Polmic - FB

aktualności

Bydgoszcz | Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Muzyka dla dzieci"

Muzyka dla dzieci 19.4.23Patronat medialny nad konferencją objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 19-20 kwietnia 2023 w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Muzyka dla dzieci", zorganizowana przez działającą przy Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku Pracownię Kultury Muzycznej i Folklorystyki.

Kompozytorzy, muzykolodzy, teoretycy muzyki, wykonawcy, pedagodzy i kulturoznawcy omawiać będą bodźce, preferencje i motywacje twórcze, problemy zogniskowane wokół warsztatu kompozytorskiego oraz wartości sztuki przeznaczonej dla dzieci, pochylając się nad jej różnorodnymi formami i funkcjami. Kierownikiem naukowym Konferencji jest dr Barbara Mielcarek-Krzyżanowska.

Przewodnicząca Sekcji Muzykologów ZKP prof. IS PAN dr hab. Beata Bolesławska-Lewandowska wraz z Jemem Panufnikiem (Londyn, Twickenham) poprowadzi webinar "Andrzeja Panufnika Obrazki na Tamizie". Udział w konferencji weźmie również Izabela Zymer, reprezentująca Bibliotekę Naukową ZKP.

Czytaj więcej: Bydgoszcz | Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Muzyka dla dzieci"

Warszawa | "Pamięć i Przyszłość": Koncert Polsko-Izraelskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej

TW ON 19.4.2319 kwietnia 2023 roku przypada 80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Tego dnia w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się o godz. 20.00 koncert, który poza symbolicznym przesłaniem i oddaniem hołdu zarówno żydowskim, jak i polskim ofiarom nazistowskiego terroru, podkreśla znaczenie relacji polsko-żydowskich opartych na wzajemnym szacunku dla wspólnej wielowiekowej tradycji i prawdzie historycznej.

Jest to również spotkanie młodych muzyków z Polski i Izraela, którego nadrzędną ideą jest przełamywanie barier i stereotypów, tworzenie nowych relacji między młodym pokoleniem Polaków i Żydów, dlatego też muzycy z obu krajów, pamiętając o przeszłości – zagrają dla przyszłości. Polsko-Izraelska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna "Pamięć i Przyszłość", w której grają studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i Jerusalem Academy of Music and Dance, oraz Polski Narodowy Chór Młodzieżowy wystąpią pod batutą Anny Sułkowskiej-Migoń. W roli solistów usłyszymy Pavla Tolstoya, Aleksandrę Florek, Dominikę Kazimierską, Natalię Darkowską i kantora Nachmana Turgemana.

W programie koncertu: premierowe wykonanie utworu Tenebrae Elżbiety Sikory oraz VIII Symfonia „Kwiaty Polskie” Mieczysława Wajnberga.

Czytaj więcej: Warszawa | "Pamięć i Przyszłość": Koncert Polsko-Izraelskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej

Kompozytorzy zwycięzcy! Znamy już laureatów 64. Konkursu Kompozytorów im. Tadeusza Bairda!

W dniu 16 kwietnia 2023 w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Duetów Fortepianowych "Duettissimo!" odbył się koncert finałowy 64. Konkursu Kompozytorów im. Tadeusza Bairda, podczas którego ogłoszony został werdykt jury, wręczono Nagrodę Główną i wyróżnienie. W Od 2020 roku Nagroda jest finansowana ze środków Fundacji PZU. Wyróżnienia są finansowane przez Zarząd Główny Związku Kompozytorów Polskich.

Jury w składzie: Bartłomiej Kominek (przewodniczący), Maciej Negrey, Dariusz Przybylski, Bartłomiej Wąsik i Wojciech Widłak po wysłuchaniu dzieł na duet fortepianowy w wykonaniu Novi Piano Duo i Sanami Piano Duo postanowiło Nagrodę Główną im. Tadeusza Bairda przyznać utworowi Qualia (godło Stochos20). Wyróżnienie przyznano utworowi ConfRotation (godło CERES).

Po otwarciu kopert okazało się, że autorami nagrodzonych utworów są: Dawid Grenda (Stochos20) i Jakub Jung (CERES).

Uroczystość wręczenia laureatom dyplomów odbędzie się podczas 66. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

Serdecznie gratulujemy!

