Polmic - FB

news

40. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2017

b40. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2017 rozpocznie się koncertem inauguracyjnym 30 czerwca i potrwa do 1 września. Koncerty odbywają się w każdy piątek o 20.15 w gdańskiej Bazylice Mariackiej.

Organizowane koncerty są niepowtarzalną okazją aby odwiedzić ten ważny ośrodek kulturalny, duchowy i historyczny, będący wizytówką Miasta Gdańska, a przy okazji usłyszeć niezwykłe brzmienie znajdujących się tam organów. Instrument ten jest dziełem firmy braci Hillebrand z Hanoweru, a ich prospekt wraz z grającymi piszczałkami pochodzi z kościoła św. Jana, z organów Mertena Friesena 1627 roku. Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2017 może poszczycić się już długą, czterdziestoletnią tradycją, wpisując się tym samym już na stałe w życie muzyczne Gdańska. W latach 1978-2016 na Festiwalu zaprezentowało się ponad 280 wykonawców i zespołów z Polski i zagranicy. Podczas 11 koncertów wystąpią artyści z USA, Szwajcarii, Francji, Szwecji i Polski, którzy wykonają zróżnicowany repertuar organowy i chóralny obejmujący dzieła wszystkich epok, zaprezentują szeroką paletę stylów od dawnych dzieł mistrzów muzyki organowej poprzez najbardziej znane kompozycje klasyków po muzykę współczesną, również tą inspirowaną folklorem, a nawet jazzową.

W programie koncertu inaugurującego Festiwal znalazły się również dzieła polskich kompozytorów. W wykonaniu Chóru Kameralnego 441 Hz pod dyrekcją Anny Wilczewskiej i Marka Rogalskiego zabrzmią Improwizacja autorstwa tego organisty oraz IV część Suity Kaszubskiej Anny Rocławskiej-Musiałczyk. 15 sierpnia odbędzie się koncert specjalny z okazji Święta Odpustowego Wniebowzięcia NMP.

Szczegóły festiwalu dostępne są na stronie: http://bazylikamariacka.gdansk.pl/ 

60. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

oJubileuszowy 60. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie potrwa od 30 czerwca do 25 sierpnia 2017 roku.

Gdańsk to miasto o bogatej tradycji organowej. Muzyka od wieków rozbrzmiewała w zabytkowej Katedrze Oliwskiej, umożliwiając melomanom obcowanie z muzyką wykonywaną na królewskim instrumencie, jakim niewątpliwie są organy, przybliżając im również historię tej świątyni, bogactwo jej architektury, rzeźby i malarstwa. Ideą Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie, która przyświeca organizatorowi festiwalu, jest podtrzymywanie tej wielowiekowej gdańskiej tradycji organowej. Koncerty organowe mają zachęcić wielopokoleniowe rodziny do obcowania, również w okresie wakacyjnym, z kulturą wysoką.

W Festiwalu wezmą udział organiści z całego świata: Naji Hakim, Klemens Schnorr, Bernhard Gfrerer, Etienne Walhain, Jean-Christophe Geiser, Wolfgang Seifen, Jennifer Pascual, Juan Paradell Solé, Martin U. Sander, František Vaníček, Johannes Skudlik. Polska sztuka organowa w jubileuszowych koncertach będzie reprezentowana przez Andrzeja Chorosińskiego, Józefa Serafina i dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Romana Peruckiego. Podczas recitali 11 i 28 lipca zabrzmi muzyka polskich kompozytorów współczesnych: Feliksa Nowowiejskiego, Mariana Sawy i Mieczysława Surzyńskiego. 22 sierpnia Roman Perucki oraz fleciści Łukasz Długosz i Agata Kielar-Długosz zaprezentują dwie premiery światowe nigdzie niegranych jeszcze utworów na flet i organy autorstwa Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil i Stanisława Bromboszcza.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

Muzyka w Altanie. Goście Polskiego Chóru Kameralnego

mJuż po raz 21 początek lata zbiega się w Gdańsku z początkiem cyklu koncertów „Muzyka w Altanie. Goście Polskiego Chóru Kameralnego". Również w 2017 roku co sobotę o godzinie 12:00 koncerty będą odbywać się w Altanie Parku Oliwskiego w dniach 24 czerwca–12 sierpnia.

