Polmic - FB

aktualności

Opole | Rafał Blechacz w Filharmonii Opolskiej

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Opolskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

FO 21.5.23Recital Rafała Blechacza - zwycięzcy XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina - odbędzie się w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera 21 maja 2023 o godz. 18:00.

Jako zdobywca Grand Prix i wszystkich nagród specjalnych Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 2005 roku zaczął koncertować w najsłynniejszych salach w Europie, Japonii, USA, z najznakomitszymi orkiestrami pod batutą wybitnych dyrygentów, jak maestro Jerzy Semkow, z którym, i z Orkiestrą Concertgebouw nagrał, w tej słynnej amsterdamskiej sali, oba koncerty fortepianowe Chopina dla Deutsche Grammophon. Z firmą tą, w 2006 roku podpisał ekskluzywny kontrakt. Jest drugim w historii, po Krystianie Zimermanie, polskim artystą związanym z tą prestiżową firmą, z która regularnie publikuje kolejne jego płyty, honorowane najbardziej prestiżowymi nagrodami fonograficznymi, w tym statuetką Fryderyka.

W jego interpretacji usłyszymy podczas majowego recitalu III Sonatę fortepianową h-moll op. 58 Fryderyka Chopina oraz utwory Johanna Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena i Césara Francka.

Szczegółowe informacje oraz bilety: https://filharmonia.opole.pl/wydarzenia/rafal-blechacz-recital/ 

Łódź | Koncert laureatów XXVIII Przeglądu Piosenki o Łodzi "Łódzkie Skrzydła 2023" w 600. urodziny Łodzi

LodzkieSkrzydla 20.5.23

Patronat medialny nad Konkusem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

103 podmioty i ponad 600 wykonawców - oto bilans eliminacji XXVIII Przeglądu Piosenki o Łodzi "Łódzkie Skrzydła 2023" z okazji 600. urodzin Łodzi. Koncert laureatów będzie miał miejsce 20 maja 2023 roku o godz. 17.00 w Teatrze Piccolo (ul. Tuwima 34), natomiast koncert finałowy - 5 czerwca w Auli Akademii Muzycznej w Łodzi o 11.00 (ul. Żubardzka 2a). Wystąpią zdobywcy pierwszych miejsc we wszystkich kategoriach i grupach wiekowych.

Młodzi artyści opowiadali "śpiewająco" o dawnej i współczesnej Łodzi w 600. Urodziny Miasta. Były szare kamience i kolorowy Jednorożec, był tunel i Zoo, niezwykłe choreografie i ciekawe stroje. Dwa wyjątkowe dni, które dostarczyły moc emocji. Jury postanowiło przyznać aż 97 nagród i wyróżnień! Do zapisu w Śpiewniku łódzkim jury wytypowało piosenki premierowe z muzyką Moniki Majak-Zawadzkiej, Gabrieli Reguły, Iwony Pietrzak, Doroty Mielczarek, Marleny Barszczewskiej, Elżbiety Kozowicz-Sobczak, Filipa Marciniaka, Adama Tomczaka, Piotra Piotrowskiego, Marcina Persa, Moniki Rzepeckiej, Krzysztofa Słomczyńskiego, Michała Makulskiego oraz Nadii Reguły.

Lista laureatów dostępna jest na stronie: https://www.tplodzi.eu/ppol2023.html 

Gdańsk | XVI Gdański Festiwal Muzyczny

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

GdanskiFestiwal 23XVI edycja Gdańskiego Festiwalu Muzycznego odbędzie się między 19 a 26 maja 2023. Do udziału w koncertach zaproszeni zostali laureaci konkursów o znaczeniu ogólnoświatowym, z którymi Festiwal współpracuje od lat.

Podczas inauguracji zagra laureatka II nagrody Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu - Meruet Karmenova. Koncert w Gdańsku znalazł się w oficjalnej puli nagród tego konkursu.

Nagroda Festiwalu znalazła się także w puli nagród Międzynarodowego konkursu im. J.Bramsa; wystąpią więc jego zwycięzcy, Heathcliff Trio.

Festiwal nawiązał też współpracę z jednym z najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie – Konkursem im. Van Cliburna w USA. W edycji 2023 wystąpi dwoje jego laureatów: Anna Geniushene i Dmytro Choni.

Zapowiedzią przypadającego w roku 2023 Międzynarodowego Konkursu im. F.Chopina na instrumentach historycznych będzie niezwykły wieczór z udziałem jednego z jurorów - Tobiasa Kocha. Artysta na fortepianie z epoki zagra utwory F.Chopina, które będą jednocześnie ilustracją muzyczną do pierwszego, niemego filmu o Chopinie zrealizowanego we Francji w roku 1927.

