Polmic - FB

aktualności

„Sinfonia Varsovia Kameralnie” – nowy cykl koncertów na Nowy Rok

SV3 stycznia 2018 roku o godz. 19:00 w praskiej siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia rozpocznie się nowy cykl koncertowy „Sinfonia Varsovia Kameralnie”. Podczas pierwszego z siedmiu planowanych wydarzeń wystąpi Kwintet Smyczkowy Sinfonia Varsovia złożony z koncertmistrzów i liderów orkiestry. Zabrzmi muzyka Krzysztofa Pendereckiego oraz dwóch kompozytorów młodego pokolenia Jana Stokłosy i Andrzeja Kwiecińskiego.

Quintetto per archi dyrektora artystycznego Sinfonii Varsovii jest autorskim opracowaniem jednego z najbardziej osobistych dzieł Pendereckiego, III Kwartetu smyczkowego Kartki z niezapisanego dziennika. Usłyszeć w nim można melodie bliskie Pendereckiemu, jak huculska kołomyjka, którą w domu grywał ojciec kompozytora, a także nawiązania do własnych dzieł, które w nowym otoczeniu dźwiękowym zyskują wyjątkowy, autorefleksyjny charakter.

Kwintet Smyczkowy Sinfonia Varsovia doceniany jest nie tylko przez publiczność i krytyków, ale również przez kompozytorów. Jan Stokłosa napisał swój utwór The Elements specjalnie z myślą o tym właśnie zespole. Jak pisze sam twórca, tematem utworu są cztery żywioły. Narratorem jest żywioł powietrza, który prowadzi słuchaczy w muzyczną podróż przez ziemię, wodę i ogień.

Umbrae to oficjalne opus nr 1 laureata Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w Helsinkach (2014) Andrzeja Kwiecińskiego. Choć kompozytor od napisania tego dzieła przeszedł wyraźną ewolucję artystyczną, to jak sam mówi, Umbrae jest jego pierwszym utworem, w którym niczego nie chciałby zmienić. Kwieciński prezentuje tu bardzo indywidualne spojrzenie na spektralizm połączony z fascynacją obrazami Jacksona Pollocka. Całość tworzy niezwykle ekspresyjny krajobraz dźwiękowy, który mimo, że jest całkowicie abstrakcyjny, to dzięki znakomicie rozplanowanej formie przykuwa uwagę słuchaczy od pierwszego do ostatniego dźwięku.

W kolejnych koncertach cyklu organizatorzy zaprezentują bardzo szerokie spojrzenie na polską muzykę kameralną skomponowaną po 1918 roku. Wśród wykonawców znajdą się utwory na różne zespoły, od duetu skrzypiec i fortepianu, przez trio stroikowe i kwartet smyczkowy, po kwintet dęty.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe daty i programy wszystkich koncertów dostępne są na stronie www.sinfoniavarsovia.org 

Boże Narodzenie 2017

bn

Aukso plays Koncert Noworoczny

a1 stycznia 2018 o godz. 19:00 Koncert Noworoczny odbędzie się w Mediatece (Tychy).

W Wiedniu w Nowy Rok tańczy się walca, a w Tychach – co dobrze świadczy o temperamencie mieszkańców miasta – tango. Światowej sławy skrzypek Krzysztof Jakowicz z towarzyszeniem formacji Tango Attack (Grzegorz Bożewicz – bandoneon, Piotr Malicki – gitara, Hadrian Filip Tabęcki – fortepian, aranżacje) oraz oczywiście AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia, przypomni wspaniały zestaw polskich tang, które może pokryły się już szlachetną patyną, ale których kurz się nie ima.