W samo południe, zaraz po tym, jak wybrzmią dzwony majestatycznej Katedry Oliwskiej, rozpoczyna się koncert. Dziesiątki słuchaczy w różnym wieku na ławeczkach, trawnikach i parkowych ścieżkach szukają miejsca, by jak najlepiej widzieć i słyszeć muzyków. Artyści sami przyznają, że występy w Altanie to wyjątkowe przeżycie: niezwykła atmosfera, nastrojowe otoczenie urokliwego parku i wspaniała widownia.

W tym roku przewędrujemy przez cały szereg różnych stylów i epok, głównie dzięki artystom związanym z gdańską Akademią Muzyczną. Na początku muzykę m.in. Astora Piazolli i Johannesa Brahmsa zaprezentuje trio L'Inverno. W dalszej części można będzie usłyszeć dwa niezwykle ciekawe programy Pieśni bez słów Beniamina Baczewskiego w wykonaniu zespołu Fractus Sextet oraz Szymanowski RE:composed. Piesni kurpiowskie (Joanna Orzeł – aranżacje, sopran, Julia Ziętek – skrzypce, Małgorzata Kęsicka – obój, Anna Śmiszek-Wesołowska – wiolonczela). Coś dla siebie znajdą również miłośnicy jazzu i muzyki rozrywkowej na koncercie Izabeli Krasuckiej z zespołem, zaś miłośnikom instrumentów dętych na pewno przypadnie do gustu program przygotowany przez Dariusza i Natalię Egielmanów. W programie znajdzie się także miejsce dla występu kwartetu smyczkowego Belle Quartet oraz duetu skrzypcowo-fortepianowego sióstr Ewy i Agnieszki Jarosz. Cykl zwieńczy koncert chóralny a cappela w wykonaniu gospodarza, Polskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją maestro Jana Łukaszewskiego. W programie m.in Oliwski Potok Edwarda Pałłasza do słów Kazimierza Nowosielskiego oraz utwory zespołu The Beatles.

Wstęp wolny.

Szczegółowy program – na stronie: www.polskichorkameralny.pl

XVII Festiwal Ogrody Muzyczne

fW dniach 1–26 lipca 2017 roku na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Festiwal Ogrody Muzyczne – wydarzenie o 17-letniej tradycji.

Od 10 lat gościem honorowym festiwalu jest kraj, który dokładnie 1 lipca przejmuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. W tym roku jest nim Estonia, która również od kwietnia br. świętuje już 100-lecie uzyskania niepodległości. Koncerty i wydarzenia festiwalowe odbywać się będą pod honorowym patronatem Ambasady Republiki Estonii, jak i oficjalnego programu obchodów #Estonia100. W Festiwalu wezmą udział znakomici estońscy wykonawcy: Estonian Piano Orchestra (czyli ośmioro pianistów przy czterech fortepianach), chór Vox Clamantis (zdobywcy nagrody Grammy 2013) i Sven Grünberg (guru estońskiej elektroniki i rocka progresywnego).

Ważną częścią Festiwalu będzie „Pojedynek Gigantów”, czyli prezentacja premier operowych Metropolitan Opera i baletowych Teatru Bolszoj ostatnich miesięcy. Ciekawą propozycją festiwalową będą również wtorkowe pokazy czteroodcinkowego serialu „Historia Muzyki”. Znani i lubiani będą także gośćmi specjalnymi wybranych wieczorów, m. in.: Stanisław Janicki (13 lipca), Jolanta i Włodek Pawlikowie (7 lipca), czy Anna Nehrebecka (17 lipca).

Osobną propozycją, która jest skierowana do najmłodszych spędzających „lato w mieście”, są dedykowane im Dziecięce Ogrody Muzyczne.

Na festiwalu nie zbraknie polskich wykonawców. W finale festiwalu, zatytułowanym „Paganini Tour”, wystąpią skrzypek Marcin Patyra i zespół Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza. Muzycy zaprezentują m. in. Koncert na orkiestrę Grażyny Bacewicz.