Gwiazdą koncertu finałowego z kolei będzie laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Leeds (2021) Alim Beisembayev.

Czytaj więcej: Gdańsk | XVI Gdański Festiwal Muzyczny

Sanok | IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej i III Ogólnopolski Konkurs Organowy

Sanok Festiwal 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 19-26 maja 2023 roku w Sanoku odbędzie się IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, któremu towarzyszyć będą III Ogólnopolski Konkurs Organowy oraz Międzynarodowe Kursy Muzyki Organowej i Kameralnej. Wstęp bezpłatny!

Udział w tegorocznej odsłonie wezmą osoby wybitne w swojej profesji, ludzie niezwykłej wiedzy, talentu, pasji i otwartości. Podczas koncertu inauguracyjnego Sanocka Orkiestra Festiwalowa pod dyrekcją Adama Banaszaka oraz organista prof. dr hab. Piotr Rojek prawykonają utwory Katarzyny Dziewiątkowskiej: Shiva 1 i Extravaganza. Ta ostatnia dedykowana jest prof. Piotrowi Rojkowi. Nie zabraknie polskiej muzyki w programie koncertu Art’n’Voices: wykona m.in. kompozycje Marka Raczyńskiego, Michała Ziółkowskiego, Szymona Godziemba-Trytka, Zuzanny Falkowskiej oraz założycielki tego zespołu wokalnego Anny Rocławskiej-Musiałczyk.

Usłyszymy organy w różnych odsłonach: jako instrument solowy, towarzyszący skrzypcom, fletowi, puzonowi, a także jako instrument jazzowy. Organ Spot zaprezentuje kompozycje członków zespołu (w tym jedną premierę) oraz standardy jazzowe w nowych aranżacjach. Swoje pieśni do słów Jana Kochanowskiego wykona Kuba Stankiewicz z zespołem.

Czytaj więcej: Sanok | IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej i III Ogólnopolski Konkurs Organowy

80. rocznica urodzin Joanny Bruzdowicz-Tittel – kompozytorki i ambasadorki Polski na całym świecie

Bruzdowicz fot.M.Tittel17 maja 2023 Joanna Bruzdowicz-Tittel obchodziłaby 80. urodziny. Światowej sławy polska kompozytorka zmarła 3 listopada 2021 roku we Francji, gdzie tworzyła i mieszkała od 50 lat. Była niestrudzoną ambasadorką Polski na całym świecie....

„Wiem, że wielu kolegów kompozytorów nie podejmowałoby tego rodzaju tematów, uważając, że publiczności należy się trochę radości. Nie wykluczam napisania w przyszłości opery buffa. Ale dotychczas interesowała mnie tematyka dotycząca losu, jaki ludzie zgotowali sami sobie. To właśni jest główny temat moich trzech oper. Dlatego nie sięgam ani do mitologii, ani do postaci bohaterskich, ani do wątków miłosnych. W moich trzech operach wszystkie główne postaci są indywidualnie bohaterskie, wszystkie kochają, ale równocześnie są elementami tematu o wymiarach uniwersalnych, dotyczącego doli jaką ludzie sam sobie zgotowali przez brak zainteresowania drugim człowiekiem” (z wywiadu przeprowadzonego drogą korespondencyjną przez Ludwika Erhardta).

Joanna Bruzdowicz przyszła na świat 80 lat temu, 17 maja 1943 roku. Urodziła się w Warszawie. Pierwszy utwór skomponowała w wieku sześciu lat. Ukończyła stołeczną Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną. W czasie studiów koncertowała w Belgii, Austrii i Czechosłowacji. Po otrzymaniu stypendium Rządu Francuskiego im. Maurice’a Ravela, w 1970 roku, rozpoczęła w Paryżu studia kompozycji, m.in. pod okiem Nadii Boulanger.

Czytaj więcej: 80. rocznica urodzin Joanny Bruzdowicz-Tittel – kompozytorki i ambasadorki Polski na całym świecie

Utwory chóralne ks. Wojciecha Kałamarza - premiery fonograficzne

Kalamarz CantateDominoNajnowsze płyty z muzyką chóralną ks. Wojciecha Kałamarza CM Soli Deo Gloria i Cantate Domino (2023) zawierają utwory wcześniej nienagrywane.