Warszawa | Zmartwychwstanie muzyki: zapomniany kompozytor Konstanty Gorski. Zaginiona opera „Margier” i pełna rekonstrukcja jej partytury autorstwa dyrygenta Ivana Kostyakhina

Gorski 26.4.23Wątki polskie, litewskie, ukraińskie i białoruskie w jednej operze! Związek Kompozytorów Polskich, Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz Towarzystwo Muzyczne im. Konstantego Gorskiego zapraszają 26 kwietnia 2023 o godz. 17.00 na spotkanie muzyczno-artystyczne „Zmartwychwstanie muzyki: zapomniany kompozytor Konstanty Gorski. Zaginiona opera „Margier” i pełna rekonstrukcja jej partytury autorstwa dyrygenta Ivana Kostyakhina”. Przedsięwzięcie z udziałem maestra, prezesa ZKP Mieczysława Kominka, Grzegorza Seroczyńskiego – prezesa nowopowstałego Towarzystwa Muzycznego im. K. Gorskiego – oraz artystów, którzy zaprezentują fragmenty dzieła, będzie miało miejsce w warszawskiej siedzibie PWM w centrum stolicy (ul. Fredry 8). Wstęp wolny!

KIM BYŁ AUTOR OPERY „MARGIER”?

Ten niezwykły artysta, aktywny i znaczący na mapie kultury muzycznej swoich czasów, wiódł żywot „wiecznego” migranta i prawdopodobnie właśnie dlatego obecnie jest w Polsce niemal całkiem zapomniany. Kompozytor, skrzypek i pedagog Konstanty Gorski urodził się w roku 1859 na terytorium byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego (w Lidzie, obecnie miasto na Białorusi), zmarł w roku 1924 w Poznaniu, uczył się w Grodnie, Wilnie, Warszawie i Petersburgu, działał w Gruzji, na Ukrainie i w odrodzonej II Rzeczypospolitej. Jego piękna muzyka, prezentująca otwartość polskiej kultury na tradycje innych narodów, zasługuje na popularyzację wśród szerokiego kręgu odbiorców, tym bardziej, że w przyszłym roku przypada 165. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci Konstantego Gorskiego.

Czytaj więcej: Warszawa | Zmartwychwstanie muzyki: zapomniany kompozytor Konstanty Gorski. Zaginiona opera...

Katowice | Kwartet Śląski "Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji"

NOSPR 18.4.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kwartet Śląski zaprasza do siedziby NOSPR 18 kwietnia 2023. O godz. 19.30 w ramach projektu "Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji" zaprezentuje XII, XIV i VII Kwartety smyczkowe tego genialnego kompozytora.

Monumentalne przedsięwzięcie rejestracji wszystkich kwartetów smyczkowych Mieczysława Wajnberga podjęły się jak dotąd tylko dwa zespoły: Danel Quartet i znany nam doskonale Kwartet Śląski. O interpretacjach polskiego zespołu pisano we francuskiej prasie: "Jeśli muzyka jest głęboka i oryginalna – a tak jest bezsprzecznie w przypadku Wajnberga – współczesnym trudno zrozumieć całe jej bogactwo. Potrzeba czasu, co udowadniają Ślązacy w komplecie jego dzieł".

Wierzyć na słowo? Lepiej sprawdzić w najbliższy wtorek! Koncert poprowadzi dr hab. Marcin Trzęsiok.

Szczegółowe informacje o projekcie: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/kwartet-slaski-mieczyslaw-wajnberg-2 

Kraków | Koncert finałowy 64. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda

KoncertFinalowyBairda 16.4.23Koncert finałowy 64. Konkursu Młodych Kompozytorów, organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, odbędzie się 16 kwietnia 2023 o godz. 12.00 w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Przedsięwzięcie, podczas którego ogłoszony zostanie werdykt jury, odbędzie się w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Duetów Fortepianowych "Duettissimo!". Wstęp wolny!

W programie znajdą się cztery utwory na duet fortepianowy, wyłonione przez Jury w składzie: Bartłomiej Kominek (przewodniczący), Maciej Negrey, Dariusz Przybylski, Bartłomiej Wąsik oraz Wojciech Widłak. Wykonawcami koncertu będą dwa duety fortepianowe: Novi Piano Duo (Anna Wielgus-Nowak i Grzegorz Nowak) oraz Sanami Piano Duo (Justyna Piękoś-Kędzierska i Piotr Kędzierski).