Więcej szczegółów, w tym dokładny program festiwalu na: www.ogrodymuzyczne.pl 

Obudź się! nocą na Dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego

o24 czerwca 2017 roku o godz. 21.45 odbędzie się Koncert Chóru VRC pod dyrekcją Joanny Malugi w ramach projektu „Ogród Miejski Jazdów Usportowiony”. Repertuar koncertu eksploruje formę i tematykę kołysanki i pieśni wieczornej: melomani usłyszą utwory w tych gatunkach autorstwa polskich kompozytorów współczesnych.

Koncert Obudź się! poświęcony jest momentowi zasypiania, w którym człowiek znajduje się na granicy między dniem a nocą, jasnością a ciemnością, bezpiecznym a niepewnym, znanym a niewiadomym. Momentowi, o którym często marzy się w chwilach zmęczenia.

Utwory dawne (Tallis, Wacław z Szamotuł) kreślą kontekst inspiracji, w którym osadzone są utwory współczesnych polskich kompozytorów, Adama Sławińskiego, Miłosza Bembinowa, Andrzeja Karałowa, Joanny Malugi i Michała Dzieciątko, a także twórców spoza Polski (Whitacre, Esenvalds, Tavener, Lauridsen). Warstwę muzyczną koncertu rozwijać będą improwizacje multiperkusyjne Leszka Lorenta, poszerzając spektrum doświadczeń dźwiękowych o barwy istotne dla momentu zasypiania – szmery, szelesty, odgłosy nieznanego pochodzenia, ostre zaskakujące brzmienia wyrywające ze snu. Koncert planowany jest na godzinę późnowieczorną, a jego refleksyjny i niepokojący nastrój wzmocni niezwykła przestrzeń Ogrodu Miejskiego Jazdów i dziedziniec Zamku Ujazdowskiego, a także wizualizacje autorstwa Jakuba Stępień Hakobo. Projekt jest dofinansowany ze środków Miasta stołecznego Warszawy.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

XVIII Festiwal i kurs muzyczny „Chopin–Górecki. Źródła i Inspiracje”

cUniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie zaprasza do wzięcia udziału w XVIII edycji Festiwalu „Chopin–Górecki. Źródła i Inspiracje”. Koncerty odbędą się w dniach 5–14 lipca 2017 roku.

Program wydarzenia obejmuje indywidualne lekcje ze znanymi artystami o międzynarodowej sławie, wykłady, wycieczki po Polsce (m.in. zwiedzanie dworku Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli) oraz koncerty. Atmosfera Festiwalu i możliwość czerpania inspiracji z samego źródła bogatego dziedzictwa najwybitniejszych polskich kompozytorów od Chopina do Góreckiego, pozwoli uczestnikom doświadczyć niezwykłych i niezapomnianych emocji i wzruszeń.

Muzyka wybitnych polskich twórców zabrzmi w wykonaniu takich znanych zespołów, jak sekstet wokalny proMODERN i Szymanowski Quartet. Podczas koncertu finałowego 14 lipca o godz. 19.30 w Sali Koncertowej UMFC swoje umiejętności wykonawcze zaprezentują uczestnicy kursów.

Program przedsięwzięcia dostępny jest na stronie: www.chg.chopin.edu.pl

Premiera utworu „Regina Poloniae” Marka Raczyńskiego

r24 czerwca 2017 roku o godz. 18.00 w Bazylice Św. Jana Chrzciciela w Szczecinie odbędzie się prawykonanie kompozycji Regina Poloniae Marka Raczyńskiego.

Regina Poloniae to sześcioczęściowa kantata przeznaczona na sopran, mezzosopran, chór mieszany i organy. Kompozytor wykorzystał w niej fragmenty Ślubów Jasnogórskich napisanych przez kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Litanii Loretańskiej. W ten sposób stworzył pomost pomiędzy dwoma istotnymi wydarzeniami z historii Polski – Ślubami Króla Jana Kazimierza złożonymi w 1656 roku w podziękowaniu za uratowanie Królestwa Polskiego i Jasnogórskimi Ślubami Narodu z 1956 roku.

