Polmic - FB

aktualności

Nie żyje Oleksandr Kozarenko...

Aleksander Kozarenko 3 UJ Krakow 2008Oleksandr Kozarenko, kompozytor, pianista, muzykolog zmarł w wieku 59 lat, 22 marca w szpitalu w Iwano-Frankowsku, powodem miał być covid. To bardzo dotkliwa strata, jednego z najbardziej wyróżniających się, aktywnych i oryginalnych twórców w Ukrainie.

O sobie mówił, że nie jest kompozytorem ukraińskim tylko „rusińskim”. Jego łemkowska rodzina po wojnie w „akcji Wisła” została przesiedlona do wsi Binczarowa koło Krynicy Zdrój, stąd pochodzą jego dziadkowie i matka z domu Trochanowska. Podczas odwilży, udało się im wrócić do Kołomyi, gdzie Oleksandr urodził się w 1963 r. Przez całe życie był szczególnie przywiązany do tej huculskiej stolicy Pokucia.

Czytaj więcej: Nie żyje Oleksandr Kozarenko...

Wielkanoc 2023

Wielkanoc2023

Tarnowskie Góry | Kursy Pianistyczne „Mistrz i uczniowie”

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

KursyPianistyczne 28.4.23Pałac w Rybnej zaprasza na Kursy Pianistyczne organizowane w ramach Mistrzowskich Kursów „Mistrz i uczniowie". Wydarzenie odbędzie się w dniach 28 kwietnia – 3 maja 2023 roku i jest przeznaczone dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia oraz dla studentów. Program kursów zawiera lekcje indywidualne, zajęcia z kameralistyki i czytania a vista, wykłady poświęcone m.in. muzyce polskiej oraz koncerty. Zapisy trwają do 14 kwietnia 2023, a liczba miejsc jest ograniczona.

Pedagogami tegorocznej edycji są: dr hab. Agnieszka Kopińska, dr Anna Czaicka-Jaklewicz, dr Szczepan Kończal, dr Łukasz Trepczyński, dr Maciej Słapiński oraz mgr Mateusz Meisner.

Kursy Pianistyczne przygotowują do konkursów oraz egzaminów wstępnych do szkół muzycznych II stopnia i na uczelnie wyższe. Są one skierowane do każdego, kto pragnie rozwijać swoje umiejętności w zakresie gry na fortepianie. Organizatorzy to koncertujący pianiści oraz doświadczeni pedagodzy pracujący na różnych szczeblach edukacji muzycznej. Kursy zapewniają świetną atmosferę oraz ogromną dawkę wiedzy i umiejętności, a także dostęp do sal ćwiczeniowych wyposażonych w dobrej klasy instrumenty.

Czytaj więcej: Tarnowskie Góry | Kursy Pianistyczne „Mistrz i uczniowie”

III Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „art and violence”

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ArtViolence 23Pomysłodawca i organizator konkursu, krakowska Fundacja 2Act, wraz z partnerami projektu – Capellą Cracoviensis oraz Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS – zapraszają do udziału w trzeciej edycji Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „art and violence”. Partytury konkursowe należy zgłaszać do 10 kwietnia 2023 roku.

Przedmiotem Konkursu jest utwór na klawesyn z elektroniką, a tematem przewodnim – hasło „art and violence”. Organizatorzy zapraszają kompozytorów z całego świata do podjęcia próby oryginalnej interpretacji tego motywu.

Konkurs jest otwarty dla kompozytorów wszystkich narodowości bez ograniczeń wiekowych. Zgłoszenie do konkursu jest bezpłatne. Każdy kompozytor może zgłosić dowolną ilość utworów.

W tym roku przewidziane są dwie nagrody główne: I nagroda – 4000 PLN oraz wykonanie i profesjonalne nagranie wykonania koncertowego utworu przez Gośkę Isphording, oraz II nagroda – wykonanie i profesjonalne nagranie wykonania koncertowego utworu przez Gośkę Isphording.

Czytaj więcej: III Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „art and violence”

Katowice | NOSPR, Foster i Nehring – Chopin po Chopinowsku

NOSPR 6.4.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NOSPR pod batutą swojego dyrektora artystycznego Lawrence'a Fostera 6 kwietnia 2023 o 19.30 zaprezentuje dzieła Fryderyka Chopina i Krzysztofa Pendereckiego. W roli solisty wystąpi utytułowany pianista Szymon Nehring.

W ich interpretacji zabrzmią chopinowski I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 oraz IV Symfonia „Adagio” Krzysztofa Pendereckiego.

Przed koncertem, o godz. 18.30, w sali kameralnej odbędzie się spotkanie z Różą Światczyńską, która omówi wykonywane tego wieczoru utwory. Wejście na prelekcję jest bezpłatne, do uczestnictwa w prelekcji uprawnia okazanie karty abonamentowej lub biletu na koncert.

Dodatkowe informacje: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/artysci/szymon-nehring 

Program wydawniczy 2023 – publikacje wydawnictw poświęconych tańcowi

Program wydawniczy 23

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca otwiera nabór do Programu wydawniczego. Dofinansowane zostaną publikację wydawnictw naukowych, popularnonaukowych oraz popularyzatorskich poświęconych tańcowi. Program skierowany jest do wydawnictw i współpracujących z nimi autorów. Termin nadsyłania wniosków upływa 24 kwietnia 2023 roku. Budżet programu w edycji 2023 wynosi 60 000 zł brutto. Wnioski należy składać wyłącznie elektronicznie za pomocą systemu Witkac.