Na płycie Soli Deo Gloria znajduje się 20 kompozycji, w tym 13 utworów w wykonaniu amerykańskiego zespołu Rocky Mountain Chamber Choir. Pozostałe utwory zaprezentowały Chór Polskiego Radia, Górecki Chamber Choir, Chór Mariański, Chór UE "Dominanta" i Chór UPJP2 "Psalmodia".

Kalamarz SoliDeoAlbum Cantate Domino to autorskie kompozycje i chóralne opracowania znanych utworów religijnych ku czci Matki Bożej, św. Jana Pawła II, św. Teresy z Lisieux. Jest też hymn skomponowany z okazji 400-lecia wincentyńskiego charyzmatu. Utwory nagrane zostały przez Kwartet Wokalny chórzystów Filharmonii Krakowskiej, Chór Polskiego Radia, Górecki Chamber Choir, Chór Mariański, Chór UE "Dominanta" i Chór UPJP2 "Psalmodia". Płytę wieńczy Modlitwa za Ojczyznę w jednym z pamiętnych wykonań Jana Rybarskiego.

Dodatkowe informacje: https://spiewniksiedleckiego.pl/?p=10227 

Znamy nazwiska twórców „Opery o Warszawie"

Opera o Warszawie 17.5.23Cezary Duchnowski i Beniamin Bukowski napiszą Operę o Warszawie. Najlepsze miasto świata. Utwór będzie upamiętniać odbudowę Warszawy po II wojnie światowej. Organizatorem projektu jest Sinfonia Varsovia, działająca we współpracy z partnerami: Teatrem Wielkim - Operą Narodową, Festiwalem „Warszawska Jesień” i Muzeum Warszawy. Wyboru zwycięskich prac spośród zgłoszeń konkursowych dokonały dwa grona jurorskie – literackie i kompozytorskie. Wystawienie opery planowane jest na zakończenie 68. MFMW „Warszawska Jesień”, a jednocześnie na otwarcie sezonu 2025/26 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, w 80. rocznicę rozpoczęcia odbudowy Warszawy.

Czytaj więcej: Znamy nazwiska twórców „Opery o Warszawie"

Poznań | Opera w Auli UAM: Gabriel Chmura in memoriam

RecitalPasiecznik 17.5.23Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 17 maja 2023 o godz. 19.00 na kolejne muzyczne spotkanie w ramach cyklu "Opera w Auli UAM". Tym razem w Auli Uniwersyteckiej będzie miał miejsce recital wybitnej sopranistki Olgi Pasiecznik, poświęcony pamięci maestro Gabriela Chmury. Wystąpią znakomici pianiści Janusz Olejniczak i Krzysztof Trzaskowski, a koncert poprowadzi Jerzy Kisielewski.

Wśród różnorodnego repertuaru przygotowanego przez artystów na ten wieczór znajdą się przede wszystkim kompozycje Gabriela Chmury, dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w latach 2012-2020.

Usłyszymy również wybrane Mazurki Fryderyka Chopina, pieśni z cyklu 8 ludowych pieśni żydowskich Szymona Laksa oraz utwory J. Haydna, M. Ravela, C. Debussy'ego i H. Duparca.

Informacja o biletach: https://opera.poznan.pl/pl/gabriel-chmura-in-memoriam-recital-olgi-pasiecznik-i-janusza-olejniczaka-2 

Katowice | Koncert dyplomowy studentów Katedry Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego

KoncertDyplomowy 16.5.23

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

16 maja 2023 roku o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach odbędzie się koncert dyplomowy studentów Katedry Kompozycji i Teorii Muzyki - po raz pierwszy usłyszymy ich najnowsze utwory.

Podczas koncertu prawykonane zostaną trzy kompozycje dyplomantów studiów licencjackich i magisterskich. Wystąpią Orkiestra Maxime, organista Mariusz Kozieł i pianistka Aleksandra Gawrońska-Kozieł. Zadyrygują: Andrzej Mandryka, Krystian Wołczański i Miłosz Korpol.

W ich wykonaniu usłyszymy Movement Kingi Wójcik na septet smyczkowy (klasa prof. Aleksandra Lasonia i prof. Petera Beyera), Poemat krakoski Moniki Kozakiewicz na orkiestrę symfoniczną i elektronikę (klasa prof. Aleksandra Nowaka) oraz Koncert podwójny Wojciecha Laskowskiego na organy, fortepian i orkiestrę (klasa prof. Aleksandra Nowaka).

Patronat Honorowy nad koncertem objął Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa.

Dodatkowe informacje: https://fb.me/e/2twULjO4Q