Polmic - FB

aktualności

„Warszawa kreatywna": warsztaty improwizacji „Opowiedz mi bajkę"

Opowiedz mi 21 10 23Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza dzieci w wieku 3-8 lat z rodzicami na bezpłatne warsztaty improwizacji „Opowiedz mi bajkę", które odbędą się w sobotę 21 października 2023 roku o godz. 11.00 w sali widowiskowej warszawskiego Domu Kultury "Kolorowa" (ul. gen. K. Sosnkowskiego 16).

Podczas zajęć w ramach projektu „Warszawa kreatywna" będzie można wziąć udział w zabawie z improwizacjami i książkami oraz poznać bliżej muzykę współczesną. Warsztaty poprowadzą multiinstrumentalistka Marta Maślanka, kontrabasistka Małgorzata Kołcz oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński.

Zajęcia trwają ok. 90 minut z krótką przerwą. Udział w warsztatach jest bezpłatny - liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązuje wcześniejsza rejestracja uczestników zajęć.

Zgłoszenia są przyjmowane na dwa sposoby:

Czytaj więcej: „Warszawa kreatywna": warsztaty improwizacji „Opowiedz mi bajkę"

Bruksela | Jan Wachowski wystąpi podczas koncertu "Martha Argerich & Friends Plays for Brussels"

MartaArgerich 21 10 23Roczny patronat medialny nad koncertami z udziałem Jana Wachowskiego, laureata III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej, objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Pianista Jan Wachowski weźmie udział w koncercie "Martha Argerich & Friends Plays for Brussels", który będzie miał miejsce 21 października 2023 roku o godz. 20.00 w Sali Koncertowej Królewskiego Konserwatorium w Brukseli. Wspaniałe rozpoczęcie sezonu koncertowego w gronie światowej sławy artystów!

Jan Wachowski wraz z Krzysztofem Michalskim wykonają I część Sonaty wiolonczelowej op. 65 Fryderyka Chopina. Będą mieli zaszczyt wystąpić jako pierwsi podczas tego koncertu gwiazd.

W gronie muzyków, zaproszonych przez Martę Argerich, znajdą się również córka Argerich - altowiolistka Lyda Chen, wiolonczelista Mischa Maisky i jego córka pianistka Lily Maisky, wirtuoz trąbki Sergei Nakariakov, pianistka Maria Meerovitch, belgijska pianistka Eliane Reyes i belgijski skrzypek Yossif Ivanov, albański skrzypek Tedi Papavrami, niemiecka skrzypaczka Alissa Margulis i chińska wiolonczelistka Jing Zhao.

Czytaj więcej: Bruksela | Jan Wachowski wystąpi podczas koncertu "Martha Argerich & Friends Plays for Brussels"

Nagrania kompletu utworów T. Bairda na fortepian oraz głos z fortepianem

TadeuszBairdCompletePatronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Fundacja im. Ryszarda Peryta we współpracy z Filharmonią Zielonogórską nagrała komplet utworów na fortepian solo oraz głos i fortepian autorstwa Tadeusza Bairda. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszono znakomitych młodych artystów: Tymoteusza Biesa, Szymona Mechlińskiego, Zuzannę Nalewajek oraz Dominikę Peszko. Wszystkie nagrania od 20 października 2023 roku będą dostępne bezpłatnie na kanale YouTube: https://www.youtube.com/@TadeuszBaird1928 

Wśród zarejestrowanych utworów znajdują się zarówno te znane, jak i kompozycje, które do tej pory zostały utrwalone tylko i wyłącznie dla potrzeb archiwalnych (jako nagrania radiowe) oraz te najprawdopodobniej nigdy nie wykonywane publicznie.

Czytaj więcej: Nagrania kompletu utworów T. Bairda na fortepian oraz głos z fortepianem

Zielona Góra | Filharmonia Zielonogórska: Musica æterna

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Zielonogórskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

FZ 20 10 23"Musica æterna" – tytuł koncertu symfonicznego odbywającego się w ramach 32. Festiwalu Smyczkowego w Filharmonii Zielonogórskiej – wypełni nie tylko muzyka skrzypcowa, ale także symfoniczna. Ta ostatnia będzie szczególna, bowiem 20 października 2023 roku o godz. 19.00 po raz pierwszy zabrzmi Koncert fortepianowy Andrei'a Yakushau’a, który pełnił do niedawna w Filharmonii funkcje dyrygenta-asystenta.

Andrei Yakushau w 2021 roku rozpoczął studia w Szkole Doktorskiej Kompozycji, Teorii Muzyki, Rytmiki i Edukacji Muzycznej na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie kształci się w klasie kompozycji Artura Kroschela. Jest członkiem zarządu Koło Młodych przy Związku Kompozytorów Polskich.

Prezentowana na zielonogórskiej scenie kompozycja jest dziełem będącym przedmiotem rozprawy doktorskiej Yakushau’a, który tego wieczoru poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii. Przy fortepianie zasiądzie Igor Torbicki – jeden z najciekawszych polskich pianistów swojego pokolenia.

Czytaj więcej: Zielona Góra | Filharmonia Zielonogórska: Musica æterna

Konkurs o Nagrodę im. Księdza Profesora Hieronima Feichta 2023

KonkursFeichta 23Związek Kompozytorów Polskich zaprasza muzykologów i teoretyków muzyki, którzy w dniu zgłoszenia pracy nie ukończyli 40 lat, do udziału w Konkursie o Nagrodę im. Ks. Prof. Hieronima Feichta 2023. Termin nadsyłania prac upływa 31 października.