Podczas koncertu świątecznego artyści wykonają m.in. Całuję twoją dłoń, Madame Ralpha Erwina, Umówiłem się z nią na dziewiątą Henryka Warsa, W małym kinie Władysława Szpilmana, Złociste chryzantemy Zbigniewa Maciejowskiego i To ostatnia niedziela Jerzego Petersburskiego. Jak się bawić – to z klasą. I jak witać Nowy Rok, to najlepiej ze świadomością tego, co już było.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

Gala Sylwestrowa w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

t31 grudnia 2017 roku o godz. 20:00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej będzie miała miejsce Gala Sylwestrowa.

Wspomnienia, podsumowania, plany, noworoczne postanowienia… A gdyby tak na chwilę zawiesić wszystkie refleksje i oderwać się od przyziemności? Zacząć Nowy Rok z wysokiego C? Tylko z wielkimi przebojami operowymi w mistrzowskich wykonaniach. Usłyszymy gwiazdy polskich i zagranicznych scen operowych, m. in. Mariusza Godlewskiego, Monikę Ledzion, Edytę Piasecką, Arnolda Rutkowskiego, Rafała Siwka, Ewę Tracz, Sławomira Naborczyka (Akademia Operowa), oraz chór i orkiestrę Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pod dyrekcją Grzegorza Nowaka. Wystąpią także artyści Polskiego Baletu Narodowego. Gospodarzem wieczoru będzie Wiesław Ochman.

Artyści zaprezentują najpiękniejsze fragmenty z polskich oper, takich jak Król Roger Karola Szymanowskiego, Goplana Władysława Żeleńskiego, Eros i Psyche Ludomira Różyckiego, Legenda Bałtyku Feliksa Nowowiejskiego, Maria Romana Statkowskiego, Halka, Straszny dwór, Hrabina i Flis Stanisława Moniuszki, a także polkę Leokadia i Polonez koncertowy A-dur jego autorstwa.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://teatrwielki.pl

Koncert Sylwestrowy w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

k31 grudnia 2017 roku na Koncert Sylwestrowy zaprasza Polska Filharmonia Bałtycka.

Taniec, film. Co je łączy? Oczywiście znakomita muzyka. Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza wszystkich, którzy chcą przywitać Nowy Rok w rytmie doskonale znanych melodii. Marzenia o wielkiej miłości z pewnością ułatwi nam Walc Wojciecha Kilara z filmu Trędowata, a przy Pas de Deux Ludwiga Minkusa z baletu Don Kichot przypomnimy sobie, że warto marzyć i że nie ma na to lepszej okazji niż ostatni dzień roku. Ale to nie wszystko. Znakomici soliści baletu Eduard Bablidze (solista Narodowego Teatru Opery i Baletu w Gruzji, Teatru Wielkiego w Poznaniu i Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku), Ana Kipshidze (solistka Polskiego Baletu Narodowego), Stella Walasik (solistka Teatru Wielkiego w Poznaniu) i Maksim Woitiul (pierwszy solista Polskiego Baletu Narodowego) zaprezentują fragmenty z baletów Piotra Czajkowskiego, Arama Chaczaturiana i Leo Delibesa. Rok 2018 powitamy raźnym krokiem, tańcząc w rytm Poloneza Wojciecha Kilara z filmu Pan Tadeusz.

Utwory wykona Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją George'a Tchitchinadzego – jednego z najbardziej lubianych artystów Gruzji, który błyskawicznie zdobył uznanie publiczności i krytyków ze względu na imponujące muzyczne umiejętności, smak i wyobraźnię, charyzmę, a jednocześnie ciepło i wrażliwość w kontaktach z publicznością i z muzykami. George Tchitchinadze współpracował z kilkoma polskimi orkiestrami, takimi jak Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia czy Orkiestra Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Obecnie prowadzi klasę dyrygentury i stoi na czele Wydziału Operowego w Państwowym Konserwatorium w Tbilisi.

Po zakończeniu Koncertu, około godz. 23.00 w odświętnym foyer Polskiej Filharmonii Bałtyckiej rozpocznie się Bal Sylwestrowy połączony z kolacją. Informacje dodatkowe – na stronie PFB.

