Polmic - FB

aktualności

Wrocław | Tansman Trio

NFM 11.5.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Występ Tansman Trio 11 maja 2023 o godz. 19:00 w Narodowym Forum Muzyki będzie znakomitą okazją do wysłuchania przeznaczonego na skrzypce, altówkę i wiolonczelę dzieła autorstwa patrona zespołu. W programie znalazły się także napisane na tę niebanalną obsadę utwory trzech innych kompozytorów: Ernsta von Dohnányiego, Franza Schuberta i Krzysztofa Pendereckiego.

Ukończone w 1946 roku Trio smyczkowe Aleksandra Tansmana składa się z czterech ogniw: motorycznej Toccaty, przepełnionej smutkiem Elegii, pełnego nerwowej energii Scherza i poważnego finału. Chociaż urodzony w 1897 roku w Łodzi kompozytor był prawdziwym obywatelem świata i już w młodych latach odniósł wielki sukces jako twórca i pianista, to w ojczyźnie jego twórczość była do niedawna prawie całkowicie zapomniana. Dzięki zainteresowaniu otwartych na nowości wykonawców młodego pokolenia sytuacja ta obecnie zmienia się, a muzyka Aleksandra Tansmana coraz częściej rozbrzmiewa w salach koncertowych.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/9320 

Staszów, Solec-Zdrój, Ożarów | „Z klasyką przez Polskę": Kwartet Śląski

Z klasyka 11.5.23Laureat tegorocznej Nagrody Muzycznej „Fryderyk" przyznawanej przez Akademię Fonograficzną - Kwartet Śląski weźmie udział w projekcie „Z klasyką przez Polskę" i wystąpi w województwie świętokrzyskim. Koncerty odbędą się 11 maja 2023 o godz. 18.00 w Staszowskim Ośrodku Kultury, 12 maja o 19:00 w Gminnym Centrum Kultury w Solcu-Zdroju oraz 13 maja o 17:00 w Miejsko-gminnym Ośrodku Kultury im. Aleksandra Patkowskiego w Ożarowie.

W repertuarze jednego z czołowych i wielokrotnie nagradzanych polskich zespołów kameralnych szczególne miejsce zajmuje muzyka polska. Pod koniec 2022 roku Kwartet Śląski wydał siedmiopłytowy album zawierający komplet siedemnastu kwartetów smyczkowych Mieczysława Wajnberga, zarejestrowanych dla wytwórni CD Accord. Właśnie ostatnia płyta tego cyklu, zawierająca kwartety 5 & 6, została uhonorowana „Fryderykiem".

Podczas najbliższych koncertów zespół zaprezentuje XVII Kwartet smyczkowy Wajnberga oraz I Kwartet smyczkowy Stanisława Moniuszki i Kwartet smyczkowy A-dur op. 41 nr 3 Roberta Schumanna.

Czytaj więcej: Staszów, Solec-Zdrój, Ożarów | „Z klasyką przez Polskę": Kwartet Śląski

Poznań | Opera w Auli UAM: Moniuszko / Lutosławski

Moniuszko 10.5.23

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach cyklu "Opera w Auli UAM" Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu pod batutą Marca Guidariniego wykonają dzieła Stanisława Moniuszki i Witolda Lutosławskiego. Ich muzyka zabrzmi 10 maja 2023 w Auli Uniwersyteckiej o godz. 19:00. W roli solistów wystąpią Magdalena Nowacka (sopran), Magdalena Wilczyńska-Goś (mezzosopran), Piotr Friebe (tenor) i Damian Konieczek (bas).

Tworzyli w różnych epokach, siłą rzeczy ich spojrzenie na muzykę i dobór środków wyrazu były odmienne. Łączy ich talent, nieprzeciętna wrażliwość i stylistyczna wirtuozeria. Moniuszko i Lutosławski, bo to o nich mowa, będą bohaterami kolejnego koncertu w ramach cyklu "Opera w Auli UAM".

Zabrzmią wszystkie Litanie ostrobramskie Stanisława Moniuszki, a także Piosenka - trzecia część Małej Suity Witolda Lutosławskiego oraz Interludium na orkiestrę i Lacrimosa na sopran, chór i orkiestrę tegoż autora.

Zapraszamy na wieczór z muzyką polską!