Celem Nagrody jest promocja osiągnięć naukowych muzykologów i teoretyków muzyki ze wszystkich ośrodków w Polsce (nie muszą być oni członkami ZKP), zachęta do podejmowania badań muzykologicznych, integracja środowiska oraz utrwalenie tradycji badawczej związanej z postacią Ks. Prof. Hieronima Feichta.

Do udziału w Konkursie dopuszcza się prace muzykologiczne na dowolny temat, opublikowane w Polsce w roku zgłoszenia do Nagrody lub w ciągu dwóch lat kalendarzowych poprzedzających to zgłoszenie. Uwzględniane też są prace niewydane (magisterskie lub doktorskie) lub opublikowane za granicą. W przypadku prac niewydanych za datę publikacji uznaje się datę obrony pracy.

Czytaj więcej: Konkurs o Nagrodę im. Księdza Profesora Hieronima Feichta 2023

Poznań | I Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Wokół zagadnień notacji muzycznej"

Patronat medialny nad Konferencją objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Konferencja 20 10 23Już 20 października 2023 roku rozpocznie się pierwsza z trzech zaplanowanych edycji Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej (organizowanej przez Zakład Kreacji, Percepcji i Notacji Muzycznej poznańskiej Akademii Muzycznej) poświęconej zagadnieniom notacji muzycznej. Konferencja odbędzie się w formie łączącej teorię z praktyką – wykłady z warsztatami oraz koncertem, których tematyka nie unikając wątków historycznych, kładzie nacisk na problematykę współczesnych perspektyw notacyjnych. Wstęp wolny!

Tegoroczną edycję otworzy wykład inauguracyjny prof. dr hab. Ewy Kowalskiej-Zając (AM Łódź, autorki poczytnej pozycji „Zobaczyć muzykę”), poświęcony notacji dwudziestowiecznej muzyki polskiej jako przejawu intermedializacji współczesnej kultury.

W dalszej kolejności odbędą się panele wykładowo-warsztatowe poświęcone tematyce notacji śpiewu gregoriańskiego (dr Bogna Bohdanowicz, Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej) oraz współczesnym i rozszerzonym technikom wykonawczym na organy (dr Katarzyna Danel, AM Poznań). Perspektywę poszerzą także refleksje dotyczące zapisu partyturowego z perspektywy dyrygenckiej (dr Michał Janocha, AM Poznań) czy brajlowskiego zapisu nutowego (mgr Milena Wiśniewska, AM Gdańsk).

Czytaj więcej: Poznań | I Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Wokół zagadnień notacji muzycznej"

Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Maksymiuk, Martin i Sibelius

POSI 20 10 23Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod batutą legendarnego dyrygenta Jerzego Maksymiuka będzie miał miejsce 20 października 2023 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Siedmioro członków orkiestry zaprezentuje swoje najwyższe kompetencje w roli solistów Koncertu na 7 instrumentów dętych, kotły, perkusję i orkiestrę smyczkową Franka Martina.

Maestro Jerzy Maksymiuk już pół wieku temu rozkochał w sobie melomanów, prowadząc brawurowo Polskę Orkiestrę Kameralną, a to przecież było tylko jedno z pól jego przebogatej aktywności. Dyrygował i dyryguje wieloma zespołami w kraju i za granicą, wszędzie budząc podziw dla swej niespożytej, zdumiewającej energii, która zdaje się promieniować na wszystkich muzyków i udzielać się słuchaczom. Podczas październikowego koncertu wystąpi również w roli kompozytora, wykonując subtelną brzmieniowo miniaturę Vers per archi swojego autorstwa (2014).

Czytaj więcej: Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Maksymiuk, Martin i Sibelius

20. Dni Edukacji Muzycznej: spotkajmy się w Katowicach!

Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

DEM 23Dni Edukacji Muzycznej na stałe wpisały się w kalendarz szkolny i akademicki polskiego środowiska muzycznego. W ramach jubileuszowej, 20. edycji konferencji Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza nauczycieli wszystkich specjalności na spotkanie 20 października 2023 roku w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Dni Edukacji Muzycznej to flagowe wydarzenie edukacyjne Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Co roku w wybranej szkole muzyczne w Polsce gromadzą się setki muzyków-pedagogów, którzy chcą jeszcze lepiej wspierać swoich podopiecznych. Podczas tegorocznego kongresu odbędą się spotkania warsztatowe i wykłady, a całość zamknie wydarzenie koncertowe.

Podstawą wszystkich prelekcji będą starannie wyselekcjonowane materiały pedagogiczne znajdujące się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, w tym nowości wydawnicze. Wszystkie prezentowane publikacje dostępne będą do nabycia na stoisku handlowym PWM-u.

Czytaj więcej: 20. Dni Edukacji Muzycznej: spotkajmy się w Katowicach!

Katowice | Maxime kameralnie: prawykonanie "Mono no aware" Macieja Segeta

Maxime 20.10.23Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Mono no aware Macieja Segeta, napisane na zamówienie Stowarzyszenia Maxime, po raz pierwszy zabrzmi na estradzie Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach 20 października 2023 roku o godz. 19.00. Wstęp wolny!

Nowy utwór utalentowanego studenta z klasy kompozycji prof. Eugeniusza Knapika zaprezentuje Orkiestra Kameralna Maxime. Orkiestra powstała w 2022 roku z inicjatywy między innymi obecnego pierwszego dyrygenta Orkiestry, Andrzeja Mandryki - dąbrowianina, absolwenta dąbrowskiego Zespołu Szkół Muzycznych im. M. Spisaka, obecnie studenta Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Młodzi muzycy wykonają również Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz i Serenadę na smyczki op. 2 Mieczysława Karłowicza.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w Biurze Informacji katowickiej Akademii Muzycznej (tel. 32 77 92 100, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Dodatkowe informacje: https://am.katowice.pl/wydarzenia/koncert-muzyki-kameralnej-1757