Polmic - FB

aktualności

22. Audio Art w Krakowie

Audio Art 201422. edycja Festiwalu Audio Art rozpocznie się w piątek, 14 listopada 2014 roku. Przed nami dziesięć dni i ponad trzydzieści wydarzeń z udziałem artystów z całego świata. Szykuje się prawdziwa uczta dla fanów muzyki poszukującej, sztuki dźwiękowej, czy sztuki nowych mediów.

Koncerty, instalacje, performance'y audio-wizualne, wykłady i warsztaty odbywać się będą w tym roku w krakowskiej Akademii Muzycznej, Galerii Bunkier Sztuki, Instytucie Goethego i Akademii Sztuk Pięknych. Festiwal potrwa do 23 listopada.

Audio Art jest eksperymentalną i postmodernistyczną sztuką przełomu wieków. Audio Art to integracja sztuk wizualnych z dźwiękowymi. Audio Art występuje w formie koncertów, performance i instalacji. Audio Art tworzy nową koncepcję źródła dźwięku: obiektu i instrumentu muzycznego w określonej przestrzeni i czasie. Audio Art jest sztuką personalną: kompozytor, konstruktor i wykonawca unifikują cały proces tworzenia i wykonania dzieła. Audio Art używa prostej i zaawansowanej technologii. Festiwal Audio Art prezentuje artystów z całego świata oraz ich premierowe projekty. W ramach festiwalu odbywają się także prezentacje spoza nurtu Audio Art.

Wydarzenia festiwalu Audio Art są transmitowane na żywo przez internet.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Artystyczne Muzyka Centrum we współpracy z Akademią Muzyczną w Krakowie i Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.

ZOBACZ: program Festiwalu

Gdańska Jesień Pianistyczna

Gdańska Jesień PianistycznaW dniach od 14 do 21 listopada 2014 roku Polska Filharmonia Bałtycka będzie gospodarzem największego obecnie festiwalu pianistycznego na Pomorzu – Gdańskiej Jesieni Pianistycznej. To już IX edycja tego wydarzenia. W jej programie nie zabraknie recitali fortepianowych Leszka Możdżera i Bogdana Czapiewskiego. Niekwestionowanymi gwiazdami festiwalu będą także pianiści z Japonii, Ukrainy, Słowacji, Czech oraz Rosji.

Podczas Inauguracji Gdańskiej Jesieni Pianistycznej Orkiestra Symfoniczna PFB zagra pod batutą Maestro Jacka Kaspszyka, Dyrektora Artystycznego Filharmonii Narodowej. Jako solistka wystąpi Yu Kosuge, wybitna japońska pianistka, która naukę na Uniwersytecie Artystycznym w Tokio rozpoczęła w wieku czterech lat! Zadebiutowała w wieku lat dziewięciu występem z Tokyo New City Orchestra.

W kolejnych dniach podczas recitali trójmiejskiej publiczności zaprezentują się także inni wspaniali muzycy. 16 listopada wystąpi Anna Fedorova, młoda artystka ukraińska z ogromnym talentem pianistycznym, która swoimi występami podbiła serca publiczności w Amsterdamie, Meksyku i Buenos Aires. Przedstawiać nie trzeba zapewne cieszącego się niesłabnącą popularnością wśród melomanów Leszka Możdżera, którego występ przypada na trzeci dzień Gdańskiej Jesieni Pianistycznej – 17 listopada.

Czytaj więcej: Gdańska Jesień Pianistyczna

II Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

II Katowickie Dni Henryka Mikołaja GóreckiegoMelomani z największymi emocjami czekają na pierwsze polskie wykonanie IV Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego, któremu światową sławę przyniosła Trzecia Symfonia pieśni żałosnych. Filharmonicy śląscy przedstawią Czwartą w Łodzi i Katowicach w lutym 2015 roku, wcześniej, w dniach 12 listopada – 6 grudnia 2014 roku zapraszając na II Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego.