Szczegóły: https://opera.poznan.pl/pl/litanie-ostrobramskie 

Poznań | Koncert muzyki polskiej w Bibliotece Raczyńskich

KoncertMuzyki 10.5.23Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

10 maja 2023 o godz. 18.00 zainaugurowany zostanie cykl koncertowy w budynku historycznym Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Pierwszy koncert poświęcony będzie w całości muzyce polskiej.

Wystąpią utalentowani uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu. W ich wykonaniu zabrzmią kompozycje na fortepian solo, flet, skrzypce, harfę, trąbkę, wiolonczelę, kontrabas i klawesyn autorstwa Karola Kurpińskiego, Fryderyka Chopina, Tadeusza Szeligowskiego, Stefana Bolesława Poradowskiego, Grażyny Bacewicz i Witolda Lutosławskiego. Uczniowie Wydziału Wokalistyki Jazzowej ZSM w Poznaniu i Policealnego Studium Piosenkarskiego im. Czesława Niemena obiecują również piosenkowo-poetyckie niespodzianki - zaprezentują utwory do słów polskich poetów.

Wydarzenie poprowadzi koordynator koncertów w Bibliotece - pianista Jakub Dera, wykładowca Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu.

Dodatkowe informacje: http://www.bracz.edu.pl/event/koncert-muzyki-polskiej/ 

Zielona Góra | Koncert muzyki kameralnej „Anima – Dusza – Seele”

Anima 9.5.23Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

9 maja 2023 o godz. 18.00 Instytut Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego po raz piąty organizuje koncert poświęcony twórczości współczesnych kompozytorów. Będzie miał miejsce w Sali Kameralnej Filharmonii Zielonogórskiej. Wstęp wolny!

Tym razem projekt ma charakter międzynarodowy. Oprócz kompozytorów reprezentujących Zieloną Górę i Poznań zaproszeni zostali do współpracy kompozytorzy i wykonawcy z Hanoweru, gdzie w ramach festiwalu Klangbrücken odbędą się premiery wszystkich kompozycji Tempus fugit Katarzyny Kwiecień-Długosz, Sonnenwende Zbigniewa Kozuba, Weiter Artura Kroschla, 9(0) minut skupienia na 5 Stanisława Leśniewskiego, Das unbewusste Seelenleben Ilgın Ülkü, ...sous les mers... Thorstena Enckego. Następnie niemiecki zespół Musica Assoluta zaprezentuje te kompozycje w Zielonej Górze i Poznaniu.

Wiosenny koncert obejmuje kompozycje inspirowane szeroko pojętym pierwiastkiem duchowym. W tytułach kompozycji znajdziemy tajemnicze słowa-klucze: czas, skupienie, przesilenie, podświadomość, dusza, woda. Wszystkie kompozycje przeznaczone są na klarnet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian.

Czytaj więcej: Zielona Góra | Koncert muzyki kameralnej „Anima – Dusza – Seele”

Warszawa | „Muzyka odzyskana": koncert z okazji 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej

MuzykaOdzyskana 8.5.23Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny jest w posiadaniu unikatowego zbioru partytur. Podczas koncertu „Muzyka odzyskana" z okazji 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej, 8 maja 2023 o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się warszawska premiera muzyki Artura Malawskiego do filmu Robinson warszawski w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy. Zabrzmi również muzyka Romana Palestra do filmu Miasto nieujarzmione.

Film Robinson warszawski stał się świadectwem przemian zachodzących w Polsce w latach 40. XX wieku. Ówczesna władza nie pozwoliła na projekcję i jego kopia nie przetrwała do dzisiejszych czasów. Zachowała się jedynie partytura z muzyką Artura Malawskiego. W wyniku działania cenzury fabuła filmu została zmieniona i w rezultacie powstał nowy film Miasto nieujarzmione z muzyką Romana Palestra. Partyturę Malawskiego odnaleziono dopiero w 2020 roku, podczas reorganizacji zbiorów nut Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

W związku z rocznicą zakończenia II wojny światowej, właśnie muzyka do tych dwóch filmów, będących filmowym sygnałem przepracowywania przez społeczeństwo traumy powstania warszawskiego, zostanie zaprezentowana publiczności. Koncert będzie rejestrowany i udostępniony na stronie https://ninateka.pl/ 

