Polmic - FB

news

EMOTIVO w Moskwie

eW dniach 12–19 września 2017 roku warszawski zespół wokalny EMOTIVO odbędzie podróż artystyczną do Moskwy w związku z zaproszeniem na festiwal „Chor Expo”.

EMOTIVO pod kierunkiem artystycznym Iriny Bogdanovich wystąpi ponadto kilkakrotnie w różnych ważnych miejscach kulturalnych Moskwy (Dom Pomocy Społecznej – Noginsk, Biblioteka im. Turgieniewa, Muzeum Historyczne, Moskiewski Uniwersytet Pedagogiczny - MPGU) z bogatym i różnorodnym programem muzycznym a cappella – od muzyki sakralnej różnych epok (Victoria, Pękiel, Lotti, Perosi), poprzez świecką muzykę rozrywkową od renesansu po XX wiek, obejmującą również muzykę żydowską, po prawykonania współczesnej muzyki kompozytorów polskich: Anny Marii Huszczy (utwór Silence napisany w 2017 roku specjalnie z myślą o EMOTIVO) i Piotra Stawarskiego (utwór O Florens Rosa z 2013 roku).

Po powrocie EMOTIVO do Polski odbędzie się druga część projektu – na warszawskim Grochowie zespół wystąpi w ramach artystycznej współpracy z Chórem „Grochów”.

Podróż artystyczna EMOTIVO została objęta patronatem Polskiego Centrum Informacji Muzycznej i jest możliwa dzięki dofinansowaniu z programu Otwarty Konkurs Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia realizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem „F jak Wszyscy”.

55. Bydgoski Festiwal Muzyczny „Kontrasty. Polska i sąsiedzi”

bW dniach 11 września – 6 października 2017 roku odbędzie się 55. Bydgoski Festiwal Muzyczny „Kontrasty. Polska i sąsiedzi”.

Bydgoskie Festiwale Muzyczne zostały zainicjowane w maju 1963 roku, początkowo jako festiwale dawnej muzyki polskiej. Były odpowiedzią na rosnące zainteresowanie dziejami i kulturą rodzimą w związku ze zbliżającym się milenium państwa polskiego. Z biegiem lat do programów festiwalowych wprowadzone zostały dzieła kompozytorów współczesnych, a szczególnie te, które pisane były na zamówienie bydgoskiego Festiwalu m.in. Twardowskiego, Pendereckiego, Kilara, Góreckiego. Od 1992 roku Festiwale zmodyfikowały swoją formułę, odbywały się pod hasłem „Integracja Europy w muzyce”, a od 2016 roku pod hasłem „Kontrasty”.

Tegoroczny 55. Bydgoski Festiwal Muzyczny „Kontrasty. Polska i sąsiedzi” ma być preludium do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, kiedy skupimy się na kulturze polskiej i jej wkładzie w kulturę Starego Kontynentu. Koncerty wrześniowego Festiwalu prezentować będą dziedzictwo kulturowe i artystów z Polski i krajów naszych geograficznych sąsiadów oraz sąsiadów wewnętrznych – Żydów i Romów. Eksponowane będą te elementy kultury krajów ościennych, które w sposób naturalny przeniknęły do naszej narodowej twórczości, jak i te diametralnie nas różniące. Wśród zaproszonych artystów są: słynny nowojorski kantor Joseph Malovany, wielka polska śpiewaczka Aleksandra Kurzak, soliści Denis Neustroev, Irina Mikhailova, Muza Rubackyte, Dmytro Hubjak, znakomity czeski zespół muzyki dawnej Schola Gregoriana Pragensis pod dyrekcją Davida Ebena oraz wspaniała Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna z Wilna pod dyrekcją Modestasa Pitrenasa. W interpretacji artystów usłyszymy m. in. dzieła Romualda Twardowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Andrzeja Panufnika.

Szczegółowy program – na stronie: http://www.filharmonia.bydgoszcz.pl

XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych „Mózg Festival”

mW dniach 23 września – 11 listopada w Bydgoszczy i 28 listopada – 2 grudnia 2017 roku w Warszawie odbędzie się XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych „Mózg Festival”.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych „Mózg Festival” jest spotkaniem artystów tworzących i poruszających się we wszystkich rejonach muzyki współczesnej, sztuki performance, audio i wideo instalacji, w których muzyka odgrywa istotną rolę. Do udziału w wydarzeniu zapraszani są artyści z całego świata, gdyż jednym z założeń festiwalu jest jego wielokulturowość oraz prezentacje sprzyjające poznawaniu i rozumieniu wieloaspektowości kultur. Festiwal prezentuje muzykę improwizowaną i eksperymentalną, najnowsze techniki wykonawcze oraz połączenia interdyscyplinarne w kontekście i poszanowaniu tradycji. Do udziału w festiwalu zapraszane są wybitne indywidualności świata sztuki oraz młodzi artyści, których dotychczasowe działania noszą znamiona wyjątkowych.