Ich ramy czasowe wyznaczają daty śmierci (12 listopada) i urodzin (6 grudnia) najwybitniejszego śląskiego kompozytora. Pomiędzy nimi zaplanowano 6 koncertów, w których wystąpią wszystkie trzy filharmoniczne zespoły artystyczne. Włączono do programu Dni niektóre ze stałych cykli koncertowych, jak Filharmonia w starej Bibliotece, ale także nowe Filharmoniczne wieczory organowe czy projekt unijny ONE® – an Orchestra Network for Europe. Dyrektorowi Mirosławowi Jackowi Błaszczykowi udało się dla niektórych z nich pozyskać zagranicznych muzyków. Wystąpią RTV Slovenia Symphony Orchestra, partner filharmoników w projekcie ONE®. Organowy recital da Johannes Götz, organista poza Niemcami znany także w: Szwajcarii, Holandii, Belgii, Francji, Polsce, Włoszech, Hiszpanii, Anglii, Rumunii i Rosji. Koncertująca w kraju i Europie, japońska pianistka Rina Sudo wystąpi z filharmonikami śląskimi pod batutą urodzonego w Chinach Singapurczyka Jamesa P. Liu. Z polskich gwiazd warto zwrócić uwagę na występ znakomitego śląskiego klawesynisty Marka Toporowskiego w Koncercie op. 40 - dzieła Henryka Mikołaja Góreckiego, znanego także z interpretacji fortepianowych. Gościem specjalnym Dni będzie 19 listopada Jadwiga Górecka. W programie, który pokaże rozmaite konteksty dorobku Patrona filharmoników, zaplanowano też jedno prawykonanie - kompozycji Jana Wincentego Hawela – Inspiracje liryczne na głos żeński, orkiestrę smyczkową, fortepian i perkusję do wierszy C. K. Norwida (6 grudnia).

ZOBACZ: program Dni

Jubileuszowy Festiwal Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana

Festiwal Tansman 2014 10. Międzynarodowy Festiwal Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi odbędzie się w dniach od 14 do 23 listopada 2014 roku. Jubileuszową edycję zainauguruje w Teatrze Wielkim w Łodzi polska premiera najnowszego dzieła Jordi Savalla - Wojny i pokoju, fresku muzycznego przygotowanego przez legendarnego dyrygenta i gambistę, który poprowadzi trzy zespoły: La Capella Reial de Catalunya, Hespèrion XXI, Le Concert des Nations oraz solistów.

Wojna i Pokój to spektakl, w którym pojawiają się muzyczne i literackie odwołania do historii Europy i relacji Wschód-Zachód. Dzieło nawiązuje do największych tragedii cywilizacji europejskiej, czyli rozwiązywania sporów kulturowych, religijnych i terytorialnych za pomocą konfliktów zbrojnych. Program koncertu wypełnią utwory muzyków i poetów anonimów z kręgu Europy Wschodniej, Imperium Osmańskiego i Armenii oraz utwory takich twórców, jak: S. Scheidt, L. de Vega, J. Jenkins, J. Rosenmuller, J. Cabanillesb i G. F. Haendel.

