Polmic - FB

aktualności

Wrocław | Gala International Classical Music Awards

NFM 21.4.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Gala International Classical Music Awards po raz pierwszy odbędzie się w Narodowym Forum Muzyki, 21 kwietnia 2023 o godz. 19.00. Podczas koncertu wystąpią laureaci tegorocznej edycji wydarzenia. Odbędzie się również uroczyste wręczenie nagrody ICMA za specjalne osiągnięcia, które kapituła przyznała Narodowemu Forum Muzyki.

Nagroda zostanie przekazana na ręce inicjatora powstania instytucji, a zarazem jej dyrektora, Andrzeja Kosendiaka.

W Sali Głównej w wykonaniu nagrodzonych muzyków z całego świata oraz NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Giancarla Guerrera zabrzmią rozmaite dzieła przeznaczone na różnorodne obsady. Koncert rozpoczną dźwięki Andante spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur Fryderyka Chopina w interpretacji Alessandra Marangoniego.

Czytaj więcej: Wrocław | Gala International Classical Music Awards

Gdańsk | 13. Dni Muzyki Nowej

DniMuzykiNowej 2313. Dni Muzyki Nowej będą miały miejsce w gdańskim Klubie Żak w dniach 21-23 kwietnia 2023. Podczas trzynastej odsłony festiwalu zaprezentowane zostanie szerokie spektrum form nowej muzyki obejmujących zarówno polską scenę, jak i światową; instrumenty akustyczne, jak i elektryczne i elektroniczne; występy zespołowe, jak i solowe, w tym również wykonania premierowe.

13. edycję Dni Muzyki Nowej otworzą (21 kwietnia) dwa duety: Mazen Kerbaj & Adam Gołębiewski oraz Lucy Railton i Kit Downes. Kolejny dzień Festiwalu (22 kwietnia) będzie należał do artystów z Francji i Polski. Trzeci dzień (23 kwietnia) to występy solowe. Polską scenę eksperymentalną będzie reprezentować Mateusz Olszewski ukrywający się pod nazwą Zaumne, który w Gdańsku zaprezentuje premierowe kompozycje. Festiwal zamknie występ pochodzącej z Peru, mieszkającej w Niemczech Ale Hop.

Dni Muzyki Nowej są realizowane ze środków Miasta Gdańska i Klubu Żak.

Szczegółowy program: https://klubzak.com.pl/pl/kalendarz/Dni-Muzyki-Nowej~pr1364 

Ujazd, Radziejowice, Wiaderno | "Z klasyką przez Polskę": Agata i Łukasz Długosz, Marek Toporowski

NIMIT 20.4.23Fleciści Agata i Łukasz Długosz oraz klawesynista Marek Toporowski wystąpią w ramach projektu "Z klasyką przez Polskę" 20 kwietnia 2023 o godz. 18:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Ujeździe, 21 kwietnia o godz. 19.00 w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach oraz 22 kwietnia o 17.00 w Gminnym Domu Kultury w Wiadernie.

W ich wykonaniu usłyszymy dzieła Fryderyka Chopina, Karola Kurpińskiego, Astora Piazzolli, Jacquesa Offenbacha, Leo Delibesa, Philippe'a Gauberta, Jacquesa Iberta, Ennia Morricone, Jana Ladislava Dusseka, Franciszka Dopplera, Ernesta Köhlera, a także Kołysankę Adama Wesołowskiego i Wokalizę z filmu Dziewiąte Wrota Wojciecha Kilara.

Czytaj więcej: Ujazd, Radziejowice, Wiaderno | "Z klasyką przez Polskę": Agata i Łukasz Długosz, Marek Toporowski

Bydgoszcz | Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Muzyka dla dzieci"

Muzyka dla dzieci 19.4.23Patronat medialny nad konferencją objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 19-20 kwietnia 2023 w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Muzyka dla dzieci", zorganizowana przez działającą przy Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku Pracownię Kultury Muzycznej i Folklorystyki.