Koncerty sylwestrowe w Filharmonii Krakowskiej

w30 i 31 grudnia 2017 roku Filharmonia Krakowska zaprasza na koncerty sylwestrowe.

W Nowy Rok najlepiej wejść z muzyką – nie tylko łagodzi ona obyczaje, uprzyjemnia życie, ale i kieruje nas, jak mawiał Ludwig van Beethoven – ku większemu (i lepszemu) pięknu. Podczas koncertów zabrzmią utwory specjalnie dobrane na tę nadzwyczajną okazję. W szampański nastrój wprowadzi nas muzyka polskich kompozytorów. Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją światowej sławy maestro Antoniego Wita wykona fragmenty muzyki baletowej z opery Hrabina, Mazur z opery Straszny dwór i Polkę Leokadia Stanisława Moniuszki oraz Polonez Wojciecha Kilara z filmu Pan Tadeusz.

Tradycyjne Koncerty Sylwestrowe i Noworoczne to znakomita okazja do przedstawienia utworów, które mają niewielki „ciężar gatunkowy”. W Polsce królują utwory wiedeńskich Straussów, zwykle walce, polki. Ich wdzięk doceniany jest w Krakowie, mimo tego, że to sławne miasto znajdowało się przez długie lata pod boleśnie tu przyjmowanym austriackim panowaniem. Tego wieczoru zabrzmią Odgłosy wiosny op. 410, Nad pięknym modrym Dunajem op. 314 oraz Polska. Grzmoty i błyskawice Johannesa Straussa jr., a także Uwertura Chłop i poeta austriackiego kompozytora Franza von Suppé, bez których to ani w Krakowie, ani w Wiedniu, ani w żadnym innym zakątku świata Nowy Rok nie będzie uznany za otwarty.

Krakowska publiczność usłyszy także Walc z baletu Jezioro łabędzie Piotra Czajkowskiego i Walc Złoto i srebro op. 79 Franza Lehára. A bisy? To ostatnia w Starym Roku (lub w Nowym Roku pierwsza) niespodzianka…

Więcej – na stronie: http://filharmonia.krakow.pl

„Metropolia jest Okey”: koncert Chóru Mieszczan Gdańskich

m30 grudnia 2017 roku o godz. 18.00 w Nadbałtyckim Centrum Kultury w ramach Festiwalu „Metropolia jest Okey” odbędzie się świąteczny koncert Chóru Mieszczan Gdańskich.

Chór Mieszczan Gdańskich to mieszany chór kameralny, który już od 15 z górą lat intensywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Gdańska, dając koncerty wielokrotnie w ciągu każdego sezonu artystycznego. Chór z powodzeniem występuje także na prestiżowych konkursach muzyki chóralnej i zdobywa na nich laury. Ostatnie ważniejsze osiągnięcia Chóru Mieszczan Gdańskich to: I miejsce w VIII Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej 2014 r. w Kielnie, Brązowe Pasmo festiwalu Music Everywhere! w 2014 r., a także Brązowy Dyplom na VI Gdańskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym na Politechnice Gdańskiej w 2017r.

Chór Mieszczan Gdańskich to zespół, który zazwyczaj wykonuje utwory z okresu baroku czyli „złotego wieku” w muzyce Gdańska, czy też szlagiery muzyki chóralnej. Tym razem jednak zaprezentuje on pieśni współczesnych uznanych kompozytorów gdańskich: Marka Czerniewicza, Eugeniusza Głowskiego, jak również najnowsze kompozycje Kamila Cieślika: Dyptyk Gdański i Z wiatrem. W drugiej części koncertu zabrzmią nietypowe, ale jakże piękne kolędy ukraińskie w opracowaniu Romualda Twardowskiego, a wśród nich: Nowa radost stała, czy Radujtiesia wsie ludije, a także popularny Szczedryk.

Wstęp na koncert jest wolny.