Wszystkie działania artystyczne traktowane są jako środek, który prowadzić ma do głębszego poznania otaczającej nas rzeczywistości i przemian zachodzących na świecie. Hasło tegorocznej edycji to „Come down to Earth” (Zejdźmy na Ziemię). Program Festiwalu obejmuje instalacje, lekcje, projekcje filmowe, Wieczory Muzyki Improwizowanej z udziałem muzyków lokalnych i gości festiwalu, warsztaty i koncert Dziecięcej Orkiestry Improwizującej pod kierownictwem Jerzego Rogiewicza oraz koncerty poszczególnych zespołów. Wystąpi m. in. Ensemble Tuning, który tworzą wyjątkowi muzycy: flecista i kompozytor Tomasz Pawlicki – koncertmistrz Opery Nova w Bydgoszczy, Kuba Ziołek – laureat Paszportu Polityki 2016, lider kilku zespołów z pogranicza muzyki eksperymentalnej, elektronicznej i improwizowanej oraz lider projektu, perkusista i kompozytor Rafał Gorzycki, zaliczany do grona najważniejszych artystów współczesnego jazzu oraz kameralistyki w Polsce i Europie. Założeniem tego tria jest praca nad brzmieniem i jego transformowaniem.

Podczas warszawskiej części festiwalu zaprezentują się tacy artyści, jak Dominik Strycharski, Roomet Jakapi, Aleksandra Klimczak, Krzysztof Magura, Radosław Włodkowski, Marina Cyrino, Merje Kägu, La Tene, Bagg*fish, Vasco Trilla, Aurey Chen, Jan Emil Młynarski, Mazzoll & Arhythmic Perfection oraz Emptyset i inni.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program Festiwalu dostępny jest na stronie: http://www.festiwal.mozg.pl 

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Koncert inauguracyjny sezonu artystycznego 2017/2018

si16 września 2017 roku o godz. 19:00 Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus zaprasza na Koncert inauguracyjny rozpoczynający sezon artystyczny 2017/2018, który będzie miał miejsce w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

W nowy sezon, pełen bardzo atrakcyjnych propozycji repertuarowych, Sinfonia Iuventus wkroczy 16 września w Filharmonii Narodowej pod batutą swego Dyrektora artystycznego – Mirosław Jacek Błaszczyk poprowadzi wykonanie dwóch arcydzieł ukazujących dwa różne oblicza koncertu. Monumentalny i nowatorski Koncert skrzypcowy D-dur op. 77 (1878) Johannesa Brahmsa to wyraz przyjaźni kompozytora i wielkiego skrzypka jego epoki, Josepha Joachima; tworząc go, intensywnie korzystał z konsultacji wirtuoza. W Warszawie wykonawcą partii solowej będzie Jakub Jakowicz, należący do najbardziej prominentnych wiolinistów polskich swojego pokolenia.

Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego swą nazwą niejako „polemizuje” z założeniami gatunku sugerującymi konfrontowanie solisty i orkiestry. To raczej nawiązanie do dawnej formy „koncertu zespołowego”, w którym jednakową, quasi-solistyczną wirtuozerią popisywali się wszyscy muzycy orkiestry. Zamówiony przez Witolda Rowickiego w 1950 roku, został ukończony po czterech latach. Kompozytorem miotały wątpliwości i rozterki – utwór „na motywach ludowych” miał się wpisywać w preferowany w ponurych czasach socrealizmu nurt folklorystyczny, ale trywialność oraz polityczny kontekst tego nurtu były Lutosławskiemu skrajnie obce. Stworzył więc dzieło niezależne od tych postulatów, rozwijające raczej najlepsze idee artystycznej sublimacji folkloru. Żywiołowe, barwne, perfekcyjne w swej konstrukcji dzieło zyskało trwałe uznanie publiczności i dyrygentów.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronie: http://sinfoniaiuventus.pl

Electro | Impro night

e16 września 2017 roku o godz. 22:30 Koło Młodych Związku Kompozytorów Polskich zaprasza na koncert „Electro | Impro night”, który odbędzie się w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Electro | impro night to koncert elektroakustyczny z sześcioma nowymi projektami kompozytorów młodego pokolenia. Głównym założeniem wydarzenia jest wykorzystanie w utworach o różnych koncepcjach elementu improwizacji. Wydarzenie odbędzie się w ramach imprez towarzyszących 60. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