Kompozytorzy, muzykolodzy, teoretycy muzyki, wykonawcy, pedagodzy i kulturoznawcy omawiać będą bodźce, preferencje i motywacje twórcze, problemy zogniskowane wokół warsztatu kompozytorskiego oraz wartości sztuki przeznaczonej dla dzieci, pochylając się nad jej różnorodnymi formami i funkcjami. Kierownikiem naukowym Konferencji jest dr Barbara Mielcarek-Krzyżanowska.

Przewodnicząca Sekcji Muzykologów ZKP prof. IS PAN dr hab. Beata Bolesławska-Lewandowska wraz z Jemem Panufnikiem (Londyn, Twickenham) poprowadzi webinar "Andrzeja Panufnika Obrazki na Tamizie". Udział w konferencji weźmie również Izabela Zymer, reprezentująca Bibliotekę Naukową ZKP.

Czytaj więcej: Bydgoszcz | Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Muzyka dla dzieci"

Warszawa | "Pamięć i Przyszłość": Koncert Polsko-Izraelskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej

TW ON 19.4.2319 kwietnia 2023 roku przypada 80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Tego dnia w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się o godz. 20.00 koncert, który poza symbolicznym przesłaniem i oddaniem hołdu zarówno żydowskim, jak i polskim ofiarom nazistowskiego terroru, podkreśla znaczenie relacji polsko-żydowskich opartych na wzajemnym szacunku dla wspólnej wielowiekowej tradycji i prawdzie historycznej.

Jest to również spotkanie młodych muzyków z Polski i Izraela, którego nadrzędną ideą jest przełamywanie barier i stereotypów, tworzenie nowych relacji między młodym pokoleniem Polaków i Żydów, dlatego też muzycy z obu krajów, pamiętając o przeszłości – zagrają dla przyszłości. Polsko-Izraelska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna "Pamięć i Przyszłość", w której grają studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i Jerusalem Academy of Music and Dance, oraz Polski Narodowy Chór Młodzieżowy wystąpią pod batutą Anny Sułkowskiej-Migoń. W roli solistów usłyszymy Pavla Tolstoya, Aleksandrę Florek, Dominikę Kazimierską, Natalię Darkowską i kantora Nachmana Turgemana.

W programie koncertu: premierowe wykonanie utworu Tenebrae Elżbiety Sikory oraz VIII Symfonia „Kwiaty Polskie” Mieczysława Wajnberga.

Czytaj więcej: Warszawa | "Pamięć i Przyszłość": Koncert Polsko-Izraelskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej

Kompozytorzy zwycięzcy! Znamy już laureatów 64. Konkursu Kompozytorów im. Tadeusza Bairda!

W dniu 16 kwietnia 2023 w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Duetów Fortepianowych "Duettissimo!" odbył się koncert finałowy 64. Konkursu Kompozytorów im. Tadeusza Bairda, podczas którego ogłoszony został werdykt jury, wręczono Nagrodę Główną i wyróżnienie. W Od 2020 roku Nagroda jest finansowana ze środków Fundacji PZU. Wyróżnienia są finansowane przez Zarząd Główny Związku Kompozytorów Polskich.

Jury w składzie: Bartłomiej Kominek (przewodniczący), Maciej Negrey, Dariusz Przybylski, Bartłomiej Wąsik i Wojciech Widłak po wysłuchaniu dzieł na duet fortepianowy w wykonaniu Novi Piano Duo i Sanami Piano Duo postanowiło Nagrodę Główną im. Tadeusza Bairda przyznać utworowi Qualia (godło Stochos20). Wyróżnienie przyznano utworowi ConfRotation (godło CERES).

Po otwarciu kopert okazało się, że autorami nagrodzonych utworów są: Dawid Grenda (Stochos20) i Jakub Jung (CERES).

Uroczystość wręczenia laureatom dyplomów odbędzie się podczas 66. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

Serdecznie gratulujemy!

