Polmic - FB

aktualności

Kraków | Koncert finałowy 64. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda

KoncertFinalowyBairda 16.4.23Koncert finałowy 64. Konkursu Młodych Kompozytorów, organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, odbędzie się 16 kwietnia 2023 o godz. 12.00 w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Przedsięwzięcie, podczas którego ogłoszony zostanie werdykt jury, odbędzie się w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Duetów Fortepianowych "Duettissimo!". Wstęp wolny!

W programie znajdą się cztery utwory na duet fortepianowy, wyłonione przez Jury w składzie: Bartłomiej Kominek (przewodniczący), Maciej Negrey, Dariusz Przybylski, Bartłomiej Wąsik oraz Wojciech Widłak. Wykonawcami koncertu będą dwa duety fortepianowe: Novi Piano Duo (Anna Wielgus-Nowak i Grzegorz Nowak) oraz Sanami Piano Duo (Justyna Piękoś-Kędzierska i Piotr Kędzierski).

Zabrzmią takie kompozycje, jak Iluzja (godło XC189045), Waves (godło AZYx11UQ), Qualia (godło Stochos20) oraz ConfRotation (godło CERES).

Czytaj więcej: Kraków | Koncert finałowy 64. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda

Katowice | Wirtuozi nowej muzyki

NOSPR 16.4.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Orkiestra Muzyki Nowej 16 kwietnia 2023 o godz. 18.00 prawykona w siedzibie NOSPR kompozycje Spotkanie z Janem Tyranowskim Miłosza Jana Pluty i Denuo Tomasza Skweresa. W roli solistek wystąpią Joanna Freszel i Aya Masui.

Jan Tyranowski – duchowy mistrz Karola Wojtyły – wzbudzić miał w przyszłym papieżu zainteresowanie pismami św. Jana od Krzyża, które spowodowały jego przemianę wewnętrzną, a w konsekwencji wstąpienie do seminarium duchownego. Inspirowany postacią Tyranowskiego utwór Miłosza Jana Pluty zdobył II miejsce w IV Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Patri Patriae organizowanym przez POSM II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a także nagrodę specjalną Orkiestry Muzyki Nowej, którą jest wykonanie podczas cyklu koncertowego orkiestry w sali kameralnej NOSPR.

Czytaj więcej: Katowice | Wirtuozi nowej muzyki

Kraków | 35. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

KMFK 23

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Motywem przewodnim jubileuszowego 35. Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów, który odbędzie się w dniach 15-23 kwietnia 2023, jest przestrzenność w muzyce. Wstęp wolny!

Podczas dziewięciu koncertów festiwalowych zaprezentowana zostanie twórczość kompozytorów z Polski, Estonii, Francji, Japonii, Korei Pd., Litwy, Łotwy, Niemiec, Ukrainy, USA i Włoch. Publiczność usłyszy m.in. 28 prawykonań światowych oraz 14 prawykonań polskich.

Na tegorocznym festiwalu aspekt przestrzenności będzie obecny w licznych kompozycjach, a jako temat pojawi się na sesji muzykologicznej, podczas której referaty wygłoszą: Magdalena Dziadek, Małgorzata Janicka-Słysz, Maciej Jabłoński oraz Marcin Strzelecki. Sesję poprowadzi Renata Borowiecka.

Gościem specjalnym festiwalu będzie uznany włoski kompozytor Federico Gardella, który jest wykładowcą kompozycji w Konserwatorium w Mediolanie. Wygłosi wykład o swojej twórczości oraz poprowadzi kursy mistrzowskie ze studentami kompozycji Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Czytaj więcej: Kraków | 35. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Kraków | VII Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych „Duettissimo”

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Akademia Muzyczna im. K. Pendereckiego w Krakowie zaprasza na święto zespołów kameralnych na 176 klawiszy, czyli VII Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych „Duettissimo” popularyzujące ten wyjątkowy kameralny skład. Muzyka na dwa fortepiany i na cztery ręce zabrzmi w wykonaniu pedagogów i studentów Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego oraz zaproszonych gości, m.in. Magdaleny Lisak i Bartłomieja Kominka (dyrektora artystycznego przedsięwzięcia) w dniach 14-22 kwietnia 2023.

W ramach Festiwalu 16 kwietnia o godz. 12.00 w krakowskiej Akademii Muzycznej podczas koncertu finałowego 64. Konkursu Młodych Kompozytorów, organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, ogłoszony zostanie werdykt jury: jeden z czterech prawykonanych utworów na duet fortepianowy otrzyma Nagrodę finansowaną ze środków Fundacji PZU; wyróżnienia są finansowane przez Zarząd Główny ZKP.

W kalendarium festiwalowym znajdują się jednak nie tylko koncerty, ale i konferencja naukowa oraz warsztaty i kursy mistrzowskie prowadzone przez znanych pedagogów. Są w nim także wieczory muzyczne w ramach Estrady Młodych oraz koncerty dla dzieci wykonywane przez dzieci: uczniów klas fortepianu szkół muzycznych w Nowym Sączu, w Krakowie, Suchej Beskidzkiej, Słomnikach i Żywcu.

Czytaj więcej: Kraków | VII Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych „Duettissimo”

I Festiwal „Sztuka Źle Obecna"

SztukaZleObecna 23Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 14 kwietnia - 14 maja 2023 roku Biuro Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej organizuje I Festiwal „Sztuka Źle Obecna", który poświęcony będzie twórcom wykluczonym i cenzurowanym przez władze komunistyczne w Polsce. Festiwal odbędzie się w siedmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Łódź, Kraków, Nysa oraz Jelenia Góra). Wstęp wolny!

