales.

Na festiwalowej estradzie pojawią się goście specjalni: Krystyna Prońko, wiolonczelista Krzysztof Lenczowski oraz francuski duet Fines Lames. Na finał festiwalu zagra skrzypaczka Maja Ludwika Tomaszewska-Klimek z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej AM pod batutą Alexandra Humali.

Czytaj więcej: Łódź | 11. AŻ Festiwal Akademii Muzycznej w Łodzi