W programie pozostałych dni Festiwalu Tansman 2014 znajdą się także koncerty, projekcje filmów i wystawy. 15 listopada organizatorzy zapraszają na recital znakomitego węgierskiego pianisty Jozesfa Baloga oraz otwarcie nowej, interaktywnej i multimedialnej wystawy stałej Aleksander Tansman - warsztat kompozytora w Muzeum Miasta Łodzi. 16 listopada odbędzie się koncert z cyklu „Renessaince Pop & Barock Music - pieśni, fantazje, tańce epoki renesansu i baroku” w wykonaniu najwybitniejszych artystów wykonujących współcześnie muzykę dawną na świecie - grupy Laberintos Ingeniosos. Na 18 listopada zaplanowano promocję książki Wojciecha Wendlanda W 89 lat dookoła świata. Aleksander Tansman u źródeł kultury i tożsamości - nominowanej do nagrody w konkursie "Książka Historyczna Roku" oraz pokaz filmu pt. Aleksandra Tansmana tournée dookoła świata - w Poleskim Ośrodku Sztuki. W dniach 21 i 22 listopada w Kinie Szkoły Filmowej pokazane zostaną premierowo dwa filmy z muzyką Tansmana, który jako jeden z pierwszych polskich artystów w 1945 roku dostał nominację do Nagrody Akademii Filmowej - Oscara - za muzykę oryginalną do Paris Underground w reż. Gregory Ratoffa (projekcja z oryginalnych taśm 35 mm). Podczas finałowej Gali operowej Tansmania 2014 odbędzie się polska premiera muzyki scenicznej Aleksandra Tansmana - opery Słowik z ogrodów Boboli (L'Usignolo di Boboli) i muzyki baletowej Sextuor. Wystąpią zespoły: Chór Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Radiowa oraz soliści: Małgorzata Olejniczak-Worobiej, Gernot Heinrich (Austria), Steven Scheschareg (USA). Dyryguje Łukasz Borowicz.

Szczegółowy program Festiwalu – na stronie: www.tansman.lodz.pl

Drugi AŻ Festiwal w Łodzi

2. AŻ Festiwal w ŁodziW piątek, 7 listopada 2014 roku Akademia Muzyczna w Łodzi zainauguruje drugą edycję AŻ Festiwalu, której program obejmuje 16 koncertów z udziałem gości z Polski i zagranicy oraz studentów i pedagogów uczelni. Wszystkie festiwalowe wydarzenia odbędą się w dniach 7 – 29 listopada w Sali Koncertowej Akademii (ul. Żubardzka 2a).

Pierwsza edycja AŻ Festiwalu została zorganizowana jesienią ubiegłego roku na otwarcie nowego budynku łódzkiej Akademii. – Ubiegłoroczny sukces festiwalu całkowicie zmienił jego status – wyjaśnia rektor Akademii Muzycznej prof. dr hab. Cezary Sanecki. – Na naszych oczach jednorazowe przedsięwzięcie, związane z otwarciem Sali Koncertowej, przerodziło się w imprezę cykliczną z coraz większym apetytem na przyszłość.

W czasie tegorocznego festiwalu na scenie Sali Koncertowej pojawi się wielu znakomitych artystów. Podczas inauguracji 7 listopada wystąpi jako solista Piotr Pławner – jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków młodego pokolenia. Orkiestrę Symfoniczną Akademii poprowadzi Nicolás Pasquet – profesor dyrygentury w Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze. W programie wieczoru zaplanowano wykonanie: Koncertu skrzypcowego A-dur op. 8 Mieczysława Karłowicza, Uwertury „Die Geschöpfe des Prometheus” op. 43 Ludwiga van Beethovena oraz IV Symfonii f-moll op. 36 Piotra Czajkowskiego.
W następnych tygodniach Akademia gościć będzie światowej sławy barytona Siergieja Leiferkusa z recitalem pieśni Rachmaninowa (17 listopada) oraz francuskiego kompozytora i perkusistę Emmanuela Séjourné w monograficznym koncercie pt. Księga Kamieni i blask instrumentów perkusyjnych (24 listopada). Na finał festiwalu zabrzmi muzyka współczesna łódzkich kompozytorów pod dyrekcją Jerzego Swobody z solistami: wiolonczelistą Dominikiem Połońskim i klarnecistą Robertem Stefańskim (29 listopada).

Czytaj więcej: Drugi AŻ Festiwal w Łodzi

Nominacje do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej

Wrocławska Nagroda MuzycznaZnamy twórców nominowanych do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej. Laureatów poznamy 24 listopada 2014 roku w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu.

