Polmic - FB

aktualności

Szczecin | Cicha noc

Opera na ZamkuNajpiękniejsze polskie kolędy zabrzmią 5 i 6 stycznia 2019 roku o godz. 19:30 w szczecińskich świątyniach: Kościele pw. św. Mikołaja Biskupa (ul. Golisza) i Kościele garnizonowym (pl. Zwycięstwa).

Na koncerty zaprasza Opera na Zamku w Szczecinie. Cicha noc – koncert kolęd na chór i kameralną orkiestrę smyczkową napisany w 2006 r. jest potraktowanym całościowo zbiorem kilkunastu tradycyjnych polskich kolęd, opracowanych przez warszawskiego kompozytora Macieja Małeckiego w oryginalny, aczkolwiek mieszczący się w tzw. konwencji klasycznej sposób. Chór teatru wykona tradycyjne pieśni bożonarodzeniowe w niepowtarzalnej atmosferze wybranych szczecińskich kościołów. Towarzysząca zespołowi wokalnemu orkiestra smyczkowa nada szczególny i wyjątkowy klimat całości dzieła, podkreślając niepowtarzalny charakter każdej z kolęd.

Program koncertu urozmaicają również trzy pastorałki autorstwa Macieja Małeckiego, z których dwie przeznaczone są na chór a cappella: Dziś z żywota Pańskiego do słów Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, Niemowlątko na słomie i Prowadź gwiazdeczko do słów Elżbiety Szeptyńskiej. Artyści Opery na Zamku śpiewem i muzyką, wykonaną pod dyrekcją Małgorzaty Bornowskiej, podkreślą radosny i nastrojowy charakter świąt Bożego Narodzenia.

Bilety będzie można kupić w kościołach przed koncertem.

Dodatkowe informacje – na stronie http://www.opera.szczecin.pl/component/repertuar/spektakl/261-cicha-noc 

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie. Podpisano list intencyjny w sprawie organizacji Konkursu

IMiT18 grudnia 2018 roku został ogłoszony, organizowany przez Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. A. Malawskiego, Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie.

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie będzie organizowany w cyklu dwuletnim z przeznaczeniem dla różnych obsad wykonawczych. Pierwsza edycja Konkursu odbędzie się w dwóch kategoriach – fortepian i zespoły kameralne. W Konkursie mogą uczestniczyć muzycy-instrumentaliści zgłaszający się indywidualnie oraz jako zespoły kameralne (od duetów po składy szesnastoosobowe). W Konkursie nie ma ograniczeń ze względu na wiek i obywatelstwo uczestników. Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie to nowa inicjatywa kulturalna, której celem jest popularyzacja polskiej muzyki na świecie oraz utrwalanie w świadomości odbiorców znaczenia zarówno twórczości Stanisława Moniuszki, jak i wielu wybitnych polskich kompozytorów z XIX i XX wieku. List intencyjny w sprawie organizacji Konkursu podpisali 18 grudnia w Warszawie wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca Maxymilian Bylicki, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie prof. Marta Wierzbieniec oraz marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach od 20 do 26 września 2019 roku w Filharmonii Podkarpackiej oraz na Uniwersytecie Rzeszowskim. Koncert Laureatów, połączony z ceremonią wręczenia nagród i wyróżnień odbędzie się 27 września 2019 roku w Filharmonii Podkarpackiej i zostanie powtórzony 29 września 2019 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Zgłoszenia do Konkursu należy składać do 23 czerwca 2019 roku.

Regulamin, ramowy harmonogram konkursu, formularze aplikacyjne, informacje o repertuarze, kompozytorach i materiałach nutowych oraz wszystkie aktualności dotyczące wydarzenia dostępne są na stronie www.konkursmuzykipolskiej.pl 

Poznań | Koncert Sylwestrowy

TW-OPTeatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu zaprasza do spędzenia ostatniego wieczoru tego roku na Koncercie Sylwestrowym, który odbędzie się 31 stycznia 2018 roku o godz. 19.00.

Sylwester to magiczny czas, więc nie zabraknie niesamowitych artystycznych wrażeń. W pierwszej części koncertu orkiestra wykona utwory z popisami solowymi niektórych instrumentów (skrzypce, saksofon, trąbka). Zabrzmi m. in. Rapsodia na tematy mołdawskie op. 47 nr 1 Mieczysława Wajnberga, którego 100. rocznicę urodzin obchodzić będziemy w następnym roku.