Bilety: https://bit.ly/41PYtzV 

Łańcut, Rzeszów | 62. Muzyczny Festiwal w Łańcucie

Festiwal Lancut 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

62. edycja Muzycznego Festiwalu w Łańcucie odbędzie się w dniach 6 maja - 4 czerwca 2023. Koncerty zaplanowano zarówno w przestrzeniach Muzeum Zamku w Łańcucie, jak i w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

Podczas 13 wydarzeń w ramach tego prestiżowego przedsięwzięcia wystąpią znakomici artyści z całego świata, m.in. baryton Artur Ruciński, amerykański tenor Charles Castronovo, francuski zespół La Chapelle Harmonique, The Nazareth College Chamber Singers, renomowane Berlin Piano Trio, rumuński pianista Mihai Diaconescu.

W ramach oficjalnej trasy Laureatów XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, organizowanego przez Towarzystwo Wieniawskiego we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbędzie się koncert Hiny Maedy, która zaprezentuje m.in. utwory Henryka Wieniawskiego.

Czytaj więcej: Łańcut, Rzeszów | 62. Muzyczny Festiwal w Łańcucie

Łódź | „Spotkanie z mistrzem” z udziałem Mariusza Patyry

Spotkanie 6.5.23

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Różnorodne wydarzenia organizowane w ramach „Spotkania z mistrzem” to jedyna taka okazja, by w krótkim czasie lepiej poznać międzynarodowej sławy skrzypka Mariusza Patyrę. W trakcie zaledwie kilku dni artysta zaprezentuje się w różnych okolicznościach i rolach – jako pedagog i wirtuoz, w czasie warsztatów gry solowej i orkiestrowej, w sali ćwiczeniowej i na estradzie. Wydarzenia w ramach „Spotkania z mistrzem” odbędą się w dniach 6-11 maja 2023 roku w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi ( ul. Żubardzka 2a) oraz w Pałacu Akademii Muzycznej w Łodzi (ul. Gdańska 32). Wstęp wolny.

Trzy koncerty projektu będą otwarte dla publiczności. Podczas pierwszego z nich – 8 maja – Mariuszowi Patyrze partnerować będzie Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Łodzi pod dyrekcją Jerzego Swobody. 9 maja muzycy prawykonają kompozycję Sławomira Kaczorowskiego Mesto per orchestra pod kierownictwem Swobody, który tegoż dnia świętować będzie jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Kolejny z zaplanowanych koncertów zwieńczy dwudniowe otwarte lekcje mistrzowskie: 11 maja w Sali Balowej Pałacu Akademii Muzycznej w Łodzi publiczność wysłucha koncertu w wykonaniu mistrza i studentów.

Czytaj więcej: Łódź | „Spotkanie z mistrzem” z udziałem Mariusza Patyry

Niemcy | Mieczysław Wajnberg – pieśni na trudne czasy

Lieder 6.5.23Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W 2018 roku Tomasz Raff dokonał prawykonań cykli pieśni M. Weinberga Tryptyk op. 99 i Profil op. 88 w August-Kestner-Museum w Hanowerze. W maju 2023, po 5 latach dziejowych zawirowań na świecie, artysta wraca do Niemiec, by wykonać poszerzony wajnbergowski program. Koncerty będą miały miejsce 7 maja o godz. 17.00 w innowacyjnej przestrzeni co-workingowej „Die Rampe – Hannover” oraz 6 maja o godz. 19.45 w Getyndze, w Clavier-Salon prowadzonym przez prof. Gerrita Zitterbarta.

Oba recitale Tomasz Raff wykona w duecie z pianistką Moniką Kolasińską. Kameralna atmosfera recitali oraz ważny przekaz zawarty w surowej, oszczędnej formie muzyki Mieczysława Wajnberga wzbogacony zostanie przez wizualizacje z gatunku video-art autorstwa Zuzanny Grzegorowskiej.

Mimo, że swoje ostatnie pieśni Wajnberg skomponował około 40 lat temu, zaczęły być zatrważająco aktualne właśnie teraz, gdy duchy niemal zapomnianej, wojennej przeszłości znów się przebudziły.

Czytaj więcej: Niemcy | Mieczysław Wajnberg – pieśni na trudne czasy