Sztuka, która zostanie zaprezentowana w czasie festiwalu, niosła w sobie bunt przeciwko zniewoleniu, odnosiła się bardzo często do osobistych przeżyć związanych z represjami, jakie spotkały polskie społeczeństwo w latach 1945-1990 ze strony komunistów. Festiwal ma za zadanie przywrócić pamięć o artystach, takich jak Andrzej Panufnik, Antoni Szałowski, Stefan Kisielewski, Roman Palester, Roman Padlewski, Tadeusz Zygfryd Passern, Stefan Behr, by ich twórczość – kiedyś dyskredytowana i pomijana – na nowo odrodziła się z popiołów i zyskała należne jej miejsce w kanonie polskiej muzyki.

Czytaj więcej: I Festiwal „Sztuka Źle Obecna"

Katowice | Wielkie chóry i uwertury

logo FS 2018Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

14 kwietnia 2023 o godz. 19.00 Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta zaproszą na wieczór wielkich chórów i uwertur do najsłynniejszych oper Richarda Wagnera, Stanisława Moniuszki, Bedřicha Smetany i Romana Statkowskiego.

Jako pierwszą usłyszymy Uwerturę do opery Maria Romana Statkowskiego – dzieło być może zapomniane, pomijane. O tym jak niesłuszne jest odkładanie go w niepamięć przekonamy się od razu, gdy wybrzmią pierwsze dźwięki wstępu do tego utworu, którego libretto traktuje o tragicznej miłości, konfliktach i niepotrzebnych śmierciach, do których doprowadza zgubne uczucie – wszystko to w oparciu o poetycką powieść Antoniego Malczewskiego.

Drugim punktem programu będzie Polonez elegijny Zbigniewa Noskowskiego napisany pierwotnie na fortepian, który tego wieczora wykona Orkiestra Symfoniczna Filharmonii pod batuta Yaroslava Shemeta.

Więcej: https://filharmonia-slaska.eu/production/wielkie-chory-i-uwertury-shemet-chor-orkiestra-symfoniczna/ 

Warszawa | Międzyuczelniany Koncert Muzyki Nowej

UMFC 14.4.23

Patronat medialny nad Koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koło Naukowo-Artystyczne Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie zaprasza na Międzyuczelniany Koncert Muzyki Nowej, który odbędzie się 14 kwietnia 2023 roku o godzinie 18.00 w Sali im. Karola Szymanowskiego na UMFC.

Do współtworzenia koncertu zaproszeni zostali kompozytorzy z całego świata, a głównym celem przedsięwzięcia jest stworzenie przestrzeni do wymiany myśli, spostrzeżeń i wielokulturowego dialogu. W programie koncertu znalazły się utwory kompozytorów z uczelni polskich (Warszawa, Gdańsk, Poznań, Łódź) i zagranicznych (Chorwacja, Szwajcaria, Rumunia).

Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Wstęp na koncert jest wolny!

Dodatkowe informacje: https://chopin.edu.pl 

Kraków | Inauguracja działalności stowarzyszenia Dom Światła i Dźwięku

DomSwiatla 14.4.23

Koncert inaugurujący działalność stowarzyszenia Dom Światła i Dźwięku odbędzie się 14 kwietnia 2023 o godz. 19:30 w krakowskim Pałacu Potockich. Dom Światła i Dźwięku założony został przez kompozytorów związanych z Krakowem, a jego inicjatorem jest Michał Dorman.

Nadrzędnym celem stowarzysenia jest wspieranie oryginalnych i wartościowych inicjatyw artystycznych z dziedziny muzyki elektroakustycznej oraz sztuki audiowizualnej, a także integracja różnych środowisk twórczych.

Podczas koncertu zabrzmią utwory członków Domu Światła i Dźwięku: Magdaleny Długosz, Zofii Dowgiałło, Michała Pawełka, Piotra Roemera, Szymona Stanisława Strzelca, Janusza Krzysztofa Korczaka, Karola Augustyniaka oraz Michała Dormana. Partie saksofonu w dwóch kompozycjach wykona Andrzej Rzymkowski, a za realizację dźwięku będzie odpowiadał Mateusz Kobiałka.

Współorganizatorami wydarzenia są firma MUSIC INFO i firma humanstories.studio.

Darmowe wejściówki dostępne są na stronie: https://palacpotockich.krakow.pl/events/koncert-muzyki-elektroakustycznej-inauguracja-dzialalnosci-stowarzyszenia-dom-swiatla-i-dzwieku/ 

Toruń | „Scena Muzyki Polskiej": Tymoteusz Bies

TOS 13.4.2313 kwietnia 2023 o godz. 18.00 w toruńskim Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki będzie miał miejsce koncert Tymoteusza Biesa w ramach „Sceny Muzyki Polskiej".

Program recitalu prezentuje utwory składające się w barwną mozaikę przekrojowo obrazującą różnorodność polskiej muzyki końca XIX stulecia oraz XX wieku. Zawiera dzieła zakorzenione w doświadczeniach romantyzmu (Różycki: Preludia op. 2), odwołujące się do estetyki brillante (Paderewski: Polonez H-dur), nawiązujące do stylistyki baroku (Weinberg: Dwie fugi), czerpiące z polskiej muzyki tradycyjnej (Szymanowski: Mazurki op. 62), a także dzieła o charakterze programowym, czy wręcz do pewnego stopnia ilustracyjnym (Szymanowski: Maski op. 34).

Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Scena Muzyki Polskiej”, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegóły oraz bilety: https://www.tos.art.pl/wydarzenia/scena-muzyki-polskiej-4