Podczas koncertu odbędzie się prawykonanie kompozycji autorstwa Moniki Szpyrki, Żanety Rydzewskiej, Piotra Bednarczyka, Pawła Malinowskiego, Izabeli Smelczyńskiej i Mateusza Śmigasiewicza, a także Andrzeja Karałowa i Jurka Przezdzieckiego, które powstały w 2017 roku. Kompozytorzy łączą w swoich utworach organiczne brzmienie instrumentów z warstwą elektroniczną, przetworzeniami w czasie rzeczywistym (live electronics) oraz brzmieniami syntezatorowymi. W programie znalazły się także kompozycje, w których warstwa dźwiękowa została poszerzona o warstwę wizualną (wizualizacje, instalacje) autorstwa Kingi Bartniak.

Wstęp na koncert jest wolny.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

Read more: Electro | Impro night

Aleksandra Garbal: Musica Sacra

g23 września 2017 roku o godz. 19.00 w kościele p. w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku odbędzie się koncert kompozytorski Aleksandry Garbal.

Współorganizatorzy: Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku, Burmistrz Toszka oraz Związek Kompozytorów Polskich zapraszają na koncert kompozytorski Aleksandry Garbal pt. „Caritas Christi urget nos” zorganizowany z okazji Triduum związanego z rekoronacją XVII-wiecznego Obrazu Matki Bożej Toszeckiej. Koncert odbędzie się pod Honorowym Patronatem J.E. Biskupa Gliwickiego Jana Wieczorka oraz J.M. Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Antoniego Dębińskiego.

W programie koncertu znajdzie się siedem prawykonań kompozycji solowych na organy i fortepian, a także wokalno-instrumentalnych autorstwa Aleksandry Garbal do tekstów poetów z różnych epok od średniowiecza po wiek XXI, w językach łacińskim, włoskim, polskim i niemieckim. Utwory wykonają Lilianna Zalesińska (mezzosopran), Piotr Szymanowicz i Aleksandra Garbal (fortepian), Agnieszka Hyla i Waldemar Krawiec (organy), Adam Kędzia i Wojciech Wojdyła (dzwony orkiestrowe i kotły) oraz cztery chóry: Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej w Gliwicach pod dyrekcją prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody, Gliwicki Zespół Chorałowy pod dyrekcją Ks. Adama Kozaka, Chór Tryl pod dyrekcją Marii Garbal oraz Chór dziecięcy uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I-go stopnia w Strzelcach Opolskich pod dyrekcją kompozytorki.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

XVIII Warszawski Festiwal Organowy „Organy Śródmieścia”

oW dniach 3 września – 22 października 2017 roku odbędzie się XVIII Warszawski Festiwal Organowy „Organy Śródmieścia”.

Festiwal powstał w 2000 roku z inicjatywy warszawskiego organisty Przemysława Kapituły i odbywa się corocznie w kolejne niedziele września i października w różnych kościołach znajdujących się na terenie warszawskiej Dzielnicy Śródmieście i wyposażonych w koncertowe organy. W ciągu ostatnich stuleci wzniesiono w warszawskich świątyniach kilkadziesiąt różnego typu organów piszczałkowych. W Śródmieściu Warszawy są przeróżne instrumenty, które bardzo często nadają się doskonale do działalności koncertowej. Wystarczy wymienić organy zaliczane do „ekstraklasy koncertowej” w Archikatedrze św. Jana, lub instrument zabytkowy w Katedrze Polowej, czy instrument stojący nie na chórze organowym, ale w nawie głównej kościoła św. Marcina. Niemalże każda świątynia posiada organy zwracające na siebie uwagę. Wiele zabytkowych śródmiejskich instrumentów jest doskonale wyremontowanych, budowane są też nowe organy. Warszawski Festiwal Organowy „Organy Śródmieścia” ma za zadanie ożywiać i prezentować różne organy Śródmieścia oraz ukazywać w sposób w pełni profesjonalny, całe śródmiejskie „bogactwo organowe” jako ważny element Kultury Śródmieścia i Warszawy.

W kolejne niedziele września i października w śródmiejskich kościołach odbędzie się szereg recitali organowych w wykonaniu organistów z Polski i Włoch. Program każdego recitalu dopasowany jest do specyfiki konkretnego instrumentu. W wykonaniu artystów zabrzmią między innymi dzieła Karola Szymanowksiego, Feliksa Nowowiejskiego i Mieczysława Surzyńskiego. Koncerty poprzedzi komentarz z informacją, dotyczącą historii i budowy organów.