W szampański nastrój w drugiej części wprowadzą kompozycje Johanna Straussa (Nad pięknym modrym Dunajem), Franza Lehara (Kraina uśmiechu, Giuditta), Gioacchino Rossiniego (La danza), Imre Kálmána (Księżniczka Czardasza), pieśni neapolitańskie i innych autorów ponadczasowych produkcji. W czasie koncertu zostanie wzniesiony toast noworoczny. Orkiestrę oraz solistów Teatru Wielkiego poprowadzi dyrektor artystyczny Gabriel Chmura.

Po koncercie na publiczność będzie czekał poczęstunek oraz program artystyczny w foyer: wystąpi Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele oraz trio jazzujące The Raisins.

Szczegóły – na stronie: https://opera.poznan.pl/pl/koncert-sylwestrowy-2 

Kraków | Koncert Sylwestrowy „Walc Embarras”

OKPubliczność i artyści Opery Krakowskiej 30, 31 grudnia 2018 i 1 stycznia 2019 roku podczas Koncertów Sylwestrowych tradycyjnie, przy dźwiękach muzyki, żegnać będzie stary i witać Nowy Rok.

Wieczór ten wypełni polski repertuar w wykonaniu artystów teatru. Usłyszymy: Katarzynę Oleś-Blacha, Iwonę Sochę, Paulę Maciołek, Tomasza Kuka, Adama Szerszenia, Michała Kutnika oraz Jarosława Bieleckiego. Towarzyszyć im będą: Balet, Chór i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

W repertuarze wieczoru znajdą się fragmenty z oper Stanisława Moniuszki – m.in. ze Strasznego dworu i z Halki. Usłyszymy też utwory Fryderyka Chopina i Henryka Wieniawskiego, a także kompozycje twórców muzyki filmowej – Wojciecha Kilara czy Michała Lorenca. Sylwester to czas radości i zabawy, nie zabraknie więc dobrze znanych i kochanych przez publiczność przebojów, które będzie można zanucić wraz z artystami. Usłyszymy piosenki z repertuaru takich gwiazd i zespołów, jak Irena Santor, Irena Jarocka, Anna Jantar, Urszula Dudziak, Eugeniusz Bodo, Zbigniew Wodecki, Alibabki czy Skaldowie. W przerwie Opera Krakowska zaprasza Widzów na lampkę wina i poczęstunek.

Więcej – na stronie https://www.opera.krakow.pl/pl/repertuar/spektakl/549/koncert-br-sylwestrowy-br-walc-embarras 

Bydgoszcz | Koncerty Sylwestrowe po polsku

Filharmonia PomorskaFilharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy zaprasza na „Koncerty Sylwestrowe po polsku”, które odbędą się 30 i 31 grudnia 2018 roku (godz. 17:00, 20:00).

„Znane i wciąż lubiane przez rzesze Polaków melodie – jak siarczysty Mazur Moniuszki albo piękny i dostojny Polonez Kilara – zdają się nigdy nie spowszednieć. Podobnie jest z przedwojennymi piosenkami Henryka Warsa, które śpiewane były przez najlepszych piosenkarzy i piosenkarki jego czasów, jak Hanka Ordonówna, Eugeniusz Bodo lub Mieczysław Fogg, czy Roberta Stolza, ostatniego z „królów wiedeńskiego walca”, którego utwory w swoim repertuarze mieli np. Marlena Dietrich, Fred Astaire czy Jan Kiepura. A także stare, dobre muzyczne hity srebrnego ekranu, które zapewne będą trwać wiecznie, m.in. z filmu Zapomniana melodia. To tylko niektóre muzyczne wspaniałości, przy jakich będzie się bawić publiczność „Sylwestrowych Koncertów po polsku” – pisze rzecznik prasowy Filharmonii.

Na estradzie Filharmonii Pomorskiej w ostatnich dniach tego roku wystąpią: tenor Krzysztof Zimny – absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy; Adam Zdunikowski – profesor młodego śpiewaka, pedagog bydgoskiej Akademii, ceniony tenor regularnie współpracujący z zagranicznymi i polskimi teatrami operowymi; baryton David Roy – także uczeń Adama Zdunikowskiego w bydgoskiej AM; aktorka i wokalistka Weronika Bochat – zdobywczyni wielu głównych nagród na prestiżowych festiwalach piosenki od lat związana z Teatrem ROMA; aktor scen musicalowych w Polsce i za granicą Karol Drozd. Koncerty, świętujące koniec starego roku i początek nowego, błyskotliwym słowem opatrzy Jerzy Snakowski – popularyzator teatru muzycznego, wykładowca akademicki, publicysta i konferansjer, zaś na podium dyrygenckim stanie maestro Kai Bumann – od 2015 szef artystyczny Filharmonii Pomorskiej.