Więcej o Festiwalu – na stronie: http://www.nck.org.pl

Finał XIV Festiwalu Pieśni w Warszawie

fp29 grudnia 2017 roku koncertem w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zakończy się XIV Festiwal Pieśni organizowany przez Filharmonię im. R. Traugutta.

Jak zawsze Festiwal składa się z dwóch części: polskiej i europejskiej. W ramach XIV Festiwalu Pieśni Kompozytorów Polskich można było wysłuchać trzech monograficznych koncertów poświęconych twórczości pieśniarskiej Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego i Mieczysława Karłowicza.

Na zakończenie Festiwalu 29 grudnia 2017 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpi znakomita sopranistka Olga Pasiecznik. W swoim dorobku fonograficznym ma ponad 50 płyt CD i DVD, które nagrała m.in. dla firm Dabringhaus und Grimm, Harmonia Mundi, Naxos i Opus 111. W repertuarze ma liczne role operowe oraz inne utwory, w tym dzieła polskich kompozytorów, których interpretacje przyniosły jej wielkie uznanie krytyki i publiczności. Odnosiła sukcesy, śpiewając w słynnych salach koncertowych i na wielu prestiżowych scenach operowych. Została wyróżniona w Polsce Paszportem tygodnika „Polityka” (1997), nagrodami polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk za najlepsze nagrania solowe w 1997 i 2004 roku (Pieśni kurpiowskie Szymanowskiego i Chantefleurs et Chantefables Lutosławskiego), nagrodą Orfeusz festiwalu „Warszawska Jesień” (1999). W 2012 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Artystka wykona z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Michała Klauzy dwa cykle pieśni: wspomniany Chantefleurs et chantefables Witolda Lutosławskiego i Iluminacje op.18 Benjamina Brittena.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na stronie Filharmonii im. Romualda Traugutta www.fit.waw.pl 

Gala Sylwestrowa w weneckim stylu

fd29 grudnia 2017 roku o godz. 19:00 w Sali Koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej im. Stefana Strahla odbędzie się Gala Sylwestrowa w weneckim stylu.

Wyrafinowane stroje, maski, gondolierzy, unikalna atmosfera, niepowtarzalny nastrój i wspaniała włoska muzyka – to wszystko kojarzy się z Wenecją i to wszystko odnajdziecie Państwo w dwuczęściowej Gali Sylwestrowej w stylu weneckim. Na niezwykłą ucztę muzyczną zapraszają gwiazdy polskich scen operowych i operetkowych, gwarantując dobrą zabawę, chwile prawdziwych uniesień i wzruszeń oraz wysoki poziom doznań artystycznych.

Podczas koncertu zabrzmią utwory Giuseppe Verdiego, Giacomo Pucciniego, Gioacchino Rossiniego, Ruggiero Leoncavalla, Henry’ego Manciniego, Luigi Denzy, Andrea Bixia, Colombino Arony, Enrico Toselliego, Eduardo di Capuy, Francesco Sartoriego, ale także Johanna Straussa, Emmericha Kálmána, Ernesto De Curtisa, Teodoro Cottrau’a, Jacquesa Offenbacha, Roberta Stolza, Helmuta Lottiego. Ponadto zostaną zaprezentowane kompozycje polskich autorów: Walc Caton z operetki Casanova Ludomira Różyckiego, Signorina Bronisława Kapera, Casanova Zdzisława Gozdawy i Wacława Stępienia.

W roli solistów wystąpią: Małgorzata Długosz (sopran), Magdalena Idzik (mezzosopran), Piotr Rafałko i Ryszard Wróblewski (tenory). Towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Jerzego Koska – profesora Akademii Muzycznej im. J. I. Paderewskiego w Poznaniu, który od września 2017 roku pełni funkcję pierwszego gościnnego dyrygenta w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Poprowadzi koncert Anna Barańska-Wróblewska.

Szczegółowy program i bilety – na stronie Filharmonii.