Polmic - FB

aktualności

II Konkurs Szymanowskiego w kategorii Kompozycja - ostatni dzwonek!

Patronem medialnym Konkursu jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

polmicTylko do 30 września 2022 kompozytorzy mogą zgłaszać swoje utwory na Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego w kategorii Kompozycja! Druga edycja konkursu otworzy przed uczestnikami jeszcze więcej możliwości. Oprócz wysokich nagród finansowych na zwycięzców czeka szansa, by nadać swojej karierze rozpędu.

Konkurs Szymanowskiego to wyjątkowa szansa dla młodych artystów z całego świata. Dla kompozytorów to okazja, by zaprezentować swoje prace jury, złożonemu z wybitnych osobowości świata muzyki, zawalczyć o pulę nagród w wysokości €27.000 i zaistnieć na arenie międzynarodowej. Zwycięskie kompozycje zostaną włączone w repertuar konkursu wykonawczego, wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz nagrane na płycie.

Prace oceniane będą dwuetapowo. W pierwszym etapie oceniać partytury będzie komisja kwalifikacyjna złożona z kompozytorów oraz wykonawców, wśród których znajdą się eksperci w zakresie współczesnych technik wykonawczych. To oni zdecydują, które utwory trafią pod obrady pięcioosobowego jury głównego, którego pracom przewodniczyć będzie włoski kompozytor i organista Francesco Filidei. Obok niego w jury znajdą się Agata Zubel, Daniel Cichy, a także wiodący europejscy twórcy – holenderska kompozytorka i poetka Rozalie Hirs i pochodzący z Francji Yann Robin.

Czytaj więcej: II Konkurs Szymanowskiego w kategorii Kompozycja - ostatni dzwonek!

Ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego - apel środowisk kreatywnych

POLMICStowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków w ramach akcji „Artysta zawodowy” propaguje podpisywanie poparcia dla Ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego. Jest to ustawa współtworzona i akceptowana przez szerokie środowisko artystów (plastyków, aktorów, reżyserów, tancerzy, muzyków i in.). 5 maja MKiDN skierowało projekt Ustawy do konsultacji międzyresortowych i publicznych.

Celem Ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego jest poprawienie sytuacji bytowej artystów w Polsce, m.in. przez ułatwienie im korzystania z ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Powstanie projektu ustawy to efekt wieloletnich starań organizacji reprezentujących twórców kultury ze wszystkich dziedzin, które były konsekwencją debaty zainicjowanej w 2017 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Kultury (OKK).

Systemowe zmiany mają zapewnić tysiącom artystów zawodowych m.in. znacznie łatwiejszy dostęp do programu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Koszty projektowanych rozwiązań nie obciążą podatnika, ponieważ będą finansowane z wpływów z opłaty reprograficznej i opłaty od czystych nośników (tzw. rekompensaty na rzecz uczciwej kultury) uiszczanej przez producentów i importerów sprzętu elektronicznego.

Link do składania podpisów: https://artystazawodowy.pl/poprzyj-ustawe 

Katowice | Inauguracja sezonu Śląskiej Orkiestry Kameralnej

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICInaugurację sezonu Śląskiej Orkiestry Kameralnej 23 września 2022 o godz. 19.00 w Filharmonii Śląskiej zdominuje muzyka Bachów – Wilhelma Friedemanna, Johanna Christiana i Carla Philippa Emanuela. Obok bachowskich symfonii znajdziemy także dzieła XX i XXI wieku oraz – obowiązkowo – dzieło Patrona Filharmonii Śląskiej.

Orkiestrę poprowadzi Maciej Tomasiewicz, a w roli solistów wystąpią Marek Nosal i Jakub Moroziński. Będzie to zarazem preludium do zbliżającego się otwarcia XVIII Międzynarodowego Festiwalu oraz Konkursu Gitarowego im. Jana Edmunda Jurkowskiego Śląska Jesień Gitarowa.

Soliści-gitarzyści zaprezentują się w utworach Morze Śródziemne, żegnaj Joanny Wnuk-Nazarowej i koncercie na gitarę i orkiestrę smyczkową Tribute to Wojciech Kilar Marka Pasiecznego. Po tych niezwykle interesujących dziełach gitarowych przyjdzie czas na kompozycję twórcy, którego nie mogłoby zabraknąć na koncercie inaugurującym sezon filharmoników śląskich, czyli Henryka Mikołaja Góreckiego. Śląska Orkiestra Kameralna wykona doskonale znane Trzy utwory w dawnym stylu.