Informacja o biletach – na stronie: http://www.filharmonia.bydgoszcz.pl/blog/wydarzenia/polski-sylwester/ 

Karnawałowy koncert André Rieu z Sydney od 1 stycznia w polskich kinach

RiuDzięki nazywowkinach.pl wielbiciele holenderskiego skrzypka wkroczą w rok 2019 tanecznym krokiem. Od 1 stycznia będą mogli oglądać w blisko 100 kinach najnowszy koncert André Rieu i jego Orkiestry Johanna Straussa, zarejestrowany pod koniec tego roku w Sydney.

Popularny skrzypek André Rieu powraca do kin na całym świecie, aby zaprezentować specjalny koncert karnawałowy, zarejestrowany w Sydney Town Hall – zabytkowym ratuszu tego australijskiego miasta. André mówi: „Jestem absolutnie zachwycony, że mogłem po raz pierwszy przygotować mój koncert noworoczny dla kin. Możliwość wystąpienia w historycznym ratuszu w Sydney przyprawia mnie o prawdziwy dreszczyk emocji i nie mogę się doczekać, aby podzielić się tym koncertem z kinową publicznością na całym świecie. Obiecuję: będzie dużo niespodzianek!”.

W programie wieczoru znalazły się zarówno pieśni i piosenki świąteczne, hity muzyki klasycznej i filmowej, jak i prawdziwie karnawałowe przeboje z operetek i wiedeńskie walce. Ponadto znów pojawią się ulubieni wokaliści – sopranistki i tenorzy współpracujący z André, a także mnóstwo innych gości. To spektakularny świąteczny koncert, pełen przebojów muzyki klasycznej i popularnej. Jak zwykle widzowie będą mieli okazję zajrzeć za kulisy, chłonąc atmosferę zabawy towarzyszącą temu wydarzeniu, a także zwiedzić Sydney podczas filmowej wycieczki.

Lista miejsc w Polsce, gdzie można oglądać transmisję, dostępna jest tutaj.

(Katarzyna Gardzina-Kubała)

Patronat medialny nad cyklem transmisji objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Świąteczna transmisja baletu „Dziadek do orzechów” z Teatru Bolszoj 23 grudnia w kinach

BolszojTransmisja HD Live świątecznego baletu Dziadek do orzechów wprost z Teatru Bolszoj w Moskwie 23 grudnia 2018 roku w polskich kinach. W warszawskim Kinie Praha transmisja odbędzie się o godz. 16.00.

Co roku przed Świętami Bożego Narodzenia w cyklu „Bolshoi Ballet Live” pojawia się najbardziej świąteczny z baletów – Dziadek do orzechów. W tym roku ponownie na żywo w transmisji satelitarnej w nowej obsadzie solistów. Mimo że dziś, inaczej niż za czasów Czajkowskiego, spektakl ten jest kierowany głównie do młodszych widzów, to nadal pozostaje jednym z najpoważniejszych arcydzieł klasycznego baletu rosyjskiego. Oparty na opowiadaniu modnego wówczas fantastycznego pisarza E. T. A. Hoffmanna, Dziadek do orzechów miał wykorzystywać zainteresowanie elit petersburskich fantastyką. Tymczasem okazał się wspaniałym spektaklem familijnym. Mali widzowie odnajdą w nim baśniową historię małej Klary (w rosyjskiej wersji jest to Masza), która dzięki dobremu sercu i odwadze wyzwala spod czaru księcia zaklętego w dziadka do orzechów.

Twórczość Czajkowskiego na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci była najlepszym kamieniem probierczym dla wszystkich choreografów. Jego muzyce jest za ciasno w ramach ślicznej bajki dla małych dzieci – wyrywa się w przestrzeń bardziej filozoficznych, dramatycznych rozważań. Jej tajemniczość i podskórny „dreszcz” przez wiele lat nie znajdowały scenicznego wcielenia, udało się to jednak choreografowi Jurijowi Grigorowiczowi i scenografowi Simonowi Wirsaładze oraz pierwszym wykonawcom głównych ról w tej wersji: Maszy – Jekaterinie Maksimowej i Dziadkowi do orzechów – Władimirowi Wasiljewowi. Z ich współpracy w 1966 roku w Teatrze Bolszoj powstał nowy spektakl, który do dziś, bez zmian, pozostaje w repertuarze Teatru. W głównych partiach zobaczymy wybitnych solistów Bolszoj: Margaritę Szrajner w roli Maszy i Siemiona Czudina jako Księcia.