Prawykonanie utworu odbędzie się podczas koncertu z okazji 100. rocznicy objawień Matki Bożej Fatimskiej i 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. W koncercie wezmą udział: Joanna Tylkowska-Dróżdż (sopran), Beata Dutka (mezzosopran), Joanna Marciniak (organy) i Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch.

XVI Sądecki Festiwal Muzyki Organowej „L’Arte Organica”

k XVI Sądecki Festiwal Muzyki Organowej „L’Arte Organica” w Nowym Sączu potrwa od 21 czerwca do 28 lipca 2017 roku.

W koncertach Sądeckiego Festiwalu Organowego „L’Arte Organica” występują wirtuozi organów – muzycy z Polski i zagranicy. W tym roku wśród zaproszonych gości są Petra Veenswijk (Holandia), Fanxiu Shen (Chiny) i Florian Pagitsch (Austria). Na podkreślenie zasługuje różnorodność stylistyczna muzyki prezentowanej na Festiwalu. Obok kompozycji wielkich klasyków – Johanna Sebastiana Bacha i Dietricha Buxtehudego – można usłyszeć muzykę organową, rzadko prezentowaną w Polsce.

Polska muzyka organowa zaprezentowana zostanie przez Piotra Rojka, który wystąpi 20 lipca o godz. 19.15 w Bazylice św. Małgorzaty. Rojek ukończył studia we wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii w klasie kompozycji prof. Zygmunta Herembeszty i prof. dr. hab. Krystiana Kiełba. Pracuje na stanowisku profesora w macierzystej uczelni. Kieruje Katedrą Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej. Artysta koncertował m.in. w Czechach, Finlandii, na Łotwie, w Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwecji, Ukrainie, Wielkiej Brytanii oraz na Wyspach Ålandzkich. Prowadzi także kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. Ma w dorobku kilkanaście płyt. Podczas jego koncertu, zatytułowanego „Wielkie formy”, odbędzie się premiera utworu Rojka Fantasia chromatica.

Szczegółowy program Festiwalu znajduje się na stronie: www.mcksokol.pl

Polsko-włoska Gala Operowa na zakończenie sezonu artystycznego 2016/2017

g23 czerwca 2017 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej będzie miała miejsce Polsko-włoska Gala Operowa – ostatni koncert w sezonie artystycznym 2016/2017, podczas którego zabrzmią m. in. utwory Feliksa Nowowiejskiego.

Ojczyzną opery są Włochy. Nie dziwi więc, że wszyscy kompozytorzy, którzy uprawiali tę formę, spoglądali w stronę Półwyspu Apenińskiego. Nawet twórca opery narodowej Stanisław Moniuszko nie uniknął włoskich wzorów. Słychać to zwłaszcza w Hrabinie, pełnej popisowych arii. Aria Ewy Perche belii z tej opery zabrzmi w Filharmonii Łódzkiej podczas Gali Finałowej sezonu 2016/2017. Tego wieczoru nie zabraknie też fragmentów z innych dzieł kompozytora: Flisa i Strasznego dworu (słynna aria z kurantem). Moniuszko czerpał między innymi ze wzorów swego poprzednika, Karola Kurpińskiego; wiele jego dzieł zachowało się tylko we fragmentach, do nich należy też Czaromysł, usłyszymy ariettę Wandalii z tej opery. Polskie motywy wprowadzał do swoich oper także Feliks Nowowiejski; z jego twórczości wybrano Legendę Bałtyku. Włoskie wpływy zdradza mało znana twórczość Józefa Michała Poniatowskiego, który swój głos tenorowy wykształcił właśnie w tym kraju. Jego opera Pierre de Médicis, z której zabrzmią dwa wyjątki, na premierę w Polsce musiała czekać aż 150 lat.

Utwory wykonają Chór dziecięcy OSM I st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi, Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej; w roli solistów wystąpią: Katarzyna Dondalska (sopran), Pavlo Tolstoy (tenor) i Piotr Nowacki (bas). Galowy wieczór poprowadzi Włoch, zakochany w muzyce polskiej Massimiliano Caldi. Spotkanie przedkoncertowe (godz. 18.15) poprowadzi Piotr Matwiejczuk.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie: http://filharmonia.lodz.pl