Więcej – na stronie https://filharmonia-slaska.eu/production/inauguracja-nosal-morozinski-tomasiewicz-slaska-orkiestra-kameralna/?=2 

Warszawa | „W labiryncie wyobraźni. Zbigniew Bargielski – twórca i dzieło” – promocja książki Violetty Przech i spotkanie z kompozytorem

POLMIC23 września 2022 o godz. 17.00 Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC zaprasza na promocję książki Violetty Przech W labiryncie wyobraźni. Zbigniew Bargielski – twórca i dzieło, która odbędzie się w ramach 65. „Warszawskiej Jesieni” w warszawskiej siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (ul. Fredry 8). Po spotkaniu będzie można nabyć książkę w promocyjnej cenie z autografami Kompozytora i Autorki!

Publikacja ukazała się w tym roku nakładem wydawnictwa Musica Iagellonica. .Jak napisała w swojej recenzji prof. dr hab. Irena Poniatowska: „Jest to książka niezwykle ważna w piśmiennictwie muzycznym, z uwagi na sam temat jak i pogłębioną analizę podjętych zagadnień. Poświęcona jest życiu, osobowości i dziełom Zbigniewa Bargielskiego, którego sylwetka twórcza nie doczekała się ani wielu ani szerzej potraktowanych opracowań”.

Zbigniew Bargielski należy do najwybitniejszych, a zarazem najbardziej interesujących przedstawicieli polskiej sceny kompozytorskiej naszego czasu. W ostatnich latach przede wszystkim Polskie Wydawnictwo Muzyczne intensywniej podjęło promocję twórczości Zbigniewa Bargielskiego publikując twórczość kwartetową i fortepianową. Ważnym gestem skierowanym w stronę Z. Bargielskiego było uwzględnienie utworu Trigonalia w unikatowym projekcie PWM Sto na sto. Muzyczne dekady wolności. Kompozytor został uhonorowany kilkoma wysokiej rangi nagrodami państwowymi: Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2011 roku i w roku 80. Urodzin Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt dorobku. Związek Kompozytorów Polskich przyznał mu w 2001 roku prestiżową nagrodę za całokształt twórczości.

Spotkanie z Autorką książki i Zbigniewem Bargielskim poprowadzi Sławomira Żerańska-Kominek.

Partnerem wydarzenia jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Wstęp wolny!

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Program Festiwalu: https://warszawska-jesien.art.pl/2022/program/program 

Tarnowskie Góry | I Festiwal im. Elżbiety Chojnackiej

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

polmicW dniach 23-25 września 2022 w Pałacu w Rybnej odbędzie się I Festiwal im. Elżbiety Chojnackiej dedykowany wybitnej polskiej klawesynistce uznanej za światowego ambasadora muzyki współczesnej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Udział w festiwalu jest zaproszeniem do wejścia w wielobarwny i wielostylistyczny świat dźwiękowy nowoczesnego klawesynu z towarzyszeniem takich instrumentów, jak saksofon sopranowy, akordeon, wiolonczela i perkusja. Wydarzenia festiwalowe obejmą trzy koncerty, podczas których zabrzmią utwory Z. Krauze, T. Sikorskiego, A. Krzanowskiego, T. Kamieniaka, T. Bairda, M. Sawy, W. Glądysa, S. Chojnowskiej, P. Grzelaka, P. Stypułkowskiego, D. Strządały, Ł. Kurpasa oraz I. Božičevića.

Odbędą się prawykonania utworów Leszka Kołodziejskiego i Romana Hyli.

Wszystkie koncerty zostaną wykonane na unikatowym klawesynie zbudowanym w 1982 roku dla Elżbiety Chojnackiej, instrumencie oddziedziczonym przez A. Gajecką-Antosiewicz - pomysłodawczynię i dyrektor artystyczną Festiwalu.

Czytaj więcej: Tarnowskie Góry | I Festiwal im. Elżbiety Chojnackiej

Człuchów, Kartuzy, Kościerzyna | „Z klasyką przez Polskę”: Aleksander Dębicz i Łukasz Kuropaczewski

POLMICDzięki Polskiemu Impresariatowi Muzycznemu publiczność województwa pomorskiego będzie mogła podziwiać kunszt znanych wirtuozów – Aleksandra Dębicza i Łukasza Kuropaczewskiego, którzy wystąpią w Człuchowie, Kartuzach i Kościerzynie w dniach 22–24 września 2022 w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę”.

Koncerty będą miały miejsce 22 września o godz. 18.00 w Miejskim Domu Kultury w Człuchowie, 23 września o godz. 19.00 w Kartuskim Centrum Kultury oraz 24 września o godz. 19.00 w Sali im. L. Szopińskiego w Kościerzynie. Artyści zaprezentują muzykę z płyty Adela: utwory Isaaca Albéniza, Johanna Sebastiana Bacha, Rodriga Amarantego, Maurice’a Ravela, Domenica Scarlattiego, Joaquína Rodriga w aranżacji Aleksandra Dębicza oraz kompozycje samego Dębicza.

Cykl koncertów „Z klasyką przez Polskę” jest finansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Informacja o zaproszeniach: https://nimit.pl/wydarzenia/ 

Białystok | 41. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2022” w Białymstoku

POLMICPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Po raz 41. chóry z całego świata zaprezentują się na największym i najbardziej prestiżowym w Polsce festiwalu muzyki cerkiewnej. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” w Białymstoku odbędzie się w dniach 21–25 września 2022. Patronat nad Festiwalem sprawuje Związek Kompozytorów Polskich.

Festiwal jest pierwszą imprezą na świecie prezentującą muzykę cerkiewną od początku chrześcijaństwa do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki tworzonej przez polskich kompozytorów.

Podczas Festiwalu muzykę cerkiewną wykonują chóry bez względu na narodowość i wyznanie – a więc chóry świeckie, wyznawcy prawosławia, katolicy, grekokatolicy, protestanci, muzułmanie, buddyści, wyznawcy judaizmu. Odbywa się on nieprzerwanie od 1982 r. Koncert inauguracyjny „Ukraina i Polska w muzyce cerkiewnej” wykona Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” pod dyr. Janusza Siadlaka.

Czytaj więcej: Białystok | 41. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2022” w Białymstoku

Szczecin | V Music.Design.Form Festival

POLMICMusic.Design.Form Festival to co roku czas pełen wystaw, warsztatów, dyskusji, instalacji świetlnych i dźwiękowych, a przede wszystkim niecodziennych, eksperymentalnych i premierowych koncertów. Wszystkie one, już po raz piąty, czekają nas 21-25 września 2022 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji będzie „Harmonia” i to ona będzie inspiracją dla wszystkich festiwalowych wydarzeń i wykonawców. Pięć festiwalowych dni piątej edycji festiwalu MDF wypełni harmonia dźwięków, obrazów i twórczej myśli.

Podczas inauguracji swoją wizję harmonii zaprezentują Jimek, wszechstronny i intrygujący kompozytor młodego pokolenia, oraz Jacek Hałas, muzykant, śpiewak i tancerz czerpiący z muzyki tradycyjnej.

Czytaj więcej: Szczecin | V Music.Design.Form Festival

Warszawa | Spotkanie z Jerzym Artyszem wokół książki „Poszukiwanie. Jerzy Artysz w rozmowie z Sylwią Wachowską i Aleksandrem Laskowskim”

POLMICPolskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC zaprasza 20 września 2022 o godz. 17.00 na Spotkanie z Jerzym Artyszem wokół książki Poszukiwanie. Jerzy Artysz w rozmowie z Sylwią Wachowską i Aleksandrem Laskowskim w ramach 65. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, które odbędzie się w warszawskiej siedzibie wydawcy – Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (ul. Fredry 8). Po spotkaniu można będzie zakupić książkę w specjalnej cenie oraz zdobyć autograf Artysty.

W książce Profesor Artysz wspomina rzeczywistość wojennej pożogi, matkę, która zawsze widziała w nim muzyka, czasy – nie zawsze szare – PRL-u: edukację muzyczną, konkursy śpiewacze i pierwsze role w Operze Łódzkiej. Opowiada o warsztacie dojrzałego artysty – partiach w spektaklach Teatru Wielkiego i Warszawskiej Opery Kameralnej oraz o wykonawstwie pieśni. Jako że duże znaczenie dla rozwoju artystycznego i pracy pedagogicznej Artysza miały doświadczenia zdobyte we Włoszech i w Hiszpanii, nie mogło zabraknąć opowieści z Południa. W książce znajdziemy również rozmowy o nauczaniu kolejnych pokoleń śpiewaków. Z wywiadu rzeki wyłania się obraz artysty i pedagoga, który nie spoczywa na laurach, lecz ciągle poszukuje nowych dróg i z prawdziwą pasją oddaje się każdemu wyzwaniu, które przynosi los.

Udział w spotkaniu, które poprowadzi kierowniczka Oddziału PWM w Warszawie Agata Kwiecińska, zapowiedzieli również dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy i Prezes Związku Kompozytorów Polskich dr Mieczysław Kominek.

Partnerem wydarzenia jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Wstęp wolny!

ZOBACZ: wydarzenie na FB