Warszawa | Zmartwychwstanie muzyki: zapomniany kompozytor Konstanty Gorski. Zaginiona opera „Margier” i pełna rekonstrukcja jej partytury autorstwa dyrygenta Ivana Kostyakhina

Gorski 26.4.23Wątki polskie, litewskie, ukraińskie i białoruskie w jednej operze! Związek Kompozytorów Polskich, Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz Towarzystwo Muzyczne im. Konstantego Gorskiego zapraszają 26 kwietnia 2023 o godz. 17.00 na spotkanie muzyczno-artystyczne „Zmartwychwstanie muzyki: zapomniany kompozytor Konstanty Gorski. Zaginiona opera „Margier” i pełna rekonstrukcja jej partytury autorstwa dyrygenta Ivana Kostyakhina”. Przedsięwzięcie z udziałem maestra, prezesa ZKP Mieczysława Kominka, Grzegorza Seroczyńskiego – prezesa nowopowstałego Towarzystwa Muzycznego im. K. Gorskiego – oraz artystów, którzy zaprezentują fragmenty dzieła, będzie miało miejsce w warszawskiej siedzibie PWM w centrum stolicy (ul. Fredry 8). Wstęp wolny!

KIM BYŁ AUTOR OPERY „MARGIER”?

Ten niezwykły artysta, aktywny i znaczący na mapie kultury muzycznej swoich czasów, wiódł żywot „wiecznego” migranta i prawdopodobnie właśnie dlatego obecnie jest w Polsce niemal całkiem zapomniany. Kompozytor, skrzypek i pedagog Konstanty Gorski urodził się w roku 1859 na terytorium byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego (w Lidzie, obecnie miasto na Białorusi), zmarł w roku 1924 w Poznaniu, uczył się w Grodnie, Wilnie, Warszawie i Petersburgu, działał w Gruzji, na Ukrainie i w odrodzonej II Rzeczypospolitej. Jego piękna muzyka, prezentująca otwartość polskiej kultury na tradycje innych narodów, zasługuje na popularyzację wśród szerokiego kręgu odbiorców, tym bardziej, że w przyszłym roku przypada 165. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci Konstantego Gorskiego.

Czytaj więcej: Warszawa | Zmartwychwstanie muzyki: zapomniany kompozytor Konstanty Gorski. Zaginiona opera...

Katowice | Kwartet Śląski "Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji"

NOSPR 18.4.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kwartet Śląski zaprasza do siedziby NOSPR 18 kwietnia 2023. O godz. 19.30 w ramach projektu "Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji" zaprezentuje XII, XIV i VII Kwartety smyczkowe tego genialnego kompozytora.

Monumentalne przedsięwzięcie rejestracji wszystkich kwartetów smyczkowych Mieczysława Wajnberga podjęły się jak dotąd tylko dwa zespoły: Danel Quartet i znany nam doskonale Kwartet Śląski. O interpretacjach polskiego zespołu pisano we francuskiej prasie: "Jeśli muzyka jest głęboka i oryginalna – a tak jest bezsprzecznie w przypadku Wajnberga – współczesnym trudno zrozumieć całe jej bogactwo. Potrzeba czasu, co udowadniają Ślązacy w komplecie jego dzieł".

Wierzyć na słowo? Lepiej sprawdzić w najbliższy wtorek! Koncert poprowadzi dr hab. Marcin Trzęsiok.

Szczegółowe informacje o projekcie: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/kwartet-slaski-mieczyslaw-wajnberg-2 

Kraków | Koncert finałowy 64. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda

KoncertFinalowyBairda 16.4.23Koncert finałowy 64. Konkursu Młodych Kompozytorów, organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, odbędzie się 16 kwietnia 2023 o godz. 12.00 w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Przedsięwzięcie, podczas którego ogłoszony zostanie werdykt jury, odbędzie się w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Duetów Fortepianowych "Duettissimo!". Wstęp wolny!

W programie znajdą się cztery utwory na duet fortepianowy, wyłonione przez Jury w składzie: Bartłomiej Kominek (przewodniczący), Maciej Negrey, Dariusz Przybylski, Bartłomiej Wąsik oraz Wojciech Widłak. Wykonawcami koncertu będą dwa duety fortepianowe: Novi Piano Duo (Anna Wielgus-Nowak i Grzegorz Nowak) oraz Sanami Piano Duo (Justyna Piękoś-Kędzierska i Piotr Kędzierski).

Zabrzmią takie kompozycje, jak Iluzja (godło XC189045), Waves (godło AZYx11UQ), Qualia (godło Stochos20) oraz ConfRotation (godło CERES).

Czytaj więcej: Kraków | Koncert finałowy 64. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda