Polmic - FB

aktualności

„elChopin – Preludia” – 24 Preludia op.28 F. Chopina w aranżacjach elektronicznych

el Chopin 22 prPatronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

30 grudnia 2022 zostanie sfinalizowany projekt muzyczny Bartłomieja Zajkowskiego „elChopin – Preludia” w ramach Stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2022 rok, przedstawiający 24 Preludia op. 28 Fryderyka Chopina w nowej elektronicznej odsłonie na stronie elchopin.pl.

„elChopin – Preludia” to projekt, będący pierwszą w Polsce próbą przetransponowania fortepianowych 24 Preludiów op. 28 Fryderyka Chopina w estetykę dźwięków elektronicznych. Twórcą wszystkich aranżacji jest Bartłomiej Zajkowski – pianista, kompozytor i producent muzyczny.

Celem przedsięwzięcia jest przybliżenie dzieł Fryderyka Chopina młodszym pokoleniom, dla których muzyka elektroniczna jest często jedyną muzyką, jaką znają, w formie, która będzie dla nich ciekawa, intrygująca i nowoczesna, a jednocześnie wartościowa.

Czytaj więcej: „elChopin – Preludia” – 24 Preludia op.28 F. Chopina w aranżacjach elektronicznych

Katowice | NOSPR: wieczór kolędowy z udziałem publiczności

NOSPR 29.12.22Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

29 grudnia 2022 o godz. 19.30 odbędzie się wieczór kolędowy z udziałem publiczności w NOSPR. Zaśpiewamy kolędy polskie różnych epok.

A gdyby tak sprawdzić, czy pamiętamy którąś ze zwrotek Gdy śliczna Panna i odważyć się zaśpiewać ją wspólnie, z tymi, którzy śpiewać potrafią i tymi, którzy potrafią to w mniejszym stopniu?

W sali koncertowej NOSPR zostaną wyświetlone słowa, melodie przypomni 22 wspaniałych śpiewaków Cameraty Silesii, a czuwać nad wszystkim będzie Anna Szostak. W programie - 13 ulubionych polskich kolęd z nutką świeżego blasku, którego dodadzą aranżacje Mateusza Walacha – na chór, kwartet smyczkowy i sekcję rytmiczną.

Czytaj więcej: Katowice | NOSPR: wieczór kolędowy z udziałem publiczności

„Białe plamy – muzyka i taniec": nabór wniosków do edycji 2022/2023

BialePlamy 22Nabór wniosków do kolejnej edycji programu Białe plamy – muzyka i taniec, organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, potrwa do 30 grudnia 2022. Zgłoszenia należy przesyłać elektronicznie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Białe plamy – muzyka i taniec to program dla polskich i zagranicznych badaczy, który umożliwia uzyskanie środków na badania nad mało znanymi obszarami polskiej muzyki lub tańca. Badania mogą być prowadzone zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

Oczekiwanym efektem wykonanych badań są opracowania w formie pisemnej (np. praca muzykologiczna, artykuł naukowy, katalog twórczości, baza danych, rekonstrukcja utworu, opracowanie krytyczno-źródłowe itp.) z zakresu np. twórczości kompozytorskiej, działalności artystycznej, aktywności muzykologicznej, kultury muzycznej i recepcji muzyki lub tańca w Polsce oraz historii, teorii i estetyki tańca polskiego.

Szczegóły są dostępne na stronie: https://nimit.pl/aktualnosci/biale-plamy-muzyka-i-taniec-startuje-nabor-wnioskow-do-edycji-2022-2023/ 

Warszawa | Olga Pasiecznik, Janusz Wawrowski i Karol Kozłowski gwiazdami koncertu fundacji Partnerstwo w Muzyce

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Partnerstwo 22.12.22 pr22 grudnia 2022 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej UMFC odbędzie się koncert Fundacji Partnerstwo w Muzyce we współpracy z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Wystąpią artyści na co dzień goszczący na największych scenach muzycznych: Olga Pasiecznik (sopran), Janusz Wawrowski (skrzypce) i Karol Kozłowski (tenor). Wstęp wolny!