Lista miejsc w Polsce, gdzie można oglądać transmisje z Teatru Bolszoj, dostępna jest tutaj.

(Katarzyna Gardzina-Kubała)

Patronat medialny nad cyklem transmisji objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.kinopraha.pl

Katowice | Koncert świątecznej muzyki filmowej

FSTrzy dni przed Bożym Narodzeniem, 21 grudnia 2018 roku o godz. 19.00, Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego zaprasza na koncert świątecznej muzyki filmowej, świetnie anonsujący nadchodzący czas.

Program tego koncertu wypełnią polskie kolędy w opracowaniu Jana Maklakiewicza na chór mieszany i sopran solo oraz pastorałki. Filharmoniczni symfonicy i chórzyści wykonają utwory pod batutą Macieja Sztora; w roli solistki wystąpi sopranistka Marcela Wierzbicka.

Następnie zabrzmi świąteczna muzyka filmowa. Zespoły Filharmonii zaprezentują kompozycje wybitnego Johna Williamsa do filmu Kevin sam w domu, który znalazł się w Księdze rekordów Guinnessa jako najbardziej dochodowa komedia wszech czasów. Pośród filmowych melodii tego wieczoru zapowiedziano też m.in. muzykę z Ekspresu polarnego z 2004 roku. Był pierwszym w historii animowanym pełnometrażowym filmem przeznaczonym do wyświetlania w kinach IMAX. Film nominowany był do Oscara w trzech kategoriach, a zdobył Grammy Avard dla najlepszej piosenki w filmie kinowym, telewizyjnym lub innej formie wizualnej (Believe Alana Silvestriego z tekstem Glena Ballarda w wykonaniu Josha Grobana).

Koncert poprowadzi Regina Gowarzewska – kierownik biura koncertowego Filharmonii.

Informacja o biletach – na stronie https://www.filharmonia-slaska.eu/koncert-15295765117082!3041.html 

Katowice | Muzyka polska za mało znana

NOSPRW sali kameralnej NOSPR w Katowicach 20 grudnia 2018 o godz. 19:30 odbędzie się kolejny koncert z cyklu "Muzyka polska za mało znana". W programie kompozycje Józefa Świdra oraz Grażyny Bacewicz.

Józef Świder (ur. 1930) należał do pokolenia Pendereckiego, Góreckiego i Kilara, ale w latach rozkwitu sonorystycznej awangardy pozostał wierny neoklasycyzmowi. Nigdy też nie zrezygnował z ekspresji o rodowodzie postromantycznym. Kojarzony jest z reguły z muzyką chóralną, gdyż repertuar zespołów wokalnych wzbogacił o ok. 300 kompozycji, ale w pozostałych dziedzinach muzycznych jego dorobek przedstawia się także okazale – 3 opery, liczne dzieła oratoryjno-kantatowe i ponad 80 utworów instrumentalnych, w tym wiele cennych pozycji przeznaczonych na instrumenty dęte.

W programie czwartkowego koncertu zabrzmi siedmioczęściowe Mini-Quintetto, skomponowane – jakby  na przekór nurtom awangardowym – tonalnie, z zachowaniem klasycznych reguł kontrapunktu i nawiązaniem do różnorodnych tradycji i idiomów. Usłyszymy także pochodzące z ostatniego okresu życia kompozytora Scherzo na flet i gitarę, Andante na obój i fortepian, odnalezione po śmierci kompozytora, a należące do jego najwcześniejszych utworów, a także Improwizację na klarnet i i fortepian.

Reperturar uzupełni Kwintet na instrumenty dęte Grażyny Bacewicz, który powstał podczas podyplomowych studiów kompozytorski w Ecole Normale de Musique w Paryżu pod kierunkiem prof. Nadii Boulanger. Bacewiczówna otrzymała za swój utwór I nagrodę na konkursie dla kompozytorek paryskiego Towarzystwa Aide aux femmes de professions libres. Wśród wykonawców koncertu znajdą się: Maria Grochowska (flet), Piotr Pyc (obój), Roman Widaszek (klarnet), Marek Barański (fagot), Mariusz Ziętek (waltornia), Wanda Palacz (gitara), Eugeniusz Knapik (fortepian).

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stronie: http://www.nospr.org.pl/