Zabrzmią takie kompozycje, jak Iluzja (godło XC189045), Waves (godło AZYx11UQ), Qualia (godło Stochos20) oraz ConfRotation (godło CERES).

Czytaj więcej: Kraków | Koncert finałowy 64. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda

Katowice | Wirtuozi nowej muzyki

NOSPR 16.4.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Orkiestra Muzyki Nowej 16 kwietnia 2023 o godz. 18.00 prawykona w siedzibie NOSPR kompozycje Spotkanie z Janem Tyranowskim Miłosza Jana Pluty i Denuo Tomasza Skweresa. W roli solistek wystąpią Joanna Freszel i Aya Masui.

Jan Tyranowski – duchowy mistrz Karola Wojtyły – wzbudzić miał w przyszłym papieżu zainteresowanie pismami św. Jana od Krzyża, które spowodowały jego przemianę wewnętrzną, a w konsekwencji wstąpienie do seminarium duchownego. Inspirowany postacią Tyranowskiego utwór Miłosza Jana Pluty zdobył II miejsce w IV Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Patri Patriae organizowanym przez POSM II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a także nagrodę specjalną Orkiestry Muzyki Nowej, którą jest wykonanie podczas cyklu koncertowego orkiestry w sali kameralnej NOSPR.

Czytaj więcej: Katowice | Wirtuozi nowej muzyki

Kraków | 35. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

KMFK 23

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Motywem przewodnim jubileuszowego 35. Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów, który odbędzie się w dniach 15-23 kwietnia 2023, jest przestrzenność w muzyce. Wstęp wolny!

Podczas dziewięciu koncertów festiwalowych zaprezentowana zostanie twórczość kompozytorów z Polski, Estonii, Francji, Japonii, Korei Pd., Litwy, Łotwy, Niemiec, Ukrainy, USA i Włoch. Publiczność usłyszy m.in. 28 prawykonań światowych oraz 14 prawykonań polskich.

Na tegorocznym festiwalu aspekt przestrzenności będzie obecny w licznych kompozycjach, a jako temat pojawi się na sesji muzykologicznej, podczas której referaty wygłoszą: Magdalena Dziadek, Małgorzata Janicka-Słysz, Maciej Jabłoński oraz Marcin Strzelecki. Sesję poprowadzi Renata Borowiecka.

Gościem specjalnym festiwalu będzie uznany włoski kompozytor Federico Gardella, który jest wykładowcą kompozycji w Konserwatorium w Mediolanie. Wygłosi wykład o swojej twórczości oraz poprowadzi kursy mistrzowskie ze studentami kompozycji Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Czytaj więcej: Kraków | 35. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Kraków | VII Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych „Duettissimo”

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Akademia Muzyczna im. K. Pendereckiego w Krakowie zaprasza na święto zespołów kameralnych na 176 klawiszy, czyli VII Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych „Duettissimo” popularyzujące ten wyjątkowy kameralny skład. Muzyka na dwa fortepiany i na cztery ręce zabrzmi w wykonaniu pedagogów i studentów Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego oraz zaproszonych gości, m.in. Magdaleny Lisak i Bartłomieja Kominka (dyrektora artystycznego przedsięwzięcia) w dniach 14-22 kwietnia 2023.

W ramach Festiwalu 16 kwietnia o godz. 12.00 w krakowskiej Akademii Muzycznej podczas koncertu finałowego 64. Konkursu Młodych Kompozytorów, organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, ogłoszony zostanie werdykt jury: jeden z czterech prawykonanych utworów na duet fortepianowy otrzyma Nagrodę finansowaną ze środków Fundacji PZU; wyróżnienia są finansowane przez Zarząd Główny ZKP.

W kalendarium festiwalowym znajdują się jednak nie tylko koncerty, ale i konferencja naukowa oraz warsztaty i kursy mistrzowskie prowadzone przez znanych pedagogów. Są w nim także wieczory muzyczne w ramach Estrady Młodych oraz koncerty dla dzieci wykonywane przez dzieci: uczniów klas fortepianu szkół muzycznych w Nowym Sączu, w Krakowie, Suchej Beskidzkiej, Słomnikach i Żywcu.

Czytaj więcej: Kraków | VII Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych „Duettissimo”