Wrocławską Nagrodę Muzyczną przyznają m.in. wrocławscy dziennikarze i krytycy , a otrzymują ją artyści, którzy w szczególny sposób zasłużyli się w minionym sezonie. Laur przyznawany jest w dwóch kategoriach – muzyka poważna i rozrywkowa. Zwycięzca w każdej z kategorii otrzymuje 10 tysięcy złotych i pamiątkowy dyplom.

Za sezon 2013/14 w kategorii muzyka poważna nominowani zostali: Ewa Michnik - dyrektor Opery Wrocławskiej - za zainicjowanie cyklu „Gwiazdy Metropolitan Opera na scenie Opery Wrocławskiej”, Tomasz Dobrzański – za Festiwal „Forum Musicum” 2014 (Musica pro tabula – muzyka i rozkosze stołu) – festiwal odznaczający się kreatywnością, atrakcyjnością oraz odkrywczością repertuarową i wysokim poziomem artystycznym oraz Agnieszka Franków-Żelazny – za stworzenie i prowadzenie „Chóru melomana” (w Filharmonii).

W kategorii muzyka rozrywkowa kapituła nominowała: Piotra Dziubka – za obfity i wyjątkowo udany sezon artystyczny, Kaman – za premierę po latach płyty Białe murzynostwo oraz SKALPEL – za konsekwencję artystyczną i udany powrót na scenę muzyczną.

Kilka lat temu Ewa Michnik i Agnieszka Franków-Żelazny zdobyły już Nagrodę Muzyczną, a oprócz nich, w poprzednich edycjach nagrodzeni zostali m.in.: Magdalena Kulig i Magdalena Blum za płytę Elegie, Wioletta Chodowicz, kompozytor Rafał Augustyn, Jan Stanienda i Tomasz Kwieciński – realizatorzy Wieczorów w Arsenale, Me Myself & I oraz Indigo Tree, Piotr Turkiewicz – dyrektor artystyczny Jazztopadu. W trakcie gali we Wrocławskim Teatrze Współczesnym (24 listopada o godz. 19) zostanie też wręczona Wrocławska Nagroda Teatralna.

Nabór do "Zamówień kompozytorskich 2015-2016" MKiDN

IMiTMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uruchomiło 4. edycję Programu Kolekcje – priorytet Zamówienia kompozytorskie 2015-2016 w dniu 20 października 2014 roku. Operatorem programu jest Instytut Muzyki i Tańca.

Celem priorytetu jest wspieranie współczesnej twórczości muzycznej poprzez zamawianie nowych dzieł oraz stworzenie dogodnych warunków dla ich stałej obecności w przestrzeni publicznej. W dotychczasowych trzech edycjach programu zamówionych zostało prawie 300 kompozycji.

Wnioski do priorytetu Zamówienia kompozytorskie mogą składać państwowe i samorządowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe, uczelnie artystyczne, publiczne i niepubliczne szkoły artystyczne oraz podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Budżet priorytetu na lata 2015-2016 wynosi 2 000 000 zł. Składanie wniosków do priorytetu odbywa się za pośrednictwem Elektronicznego Biura Obsługi Interesanta EBOI. Nabór wniosków potrwa do 30 listopada 2014 roku.

Czytaj więcej: Nabór do "Zamówień kompozytorskich 2015-2016" MKiDN

„Szkoła mistrzów tradycji” i „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” - edycje 2015

Instytut Muzyki i TańcaUruchomione zostały kolejne edycje programów Instytutu Muzyki i Tańca, adresowane do artystów i instytucji związanych z muzyką tradycyjną – „Szkoła mistrzów tradycji” i „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”.

Program „Szkoła mistrzów tradycji” nawiązuje do rozpowszechnionej w wielu krajach idei podtrzymywania lokalnych tradycji muzycznych, technik wykonawczych oraz unikalnych sposobów myślenia muzycznego i komunikacji. Celem programu jest upowszechnienie, podczas specjalnie organizowanych warsztatów, tradycyjnych technik gry na instrumentach oraz śpiewu i tańca. W ramach programu IMiT dofinansowuje honoraria artystów prowadzących warsztaty oraz część kosztów organizacyjnych związanych z ich realizacją.