Termin wyboru zgłoszeń przez komisję opiniującą i termin ogłoszenia na stronie internetowej Instytutu listy projektów zatwierdzonych do realizacji upływają 15 maja 2023 roku. Wnioskodawcy tych projektów zostaną poinformowani o pozytywnej decyzji drogą elektroniczną na podany we wniosku adres e-mail.

W ramach Programu wydawniczego dofinansowywane są projekty polegające na publikacji wydawnictw naukowych i popularnonaukowych (pierwszych wydań wydawnictw polskojęzycznych lub pierwszych wydań tłumaczeń na język polskich) z dziedziny tańca oraz wydawnictw popularyzatorskich, w tym: prac doktorskich i magisterskich, tomów pokonferencyjnych, biografii, monografii, tomów zbiorowych, albumów okolicznościowych, numerów specjalnych periodyków i innych dotyczących tańca. Program skierowany jest do wydawnictw i współpracujących z nimi autorów – badaczy, teoretyków, autorów publikacji popularnonaukowych.

Regulamin - na stronie: https://nimit.pl/aktualnosci/program-wydawniczy-2023-rusza-nabor-wnioskow/ 

Bydgoszcz | Prawykonanie „Stabat Mater" Piotra Komorowskiego

Komorowski 5.4.23Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis i Chór Akademicki UKW w Bydgoszczy pod dyrekcją Benedykta Odyi prawykonają Stabat Mater Piotra Komorowskiego 5 kwietnia 2023 o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Kompozycja powstała na zamówienie dyrygenta, profesora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Jak zaznacza Piotr Komorowski, prezes Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Związku Kompozytorów Polskich: “Mam nadzieję, że muzyka potrafi nadać poezji dodatkowego wymiaru emocjonalnego, wzbogacić o przestrzeń, którą możemy wypełnić własnymi myślami, przeżyciami, uczuciami. Starałem się, by język muzyczny, którym się wypowiadam był jednocześnie osobisty, nowoczesny, a przy tym nie tracił związku z wielką tradycją muzyki w całym jej bogactwie od średniowiecza do współczesności. Chciałbym by muzyka, którą skomponowałem przemówiła w sposób bezpośredni do serc słuchaczy, by dotknęła tych głęboko ukrytych strun naszej duszy, których istnienia być może czasami nie jesteśmy wcale świadomi.”

Zabrzmią również pieśni pasyjne w aranżacji Daniela Pradelli.

Więcej: https://filharmonia.bydgoszcz.pl/kalendarz/koncert-w-wielka-srode/ 

Warszawa | Premiera płyty „Mickiewicz na trzy głosy”

Mickiewicz 4.4.23Patronat medialny nad płytą objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Instrumenty o niezwykłej barwie dźwięku – marimby – towarzyszą barytonowi Marcinowi Bronikowskiemu, wykonującemu pieśni Gabriela Colleta do sonetów Adama Mickiewicza. Jego poezja w nowej odsłonie zabrzmi podczas koncertowej premiery płyty Mickiewicz na trzy głosy w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej 4 kwietnia 2023 o godz. 18.00.

Perkusista i kompozytor Gabriel Collet, urodzony we Francji, działa w Polsce od 2005 roku, należy do ZAiKS-u i STOART-u. Jest stypendystą MKiDN i laureatem I nagrody Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie. Wraz z Elwirą Ślązak tworzy duet marimbafonowy Axoum Duo, który usłyszymy podczas koncertu.

Cykl 11 pieśni na baryton i dwie marimby do wybranych sonetów Adama Mickiewicza Gabriel Collet dedykował barytonowi Marcinowi Bronikowskiemu, z którym współpracuje od 2008 roku.

Czytaj więcej: Warszawa | Premiera płyty „Mickiewicz na trzy głosy”

Katowice | Akademia NOSPR „od podszewki” – młodych głos

NOSPR 3.4.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Aby spełnić wymagania melomanów, oczekujących mistrzostwa technicznego oraz nowych interpretacji utworów wchodzących w kanon literatury muzycznej, warto oddać głos młodym muzykom, którzy swoimi pomysłami często zaskakują najbardziej wiernych i osłuchanych członków społeczności NOSPR. Wystąpią na tej estradzie 3 kwietnia 2023 o godz. 19.30.

W ich wykonaniu usłyszymy utwory Antonína Dvořáka, Garetha Farra, Francisa Poulenca oraz Bukoliki Witolda Lutosławskiego.

Nabór do trzeciej edycji Akademii NOSPR poza – jak do tej pory – naborem dla instrumentów smyczkowych, został rozszerzony o instrumenty dęte – flet, obój, klarnet, fagot i waltornię, a członkowie programu mogą sprawdzić się zarówno w repertuarze symfonicznym, jak i kameralnym. Takie duże rozbudowanie działalności Akademii przekłada się na większą liczbę koncertów w ramach Sceny młodych, gdzie oprócz muzyków, swoje umiejętności prezentują również prelegenci uczący się trudnego, krytycznego fachu. Na tym jednak nie koniec, uczestnicy biorą bowiem czynny udział w organizacji koncertów, dzięki czemu mogą poznać działalność NOSPR „od podszewki”.

Czytaj więcej: Katowice | Akademia NOSPR „od podszewki” – młodych głos