Polmic - FB

aktualności

Kalisz | Finał XI Festiwalu Muzycznego Południowej Wielkopolski

Szczypiorno5 sierpnia 2018 roku o godz. 18.00 w Kaliszu odbędzie się finał XI Festiwalu Muzycznego Południowej Wielkopolski „Szczypiorno: u źródeł niepodległości”.

Czeka nas fascynujące spotkanie z polską muzyką. W wykonaniu kaliskich filharmoników pod dyrekcją Adama Klocka na początku koncertu, tam gdzie zwyczajowo spodziewamy się uwertury, zabrzmi Serenada na smyczki Mieczysława Karłowicza, muzyka 20-letniego młodzieńca zapowiadająca przyszły wielki talent, tego, obok Karola Szymanowskiego, najwybitniejszego kompozytora swoich czasów.

Po tym wstępie orkiestrowym do fortepianu zasiądzie pianista młodego pokolenia, Piotr Kosiński, by wraz z towarzyszącą mu orkiestrą zagrać urzekające pożegnanie ojczyzny, czyli Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina, który za chwilę na zawsze opuści kraj. W finale zaś przeniesiemy się na Orawę, do współczesności, wraz z muzyką zawsze wzbudzającą największy entuzjazm publiczności, zmarłego przed pięcioma laty Wojciecha Kilara.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Organizatorzy zapewniają również bezpłatny dojazd na koncert i powrót z koncertu: oznaczony autobus KLA z przystanku przy ul. Nowy Świat (przy Sali koncertowej Filharmonii Kaliskiej). Odjazd o godz. 17.15, powrót o 20.00.

Więcej na www.filharmoniakaliska.pl 

Warszawa | WarszeMuzik 2018

WarszemuzikWarszeMuzik to cykl interwencji w przestrzeń publiczną Warszawy, polegający na realizacji mikro-koncertów kameralnych w wybranych ocalałych przedwojennych podwórkach na obszarze getta warszawskiego. Podczas tegorocznej edycji koncerty odbędą się w dniach 5, 12, 19 i 26 sierpnia 2018 roku.

Obszar byłego getta, znajdujący się w ścisłym centrum współczesnej Warszawy, jest krzyczącym znakiem, materialną i kulturalną wyrwą w środku miasta. Znak ten dla wielu Warszawian pozostaje wyparty lub zapomniany. Rozpadające się żydowskie kamienice ustępują miejsca biurowcom warszawskiego „city”, ginące ślady dawnej Warszawy znikają wraz z rozwojem nowoczesnej metropolii. Koncerty z cyklu WarszeMuzik są gestem pamięci, ale także lokalnym świętem kamienicy, podczas którego mieszkańcy mogą nawiązać lub umocnić wzajemne relacje. Odbiorcy koncertów mieszkający w nielicznych ostańcach getta, a także w ich sąsiedztwie, mogą odczytać swoją codzienną przestrzeń jako znak i określić siebie w tej przestrzeni.

W programie koncertów znajdują się zapomniane utwory kompozytorów polskich pochodzenia żydowskiego, tworzących w okresie 20-lecia międzywojennego i związanych z Warszawą: Władysława Szpilmana, Mieczysława Wajnberga, Aleksandra Tansmana, Tadeusza Kasserna, Romana Palestra i in.

Kuratorami cyklu są flecistka Ania Karpowicz i pianista Marek Bracha, którzy wezmą również udział w koncertach. Wystąpi także Hashtag Ensemble.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: stronę wydarzenia na FB.