Szczegółowy program – na stronie: www.kapitula.org 

Młoda Polska Filharmonia zaprasza do Orkiestry młodzież ze szkół muzycznych całej Polski

mpfMłoda Polska Filharmonia, jedna z pierwszych prywatnych orkiestr w Polsce, 30 września i 1 października 2017 roku organizuje przesłuchania do tegorocznej edycji programu edukacyjno-stypendialnego, oferując najbardziej uzdolnionej młodzieży ze średnich i wyższych szkół muzycznych udział w warsztatach mistrzowskich, projektach muzycznych i trasach koncertowych oraz stypendia finansowe.

Młoda Polska Filharmonia zaprasza z całej Polski na przesłuchania uczniów szkół muzycznych II stopnia oraz studentów I roku studiów licencjackich akademii muzycznych w roku szkolnym/akademickim 2017/2018. Młoda Polska Filharmonia, na czele której stoi Adam Klocek, dyrektor artystyczny Filharmonii Kaliskiej oraz Filharmonii Częstochowskiej i zdobywca Nagrody Grammy w 2014 roku za płytę Night in Calisia, poszukuje kandydatów do orkiestry w następujących klasach instrumentów: skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, flet, obój, klarnet, fagot, waltornia i trąbka.

Zgłoszenia są przyjmowane do 21 września 2017.

Komisja w składzie: prof. Włodzimierz Promiński, prof. Piotr Reichert, Krzysztof Specjał, Piotr Lis oraz Adam Klocek – dyrektor artystyczny orkiestry, dokona oceny i wyboru laureatów na podstawie 10-minutowego repertuaru solowego oraz wybranego fragmentu orkiestrowego.

Laureaci przesłuchań wezmą udział w okresie 2-15 listopada 2017 roku w zgrupowaniu warsztatowym oraz w trasie koncertowej obejmującej najbardziej prestiżowe audytoria w Polsce. Otrzymają także stypendia finansowe.

Wszystkie niezbędne informacje, formularze i nuty z repertuarem do przesłuchań znajdują się na stronie Młodej Polskiej Filharmonii pod adresem: www.mpf.zwierciadlo.pl 

Polska i jej historia w ramach cyklu „Co mi w duszy gra?”

c16 września 2017 roku o godz. 19.30 w Bazylice oo. Franciszkanów w Katowicach odbędzie się koncert „Polska i jej historia” w ramach cyklu „Co mi w duszy gra?”.

„Co mi w duszy gra?” to cykl koncertów, poświęconych prezentacji twórczości Feliksa Nowowiejskiego, których program został skonstruowany w oparciu o odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule projektu. Koncerty „odpowiedzi” odnoszą się do źródeł inspiracji kompozytora. Podczas koncertu 16 września, który nosi tytuł „Polska i jej historia”, poza utworami Feliksa Nowowiejskiego usłyszymy wybrane Psalmy Mikołaja Gomółki.

Utwory wykona Poznański Chór Kameralny – obecnie jeden z najlepszych polskich chórów szczycący się wieloma sukcesami artystycznymi, m.in. Grand Prix uznanych konkursów chóralnych, zdobyciem nagrody L’Orphée d'Or 2015, przyznanej przez Académie du Disque Lyrique w Paryżu czy nominacji do nagrody "Fryderyk" 2015 za dwupłytowy album z muzyką Pasquale Anfossiego. Łączy w sobie najlepsze tradycje polskiej chóralistyki oraz pełne pasji, otwarte podejście do sztuki. Zespół powstał w 2005 roku z inicjatywy Bartosza Michałowskiego, wówczas asystenta prof. Stefana Stuligrosza, dzisiaj dyrektora Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie. Współwykonawcami wrześniowego koncertu w panewnickiej Bazylice o.o. Franciszkanów będą znakomici młodzi artyści. Baryton Radosław Góra rozwija swoje wokalne umiejętności pod kierunkiem dr. hab. Jarosława Bręka w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Jakub Pankowiak jest już koncertującym organistą i absolwentem poznańskiej uczelni oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie kształcił się pod kierunkiem prof. dr hab. Magdaleny Czajki. Artyści zaprezentują również utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, Andrzeja Koszewskiego, Marka Raczyńskiego, Michaela McGlynna i Maurice’a Duruflé’a.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.silesia.art.pl