Oprócz zaproszonych gwiazd na estradzie pojawią się także muzycy reprezentujący Fundację: Marianna Sikorska (wiolonczela) i Mischa Kozłowski (fortepian).

Tego wieczoru obok dzieł F. Chopina, K. Szymanowskiego, G Bacewicz, C. Saint-Saënsa, P. Tostiego czy A. Piazzolli zabrzmią również pieśni ukraińskiego twórcy Viktora Kosenki oraz Miłosny uścisk Wojciecha Chałupki – utwór wielokrotnie nagradzanego kompozytora-saksofonisty, studenta UMFC. Światowa prapremiera tej kompozycji – pieśni oryginalnie napisanej na głos żeński i fortepian do słów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej – miała miejsce w ubiegłym roku na Festiwalu „Muzyczne przestrzenie” w Koninie. Podczas koncertu 22 grudnia „Miłosny uścisk” zabrzmi w nowej, premierowej odsłonie – w wersji na wiolonczelę i fortepian, która powstała w ramach współpracy młodego twórcy z Fundacją.

Czytaj więcej: Warszawa | Olga Pasiecznik, Janusz Wawrowski i Karol Kozłowski gwiazdami koncertu fundacji...

Katowice | Koncert z okazji Jubileuszu 25-lecia Orkiestry Muzyki Nowej

OMN 20.12.22 pr

20 grudnia 2022 o godz. 19.00 w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach podczas Koncertu z okazji Jubileuszu 25-lecia Orkiestry Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca odbędzie się światowa premiera utworu Zbigniewa Bargielskiego Sonoralia.

Dzieło to napisane zostało specjalnie dla Orkiestry Muzyki Nowej i Szymona Bywalca, a jego zamówienie wiąże się z przypadającą w 2022 roku 85. rocznicą urodzin Bargielskiego i 25-leciem działalności artystycznej Orkiestry Muzyki Nowej. Utwór Zbigniewa Bargielskiego dofinansowano ze ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Orkiestra Muzyki Nowej zaprezentuje również dzieła, których twórcy sięgają do muzyki przeszłości, ale ubierają ją w szatę dźwiękową zgoła nowoczesną: Bach to the Future na dwie perkusje i małą orkiestrę Pera Nørgårda, Le voci sottovetro na sopran i zespół Salvatora Sciarrina oraz Święty Boże, Święty Mocny Artura Zagajewskiego.

Czytaj więcej: Katowice | Koncert z okazji Jubileuszu 25-lecia Orkiestry Muzyki Nowej

Wrocław | Świąteczne spotkanie z Chórem Dziewczęcym NFM

NFM 19.12.22 prPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Świąteczne spotkanie z Chórem Dziewczęcym NFM będzie miało miejsce w Centrum Handlowym Wroclavia 19 grudnia 2022 o godz. 17.00 i 17.45. Wstęp wolny!

Chór Dziewczęcy NFM jest nową inicjatywą, mającą na celu rozśpiewanie dziewcząt i zaprezentowanie melomanom pięknej muzyki napisanej właśnie na chóry dziewczęce. Nieodpłatne zajęcia obu chórów prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną pod dyrekcją dr hab. Małgorzaty Podzielny w Centrum Edukacyjnym NFM.

Podczas najbliższego koncertu pod dyrekcją Małgorzaty Podzielny z akompaniamentem Agnieszki Lewandowskiej-Gryś Chór Dziewczęcy NFM w tym przedświątecznym okresie zaprezentuje m.in. polskie kolędy w opracowaniu kompozytora Michała Ziółkowskiego.

Szczegółowy program: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/9914 

Domaniów | Z klasyką przez Polskę: Trio H2F

Z Klasyka 18.12.22 prPodczas ostatniego w tym roku koncertu w ramach projektu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „Z klasyką przez Polskę” 18 grudnia 2022 o godz. 18.00 w Centrum Kultury i Czytelnictwa Gminy Domaniów wystąpi Trio H2F. Wstęp wolny! Liczba miejsc ograniczona.