Program „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” ma na celu naukę i upowszechnianie praktycznych umiejętności budowy polskich instrumentów ludowych oraz wiedzy o ich roli w kulturze Polski metodą bezpośredniego przekazu mistrz-uczeń. Możliwe są dwie formy zgłoszenia udziału i uczestnictwa w programie - poprzez warsztaty organizowane instytucjonalnie lub poprzez indywidualne kursy nauki budowy instrumentów ludowych. W ramach programu IMiT dofinansowuje honorarium mistrza-artysty ludowego prowadzącego warsztaty i część kosztów organizacyjnych warsztatów lub honorarium mistrza prowadzącego warsztaty indywidualne i honorarium artysty-ucznia za wykonanie projektu zbudowanego podczas warsztatów instrumentu.

Nabór wniosków do obu programów upływa 30 listopada 2014 roku.

Szczegółowe informacje oraz regulaminy programów znajdują się na stronie internetowej www.imit.org.pl w zakładce programy.

Ruszył II etap konkursu z wielokulturowością w tle

Wielokulturowość nie działa. Artyści przeciw przemocyRozpoczęło się głosowanie internautów w konkursie muzycznym i wideo-art w ramach projektu "Wielokulturowość nie działa?". Trwają także przygotowania do prezentacji instalacji Maurycego Gomulickiego i wielkiego finału, czyli koncertów w Krakowie i Trondheim.

Na internetowej stronie trwa już głosowanie na finalistów w obu konkursach. To drugi etap trwającego od kilku miesięcy wydarzenia. Zadaniem startujących młodych ludzi było skomponowanie w pierwszym etapie oryginalnego utworu muzycznego i zobrazowanie – za pomocą technik wideo-art – kwestii wielokulturowości. Internauci głosować mogą na prace wyłonione w wyniku decyzji Jury. Formularz i zasady, a przede wszystkim konkursowe prace, dostępne są pod adresem www.wielokulturowosc.org

Wśród atrakcji towarzyszących głosowaniu jest między innymi płyta A Tribute to Krzysztof Penderecki. To unikalne DVD jest zapisem finałowego koncertu Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego, zorganizowanego z okazji jubileuszu 80. urodzin wybitnego polskiego kompozytora. W koncercie wzięli udział m.in. Anne-Sophie Mutter, Maestro Valery Gergiev, Charles Dutoit, i Krzysztof Urbański. Głosujący w konkursach mogą zdobyć płytę z autografem samego kompozytora. Dodatkową niespodzianką są zaproszenia na wybrane koncerty Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Krakowie i w Warszawie w 2015 roku.

Wielokulturowość wyjdzie także poza wirtualne przestrzenie. W Krakowie zostaną ustawione instalacje autorstwa Maurycego Gomulickiego. Muchomory jako uniwersalna ikona fantazji, obelisk odwołujący się do klasycznych obiektów egipskich oraz piramida jako odniesienie do specyficznego krakowskiego majestatu objawiać się będą widzom w różnych lokalizacjach miejskich – między innymi w okolicy Centrum Kongresowego.

Finałem całego projektu będą dwa koncerty – w Krakowie i norweskim Trondheim (23 i 29 stycznia 2015 roku). Na obu zostaną wykonane utwory wybrane w konkursie muzycznym, a także Symfonia Klasyczna D-dur op. 25 Sergiusza Prokofieva. W Krakowie Jacek Kaspszyk będzie dyrygować Trondheim Symphony Orchestra, natomiast w Trondheim – ten sam dyrygent poprowadzi Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej.

Szczegółowe informacje, a także cała dyskusja wokół projektu "Wielokulturowość nie działa?" znajduje się na dwujęzycznej stronie www.wielokulturowosc.org

Projekt „Wielokulturowość nie działa. Artyści przeciw przemocy” został dofinansowany z Funduszy EOG na lata 2009-2014 w ramach programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej”.