Czytaj więcej: Warszawa | WarszeMuzik 2018

Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki

Warszawiacy1 sierpnia 2018 roku o godz. 20:00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się akcja muzyczna z udziałem orkiestry i Chóru Warszawiaków organizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Akcja muzyczna pt. „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” to inicjatywa nie tylko Muzeum Powstania Warszawskiego, ale i samych mieszkańców Warszawy, którzy co roku chętnie gromadzą się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, by wspólnie śpiewać powstańcze pieśni. Wydarzenie umożliwia wszystkim chętnym aktywne uczczenie pamięci Powstańców Warszawskich. Akcja odbędzie się już po raz dwunasty. Śmiało można powiedzieć, że koncert stał się warszawską tradycją, tworzy przestrzeń integracji pokoleń oraz zaspakaja zainteresowania miłośników muzyki z tamtych lat i historii stolicy.

Teksty piosenek, takich jak bojowe Warszawskie dzieci skomponowane przez Andrzeja Panufnika, sympatyczna Sanitariuszka Małgorzatka z muzyką Jana Markowskiego, brata Andrzeja Markowskiego, wyśpiewywane będą przez tysiące zgromadzonych, Chór Warszawiaków i orkiestrę pod batutą Jana Stokłosy. W roli solistów wystąpią Paulina Grochowska, Maciej Pawlak i Jakub Wocial.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Dla tych, którzy nie mogą dotrzeć na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, Telewizja Polska będzie transmitować koncert. W relacji na żywo będzie dostępny w całej Polsce na antenie TVP1.

Więcej: https://www.1944.pl

Zabrze | VI Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego Poziom 320 – urodziny Mistrza!

Poziom320Monumentalne kompozycje, przepiękna sceneria i aż pięć różnorodnych koncertów – w tym jeden na jazzowo. To wszystko już pomiędzy 15 a 22 września 2018 roku w ramach urodzinowej edycji VI Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320.

Tegoroczna edycja Festiwalu jest wyjątkowa, ponieważ w tym roku obchodzimy 85. urodziny kompozytora, którego imienia festiwal został zainaugurowany w roku 2013.

Atom String Quartet w kopalni, czyli „Penderecki na jazzowo”, podziemne jam session, Esseńscy Filharmonicy pod batutą Friedricha Haidera z Mozartem, Czajkowskim i Pendereckim. Koncerty w spektakularnych przestrzeniach niecki Sztolni Królowa Luiza, w Domu Muzyki i Tańca oraz Filharmonii Krakowskiej. Niemiecka kameralistyka z najwyższej półki 320 metrów pod ziemią w Kopalni Guido, a na wielki finał – Chór Filharmonii Narodowej pod batutą samego Maestro Krzysztofa Pendereckiego w repertuarze z nagrodzonej Grammy Award antologii Penderecki Conducts Penderecki. Iwona Hossa, Anna Lubańska, Adam Zdunikowski oraz Sinfonietta Cracovia pod batutą dyrektora Festiwalu Jurka Dybała. Wśród imprez towarzyszących – spektakl Opery Śląskiej Król Ubu Pendereckiego.

„Już dziś można zarezerwować czas na nastrojowe wieczory z muzyką 19 września w Domu Muzyki i Tańca, a także w niecce Sztolni Królowa Luiza pod gwiazdami 22 września oraz koncerty 320 metrów pod ziemią w Kopalni Guido 15 i 17 września – na poważnie i na jazzowo” – zaprasza Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, spiritus movens idei Festiwalu.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji na www.penderecki320.com 

Warszawa | 18. Letnie Wieczory Muzyczne "Dziekanka"

18. DziekankaUniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina zaprasza na 18. edycję Letnich Wieczorów Muzycznych – "Dziekanka 2018". Koncerty odbywają się w lipcu i sierpniu w każdą środę o godz. 18:00.

Podczas muzycznych wieczorów usłyszymy studentów, absolwentów, pedagogów oraz gości UMFC.  Koncerty odbywają się w każdą środę lipca (4, 11, 18, 25) i sierpnia (1, 8, 15, 22, 29) w Domu Studenta „DZIEKANKA”, ul. Krakowskie Przedmieście 56/60, na dziedzińcu lub w sali koncertowej (w razie niepogody).

