Polmic - FB

aktualności

Nabór do III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej przedłużony!

MKMP 28.2.23Na prośbę zainteresowanych kandydatów Narodowy Instytut Muzyki i Tańca przedłuża nabór uczestników III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej. Pianiści oraz zespoły kameralne będą mogły zgłaszać swoje kandydatury do końca lutego 2023. Udział w tym wydarzeniu to nie tylko zdobycie nowego doświadczenia ale i poważnych nagród. W tej edycji Konkursu pula do wygrania to 100 000 euro.

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej popularyzuje muzykę polską XIX i XX wieku na świecie. Trzecia edycja wydarzenia odbędzie się w dniach od 2 do 9 lipca 2023 roku w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Nagrania zarejestrowane podczas wydarzenia będą dostępne na największych platformach streamingowych.

Konkurs może być przeznaczany dla różnych składów wykonawczych. W każdej kategorii wręczonych zostanie sześć nagród głównych. W 2023 roku premiowane nagrodą w wysokości 1 000 euro będzie wykonanie utworu jednego z następujących kompozytorów: w kategorii Pianiści – Antoniego Stolpego, Eugeniusza Pankiewicza (125. rocznica śmierci), Raula Koczalskiego (75. rocznica śmierci), a w kategorii Zespoły kameralne – również Antoniego Stolpego, Witolda Maliszewskiego (150. rocznica urodzin) i Antoniego Szałowskiego (50. rocznica śmierci).

Czytaj więcej: Nabór do III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej przedłużony!

Wrocław | Nieskończone przemijanie

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NFM 11.2.23Podczas koncertu NFM Orkiestry Leopoldinum pod batutą cenionego dyrygenta i kompozytora Francesca Bottigliera 11 lutego 2023 o godz. 18.00 zabrzmią różnorodne kompozycje z XX i XXI wieku. m.in. autorstwa Ottorina Respighiego, Antona Weberna czy Marcela Chyrzyńskiego. Będziemy również świadkami polskiego prawykonania dwóch utworów Francesca Bottigliera.

„Nie poddając się przygnębieniu, jak tykwa płynąć z nurtem rzeki, to właśnie nazywamy światem, który przemija” – to słowa pochodzące z Opowieści przemijającego świata pióra Asaia Ryōia. Inspiracją do napisania Ukiyo-E były dla Chyrzyńskiego japońskie drzeworyty o tej samej nazwie – obrazy przemijającego świata. Dzieło, które otworzy koncert, jest w istocie dekonstrukcją tej tradycji drzeworytniczej – składa się z dziesięciu ogniw, z których pierwsze jest jego ostateczną wersją. Kolejne zaś są składowymi pierwszego obrazu, symbolizującymi poszczególne kolory ukiyo-e.

Po raz pierwszy w Polsce zabrzmią kompozycje pióra Bottigliera: Muzyka trwa i Bodensee Suite, która zwieńczy koncert.

Czytaj więcej: Wrocław | Nieskończone przemijanie

Katowice | Kwartet Śląski: „Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji"

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NOSPR 11.2.23W ramach cyklu „Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji” (17 kwartetów, 6 koncertów, 1 wykonawca) 11 lutego 2023 o godz. 18.00 w NOSPR odbędzie się kolejny koncert Kwartetu Śląskiego, który tym razem zaprezentuje IV, VI i IX Kwartety kompozytora.

Przyczyniając się w istotny sposób do odkrywania na nowo muzyki Mieczysława Wajnberga, Kwartet Śląski postawił sobie niezwykle wymagające zadanie: rejestrację wszystkich 17 kwartetów tego zapomnianego, polsko-żydowsko-rosyjskiego kompozytora. To dopiero drugi zespół na świecie, któremu udało się sprostać temu wyzwaniu.

W tym sezonie mamy wyjątkowy przywilej usłyszenia kompletu niezwykłych kwartetów Mieczysława Wajnberga na żywo, śledzenia zmian zachodzących w jego języku muzycznym i podążania śladem ukrytych na kartach partytur dedykacji. Przed nami zatem IV Kwartet smyczkowy op. 20, IX Kwartet smyczkowy op. 80 i VI Kwartet smyczkowy op. 35.

Informacja o biletach: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/kwartet-slaski-mieczyslaw-wajnberg 

Katowice | Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej i Monika Sendrowska

FS 10.2.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Tryptyk śląski Witolda Lutosławskiego zabrzmi 10 lutego 2023 o godz. 19.00 w wykonaniu znakomitej sopranistki Moniki Sendrowskiej oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta.

Tryptyk śląski zabierze nas w świat pięknych śląskich pieśni miłosnych (Oj, mi się owiesek wysypywa, A w tej studni źródło bije oraz Kukułeczka kuka).

Obok tego wspaniałego dzieła rodzimego twórcy znajdzie się IV Symfonia Gustava Mahlera, w której również usłyszymy śpiew Moniki Sendrowskiej.

Realizacja koncertu pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Wiecej o programie: https://filharmonia-slaska.eu/production/mahler-iv-symfonia-sendrowska-shemet-orkiestra-symfoniczna/

Wrocław | Rapsodie espagnole

NFM 9.2.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

9 lutego 2023 o godz. 19.00 po raz pierwszy w Narodowym Forum Muzyki wystąpią Krzysztof Książek i Agnieszka Zahaczewska-Książek, czyli Książek Piano Duo, zwycięscy II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w kategorii zespołów kameralnych. Tego wieczoru w repertuarze pianistów znajdzie się efektowna Rapsodie espagnole Maurice’a Ravela, a także dzieła polskich kompozytorów – Fryderyka Chopina i Aleksandra Tansmana.