Malwina Lipiec-Rozmysłowicz (harfa), Alicja Kieruzalska (fagot) i Jan Krzeszowiec (flet) wykonają dzieła Witolda Lutosławskiego, a także M.Ravela, F.Schuberta, F.Chopina, C.E.Lefebvre’a, A.M.Beach i A.Jolivet’a.

Trio H2F tworzą muzycy NFM Filharmonii Wrocławskiej, od lat grający razem w różnych formacjach muzycznych. Skupiają się na doborze wirtuozowskich kompozycji pokazujących kunszt każdego z instrumentów i spójnej interpretacji artystycznej.

Koncert na Dolnym Śląsku jest współorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego z inicjatywy Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Krzysztofa Maja. Operatorem przedsięwzięcia jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (OKiS) – Dolnośląskie Laboratorium Kultury. Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Dodatkowe informacje: https://nimit.pl/wydarzenia/trio-h2f-z-klasyka-przez-polske/ 

Warszawa | Recital Tomasza Koniecznego i uroczystość wręczenia Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

KoniecznyTomasz 17.12.22 prPatronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Jeden z najwybitniejszych obecnie bas-barytonów, ambasador polskiej kultury za granicą, doskonały interpretator postaci Wagnerowskich, laureat wielu nagród, solista występujący na najważniejszych scenach operowych świata – Tomasz Konieczny w grudniu świętować będzie jubileusz 25 lat pracy na scenie operowej. Jego recital i uroczystość wręczenia mu Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" za całokształt działalności artystycznej odbędzie się 17 grudnia 2022 o godz. 18.00 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

Podczas recitalu, organizowanego przez Teatr Wielki - Operę Narodową i Stowarzyszenie Dal Segno Institute, wystąpi z pianistą Lechem Napierałą. Będziemy świadkami polskiego prawykonania Dwuwierszy Aleksandra Nowaka do słów Bolesława Leśmiana. W programie znalazły się także pieśni Mykoły Łysenki, Richarda Straussa oraz Dwie arie buffo Henryka Czyża.

Czytaj więcej: Warszawa | Recital Tomasza Koniecznego i uroczystość wręczenia Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze...

Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus – koncert premier!

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POSI 17.12.22 pr17 grudnia 2022 o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod batutą Marka Wroniszewskiego prawykona Koncert na flet, saksofon tenorowy i orkiestrę symfoniczną „Archaniołowie” Adama Wesołowskiego i Imaginarium na kwintet dęty drewniany i orkiestrę Szymona Godziemba-Trytka. W roli solistów wystąpią Łukasz Długosz (flet) i Piotr Baron (saksofon tenorowy), dyrektor Orkiestry.

W pierwszej części koncertu zabrzmi premierowe wykonanie utworu Adama Wesołowskiego – pierwszego w historii muzyki koncertu na flet, saksofon tenorowy i orkiestrę symfoniczną. Utwór demonstruje nowe możliwości brzmieniowe instrumentów solowych oraz orkiestry, za sprawą nie tylko nowych sposobów wydobycia dźwięku (artykulacja), lecz także wprowadzenia „anielskich śpiewów” wykonywanych chwilami przez instrumentalistów jednocześnie z partią na instrumencie.

Szymon Godziemba-Trytek w swojej kompozycji Imaginarium zdecydował się pomniejszyć skład orkiestry o grupę instrumentów dętych drewnianych, co bezpośrednio przekłada się na kontrast kolorystyczny zespołów, którymi się posługuje, i nadanie im opozycyjnego charakteru. Również na instrumenty dęte przeznaczył Mozart swą tajemniczą Sinfonia concertante Es-dur. Utwory te zaprezentują członkowie cenionego i nagradzanego Cracow Golden Quintet, laureaci Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki, organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Czytaj więcej: Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus – koncert premier!