Dyrektorem artystycznym tej edycji jest Rektor UMFC, prof. dr hab. Klaudiusz Baran. Koncerty, jak co roku, poprowadzi Andrzej Krusiewicz. Wstęp wolny!

Patronat medialny nad sezonem koncertowym UMFC 2017/2018 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stronie UMFC: http://www.chopin.edu.pl

Warszawa | 4. Wieczory Chopinowskie na Okólniku

4. Wieczory

W kolejne wtorki lipca i sierpnia 2018 Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina po raz czwarty zaprasza na cykl koncertów "Wieczory Chopinowskie na Okólniku" pod honorowym patronatem JM Rektora UMFC, prof. dra hab. Klaudiusza Barana.

Tegoroczny festiwal skupiony jest na muzyce polskiej „W kręgu Fryderyka Chopina”. W każdym tygodniu usłyszymy muzyków jednej z dziewięciu uczelni muzycznych w Polsce. W programie, poza kompozycjami Chopina, znajdą się utwory Szymanowskiego, Niewiadomskiego, Nowowiejskiego, Paderewskiego, Tansmana, Moniuszki, Ogińskiego, Kani, Zarębskiego, Friedmana i Zawadzkiego.

Koncerty odbywają się w lipcu (3, 10, 17, 24, 31) i sierpniu (7, 14, 21, 28) w każdy wtorek o godz. 18:00. Dyrektorem artystycznym jest Rektor UMFC, prof. dr hab. Klaudiusz Baran. Koncerty poprowadzi Piotr Wojciechowski. Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa. Wstęp wolny!

Patronat medialny nad sezonem koncertowym UMFC 2017/2018 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stronie UMFC: http://www.chopin.edu.pl/

Warszawa | Najmłodsi zaśpiewają dla Małego Powstańca

Maly PowstaniecPo raz szósty 1 sierpnia 2018 roku o godz. 10.00 pod kolumną Zygmunta rozbrzmiewać będą powstańcze piosenki w wykonaniu pięciuset dzieci uczestniczących w miejskiej akcji „Lato w Mieście”. Najmłodsi zaśpiewają dla uczczenia bohaterów Powstania Warszawskiego.

Tegoroczna edycja projektu jest szczególna, gdyż obok rocznicy Powstania Warszawskiego wpisuje się również w obchody 100-lecia Niepodległości Polski. „Młodzi uczestnicy programu „Lato w Mieście” to generacja wchodząca w przyszłość, od niej będzie wkrótce zależało co z naszą wolnością stanie się w następnych dekadach. Lekcje z przeszłości służą mądrości w przyszłości” – mówi Mirosław Sielatycki, Zastępca Dyrektora Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, organizującego doroczną „Piosenkę dla Małego Powstańca”.

– Chcemy przypomnieć przede wszystkim najmłodszych – 13- i 14-latków z „Zawiszaków” – w których dzieciństwo brutalnie wtargnęła wojna. […] Pomagali Powstańcom roznosząc pocztę, gazety, a także bardzo ofiarnie opiekując się rannymi w szpitalach” - dodaje Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE, współorganizującej uroczystości.

W trakcie spotkania dzieci wysłuchają wspomnień uczestniczki Powstania Warszawskiego p. Zofii Czekalskiej, sanitariuszki ze Zgrupowania Chrobry II. Następnie pomiędzy Zamkiem Królewskim a kościołem św. Anny ustawią się w wielką liczbą „100”. Później, ze śpiewem na ustach, uczestnicy przejdą pod Pomnik Małego Powstańca, gdzie zapalą znicze i złożą kwiaty. Wykonają m. in. piosenkę Warszawskie dzieci, skomponowaną przez Andrzeja Panufnika, i Marsz Mokotowa z muzyką Jana Krzysztofa Markowskiego.

 

Zakopane | Prawykonanie nowego utworu Marcela Chyrzyńskiego

4129 lipca 2018 roku o godz. 20.00 w Kościele pw. Św. Krzyża w Zakopanym, podczas finałowego koncertu 41. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego, odbędzie się prawykonanie najnowszego utworu Marcela Chyrzyńskiego: Ukiyo-e No. 4 na klarnet, waltornię, fortepian i orkiestrę smyczkową.

Utwór zaprezentują Trio Śląskie i Orkiestra Śląskich Kameralistów pod batutą Roberta Kabary. Kompozytor tak pisze o swoim dziele:

Ukiyo-e No. 4 na klarnet, waltornię, fortepian i orkiestrę smyczkową wchodzi w skład zaplanowanego przeze mnie cyklu utworów zatytułowanych „Ukiyo-e”. To czwarta z kolei kompozycja zainspirowana japońskimi drzeworytami ukiyo-e, czyli „obrazami przemijającego świata”. Drzeworyty te były kwintesencją klimatu życia codziennego i kulturalnego Japonii okresu Edo (XVII-XIX w.). W cyklu tym, od strony emocjonalnej, nawiązuję do estetyki japońskiej, w której szczególne znaczenie ma przemijalność, nietrwałość, ulotność chwili. Przebrzmiewa w tym buddyjskie podejście do natury – „piękno kwiatów jest nam drogie‚ bo wiemy‚ że jesienią już ich nie będzie”.

W tygodniu poprzedzającym prawykonanie Ukiyo-e No.4, 24 lipca o godz. 18.00, odbędzie się w ramach „posiadów góralskich” w Galerii u Wnuka spotkanie z kompozytorem. Marcel Chyrzyński opowie o swoim najnowszym utworze. PWM będzie prowadzić transmisję live tego spotkania na swoim profilu facebookowym.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.szymanowski.zakopane.pl/

Warszawa | XI Letni Festiwal Nowego Miasta

Festiwal Nowego MiastaXI Letni Festiwal Nowego Miasta rozpocznie się 20 lipca i potrwa do 5 sierpnia 2018, obejmując szereg koncertów kameralnych w kościołach zlokalizowanych na warszawskim Nowym Mieście. W ramach finału prawykonany zostanie utwór Clay Tablets II Edwarda Sielickiego.

Festiwal rozpocznie koncert w wykonaniu Sonorus Quartet, w skład którego wchodzą grający na instrumentach historycznych muzycy MACV Warszawskiej Opery KameralnejW programie znajdą się kompozycje Radziwiłła, ElsneraMoniuszki. Kolejny piątkowy wieczór (27 lipca) to recital znakomitej sopranistki Anny Mikołajczyk i pianisty Roberta Morawskiego, którzy wykonają pieśni Chopina i Moniuszki. Kameralne piątki zakończy charyzmatyczny akordeonista Maciej Frąckiewicz (3 lipca), w którego interpretacji usłyszymy kompozycje Przybylskiego, Majkusiaka, Pendereckiego, Lutosławskiego, Tabakiernika i Tuchowskiego.

Dwie kolejne niedziele (22 i 29 lipca) wypełni muzyka Chopina, Karłowicza, Stolpe i Maliszewskiego, a wystąpią: Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego wraz z pianistą Pawłem Kowalskim oraz Zespół Kameralistów Camerata Vistula z wiolonczelistką Anną Wróbel w roli solistki.

Na zakończenie XI Letniego Festiwalu Nowego Miasta Jerzy Maksymiuk poprowadzi orkiestrę Warsaw Camerata, a na instrumentach perkusyjncyh zagra Leszek Lorent. 5 sierpnia w Kościele Stygmatów św. Franciszka muzycy dokonają światowego prawykonania utworu Clay Tablets II Edwarda Sielickiego, który powstał w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie" Instytutu Muzyki i Tańca. Ponadto usłyszymy kompozycje Lutosławskiego, Paderewskiego i Maksymiuka.

Festiwal współfinansowany przez m.st. Warszawę. Organizator: Fundacja "Nowa Orkiestra Kameralna". Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny!

ZOBACZ: Stronę Festiwalu na FB