Rondo C-dur na dwa fortepiany op. 73 Fryderyka Chopina, datowane na 1828 rok, pochodzi z okresu warszawskiego w twórczości kompozytora. Utwór funkcjonuje zarówno w wersji na fortepian solo, jak i na dwa fortepiany.

La Grande Ville Aleksandra Tansmana to z kolei przykład muzyki stworzonej do baletu opartego na jednej z baśni duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena. Słyszalne są w niej elementy jazzu, z którym kompozytor miał okazję zetknąć się podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/9289

 

Toruń | „Scena muzyki polskiej”: Atom String Quartet

ScenaMP 9.2.23Podczas toruńskiego koncertu z cyklu "Scena Muzyki Polskiej", organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, 9 lutego 2023 o godz. 18.00 w Sali Kameralnej CKK Jordanki wystąpi jeden z najbardziej intrygujących polskich kwartetów smyczkowych - Atom String Quartet.

Zespół sięgnie po mniej znane utwory najwybitniejszych polskich kompozytorów: od Fryderyka Chopina po Krzysztofa Pendereckiego, przekładając je na własny język improwizującego kwartetu smyczkowego. Muzycy wybrali głównie kompozycje oryginalnie napisane na inne instrumenty (bądź na głos) i odległe gatunkowo od kwartetu smyczkowego.

Opracowanie każdej z nich wzbogacone jest o liczne improwizacje, będące od lat cechą charakterystyczna kwartetu.

Informacja o biletach: https://tos.art.pl/wydarzenia/scena-muzyki-polskiej-1

Poznań | Penderecki / Wajnberg

TWPoznan 8.2.23Patronat medialny – Polskie Centrum Informacji muzycznej POLMIC.

Pomiędzy melancholią a radością życia, kameralną fakturą i monumentalnym brzmieniem… Wajnberg i Penderecki to bohaterowie koncertu 8 lutego 2023 o godz. 19:00 w Auli Uniwersyteckiej przygotowanego przez Jacka Kaspszyka z muzykami Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

VI Symfonia „Pieśni chińskie” Krzysztofa Pendereckiego to najbardziej liryczna i najłagodniejsza kompozycja w jego dorobku. Orientalne inspiracje utworu oddaje nie tylko warstwa tekstowa, będącą parafrazą wierszy starochińskich poetów, ale także użycie erhu – dwustrunowego instrumentu chińskiego, na którym zagra Anna Krysztofiak.

Również kompozycja Wajnberga, pomimo że jest wspomnieniem grozy II wojny światowej, niesie pocieszenie. Wajnberg – kompozytor trzech światów, jak książkę o nim zatytułowała Danuta Gwizdalanka – napisał XXI Symfonię „Kadysz” w hołdzie ofiarom warszawskiego getta. Sam twórca stracił najbliższych w czasie wojny. Wplecione w muzyczną tkankę symfonii cytaty przywołują postać ojca kompozytora, który był skrzypkiem. Z pamięci wyłaniają się zatem chwile szczęśliwe i bliskie, odsuwając tym samym grozę i strach.

Czytaj więcej: Poznań | Penderecki / Wajnberg

Premiera albumu „Kalejdoskop spojrzeń" Aleksandry Garbal - muzyka fortepianowa w wykonaniu kompozytorki

Garbal Kalejdoskop 7.2.23Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Premiera dwupłytowego albumu Kalejdoskop spojrzeń Aleksandry Garbal (Acte Préalable Ltd AP0552-53) odbędzie się 7 lutego 2023 o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Strzelcach Opolskich. Wtedy też płyty trafią do dystrybutorów w Polsce, Niemczech, Francji, Beneluksie, Wielkiej Brytanii, Danii, Japonii i USA.

Kalejdoskop spojrzeń zawiera 21 kompozycji-improwizacji skomponowanych przez Aleksandrę Garbal pod wpływem wydarzeń minionych lat, jakie miały miejsce na świecie. Album nagrany został przez kompozytorkę w 2022 roku na fortepianie firmy Calisia. Fortepian w koncepcji autorki odgrywa symboliczną rolę neorenesansowego śpiewaka wykonującego madrygały i recytatywy. Źródłem inspiracji stały się teksty Starego i Nowego Testamentu.

Elementami spajającymi cykl fortepianowy są motywika i ewolucyjne traktowanie form poszczególnych miniatur, także neomodalny język harmoniczny nawiązujący do twórczości francuskich i włoskich impresjonistów, ornamentyka i wirtuozeria oraz nadrzędna rola barwy dźwięku, jej migotliwość ukazana poprzez rytmikę.

Czytaj więcej: Premiera albumu „Kalejdoskop spojrzeń" Aleksandry Garbal - muzyka fortepianowa w wykonaniu...

Sanok | XVIII Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic”

Bieszczady bez 23 prPatronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Już po raz 18. Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” zagości w Sanoku, na Podkarpaciu. W dniach 4-12 lutego 2023 w Bieszczadach zagrają najwięksi Mistrzowie, jak i młodzi adepci pianistyki. Większość koncertów będzie transmitowana online. Relację przeprowadzą również TVP3 Rzeszów, TVP Kultura, Polskie Radio Rzeszów, Dwójka – program II PR i Radio Dla Ciebie.

Uczestnicy XVIII edycji Forum wezmą udział w koncertach, lekcjach pokazowych i indywidualnych z Mistrzami, kursach specjalistycznych i seminariach, wykładach tematycznych z zaproszonymi gośćmi, w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Młody Wirtuoz”, Konkursie Pianistycznym o „Złotego Parnasa” oraz Konkursie „Pedagog Wirtuozów” dla nauczycieli. Nagroda „Młody Kompozytor 2023" ufundowana została przez Związek Kompozytorów Polskich.

Czytaj więcej: Sanok | XVIII Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic”